PDA

View Full Version : Honda GLX Spasmenh Manivela HELP!!



drag0ngr
29/06/2013, 03:13
Paidia kalhspera, tha lega pws eimai neos sto forum alla apla twra ekana account. Parakolouthw sunexws tis sizitiseis sas kai tha thela tin voitheia sas.
Exw ena GLX 53mm me astrea kefali kai 4ari sasman. Prin apo mia vdomada sto venzinadiko paw na valw mpros kai krak feugei olh i manivela mazi me ton a3ona(logika logw mias lifan e3atmisis pou exw kai vriskei). Espase AKRIVWS ekei pou vgainei e3w apto kapaki tis kampanas kai exw frikarei, o mastoras m leei einai 150 me 200 eurw zhmia kai trelathika, oti exw kanei to xw kanei monos mou sto papi px allagh karbirater , 1 mpouloni apo karter kai elathria pistoniou.Paides afto pou thelw na mathw apo esas einai an xreiazete na anoi3w kai ta karter gia na vgalw ton a3ona. Prosfata alla3a diskakia simplekth kai fugokentriko se ena KazeR enos filou mou kai i manivela evgene mazi me tin kampana alla mou lene oti sto GLX moter den einai etsi.Xreiazomai epigontos tin voitheia sas den paei allo me to sbro3imo kai skasth 4h gia na parei mpros! :sad::sad::a4:

drag0ngr
29/06/2013, 15:36
re paidia an einai dynaton eiste gnwstes, toso poly varieste na apadisete ? :/

duk duk
29/06/2013, 15:42
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΥΣΕΙΣ ΤΑ ΚΑΡΤΕΡ

MikeG
29/06/2013, 15:51
Βρες ένα service manual, να δεις τα σχεδιαγράμματα του κινητήρα σου & έτσι θα καταλάβεις.

drag0ngr
29/06/2013, 16:53
to thema einai oti oute auto vriskw.. an to xei kapios sas parakalw as to steilei sto drag0n_V@hotmail.gr :/

mikes
29/06/2013, 17:02
re paidia an einai dynaton eiste gnwstes, toso poly varieste na apadisete ? :/

εδω εσυ βαριεσαι να πατησεις shift+alt στο πληκτρολογιο για να γραψεις ελληνικα, μας τη λες εμας που πρεπει να πληκτρολογησουμε ολοκληρο κατεβατο? ασε μας ρε φιλε... οταν εκανες λογαριασμο, δε διαβασες στους ορους οτι τα greeklish απαγορευονται? πως εχεις την απαιτηση να σου απαντησουμε σε κατι που εγραψες σε ακατανοητη γλωσσα??

drag0ngr
29/06/2013, 17:07
Κυριε Mike η γλωσσα δεν σου ειναι ακατανοητη καθολου αλλιως δεν θα απαντουσες και ζητω συγνωμη κ απο σενα και απο τους Admins για τα Greeklish μου απλα μεσ'την βιασυνη μου δεν διαβασα οτι απαγορευονται τα Greeklish. Τωρα αν θα σου ηταν ευκολο δωσε μου καποια απαντηση ευχαριστω :)

mikes
29/06/2013, 17:30
Κυριε Mike η γλωσσα δεν σου ειναι ακατανοητη καθολου αλλιως δεν θα απαντουσες και ζητω συγνωμη κ απο σενα και απο τους Admins για τα Greeklish μου απλα μεσ'την βιασυνη μου δεν διαβασα οτι απαγορευονται τα Greeklish. Τωρα αν θα σου ηταν ευκολο δωσε μου καποια απαντηση ευχαριστω :)

χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος, εφ'οσον πιανουν τα χερια σου, η αλλαγη αξονα μανιβελας δεν πρεπει να ειναι ιδιεταιρα δυσκολη! μανουρατζιδικη ισως! ψαξε στα θρεντ ανακατασκευων του lspiros (2 glx, custom cub, dax) σε καποιο αν θυμαμαι καλα εχει διαδικασια λυσιματος του μοτερ, οποτε απο εκει μπορεις να δεις πως ειναι παραμεσα και αν βγαινει ευκολα ο αξονας! επισης ρωτα και το μελος FRAGISKOS που ειναι ο μαστερ των παπιων στο φορουμ!
ο μαστορας κατα τη γνωμη μου ζηταει τα κερατα του! σε αυτα τα λεφτα βρισκεις αλλο μοτερ!

επισης εχε υπ'οψιν σου οτι οταν ενα θεμα σου (και μαλιστα τοσο ειδικο) κανει καμποσα views αλλα καμια απαντηση μπορει αυτοι που το εχουν δει να μην ξερουν να απαντησουν, και αυτοι που ξερουν να μην το εχουν δει ακομα!

Σπυρος
02/07/2013, 19:01
Paidia kalhspera, tha lega pws eimai neos sto forum alla apla twra ekana account. Parakolouthw sunexws tis sizitiseis sas kai tha thela tin voitheia sas.
Exw ena GLX 53mm me astrea kefali kai 4ari sasman. Prin apo mia vdomada sto venzinadiko paw na valw mpros kai krak feugei olh i manivela mazi me ton a3ona(logika logw mias lifan e3atmisis pou exw kai vriskei). Espase AKRIVWS ekei pou vgainei e3w apto kapaki tis kampanas kai exw frikarei, o mastoras m leei einai 150 me 200 eurw zhmia kai trelathika, oti exw kanei to xw kanei monos mou sto papi px allagh karbirater , 1 mpouloni apo karter kai elathria pistoniou.Paides afto pou thelw na mathw apo esas einai an xreiazete na anoi3w kai ta karter gia na vgalw ton a3ona. Prosfata alla3a diskakia simplekth kai fugokentriko se ena KazeR enos filou mou kai i manivela evgene mazi me tin kampana alla mou lene oti sto GLX moter den einai etsi.Xreiazomai epigontos tin voitheia sas den paei allo me to sbro3imo kai skasth 4h gia na parei mpros! :sad::sad::a4:


Φιλαρακι καλησπερα...Δυστυχως,πρεπει να λυσεις τα καρτερ..Ειναι σαν να θες να αλλαξεις τον στροφαλο,για αυτο και ο μαστορας σου ζηταει τοσα..Θα φυγει η κεφαλη,το κυλινδροπιστονο,βολαν και ρευματα,καπακι καμπανας,καμπανα,τρελογραναζο και ολα τα μπιχλιμπιδια και τελος θα ανοιξεις το μοτερι στη μεση...Κανε και ενα τσεκ στον στροφαλο στα ρουλεμαν και στα λοιπα εκει μεσα..Θα το ανοιξεις που θα το ανοιξεις...Επισης ενα καλο καθαρισμα!Θα εχει ΤΟ γρεζι!Παντως για μενα,αν πιανουν τα χερια σου και εχεις και σωστα εργαλεια (σφηροκατσαβιδο,εξωλκεα βολαν,καρυδακι για την καμπανα) για τα δυσκολα σημεια του μοτερ,λυσε το και αν φοβασαι στο δεσιμο,πας στον μαστορα και του λες να σου κλεισει τα καρτερ με τον στροφαλο το σασμαν και τον αξονα φυσικα που θα εχεις αλλαξει..Σιγουρα θα σου παρει πιο λιγα χρηματα απ οτι για ολοκληρο..:winka:

drag0ngr
02/07/2013, 20:05
Σπυρο σ'ευχαριστω καταρχην, αλλα ηθελα να σε ρωτησω, συμφωνα με οτι φωτο που βρηκα στο ιντερνετ απο ανοιχτα μοτερια καταλαβα πως δε νομιζω να χρειαζεται εξαγωγη το βολαν και γενικα η αριστερη μερια του μοτερ (χωρις να ξερω παντα) αλλα μονο η δεξια που ειναι η καμπανα και το δεξι καρτερ. Αφου φυγουν αυτα μετα βλεπεις στροφαλο σασμαν και τον αξονα ετσι δεν ειναι ;

Σπυρος
03/07/2013, 15:43
Σπυρο σ'ευχαριστω καταρχην, αλλα ηθελα να σε ρωτησω, συμφωνα με οτι φωτο που βρηκα στο ιντερνετ απο ανοιχτα μοτερια καταλαβα πως δε νομιζω να χρειαζεται εξαγωγη το βολαν και γενικα η αριστερη μερια του μοτερ (χωρις να ξερω παντα) αλλα μονο η δεξια που ειναι η καμπανα και το δεξι καρτερ. Αφου φυγουν αυτα μετα βλεπεις στροφαλο σασμαν και τον αξονα ετσι δεν ειναι ;

Ναι οντως!!Δεν χρειαζεται ετσι οπως το θετεις..Κατα το λυσημο,αυτοι κυριως που δε ξερουν απο σασμαν,αλλοι λυνουν καπακι βολαν και τα σχετικα,για να μεινει το σασμαν στο καρτερ το δεξι..Αλλοι λυνουν το καπακι καμπανας καμπανες και σχετικα,για να μεινει το σασμαν στο καρτερ το αριστερο...Δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο..Αρκει να ξερεις ενα δυο πραγματακια..Σαν σκεψη εγω ειχα στο μυαλο να το λυσεις ολο για να δεις τι παιζει απο φθορες και να τις αντικαταστησεις..Και εννοειται να το καθαρισεις κιολας!Αν δεν θες να μπεις σε αυτη την διαδικασια,τοτε κανεις αυτο που σωστα ειπες!Ολα στην αριστερη μερια δεν σε νοιαζουν..Δεν πειραζεις κατι..Λυνεις καπακι καμπανας,καμπανα,γραναζι μεγαλο,και την βιδα την δεκαρα απ το αστερι του σασμαν,τις 8αρες βιδες φυσικα,βγαζεις την ασφαλεια του αξονα οπως και το ελατηριο του...Καθαριζεις και τσεκαρεις οτι μπορεις στη φαση αυτη,αλλαζεις τον αξονα και εισαι ready για το δεσιμο!:beer:

Σπυρος
03/07/2013, 15:46
294765
294766


Το εχω κιολας αν ενδιαφερεσαι!!

Σπυρος
03/07/2013, 16:17
Επισης να και δυο φωτο απο ενα καρτερ που ξεθαψα!!Που δειχνουν οτι πρεπει να γινει οπως ειπαμε. . . :P

drag0ngr
03/07/2013, 20:47
Σε ευχαριστω ξανα φιλε μου αλλα με μπερδεψες! Εννοεις οτι πρεπει να ανοιξω τελικα και το αριστερο καρτερ ; γτ η φωτο με μπερδεψαν :/

Σπυρος
04/07/2013, 21:32
Σε ευχαριστω ξανα φιλε μου αλλα με μπερδεψες! Εννοεις οτι πρεπει να ανοιξω τελικα και το αριστερο καρτερ ; γτ η φωτο με μπερδεψαν :/

Οχι ρεεεε!!!Μην μπερδευεσαι!!!Κοιτα το καρτερ της δεξιας φωτο...Στην ουσια,εσυ θα εχεις το μοτερτι ξαπλα και θα ακουμπαει οπου ακουμπαει,ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ κομματι του μοτεριου..Δηλ,το καπακι του βολαν..Με καταλαβες..??Και ξεκινας και λυνεις καπακι καμπανας και τα σχετικα που ειπαμε..Δεν ειναι τπτ!Για μενα παιδεψε το μονος σου..Οπου εχεις ανασφαλειες τραβα καλες φωτο!!Για να θυμασαι!!Ετσι εκανα εγω..:D Ε μετα ειναι ευκολο. . .:a014: Οτι θες εδω ειμαι..Αξονα εχεις...??

drag0ngr
05/07/2013, 01:45
Ωραια φιλε μου πραγματικα σε 1000ευχαριστω! οτι χρειαστω θα σου στειλω, θα στειλω κιολας οταν το ξεκινησω γιατι τωρα ειμαι εκτος πολεως. Το μονο που με αγχωνει πλεον ειναι να μην μου λιωσει καμια βολτα απο βιδες και το σφιξιμο ξεσφιξιμο απτην καμπανα (δεν εχω το εργαλειο για την καμπανα).!

Lioulios
05/07/2013, 02:47
Άξονα σε ρωτάει ....Έχεις ;

Και καλως ήλθες .

drag0ngr
05/07/2013, 03:07
Δεν εχω αλλα δεν ειναι εκει το θεμα, 8€ κανει!

Σπυρος
05/07/2013, 09:28
Ωραια φιλε μου πραγματικα σε 1000ευχαριστω! οτι χρειαστω θα σου στειλω, θα στειλω κιολας οταν το ξεκινησω γιατι τωρα ειμαι εκτος πολεως. Το μονο που με αγχωνει πλεον ειναι να μην μου λιωσει καμια βολτα απο βιδες και το σφιξιμο ξεσφιξιμο απτην καμπανα (δεν εχω το εργαλειο για την καμπανα).!

Αν δεν εχεις εργαλειο,τοτε πας με μπαπα μπουπα...Και ο Θεος βοηθος.. :rolleyes: Θα βαλεις ημιτασιον αξονα.....???Για να ξανασπασει παλι...??:nono::nono: Οταν ερθει η ωρα,πες μου να σου δωσω αυτον της φωτο..Το εχω και καθεται..Ειναι απο γνησιο glx τετραταχυτο.. :wave2:

drag0ngr
05/07/2013, 15:31
Ετσι ειχα ανοιξει και ενα αστρεα με καλεμι και σφυρι :Ρ Ωραια αλλα εσυ απο που εισαι ; Εγω ειμαι απο Βόλο και ποσο την δινεις την μανιβελα ; :)

Σπυρος
06/07/2013, 22:07
Σου εχω στειλει μνμ boy!!Δες τα εισερχομενα σου..:wave2:

drag0ngr
11/07/2013, 21:57
Λοιπον σημερα κατεβασα το μοτερ απτο σκελετο. Εβγαλα τα λαδια πρωτα εννοειται και στη συνεχεια εβγαλα :Καπακι καμπανας, καμπανα, μεγαλο γραναζι , 10αρα βιδα απτο αστερι του σασμαν , αξονα απτο λεβιε ταχυτητων+ τα μπιχλιμπιδια του , 8αρες βιδες που κρατανε το καρτερ και τελικα εβγαλα το καρτερ. Επειδη ειμαι λιγο ηλιθιος εβγαλα παντου φωτο και ξεχασα να βγαλω το πιο σημαντικο! το σασμαν με το στροφαλο κτλ κτλ. Επισης μου εφυγε μεσα στα γραναζια του σασμαν μια μικρη ασφαλεια πολυ μικρη που ειναι απτο αστερακι του σασμαν και για να την βρω εβγαλα τα γραναζια κ τα ξαναεβαλα . Ευτυχως την βρηκα , ειμαι 80% σιγουρος οτι τα χω βαλει σωστα ξανα αλλα εχω μια ανασφαλεια γιαυτο ελεγα αυριο να κανω upload μια φωτο απτην κατασταση που επικρατει να μου πειτε :)

OldMan
12/07/2013, 12:19
ειμαι 80% σιγουρος οτι τα χω βαλει σωστα ξανα
20% είναι ένα καλό περιθώριο για να σε παίξουμε 9,6:1...

drag0ngr
13/07/2013, 20:23
Παιδια ενταξει τελος το μηχανακι επισκευαστηκε το τελειωσα και ειναι κομπλε :) 1000 ευχαριστω στο Σπυρο για την μανιβελα!