PDA

View Full Version : σασμάν ή μοτέρ;;;;



stamoylias
01/07/2013, 23:39
καλησπέρα συμφορουμίτες,μετά απο ένα μικρό ταξιδάκι με το xt ακι μου αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα που δεν ξέρω πως να το εξηγήσω διότι μου είναι πρωτόγνωρο και φοβάμαι να υπολογίσω πόσο θα μου στοιχίσει, ανεβάζοντας ταχύτητα κάποιες φορές δεν την βρίσκω οπότε δεν κουμπώνει κ ξαναπέφτω στην ίδια, στην αρχή νόμιζα ότι άλλαξα κάτι στον τρόπο καθίσματος μου ή απλά δεν ανέβαζα αρκετά το πόδι μου μετά όμως απο πολύ προσοχή πλέον στο ανέβασμα ταχυτήτων δηλαδή εννοώ ότι πάω τέρμα πάνω τον ποδομοχλό προσέχωντας να μην κάνω κάτι λάθος, μερικές φορές είναι λες κ δεν υπάρχει ταχύτητα απο πάνω με κανα δυο προσπάθειες μπαίνει κανονικά μετα, σήμερα απο αλλαγή 2 σε 3 μπήκε νεκρά :eyepop:, τι έγινε δεν μπόρω να καταλάβω, έχω κάνει 1500χλμ απο το προηγούμενο σέρβις μου (μεγάλο στα 20000χλμ) κ μέχρι κ την προηγουμενη βδομάδα όλα λειτουργούσαν κανονικά.. Αρχικές σκέψεις μου είναι πρόβλημα στους δίσκους συμπλέκτη αν κ δεν μου φαίνεται να πατινάρει εκτός κ αν ένα τρέμουλο που μου φαίνεται οτι έχει εμφανιστεί τελευταία στο τιμόνι όταν έχω 4 κ 5 είναι πατινάρισμα ή ακόμα χειρότερα φουρκέτα ή ακόμα και κάνα γρανάζι ξέρω και γώ....
Το κακό είναι ότι δεν το κάνει συνεχώς και όταν πέρασα απο ένα συνεργείο προχτές το έκανε μια βόλτα ο μάστορας και δεν του εμφανίστηκε κάτι οπότε και μου είπε ότι αν στο ξανακάνει έλα και βλέπουμε....
Καμιά ιδέα κανείς...είμαι απελπισμένος....

spyrakos35
01/07/2013, 23:41
μήπως τα λαδάκια που βάλαμε είναι μάπα?

stamoylias
02/07/2013, 00:22
μήπως τα λαδάκια που βάλαμε είναι μάπα?

το σκεφτηκα κ γω αλλα δεν ξερω τι λάδια έβαλε ο μαστορας ρε γαμωτο απο χαζομαρα δεν ρωτησα, θα κάνω ένα τσέκ τι πάιζει απο σταθμη κ υφή αύριο το πρωί αν κ δεν νομίζω να καταλάβω τπτα,σε εξουσιοδοτημένο το πηγαίνω λογικά yamalube δεν θα είναι;;ξέρω κ γω δεν τον έχω για τόσο φτηνό και @@ρα τον μαστορα αλλα ποτε δεν ξερεις βεβαια...

toyar
02/07/2013, 02:46
να τεντωσουμε και καμμια αλυσιδιτσα............

notakos600
02/07/2013, 06:09
.........και να ρεγουλάρουμε τη ντίζα του συμπλέκτη.

byron
02/07/2013, 07:29
.............και να κοιτάξουμε την μάρκα στο ντεπόζιτο που λέει Yamaha-ΧΤ, που φημίζεται για τα άθλια κιβώτια ταχυτήτων ? :bawl:

notakos600
02/07/2013, 07:31
.............και να κοιτάξουμε την μάρκα στο ντεπόζιτο που λέει Yamaha-ΧΤ, που φημίζεται για τα άθλια κιβώτια ταχυτήτων ? :bawl:

Ώπα ρε μάστορα, 7 χρόνια το έχω και εκτός από σκληρό, άθλιο δεν το λες.

OldMan
02/07/2013, 13:20
θα κάνω ένα τσέκ τι πάιζει απο σταθμη κ υφή
Αυτό http://www.eng-tips.com/viewthread.cfm?qid=160204 θα σε βοηθήσει για την "υφή" ...;)

stamoylias
02/07/2013, 21:52
καλά τα λάδια κ απο υφή και απο στάθμη,αλυσίδα και ντίζα συμπλέχτη comple...προσωρινά κατέβασα τον επιλογέα μια θέση πιο χαμηλά έτσι ώστε να καταλάβω αν όντως φταίει ο τρόπος οδήγησης μου ή πάω για ξεπαράδιασμα...είδωμεν...

honda c50
02/07/2013, 22:12
Λοιπον αυτο μπορει να σε βοηθησει. Τις προαλλες που καθωμουνα σε ενα συνεργειο γνωστου περασε ενας τυπος με μια honda cb η οποια παρουσιαζε το ιδιο προβλημα με αυτο που ανεφερες. Ο μαστορας του προτεινε να παει να αγορασει ενα μπετονι 100αρα βενζινη και να το χρησιμοποιησει μεχρι να τελειωσει. Τωρα εγω θα σου προτεινα το ιδιο βεβαια μπορει να ηταν και κανενας πριχτης που του το προτεινε αυτο ο μαστορας για να ξεκουμπιστει

stamoylias
02/07/2013, 22:24
Λοιπον αυτο μπορει να σε βοηθησει. Τις προαλλες που καθωμουνα σε ενα συνεργειο γνωστου περασε ενας τυπος με μια honda cb η οποια παρουσιαζε το ιδιο προβλημα με αυτο που ανεφερες. Ο μαστορας του προτεινε να παει να αγορασει ενα μπετονι 100αρα βενζινη και να το χρησιμοποιησει μεχρι να τελειωσει. Τωρα εγω θα σου προτεινα το ιδιο βεβαια μπορει να ηταν και κανενας πριχτης που του το προτεινε αυτο ο μαστορας για να ξεκουμπιστει

η αλήθεια είναι ότι μου παρουσίαστηκε πρώτη φορά αυτό όταν άλλαξα βενζινάδικο, βέβαια η βενζίνη καλύτερη μου φάνηκε διότι έβγαζε περισσότερα χλμ αλλα δεν νομίζω να πάιζει ρόλο τόσο στο κιβώτιο η βενζίνη:confused:....μπορεί και να κάνω ένα φουλάρισμα με 100αρα βενζίνη στην επόμενη επίσκεψη μου σε κάποιο πρατήριο...

byron
03/07/2013, 00:23
η αλήθεια είναι ότι μου παρουσίαστηκε πρώτη φορά αυτό όταν άλλαξα βενζινάδικο, βέβαια η βενζίνη καλύτερη μου φάνηκε διότι έβγαζε περισσότερα χλμ αλλα δεν νομίζω να πάιζει ρόλο τόσο στο κιβώτιο η βενζίνη:confused:....μπορεί και να κάνω ένα φουλάρισμα με 100αρα βενζίνη στην επόμενη επίσκεψη μου σε κάποιο πρατήριο...


Μαζί με την 100άρα βενζίνη, άλλαξε και δυο λάμπες καλού κακού...

Pan (dvs)
03/07/2013, 08:16
μήπως τα λαδάκια που βάλαμε είναι μάπα?

Μηπως?

stamoylias
03/07/2013, 10:03
Μαζί με την 100άρα βενζίνη, άλλαξε και δυο λάμπες καλού κακού...

τι εννοείς;;

stamoylias
03/07/2013, 10:05
Μηπως?


η πιο πιθανή αιτία μου φαίνεται, τι λαδάκι να προτιμήσω για την επόμενη φορά? τα yamalube δεν ειναι καλά?

Resident
03/07/2013, 11:13
Τα λάδια είναι το καλό σενάριο... Μου φαίνεται απίθανο, αν και είναι γνωστό ότι τα κιβώτια Yamaha δεν είναι καλά, πάντως ταχύτητες δεν πετάνε. Είναι σκληρά και όσο ζεσταίνονται σκληραίνουν κι άλλο. Τώρα αν το δικό σου σκληραίνει τόσο ώστε να μην κουμπώσει η ταχύτητα τότε ναι, αποδίδεται στο λάδι. Το έχω πάθει στο Yamaha XJ6 με λάδι Rock Oil. Εβαλα Castrol Power1 και το σαζμάν ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΘΗΚΕ. Οταν ξαναέβαλε ο μάστορας Rock Oil το σαζμάν ξανακύλισε στα παλιά. Δοκίμασε ένα καλό λάδι (στη θέση σου δεν θα έβαζα Yamahalube για τη δοκιμή) και δες τι γίνεται... Αλλιώς πας για επισκευή κιβωτίου (που δυστυχώς είναι το κακό σενάριο).

stamoylias
03/07/2013, 13:08
Τα λάδια είναι το καλό σενάριο... Μου φαίνεται απίθανο, αν και είναι γνωστό ότι τα κιβώτια Yamaha δεν είναι καλά, πάντως ταχύτητες δεν πετάνε. Είναι σκληρά και όσο ζεσταίνονται σκληραίνουν κι άλλο. Τώρα αν το δικό σου σκληραίνει τόσο ώστε να μην κουμπώσει η ταχύτητα τότε ναι, αποδίδεται στο λάδι. Το έχω πάθει στο Yamaha XJ6 με λάδι Rock Oil. Εβαλα Castrol Power1 και το σαζμάν ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΘΗΚΕ. Οταν ξαναέβαλε ο μάστορας Rock Oil το σαζμάν ξανακύλισε στα παλιά. Δοκίμασε ένα καλό λάδι (στη θέση σου δεν θα έβαζα Yamahalube για τη δοκιμή) και δες τι γίνεται... Αλλιώς πας για επισκευή κιβωτίου (που δυστυχώς είναι το κακό σενάριο).

δεν θέλω να βάλω Yamalube για δοκιμή νομίζω ότι ήδη φοράω τέτοια λάδια κ γενικά απο τότε που άλλαξα λάδια μου φαίνεται ότι κάτι άλλαξε προς το χειρότερο στο σασμάν μου...μαλλον για motul ή castrol ή agip με βλέπω απλά δεν ξέρω τι παίρνει 20w50 ημισυνθετικά καλά τα λέω ή μπα;;;;

Pan (dvs)
03/07/2013, 13:31
η πιο πιθανή αιτία μου φαίνεται, τι λαδάκι να προτιμήσω για την επόμενη φορά? τα yamalube δεν ειναι καλά?

Τα mοtul ειναι μια καλη ενδιαμεση λυση.Σιγουρα μπορουνε να σου προτεινουνε και καλυτερα αλλοι με την ιδια μηχανη.Κοιτα ομως και παλι ολη τη διαδρομη της ντιζας ,μηπως καπου μαγκωνει η θελει λιγο μαζεμα απο τη μανετα.

Τα yamalube δεν τα ξερω.

notakos600
03/07/2013, 13:37
δεν θέλω να βάλω Yamalube για δοκιμή νομίζω ότι ήδη φοράω τέτοια λάδια κ γενικά απο τότε που άλλαξα λάδια μου φαίνεται ότι κάτι άλλαξε προς το χειρότερο στο σασμάν μου...μαλλον για motul ή castrol ή agip με βλέπω απλά δεν ξέρω τι παίρνει 20w50 ημισυνθετικά καλά τα λέω ή μπα;;;;

Βάλε ένα καλό ημισυνθετικό (15W50 MOTUL βάζω εγώ, το 5100 αν θυμάμαι καλά). Να σημειώσω και κάτι που δεν παρατήρησε κανείς, το μοτέρ του ΧΤ έχει ηλικία 30 ετών και βάλε, τότε λοιπόν έβαζαν απλό ορυκτέλαιο 20W50 όπως βάζαμε στα παπάκια και δούλευαν μια χαρά. Μήπως, λέω εγώ τώρα, το εξειδικεύουμε εκεί που δεν χρειάζεται;
Αν παρατηρήσεις βελτίωση στο σασμάν με την αλλαγή λαδιού (που να εύχεσαι να παίξει έτσι το σενάριο) θα γλιτώσεις αν μη τι άλλο το γενικό λύσιμο.

OldMan
03/07/2013, 13:56
τι εννοείς;;
Άραγε..??