PDA

View Full Version : ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΣΕ YAMAHA CRYPTON 105 '99



maidonopoulos
30/06/2013, 20:51
Παιδιά βοήθεια!!!!!!!!!!!!
Εχω ένα Crypton 105 με 3000 χλμ. Το μηχανάκι για πάνω από 9 χρόνια ήταν ακινητοποιημένο και κλεισμένο σε ένα μαγαζί.
Πέρσι τέτοια εποχή και λόγω ανεργίας αποφάσισα να το ενεργοποιήσω. Ομως χρειάστηκε να πάει στο μάστορα γιατί είχε κολλήσει η βαλβίδα της κεφαλής.
μετά από αντικατάσταση βρέθηκε και το καρμπυρατέρ σε κακό χάλι και αναγκάστηκα να το αλλάξω με κάτι οικονομικό.
Μετά από ένα χρόνο τώρα μου παρουσιάζει υπερχίληση βενζίνης και όταν το άνοιξα διαπίστωσα ότι το δε φλοτέρ είναι πλαστικό και έχει τρυπίσει και το καρμπυρατέρ έχει το κακό του το χάλι.
Δυστυχώς από χαζομάρα μου έδωσα το δικό του το γνήσιο (mikuni) για καθαρισμό αλλά το αμέλησα και το κράτησε ο μάστορας.
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό και οικονομικό καρμπυρατέρ? Επίσης το μηχανάκι πάνω από 80 -90 δεν πηγαίνει τι μπορεί να συμβαίνει?
Να ενημερώσω ότι λάδια , μπουζί και μπαταρία αλλάχτηκαν. Α! μου κολλάνε και τα Flash.
Περιμένω τα νέα σας.
Σας ευχαριστώ.

OldMan
01/07/2013, 12:12
Δοκίμασε να βουλώσεις την τρύπα του φλοτερ με κάποια κόλλα ανθεκτική στους διαλύτες...

Αν ρυθμίσεις και την σταθμη του καυσίμου και η βελόνα σου δεν έιναι σε κακό χάλι, μάλλον θα φτιαξουν πολλά πράγματα ..
(αλλά όχι τα φλας..)

notakos600
01/07/2013, 16:34
Συμφέρει πάντως η αγορά καινούριου καρμπυρατέρ από όλες τις απόψεις.

Acacius
01/07/2013, 19:41
Εμένα μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πώς πας ένα καρμπυρατέρ για καθάρισμα και τελικά "το κράτησε ο μάστορας";

AristidisZ
01/07/2013, 19:45
δεν έχεις λεφτά να το πληρώσεις ;

maidonopoulos
02/07/2013, 14:18
δεν έχεις λεφτά να το πληρώσεις ;

Απλά από αμέλεια το άφησα και πέρασε ο καιρός.
Εξάλου θεώρησα ότι με το άλλο που έβαλα το θέμα λύθηκε οριστικά αλλά μάταια.
Καμιά ιδέα για αγορά καινούργιου?

toyar
02/07/2013, 15:58
μια ιδεα ειναι να δοκιμασεις να παρεις το παλιο πισω προσφεροντας στο μαστορα την αμοιβη του

maidonopoulos
02/07/2013, 16:12
μια ιδεα ειναι να δοκιμασεις να παρεις το παλιο πισω προσφεροντας στο μαστορα την αμοιβη του
Δυστυχώς για μένα το συγκεκριμένο συνεργείο έκλεισε.
Παράγγειλα άλλο με 35€ καινούργιο. Μού είπαν ότι είναι Ινδονησίας και είναι εγγυημένο.
Θα σας πώ εντυπώσεις μόλις το τοποθετήσω.
Σχετικά με τα φλάς που κολούν τι μπορώ να κάνω??
Και επίσης τι τελική θα πρέπει να βγάζει το μηχανάκι που είναι μαμίσιο γιατί σε ευθεία βγάζει περίπου 80 - 90.

SHOOTER045
03/07/2013, 01:40
κοιτα τις λαμπες σου μηπως υπαρχει καμμενη
αν οχι κοιτα τον αυτοματο
καρμπυρατερ κοιτα εδω αν δεν κανεις τιποτα http://www.car.gr/parts/view/3804679/
http://www.car.gr/parts/?sort=modified&q=Yamaha+Crypton+R&ca=807

maidonopoulos
08/07/2013, 21:03
Τίς κοίταξα και είναι Ο.Κ
Τώρα θα αναφέρω ένα κουφό που συμβαίνει.
Να αναφέρω πρώτον ότι άλλαξα τις πίσω λάμπες με led και τα λαμπάκια του ταμπλώ. Ολά ανάβουν κανονικά.
Μετά την αλλαγή του καρμπυρατέρ και ενώ κολούσαν τα φλάς (ανάβουν χωρίς να αναβοσβήνουν) τώρα με το τράβηγμα του γκαζιού αναβοσβήνουν κανονικά , ενώ στο ρελαντί ανάβουν πάλι συνεχόμενα.
Βέβαια δεν έχει σχέση το καρμπυρατέρ αλλά συμπτωματικά έγινε και αυτό. Με το καρμπυρατέρ είναι Ο.Κ. μόνο στο πρώτο ξεκίνημα θέλει λίγο το τσόκ του αέρα για να πάρει μπροστά.
Μόλις ζεσταθεί λίγο είναι εντάξει.

MANOSR1
08/07/2013, 21:18
μπαταρια κοιταξες; λογικα μετα απο τοοοοσα χρονια σε ακινησια θα τα εχει παιξει. και στο ρελαντι τα παπακια δεν εχουν τα καταλληλα βολτ για να αναβουν τα φλας.

maidonopoulos
08/07/2013, 21:40
Η μπαταρία αλλάχθηκε τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε. Το μηχανάκι παίρνει μπροστά κανονικά με την μίζα.
Επίσης αντικαταστάθηκε και μία κολλήμένη βαλβίδα και το ρουμπινέτο της βενζίνης.
Και φυσικά και τα λάδια.

notakos600
09/07/2013, 07:06
Με το καρμπυρατέρ είναι Ο.Κ. μόνο στο πρώτο ξεκίνημα θέλει λίγο το τσόκ του αέρα για να πάρει μπροστά.
Μόλις ζεσταθεί λίγο είναι εντάξει.

Πολύ περίεργο μου ακούγεται να θέλει τσοκ όταν είναι κρύο...

maidonopoulos
09/07/2013, 10:12
Δέν ξέρω επειδή άλλαξα ο ίδιος το καρμπυρατέρ μήπως θέλει κάποια ρύθμιση.
Κάποια στιγμή θα το πάω σε μιά YAMAHA που υπάρχει στον Γέρακα για έλεγχο.

notakos600
09/07/2013, 11:19
Δέν ξέρω επειδή άλλαξα ο ίδιος το καρμπυρατέρ μήπως θέλει κάποια ρύθμιση.
Κάποια στιγμή θα το πάω σε μιά YAMAHA που υπάρχει στον Γέρακα για έλεγχο.

Εξήγησέ τους το πρόβλημα στο πρώτο ξεκίνημα με τσοκ, περίεργο πάντως που σου το κάνει.

djdark
23/07/2013, 17:11
kalispera file moy,den ksero an exw kathisterish na doso kapoia apntisi se ayto to thema alla twra mpika edw,na ksereis oti se oti exei sxesh me ta flas kai me reymata kai kornes na ksereis epeidei exw kai egw to 105 crypton,na ksereis oti kapoia stigmi tha xreiastei na allakseis ta PHNEIA!tipota allo!!

OldMan
23/07/2013, 17:17
na ksereis oti se oti exei sxesh me ta flas kai me reymata kai kornes na ksereis epeidei exw kai egw to 105 crypton,na ksereis oti kapoia stigmi tha xreiastei na allakseis ta PHNEIA!tipota allo!!
dhl. na kserei oti ama kaei to flas na kserei oti tha ftaiei to PHNEIO kai na kserei oti tha to allaksei...???

kai tipote allo ..???

maidonopoulos
23/07/2013, 18:17
Παιδιά τα φλάς όταν το μηχανάκι δουλεύει στο ρελαντί δεν αναβοσβήνουν.Ανάβουν συνεχώς , αλλά όταν τραβώ το γκάζι η βρίσκομαι σε κίνηση τότε αναβοσβήνουν κανονικά. Ετσι αναγκάζομαι στα φανάρια η όταν είναι να στρίψω ενώ είμαι σταματημένος να παίζω λίγο με το γκάζι.Το παράξενο που συμβαίνει είναι ότι στο δεξί φλάς όταν λειτουργεί αναβοσβήνει και το λαμπάκι στο καντράν ενώ στο αριστερό το λαμπάκι δεν ανάβει καθόλου.Παίζει να φταίει και ο διακόπτης?

TROOPER
25/07/2013, 10:29
dhl. na kserei oti ama kaei to flas na kserei oti tha ftaiei to PHNEIO kai na kserei oti tha to allaksei...???

kai tipote allo na kserei..???

fixed :lol:

vaska
25/07/2013, 19:39
fixed :lol:


μικρός θεουλης