PDA

View Full Version : Ρύθμιση αναρτήσεων όταν βάζουμε δεύτερο άτομο ή/και μπαγκάζια



Σελίδες : [1] 2

spyrakos35
01/07/2013, 12:35
και ας πούμε λοιπόν οτι έχεις φέρει το μοτοσακό εκεί που θες από πλευράς αναρτήσεων....

και φορτώνεις γυναίκα, πράματα και τσουουουουπ..... μάπα το καρπούζι.....

κάθεται το πίσω, σηκώνεται το μπρος....

ξεκινάς λοιπόν και δίνεις ενα κλικ στην προφόρτιση του πίσω....

μετά?
απόσφεση επαναφοράς?
απόσβεση συμπίεσης?

υπάρχει καποια λογική ή πας πάλι ψάχνοντας?
(σ.σ. λογική εννοώ του στυλ "εφόσον δώσεις ενα κλικ προφόρτιση, θα πρέπει να δώσεις χ κλικ στην επαναφορά και ψ κλικ στην συμπίεση")

και άντε και έφερες το πίσω.... το μπροστινό έρχεται από μόνο του λόγω διορθωσης της λειτουργίας της πίσω ανάρτησης ή θέλει και αυτό το μάστορά του?

πολλά ρωτάω εεεε?

KaTaNaS
01/07/2013, 12:37
Το ελατήριο προφορτίζεις μόνο, τις αποσβέσεις τις αφηνεις ως είχαν.

sniper
01/07/2013, 12:37
και ας πούμε λοιπόν οτι έχεις φέρει το μοτοσακό εκεί που θες από πλευράς αναρτήσεων....

και φορτώνεις γυναίκα, πράματα και τσουουουουπ..... μάπα το καρπούζι.....

κάθεται το πίσω, σηκώνεται το μπρος....

ξεκινάς λοιπόν και δίνεις ενα κλικ στην προφόρτιση του πίσω....

μετά?
απόσφεση επαναφοράς?
απόσβεση συμπίεσης?

υπάρχει καποια λογική ή πας πάλι ψάχνοντας?
(σ.σ. λογική εννοώ του στυλ "εφόσον δώσεις ενα κλικ προφόρτιση, θα πρέπει να δώσεις χ κλικ στην επαναφορά και ψ κλικ στην συμπίεση")

και άντε και έφερες το πίσω.... το μπροστινό έρχεται από μόνο του λόγω διορθωσης της λειτουργίας της πίσω ανάρτησης ή θέλει και αυτό το μάστορά του?

πολλά ρωτάω εεεε?


Φταχνεις το στατικό σου sag (προφορτίσεις δλδ) και τα υπόλοιπα δεν τα πειράζεις... έτσι κι αλλιώς, κότα θα πηγαίνεις.

OldMan
01/07/2013, 12:38
Με ένα "κλικ" δεν έκανες τίποτε...

sniper
01/07/2013, 12:39
Με ένα "κλικ" δεν έκανες τίποτε...

Μπορεί να μην έχει άλλο κλικ...

spyrakos35
01/07/2013, 12:43
Με ένα "κλικ" δεν έκανες τίποτε...

νταξ μωρέ παράδειγμα έφερα...... να πούμε και οτι η γυναίκα είναι αδύνατη δλδ.....



Μπορεί να μην έχει άλλο κλικ...

εχει ρε....
(πρόσεχε μην δαγκώσεις την γλώσσα σου και πάθεις τπτ απο το δηλητήριο που θα στάξει εσύ.... :p)

spyrakos35
01/07/2013, 12:44
Το ελατήριο προφορτίζεις μόνο, τις αποσβέσεις τις αφηνεις ως είχαν.

μάστα.... το εφάρμοζα στο στρομα με την όλινς αλλά λόγω διαφορετικών διαδρομών δεν ήξερα οτι θα έχει εφαρμογή και στο φουζουρου (ολινς και αυτό)

sniper
01/07/2013, 12:47
νταξ μωρέ παράδειγμα έφερα...... να πούμε και οτι η γυναίκα είναι αδύνατη δλδ.....




εχει ρε....
(πρόσεχε μην δαγκώσεις την γλώσσα σου και πάθεις τπτ απο το δηλητήριο που θα στάξει εσύ.... :p)


μάστα.... το εφάρμοζα στο στρομα με την όλινς αλλά λόγω διαφορετικών διαδρομών δεν ήξερα οτι θα έχει εφαρμογή και στο φουζουρου (ολινς και αυτό)

Σαν τον AristidisZ κι εσύ... δεν ήρθες στο βουνό για το κυνήγι...

spyrakos35
01/07/2013, 12:50
Σαν τον AristidisZ κι εσύ... δεν ήρθες στο βουνό για το κυνήγι...

καλά, δεν ξαναρωτάω θα το γυρίσω στα κοινωνικά.....

υγ... εγώ δεν πάσχω απο γλαροφοβία..... όλα κι όλα.... :lol:

sniper
01/07/2013, 12:51
καλά, δεν ξαναρωτάω θα το γυρίσω στα κοινωνικά.....

υγ... εγώ δεν πάσχω απο γλαροφοβία..... όλα κι όλα.... :lol:

Να ρωτήσεις... αλλά να βάζεις κι όλα τα δεδομένα..

OldMan
01/07/2013, 12:54
Αντι να τα κάνεις νινί καπέλο, αρκέσου να ρυθμίσεις τα φώτα σου...:D

spyrakos35
01/07/2013, 12:57
Αντι να τα κάνεις νινί καπέλο, αρκέσου να ρυθμίσεις τα φώτα σου...:D

μέσω της προφόρτισης του πίσω ή μέσω των ρυθμιστήρων φώτων???? :cool:

OldMan
01/07/2013, 13:00
μέσω της προφόρτισης του πίσω ή μέσω των ρυθμιστήρων φώτων???? :cool:
Έχουμε γεμίσει πρόστυχα αγόρια ή μΕ φαίνεται ..??:smokin:

spyrakos35
01/07/2013, 13:02
Έχουμε γεμίσει πρόστυχα αγόρια ή μΕ φαίνεται ..??:smokin:

παραδέξου το, το έθεσα αρκετά έξυπνα....

OldMan
01/07/2013, 13:05
ΚΙ εσύ παραδέξου αυτό που σε είπε ο σύντροφος Νικολαϊ ...

spyrakos35
01/07/2013, 13:10
ΚΙ εσύ παραδέξου αυτό που σε είπε ο σύντροφος Νικολαϊ ...

περι κουλομαρίας??? κανένα θέμα.... το έχω πει πριν απο τον συντροφο εγώ μόνος μου.... η μαλακία θα ήταν να λέω οτι είμαι Μπαγκόσμιος....

και τώρα που έχουν τεθεί όλα τα δεδομένα (κουλομαρίας - φουζουρού - ολινς) μήπως σοφέ γεροντα (αλλά και οι λοιποί) μπορείτε να δώσετε μία ολοκληρωμένη απάντηση???? μπας και μου φύγει η απορία....

OldMan
01/07/2013, 13:16
Προσπάθησε να φέρεις το ύψος της μηχανής (με γυναικα παιδιά καναρίνι και πεθερα..) εκεί που ήταν μόνο με σένα...

Αν "φας" όλη την διαδρομή της ανάρτησης για να το πετύχεις, μην το κάνεις...
(σε γενικές γραμμές, άσε κάποιο υποφερτό ποσοστό διαδρομής και κάνε τα κουμάντα σου σε λακούβες, σαμάρια κ.λ.π.)

Μπροστινό μην πειράζεις...
(αλλά έχε κατα νου ότι στα τσαρουχώματα του φρένου θα ψάχνεσαι προς τα που θα πας..)

sniper
01/07/2013, 13:19
περι κουλομαρίας??? κανένα θέμα.... το έχω πει πριν απο τον συντροφο εγώ μόνος μου.... η μαλακία θα ήταν να λέω οτι είμαι Μπαγκόσμιος....

και τώρα που έχουν τεθεί όλα τα δεδομένα (κουλομαρίας - φουζουρού - ολινς) μήπως σοφέ γεροντα (αλλά και οι λοιποί) μπορείτε να δώσετε μία ολοκληρωμένη απάντηση???? μπας και μου φύγει η απορία....

Δεν αναφέρθηκα ποτέ στις οδηγικές σου ικανότητες (αν ήσουν μΠαγκόσμιος δεν θα καταδεχόσουν να ρωτήσεις για αναρτήσεις)... Για το κυνήγι είπα :bawl:

Στο προκείμενο... απαντήθηκε η απορία σου απο Katanas κι εμένα.

Edit : Κι από τον ταβάριτς παραπάν

spyrakos35
01/07/2013, 13:22
μερσί κύριοι.....

OldMan
01/07/2013, 13:23
μερσί κύριοι.....
πα ντε κουά ταλαίπωρε...

sniper
01/07/2013, 13:26
πα ντε κουά ταλαίπωρε...

Αυτός ήμΑνε εγώ, δικάβαλος στο ιστορικό ΑΧ1 (αυτό ντε που με πήγε από Αθήνα στους Γαργαλιάνοι) στην Πάρο... δικάβαλλος, με 2 35λιτρα σακίδια... καθομουν πάνω στο ντεπόζιτο... Αναρτήσεις δεν πείραξα... :bawl:

Αθήνα - Πειραιάς και Παροικιά - Σάντα Μαρία (και τ' ανάποδο μετά από 10 μέρες), νόμισα ότι τερμάτισα το Ντακαρ... :bawl:

pipe_smoker
01/07/2013, 16:48
Τωρα που λυθηκε το θεμα αναρτησεων, δε μας λετε και τα περι κυνηγιου γ@μω τα inside jokes σας δω μεσα?:mad:

sniper
01/07/2013, 16:57
Τωρα που λυθηκε το θεμα αναρτησεων, δε μας λετε και τα περι κυνηγιου γ@μω τα inside jokes σας δω μεσα?:mad:

Not very inside (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=21266&p=347121&viewfull=1#post347121)

pipe_smoker
01/07/2013, 17:03
Not very inside (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=21266&p=347121&viewfull=1#post347121)

Inside enough...

Το ανεκδοτο γνωστο. Η φραση σκετη δε βγαζει παντα νοημα.

Danke:beer:

endopandou
01/07/2013, 19:21
@ρε σεις
Ο άνθρωπος (σχήμα λόγου) έχωσε καινούρια χρυσαφιά στον τουρίστα του, σας ρωτάει τι να κάνει και δεν φιλοτιμείται κανείς να του πει κάτι σε ''έλα απο δω ρε Σπυράκο να σου δείξω πως προφορτίζουμε αλλά θα κεράσεις πιτόγυρα και πράσινες''?? Κανείς?? :p:a10::tooth:

Shaolin Monk
01/07/2013, 19:26
Εγω ξερω πως εχω μπει 3-4 φορες να δω καμια αποντηση της προκοπης γιατι το θεμα με ανδιαφερει και το μονο που εμαθα, ειναι πως ο Σπυρακος ειναι κουλομαρια..... :cry::cry::cry:











:lol:

sniper
01/07/2013, 20:10
Εγω ξερω πως εχω μπει 3-4 φορες να δω καμια αποντηση της προκοπης γιατι το θεμα με ανδιαφερει και το μονο που εμαθα, ειναι πως ο Σπυρακος ειναι κουλομαρια..... :cry::cry::cry:











:lol:

Να διαβάζεις προσεχτικότερα τότε. (κουλομαρία είναι)

spyrakos35
01/07/2013, 21:05
Εγω ξερω πως εχω μπει 3-4 φορες να δω καμια αποντηση της προκοπης γιατι το θεμα με ανδιαφερει και το μονο που εμαθα, ειναι πως ο Σπυρακος ειναι κουλομαρια..... :cry::cry::cry:
:lol:


Να διαβάζεις προσεχτικότερα τότε. (κουλομαρία είναι)

και ταλαίπωρος.... :cry:

LOUKILOUK
02/07/2013, 00:40
και ταλαίπωρος.... :cry:

"Tαλαίπωρεκουλομαρία" RTFM...λογικά θα σου δίνει ένα μπούσουλα για διαφορετικές ρύθμισεις...τουριστική, σπορ, με δεύτερο άτομο κτλ.
Εγώ στο 990 τελικά,μόνο ρυθμίζοντας μπρος και πίσω τέρμα σκληρά είδα "φως" σε "τέρμα" φόρτωμα...μέχρι τότε πήγαινα συντηρητικά και άκρη δεν έβγαζα...Στην τελική στα άκρα θα καταλάβεις τις διαφορές και στην συνέχεια μπορείς να κανεις τις αλλαγές που προτιμάς...αν σου πέφτει πολύ σκληρό.
Σήμερα που γύρισα από ταξιδάκι με το φέιζερ 350 μίλια, δικάβαλος, φορτωμένος χαλαρά και έσφιξα την πίσω άφτερ μάρκετ "οχλινςπαναγίαμου", το μηχανάκι έστριβε καλύτερα σαφώς και στις λακούβες έβγαινε παλικάρι... Παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις αλλά κάνε μεγάλες αλλαγές ώστε να νοιώθεις διαφορά και μετά ρυμθίζεις ανάλογα...
Καλή οικογενειακή βόλτα...:beer::wave2:

spyrakos35
02/07/2013, 05:19
"Tαλαίπωρεκουλομαρία" RTFM...λογικά θα σου δίνει ένα μπούσουλα για διαφορετικές ρύθμισεις...τουριστική, σπορ, με δεύτερο άτομο κτλ.
οχι.... γράφει πότε πειράζεις τι αλλά πολύ λιγότερο αναλυτικά από το σχετικο άρθρο που έχω διαβάσει εδώ μέσα και πάντα για ένα άτομο..... α, και σου δίνει +-5 από τις στάνταρντ ρυθμίσεις


Εγώ στο 990 τελικά,μόνο ρυθμίζοντας μπρος και πίσω τέρμα σκληρά είδα "φως" σε "τέρμα" φόρτωμα...μέχρι τότε πήγαινα συντηρητικά και άκρη δεν έβγαζα...Στην τελική στα άκρα θα καταλάβεις τις διαφορές και στην συνέχεια μπορείς να κανεις τις αλλαγές που προτιμάς...αν σου πέφτει πολύ σκληρό.
αυτό που δεν ξέρω είναι αν λόγω διαφορετικών διαδρομών των αναρτήσεων ισχύουν οι ίδιες λογικές..... όπως είπα παραπάνω στο βεστρωμ που είχα και κει όλινς, είχα βρει την άκρη και απλά πείραζα την προφόρτιση.... σε ένα street/τουριστικό μηχανάκι με 300 κιλά δικό του βάρος και με διαδρομές μικρότερες από το στρώμα (ή και το 990 αν θες) ίσως να ισχύουν άλλες λογικές (που μάλλον έτσι είναι)...


Σήμερα που γύρισα από ταξιδάκι με το φέιζερ 350 μίλια, δικάβαλος
γκομενίτσα? γκομενίτσα? :p



Καλή οικογενειακή βόλτα...:beer::wave2:
μπα, ειδικά τώρα που έσπασε το χέρι της η μάνα μου και δεν έχουμε που να αφήσουμε την μικρή..... σόΛο.... απλά κάπου πεταχτήκαμε στα γρήγορα με την σύζυγο και μου μπήκαν ψύλλοι.....

:beer:

byron
02/07/2013, 07:25
απλά κάπου πεταχτήκαμε στα γρήγορα με την σύζυγο και μου μπήκαν ψύλλοι.....


Καλα΄ρε Σπύρο...
Επειδή «πετάχτηκες εδώ παρακάτω» ...τσακκκκ θα αρχίσεις να πειράζεις προφορτίσεις και αποσβέσεις? Αστο βρε αγόρι μου. Δεν θα πάθει τίποτα όυτε η σύζυγος ούτε το πραπρα.
Αναρτήσεις για δικάβαλλο σετάρουμε μόνο πριν φύγουμε ταξίδι τύπου Νοβοροσίσκ-Βομβάη, αν είναι ο dimtsiou από πίσω, ή αν σε λένε βρωμόπουλο aka dirtbird που κυκλοφορούσε με γατζόκλειδο στο χέρι :tooth:

spyrakos35
02/07/2013, 08:43
Καλα΄ρε Σπύρο...
................ που κυκλοφορούσε με γατζόκλειδο στο χέρι :tooth:

γι αυτό πήρα την πλήρως ρυθμιζόμενη, να γλυτώσω το γαντζόκλειδο..... ;)

δεν γλυτώνω το κατσαβίδι για το μπροστινό όμως ρε πστμ.... :cry:

LOUKILOUK
02/07/2013, 10:16
οχι.... γράφει πότε πειράζεις τι αλλά πολύ λιγότερο αναλυτικά από το σχετικο άρθρο που έχω διαβάσει εδώ μέσα και πάντα για ένα άτομο..... α, και σου δίνει +-5 από τις στάνταρντ ρυθμίσεις


αυτό που δεν ξέρω είναι αν λόγω διαφορετικών διαδρομών των αναρτήσεων ισχύουν οι ίδιες λογικές..... όπως είπα παραπάνω στο βεστρωμ που είχα και κει όλινς, είχα βρει την άκρη και απλά πείραζα την προφόρτιση.... σε ένα street/τουριστικό μηχανάκι με 300 κιλά δικό του βάρος και με διαδρομές μικρότερες από το στρώμα (ή και το 990 αν θες) ίσως να ισχύουν άλλες λογικές (που μάλλον έτσι είναι)...


γκομενίτσα? γκομενίτσα? :p


μπα, ειδικά τώρα που έσπασε το χέρι της η μάνα μου και δεν έχουμε που να αφήσουμε την μικρή..... σόΛο.... απλά κάπου πεταχτήκαμε στα γρήγορα με την σύζυγο και μου μπήκαν ψύλλοι.....

:beer:

Ίσως να έπρεπε να κάνω παράθεση τον Βύρωνα...μια χαρά στα λέει...:p
Γνώμη μου πάντως είναι ότι μιας και η βασική λειτουργία και ρύθμιση σε όλες τις αναρτήσεις είναι ίδια, είτε μεγάλα ον οφ είτε τούρινγκ, σε ταξίδι δικάβαλος- φορτωμένος θα πρέπει να είναι σκληρότερη η ανάτρηση για να ανταποκριθεί στο έξτρα βάρος...
Μπακαλίστικά και πρακτικά εγώ αυτό που έκανα ήταν να σφίξω τέρμα για τέρμα φόρτωμα (ήμουν στα όρια του κατασκευαστή...) να δοκιμάσω και από κεί και πέρα με δοκιμές να φτάσω στο επιθυμητό αποτέλεσμα...Πριν από αυτά ξεκίνησα με στατικό sag κτλ αλλά θέλει χρόνο, κόπο υπολογισμούς και βοήθεια από δεύτερο άτομο ένίοτε... Επίσης το _+5 κλικ που λες δεν μπορώ να το αξιολογήσω αν δεν ξέρω το σύνολο (των κλικ...) από τέρμα μαλακό σε τέρμα σκληρό...
Τέλος τσάμπα το συζητάμε παραπέρα, ή βρίσκεις άνθρωπο με ίδια μηχανή που "έχει δει το έργο" και σε κατευθεύνει στα βασικά, αλλιώς και καλύτερα από όλα καβαλάς δικάβαλο και δοκιμάζεις στο δρόμο... μόνο οδηγώντας θα βγάλεις άκρη και θα μάθεις και πολύ περισσότερα για σένα και την μηχανή...


υ.γ.1 Γκομενίτσα ήταν αλλά τελικά την παντρεύτηκα μετά από μια άλλη βόλτα...http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=108541
υ.γ.2 Περαστικά στη μαΜά

spyrakos35
02/07/2013, 10:37
το σύνολο των κλικ.... δεν το έχω ψάξει ποτέ... μπορώ να σου πω τις στάνταρντ θέσεις για να χουμε να λέμε...

μπροστινό (μαμα)
12 κλικ επαναφορά
12 κλικ συμπίεση

πίσω (ολινς)
16 κλικ επαναφορά
12 κλικ συμπίεση



.......... ή βρίσκεις άνθρωπο με ίδια μηχανή που "έχει δει το έργο" και σε κατευθεύνει στα βασικά........

αυτό ειδικά δεν παίζει.... άλλος γουστάρει ξανθιές άλλος μελαχροινες και άκρη δεν βγαίνει....


γενικότερα πιστεύω οτι το ψάξιμό μου και η συνεχής αλλαγές στις ρυθμίσεις που κάνω, είναι απόρροια της φιλοδοξίας μου οτι "εχω ολινς πρέπει να δουλεύει παντου τέλεια".... ξέρω οτι δεν είναι καθόλου έτσι αλλά δεν μπορώ και να ανοίξω την κεφάλα μου να το βάλω μέσα.... που θα πάει θα κουραστώ να ψάχνομαι/συμφιλιωθώ με την ιδέα

:D

DrBig
02/07/2013, 10:40
Επειδη ουτε ολες οι μηχανες ειναι ιδιες, ουτε ολες οι αναρτησεις, μονο δια δοκιμης και σφαλματος μπορεις να βγαλεις συμπερασμα.
Σε πολυ γενικες γραμμες, αν υποθεσουμε οτι εχεις σεταρει τελεια μπρος-πισω για αναβατη μονο, τοτε χρειαζεται να τα πειραξεις ολα απο την αρχη για να εισαι σεταρισμενος τελεια και φορτωμενος.

Σε πρωτη φαση, ξεχνα το μπροστινο και σηκωσε λιγο προφορτιση πισω (οχι στα επιπεδα του αφορτωτου αλλα λιγο πιο χαμηλα) , ενω παραλληλα σφιξε και αποσβεσεις 2 κλικ τη φορα και επαναφορα και συμπιεση. Αν ικανοποιηθεις απο το πισω, τοτε παιξε λιγο με αποσβεση συμπιεσης στο μπροστινο.

sniper
02/07/2013, 10:41
Επειδη ουτε ολες οι μηχανες ειναι ιδιες, ουτε ολες οι αναρτησεις, μονο δια δοκιμης και σφαλματος μπορεις να βγαλεις συμπερασμα.
Σε πολυ γενικες γραμμες, αν υποθεσουμε οτι εχεις σεταρει τελεια μπρος-πισω για αναβατη μονο, τοτε χρειαζεται να τα πειραξεις ολα απο την αρχη για να εισαι σεταρισμενος τελεια και φορτωμενος.

Σε πρωτη φαση, ξεχνα το μπροστινο και σηκωσε λιγο προφορτιση πισω (οχι στα επιπεδα του αφορτωτου) , ενω παραλληλα σφιξε και αποσβεσεις 2 κλικ τη φορα και επαναφορα και συμπιεση. Αν ικανοποιηθεις απο το πισω, τοτε παιξε λιγο με αποσβεση συμπιεσης στο μπροστινο.

Πόσα δευτερόλεπτα λες να κερδίσει;

endopandou
02/07/2013, 10:42
Σπυέτο :a37: ...

spyrakos35
02/07/2013, 10:45
Πόσα δευτερόλεπτα λες να κερδίσει;

ξέρεις τι γίνεται σε ένα δευτερόλεπτο μέσα????

ρε συ, η αίσθηση είναι το θέμα (και επομένως και τα δευτερόλεπτα μοιραία)

spyrakos35
02/07/2013, 10:46
Σπυέτο :a37: ...

εσύ θες σουβλάκια και μπύρες εεεε?

sniper
02/07/2013, 10:49
ξέρεις τι γίνεται σε ένα δευτερόλεπτο μέσα????

ρε συ, η αίσθηση είναι το θέμα (και επομένως και τα δευτερόλεπτα μοιραία)

Tώρα σοβαρά... θα φορτώσεις τη μηχανή με τα ζιμπράγκαλα και τη γυναίκα... Και πας πας καλοκαίρι διακοπές.... Θα πας στις Άλπεις; Θα πας σε κανένα ορεινό στροφιλίκι; Το πολύ πολύ να χρειαστεί να φρενάρεις και το μπροστινό να διαχειριστεί το επιπλεόν βάρος...

Ούτε γόνατα, ούτε power slides, ούτε να περάσουμε στη τσίλια την νταλίκα να πιάσουμε τους μπροστά που εφυγαν 500μ...

Φτιάξε την πίσω προφόρτιση και είσαι μια χαρά. (γιατί, τώρα δλδ έχεις σετάρει αναρτήσεις και για μονοκάβαλος; )

DrBig
02/07/2013, 10:52
Πόσα δευτερόλεπτα λες να κερδίσει;

εξαρταται την πιστα

spyrakos35
02/07/2013, 10:58
Φτιάξε την πίσω προφόρτιση και είσαι μια χαρά. (γιατί, τώρα δλδ έχεις σετάρει αναρτήσεις και για μονοκάβαλος; )

σωστά? ίσως (σίγουρα δλδ) όχι, η αίσθηση είναι που με/μας κάνει και ψάχνομαι/αστε...
δλδ μπορεί να ανέβεις εσύ και να μου πεις.... "καλά ρε παπάρα πως το οδηγάς αυτό το πραμα".... αλλά αυτό είναι λογικότατο....

εξάλλου το γράφουν και όλα τα μανουάλια/οδηγοι/αρθρα κλπ κλπ
"ξέχνα τα νουμερα εφόσον η αίσθηση που σου δίνει το μοτοσακό σου ταιριάζει"....

sniper
02/07/2013, 11:02
σωστά? ίσως (σίγουρα δλδ) όχι, η αίσθηση είναι που με/μας κάνει και ψάχνομαι/αστε...
δλδ μπορεί να ανέβεις εσύ και να μου πεις.... "καλά ρε παπάρα πως το οδηγάς αυτό το πραμα".... αλλά αυτό είναι λογικότατο....

εξάλλου το γράφουν και όλα τα μανουάλια/οδηγοι/αρθρα κλπ κλπ
"ξέχνα τα νουμερα εφόσον η αίσθηση που σου δίνει το μοτοσακό σου ταιριάζει"....

Τώρα μιλάς σωστά....

OldMan
02/07/2013, 13:04
Γιατί έχω την αίσθηση ότι ο Σπυράκος θα κάνει κάτι μεταξύ ανατρεπτικού και πρωτοπορειακού κωλοχανείου τις αναρτήσεις ....???

spyrakos35
02/07/2013, 13:17
Γιατί έχω την αίσθηση ότι ο Σπυράκος θα κάνει κάτι μεταξύ ανατρεπτικού και πρωτοπορειακού κωλοχανείου τις αναρτήσεις ....???

μέσα είσαι ;)

νταξει, εδώ οι (πραγματικοί) παγκόσμιοι δεν μπορούν να τις σετάρουν, ο Σπυράκος σε πείραξε???

byron
02/07/2013, 13:32
μέσα είσαι ;)

νταξει, εδώ οι (πραγματικοί) παγκόσμιοι δεν μπορούν να τις σετάρουν, ο Σπυράκος σε πείραξε???

Εχει κάνει λάθος το "πρωτοπορειακού". Όρμα Σπύρο και μη μασας.

OldMan
02/07/2013, 13:34
Εχει κάνει λάθος το "πρωτοπορειακού".
3 φορές το έγραψα με "ι" και δεν μΕ καθότανε το μπουρδέλο...

spyrakos35
02/07/2013, 13:37
Όρμα Σπύρο και μη μασας.

ναι ρε, δεν μασάω μία....

η ιστορία έχει δείξει οτι όλοι οι μεγάλοι εφευρέτες - επιστήμονες κατά την έρευνα χλευάζονταν....

τι κουλομαρίες τους έλεγαν, τι ταλαίπωρους.... και τι δεν έχουμε ακούσει εμείς τα μεγάλα μυαλά..... :bawl:

sniper
02/07/2013, 13:40
ναι ρε, δεν μασάω μία....

η ιστορία έχει δείξει οτι όλοι οι μεγάλοι εφευρέτες - επιστήμονες κατά την έρευνα χλευάζονταν....

τι κουλομαρίες τους έλεγαν, τι ταλαίπωρους.... και τι δεν έχουμε ακούσει εμείς τα μεγάλα μυαλά..... :bawl:

Θες να μας πεις και που θα ταξιδέψεις ρε Μαγγελάνε και ρυθμίζεις αναρτήσεις;

Αν πεις Καμμένα Βούρλα, σκύψε, έρχεται γλάρος.

byron
02/07/2013, 13:41
ναι ρε, δεν μασάω μία....

η ιστορία έχει δείξει οτι όλοι οι μεγάλοι εφευρέτες - επιστήμονες κατά την έρευνα χλευάζονταν....

τι κουλομαρίες τους έλεγαν, τι ταλαίπωρους.... και τι δεν έχουμε ακούσει εμείς τα μεγάλα μυαλά..... :bawl:

Θα δικαιωθείς κάποια στιγμή. Για τον Καματερό με το θαυματουργό Νερό του να δεις τι έλεγαν...

spyrakos35
02/07/2013, 13:41
να.... ας πουμε θα κάνουμε μία μικρή βολτούλα την κυριακή...... ;)

spyrakos35
02/07/2013, 13:41
Θα δικαιωθείς κάποια στιγμή. Για τον Καματερό με το θαυματουργό Νερό του να δεις τι έλεγαν...

αστα να παν στο διάολο.... αμ την αθανασία του αιγάλεω????

OldMan
02/07/2013, 13:42
Και επειδή νευριάσε ο κρητικός καλόγερος (και δεν έχω όρεξη να μαλώνω και με τον Μπίγκουλα..), τις αναρτήσεις (πλην προφόρτισης) τις πειράζουμε όταν θέλουμε το μηχανάκι να πηγαίνει (και να το πηγαίνουμε) ακριβώς όπως και πριν το φόρτωμα...

Όποιος θεωρεί καλό και άγιο να οδηγάει έτσι το φορτωμένο μηχανάκι του, καλό και άγιο επίσης θα ήταν να βρεί έναν καλό και άγιο προστάτη..!!


Υ.Γ.
Μπίγκουλα, όταν προφορτίζουμε λόγω αυξημένου βάρους, δεν "σφίγγουμε" την απόσβεση επαναφοράς...

sniper
02/07/2013, 13:42
αστα να παν στο διάολο.... αμ την αθανασία του αιγάλεω????

Ειχε μια γκόμενα καποτε στο Αιγάλεω ο Τσίου. Αυτή λες;

sniper
02/07/2013, 13:44
Και επειδή νευριάσε ο κρητικός καλόγερος (και δεν έχω όρεξη να μαλώνω και με τον Μπίγκουλα..), τις αναρτήσεις (πλην προφόρτισης) τις πειράζουμε όταν θέλουμε το μηχανάκι να πηγαίνει (και να το πηγαίνουμε) ακριβώς όπως και πριν το φόρτωμα...

Όποιος θεωρεί καλό και άγιο να οδηγάει έτσι το φορτωμένο μηχανάκι του, καλό και άγιο επίσης θα ήταν να βρεί έναν καλό και άγιο προστάτη..!!


Υ.Γ.
Μπίγκουλα, όταν προφορτίζουμε λόγω αυξημένου βάρους, δεν "σφίγγουμε" την απόσβεση επαναφοράς...

Βεβαίως μπορούμε να παραδειγματιστούμε κι από της μηχανές BMW που έχουν Hard/Soft adjuster στην πίσω ανάρτηση. Την σκληραίνουν ή την μαλακώνουν δλδ, για όσους δεν γνωρίζουν την Αγγλικήν.

spyrakos35
02/07/2013, 13:45
Ειχε μια γκόμενα καποτε στο Αιγάλεω ο Τσίου. Αυτή λες;

και αυτή την έσφιξε ο μπήχτης?????? :uplate:

spyrakos35
02/07/2013, 21:25
Και επειδή νευριάσε ο κρητικός καλόγερος (και δεν έχω όρεξη να μαλώνω και με τον Μπίγκουλα..), τις αναρτήσεις (πλην προφόρτισης) τις πειράζουμε όταν θέλουμε το μηχανάκι να πηγαίνει (και να το πηγαίνουμε) ακριβώς όπως και πριν το φόρτωμα...

Όποιος θεωρεί καλό και άγιο να οδηγάει έτσι το φορτωμένο μηχανάκι του, καλό και άγιο επίσης θα ήταν να βρεί έναν καλό και άγιο προστάτη..!!


Υ.Γ.
Μπίγκουλα, όταν προφορτίζουμε λόγω αυξημένου βάρους, δεν "σφίγγουμε" την απόσβεση επαναφοράς...

εμ, αυτές τις "αναλογίες" ψάχνω

αν αυξήσουμε την προφόρτιση πώς μεταβάλλονται οι άλλες ρυθμίσεις, τι πρέπει να αλλάξω σε αυτές, γιατί κλπ κλπ

LOUKILOUK
02/07/2013, 21:58
Και επειδή νευριάσε ο κρητικός καλόγερος (και δεν έχω όρεξη να μαλώνω και με τον Μπίγκουλα..), τις αναρτήσεις (πλην προφόρτισης) τις πειράζουμε όταν θέλουμε το μηχανάκι να πηγαίνει (και να το πηγαίνουμε) ακριβώς όπως και πριν το φόρτωμα...

Όποιος θεωρεί καλό και άγιο να οδηγάει έτσι το φορτωμένο μηχανάκι του, καλό και άγιο επίσης θα ήταν να βρεί έναν καλό και άγιο προστάτη..!!


Υ.Γ.
Μπίγκουλα, όταν προφορτίζουμε λόγω αυξημένου βάρους, δεν "σφίγγουμε" την απόσβεση επαναφοράς...

Ίσως μπαίνω σε χωράφια που δεν πρέπει, αλλά το να έχεις ένα μηχανάκι στημένο σωστά που να μπορεί να πηγαίνει όπως θες ακόμα και αν δεν το "πας" (και καλά θα κάνεις σε ένα ταξίδι), δεν μου ακούγετε κακό. Για να το χοντρύνω λίγο ακόμα, αλλά κυρίως για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, εγώ έτσι ακριβώς ευχαριστήθηκα ταξίδι (4000+ χλμ...) χωρίς να κινηθώ στο όριο, αλλά και χωρίς να νοιώθω ότι το μηχανάκι είναι υποδεέστερα στημένο από όσο ήταν ξεφόρτωτο... Να τονίσω ότι σε αντίστοιχο ταξίδι (4000+ χλμ) την προηγούμενη χρονιά υπήρξαν στιγμές, ειδικά σε ορεινά στροφιλίκια (Άλπεις...), που ένοιωθα ότι έπρεπε να είχα ρυθμίσει σωστότερα την ανάρτηση. Την επόμενη χρόνια σε αντίστοιχο ορεινό κομμάτι (Τρασφαγκαράσαν) έστριβα μια χαρά, κάτι σαν υπέρβαρη μπαλαρίνα σε αντίθεση με μια απλά υπερβαρη κυρία που προσπαθεί να μάθει μπαλέτο... Δεν είμαι άσσος στα τεχνικά, απλά περιγράφω την αίσθηση... Πέρα από την πλακίτσα νομίζω ότι είναι θέμα που έχει να κάνει με την ασφάλεια και όχι με τους απόλυτους χρόνους στην πίστα...Όταν ταξιδεύεις 6-8 ή και παραπάνω ώρες την μέρα το τελευταίο που θες είναι να σε πουλήσει ένα μαλακό μπροστινό σε απότομο φρενάρισμα σε κλειστή κατηφορική με μέτρια άσφαλτο ή να παίζει το τιμόνι σε απότομο ανηφορικό κλειστό...
Κάτι θετικό σε μηχανές που έχουν ρυθμιζόμενες αναρτήσεις είναι ότι σου δίνουν την δυνατότητα να "παίξεις" με τις ρυθμίσεις και να μάθεις παίζοντας...αποκτάς έτσι καλύτερη αίσθηση και μπορείς να νοιώθεις τι ρυθμίσεις χρειάζεσε κάθε φορά...

Τώρα φυσικά αν είσαι κουλομαρία ότι ανάρτηση και να ρυθμίσεις λίγο θα οφελήσει αλλά κουβέντα να γίνετε...

υ.γ. Σπυράκο θα ταξιδέψεις ρε ή τσάμπα θα λουστώ το κράξιμο;

spyrakos35
02/07/2013, 22:07
Ίσως μπαίνω σε χωράφια που δεν πρέπει, αλλά το να έχεις ένα μηχανάκι στημένο σωστά που να μπορεί να πηγαίνει όπως θες ακόμα και αν δεν το "πας" (και καλά θα κάνεις σε ένα ταξίδι), δεν μου ακούγετε κακό. Για να το χοντρύνω λίγο ακόμα, αλλά κυρίως για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, εγώ έτσι ακριβώς ευχαριστήθηκα ταξίδι (4000+ χλμ...) χωρίς να κινηθώ στο όριο, αλλά και χωρίς να νοιώθω ότι το μηχανάκι είναι υποδεέστερα στημένο από όσο ήταν ξεφόρτωτο... Να τονίσω ότι σε αντίστοιχο ταξίδι (4000+ χλμ) την προηγούμενη χρονιά υπήρξαν στιγμές, ειδικά σε ορεινά στροφιλίκια (Άλπεις...), που ένοιωθα ότι έπρεπε να είχα ρυθμίσει σωστότερα την ανάρτηση. Την επόμενη χρόνια σε αντίστοιχο ορεινό κομμάτι (Τρασφαγκαράσαν) έστριβα μια χαρά, κάτι σαν υπέρβαρη μπαλαρίνα σε αντίθεση με μια απλά υπερβαρη κυρία που προσπαθεί να μάθει μπαλέτο... Δεν είμαι άσσος στα τεχνικά, απλά περιγράφω την αίσθηση... Πέρα από την πλακίτσα νομίζω ότι είναι θέμα που έχει να κάνει με την ασφάλεια και όχι με τους απόλυτους χρόνους στην πίστα...Όταν ταξιδεύεις 6-8 ή και παραπάνω ώρες την μέρα το τελευταίο που θες είναι να σε πουλήσει ένα μαλακό μπροστινό σε απότομο φρενάρισμα σε κλειστή κατηφορική με μέτρια άσφαλτο ή να παίζει το τιμόνι σε απότομο ανηφορικό κλειστό...
Κάτι θετικό σε μηχανές που έχουν ρυθμιζόμενες αναρτήσεις είναι ότι σου δίνουν την δυνατότητα να "παίξεις" με τις ρυθμίσεις και να μάθεις παίζοντας...αποκτάς έτσι καλύτερη αίσθηση και μπορείς να νοιώθεις τι ρυθμίσεις χρειάζεσε κάθε φορά...

Τώρα φυσικά αν είσαι κουλομαρία ότι ανάρτηση και να ρυθμίσεις λίγο θα οφελήσει αλλά κουβέντα να γίνετε...

υ.γ. Σπυράκο θα ταξιδέψεις ρε ή τσάμπα θα λουστώ το κράξιμο;

να σου κάνω δώρο ένα διαρκείας???

κάνω μία φορά τον μήνα 700άρες.... είναι ανάγκη να είναι χιλιάδες τα χλμ??? σήμερα-αύριο όχι, αν είναι όμως μεθαύριο να μην είμαστε έτοιμοι?

LOUKILOUK
02/07/2013, 23:35
να σου κάνω δώρο ένα διαρκείας???

κάνω μία φορά τον μήνα 700άρες.... είναι ανάγκη να είναι χιλιάδες τα χλμ??? σήμερα-αύριο όχι, αν είναι όμως μεθαύριο να μην είμαστε έτοιμοι?

Δεν παίζει σπουδαίο ρόλο ο αριθμός των χλμ...εγώ τα ανέφερα ενδεικτικά για να γίνει αντιληπτό ότι δεν μιλάω για το Αθήνα - Ναυπλιο για φρέντο...
Έσω έτοιμος Σπύρε...ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σου κάτσει...αν το θέλεις σίγουρα θα γίνει...
Σήμερα - αύριο ξεκίνα δοκιμές...ένα γραμμάριο πράξης αξίζει όσο τόνοι θεωρίας...αμ΄επος αμ έργον...

Η ομάδα αναγεννάτε από τις στάχτες τις ως νέος φοίνικας, αλλά εγώ παρακολουθώ εκ του μακρόθεν και αποστασιοποιημένος μιας και έχω πλέον άλλη αντίληψη για το "επαγγελματικό" ποδόσφαιρο στην Ελλάδα και όχι μόνο...
Διαρκείας για τα 36ωρα λες να παίζει; αυτό θα ήταν δώρο...θα ρωτήσω τον Νίκο τον φαρμακοτρίφτη...χιχιχιχιιχιχιιχ :lol: (σόρρυ Νίκος, πλακίτσα...)
:beer::wave2:

DrBig
03/07/2013, 08:38
Υ.Γ.
Μπίγκουλα, όταν προφορτίζουμε λόγω αυξημένου βάρους, δεν "σφίγγουμε" την απόσβεση επαναφοράς...

Εμεις παλι (που την προφορτιση δεν την εχουμε ευκολη) την σφιγγουμε οταν προφορτιζουμε και δεν την σφιγγουμε οταν δεν προφορτιζουμε. Διαφορετικη σχολη υποθετω!

Bladerunner
03/07/2013, 09:06
Εγώ θα προφόρτιζα παραπάνω μπρος-πίσω ώστε να μη χάσουν οι αναρτήσεις ωφέλιμη διαδρομή και να μη τερματίζουν σε άτσαλες ανωμαλίες. Θα ξανά-ρύθμιζα sag δηλαδή με όλο το extra βάρος πάνω στο μηχανάκι.

Κατόπιν, κάνοντας μια βόλτα επίσης με όλο το βάρος πάνω, θα έβλεπα αν μπρουμιτίζει στα φρένα παραπάνω από ότι θα ήθελα λόγω της μεταφοράς της αυξημένης πλέον μάζας. Αν το έκανε, θα έδινα λίγη παραπάνω συμπίεση μπροστά, ώστε να διορθωθεί το φαινόμενο.

OldMan
03/07/2013, 14:18
Εγώ θα προφόρτιζα παραπάνω μπρος-πίσω ώστε να μη χάσουν οι αναρτήσεις ωφέλιμη διαδρομή και να μη τερματίζουν σε άτσαλες ανωμαλίες. Θα ξανά-ρύθμιζα sag δηλαδή με όλο το extra βάρος πάνω στο μηχανάκι.
Μιλάμε για φορτωμένο μηχανάκι, ναι ..??

Αν ξέρεις πολλά μηχανάκια που δικάβαλα και με μπαγάζια μπορείς, ενώ προφορτίζεις το ελατήριο ώστε να μένεις στο αρχικό sag, να διατηρείται η αρχική ωφέλιμη διαδρομή, πάω πάσο..


Η ανάρτηση θα "κλειδώνει" λόγω μειωμένης απόστασης των σπειρών πριν τερματίσει "φυσιολογικά" (λόγω διαδρομής του εμβόλου)


θα έδινα λίγη παραπάνω συμπίεση μπροστά
Γράφε τα σωστά γιατί το "δίνω συμπίεση" σημαίνει ότι μειώνω την απόσβεσή της...;)

OldMan
03/07/2013, 14:21
Εμεις παλι (που την προφορτιση δεν την εχουμε ευκολη) την σφιγγουμε οταν προφορτιζουμε και δεν την σφιγγουμε οταν δεν προφορτιζουμε. Διαφορετικη σχολη υποθετω!
Δηλ. εσείς προσθέτετε άλλο ένα ζόρι στην επαναφορά της ανάρτησης (εκτός από το αυξημένο βάρος)..??

(μάλλον είστε της σχολής: "Γουστάρω να μπαίνω σε λακούβα και να κάθομαι εκεί καμιά βδομάδα..")

Bladerunner
03/07/2013, 15:26
(...)

Σε όλα τα μηχανάκια μου που τα έχω χρησιμοποιήσει για ταξίδια δικάβαλο (από τουριστικό FZR 1000 μέχρι και το RR μου), χρειάστηκε να ρυθμίσω προφόρτιση. Μπορεί να μη τα έφερα ακριβώς εκεί που "έπρεπε" αλλά οπωσδήποτε είχαν πολύ καλύτερη συμπεριφορά από τις καθημερινών συνθηκών ρυθμίσεις.

Με τη φράση "δίνω συμπίεση", εννοώ αυξάνω την απόσβεση συμπίεσης. Η συμπίεση δηλαδή γίνεται πιο αργά. Δεν καταλαβαίνω πως το "δίνω" μπορεί να εκληφθεί ως "μειώνω"...

OldMan
03/07/2013, 16:44
Σε όλα τα μηχανάκια μου που τα έχω χρησιμοποιήσει για ταξίδια δικάβαλο (από τουριστικό FZR 1000 μέχρι και το RR μου), χρειάστηκε να ρυθμίσω προφόρτιση. Μπορεί να μη τα έφερα ακριβώς εκεί που "έπρεπε" αλλά οπωσδήποτε είχαν πολύ καλύτερη συμπεριφορά από τις καθημερινών συνθηκών ρυθμίσεις.
Εννοείται ότι συμφωνούμε..
(αλλού ήταν η ένστασή μου..)


Με τη φράση "δίνω συμπίεση", εννοώ αυξάνω την απόσβεση συμπίεσης. Η συμπίεση δηλαδή γίνεται πιο αργά. Δεν καταλαβαίνω πως το "δίνω" μπορεί να εκληφθεί ως "μειώνω"...
Μα δεν εκλαμβάνεται έτσι...

Η συμπίεση είναι ένα πράγμα και η απόσβεση αυτής άλλο πράγμα...
(και υπάρχουν βάσιμες υποψίες ότι αυτά τα πράγματα είναι μαλωμένα μεταξύ τους..)

spyro
03/07/2013, 16:55
εμένα κάτι μου λεει οτι σας μπερδεύει η missleading έννοια της "απόσβεσης"

συμπίεση το ένα, επαναφορά το άλλο και λογικά είσαστε οκ και συμφουνάτε

Bladerunner
03/07/2013, 16:58
Η συμπίεση είναι ένα πράγμα και η απόσβεση αυτής άλλο πράγμα...

Ορθώς. Συνεχίζω να πιστεύω όμως ότι όταν λέμε ή γράφουμε "δίνω συμπίεση" εννοούμε "αυξάνουμε την απόσβεση αυτής". Όπως όταν λέμε "δίνω επαναφορά" εννοούμε "αυξάνω την απόσβεση επαναφοράς".

Βέβαια, τελευταία έχω κάνει κούκου και ίσως να μη καταλαβαίνω και πολλά.

OldMan
03/07/2013, 17:44
Μακάρι να κάναμε κι εμείς "κούκου" αλλά που...

OldMan
03/07/2013, 17:50
συμπίεση το ένα, επαναφορά το άλλο και λογικά είσαστε οκ και συμφουνάτε
Το ότι κρατικοποιήθηκε η ΤΡΑΙΝΟΣΕ δεν σου εξασφαλίζει ότι δεν θα βρεθεί ράγα για να καβαλήσεις πισσοπουπουλωμένος..:D

spyro
03/07/2013, 18:16
... δεν σου εξασφαλίζει ότι δεν θα βρεθεί ράγα για να καβαλήσεις πισσοπουπουλωμένος..:D

:look:

τρώγεται αυτό γριφοειδή γέροντα?

DrBig
03/07/2013, 21:12
Δηλ. εσείς προσθέτετε άλλο ένα ζόρι στην επαναφορά της ανάρτησης (εκτός από το αυξημένο βάρος)..??

(μάλλον είστε της σχολής: "Γουστάρω να μπαίνω σε λακούβα και να κάθομαι εκεί καμιά βδομάδα..")

Μαλλον εσεις ειστε της σχολης "Δεν διαβαζω ποτε το μανουαλ της μηχανης μου"

spyrakos35
04/07/2013, 06:44
να το πάρουμε αλλιώς?

ας πούμε οτι για κάποιον λόγο θέλω να προφορτίσω την πίσω ανάρτηση με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαδρομή της και επομένως να γίνει και πιο σκληρή (κούτσουρο - ντουβάρι όπως θέλετε πείτε το)....

το επόμενο βήμα, προκειμένου να διατηρηθούν και κάποια επίπεδα άνεσης και να μην τερματίζει, θα είναι να παίξω με τις αποσβέσεις (συμπίεσης ή/και επαναφοράς) μειώνοντάς τες (όπερ και σημαίνει, αριστερόστροφα) έτσι ωστε να γίνουν πιο γρήγορες για να μπορεί να ανταποκριθεί η ανάρτηση ικανοποιητικά, αφενός στις ανωμαλίες του οδοστρώματος αφετέρου στην νέα μικρότερη διαδρομή της....

τα λέω καλά ή λέω π@ρλ@πίπες???

endopandou
04/07/2013, 07:02
να το πάρουμε αλλιώς?

ας πούμε οτι για κάποιον λόγο θέλω να προφορτίσω την πίσω ανάρτηση με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαδρομή της και επομένως να γίνει και πιο σκληρή (κούτσουρο - ντουβάρι όπως θέλετε πείτε το)....

το επόμενο βήμα, προκειμένου να διατηρηθούν και κάποια επίπεδα άνεσης και να μην τερματίζει, θα είναι να παίξω με τις αποσβέσεις (συμπίεσης ή/και επαναφοράς) μειώνοντάς τες (όπερ και σημαίνει, αριστερόστροφα) έτσι ωστε να γίνουν πιο γρήγορες για να μπορεί να ανταποκριθεί η ανάρτηση ικανοποιητικά, αφενός στις ανωμαλίες του οδοστρώματος αφετέρου στην νέα μικρότερη διαδρομή της....

τα λέω καλά ή λέω π@ρλ@πίπες???
Αμα προφορτίζεις δεν γίνεται η ανάρτηση κούτσουρο Σπυέτο. Η συμπεριφορά (αποσβέσεις) δεν αλλάζει καθόλου ή αλλάζει ελάχιστα σε συγκεκριμένα είδη αναρτήσεων στα οποία το δικό σου δεν ανήκει.
Η συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας τώρα αλλάζει αφού μεταβάλεις αισθητά το ύψος και αφού εσύ μιλάς για το ohlins ναι διαφορά θα υπάρξει όχι όμως σε σημείο να πεις είναι άλλο μηχανάκι γιατί το δικό σου φτιάχτηκε για να είναι σχετικά αναίσθητο και όχι να μεταφέρει άπλετες πληροφορίες στα χέρια του αναβάτη. Το αντίθετο δηλαδή από ένα ss που αν μεταβάλεις το ύψος πίσω θα γίνει άλλο μηχανάκι.

byron
04/07/2013, 07:24
να το πάρουμε αλλιώς?

ας πούμε οτι για κάποιον λόγο θέλω να προφορτίσω την πίσω ανάρτηση με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαδρομή της και επομένως να γίνει και πιο σκληρή (κούτσουρο - ντουβάρι όπως θέλετε πείτε το)....

το επόμενο βήμα, προκειμένου να διατηρηθούν και κάποια επίπεδα άνεσης και να μην τερματίζει, θα είναι να παίξω με τις αποσβέσεις (συμπίεσης ή/και επαναφοράς) μειώνοντάς τες (όπερ και σημαίνει, αριστερόστροφα) έτσι ωστε να γίνουν πιο γρήγορες για να μπορεί να ανταποκριθεί η ανάρτηση ικανοποιητικά, αφενός στις ανωμαλίες του οδοστρώματος αφετέρου στην νέα μικρότερη διαδρομή της....

τα λέω καλά ή λέω π@ρλ@πίπες???


Στατιστικά, οι πιθανότητες να βρεις μια ιδανική ρύθμιση κάνοντας πουτάνα το αμορτισέρ με τον παραπάνω τρόπο, είναι λίγες :tooth: :tooth:

byron
04/07/2013, 07:35
Το αντίθετο δηλαδή από ένα ss που αν μεταβάλεις το ύψος πίσω θα γίνει άλλο μηχανάκι.

Η προφόρτιση του ελατηρίου δεν μεταβάλλει το ύψος της μοτό. Διατηρεί το ύψος της μοτοσυκλέτας σταθερό, όταν βάζουμε μεγαλύτερο βάρος.

Αλλο μηχανάκι γίνεται όταν μεταβληθεί πίσω το ύψος της μοτό αλλά αυτό γίνεται μόνο αν το αμορτισέρ μπορεί διαθέτει ρύθμιση ύψους. Εκεί γίνεται άλλο μηχανάκι εφόσον μεταβάλλεται η γεωμετρία λόγω μειώσης του μεταξονίου.

spyrakos35
04/07/2013, 09:06
Στατιστικά, οι πιθανότητες να βρεις μια ιδανική ρύθμιση κάνοντας πουτάνα το αμορτισέρ με τον παραπάνω τρόπο, είναι λίγες :tooth: :tooth:

κάπου με μπέρδεψες....

ούτε ρύθμιση ιδανική βρίσκω ούτε πουτάνα το κάνω.... τι σκ@τ@ κάνω τότες???? :cry:

endopandou
04/07/2013, 09:23
Ρύθμιση ανάρτησης μέσω πληκτρολογίου post 78

Δια χειρός ohlins :wave2:
294818

byron
04/07/2013, 10:01
κάπου με μπέρδεψες....

ούτε ρύθμιση ιδανική βρίσκω ούτε πουτάνα το κάνω.... τι σκ@τ@ κάνω τότες???? :cry:

Σπύρο, εκτός της ανάγκης να εξερευνάς νέους ορίζοντες, υπάρχει όντως πρόβλημα με το δικάβαλλο?Αυτό δεν έχω καταλάβει.
Θεωρητικά, αν έχεις ρυθμίσει sag και έχεις φέρει τις αποσβέσεις σου εκεί που πρέπει δεν θα έχεις πρόβλημα αν απλά αυξήσεις την προφόρτιση του ελατηρίου (κάτι απλούστατο αφού έχεις μοντέλο με υδραυλική προφόρτιση).

Το έχεις κάνει, και η ανάρτηση είναι αλλού για αλλού?

spyrakos35
04/07/2013, 10:29
Σπύρο, εκτός της ανάγκης να εξερευνάς νέους ορίζοντες, υπάρχει όντως πρόβλημα με το δικάβαλλο?Αυτό δεν έχω καταλάβει.
Θεωρητικά, αν έχεις ρυθμίσει sag και έχεις φέρει τις αποσβέσεις σου εκεί που πρέπει δεν θα έχεις πρόβλημα αν απλά αυξήσεις την προφόρτιση του ελατηρίου (κάτι απλούστατο αφού έχεις μοντέλο με υδραυλική προφόρτιση).

Το έχεις κάνει, και η ανάρτηση είναι αλλού για αλλού?


το "πρόβλημα" (αναζήτηση κατ ουσία) με το δικάβαλλο προέκυψε από το γεγονός οτι ανεβάζοντας την γυνή πίσω, έκατσε η πίσω (όχι τραγικά) και σηκώθηκε (αισθητά) το μπροστινό (όχι δεν είναι βόδι η γυναίκα μου - ούτε και ανορεξικό όμως)...

δεδομένου οτι απλά την πήγα κάπου (και επομένως δεν ταξιδέψαμε, στρίψαμε κλπ κλπ), αναρωτιέμαι αν στην περίπτωση που χρειαστεί να ταξιδέψουμε μία απλή αυξηση της προφόρτισης αρκεί ή αν χρειάζονται και παραπάνω ρυθμίσεις...

επιπλέον, δεν κρύβω οτι μου μπήκαν ιδέες του τύπου "ρε συ, μάλλον κάτι λάθος κάνεις εδώ.... ανέβηκε 70-75 κιλά άτομο και ενοιωσες οτι πρέπει να σφίξεις την προφόρτιση?.... μήπως εξ αρχής το σετάρισμά σου είναι λάθος και τα ρίχνεις στην γυναίκα???"

byron
04/07/2013, 10:32
Ρύθμιση ανάρτησης μέσω πληκτρολογίου post 78

Δια χειρός ohlins :wave2:
294818

Το κειμενάκι που έχεις βάλει, απλά είναι ένας απλοποιημένος οδηγός κατανόησης του τι κάνει η προφόρτιση. Και η προφόρτιση δεν «αυξάνει» κανένα ύψος, αλλά αυτό που κάνει είναι να κρατάει το ύψος σταθερό της μοτό με αυξανόμενο βάρος, αφού το αυξημένο βάρος που θα δεχθεί αντισταθμίζεται από την «κλέψιμο» του (περισσότερου) προφορτισμένου ελατηρίου.
Για να αλλάξει η γεωμετρία πρέπει να αλλάξει το ολικό μήκος του αμορτισσέρ, κάτι που δεν γίνεται με την προφόρτιση. Αν έχουμε ένα αμορτισέρ στα χέρια μας που από κέντρο σε κέντρο είναι 30cm πχ, όσο και να προφορτίσουμε το ελατήριο η απόσταση θα παραμείνει 30cm. Απλά, αν αυτά τα 30 cm για να γίνουν 25 θέλουν πχ 100 κιλά βάρος, με προφορτισμένο ελατήριο θέλουν 130 κιλά (άσχετα νούμερα).

Εμμεσα το ύψος παραμένει ψηλό αν έχει σφίξει κάποιος τέρμα την προφόρτιση, αφού το ελατήριο δεν βυθίζεται ούτε απ΄το βάρος της μηχανής, ούτε του αναβάτη (μέθοδος XT-TT-XR). Τότε βέβαια δεν λειτουργεί και το αμορτισέρ και μπορεί να αντικατασταθεί από δύο λάμες που είναι και απλούστερες στην συντήρηση.


Για περισσότερο μπλα μπλα μπλα

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=12418
http://www.gostar-racing.com/information/motorcycle_suspension_set-up.htm
http://aprilia.rsvmille.home.comcast.net/bikes/suspension_guide.htm#TYPES%20OF%20RIDING

byron
04/07/2013, 10:40
το "πρόβλημα" (αναζήτηση κατ ουσία) με το δικάβαλλο προέκυψε από το γεγονός οτι ανεβάζοντας την γυνή πίσω, έκατσε η πίσω (όχι τραγικά) και σηκώθηκε (αισθητά) το μπροστινό (όχι δεν είναι βόδι η γυναίκα μου - ούτε και ανορεξικό όμως)...

δεδομένου οτι απλά την πήγα κάπου (και επομένως δεν ταξιδέψαμε, στρίψαμε κλπ κλπ), αναρωτιέμαι αν στην περίπτωση που χρειαστεί να ταξιδέψουμε μία απλή αυξηση της προφόρτισης αρκεί ή αν χρειάζονται και παραπάνω ρυθμίσεις...

επιπλέον, δεν κρύβω οτι μου μπήκαν ιδέες του τύπου "ρε συ, μάλλον κάτι λάθος κάνεις εδώ.... ανέβηκε 70-75 κιλά άτομο και ενοιωσες οτι πρέπει να σφίξεις την προφόρτιση?.... μήπως εξ αρχής το σετάρισμά σου είναι λάθος και τα ρίχνεις στην γυναίκα???"

φαντάζομαι οτι μόνιμη λύση υπάρχει μόνο στην περίπτωση που τοποθετήσεις ελατήριο σε Nm αντε γειά, δηλαδή για άτομο 160-170 κιλά (που δεν νομίζω να το κάνεις :D) Ουσιαστικά το sag σου πάει περίπατο με δικάβαλλο, και δεν γνωρίζω προσωπικά πως μπορεί κάποιος να ρυθμίσει σωστό sag δικάβαλλου χωρίς να αλλάξει ελατήριο.

Προφορτίζεις τόσο που απομένει κάποια διαδρομή στο αμορτισέρ, και όπως είπαν και παραπάνω, δεν οδηγάς δικάβαλλο όπως είσαι μόνος σου. Απλώς μετακινείσαι από το σημείο Α -> Β.

Αυτό φαντάζομαι το έχεις δει, ναι? (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=78037) Μπορεί να μην δώσει λύση στο πρόβλημα σου, αλλά θα γελάσεις σίγουρα με τις ατάκες :tooth: :tooth:

pipe_smoker
04/07/2013, 11:01
Ήμαρτοοοοοον (http://www.youtube.com/watch?v=PG4TmkErlu4)

Ούτε Γ' λυκείου με τα ολοκληρώματα τέτοιος πονοκέφαλος.

Τουλάχιστον 3 ειδικοί επί των τεχνικών ή έστω "τεχνικών" έχουν γράψει στο θέμα και οι γνώμες είναι διαφορετικές για το τί εστί προφόρτιση, απόσβεση, απόσβεση συμπίεσης και το λουρί της μάνας:alien: έντιτ: όχι ότι είναι απαραίτητα αρνητικό κάτι τέτοιο.

Ρε Σπυράκο να προτείνω γω κάτι? (εκτός κι αν το έχεις ήδη κάνει και δεν το θυμάμαι). Έμπα ρε παλουκάρι μου στο advrider πώς το λέτε αυτό το ξένο που μπαίνετε και διαβάζετε ορισμένοι (ή σε κάποιο άλλο ανάλογο) και κάνε μια ερωτηξούλα.
"Έχω αυτή τή μοτό, με αυτούς τους σουμιέδες και θέλω να πάω δικάβαλο με την κυρά μου. Έχει κανάς άλλος το ίδιο πακέτο να με πει τί ρυθμίσεις κάνει?"

Δες τί θα πάρεις από εκεί, και στο φινάλε (άμα δε σε πολυπείσουν οι απαντήσεις) ξαναέλα και πες στους "απ'εδώ" τί σου είπαν οι "από'κεί" να υπάρχει και μια βάση στην κουβέντα και άμα λάχει να πέσει και κράξιμο για τις συμβουλές που δίνουν οι ξένοι στους Έλληνες και μας έχουν καταστρέψει τόσα χρόνια:lol:

Για καλό το λέω μπας και βγάλεις πιο εύκολα καμιά άκρη. Δε μαλώνω (http://www.youtube.com/watch?v=UCJ5tbw5Fdg) :beer:

ΥΓ. Εκεί δε σε ξέρουν και δε θα σε πουν και κουλομαρία:lol:

byron
04/07/2013, 11:08
Ήμαρτοοοοοον (http://www.youtube.com/watch?v=PG4TmkErlu4)

Ούτε Γ' λυκείου με τα ολοκληρώματα τέτοιος πονοκέφαλος.

Τουλάχιστον 3 ειδικοί επί των τεχνικών ή έστω "τεχνικών" έχουν γράψει στο θέμα και οι γνώμες είναι διαφορετικές για το τί εστί προφόρτιση, απόσβεση, απόσβεση συμπίεσης και το λουρί της μάνας:alien: έντιτ: όχι ότι είναι απαραίτητα αρνητικό κάτι τέτοιο.

Ρε Σπυράκο να προτείνω γω κάτι? (εκτός κι αν το έχεις ήδη κάνει και δεν το θυμάμαι). Έμπα ρε παλουκάρι μου στο advrider πώς το λέτε αυτό το ξένο που μπαίνετε και διαβάζετε ορισμένοι (ή σε κάποιο άλλο ανάλογο) και κάνε μια ερωτηξούλα.
"Έχω αυτή τή μοτό, με αυτούς τους σουμιέδες και θέλω να πάω δικάβαλο με την κυρά μου. Έχει κανάς άλλος το ίδιο πακέτο να με πει τί ρυθμίσεις κάνει?"

Δες τί θα πάρεις από εκεί, και στο φινάλε (άμα δε σε πολυπείσουν οι απαντήσεις) ξαναέλα και πες στους "απ'εδώ" τί σου είπαν οι "από'κεί" να υπάρχει και μια βάση στην κουβέντα και άμα λάχει να πέσει και κράξιμο για τις συμβουλές που δίνουν οι ξένοι στους Έλληνες και μας έχουν καταστρέψει τόσα χρόνια:lol:

Για καλό το λέω μπας και βγάλεις πιο εύκολα καμιά άκρη. Δε μαλώνω (http://www.youtube.com/watch?v=UCJ5tbw5Fdg) :beer:

ΥΓ. Εκεί δε σε ξέρουν και δε θα σε πουν και κουλομαρία:lol:

Ρε πιποκαπνιστή, δεν χρειάζεται να πάει στο AdvRider για να καταλάβει οτι ένα ελατήριο για αναβάτη 80-90 κιλών δεν μπορεί να δουλεύει σωστά με 150. Ήμαρτον λέμε.
Αν θέλει κάποιος να ταξιδεύει με συνεπιβάτη και μπαγκάζια οδηγείς όπως περιγραφει ο τιτανομέγιστος



Ρυθμίζεις περισσότερο την προφόρτιση (γι'αυτό και κάποια αμορτισέρ έχουν εξωτερική ρύθμιση) και πας σαν γκαστρωμένη νύφη στην εκκλησία !!! :smokin:

Μaggellanos
04/07/2013, 11:08
μήπως εξ αρχής το σετάρισμά σου είναι λάθος??"

Νομιζω οτι απο εδω πρεπει να ξεκινησεις..Πρωτα σιγουρευεσαι οτι εχεις ρυθμισμενο το σωστο sag!Αυτη ειναι η βαση σου..Υστερα φερνεις την αναρτηση στα μετρα σου σαν μονοκαβαλος παντα,και μετα αρχιζεις και την ψαχνεις για δικαβαλο..Αυτο που μπορω να σου πω σιγουρα,ειναι οτι σε δευτερη φαση,(δικαβαλος) οι ρυθμισεις απο πριν ειναι μικρες..Το μυστικο ειναι μολυβι και χαρτι..Φερνεις τα παντα στο μεσον τους,και κανοντας παντα μια συγκεκριμμενη διαδρομη,αρχιζεις και προσθετεις και αφαιρεις μεχρι να βρεις αυτο που σου κανει..Παντα σημειωνοντας ομως το χαρτι σου,ωστε να εχεις ενα μπουσουλα..
Απο ελατηρια/λαδια μπροστα πως εισαι?


Ουσιαστικά το sag σου πάει περίπατο με δικάβαλλο, και δεν γνωρίζω προσωπικά πως μπορεί κάποιος να ρυθμίσει σωστό sag δικάβαλλου χωρίς να αλλάξει ελατήριο.


Παντως νομιζω οτι το sag αφου εχει +- μια ανοχη στα νουμερα, δεν χωριζεται σε μονοκαβαλο και δικαβαλο..μονο σε στατικο και δυναμικο..

Νομιζω ειπα ε?:D

Bladerunner
04/07/2013, 11:11
ανεβάζοντας την γυνή πίσω, έκατσε η πίσω (όχι τραγικά) και σηκώθηκε (αισθητά) το μπροστινό

Αυτό σημαίνει ότι μπορείς πλέον να βουτάς με περισσότερη φόρα στις στροφές. Η μεταφορά μάζας μπροστά θα αντισταθμίσει το ελάφρωμα του μπροστινού. :D

Και για του λόγου το αληθές:

294820

byron
04/07/2013, 11:15
Παντως νομιζω οτι το sag αφου εχει +- μια ανοχη στα νουμερα, δεν χωριζεται σε μονοκαβαλο και δικαβαλο..μονο σε στατικο και δυναμικο..

Νομιζω ειπα ε?:D

Σωστά νομίζεις οτι υπάρχει μια ανοχή. Όπως και σωστά νομίζεις οτι το στατικό παραμένει σταθερό.
Το δυναμικό χαιρετάει με πορδές όμως στο δικάβαλλο :D

byron
04/07/2013, 11:19
Αυτό σημαίνει ότι μπορείς πλέον να βουτάς με περισσότερη φόρα στις στροφές. Η μεταφορά μάζας μπροστά θα αντισταθμίσει το ελάφρωμα του μπροστινού. :D

Και για του λόγου το αληθές:

294820


Η συνεπιβάτης ψάχνει το apex της μεθεπόμενης στροφής, ή την ύπαρξης αγίων στον χώρο? :D

pipe_smoker
04/07/2013, 11:19
Ρε πιποκαπνιστή, δεν χρειάζεται να πάει στο AdvRider για να καταλάβει οτι ένα ελατήριο για αναβάτη 80-90 κιλών δεν μπορεί να δουλεύει σωστά με 150. Ήμαρτον λέμε.
Αν θέλει κάποιος να ταξιδεύει με συνεπιβάτη και μπαγκάζια οδηγείς όπως περιγραφει ο τιτανομέγιστος

294819



ΥΓ. Πάντως μένει η απορία αν αυτό ισχύει και για υπερβαρβάτα ταξιδιάρικα μοτά (και τις αναρτήσεις αυτών). Άντε και το fjr έχει ένα πιο sport μαζί με τον touring χαρακτήρα του. Τα αμιγώς touring (ή cruiser) μοτοσακά, που δε νομίζω να κάνουν υποχωρήσεις στο θέμα μπαγάζια-συνεπιβάτης, σου λένε άμα φορτώσεις πήγαινε σαν γκαστρωμένη νύφη στην εκκλησία?
Βέβαια παίζει και το (πιο πιθανό) σενάριο, ότι λόγω του αμιγώς touring χαρακτήρα τους, και μονάχος σου να είσαι πάλι μόνο έτσι να μπορείς σε γενικές γραμμές να πας, οπότε same story :beer:

sniper
04/07/2013, 11:24
Η συνεπιβάτης ψάχνει το apex της μεθεπόμενης στροφής, ή την ύπαρξης αγίων στον χώρο? :D

Πως κατάλαβες ότι είναι Η κι όχι Ο;


294819



ΥΓ. Πάντως μένει η απορία αν αυτό ισχύει και για υπερβαρβάτα ταξιδιάρικα μοτά (και τις αναρτήσεις αυτών). Άντε και το fjr έχει ένα πιο sport μαζί με τον touring χαρακτήρα του. Τα αμιγώς touring (ή cruiser) μοτοσακά, που δε νομίζω να κάνουν υποχωρήσεις στο θέμα μπαγάζια-συνεπιβάτης, σου λένε άμα φορτώσεις πήγαινε σαν γκαστρωμένη νύφη στην εκκλησία?
Βέβαια παίζει και το (πιο πιθανό) σενάριο, ότι λόγω του αμιγώς touring χαρακτήρα τους, και μονάχος σου να είσαι πάλι μόνο έτσι να μπορείς σε γενικές γραμμές να πας, οπότε same story :beer:

Δεν μιλάμε για τις ταξιδιάρικες ντιβανοκασέλες.

spyro
04/07/2013, 11:32
..... Και η προφόρτιση δεν «αυξάνει» κανένα ύψος, ....


τώρα εάν δε συμφωνήσω θα ανοίξουμε καινούργιο κύκλο παρεξηγησεων?

:confused: :D

spyrakos35
04/07/2013, 11:33
Ρε Σπυράκο να προτείνω γω κάτι? (εκτός κι αν το έχεις ήδη κάνει και δεν το θυμάμαι). Έμπα ρε παλουκάρι μου στο advrider πώς το λέτε αυτό το ξένο που μπαίνετε και διαβάζετε ορισμένοι (ή σε κάποιο άλλο ανάλογο) και κάνε μια ερωτηξούλα.
"Έχω αυτή τή μοτό, με αυτούς τους σουμιέδες και θέλω να πάω δικάβαλο με την κυρά μου. Έχει κανάς άλλος το ίδιο πακέτο να με πει τί ρυθμίσεις κάνει?"

Δες τί θα πάρεις από εκεί, και στο φινάλε (άμα δε σε πολυπείσουν οι απαντήσεις) ξαναέλα και πες στους "απ'εδώ" τί σου είπαν οι "από'κεί" να υπάρχει και μια βάση στην κουβέντα και άμα λάχει να πέσει και κράξιμο για τις συμβουλές που δίνουν οι ξένοι στους Έλληνες και μας έχουν καταστρέψει τόσα χρόνια:lol:

Για καλό το λέω μπας και βγάλεις πιο εύκολα καμιά άκρη.

για μένα το να πάρεις γνώμες από το αντβραιντερ ή οποιοδήποτε άλλο αντίστοιχο του εξωτερικού επί σεταρίσματος ανάρτησης είναι λίγο αμφιβόλου ποιότητας καθότι οι ελληνικοί δρόμοι είναι μία κατηγορία μόνοι τους....
μπορεί να είμαι και λάθος σε αυτό που λέω αλλά δεν νομίζω να είμαι τόσο λάθος....



Απο ελατηρια/λαδια μπροστα πως εισαι?


έχει γίνει αρκετά πρόσφατα (πριν 8.0000 χλμ) σερβις και αλλαγή λαδιών... τα ελατήρια είναι τα μαμα... 45000 χλμ για να σε προλάβω

sniper
04/07/2013, 11:34
τώρα εάν δε συμφωνήσω θα ανοίξουμε καινούργιο κύκλο παρεξηγησεων?

:confused: :D

Προφανώς θα παρεξηγηθεί, αλλά συμφωνώ μαζί σου... Αλλιώς όταν σετάραμε στατικό σαγκ, θα έπρεπε ν' αλλάζαμε ελατήρια...

byron
04/07/2013, 11:41
τώρα εάν δε συμφωνήσω θα ανοίξουμε καινούργιο κύκλο παρεξηγησεων?

:confused: :D

Όχι μωρέ, σε δουλειά να βρισκόμαστε.
Βγάλε το αμορτισέρ του 990, μέτρησε το από τρύπα σε τρύπα, πρόφορτισε το όσο γουστάρεις και αν κάνεις κέφι βγάλε και το ελατήριο (αρκεί αν υπάρχει άζωτο) και πες μου αν έχει μεγαλώσει η απόσταση των κέντρων.

@sniper-> δεν σε κατάλαβα, αλλά δεν μαμιέται...

sniper
04/07/2013, 11:43
...

@sniper-> δεν σε κατάλαβα, αλλά δεν μαμιέται...

Έχεις ρυθμίζει Static sag στον ντενεκέ σου;

If yes, how?

If no, :a12:

byron
04/07/2013, 11:49
Έχεις ρυθμίζει Static sag στον ντενεκέ σου;

If yes, how?

If no, :a12:

Yes, if im not mistaken...
I get 1mm static. So fucking what?

sniper
04/07/2013, 11:51
Yes, if im not mistaken...
I get 1mm static. So fucking what?

Θα σ' ενημερώσει ο ειδικός.

byron
04/07/2013, 12:13
Θα σ' ενημερώσει ο ειδικός.

Και για να το κλείσουμε καθώς έχει γίνει μια μικρή παρεξήγηση.
Προφανώς έχει γίνει παρανόηση στο αν μεταβάλλεται το ολικό μήκος του αμορτισέρ (που δεν μεταβάλλεται) με το αν μεταβάλλεται το ύψος της μοτό με προφορτισμένο ελατήριο (που μεταβάλλεται γιατί βυθίζεται λιγότερο με το ίδιο βάρος).

Για να αλλάξει η γεωμετρία (διατηρώντας όμως σωστό sag) ψηλώνοντας το πίσω μέρος δηλ. μειώνοντας το μεταξόνιο και κάνοντας το μηχανάκι πιο κοφτερό, το κάνεις μόνο με ρυθμιστικό ύψους που έχουν τα aftermarket.
Αλλιώς δεν θα χρειαζόταν καν να έχουν αυτή τη δυνατότητα.

Τέλος :wave2:

sniper
04/07/2013, 12:15
....

Τέλος :wave2:

Nαι,, τώρα τέλος :beer:

pipe_smoker
04/07/2013, 12:31
Δεν μιλάμε για τις ταξιδιάρικες ντιβανοκασέλες.

Γι'αυτό είπα μένει η απορία για το τί συμβαίνει με αυτές (τις ταξιδιάρικες ντιβανοκασέλες) και τις διαχώρισα.

Στο συγκεκριμένο (σπορ ταξιδιάρικες) πήγα πάσο με το γάτο, αντιλαμβανόμενος (από τα ελάχιστα που μπορώ) ότι έχει δίκιο ο γέρων.




για μένα το να πάρεις γνώμες από το αντβραιντερ ή οποιοδήποτε άλλο αντίστοιχο του εξωτερικού επί σεταρίσματος ανάρτησης είναι λίγο αμφιβόλου ποιότητας καθότι οι ελληνικοί δρόμοι είναι μία κατηγορία μόνοι τους....
μπορεί να είμαι και λάθος σε αυτό που λέω αλλά δεν νομίζω να είμαι τόσο λάθος....


Συμφωνώ. Μου κάνει κι εμένα σαν "προέκταση" του "Μη διαβάζεις ξένα περιοδικά για φρένα, γιατί είναι σα να διαβάζεις ξένα περιοδικά για λάστιχα, που είναι σα να διαβάζεις ξένα περιοδικά για δρόμους" όπως είχε πει ο Big αν θυμάμαι καλά.

Το θέμα όμως δεν είναι πώς θα ρυθμίσεις για να κάνεις τη μηχανή να ανταποκρίνεται με +100 κιλά άψογα σε συνθήκες μεγάλων ταχυτήτων, κλίσεων, απότομων φρένων, και δώσ'του και λακούβα (που απ'αυτές δε "σκαμπάζουν" οι ξένοι).
Είναι κάποια βασικά τελείως πράγματα, ακόμα και για εκδρομή με ρυθμούς "τί κάνει κο κο στο κοτέτσι" δικάβαλη, στην οποία όμως η μηχανή για κάποιο λόγο έχει σηκωθεί σούζα και πάει πλαναριστή σαν κότερο.

Ψιλά πράγματα δηλαδίς. Όχι πώς θα πας μαλλιά με μπαγκάζια και γ'ναίκα, και πηγαδολακούβες να καραδοκούν.

Αν και με κάλυψε όπως προείπα ο byron παραθέτοντας το ποστ του oldman οπότε απλά εξηγώ πώς το εννοούσα.

Πιθανότατα όμως είναι όντως περιττό :beer: