PDA

View Full Version : The new one!



Σελίδες : [1] 2

KorakidisN
02/07/2013, 16:57
Πολλές καλησπέρες σε όλους! Είμαι ο Νικόλας και όπως βλέπετε είμαι ολοκαίνουργιος στο φόρουμ! :D
Θα σας πω την ιστορία μου λοιπόν για να μοιραστώ κάτι μαζί σας να νιώσω λίγο πιο οικείος!
Είμαι 25 ετών έχω σπουδάσει νοσηλευτική και το επάγγελμα μου είναι μπαρίστα τα τελευταία 8 χρόνια. Η σχέση μου με τους δύο τροχούς είναι όμοια με αυτή ενός πυραυλοκίνητου αεροσκάφους. Καμία. Ποτέ δεν υπήρξα φαν. Αντιθέτως το θεωρούσα επικίνδυνο σπορ και απέφευγα τους δυο τροχούς όπως ο διάβολος το λιβάνι. Πριν απο 3 χρόνια άρχισα να ασχολούμαι ελαφρός με τη ποδηλασία. Αυτό ήταν ένα μικρό έναυσμα για να αρχίσω να αντιλαμβάνομαι διαφορετικά την αίσθηση της βόλτας-διαδρομής σε δυο τροχούς. Παρόλαυτα ουδέποτε σκέφτηκα να ασχοληθώ με τη μοτοσικλέτα μιας και θεωρούσα πως "δε το είχα μέσα μου"!
Το χειμώνα αυτό ένας αγαπημένος μου φίλος αποφάσισε να φύγει μετανάστης στην Ολλανδία για τους γνωστούς λόγους που ταλαιπωρούν τη χώρα μας και εμάς τους ίδιους τα τελευταία χρόνια. Ο φίλος μου ο Γιάννης λοιπόν μου άφησε "κληρονομιά" ένα σκούτερ της Piaggio το Hexagon για να το προσέχω και να το κινώ μιας και δεν άξιζε να το πουλήσει. Αυτό ήταν. Μέρα με τη μέρα όσο καβαλούσα το ετοιμόρροπο αυτό σκουτεράκι τόσο ερωτευόμουν τον αέρα που χτυπούσε το πρόσωπο μου τις ηλιόλουστες μέρες που έβγαινα βόλτα. Μέσα σε ένα μήνα (Μάρτιο-Απρίλιο) αποφάσισα πως θα αγοράσω μια μηχανή και πως θα ταξιδέψω όσο περισσότερο μπορώ! Ξεκίνησα αμέσως διαδικασία διπλώματος απεριορίστου και έφτιαξα κουμπαρά για να αγοράσω τη μηχανή που θα με συνόδευε στις νέες μου περιπέτειες. Δύο μήνες μετά, έχω γίνει αρκετά γνώστης του σπόρ και ξέρω τη θέλω και γιατί το θέλω. Για τα γούστα μου ήταν φτιαγμένο το Transalp! 650cc Με πολύ καλή οδική συμπεριφορά και προσιτή τιμή(2-2,500ε). Ενώ λοιπόν έχω μπει σε τελική τροχιά, κλείνει ξαφνικά η επιχείρηση που εργάζομαι χωρίς προειδοποίηση γκρεμίζοντας το όνειρο που είχα πλάσει τόσο καλά όλο αυτό το καιρό. Παρόλαυτα όμως δε το έβαλα κάτω. Αποφάσισα να μη χάσω το καλοκαίρι περιμένοντας να στρώσουν τα πράγματα αλλά να συνεχίσω τα σχέδια μου χαμηλώνοντας το μπάτζετ της μηχανής. Οπότε απο τα 2,5 χιλιάδες έπεσα στα 1-1,5. Άλλωστε είπα μέσα μου(προσπαθώντας να κοροϊδέψω τον εαυτό μου) πρώτη μηχανή είναι, ας πάρω κάτι όχι τόσο και καινούργιο και επώνυμο. Έτσι το Transalp αντικαταστάθικε από άλλες υποψήφιες μηχανές παλαιότερες και λιγότερο διάσημες.

Ψάχνοντας λοιπόν λίγο κατέληξα στα εξής. Η θα πάρω ένα μηχανάκι καρμπυρατεράτο μοντέλο πριν το 2000 απο κάποια εταιρία όπως Honda Yamaha, ή θα πάρω κάτι λιγότερο επώνυμο σε injection όπως το Pegaso της Aprilia. Η αλήθεια είναι ότι το pegaso μου άρεσε με τη πρώτη ματιά και η τιμή του άκρος προσιτή! Όμως όποιον ρώτησα μου είπε""Μακριά φίλε ούτε καν, καλύτερα πάρε ένα Tenere του 90 παρά Ιταλικό ζημιάρικο"". Μα ποιο το νόημα να πάρεις κάτι που δε θα σου αρέσει οπτικά, που δε θα σε καυλώνει εγκεφαλικά να το οδηγήσεις? Απτην άλλη έψαξα reviews άρθρα και τα λοιπά για το Pegaso και δε βρήκα τίποτα.
Έτσι και αλλιώς στο ύφος που ζητάω (On-Off Touring) και με τα χρήματα που διαθέτω οι επιλογές είναι πολύ μικρές. ΆΝτε να βρείς καμία BMW F 95' , κανένα Suzuki XF 650 και γενικότερα μηχανάκια 20ετίας που ναι μεν είναι πολύ καλά και σκυλιά αλλά με φοβίζει η κατανάλωση τους και τα σέρβις.

Γενικά ξέρω πως τα χρήματα δεν είναι πολλά και ζητάω πολλά με λίγα χρήματα. Αλλά δε χάνω τίποτα να μοιραστώ την άποψη μου μαζί σας!
Το κούρασα πολύ το θέμα όμως :p
Άν κανένας άντεξε αν το διαβάσει όλο θα χαρώ να ακούσω την αποψή του πάνω στους προβληματισμούς μου! :D
Και πάλι χάρηκα πολύ και καλή συνέχεια να έχω :D:D:D

MikeG
02/07/2013, 17:06
Hello, welcome!

Για αρχή, δε ψάχνεις & για καμιά δουλίτσα, μιας και η σεζόν ακόμα τρέχει; Επίσης αν δώσεις όλα σου τα χρήματα για την αγορά, τότε πως θα αγοράσεις τον εξοπλισμό σου (κράνος, μπουφάν, μπότες) και θα πας και τις βόλτες σου; Τέλος καλύτερα να πάρεις μηχανάκι πιο καινούριο κοντά στα 2000. Κοίτα για Transalp 650 και BMW F650Gs.

yianyian
02/07/2013, 18:42
Μα ποιο το νόημα να πάρεις κάτι που δε θα σου αρέσει οπτικά, που δε θα σε καυλώνει εγκεφαλικά να το οδηγήσεις?
Εδώ είναι όλο το νόημα! Αν σου αρέσει μια μηχανή κάνεις όλες τις απαραίτητες θυσίες και στις ξεχρεώνει με το πρώτο κοίταγμα στο γκαράζ ή στο πεζοδρόμιο.
Να πάρεις αυτή που σου αρέσει και ας μπεις και λίγο μέσα στα οικονομικά σου.
Είναι δύσκολοι καιροί για να πεις άστο για αργότερα (πόσο αργότερα άραγε?) και νομίζω ότι καταλαβαίνεις τι εννοώ. Αρκεί η απόφασή σου να είναι συνειδητή.

Οι αφορισμοί για τα διάφορα μοντέλα ουδέποτε με άγγιξαν, εάν μια μηχανή είναι καλοσυντηρημένη και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης την έχει σεβαστεί, προχώρα. Κανείς δεν υπογράφει συμβόλαιο ότι και η μοτό του κουτιού με τις ζελατίνες δεν θα βγάλει πρόβλημα στα πρώτα μέτρα.

AristidisZ
02/07/2013, 19:56
καταρχήν καλωσόρισες
κατά δεύτερον, έχε κατά νου ότι όσο πιο χαμηλά πας στο μπάτζετ, τόσο πιο πίσω πας στη χρονολογία, και λογικά (όχι ότι είναι απόλυτο φυσικά), τόσο μπορεί να αυξηθούν τα "απρόβλεπτα" έξοδα
καλή επιτυχία στην αναζήτηση του έρωτά σου :beer:

stynikop
02/07/2013, 21:32
KorakidisN, καλώς ήρθες και με το καλό να βρεις το δικό σου μέσο μετακίνησης, ταξιδιού και ψυχικής ανάτασης!

Αρκετές οι επιλογές σου - και σε αυτό το μπάτζετ - αρκεί να μη βιαστείς και να μην πολυ-παραμυθιαστείς.

Εγώ δε θα σου πως ποιες να δεις και ποιες θα σου κάνουν - θα σου πουν κι άλλα παιδιά εδώ τη γνώμη τους.
Αυτό που θα σου πω όμως είναι να ψάξεις, να μη βιαστείς και να έχεις υπομονή γιατί το όνειρο κάποια στιγμή θα σε περιμένει just around the corner!
Από κει και πέρα όπως είπε κι ο MikeG βάλε προτεραιότητες, βλέπε για δουλειά και στο ενδιάμεσο έχε τα μάτια σου ανοιχτά για το "όνειρο", είτε αυτό είναι η transalp, είτε μια τενερε, είτε μια africa twin.
Σημαντικό να έχεις υπόψιν σου πως μαζί με τη μηχανή θα χρειαστείς και προστατευτικό εξοπλισμό (για αρχή κράνος-μπουφάν-γάντια) κι αν σε συνοδεύει και άλλη ψυχή στα ταξίδια σου, και για κείνη το ίδιο. Μαζί με την αγορά πάνε έξοδα μηχανικού, μεταβίβασης κι ασφάλεια.

Καλή επιτυχία και όλα θα γίνουν, απλά υπομονή.

KorakidisN
02/07/2013, 21:50
Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! Περι δουλειάς είμαι στην αναμονή και περιμένω. Επίσης το μόνο που με κρατάει πλέον εγχώρια (μπορεί ακουστεί υπερβολικό) είναι αυτή η αγορά και η ελπίδα πως θα αλλάξει έστω και λίγο η ποιότητα ζωής μου προς το καλύτερο. Εξοπλισμός υπάρχει ευτυχώς. Όχι δικός μου αλλά μπορώ να έχω για αρκετό καιρό ώσπου αγοράσω το δικό μου. Μόνο στη μηχανή κωλύομαι! Αλήθεια η F650Gs ισχύει ότι έχει ακριβά ανταλλακτικά και σέρβις γενικότερα?

Billymuse
02/07/2013, 22:14
Αυτό που ρωτάς για τα σερβις για το bmw θα στο απαντήσει κάποιος κάτοχος που εχει το συγκεκριμένο μοντέλο που σε ενδιαφέρει.Απο κει και πέρα οι απο πάνω καλα τα λενε περι υπομονής
κοίτα πρώτα να μαζεψεις και ένα ποσό για τον εξοπλισμό,γιατί χωρίς αυτο η μηχανή απο μόνη της πόση ασφάλεια να σου προσφέρει μια χαρά ειναι και τα 2 μοντέλα που κοιτάς αρκετά φιλικα
για νέους οδηγούς με προδιαγραφές νορμαλ ταξιδιων θα σου έλεγα κυρίως να κοιτάξεις το transalp γιατί θα βρίσκεις και πιο εύκολα ανταλλακτικά αλλα το θεωρώ και μηχανικά πιο αξιόπιστο.
καλώς μας ήρθες φίλε :beer:

Bradipous
02/07/2013, 22:43
Η σχέση μου με τους δύο τροχούς είναι όμοια με αυτή ενός πυραυλοκίνητου αεροσκάφους.

Το διαβασα 3 φορες και καθε φορα διαβαζα "Η σχέση μου με τους δικούς μου είναι όμοια με αυτή ενός πυραυλοκίνητου αεροσκάφους." :cry:
και ελεγα τι λεει ο τρελος, που το παει, σεναριο του φωσκολου θα μας αφηγηθει;

Ενιγουει!
Καλωσηρθες και καλο ψαξιμο, εγω θα σου ελεγα να κοιταξεις τρανσαλπ 600, bmw funduro, ΚΛΕ και ισως αν σου κανει (σαν στυλ) και κανενα ΧΤ600..
Θα προτεινα και ΤΔΜ 850 αλλα εκτος του οτι δεν ξερω τι προβληματα βγαζουν θα μας παρουν και με τις :tomates:

byron
02/07/2013, 23:14
Ασχέτως του τι θα σου πουν to Pegaso είναι τίμιο μηχανάκι και το βρίσκεις σε πολύ χαμηλή τιμή. Το βασικότερο πρόβλημα του είναι ο διακόπτης, που κατά πάσα πιθανότητα θα έχει επιδιορθωθεί οριστικά απ΄τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.

Αν σου προτείνουν F650 αντί για Pegaso, ας σου εξηγήσουν και το γιατί. Το F650 της BMW κατασκευαζόταν στο εργοστάσιο της Aprilia παρέα με τον Pegaso μέχρι το 2000.

SHOOTER045
03/07/2013, 00:36
καλωσορισες φιλαρακο
εγω με την σειρα μου θα σου προτεινα βαση του μπατζετ σου(και ως πρωην κατοχος)super tenere 750 γαιδουρι με τα ολα του αλλα εχει βαρος και ογκο,σαν αισθηση μολις ξεκινησει ειναι φτερο
σαν δευτερη επιλογη θα ελεγα το africa twin ποιο εμπορικο απ το τενερε ποιο ευκολα αντ/κα κλπ
τριτη επιλογη το transalp ειτε σε 650 ειτε σε 600 ακομα μια απο τα ιδια οπως παραπανω-650 ειχα για 5 χρονια ασπαστο!!!!!!!!!
απο εκει και μετα ισως το f 650 και μετα μαλλον το χαος
οτι και να παρεις στην τελικη πρωτα να το δοκιμασεις να σου κατσει στο ματι και μαζι ενα κρανακι και ενα μπουφανακι για αρχη,κοιτα και εδω μεσα εχει παααααααααααρα πολλα που θα σε βολεψουν
αναμενουμε νεα

TROOPER
03/07/2013, 08:24
κατ' αρχην καλωσηρθες.
κατα δευτερον μεταφερομαστε στα γενικα περι μοτοσυκλετας.
κατα τριτον η μοτοσυκλετα ειναι περιπετεια. θα ταξιδεψεις, θα γνωρισεις ομορφους ανθρωπους και ασχημους ανθρωπους, θα σπρωξεις, θα κρυωσεις, θα ζεσταθεις, θα πεσεις (και μακαρι να μη χτυπησεις), θα στεναχωρεθεις, θα γελασεις και καπου μεσα σ' ολα θα αγορασεις και θα πουλησεις.

παρε λοιπον τον πηγασο και αν δεν σου αρεσει πουλα τον και δες κατι αλλο. αφου αυτο σου αρεσει δεν καταλαβαινω γιατι να κανεις εκπτωσεις στην βελτιωση της ποιοτητας της ζωης σου. ειναι κοματι της περιπετειας μαν!

και παλι καλωσηρθες.:beer:

KorakidisN
03/07/2013, 09:11
Και πάλι ευχαριστώ για τα καλωσορίσματα και τις άμεσες απαντήσεις-συμβουλές! Δυστυχώς το μπάτζετ δε θα ανέβει. Οπότε καταστάλαξα σε F650 ή Pegaso και φυσικά όλο και στο ψάξιμο θα είμαι για καμία καλή ευκαιρία. Θα σας ενημερώσω μόλις προβώ σε αγορά και υιοθετήσω τη πρώτη μου μηχανή! :lol:

Anty12
03/07/2013, 09:56
απο κάποια εταιρία όπως Honda Yamaha,

εσένα ρε καρντάσι......σε συμπαθεί κάποιος απ' την πρώτη στιγμή......:D


Καλώς ήρθες .......







Συμβουλή:μην (μας) μιλάς και γράφεις ευγενικά και προσεκτικά.....εδώ μέσα είμαστε όλοι ρεμάλια μηχανάκιδες, αξούριστοι, με μασχαλίλα και βρωμοκοπάει ο στόμας μας μπύρα και παϊδάκια....φεστιβάλ χοληστερίνης ένα πράμα.....:beer:

stynikop
03/07/2013, 10:05
καλωσορισες φιλαρακο
εγω με την σειρα μου θα σου προτεινα βαση του μπατζετ σου(και ως πρωην κατοχος)super tenere 750 γαιδουρι με τα ολα του αλλα εχει βαρος και ογκο,σαν αισθηση μολις ξεκινησει ειναι φτερο
σαν δευτερη επιλογη θα ελεγα το africa twin ποιο εμπορικο απ το τενερε ποιο ευκολα αντ/κα κλπ
τριτη επιλογη το transalp ειτε σε 650 ειτε σε 600 ακομα μια απο τα ιδια οπως παραπανω-650 ειχα για 5 χρονια ασπαστο!!!!!!!!!
απο εκει και μετα ισως το f 650 και μετα μαλλον το χαος
οτι και να παρεις στην τελικη πρωτα να το δοκιμασεις να σου κατσει στο ματι και μαζι ενα κρανακι και ενα μπουφανακι για αρχη,κοιτα και εδω μεσα εχει παααααααααααρα πολλα που θα σε βολεψουν
αναμενουμε νεα

Ότι είπε παραπάνω, με έμφαση στο τρανσάλπ και το άφρικα λόγο ανταλλακτικών! και φυσικά σκυλιά και τα δύο.

Κατά τα άλλα άσε τον TROOPER να λέει, αυτός είναι από τους λίγους που μυρίζει μπύρα και παϊδάκια, οι υπόλοιποι μυρίζουμε λουλούδια!

:)

KorakidisN
03/07/2013, 10:08
εσένα ρε καρντάσι......σε συμπαθεί κάποιος απ' την πρώτη στιγμή......:D


Καλώς ήρθες .......







Συμβουλή:μην (μας) μιλάς και γράφεις ευγενικά και προσεκτικά.....εδώ μέσα είμαστε όλοι ρεμάλια μηχανάκιδες, αξούριστοι, με μασχαλίλα και βρωμοκοπάει ο στόμας μας μπύρα και παϊδάκια....φεστιβάλ χοληστερίνης ένα πράμα.....:beer:

8 έτη πίσω απο τη μπάρα έχω μάθει να είμαι ευγενέστατος και χαμογελαστός πάντα και με όλους. Επαγγελματικά κουσούργια μάλλον. Τα περι μπύρας αξουρισιάς και τα λοιπά (πλήν της μασχαλίλας) με εκφράζουν απόλυτα :bawl: :D

spyrakos35
03/07/2013, 10:18
Μέρα με τη μέρα όσο καβαλούσα το ετοιμόρροπο αυτό σκουτεράκι τόσο ερωτευόμουν τον αέρα που χτυπούσε το πρόσωπο μου τις ηλιόλουστες μέρες που έβγαινα βόλτα..........................................
.............................................................................................
Άν κανένας άντεξε αν το διαβάσει όλο θα χαρώ να ακούσω την αποψή του πάνω στους προβληματισμούς μου! :D
Και πάλι χάρηκα πολύ και καλή συνέχεια να έχω :D:D:D

αν κατάλαβα καλά κράνος δεν φοράς γιατί αλλιώς δεν θα ενοιωθες αερα στο προσωπάκι σου....
αν ισχύει το παραπάνω,
για μένα μην πάρεις τίποτα και ξαναγύρνα στην φάση του φόβου....

φιλικά
:beer:

AristidisZ
03/07/2013, 10:21
αν κατάλαβα καλά κράνος δεν φοράς γιατί αλλιώς δεν θα ενοιωθες αερα στο προσωπάκι σου....
αν ισχύει το παραπάνω,
για μένα μην πάρεις τίποτα και ξαναγύρνα στην φάση του φόβου....

φιλικά
:beer:
τη ζελατίνα είχε ανεβασμένη ο χριστιανός, αφού παρακάτω λέει ότι υπάρχει εξοπλισμός :p

spyrakos35
03/07/2013, 10:24
τη ζελατίνα είχε ανεβασμένη ο χριστιανός, αφού παρακάτω λέει ότι υπάρχει εξοπλισμός :p

μην πετάγεσαι ρε σφηνόπουτσ@.... ασε να απαντήσει ο ίδιος

AristidisZ
03/07/2013, 10:25
μην πετάγεσαι ρε σφηνόπουτσ@.... ασε να απαντήσει ο ίδιος
read between the lines :cool:

devil's animal
03/07/2013, 10:56
:welcome: man...
εγω θα σου ελεγα να αναβαλεις το θεμα αγορα για οταν βρεις δουλιτσα, γιατι ενα οχημα ειναι ενα οχημα...θελει την συντηρηση του, θελει το καυσιμο του, μπορει να εχει την στραβη του μερα (παλιο ειναι αλλωστε) και το ανταλλακτικο το ακριβο που μπορει να σε κλεισει μεσα για εβδομαδες αν δεν εχεις τα γκαφρα να το αγορασεις για να ξανατσουλησει το μωρο...
για πτωσεις δεν εναφερω γιατι θα σε τρομαξω και ειναι κριμα...
εν ολιγοις, το "αθλημα" θελει background χρηματικο, οσο φτηνη και να ειναι η αγορα του...

αν θελεις ντε και καλα να αγορασεις τωρα για να κανεις ταξιδια, παρε οτι σε κ@υλωνει περισσοτερο με εμφαση στο καλοσυντηρημενο μηχανημα...

Pan (dvs)
03/07/2013, 14:01
Καταρχην καλως ηρθες .

Σαν πρωην ιδιοκτητης F650 του 99 θα σου ελεγα οτι ειναι ενα τιμιο μηχανακι αλλα....
Εαν ο πρωην το ειχε παρατημενο,μακρια.
Εαν ητανε καιρο σε ακινησια,μακρια.
Εαν εχει σημαδια πτωσης ,μακρια.
Εαν ειναι ταλαιπωρημενη η αλυσιδα ,μακρια.

Τωρα τα service και τα ανταλλακτικα αρκετα φθηνα.Μεταχειρισμενα ανταλλακτικα βρισκεις.Ειναι καλυτερο απο τον Πηγασο γιατι ναι μεν βγαινανε απο την ιδια γραμμη παραγωγης ,αλλα το μονο ομοιο τους ητανε η μηχανη (Αυστριακη η μονοκυλινδρη rottax).Ολα τα υπολοιπα ειναι πιο ποιοτικα στη bmw.Aπο τις καλυτερες μηχανες πολης ,για τα λεφτα της παντα.
Εαν καταληξεις σε αυτη στειλε μου μυνημα να σου πω τι αλλο να προσεξεις.
Να θυμασε ομως αυτο που σου γραψανε και αλλοι φιλοι.Μπορει κατι να το αγορασεις φθηνα αλλα να το χρυσοπληρωσεις αργοτερα.Διαλεξε κατι οσο πιο καινουργιο αντεχει η τσεπη σου.

Pan (dvs)
03/07/2013, 14:08
Ξεχασα,σου αρεσει η οχι ,δες για κανενα transalp.Θα εχεις παντα μηχανη ετοιμη για ταξιδι εξω απο το σπιτι σου.:)
Καλους δρομους και παντα ορθιος.

AristidisZ
03/07/2013, 14:08
το συγκεκριμένο bmw με συντρόφευσε για σχεδόν μια δεκαετία
πέραν ενός ανορθωτή, τσιμουχάκια στις μπουκάλες και ζουάν εξάτμισης, σε αυτά τα 10 χρόνια δεν ζήτησε τίποτα παραπάνω πλην των βασικών αναλωσίμων (λάδια, τακάκια, λάστιχα, αλυσιδογράναζα κλπ)
η αλήθεια είναι ότι δε της έκανα πολλά χιλιόμετρα για το διάστημα που την είχα, αλλά σε σχεδόν 50,000 χλμ με συντρόφευσε απροβλημάτιστα
παρά τη κακή φήμη του rottax, εγώ μόνο καλά λόγια έχω να πω

pan γιατί λες για την αλυσίδα ;

Pan (dvs)
03/07/2013, 14:14
το συγκεκριμένο bmw με συντρόφευσε για σχεδόν μια δεκαετία
πέραν ενός ανορθωτή, τσιμουχάκια στις μπουκάλες και ζουάν εξάτμισης, σε αυτά τα 10 χρόνια δεν ζήτησε τίποτα παραπάνω πλην των βασικών αναλωσίμων (λάδια, τακάκια, λάστιχα, αλυσιδογράναζα κλπ)
η αλήθεια είναι ότι δε της έκανα πολλά χιλιόμετρα για το διάστημα που την είχα, αλλά σε σχεδόν 50,000 χλμ με συντρόφευσε απροβλημάτιστα
παρά τη κακή φήμη του rottax, εγώ μόνο καλά λόγια έχω να πω

pan γιατί λες για την αλυσίδα ;

Πολλοι σε εκτος δρομου διαδρομες το ταλαιπωρουνε.Αποτελεσμα ο αξονας απο το μπροστα γραναζι της αλυσιδας να εχει φαγωθει και να παιζει το γραναζι η να εχει στραβωσει και να εχει δημιουργησει και πιο μεσα προβημα.Η αλυσιδα και τα γραναζια διαλυονται γρηγορα.Κοστος 150 τουλαχιστον + αλυσιδογραναζα.

KorakidisN
03/07/2013, 16:29
Αν δε κάτσει να βρω ένα καλό Transalp έστω και 96 μοντέλο(δε το φοβάμαι το χρόνο στα Transalp) η F650 είναι μονόδρομος. Όχι απο ανάγκη βέβαια. Είναι κούκλα, είναι ταξιδιάρα, είναι BMW! Έχω ένα καλό προαίσθημα για το μηχανάκι αυτό. Τώρα αυτό το περι κράνους που είπε ο φίλος, όταν πάω βόλτα για τσιγάρα η ψώνια στη γωνία δε φοράω κράνος και όποιος λεει οτι φοράει λέει ψέματα! :evil:
Τι κράνος να βάλω στο σκουτεράκι με το ζόρι πάει 70 :P και το πάω απαλά!

AristidisZ
03/07/2013, 16:33
Τώρα αυτό το περι κράνους που είπε ο φίλος, όταν πάω βόλτα για τσιγάρα η ψώνια στη γωνία δε φοράω κράνος και όποιος λεει οτι φοράει λέει ψέματα! :evil:
Τι κράνος να βάλω στο σκουτεράκι με το ζόρι πάει 70 :P και το πάω απαλά!

ετοιμάσου

sniper
03/07/2013, 16:35
.... όταν πάω βόλτα για τσιγάρα η ψώνια στη γωνία δε φοράω κράνος και όποιος λεει οτι φοράει λέει ψέματα! :evil:
Τι κράνος να βάλω στο σκουτεράκι με το ζόρι πάει 70 :P και το πάω απαλά!

Εγώ το φοράω πάντως και μην με λες ψεύτη.

Αν εσυ το πας απαλά, η νταλικα που θα σε κάνει αλοιφή, πάει με οσα θέλει.

AUFGEBRACHT
03/07/2013, 18:16
Τι κράνος να βάλω στο σκουτεράκι με το ζόρι πάει 70 :P και το πάω απαλά!

Στην καλύτερη περίπτωση θα βάλεις αυτό φίλος... εάν είσαι πολύύύύ τυχερός.

294775

AUFGEBRACHT
03/07/2013, 18:17
Έχω ένα καλό προαίσθημα για το μηχανάκι αυτό.

Εμείς πάλι έχουμε ένα κακό για εσένα...

Pan (dvs)
03/07/2013, 18:38
Εμείς πάλι έχουμε ένα κακό για εσένα...

Mην τον αποπαιρνετε ,θα φορεσει κρανος.

SHOOTER045
03/07/2013, 18:58
αντε με το καλο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3847294/ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3679829/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3764910/ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3803801/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3837180/ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3665774/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3852166/ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1419967/

Pan (dvs)
03/07/2013, 21:29
αντε με το καλο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3847294/ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3679829/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3764910/ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3803801/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3837180/ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3665774/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3852166/ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1419967/

Καλη δουλεια καποιες τις ζηλεψα.
Το προβλημα ,ομως, δεν ειναι αυτη τη στιγμη να παρει μηχανη ,το προβλημα ειναι να φοραει κρανος ακομη και οταν παει να παρει τσιγαρα :D

KorakidisN
03/07/2013, 21:40
Στην καλύτερη περίπτωση θα βάλεις αυτό φίλος... εάν είσαι πολύύύύ τυχερός.

294775




Εγώ το φοράω πάντως και μην με λες ψεύτη.

Αν εσυ το πας απαλά, η νταλικα που θα σε κάνει αλοιφή, πάει με οσα θέλει.

Αρχίζω να αγχώνομαι. Και όσο σκέφτομαι πως οι μετεωρίτες αιωρούντε στο διάστημα ανεξέλεγκτοι αγχώνομαι περισσότερο!


Mην τον αποπαιρνετε ,θα φορεσει κρανος.
:D


Εμείς πάλι έχουμε ένα κακό για εσένα...
Ευτυχώς δε θα την αγοράσω απτη τσέπη σου δηλαδή. ;)



ετοιμάσου
χαχαχα :lol:

Ευχαριστώ για τις αγγελίες SHOOTER ήδη ξεχώρισα μερικές! Τώρα τα περι κράνους εντάξει νομίζω η υπερβολή έχει και τα όριά της :D Στο χωριό για να διανύσω δυο χιλιόμετρα νεκρού δρόμου δε θα βάλω κράνος. Ούτε εκεί που ξέρω πως δε θα ξεπεράσω τα 50 χιλιόμετρα. Ούτε στο ποδήλατο φοράω κράνος ούτε όταν πάω για τζόκινγκ φοράω επιγονατίδες. Πες με παλιάνθρωπο αλλά δεν είμαι τόσο υπερπροστατευτικός με το κεφάλι μου επειδή μάλλον έχω μια αντίληψη 'Α της πραγματικότητας που ίσως να μην συμβαδίζει με κάποιου άλλου. Όταν όμως θα βγώ να ταξιδέψω θα φορέσω και κράνος θα βάλω και ζώνη(στο αμάξι) θα τσεκάρω και τα λάστιχα και τα λάδια και τα φρένα. :)

spyrakos35
03/07/2013, 21:46
Αρχίζω να αγχώνομαι. Και όσο σκέφτομαι πως οι μετεωρίτες αιωρούντε στο διάστημα ανεξέλεγκτοι αγχώνομαι περισσότερο!


:D
.....................
Τώρα τα περι κράνους εντάξει νομίζω η υπερβολή έχει και τα όριά της :D Στο χωριό για να διανύσω δυο χιλιόμετρα νεκρού δρόμου δε θα βάλω κράνος. Ούτε εκεί που ξέρω πως δε θα ξεπεράσω τα 50 χιλιόμετρα. Ούτε στο ποδήλατο φοράω κράνος ούτε όταν πάω για τζόκινγκ φοράω επιγονατίδες. Πες με παλιάνθρωπο αλλά δεν είμαι τόσο υπερπροστατευτικός με το κεφάλι μου επειδή μάλλον έχω μια αντίληψη 'Α της πραγματικότητας που ίσως να μην συμβαδίζει με κάποιου άλλου. Όταν όμως θα βγώ να ταξιδέψω θα φορέσω και κράνος θα βάλω και ζώνη(στο αμάξι) θα τσεκάρω και τα λάστιχα και τα λάδια και τα φρένα. :)

καλή τύχη σου εύχομαι παληκάρι μου....

ευχομαι να βγούμε εμείς μαλάκες και όχι εσύ...

:wave2:

Pan (dvs)
03/07/2013, 21:57
Νικολα φιλε μου.
Τα ατυχηματα στις εθνικες ειναι απειροελαχιστα.Πολλοι εχουμε χασει φιλους που πηγαιναν με 40 σε γειτονιες και οχι με 50 που λες εσυ.
Φορα το το ρημαδι το κρανος γιατι τις μισες φορες που θα πας στο περιπτερο, θα βρεις και καποιον κολλητο και θα πατε λιγο παρακατω και λιγο παρακατω.....Ολοι οσοι αγαπαμε τον δρομο πρεπει να μαθουμε και να τον σεβομαστε και να τον φοβομαστε.Οπως καταλαβες ολοι σε θελουμε στους δρομους μαζι μας.Αλλα ζωντανο και αρτιμελη.

AUFGEBRACHT
03/07/2013, 22:00
Τώρα τα περι κράνους εντάξει νομίζω η υπερβολή έχει και τα όριά της :D Στο χωριό για να διανύσω δυο χιλιόμετρα νεκρού δρόμου δε θα βάλω κράνος. Ούτε εκεί που ξέρω πως δε θα ξεπεράσω τα 50 χιλιόμετρα. Ούτε στο ποδήλατο φοράω κράνος ούτε όταν πάω για τζόκινγκ φοράω επιγονατίδες. Πες με παλιάνθρωπο αλλά δεν είμαι τόσο υπερπροστατευτικός με το κεφάλι μου επειδή μάλλον έχω μια αντίληψη 'Α της πραγματικότητας που ίσως να μην συμβαδίζει με κάποιου άλλου.

Είναι λογικό να μην είσαι υπερπροστατευτικός με το κεφάλι σου επειδή προστατεύουμε τα ζωτικά μας όργανα και προφανώς αυτό δεν είναι ένα από αυτά... καλή τύχη και το εννοώ.

KorakidisN
03/07/2013, 22:03
Δε διαφωνώ πουθενά! Είναι η άτιμη η συνήθεια και η νοοτροπία που σε κάνει να το ξεχνάς το πόσο σημαντικό είναι. Είναι και που το καλοκαίρι δε σου πάει και η καρδιά να βάλεις κράνος :D
Ο spyrakos35 με έθαψε κιόλας :p !

KorakidisN
03/07/2013, 22:09
Είναι λογικό να μην είσαι υπερπροστατευτικός με το κεφάλι σου επειδή προστατεύουμε τα ζωτικά μας όργανα και προφανώς αυτό δεν είναι ένα από αυτά... καλή τύχη και το εννοώ.

Εσύ είσαι αυτός που φοράει στολή και κράνος όταν πάει για τσιγάρα, ναί? Θυμάμαι μία σκηνή στο αγαπημένο Scarface που η Ελβάιρα ρωτάει το Φράνκ, you wanna dance or you prefer a heart attack? Και απαντάει ο Φράνκ, me? dance? I prefer a heart attack :D
To κεφάλι τέλος δεν είναι ζωτικό όργανο. Όργανο είναι το απο μέσα, κάτσε να δεις πως το λένε...

AUFGEBRACHT
03/07/2013, 22:12
Εσύ είσαι αυτός που φοράει στολή και κράνος όταν πάει για τσιγάρα, ναί? Θυμάμαι μία σκηνή στο αγαπημένο Scarface που η Ελβάιρα ρωτάει το Φράνκ, you wanna dance or you prefer a heart attack? Και απαντάει ο Φράνκ, me? dance? I prefer a heart attack :D
To κεφάλι τέλος δεν είναι ζωτικό όργανο. Όργανο είναι το απο μέσα, κάτσε να δεις πως το λένε...

Δεν καπνίζω...

SHOOTER045
03/07/2013, 23:22
και αφου πας για ον-οφ κατι τετοιο θα ειναι οτι πρεπει... 294797
και ασε τα χαζα(μικρες αποστασεις,μικρες ταχυτητες κλπ)

MikeG
04/07/2013, 00:00
Πάρε τη μηχανή που λες & άντε κανένα ταξιδάκι Ιταλία χωρίς κράνος ;)

GiannisBlessed
04/07/2013, 00:37
φιλε εδω 50 κμ την ωρα.
http://www.youtube.com/watch?v=QKwZhwTB4ok
δεν ειναι κατι σπανιο.
ενας παπους που "εκαψε" ενα στοπ στα κλασικα κιλερ στενακια.

nikos_abel
04/07/2013, 08:09
Αρχίζω να αγχώνομαι. Και όσο σκέφτομαι πως οι μετεωρίτες αιωρούντε στο διάστημα ανεξέλεγκτοι αγχώνομαι περισσότερο!


Το γελάς και το θεωρείς απίθανο δηλαδή. Και αυτοί : (κλίκαρέ με (http://www.tanea.gr/news/world/article/5001375/rwsia-broxh-metewritwn-prokalese-zhmies-kai-traymatismoys/)) το ίδιο. Δε λέω, είναι απίθανο



Ούτε εκεί που ξέρω πως δε θα ξεπεράσω τα 50 χιλιόμετρα.

Τα 50 χλμ είναι μια αστρονομική ταχύτητα φίλε μου. Πραγματικά, ψάξε να δεις τα τεστ που γίνονται σε αυτές τις ταχύτητες να δεις πως
καταντάνε αυτοκίνητα, μηχανάκια και οι επιβάτες τους.


Ούτε στο ποδήλατο φοράω κράνος

Πριν λίγες μέρες είχα πάει βόλτα με τον 4χρονο μου γυιο με το ποδήλατό του. Βοηθητικές έχει ακόμα και τον εκπαιδεύω (από τώρα)
πως να κοιτάει και να ελέγχει το δρόμο. Γέλιο.
Ήμασταν λοιπόν έτοιμοι να κατέβουμε από το πεζοδρόμιο για να περάσουμε απέναντι και αφού ελέγχουμε "αριστερά, δεξιά και πάλι
αριστερά" πεταλάρει και κατεβαίνει πό τη ράμπα των αναπήρων.
Πατάει στραβά η μια βοηθητική, πάρτον κάτω. Το κεφάλι του όμως, για κακή μας τύχη, έπεσε κατευθείαν στη γωνία του κράσπεδου, το
"γκαπ" ακούστηκε μέχρι απέναντι. Ούτε πόδι, ούτε χέρι πρόλαβε να βάλει. Απλά "γκαπ" μόνο το κεφάλι σε μια γωνία.

Σηκώθηκε, σήκωσε το ποδήλατο, ξεσκονιστήκαμε και συνεχίσαμε γελώντας. Αναρωτιέμαι αν τώρα θα πόσταρα εδώ ή θα ήμουν
σε μαύρη απόγνωση αν δε φόραγε το ποδηλατικό κράνος όταν πήγαινε με ούτε 5χλμ/ώρα.


επειδή μάλλον έχω μια αντίληψη 'Α της πραγματικότητας που ίσως να μην συμβαδίζει με κάποιου άλλου.

Έχεις δίκιο. Ο μικρός μόλις σηκώθηκε είχε την αντίληψη να μου πει "Μπαμπά, ευτυχώς φόραγα κράνος".



Υ.Γ. Δεν ξεκίνησα την απάντηση επιθετικά, έτσι μου βγήκε στο τέλος γιατί έχω βαρεθεί να ακούω όλες τις κουλές δικαιολογίες για
πράγματα που τη σήμερον ημέρα θα έπρεπε να είναι αυτονόητα.
Ναι, κάνεις λάθος, είσαι αδύναμος, βαριέσαι να το φορέσεις, ζεσταίνεσαι, παίρνεις το ρίσκο και ξέρεις ότι πιθανόν κάποια στιγμή να το πληρώσεις.
Όχι ότι δεν θα σου συμβεί ποτέ τίποτα.

Εγώ π.χ. καπνίζω. θα έπρεπε σε οποιαδήποτε περίπτωση να πω ότι εμένα δε θα με πειράξει; (ακόμα κι αν το πιστεύω).

sniper
04/07/2013, 09:52
...
To κεφάλι τέλος δεν είναι ζωτικό όργανο. Όργανο είναι το απο μέσα, κάτσε να δεις πως το λένε...

Oπότε κάνεις ό,τι καταλαβαίνεις.

Στα @@ μας αν είσαι με ή χωρίς κράνος.

harris_x
04/07/2013, 11:44
Τώρα αυτό το περι κράνους που είπε ο φίλος, όταν πάω βόλτα για τσιγάρα η ψώνια στη γωνία δε φοράω κράνος και όποιος λεει οτι φοράει λέει ψέματα! :evil:
κάνεις λάθος.
εγω το φοράω ΠΑΝΤΑ και γνωρίζω πολλούς που κάνουν το ίδιο.


Τι κράνος να βάλω στο σκουτεράκι με το ζόρι πάει 70 :P και το πάω απαλά!
αυτό δεν το σχολιάζω, είναι επιεικώς για γέλια.


για μένα μην πάρεις τίποτα και ξαναγύρνα στην φάση του φόβου....

φιλικά
:beer: +675






καλή τύχη

nikos_abel
04/07/2013, 12:39
Υ.Γ. Δεν ξεκίνησα την απάντηση επιθετικά, έτσι μου βγήκε στο τέλος γιατί έχω βαρεθεί να ακούω όλες τις κουλές δικαιολογίες για
πράγματα που τη σήμερον ημέρα θα έπρεπε να είναι αυτονόητα.

Ή αυτό :lol:


Oπότε κάνεις ό,τι καταλαβαίνεις.

Στα @@ μας αν είσαι με ή χωρίς κράνος.

KorakidisN
04/07/2013, 19:37
Μερικοί απλά έχετε όρεξη για κουβέντα και φασαρία βλέπω :a014: Πιαστήκατε απο κάτι που είπα και του αλλάξατε τα φώτα. Πραγματικά μεγαλωμένος σε χωριό-κωμόπολη ίσως να φταίει αυτό που δε φοράω κράνος εδώ μέσα μιας και ξέρω τους δρόμους σα το χέρι μου και ξέρω πότε ποιος και γιατί περνάει απο κει. Στη τελική εννοείται πως είναι λάθος να μη φοράς κράνος έστω και αν πηγαίνεις με 10 χιλιόμετρα απλά ίσως εγώ εδώ να μην αντιλαμβάνομαι το κίνδυνο που περνάω ένα αυτοκίνητο την ώρα σε σχέση με σας που περνάνε 500 το λεπτό! Αυτό ήθελα να πω. Τώρα μερικοί απλά προσπαθούν να πούν κάτι απλά για να το πούν και να κάνουν το κομμάτι τους. Κλασικά δε παρεξηγώ τα ίδια σε όλα τα φόρουμ μιας και το φόρουμ πορτρέτο της κοινωνίας είναι. Ο άλλος μου γράφει σχόλιο Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Στα @@ μας αν είσαι με ή χωρίς κράνος. Αφού στα παπάρια σου αγαπημένε γιατί έρχεσαι και μου το γράφεις εδω πέρα. Απλά προσπέρασε. Τι χολή είναι αυτή που βγάζετε μερικοί χωρίς λόγο! Τέλος η κουβέντα αυτή με το κράνος, πραγματικά εδώ δεν ήρθα να κάνω ψυχοθεραπεία σε κανένα κομπλεξικό δίποδο που ξεσπαθώνει στα φόρουμς ήρθα με τη καλύτερη διάθεση να γνωρίσω το κόσμο των δυο τροχών μέσα απο γνώστες που θα με επηρεάσουν θετικά μέσα απο τις εμπειρίες τους. Ίσως το χιούμορ μου να μην ταίριαξε στο θέμα κράνος οπότε ζητώ συγνώμη σε όποιον θίχτηκε απο τα λεγόμενα μου.

AristidisZ
04/07/2013, 19:39
μήπως μένεις Ικαρία ;

KorakidisN
04/07/2013, 19:43
μήπως μένεις Ικαρία ;

1ο χιλιόμετρο Μακρακώμη - Πλατύστομο. Διαμέρισμα 15 το κουδούνι Κορακίδης. :beer:

SHOOTER045
05/07/2013, 00:51
εισπνοη-εκπνοη......Χ Α Λ Α Ρ Α....:smokin:

SHOOTER045
05/07/2013, 00:54
σου λενε τον τροπο,σου λενε το πως,σου δειχνουν συνεπειες
καποιοι με καλο καποιοι με βιαιο τροπο διαλεγεις και παιρνεις
κρανος και ησυχο κεφαλι
η μη κρανος και ρουλετα-btw δεν μου δινεις απο τωρα 350euro
τοσο ειναι το προστιμο για το κρανος....:D

Lioulios
05/07/2013, 02:53
Όσοι σπουδάζουν νοσηλευτική είναι γκέι ...

TROOPER
05/07/2013, 08:58
για μισο...

μπηκες φιλος εδω οπως λες να σου πουμε με βαση την εμπειρια μας και τη γνωση μας 5 πραματα.
σε αυτη την εμπειρια και τη γνωση προβαλεις την νοοτροπια της επαρχιας.
νομιζω λοιπον οτι εδω εισαι φαουλ.
παμε ομως και παρακατω. υποστηριζεις οτι δεν θεωρεις αναγκαιο το κρανος γιατι πιστευεις οτι ειναι λιγα τα χλμ η οτι γνωριζεις ποιος στριβει που και ποτε περναει απο ποιο στενο κλπ....αυτο εμενα ξερεις τι μου δειχνει? οχι ''οτι νταξει ρε μαγκες ξερω το ρισκο και το παιρνω γιατι το θεωρω μικρο'' αλλα οτι ''σε μενα δεν θα συμβει''. ΑΝ υποστηριζες οτι ξερεις το ρισκο απο το να μεινεις φυτο μεχρι το να μη παθεις τπτ σε περιπτωση στραβης και παρ' ολα αυτα το παιρνεις θα ελεγα οκ. αλλα εσυ δειχνεις να μην κατανοεις το ρισκο υποβαθμιζοντας το και ετσι μαλλον πας σαν το προβατο στη σφαγη.

καλη τυχη και απο μενα.

υ.γ.οταν αυτοι απο τους οποιους ζητησες να σου μεταδωσουνε εμπειρια και γνωση σου ευχονται ''καλη τυχη'' μαλλον θα επρεπε να σε προβληματισει.

φιλικα :wave2:

sniper
05/07/2013, 09:34
Μερικοί απλά έχετε όρεξη για κουβέντα και φασαρία βλέπω :a014:


Kαθόλου, μια χαρά χαλαροί ήμασταν.


Πιαστήκατε απο κάτι που είπα και του αλλάξατε τα φώτα. Πραγματικά μεγαλωμένος σε χωριό-κωμόπολη ίσως να φταίει αυτό που δε φοράω κράνος εδώ μέσα μιας και ξέρω τους δρόμους σα το χέρι μου και ξέρω πότε ποιος και γιατί περνάει απο κει.


Μπα; Γ@μω τις λογικές...

Στη τελική εννοείται πως είναι λάθος να μη φοράς κράνος έστω και αν πηγαίνεις με 10 χιλιόμετρα απλά ίσως εγώ εδώ να μην αντιλαμβάνομαι το κίνδυνο που περνάω ένα αυτοκίνητο την ώρα σε σχέση με σας που περνάνε 500 το λεπτό! Αυτό ήθελα να πω.


Θεωρείς ότι μόνο από αυτοκίνητα σε προστατεύει το κράνος; Στο χωριό σου έχει γάτες/σκύλους/αλεπούδες/παιδιά/ποδήλατα/μπάλες/σφήκες/κλπ; Το ένα και μοναδικό αμάξι που πας να προσπεράσεις, ειναι αδύνατο να πιασει μια πετρούλα και να στη στείλει στο μάτι;

Τώρα μερικοί απλά προσπαθούν να πούν κάτι απλά για να το πούν και να κάνουν το κομμάτι τους. Κλασικά δε παρεξηγώ τα ίδια σε όλα τα φόρουμ μιας και το φόρουμ πορτρέτο της κοινωνίας είναι. Ο άλλος μου γράφει σχόλιο Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Στα @@ μας αν είσαι με ή χωρίς κράνος.


Ναι, καλά το διάβασες. Στα @@ του αν εσύ φοράς ή δεν φοράς. Δεν σε ξέρει και δεν θα στεναχωρεθεί καθόλου αν πάθεις κάτι.

Αφού στα παπάρια σου αγαπημένε γιατί έρχεσαι και μου το γράφεις εδω πέρα. Απλά προσπέρασε.


Εγώ εδώ ήμουν (βασικά είμαι στον πλανήτη αυτό ακόμα λόγω κράνους σε άδειο δρόμο), εσύ ηρθες κι άρχισες να ρωτάς, και καλά έκανες δλδ.

Τι χολή είναι αυτή που βγάζετε μερικοί χωρίς λόγο!


Χολή; Δεν σε είπα μ@λάκα, είπα ότι δεν μας νοιάζει τι κάνεις.

Τέλος η κουβέντα αυτή με το κράνος, πραγματικά εδώ δεν ήρθα να κάνω ψυχοθεραπεία σε κανένα κομπλεξικό δίποδο που ξεσπαθώνει στα φόρουμς ήρθα με τη καλύτερη διάθεση να γνωρίσω το κόσμο των δυο τροχών μέσα απο γνώστες που θα με επηρεάσουν θετικά μέσα απο τις εμπειρίες τους.


Ναι αλλά δεν τις ακούς..

Ίσως το χιούμορ μου να μην ταίριαξε στο θέμα κράνος οπότε ζητώ συγνώμη σε όποιον θίχτηκε απο τα λεγόμενα μου.

Δεν θιχτήκαμε. Εσύ να προσέχεις όσο μπορείς.

MikeG
05/07/2013, 11:39
Φιλαράκι, τράβα φτιάξε κανά μοχίτο & άσε τα μηχανάκια για αυτούς που πρέπει, για να μπορείς να ξαναφτιάξεις μοχίτο. Εδώ είναι φόρουμ με μοτοσυκλετιστές & συνήθως οι μοτοσυκλετιστές φοράνε κράνος, αν δε θες να ακούς για κράνος, κουβέντιασε τα στο Μπουρνάζι αυτά.

& πρόσεχε με τους χαρακτηρισμούς σου.

OldMan
05/07/2013, 12:10
Λοιπόν, κομμένες οι μαλακίες, 'νταξ'..??


Όλα τα μέλη θα βάλουν κάμερα η οποία κατά το log-in θα τσεκάρει αν φοράνε κράνος...!!!


(οι amdinomoderatores θα έχουν υψηλής ανάλυσης ώστε να φαίνεται και αν έχει λήξει το κρανος τους..)

Pan (dvs)
05/07/2013, 12:56
Ρε παιδια .....:beer: καλοκαιρι ειναι.

KorakidisN
05/07/2013, 12:56
Αποφάσισα να φοράω κράνος πάντα και παντού. Έχετε δίκιο όλοι. Απο σήμερα και στο εξής κράνος.

nikos_abel
05/07/2013, 12:57
Αποφάσισα να φοράω κράνος πάντα και παντού. Έχετε δίκιο όλοι. Απο σήμερα και στο εξής κράνος.

Εύγε. Και εγώ δεν το λέω ειρωνικά.

SHOOTER045
05/07/2013, 14:26
Αποφάσισα να φοράω κράνος πάντα και παντού. Έχετε δίκιο όλοι. Απο σήμερα και στο εξής κράνος.

να χαρω τον φιλο μου
ελπιζω να το εννοεις πιστεψε ολους αυτους που σου εβαλαν χερι εχουν δει πολλα τα ματια τους
και ποτε δεν ξερεις ποτε και που θα σου ερθει
για αυτο καλυτερα να εισαι προετοιμασμενος
:beer::beer::beer:

KorakidisN
05/07/2013, 14:46
Φυσικά και το εννοώ! Θα ανεβάσω με το καλό φωτός τη δευτέρα με τη νέα μου μηχανή και με κράνος δώρο απο το μέγα χορηγό! *Πατέρας* :D

sniper
05/07/2013, 14:49
Φυσικά και το εννοώ! Θα ανεβάσω με το καλό φωτός τη δευτέρα με τη νέα μου μηχανή και με κράνος δώρο απο το μέγα χορηγό! *Πατέρας* :D

Εύγε.

Anty12
05/07/2013, 15:19
και με κράνος δώρο απο το μέγα χορηγό! *Πατέρας* :D

Το καλό που σου θέλω......:beer:



Photo removed by sniper

MG-KTiNoS
05/07/2013, 15:19
:)
Ωραίος ο Μέγας....

MG-KTiNoS
05/07/2013, 15:25
Το καλό που σου θέλω......:beer:



Photo removed by sniper

το καλό που σου θέλω

294905

γιατί...

:lol:

sniper
05/07/2013, 15:28
το καλό που σου θέλω

294905

γιατί...

:lol:

Η μαλακία έχει κι ένα όριο έτσι;

Είναι πάγια τακτική του moto.gr να μη δημοσιεύονται τέτοιες φωτό. Έχω μία έγγυο σφαγμένη στην κοιλιά με το έβρυο 7 μηνών μέσα. Θες να την δεις;

Αντε ηρεμήστε.

Anty12
05/07/2013, 15:30
το καλό που σου θέλω

294905

γιατί...

:lol:


Μπα....εγώ είμαι καλό παιδί......να δείξω τις συνέπειες ήθελα....αλλά άμα διαφωνεί το αφεντικό...πάσο....:D

AristidisZ
05/07/2013, 15:32
παραήταν gross, είπα και εγώ να μη μιλήσω αλλά ανακατεύτηκα ρε πρόεδρα μεσημεριάτικο...

stynikop
05/07/2013, 15:37
Φυσικά και το εννοώ! Θα ανεβάσω με το καλό φωτός τη δευτέρα με τη νέα μου μηχανή και με κράνος δώρο απο το μέγα χορηγό! *Πατέρας* :D

Αν και θα περίμενα περισσότερο να το πεις για να ξεφορτωθείς την πίεση, ελπίζω να καταλαβαίνεις πως το να καβαλάς έχει - εκτός από την "αίσθηση ελευθερίας" κτλ" - και μεγάλη ευθύνη.
Και είναι μεγάλη και η ευθύνη αυτών που έχουν ζήσει το δρόμο, έχουν φάει κατραπακιές και έχουν χάσει και κάποια πράγματα (και πρόσωπα) σε αυτόν τον δρόμο.

Όταν λοιπόν ζητάς την εμπειρία των ανθρώπων αυτών, δεν γίνεται να μη σου πουν πόσο σημαντικό είναι να πέρνεις τα βασικά μέτρα προφύλαξης, τόσο από ευθύνη απέναντί σου όσο και απέναντι στους δικούς σου, γονείς, γυναίκα, παιδί κτλ. Και φαντάσου και το άλλο... να μπει κάποιος πιτσιρικάς, να διαβάσει χαλαρές κουβέντες του στυλ "νταξ, αν έχει πολύ ζέστη δεν το φοράω, είναι και στενό" και να πάρει τέτοιο παράδειγμα από τον οποιοδήποτε εδω πέρα μέσα...
Κι αυτό δεν το θέλει κανένας μας.

Άντε τώρα, περιμένουμε φωτό μηχανής και κράνους! :)

MG-KTiNoS
05/07/2013, 16:00
Η μαλακία έχει κι ένα όριο έτσι;

Είναι πάγια τακτική του moto.gr να μη δημοσιεύονται τέτοιες φωτό. Έχω μία έγγυο σφαγμένη στην κοιλιά με το έβρυο 7 μηνών μέσα. Θες να την δεις;

Αντε ηρεμήστε.

Κοίτα δεν με κατάλαβες...


Άπαξ και πήρε μηχανάκι θα βρει και γκόμενα...
Οπότε καλό είναι να βάλει κι ένα καπελάκι γιατί οι καιροί είναι πορνηροί !
Πως του λέει ο άλλος βάλε κράνος?
ε?
εε?
εεε?

:lol:


(βάλε ότι φωτό θες εκτώς από εκέινο το βίντεο που πυροβολάει ο μπάτσος το σκύλο, αυτό μου την έσπασε πολύ)
:rolleyes:

sniper
05/07/2013, 16:01
...

(βάλε ότι φωτό θες εκτώς από εκέινο το βίντεο που πυροβολάει ο μπάτσος το σκύλο, αυτό μου την έσπασε πολύ)
:rolleyes:

Εχουμε χάσει τη μπαλα μου φαίνεται. Στην κερκίδα θα είναι.

nikos_abel
05/07/2013, 16:04
Η μαλακία έχει κι ένα όριο έτσι;

Είναι πάγια τακτική του moto.gr να μη δημοσιεύονται τέτοιες φωτό. Έχω μία έγγυο σφαγμένη στην κοιλιά με το έβρυο 7 μηνών μέσα. Θες να την δεις;

Αντε ηρεμήστε.

GoT 3x9 (τώρα θα φάω ξύλο)

MG-KTiNoS
05/07/2013, 16:14
Εχουμε χάσει τη μπαλα μου φαίνεται. Στην κερκίδα θα είναι.

τι?

Είχαμε και μπάλα...????

:lol:

motomaniac
05/07/2013, 21:03
εγω το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι ενα καλουτσικο κρανος ειναι κατα πολυ πιο ανετο (εφαρμογη αερισμο αντιιδρωτικες αντιαλεργικες κλπ..) απο ενα φθηνο. αν το φρεσεις κανα μηνα σερι μετα εσυ ο ιδιος θα νιωθεις αβολα και υπο κινδυνο αν κυκλοφορας χωρις.

και μια τελευταια οπως ακριβως μου την ειπανε ανθρωποι μηχανοβιοι σωστοι και αντρες στις Σερρες το 2003. ειναι λιγα τα 50? παρε φορα και τρεχα με τα ποδια. ποσα θα πιασεις? 20? 25? με αυτην την φορα κοπανα το κεφαλι σου στον τοιχο. τι θα παθεις? διασειση? τιποτε πιο μονιμο? ακομα πιο σοβαρο? την μαλακι και να μην την κανεις εσυ καπου θα τυχει και θα γινει. φροντισε να το φορας αν γινει.


και κατι δικο μου. οσες φορες κοπανησα καλα ηταν απο δικια μου μαλακια κι ςπαιζα με τα ορια. αλλα ειμαι εδω γιατι φοραγα τα παντα. ακομα και για 50 χλμ αποσταση.
οχι σορτσακι οχι αθλητικο..

KorakidisN
05/07/2013, 23:51
Για κράνος θα διαθέσω 150ε. Τώρα μπουφάν γάντια μπότες και τα λοιπά δε ξέρω κατα πόσο έχουν προτεραιότητα και τί μπάτζετ πρέπει να διαθέσω. Έχω βρεί μπουφανάκια μηχανής με 70ε γάντια με 20ε. Μπότες και φόρμα δεν έχω ιδέα. Σιγά σιγά όλα. Ρωτώντας και μαθαίνοντας.

AristidisZ
06/07/2013, 00:02
θα δεις πολλά θέματα στο φόρουμ για όλα
εδώ (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?f=35)έχει πολλά θέματα για εξοπλισμό, και αν δε βρεις αυτό που θες, ανοίγεις το δικό σου θεμάτακι ;)
πρώτα το κράνος ασυζητητί, και μετά κατά τη γνώμη μου μπουφανάκι
70 είναι λίγα, γνώμη μου να δώσεις κάτι παραπάνω γιατί θα δεις ότι θα του αλλάξεις την πίστη οπότε τα λεφτά του θα τα βγάλει, μη το φοβάσαι :)
να σκεφτείς χρησιμοποιώ κάθε μέρα 8~9 μήνες το χρόνο επί 10 χρόνια το ίδιο μπουφάν
καλή αρχή, και εδώ είμαστε για ότι θες :wave2:

motomaniac
06/07/2013, 06:15
μπουφαν παιζουν προσφορες ακομα και αλλαδισταν με α50 για επνυμο δερματινο. να τα δωσεις. γα;ντια εγω εχω καλοκαιρινα των 30ε και χειμερινα ακριβα. μποτες οταν θα δωσεις λεφτα σκασε κανα 100αρι τουλαχιστον για να παρεις καλες. οι φθηνοτερες δεν θα αξιζουν τα λεφτα τους. για κρανος 150 για αρχη ειναι πολυ καλα. βρες προσφορες.

TROOPER
06/07/2013, 09:43
Για κράνος θα διαθέσω 150ε. Τώρα μπουφάν γάντια μπότες και τα λοιπά δε ξέρω κατα πόσο έχουν προτεραιότητα και τί μπάτζετ πρέπει να διαθέσω. Έχω βρεί μπουφανάκια μηχανής με 70ε γάντια με 20ε. Μπότες και φόρμα δεν έχω ιδέα. Σιγά σιγά όλα. Ρωτώντας και μαθαίνοντας.

να θυμασε οτι σε γενικες γραμμες στον εξοπλισμο more is less (σε λογικα πλαισια παντα τα οποια καθοριζονται απο τις ανωτατες τιμες των προιοντων και τις αναγκες του καθενος μας).

γενικα ρωτα και θα βοηθαμε. αρκει να χεις ορεξη να μαθεις και να ενημερωθεις.

για κρανακι εγω θα ελεγα να βαλεις κανα 50αρικο πανω. παιζουνε πολλα ρολο. εξαερισμος, ορατοτητα και θολωμα ζελατινας, θορυβος, εφαρμογη, αντοχη στον χρονο, τροπος καθαρισμου κλπ....

καλο ξεκινημα και καλες βολτες :wave2:

Pan (dvs)
06/07/2013, 09:49
Για κράνος θα διαθέσω 150ε. Τώρα μπουφάν γάντια μπότες και τα λοιπά δε ξέρω κατα πόσο έχουν προτεραιότητα και τί μπάτζετ πρέπει να διαθέσω. Έχω βρεί μπουφανάκια μηχανής με 70ε γάντια με 20ε. Μπότες και φόρμα δεν έχω ιδέα. Σιγά σιγά όλα. Ρωτώντας και μαθαίνοντας.

Kρανος οκ.Μπουφαν γυρω στα 100 κορντουρα με αφαιρουμενη επενδυση κανεις τη δουλεια σου.Το ιδιο και παντελονι 100 με αφαιρουμενη επενδυση.Αντι για μποτες σε πρωτη φαση αρβηλα στρατιωτικα η ορειβατικα με γυρω στα 50 θα κανουνε καλη δουλεια.Γαντι φθηνο,μακρια.Διαλυονται εσωτερικα,ιδρωνουνε και σε ταλαιπωρουνε.Παρε κατι ελαφρυ για καλοκαιρι και βλεπεις αργοτερα.
Πρωτα κρανος,μετα μπουφαν,αρβυλα,γαντια,παντελονι.Αν σκοπευεις να κανεις ταξιδια και μια απλη ζωνη μεσης 10-20 ευρω.Αν μενεις Αθηνα η Θεσσαλονικη (Πατρα-Λαρισα) θα βρεις πολλες ευκαιριες.

VANDA
06/07/2013, 11:01
Αποφάσισα να φοράω κράνος πάντα και παντού. Έχετε δίκιο όλοι. Απο σήμερα και στο εξής κράνος.

Συγκινήθηκα ρε 'σεις.. Αλήθεια. Τον πείσαμε; :a08:
Με το καλό και επίσημα δίτροχος, νέε! Καλούς δρόμους, και πάντα όρθιος!

SHOOTER045
06/07/2013, 11:15
:sad::sad::sad::hug::hug::hug:

KorakidisN
06/07/2013, 13:22
Θα αρχίσω να ψάχνω εξοπλισμό μετά την αγορά της μηχανής. Είχα κλείσει ένα καταπληκτικό Bmw F650 για τη δευτέρα και τελικά ο ιδιοκτήτης αποφάσισε να το δώσει σε γνωστό του τελευταία στιγμή. Πικράθηκα.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3563783/

Παιδιά τα Freewind btw είναι αερόψυκτα?

motomaniac
06/07/2013, 14:08
nai

KorakidisN
06/07/2013, 15:01
οπότε το F650 μονόδρομος.

alex14
06/07/2013, 15:14
οπότε το F650 μονόδρομος.

Τι προβλημα εχουν τα αεροψυκτα ?

KorakidisN
06/07/2013, 17:34
Κανένα απλά δε θέλω αερόψυκτο. Νιώθω σα να έχω μισό μηχανάκι. Πόσο μάλλον για ταξίδια που θέλω το δικό μου.

Pan (dvs)
06/07/2013, 17:54
οπότε το F650 μονόδρομος.

Ψαξτο αρκετα πριν το παρεις.Πηγαινε με ατομο που ξερει.

motomaniac
06/07/2013, 17:56
Κανένα απλά δε θέλω αερόψυκτο. Νιώθω σα να έχω μισό μηχανάκι. Πόσο μάλλον για ταξίδια που θέλω το δικό μου.


μεγαλη μπουκια φαε... οι μισοι απο δω μεσα εχουμε γραψει παρα πολλα χιλιομετρα με παπι. κοντινα ταξιδακια για θαλασσες κλπ.
καποιοι ακομα συνεχισουν... http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=136320 προσεχε λοιπον.. δεν ειναι η μηχανη ειναι τα χερια κι οι κωλοι...

KorakidisN
06/07/2013, 19:33
Ψάχνω πάρα πολύ έχω ρωτήσει επίσης πολύ κόσμο έχω πάρει τηλέφωνα έχω διαβάσει κριτικές έχω κάνει σχεδόν τα πάντα! Το μόνο αρνητικό δεν έχω καταφέρει να δώ μηχανάκια απο κοντά. Τα αρνητικά της επαρχίας! Το F650 είναι εμφανισιακά πανέμορφο έχει χαμηλή κατανάλωση και πληθώρα μεταχειρισμένων ανταλλακτικών. Επίσης είναι απο τα μηχανάκια που βρίσκεις με 1,000-1,500 ευρό μοντέλο 98-00' και με λιγότερο απο 75,000χλμ. Αυτά είναι τα κριτήρια μου. Πολύ όμορφο και το Freewind αλλά με το που άκουσα πως είναι αερόψυκτο μου ήρθε κάπως. Σκοπεύω να κάνω μερικά ταξιδάκια σύντομα (Κέρκυρα - Θεσσαλονίκη) και νομίζω πως το να έχεις αερόψυκτο μηχανάκι σου στερεί λίγα πράγματα. Καταρχάς εδώ στη Φθιώτιδα έχουμε πολύ όμορφες βουνίσιες διαδρομές Οίτη-Καρπενήσι και δε ξέρω κατα πόσο ένα αερόψυκτο μηχανάκια θα αντέξει επι μακρόν τη ταλαιπωρία.

motomaniac
06/07/2013, 19:36
Ψάχνω πάρα πολύ έχω ρωτήσει επίσης πολύ κόσμο έχω πάρει τηλέφωνα έχω διαβάσει κριτικές έχω κάνει σχεδόν τα πάντα! Το μόνο αρνητικό δεν έχω καταφέρει να δώ μηχανάκια απο κοντά. Τα αρνητικά της επαρχίας! Το F650 είναι εμφανισιακά πανέμορφο έχει χαμηλή κατανάλωση και πληθώρα μεταχειρισμένων ανταλλακτικών. Επίσης είναι απο τα μηχανάκια που βρίσκεις με 1,000-1,500 ευρό μοντέλο 98-00' και με λιγότερο απο 75,000χλμ. Αυτά είναι τα κριτήρια μου. Πολύ όμορφο και το Freewind αλλά με το που άκουσα πως είναι αερόψυκτο μου ήρθε κάπως. Σκοπεύω να κάνω μερικά ταξιδάκια σύντομα (Κέρκυρα - Θεσσαλονίκη) και νομίζω πως το να έχεις αερόψυκτο μηχανάκι σου στερεί λίγα πράγματα. Καταρχάς εδώ στη Φθιώτιδα έχουμε πολύ όμορφες βουνίσιες διαδρομές Οίτη-Καρπενήσι και δε ξέρω κατα πόσο ένα αερόψυκτο μηχανάκια θα αντέξει επι μακρόν τη ταλαιπωρία.


οτι θα αντεξει ειναι σιγουρο. το μονο πραγμα που στερειται ενα αεροψυκτο ειναι η δυναμη. που σαν νεος κι απειρος θα την χρειαστεις πραγματικα φορτωμενος δικαβαλος. μονο.

taisteal
06/07/2013, 19:37
και τα αεροψυκτα μια χαρα πανε παντου,οπως τα υδροψυκτα.στο θεμα καταναλωσης παντως το 650 πινει...αν χρειαστεις τιποτα ειμαι απο Λαμια :wave2:

Pan (dvs)
06/07/2013, 19:51
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3739326/
To ειδες αυτο?Ειναι πραγματικο μοντελο 1999-2000.

Και αυτο το ιδιο.http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3504026/

KorakidisN
06/07/2013, 19:51
To Pegaso υδρόψυκτο είναι σωστά? :p Να τα μαθαίνω σωστά σιγά σιγά

motomaniac
06/07/2013, 19:53
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3739326/
To ειδες αυτο?Ειναι πραγματικο μοντελο 1999-2000.

Και αυτο το ιδιο.http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3504026/

παρτο!!! αν οντως ειναι πραγματικα τα χλμ..

Pan (dvs)
06/07/2013, 23:19
To Pegaso υδρόψυκτο είναι σωστά? :p Να τα μαθαίνω σωστά σιγά σιγά

Το pegaso εχει ακριβως τον ιδιο κινητηρα με την bmw.Σε ολα τα υπολοιπα (αναρτισεις,σελα,βαφη,ποιοτητα κατασκευης...) ειναι καλυτερη η bmw

AUFGEBRACHT
07/07/2013, 09:59
Το pegaso εχει ακριβως τον ιδιο κινητηρα με την bmw.

Με μια διαφορά στον αριθμό των βαλβίδων αν δεν κάνω λάθος (5 vs 4).

Pan (dvs)
07/07/2013, 10:44
Με μια διαφορά στον αριθμό των βαλβίδων αν δεν κάνω λάθος (5 vs 4).


BMW F650 Funduro(1994-1999)




ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ
Εξίσου ζωτικής σημασίας για την επιτυχία της F650 ήταν o κινητήρας που έδωσε την ομαλότητα και την αξιοπιστία που αναζητούσαν οι πελάτες της BMW.Ο Rotax έχει από καιρό αποδείξει ότι ως ένας από τους πιο αξιόπιστους μονοκύλινδρους πενταβάλβιδους κινητήρες με αποδεδειγμένο,πλέον,ιστορικό άξιζε τη προσοχή της BMW.Παρόλα αυτά,η BMW έκανε ορισμένες τροποποιήσεις του κινητήρα ανάλογα με τις ανάγκες της.Η λίπανση του ξηρού κάρτερ Rotax και η μονοκόμματη μπιέλα διατηρήθηκαν,αλλά τα ρουλεμάν του κινητήρα άλλαξαν με αυτά με χαμηλό συντελεστή τριβής προς το συμφέρον της μεγαλύτερης διάρκειας ζωής και τη μείωση μηχανικών θορύβων.Ο σκοπός τηε BMW για μείωση των ρίπων(για την εποχή παντα)και αύξηση ιπποδύναμης ήταν ένα στοίχημα που κέρδισε η εταιρία.Το καύσιμο περνάει στο κινητήρα μέσα από δύο καρμπυρατέρ Mikuni.Όπως επίσης και τα καυσαέρια που περνάνε απο ζεύγος εξόδου και καταλήγουν σε ένα τελικό.Οι τροποποιήσεις αυτές επιτρέπουν στον κινητήρα να παράγει ένα υγιές νούμερο 48 ίππων στις 6500 σ.α.λ. με μέγιστη ροπή 57 Nm στις 5200 σ.α.λ. νούμερα που χαρακτήριζαν τα μονοκύλινδρα εκείνη την εποχή.Στην οδήγηση η απόδοση του κινητήρα είναι γραμική σε όλο το εύρος των στροφών με ένα κινητήρα εξαιρετικά ομαλό για μονοκύλινδρο.Μπορεί άνετα να κινηθεί πέρα από τις 7500 στροφέςμε μια μικρή θυσία στην εκρηκτικότητα.Σούζες; Φυσικά και κάνει!Οχι σαν το xr600 που με μια μονόγκαζια θα σηκωθεί αλλά θα μπόρεσεις να παίξει με μέχρι κάποιο σημείο μαζί του.
Η επιθυμία για τη μείωση του κόστους ανάπτυξης, καθώς και για την ολοκλήρωση της παραγωγικής διαδικασίας σε ένα σχετικά σύντομο διάστημα(δυόμισι χρόνια)εξηγεί την απόφαση της γερμανικής εταιρείας να προχωρήσει σε συνεργασία με ομάδα της Aprilia και με Rotax κινητήρα στη δημιουργία αυτής της ολοκληρωμένης μοτοσικλέτας.Φυσικά η BMW είναι πόλυ μπρόστα απο την εποχή της και αυτό που κατασκεύασε είναι κάτι πολύ περισσότερο από ένα copy-paste μοντέλο τoυ Aprilia Pegaso.Παρόλες τις εμφανείς ομοιότητεςμε διαστάσεις 100 x 83 χιλιοστά, και χρήση της αλυσίδας με γνώμονα δύο εκκεντροφόρους επικεφαλής πιο σημαντικές είναι οι διαφορές με προφανή τη κεφαλή του κυλίνδρου της BMW έχει τέσσερις βαλβίδες αντι για πέντε που έχει το Aprilia, και ψύχεται με νερό αντί του αέρα.Το απλό ρουλεμάν και το ανοξείδωτο σύστημα εξάτμισης από ατσάλι είναι κάποιες ακομα αλλαγές.Γενικά η΄''σφραγίδα'' της γερμανικής εταιρίας υπάρχει παντού και η ποιότητα κατασκευής είναι σάφως καλύτερη από τον ιταλό αδερφό της.

ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ
H πρώτη μονοκύλινδρη μοτοσυκλέτα 650 κυβικών της BMW είναι τέρας αξιοπιστίας.Δεν είναι καθόλου τυχαίο που ακόμα και σήμερα κθκλοφορούν αρκετές αναμεσά μας χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να υστερούν σε πολλά με σχέση τα νέα μοντέλα.Ακόμα ''κρατάει'' μια αξιοπρέπη τιμή στην αγορά,ειδικά αν είναι καλοδιατηριμένη.Απλή μηχανή,απλά προβλήματα.Σίγουρα αν αγοράσεις μια μηχανή εκείνης της γενιάς είναι μια ασφαλή επιλογή.

Τα υπολοιπα ,και ολα χρησιμα στο http://onoffades.weebly.com/f-650-funduro.html

KorakidisN
07/07/2013, 10:50
Ευχαριστώ πολύ pan DVS πολύ ωραίο άρθρο και πολύ χρήσιμο site. Φτιάχνω καφέ και πάω να μελετήσω :D

SHOOTER045
07/07/2013, 18:33
μην παθεις τιποτα ε?
απο την πολυ μελετη εννοω...:D

Pan (dvs)
07/07/2013, 18:55
μην παθεις τιποτα ε?
απο την πολυ μελετη εννοω...:D

Αστα να πανε.Το κ..παιδο απο το πρωι δεν σηκωσε κεφαλι.