PDA

View Full Version : τελωνειο για μεταχειρισμένη μοτό από Ε.Ε. ??



tzimidis
02/07/2013, 00:09
γνωρίζει κανείς τι παίζει στο περίπου με τέλη-φόρους-τελωνεία για μεταχειρισμένη μοτό από γερμανία?



πως μπορώ να υπολογίσω πόσα θα πληρώσω για να εισάγω (ή εισαγάγω) αν αγοράσω δίκυκλο από εξωτερικό??

thalasinos
02/07/2013, 05:34
Ηταν 12% στο τιμολογιο αγορας, και η μηχανη να κυκλοφορουσε τουλαχιστον 6μηνες στην γερμανια, για 10000τιμολογιου πληρωσα 1200ευρω τελωνειο, αλλα πλεον δεν εχεις εμπιστοσυνη τα αλλαζουν ανα πασα στιγμη, το εγραψα για να παρεις μια εικονα !!

Stabak
04/07/2013, 07:01
Αυτο που πρεπει να πληρωθει για να βγαλεις πινακιδα ειναι τα τελη ταξινομησης κ κυκλοφοριας κλπ...
Υπολογιζονται δε βαση της αξιας της μηχανης ειτε απο παραστατικο αγορας αν υπαρχει ειτε απο κανα μοτο τριτη ενδεικτικα.
Μαζι σου πρεπει να εχεις καποια αποδειξη (μεταφορικης κλπ) στο ποτε μπηκε στην χωρα η μηχανη. Αυτο σε περιπτωση που τη μεταφερεις οδικως.
υπολογιζε κανα 7-10% αναλογα τη χρονολογια.

boussias
04/07/2013, 07:56
Αυτό ισχύει και εάν φέρεις μόνο το πλαίσιο απο εξωτερικό? Με άλλα λόγια μπορώ να πάρω απο ebay πλαίσιο και μετά να το εκτελωνίσω και να βγάλω πινακίδα?
Thanks...

Jason_ch
23/08/2013, 11:22
...Και αν το μηχανάκι είναι του '80, πως θα υπολογίσουν την αξία του? :confused:

πυξιδας990
23/08/2013, 11:38
http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=81&t=10147
διαβαστε αναλυτικα.

astroman76
23/08/2013, 13:40
Ξερει κανεις αν το μηχανακι ειναι κλασσικο παραδηγμα ενα Κατανα 82-84 μπορει να μην καν εκτελωνηστει και να βγαλει κλασσικες πηνακιδες?

sv9cvk
23/08/2013, 13:42
Και οι 2 μοτο που εφερα απο Γερμανια (δεκαετειας του 70 ) αν θυμαμαι καλα γυρω στα 450 με 500 ευρω η καθε μια .Να ξερεις ομως για να μην κολησεις να σου δωσουν τιμολογιο πωλησης απο μαγαζι (rechnung) γιατι αν εχεις ιδιωτικο συμφωνητικο (Kaufentrag) τοτε πρεπει να ειναι υπογραμμενο για το γνησιο στο πλησιεστερο προξενειο.(Ετσι μου ειχαν πει στην δευτερη και κανονισα και πηρα τιμολογιο μην μπλεκω)

sv9cvk
23/08/2013, 13:43
Ξερει κανεις αν το μηχανακι ειναι κλασσικο παραδηγμα ενα Κατανα 82-84 μπορει να μην καν εκτελωνηστει και να βγαλει κλασσικες πηνακιδες?

Να μην εκτελωνιστει οχι αλλα απο οτι ξερω σε συνεργασια με λεσχη το εκτελωνιζεις σαν κλασσικο οχημα με μικροτερα τελη
Ο σαπιλας θα ξερει καλυτερα πιστευω

astroman76
23/08/2013, 14:19
1984 μοντελο...

ammoulianiotis
23/08/2013, 15:47
Οταν εφερα την μηχανη μου απο Ιταλια (με τιμολογιο), συμπληρωσα στο τελωνεια καποια χαρτια και μετα τα εδωσα σε εναν τελωνιακο υπαλληλο, ο οποιος μαζι με την αμοιβη του (λαδωμα κοινως), ζητησε 400€.

Για να βγαλω πινακιδες πηρα ενα ματσο χαρτια και τα πηγα σε μια σχολη οδηγων οπου με 35€+ τα τελη κυκλοφοριας εβγαλα πινακιδα!

Απο τοτε εχουν περασει βεβαια 3 χρονια οποτε πολλα μπορει να εχουν αλλαξει.
Το μηχανακι που εφερα ειναι ενα vstrom 650 του 2005 με αξια 3.000€

yianyian
23/08/2013, 20:01
Έτσι είναι, υπάρχει ποσοστό επί του τιμολογίου αγοράς ως δασμός εκτελωνισμού το οποίο εξαρτάται από τη παλαιότητα και νομίζω και τα κυβικά (?).
Έχει περάσει καιρός από τη δική μου περίπτωση και η αλήθεια είναι ότι είχα αναθέσει σε εκτελωνιστή την όλη υπόθεση, για τιμολόγιο αγοράς 7500 ευρώ πλήρωσα ~ 800 τελωνείο.

Super sos πλέον θεωρώ δύο θεματάκια στις εισαγωγές ,

1. Να αναγράφεται επάνω στο τιμολόγιο αγοράς η έκφραση ότι το ΦΠΑ πληρώθηκε στη χώρα αγοράς (όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει pm για να ψάξω ακριβώς το λεκτικό επάνω στα χαρτιά μου). Σε διαφορετική περίπτωση το ελληνικό κράτος θα σου ζητήσει να πληρώσεις εκτός από τον εκτελωνισμό ΚΑΙ το ΦΠΑ που αναλογεί στην αξία αγοράς.
Και ας είναι μεταχειρισμένο το εργαλείο μας, παραλογισμός αλλά θέλει προσοχή.
Επίσης, υπάρχουν εκτελωνιστές που ζητάνε να τους δώσεις το ΦΠΑ ώστε να το αποδώσουν στο δημόσιο. ΔΕΝ ισχύει και μην το κάνετε!
Εάν υπάρχει η παραπάνω έκφραση στο τιμολόγιο, ότι δηλαδή το ΦΠΑ πληρώθηκε κατά την αγορά, δεν οφείλετε τίποτα και σε κανέναν. (παραλίγο να με δαγκώσουν, ευτυχώς ο άνθρωπος που με ανέλαβε ήταν ηθικός και μου εξηγήθηκε ανοιχτά).

2. Τσεκάρουμε πάντα πάντα πάντα αριθμό πλαισίου άδειας και οχήματος πριν την αγορά. Μπροστά στα μάτια μου έγινε σκηνικό όταν κατά τον εκτελωνισμό πριν από εμένα ήταν ένας που είχε φέρει ένα smart και κατά τον έλεγχο στο τελωνείο υπήρχε διαφορά στον αριθμό άδειας και πλαισίου οχήματος.
Έγινε ένας μίνι πανικός γιατί ο προιστάμενος της διαδικασία επέμενε να κινήσει διαδικασίες δέσμευσης του οχήματος και λαθροεισαγωγής προς τον ιδιοκτήτη ή να του παρουσιάσει τη σωστή άδεια.
Δεν ξέρω τι απέγινε με τη συγκεκριμένη περίπτωση γιατί ήρθε η δική μου σειρά για έλεγχο των αριθμών και ευτυχώς όλα βρέθηκαν ok.

:wave2:

πυξιδας990
24/08/2013, 08:42
λοιπον επειδη το ψαχνω για κατι απο ιταλια,απο οτι ξερω,
1.απο μαγαζι παιρνεις τιμολογιο
2.και απο ιδιωτη ιδιωτικο συμφωνιτικο που περνας απο τα κατα τοπους προξενεια για το γνησιο
3.μεταβιβαση στην ιταλια γινεται στα ACI η καπως ετσι
4.στο λιμανι που κατεβαινεις δινεις την αδεια και το τιμολογιο ή το συμφωνιτικο και παιρνεις ΔΑΟ
5.απο εκει ολα παιρνουν το δρομο τους.

αν κανω λαθος διορθωστε με

η μεταβιβαση στην ιταλια ποσα λεφτα ειναι ξερουμε?

yianyian
24/08/2013, 10:42
λοιπον επειδη το ψαχνω για κατι απο ιταλια,απο οτι ξερω,
3.μεταβιβαση στην ιταλια γινεται στα ACI η καπως ετσι
.....
η μεταβιβαση στην ιταλια ποσα λεφτα ειναι ξερουμε?

Εννοείς να λάβεις προσωρινές (κόκκινες) πινακίδες και ότι άλλο χρειαστεί για να επιστρέψεις οδικώς νόμιμα έως το λιμάνι αποβίβασης?

Στη Γερμανία πάντως αγόρασα τη μοτό από αντιπροσωπεία και είχαμε συμφωνήσει να αναλάβει εκείνος όλο το διαδικαστικό.
Όταν πλήρωσα τη προκαταβολή που είχαμε καταλήξει, πλήρωσα και περίπου 50 ευρώ για προσωρινές πινακίδες - ασφάλεια και ότι άλλο χρειαζόταν από χαρτούρα και μετά από μια ώρα μου τα είχε όλα έτοιμα δίχως να ασχοληθώ ο ίδιος (έπινα καφεδάκι παραδίπλα).

Για Ιταλία δε γνωρίζω, αλλά θεωρώ είναι καλύτερο αυτά τα διαδικαστικά να τα αναλάβει ο αντιπρόσωπος ή ο ιδιώτης (μιας και παίζει εντός έδρας) πληρώνοντάς τον ότι χρειαστεί.

Για το 1, 4 (και το όχημα ακινητοποιείται) , 5 , όπως τα λες.

πυξιδας990
24/08/2013, 11:40
Εννοείς να λάβεις προσωρινές (κόκκινες) πινακίδες και ότι άλλο χρειαστεί για να επιστρέψεις οδικώς νόμιμα έως το λιμάνι αποβίβασης?

Στη Γερμανία πάντως αγόρασα τη μοτό από αντιπροσωπεία και είχαμε συμφωνήσει να αναλάβει εκείνος όλο το διαδικαστικό.
Όταν πλήρωσα τη προκαταβολή που είχαμε καταλήξει, πλήρωσα και περίπου 50 ευρώ για προσωρινές πινακίδες - ασφάλεια και ότι άλλο χρειαζόταν από χαρτούρα και μετά από μια ώρα μου τα είχε όλα έτοιμα δίχως να ασχοληθώ ο ίδιος (έπινα καφεδάκι παραδίπλα).

Για Ιταλία δε γνωρίζω, αλλά θεωρώ είναι καλύτερο αυτά τα διαδικαστικά να τα αναλάβει ο αντιπρόσωπος ή ο ιδιώτης (μιας και παίζει εντός έδρας) πληρώνοντάς τον ότι χρειαστεί.

Για το 1, 4 (και το όχημα ακινητοποιείται) , 5 , όπως τα λες.

κανονικη μεταβιβαση εννοω απο ιδιωτη.τα ACI ειναι κατι σαν τα δικα μας ΚΕΠ.οδικως λεω να το φερω

KostasV2
24/08/2013, 14:14
ACI είναι η ιταλική ΕΛΠΑ, αλλά προφανώς έχει κι άλλες υπηρεσίες.

yianyian
24/08/2013, 14:20
Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω μιας και δεν ξέρω ποια είναι η διαδικασία αγοράς από ιδιώτη.
Λογικά θα έχετε καλή επικοινωνία, οπότε ρώτησέ τον απευθείας τι χρειάζεται, πόσο κοστίζει κτλ :wave2:

Αφού σκέφτεσαι να το φέρεις οδικώς θέλεις προσωρινές πινακίδες (ενός μήνα διάρκεια) και προσωρινή ασφαλιστική κάλυψη.
Μάλλον αυτά είναι μέρος της μεταβίβασης όμως..