PDA

View Full Version : HORNET 07 CB600FΑ - Αυτονομία - Ρεζέρβα - ντεπόζιτο



AristidisZ
01/07/2013, 09:07
Έχω την εξής απορία:
το hornet έχει ντεπόζιτο 19 λίτρα
εγώ το κάνω ως εξής:
περιμένω να αρχίσει να αναβοσβήνει το τελευταίο "νταμάκι" του δείκτη βενζίνης, και το γεμίζω
ξέρει κάποιος πότε ακριβώς "μπαίνει" η ρεζέρβα ;
η ρεζέρβα μπαίνει συνήθως στα 180χλμ, και όταν το γεμίζω, παίρνει μετά βίας 13 λίτρα
ήτοι η ρεζέρβα είναι περί τα 6 ;
από γεμάτο, η κατανάλωση μου εντός πόλης πάει ως εξής
περίπου στα πρώτα 50 χλμ πέφτει το πρώτο νταμάκι
στα 100 πέφτει το 2ο νταμάκι
και μετά περίπου ανά 20 χλμ, πέφτει και ένα (στα 120 πάω στα 3, στα 140 στα 2, στα 160 στο 1, και στα 180 αρχίζει και αναβοσβήνει)

McGyver
01/07/2013, 09:14
RTFM

AristidisZ
01/07/2013, 09:17
Ρεζερβουάρ καυσίμου 19 λίτρα
Ρεζέρβα καυσίμου 3,5 λίτρα

ήτοι όταν αρχίσει και αναβοσβήνει το τελευταίο νταμάκι, έχω καταναλώσει 15,5 λίτρα
όμως αυτά δε τα παίρνει με ΤΙΠΟΤΑ :hmm:

mixalhsCr
01/07/2013, 09:36
Κλασσικό θέμα, και το δικό μου έτσι ειναι !
Ειναι λίγο άσχημο αλλα μόλις καταλάβεις τι παιζει με την κατανάλωση υπολογίζεις πόσο έχεις ακόμα !
Έχω κάνει απο γεμάτο 250 χιλιόμετρα αυτές τις μέρες και μου ανάβει η ρεζερβα απο τα 220 και είμαι σίγουρος ότι το μηχανάκι έχει ακόμα βενζίνη αρκετή ! Ουσιαστικά αν το πας τέρμα πριν τα 150 χιλιόμετρα ότι και να σου δείξει μην έχεις άγχος και αν το πας χαλαρά πριν τα 250 χλμ μην σταματήσεις για βενζίνη, έχει ακόμα !!

AristidisZ
01/07/2013, 09:40
εν ολίγοις, δείχνει ότι μπαίνει στη ρεζέρβα πολύ πριν το θεωρητικό σημείο ;
αυτή είναι η ερώτηση ;)

McGyver
01/07/2013, 09:42
εν ολίγοις, δείχνει ότι μπαίνει στη ρεζέρβα πολύ πριν το θεωρητικό σημείο ;
αυτή είναι η ερώτηση ;)

Όταν κάνεις τους υπολογισμούς σου η μηχανή είναι όρθια και ακίνητη;

sniper
01/07/2013, 09:43
εν ολίγοις, δείχνει ότι μπαίνει στη ρεζέρβα πολύ πριν το θεωρητικό σημείο ;
αυτή είναι η ερώτηση ;)

ΑΝ έχουν κάνει την ίδια μ@λακία με το παλιότερο μοντέλο, ναι, δεν θα καταφέρεις ποτέ να γεμίσεις το ρεζερβουάρ σου...

McGyver
01/07/2013, 09:44
ΑΝ έχουν κάνει την ίδια μ@λακία με το παλιότερο μοντέλο, ναι, δεν θα καταφέρεις ποτέ να γεμίσεις το ρεζερβουάρ σου...

Γιατί, τρύπιο είναι;

mixalhsCr
01/07/2013, 09:46
εν ολίγοις, δείχνει ότι μπαίνει στη ρεζέρβα πολύ πριν το θεωρητικό σημείο ;
αυτή είναι η ερώτηση ;)

Ναι!

Οσο αναφορά αυτό που λεει ο McGyver έχει δίκιο !
Θα έχεις παρατηρήσει ότι μπορει να είσαι φουλ καύσιμα και να μπεις σε καμία στροφή αρκετά πλαγιαστος και μόλις την σηκώσεις να δεις να έχει πέσει μια γραμμή! Αυτό ο όμως ειναι λάθος ,μετά απο λίγο στην ξανανεβάζει την γραμμή ! Είμαι σίγουρος ότι θα το έχεις δει αυτό !

sniper
01/07/2013, 09:48
Γιατί, τρύπιο είναι;

Δεν κάνουμε ανόητες ερωτήσεις σε πρώην κατόχους του εν λόγω μοντέλου...

AristidisZ
01/07/2013, 09:48
Όταν κάνεις τους υπολογισμούς σου η μηχανή είναι όρθια και ακίνητη;

τι εννοείς ;
πως γίνεται να "μπει" η μηχανή σε ρεζέρβα όντας ακίνητη ;
να την αφήσω στο ρελαντί καμιά βδομάδα ; :bawl:

AristidisZ
01/07/2013, 09:50
ΑΝ έχουν κάνει την ίδια μ@λακία με το παλιότερο μοντέλο, ναι, δεν θα καταφέρεις ποτέ να γεμίσεις το ρεζερβουάρ σου...

μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα, τι συνέβαινε δηλαδή ;

Sapadak
01/07/2013, 09:51
τι εννοείς ;
πως γίνεται να "μπει" η μηχανή σε ρεζέρβα όντας ακίνητη ;
να την αφήσω στο ρελαντί καμιά βδομάδα ; :bawl:

:a38:

mixalhsCr
01/07/2013, 09:51
+ όταν την βάζεις μπροστα πάντα δείχνει μια γραμμή λιγότερη και μόλις κανείς τα πρώτα χιλιόμετρα ανεβαζει γραμμές και έρχεται στα κανονικα του !

Sapadak
01/07/2013, 09:53
περιμένω να αρχίσει να αναβοσβήνει το τελευταίο "νταμάκι" του δείκτη βενζίνης, και το γεμίζω


Μετά το αναβοσβημα του τελευταιου νταμακίου, τι γινεται?
Αναβοσβηνουν όλα μαζί?
Σβηνει τελείως η ενδειξη?

Βγαζει κωλοδακτυλο και γράφει "Ur screwd" ?

AristidisZ
01/07/2013, 09:53
Ναι!

Οσο αναφορά αυτό που λεει ο McGyver έχει δίκιο !
Θα έχεις παρατηρήσει ότι μπορει να είσαι φουλ καύσιμα και να μπεις σε καμία στροφή αρκετά πλαγιαστος και μόλις την σηκώσεις να δεις να έχει πέσει μια γραμμή! Αυτό ο όμως ειναι λάθος ,μετά απο λίγο στην ξανανεβάζει την γραμμή ! Είμαι σίγουρος ότι θα το έχεις δει αυτό !


+ όταν την βάζεις μπροστα πάντα δείχνει μια γραμμή λιγότερη και μόλις κανείς τα πρώτα χιλιόμετρα ανεβαζει γραμμές και έρχεται στα κανονικα του !

Αυτό που λες συμβαίνει, όμως είναι διαφορετικό από αυτό που ρωτάω εγώ ;)

μάλιστα εμένα μου το κάνει με 2 γραμμές (όταν είναι γεμάτη και γυρνάω το κλειδί μου δείχνει 4 νταμάκια, και μετά από κάνα χλμ πάει στα 6)

McGyver
01/07/2013, 09:53
τι εννοείς ;
πως γίνεται να "μπει" η μηχανή σε ρεζέρβα όντας ακίνητη ;
να την αφήσω στο ρελαντί καμιά βδομάδα ; :bawl:

Την έχεις αφήσει ποτέ να ζεσταθεί στο πλαϊνό stand με (θεωρητικά) ένα νταμάκι αναμένο να δεις τα μαγικά που κάνει;

Εμένα με δυο νταμάκια αναμένα αν την αφήσω στο πλαϊνό stand αρχίζει να αναβοσβήνει :lol:...

McGyver
01/07/2013, 09:54
Μετά το αναβοσβημα του τελευταιου νταμακίου, τι γινεται?
Αναβοσβηνουν όλα μαζί?
Σβηνει τελείως η ενδειξη?

Βγαζει κωλοδακτυλο και γράφει "Ur screwd" ?

Του είπα να RTFM...

sniper
01/07/2013, 09:55
μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα, τι συνέβαινε δηλαδή ;

Είναι υδραυλικό το πρόβλημα... Δεν θα γεμίζει ποτέ το ρεζερβουάρ σου, εκτός αν ο βενζινάς πετάει φελούς στον κουβά κι εσύ είσαι αντέχεις με την αντλία στο χέρι....

AristidisZ
01/07/2013, 09:56
Μετά το αναβοσβημα του τελευταιου νταμακίου, τι γινεται?
Αναβοσβηνουν όλα μαζί?
Σβηνει τελείως η ενδειξη?

Βγαζει κωλοδακτυλο και γράφει "Ur screwd" ?

δε το έχω αφήσει και πολύ για να δω τι κόλπα κάνει :p


Την έχεις αφήσει ποτέ να ζεσταθεί στο πλαϊνό stand με (θεωρητικά) ένα νταμάκι αναμένο να δεις τα μαγικά που κάνει;

Εμένα με δυο νταμάκια αναμένα αν την αφήσω στο πλαϊνό stand αρχίζει να αναβοσβήνει :lol:...

και μένα το κάνει αυτό, όταν όμως ισιώσει και περπατήσει λίγο, δείχνει τα κανονικά


ξαναλέω ότι το θέμα μου είναι ότι η ρεζέρβα μπαίνει πολύ πιο νωρίς από ότι θα έπρεπε (βλ. απάντηση σκοπευτή)

Sapadak
01/07/2013, 09:57
ξαναλέω ότι το θέμα μου είναι ότι η ρεζέρβα μπαίνει πολύ πιο νωρίς από ότι θα έπρεπε


ή δε μπορείς να το γεμίσεις οσο θεωρητικά παιρνει ;)

AristidisZ
01/07/2013, 09:59
Είναι υδραυλικό το πρόβλημα... Δεν θα γεμίζει ποτέ το ρεζερβουάρ σου, εκτός αν ο βενζινάς πετάει φελούς στον κουβά κι εσύ είσαι αντέχεις με την αντλία στο χέρι....

ορίστε ο σοβαρός άνθρωπας απάντησε
εν ολίγοις, όντως η μηχανή μπαίνει σε ρεζέρβα, όντως έχει 3,5 λίτρα ακόμη (περίπου τελοσπάντων), απλά δε ξεκινάει ποτέ από τα (θεωρητικά) 19 λίτρα

theofilos888
01/07/2013, 10:01
Μαζεύει αέρα μέσα το τεπόζιτο και ενώ νομίζεις πως γέμισες, πρακτικά δεν έχεις γεμίσει. Αντλία στην πρώτη σκάλα και υπομονή.

AristidisZ
01/07/2013, 10:03
Μαζεύει αέρα μέσα το τεπόζιτο και ενώ νομίζεις πως γέμισες, πρακτικά δεν έχεις γεμίσει. Αντλία στην πρώτη σκάλα και υπομονή.

μπα άσε δε συμφέρει, θα πηγαίνει κάνα 30άρι το γέμισμα μετά, να λείπει το βύσσινο :bawl:

εν ολίγοις καταλήγουμε σε αυτό που έγραψα παραπάνω, η μηχανή μπορούσε να παίρνει κάνα 4άρι λίτρα παραπάνω αλλά για τεχνικούς λόγους δε το κάνει

sniper
01/07/2013, 10:06
μπα άσε δε συμφέρει, θα πηγαίνει κάνα 30άρι το γέμισμα μετά, να λείπει το βύσσινο :bawl:

εν ολίγοις καταλήγουμε σε αυτό που έγραψα παραπάνω, η μηχανή μπορούσε να παίρνει κάνα 4άρι λίτρα παραπάνω αλλά για τεχνικούς λόγους δε το κάνει

4; 1-2 ΟΚ, αλλά 4 είναι πολλά... εκτός αν το manual γράφει μ@λακίες.

AristidisZ
01/07/2013, 10:07
4; 1-2 ΟΚ, αλλά 4 είναι πολλά... εκτός αν το manual γράφει μ@λακίες.

καλά το λες, μάλλον τα υπολόγισα λάθος
πες ότι βαράει στα 4 ρεζέρβα, "γεμίζω" αμέσως και βάζω κάνα 13άρι, άρα κάνα 2λιτρο είναι που φεύγει :wave2:

sniper
01/07/2013, 10:09
καλά το λες, μάλλον τα υπολόγισα λάθος
πες ότι βαράει στα 4 ρεζέρβα, "γεμίζω" αμέσως και βάζω κάνα 13άρι, άρα κάνα 2λιτρο είναι που φεύγει :wave2:

Ελπίζω να μην πληρώνεσαι για δουλειά με υπολογισμούς....

AristidisZ
01/07/2013, 10:10
Ελπίζω να μην πληρώνεσαι για δουλειά με υπολογισμούς....

τώρα θες απάντηση επ αυτού ;
κι όμως ναι, αν και προτιμώ το θεωρητικό της τέχνης, καθώς οι υπολογισμοί στη δουλειά μου είναι εντελώς σπαστικοί :lol:

akis_trevor
01/07/2013, 14:23
τελικα αυτα τα "νταμακια" τι ειναι;;;;;;;;;

akis_trevor
01/07/2013, 14:30
ναι,το καταλαβα τι εννοεις νταμακια.αλλα πως βρεθηκε αυτη η λεξη;;;;πρωτη φορα το ακουω αυτο!
γραμμες,κουτακια,οκ,νταμακια δεν...

AristidisZ
01/07/2013, 14:31
294613

τα κανα σκατά με τα edit

ε εντάξει εγώ έτσι το λέω, πειράζει ; :D

akis_trevor
01/07/2013, 14:41
οχι ρε μαν,i'm πλακινγκ!παντως γενικοτερα οι δεικτες ωρες ωρες τον ψιλοπαιζουν!

AristidisZ
01/07/2013, 14:44
οχι ρε μαν,i'm πλακινγκ!παντως γενικοτερα οι δεικτες ωρες ωρες τον ψιλοπαιζουν!

δεν είναι ότι τον ψιλοπαίζουν, είναι αυτό που με τα πολλά κατάλαβα, ότι εν ολίγοις το ρεζερβουάρ δε γεμίζει ποτέ, με αποτέλεσμα το μηχανάκι να μπαίνει ρεζέρβα πιο νωρίς από ότι θα έπρεπε, αν γέμιζε το τάνκι πλήρως ;)

dmf
01/07/2013, 15:53
Εγώ νομίζω ότι η χωρητικότητά του είναι 17L και όχι 19..
Για να το εξακριβώσω αφού άρχισε να αναβοσβήνει η τελευταία μπάρα μια φορά, έκανα 40-50km να δώ πότε θα σβήσει. Ε δεν έσβησε, βαρέθηκα κιολας
και πήγα το γέμισα. Πήρε 16L.. οπότε άντε να είχε 1L ακόμα μέσα.
Και σε ξένα forums λένε ότι το 17L είναι πιο ρεαλιστικό νούμερο..

sniper
01/07/2013, 15:55
Εγώ νομίζω ότι η χωρητικότητά του είναι 17L και όχι 19..
Για να το εξακριβώσω αφού άρχισε να αναβοσβήνει η τελευταία μπάρα μια φορά, έκανα 40-50km να δώ πότε θα σβήσει. Ε δεν έσβησε, βαρέθηκα κιολας
και πήγα το γέμισα. Πήρε 16L.. οπότε άντε να είχε 1L ακόμα μέσα.
Και σε ξένα forums λένε ότι το 17L είναι πιο ρεαλιστικό νούμερο..

Fuel capacity 19 litres


Ρεαλιστικά παιρνει 17 όμως.

LogOutGoRide
01/07/2013, 17:38
Έχω βάλει 18 κάτι λίτρα στα Ιωάννινα και ήμουν με "ρεζέρβα" πριν από το Μέτσοβο.

mixalhsCr
01/07/2013, 18:00
18 και κάτι είχα βάλει εγω μόνο όταν την αγορασα !:cool:

AristidisZ
01/07/2013, 18:16
με καμιά 20αριά χλμ στη ρεζέρβα σήμερα, 13 λίτρα με το ζόρι...

virus
01/07/2013, 19:16
κανε το αλλο. μολις αναψει ρεζερβα γραμμη στο σπιτι σου παρε δυο τετραλιτρα μπιτονακια του νερου βγαλε σωληνακι κι αδειασε το τανκι στα μπιντονακια. ετσι θα σου φυγει η απορια.

οσο για το απεσταγμενο νερο απο τα μπιντονακια μπορεις να το βαλεις στον ατμοκαθαριστη σου :D

:beer:

sniper
01/07/2013, 20:12
Έχω βάλει 18 κάτι λίτρα στα Ιωάννινα και ήμουν με "ρεζέρβα" πριν από το Μέτσοβο.

Καταγγελία στο βενζινάδικο έκανες; :tooth:

LogOutGoRide
01/07/2013, 21:50
Καταγγελία στο βενζινάδικο έκανες; :tooth:

Βιαζόμουν να προλάβω το καράβι στην Ηγουμενίτσα χαχαχα.
Ήθελα να πω ότι βενζίνη έπαιρνε, ο δείκτης ήταν για το φουτσο.
Ένας φίλος είχε Fazer και πάντα ήξερα πόση βενζίνη είχα lol.
Με τον καιρό το είχα μάθει, δυο φορές έφτασα με τις αναθυμιάσεις και μερικές διακοπές σε βενζινάδικο. Τώρα ο δείκτης του CBR φαίνεται εντάξει αλλά, ποιος γεμίζει τώρα. Σήμερα πήγα μια βόλτα Χαλκιδική και από την χαρά μου ούτε είδα με πόσα γέμισε.

virus
02/07/2013, 20:30
χτες σε πειραζα και σημερα εμεινα απο βενζινη στο αφρικα :a52:

ειχα γυρισει ρεζερβα σημερα το πρωι με σκοπο το μεσημερι να παω να βαλω βενζινη. ξεχαστηκα κι εμεινα.

τελικα 55 χιλιομετρα μου βγαζει η ρεζερβα μου. εμαθα και κατι :bawl: