PDA

View Full Version : εξατμιση:απο 2 τελικα σε 1.



akis_trevor
03/07/2013, 13:32
εκανα αναζητησ κι εδω και στο γοογλε αλλα δεν βρηκα κατι.
εστω οτι εχουμε μια μοτοσυκλετα που βγαινει μαμα με 2 εξατμισεις.εμεις θελουμε να αλλαξουμε αλλαξουμε τελικο με αφτερ και απο 2 να βγει σε 1.ξερω οτι γινεται,αλλα:που πρεπει να γινει η "παρακαμψη";θα εχουμε απωλειες;θα πρεπει το τελικο να δουλευει μονο ελευθερο;θα μπουκωνει το μηχανακι;

sapila racing
03/07/2013, 14:11
εκανα αναζητησ κι εδω και στο γοογλε αλλα δεν βρηκα κατι.
εστω οτι εχουμε μια μοτοσυκλετα που βγαινει μαμα με 2 εξατμισεις.εμεις θελουμε να αλλαξουμε αλλαξουμε τελικο με αφτερ και απο 2 να βγει σε 1.ξερω οτι γινεται,αλλα:που πρεπει να γινει η "παρακαμψη";θα εχουμε απωλειες;θα πρεπει το τελικο να δουλευει μονο ελευθερο;θα μπουκωνει το μηχανακι;

Το πιθανότερο είναι οτι δεν θα δουλέψει ποτέ τόσο καλά όσο με δύο, καπου θα χάνει κι ας ρυθμιστεί όσο καλύτερα γίνεται.
Το που θα γίνει η αλλαγη εξαρτάται απο το μηχανακι.

Αν ειναι πχ V2 με 2 εξατμίσεις που πανε απο μπρος μεχρι πίσω τότε δυσκολέυει το πράγμα, θα γινει καπου μια ένωση των δυο εξατμίσεων σε μια.
Ομως θα πρεπει να εχουν ιδιο μηκος όπως και πριν.

Σε 4κυλινδρο αν απο μαμα εχει 4 σε 1 σε 2, τότε απλά καταργείται το τελευταιο κομματι και αντικαθίσταται απο το νέο με το 1 τελικό.

akis_trevor
03/07/2013, 14:14
Το πιθανότερο είναι οτι δεν θα δουλέψει ποτέ τόσο καλά όσο με δύο, καπου θα χάνει κι ας ρυθμιστεί όσο καλύτερα γίνεται.
καπως ετσι το σκεφτομουν κι εγω.οτι θα φιμωθει το μοτερ κατα καποιο τροπο.thanks.

notakos600
03/07/2013, 15:11
καπως ετσι το σκεφτομουν κι εγω.οτι θα φιμωθει το μοτερ κατα καποιο τροπο.thanks.

Λογικά αλλάζει η από κατασκευής ροή των καυσαερίων με ότι αυτό συνεπάγεται στην απόδοση.

sniper
03/07/2013, 15:15
καπως ετσι το σκεφτομουν κι εγω.οτι θα φιμωθει το μοτερ κατα καποιο τροπο.thanks.

Όχι απαραίτητα... ότι σε κάποιο έυρος στροφών θα μπερδεύει αυτό είναι μάλλον σίγουρο.

kotsosre
03/07/2013, 15:47
Έχει καλύτερη συμπίεση και απόδοση όταν είναι 4-2 σε ένα τελικό.
Τα υπόλοιπα είναι μύθοι :cool:.

akis_trevor
03/07/2013, 16:41
Έχει καλύτερη συμπίεση και απόδοση όταν είναι 4-2 σε ένα τελικό.
Τα υπόλοιπα είναι μύθοι :cool:.

εννοεις 4->2->1 ;

DrBig
03/07/2013, 21:18
Τα 950/990 παντως δουλευουν παντου καλλιτερα με 2-1 και τα RC8 εχουν 2-1 οπως και τα νεα 1190
Η φωτο ειναι απο 950/990

294783

vaska
03/07/2013, 21:48
Στο παλιό μου GPX 750 είχα 4 σε 1 την είχα πληρώσει ένα σκασμό λεφτά κι έκανε δουλειά.

RaGe_Raptor
03/07/2013, 21:55
η 4-1 δίνει δύναμη κοντά στο όριο των στροφών του κινητήρα..η 4-2-1 φουσκώνει όλη την καμπύλη...έχει να κάνει με τα ωστικά κύμματα που επιστρέφουν στους κυλίνδρους και πως αυτά συντονίζονται...

Bradipous
03/07/2013, 22:15
βαλε αυτη που κανει πιο πολυ θορυβο! :vroum:

akis_trevor
03/07/2013, 22:49
οποτε καλυτερα να ακολουθησεις την μαμα τακτικη για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και να μην ψαχνεσαι-ξηλωνεσαι.
εγκυκλοπαιδικα ρωτησα,δεν εχω κατι κατα νου;) .

Dant3
03/07/2013, 23:35
Έχει καλύτερη συμπίεση και απόδοση όταν είναι 4-2 σε ένα τελικό.
Τα υπόλοιπα είναι μύθοι :cool:.

Φανταζομαι λες οτι ειτε εαν ειναι 4κ ειτε 2κ εαν εχει στο τελος ενα τελικα απο οτι 2 ειναι καλυτερα.
κατι για να το στηριξεις αυτο?γιατι αλλιως τοτε και αυτο ειναι μυθος.
συμπιεση μπορει καλλιστα και με 2 τελικα να εχει εαν δεν ειναι σωληνες.

nihristo
04/07/2013, 02:33
η 4-1 δίνει δύναμη κοντά στο όριο των στροφών του κινητήρα..η 4-2-1 φουσκώνει όλη την καμπύλη...έχει να κάνει με τα ωστικά κύμματα που επιστρέφουν στους κυλίνδρους και πως αυτά συντονίζονται...

:beer:

kotsosre
04/07/2013, 04:08
εννοεις 4->2->1 ;

Σωστά.


η 4-1 δίνει δύναμη κοντά στο όριο των στροφών του κινητήρα..η 4-2-1 φουσκώνει όλη την καμπύλη...έχει να κάνει με τα ωστικά κύμματα που επιστρέφουν στους κυλίνδρους και πως αυτά συντονίζονται...

:a23::a23::a23:


Φανταζομαι λες οτι ειτε εαν ειναι 4κ ειτε 2κ εαν εχει στο τελος ενα τελικα απο οτι 2 ειναι καλυτερα.
κατι για να το στηριξεις αυτο?γιατι αλλιως τοτε και αυτο ειναι μυθος.
συμπιεση μπορει καλλιστα και με 2 τελικα να εχει εαν δεν ειναι σωληνες.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί θέλετε να κοντραρίζεστε σε αυτό το φόρουμ.
Ρώτα το μηχανικό σου ποιο από τα 2 είναι μύθος και πιο πραγματικότητα.

adhsgti
04/07/2013, 08:21
το εχω κανει στο δικο μου και δεν μπερδευει πουθενα.
το μεγαλυτερο κερδος ειναι στο βαρος.
απο 2 θεοβαρα τελικα σε ενα ανθρακονηματινο,οντως βλεπεις διαφορα.
για το που θα χασεις,εξαρτατε απο τι τελικο θα βαλεις και τη νεα διαμετρο του σωληνα και του λινκ που θα φτιαξεις.
και αυτο λογω του back pressure αν κερδισεις ή χασεις.
περα ομως απο το δικο μου παραδειγμα για μονοκυλινδρο,μην ξεχναμε και χαρακτηριστικο παραδειγμα τα busa που πολλες εταιρειες βγαζουν ολοσωμες που πανε σε ενα μονο τελικο...

Dant3
04/07/2013, 11:17
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί θέλετε να κοντραρίζεστε σε αυτό το φόρουμ.
Ρώτα το μηχανικό σου ποιο από τα 2 είναι μύθος και πιο πραγματικότητα.

Δεν εχω μηχανικο γιατι τα κανω ολα μονος μου.
Περα απο αυτο το σπουδαζω το πραγμα και θελω απλα μια βασιμη εξηγηση στο γιατι να στεκει αυτο.
Περα απο το σαφες που ειναι το βαρος(οσο και να το παλεψεις παντα μια θα ειναι πιο ελαφρια απο 2)
εαν ειναι σωστα σχεδιασμενες οι εξατμισεις,τοτε ειτε 2 ειτε 12 θα δουλευει σωστα.
Απλα οι πιο πολλοι που βαζουν αφτερ δυο εξατμισεις,ειδικα εαν δε βαζουν για το δικο τους μοντελο,βαζουν οτι μπουρι βρουν και λογικο ειναι να χανεις παρα να κερδιζεις.
Οι κατασκευαστες που βγαζουν ολοσωμες που καταληγουν σε μια,το κανουν και για λογους βαρους και για λογους κοστους.παιρνεις εσυ σα καταναλωτης ιδια αποδοση σε πιο χαμηλη τιμη και κοστος για αυτους.

kotsosre
04/07/2013, 11:52
Δεν εχω μηχανικο γιατι τα κανω ολα μονος μου.
Περα απο αυτο το σπουδαζω το πραγμα και θελω απλα μια βασιμη εξηγηση στο γιατι να στεκει αυτο.
Περα απο το σαφες που ειναι το βαρος(οσο και να το παλεψεις παντα μια θα ειναι πιο ελαφρια απο 2)
εαν ειναι σωστα σχεδιασμενες οι εξατμισεις,τοτε ειτε 2 ειτε 12 θα δουλευει σωστα.
Απλα οι πιο πολλοι που βαζουν αφτερ δυο εξατμισεις,ειδικα εαν δε βαζουν για το δικο τους μοντελο,βαζουν οτι μπουρι βρουν και λογικο ειναι να χανεις παρα να κερδιζεις.
Οι κατασκευαστες που βγαζουν ολοσωμες που καταληγουν σε μια,το κανουν και για λογους βαρους και για λογους κοστους.παιρνεις εσυ σα καταναλωτης ιδια αποδοση σε πιο χαμηλη τιμη και κοστος για αυτους.

Δεν το κάνουν λόγο κόστους γιατί θα πουλούσανε 1 τελικό αντί για 2 αδερφέ.
Δεν τους συμφέρει να πληρώνεις 600 ευρώ για ένα τελικό και 850 για δυο.Γιατί βγάζουν ακόμα τότε;
Εξήγησε μου κάτι και εσύ.

1) Το σαφές που λες (βάρος),έχει μεγάλη διαφορά στην απόδοση από μόνο του.
2) Βάσιμη εξήγηση με σαφέστατο παράδειγμα είναι ότι όταν βουλώσει η μύτη σου κλείνεις το ένα ρουθούνι και φυσάς στο βουλωμένο για να ξεβουλώσει.
Λογική εξήγηση.

Dant3
04/07/2013, 12:27
Γιατι εαν ειναι να παρουν 10 ατομα στα 600Ε στα 850 θα παρουν λιγοτεροι.και εαν βαλουν 2 τελικα σιγουρα δε θα κανει μονο 850.μαλλον 1000.Ειναι τα παραπανω υλικα,οι κατεργασιες,η σχεδιαση,το βαρος κτλ.

Εκτος απο αυτο,στην αποδοση ειναι και το βαρος.λιγοτερο βαρος καλυτερη αποδοση,οπως σωστα ειπες.
επισης γιατι να βαζουν 2 τελικα ,οταν φτιαχνοντας 500 τελικα εξυπηρετουν 500 πελατες,ενω βαζοντας 2 ,250.πιστευω βλεπεις τη διαφορα στο κοστος παραγωγης κοκ.
Εν ολιγοις αυτοι ξερουν τι συμφερει στη τσεπη τους και τα βγαζουν με ενα τελικο.αυτο ομως δε σημαινει οτι ειναι απαραιτητα καλυτερο.

Αυτο με τη μυτη δε το επιασα τη σχεση μπορει να εχεις με την εξαγωγη της μηχανης.εαν το καθε ρουθουνι ηταν συνδεδεμενο με τον ενα πνευμονα τοτε δε θα ειχε νοημα να το βουλωνεις.
και εδω να σημειωσω οτι εγω μιλαω για 2-2 η 4-2 και οχι 4-2-1-2 ουτε 2-1-2 που τοτε ναι δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο το 1 η 2 τελικα.
Δε λεω οτι ειναι καλυτερο με 2 τελικα σε σχεση με 1 αλλα οχι οτι ειναι χειροτερο.ο σωστος σχεδιασμος θα τα κανει σχεδον τα ιδια και τα 2,με το μονο μειονεκτημα των 2,το βαρος.

Παντως προσεξε ενα πραγμα.δες πχ στο tdm τα μαμα τελικα τι ανοιγμα εχουν πισω και τα αφτερ τι εχουν.οταν μου αυξανεις τη διαμετρο 5 φορες σε σχεση με το μαμα,αλλαζοντας μονο τελικα και χωρις αλλες μετατροπες,ε καλυτερη αποδοση σιγουρα δε θα παρεις,ειτε βαλεις ενα τελικο ειτε 5.καταλαβαινεις τι εννοω πιστευω...