PDA

View Full Version : 120.000 χλμ



πανος
30/06/2013, 11:06
Καλημέρα σε όλους,μια μικρή απορία έχω.Έχουμε κάνει μαζί 120.000 χλμ και διαφαίνεται ότι θα κάνουμε πολλά ακόμα (cbr600 f3).Ήθελα να μάθω,υπάρχει κάτι να προσέξω ή να τσεκάρω προληπτικά κάτι? Είναι πολλά τα χλμ Άρη :)

PetranGR
30/06/2013, 11:16
Καλημέρα σε όλους,μια μικρή απορία έχω.Έχουμε κάνει μαζί 120.000 χλμ και διαφαίνεται ότι θα κάνουμε πολλά ακόμα (cbr600 f3).Ήθελα να μάθω,υπάρχει κάτι να προσέξω ή να τσεκάρω προληπτικά κάτι? Είναι πολλά τα χλμ Άρη :)

Τα Service τα κάνεις όλα στην ώρα τους όπως λέει ανά Χ χιλιόμετρα ο κατασκευαστής;

πανος
30/06/2013, 12:36
Ναι,πάντα,απλά αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα και τα servise μην σου πω ότι τα κάνω και νωρίτερα από τα χλμ που λέει η Honda

PetranGR
30/06/2013, 12:43
Ναι,πάντα,απλά αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα και τα servise μην σου πω ότι τα κάνω και νωρίτερα από τα χλμ που λέει η Honda

Τότε αν όλα τα Service γίνονται στην ώρα τους και πιο νωρίς ακόμα και τα μεγάλα,τότε δεν φοβάσαι τίποτα. Honda είναι.

fkol k4
30/06/2013, 13:04
Καλημέρα σε όλους,μια μικρή απορία έχω.Έχουμε κάνει μαζί 120.000 χλμ και διαφαίνεται ότι θα κάνουμε πολλά ακόμα (cbr600 f3).Ήθελα να μάθω,υπάρχει κάτι να προσέξω ή να τσεκάρω προληπτικά κάτι? Είναι πολλά τα χλμ Άρη :)

Τεντωτήρας αλυσίδας εκκεντροφόρων. Για να έχεις 120.000 χλμ μάλλον θα τον έχεις ήδη αλλάξει και θα ξέρεις, απλά το αναφέρω για την περίπτωση που δεν έχει τύχει ως τώρα.


Τότε αν όλα τα Service γίνονται στην ώρα τους και πιο νωρίς ακόμα και τα μεγάλα,τότε δεν φοβάσαι τίποτα. Honda είναι.

Αυτό είναι πολύ κακή βάση για να δίνεις τέτοια συμβουλή. Το "Honda είναι" από μόνο του δεν έχει καμία αξία και δεν υπάρχουν και στατιστικά που να λένε πως ένα Honda είναι εξ' ορισμού πιο αξιόπιστο από ένα ανταγωνιστικό μοντέλο.
Δηλαδή αν ήταν Yamaha θα χάλαγε ενώ τώρα που είναι Honda δεν θα χαλάσει;

Ichigo
30/06/2013, 13:09
Τεντωτήρας αλυσίδας εκκεντροφόρων. Για να έχεις 120.000 χλμ μάλλον θα τον έχεις ήδη αλλάξει και θα ξέρεις, απλά το αναφέρω για την περίπτωση που δεν έχει τύχει ως τώρα.



Αυτό είναι πολύ κακή βάση για να δίνεις τέτοια συμβουλή. Το "Honda είναι" από μόνο του δεν έχει καμία αξία και δεν υπάρχουν και στατιστικά που να λένε πως ένα Honda είναι εξ' ορισμού πιο αξιόπιστο από ένα ανταγωνιστικό μοντέλο.
Δηλαδή αν ήταν Yamaha θα χάλαγε ενώ τώρα που είναι Honda δεν θα χαλάσει;


:a013:


Κάτι τέτοια διαβάζουν κάποιοι, αφήνουν το μηχανάκι με τα ίδια λάδια καμιά 20000χλμ και μόλις πάρουν το μοτέρ στο χέρι ρίχνουν κατάρες στον αναξιόπιστο κατασκευαστή. Καμιά εταιρεία όσο αξιόπιστη και να είναι έχει ανοχές μέχρι ενός σημείου στη μ@@#$κια που δέρνει τον χρήστη!

PetranGR
30/06/2013, 13:27
Τεντωτήρας αλυσίδας εκκεντροφόρων. Για να έχεις 120.000 χλμ μάλλον θα τον έχεις ήδη αλλάξει και θα ξέρεις, απλά το αναφέρω για την περίπτωση που δεν έχει τύχει ως τώρα.



Αυτό είναι πολύ κακή βάση για να δίνεις τέτοια συμβουλή. Το "Honda είναι" από μόνο του δεν έχει καμία αξία και δεν υπάρχουν και στατιστικά που να λένε πως ένα Honda είναι εξ' ορισμού πιο αξιόπιστο από ένα ανταγωνιστικό μοντέλο.
Δηλαδή αν ήταν Yamaha θα χάλαγε ενώ τώρα που είναι Honda δεν θα χαλάσει;

δεν διαφωνώ,αλλα γνωρίζουμε οτι ο γιαπωνέζος , και Honda δύσκολα όπως λέμε χαλάει ;) Αν έχει ειδικά την σωστή συντήρηση.
Όπως το είχε πεί και ένας γνωστός μου Kawasakiας στο φούλ, οτι την Honda την αναγνωρίζει γίατι και μετά απο όσο καιρό περάσει μια μπαταρία θα την αλλάξεις και θα πάρει μπρος :) :D

fkol k4
30/06/2013, 13:59
Όπως το είχε πεί και ένας γνωστός μου Kawasakiας στο φούλ, οτι την Honda την αναγνωρίζει γίατι και μετά απο όσο καιρό περάσει μια μπαταρία θα την αλλάξεις και θα πάρει μπρος :) :D

Αυτή είναι μια καραμέλα που έχω βαρεθεί να την ακούω και δεν έχει να κάνει μόνο με την μοτοσυκλέτα.
Πολλές εταιρείες μαζεύουν γύρω τους στρατιές από fanboys. Στους υπολογιστές η Apple, στις μοτοσυκλέτες η Honda, για την οποία ισχύει συνήθως πως «τα Honda είναι τα πιο αξιόπιστα μηχανάκια γιατί...είναι Honda».
Τρομερή άποψη έτσι;
Δεν λέω πως σε κάποιες περιπτώσεις δεν ισχύει πως η Honda έχει το πιο αξιόπιστο μηχανάκι μιας κατηγορίας, αλλά δεν είναι και ο κανόνας.
Για παράδειγμα, δες

ποιας εταιρείας τα δίχρονα εντούρο κινούνται ακόμα από το '80 (να βοηθήσω: Yamaha IT & Yamaha DT).
ποια είναι τα πιο παλιά sport τετρακύλινδρα που θα δεις στο δρόμο (GPZ - GSXR).
ποια είναι τα πιο παλιά τετράχρονα μονοκύλινδρα εντούρο που θα δεις στο δρόμο (ΧΤ 500 - 550 - 600).

To μόνο που καταφέρνουν τέτοιες απόψεις από fanboys είναι να κάνουν τις εταιρείες αντιπαθείς στους υπολοίπους (κι ας μην το αξίζουν τελικά), απλά ως αντίδραση τύπου «ωχου, μας τα πρήξατε με τη Honda/BMW/Apple σας, δεν πάει να γ....θεί κι αυτή».

SuperSonic
30/06/2013, 14:07
Εκτος τα προβλεπομενα σερβις που κανεις στην μηχανη σου δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο αλλο θεμα που να σε προβληματιζει
Οπως ειπε και καποιο αλλο μελος οι κινητηρες Honda εχουν μεγαλη αξιοπιστια αρκει να εχουν και την καταληλη φροντιδα.

notakos600
30/06/2013, 14:45
Να σπαμμάρω λέγοντας πως το ΧΤ 600 που έχω την ίδια αξιπιστία έχει κι ας μην είναι χόντα, τη μεγαλύτερη σημασία έχει η συντήρηση σε μια μοτοσυκλέτα.

petros1972
30/06/2013, 16:27
το θεμα αξιοπιστιας δεν εχει σχεση με την μαρκα.ολες οι εταιρειες εχουν καλα και κακα μοντελα.τηρειται τα στανταρ σερβις του κατασκευαστη με ευλαβεια.τα υλικα ειναι ιδια σε ολες τις μηχανες.ο σχεδιασμος αλλαζει και το τι θελει να κανει ο καθε κατασκευαστης.εδω μπαινει και το θεμα κοστος.

skylaros
30/06/2013, 17:04
από τη μικρή εμπειρία μου, 1) αλλάζεις ότι λέει το manual να αλλάξεις 2) δεν αφήνεις κάτι χαλασμένο πάνω γιατί με τον καιρό μαζεύονται πολλά 3) συντηρείς βιδούλες, ροδελίτσες σημεία που μαζεύουν βρώμα ή σκουριά με κάποιο αντισκοριακό ή απλά wd40 4) βάζεις σπρέι επαφών στις φύσες σου όλες (αν δεις κάποια που έχει αρπάξει την αλλάζεις) καλό είναι να βάζεις προστατευτικό έλαιο στις επαφές γυμνό καλώδιο και ρεύμα συχνά κάνει μια πράσινη οξείδωση που σταδιακά κόβει το καλώδιο 5) καθαρίζεις σχολαστικά ότι μπορείς να καθαρίσεις και για το μάτι και για πρακτικούς λόγους 5) γενικά πρόσεχε τα ηλεκτρικά σου 6) να λιπαίνεις ότι ελαστικό έχει πάνω, τσιμουχάκια κλπ ξεραίνονται, όπου κρίνεις πως πρέπει να έχει πχ ένα μικρό τσιμουχάκι και δεν έχει φτιάξε και βάλτο μόνος σου 6) να συντηρείς τα πλαστικά σου έχει πολλά προϊόντα που"τρέφουν τα πλαστικά" 7) προτίμησε να μη βάζεις ιμιτασιόν πίστεψέ το μπορεί να κάνουν ίδια δουλειά αλλά έχουν μικρά ελλατωματάκια που κάνουν και τη συντήρηση δύσκολη και χαλάνε εύκολα κυρίως σε μικρές χαζές βλακειούλες. ΑΥΤΆ ισχύουν γενικά από τη δική μου οπτική γωνία. Και ένα μικρό μου μυστικό ο ατμοκαθαριστής! με προσοχή φυσικά γιατί βγάζει και γύρο στους 105 βαθμούς ατμό. Τα μηχανολογικά και γενικά αν δε ξέρεις κάτι στο μηχανικό που εμπιστεύεσαι, τα ηλεκτρικά αν δεν είναι κάτι απλό που μπορείς να το κάνεις μόνος τότε σε ηλεκτρολόγο Σέβομαι τους πολυτεχνίτες αλλά μόνο τους πραγματικούς :)

dmf
30/06/2013, 17:33
Άσε να λένε ότι θέλουν οι άλλοι. Το συγκεκριμένο μοτέρ τα 120.000 Km τα έχει για την πλάκα. Συνέχισε την συντήρησή του και θα αντέξει πιο πολύ κι από ταξί.

πανος
30/06/2013, 19:32
όχι κανένα παράπονο δεν έχω,ίσα ίσα που μπορώ να πω ότι δεν με έχει προδώσει ποτέ και αυτά πού ήθελε θα τα χαρακτήριζα φυσιολογικά

harris_x
30/06/2013, 20:11
ας μείνουμε στο θέμα παρακαλώ.

Pan (dvs)
30/06/2013, 20:44
Καλημέρα σε όλους,μια μικρή απορία έχω.Έχουμε κάνει μαζί 120.000 χλμ και διαφαίνεται ότι θα κάνουμε πολλά ακόμα (cbr600 f3).Ήθελα να μάθω,υπάρχει κάτι να προσέξω ή να τσεκάρω προληπτικά κάτι? Είναι πολλά τα χλμ Άρη :)

Συνονοματε εκανε 120χιλ υποθετω χωρις προβλημα.Κανε οτι εκανες μεχρι τωρα και θα κανεις αλλα τοσα.Μην το "γαργαλας" για το τιποτε.