PDA

View Full Version : Περίεργα προβλήματα με R1 05!!!!!!



PaloukiLook
03/07/2013, 23:48
Καλησπέρα στο αγαπητό forum

Έχω ένα R1 05 μοντέλο και μου παρουσίασε τα εξής φαινόμενα μετά το service των 50.000 χλμ, η μηχανή έχανε και έδινε δύναμη μόνη της, μπούκωνε και κατά την αλλαγή των ταχυτήτων η σε κατάσταση ακινησίας έσβηνε! Την πήγα στο συνεργείο και μετά από διάγνωση μου είπαν πως είχε πρόβλημα το βολάν, αφού φυσικά την είδε ηλεκτρολόγος και δεν διέγνωσε κάποιο πρόβλημα στις καλωδιώσεις. Αλλάξανε το βολάν αλλά δεν λύθηκαν τα προβλήματα μου. Η μηχανή συνέχιζε να σβήνει κατά την αλλαγή των ταχυτήτων η σε ακινησία και κάποιες φορές ενώ δούλευε σωστά έπεφταν οι στροφές κάτω από τις 1000 με αποτέλεσμα να ακούγεται η μηχανή σαν τρακτέρ! Ξαναγύρισε στο συνεργείο και αλλάχτηκαν σταδιακά και μετά από δοκιμές αντλία βενζίνης, TPS, τέσσερις πολλαπλασιαστές. Δύστυχος παρόλα αυτά το μηχανάκι συνέχιζε να παρουσιάζει τα ίδια προβλήματα. Εκεί που δουλεύει μια χαρά ξαφνικά παρουσιάζει όλα τα παραπάνω και μετά από λίγο η αφού την σβήσεις και την ξεκινήσεις όλα μέλι γάλα και πάλι από την αρχή! Η μηχανή από extra έχει επάνω εγκατεστημένο power commander και quick shifter και εφτά χρόνια δούλευε απροβλημάτιστα! Αν υπάρχει κάποιος που έχει αντιμετώπιση παρόμοιο πρόβλημα η έχει να ρίξει μερικές ιδέες ας το κάνει, είμαι όλος αυτιά..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

http://www.youtube.com/watch?v=wNJC9KBQhdA&feature=youtu.be | Σε αυτό το βίντεο φαίνεται το πρόβλημα που παρουσιάζει η μηχανή ξαφνικά εκεί που δουλεύει!

http://www.youtube.com/watch?v=V4FFtLC1Uhs&feature=youtu.be | Εδω φαίνεται το πρόβλημα που παρουσιάζεται ως συνέχεια του πρώτου και εφόσον κλείσω τελείως την μηχανή και προσπαθήσω να την βάλω μπροστά! Δεν παίρνει παρά μόνο αν βάλω την πρώτη μέσα και δώσω γκάζι!

CBR900RR 98-99
04/07/2013, 00:04
Ειναι απλα τα πραγματα φιλε μου πηγες μια μηχανη που 7 χρονια δουλευε απλοβληματιστα οπως λες για μεγαλο σερβις δλδ βαλβιδες μπουζι συνχρονισμο σωματον ιντζεξιον και αλαγη αντηπικτικων υγρον να υποθεσω και σου την κανανε πουτανα εκτος αυτου σου την καναν μετα και πειραματοζωο για να σου βρουνε αλλη μλκια που σου προξενισε το ιδιο συνεργιο κτλ......!Εχεις 2 επιλογες τωρα η πας εκει και τους κανεις φασαρια να στην φτιαξουν για να μην τους κανεις μηνυση κτλ η πας σε αλλον μαστορα!Αν φιλοτημηθουν και στην φτιαξουν παντος με τοσο χερι που επεσε απο αυτο το συνεργειο παρε το μανουαλ και ελενξε η εσυ αν μπορεις η πανε σε αλλο συνεργειο να ελενξουν αν ολα ειναι στην θεση τους ακου που σου λεω σε αυτο και θα με θυμηθεις!καλη τυχη!

PaloukiLook
04/07/2013, 01:31
Είμαι έμπορος και ηλεκτρονικός και επειδή περάσει εκατοντάδες ώρες προσπαθώντας να λύσω προβλήματα ανεξήγητα που εμφανίστηκαν από το πουθενά το παίρνω πιο χαλαρά, ας αφήσουμε τους δικηγόρους για πιο μετά και ας δούμε για αρχή πως θα την βάλουμε στο το εργαλείο στο δρόμο. Όπως και να έχει σίγουρα θα την κοιτάξει ακόμα ένα εξουσιοδοτημένο χέρι μετά από όλα αυτά.

taisteal
04/07/2013, 01:36
Ειναι απλα τα πραγματα φιλε μου πηγες μια μηχανη που 7 χρονια δουλευε απλοβληματιστα οπως λες για μεγαλο σερβις δλδ βαλβιδες μπουζι συνχρονισμο σωματον ιντζεξιον και αλαγη αντηπικτικων υγρον να υποθεσω και σου την κανανε πουτανα εκτος αυτου σου την καναν μετα και πειραματοζωο για να σου βρουνε αλλη μλκια που σου προξενισε το ιδιο συνεργιο κτλ......!Εχεις 2 επιλογες τωρα η πας εκει και τους κανεις φασαρια να στην φτιαξουν για να μην τους κανεις μηνυση κτλ η πας σε αλλον μαστορα!Αν φιλοτημηθουν και στην φτιαξουν παντος με τοσο χερι που επεσε απο αυτο το συνεργειο παρε το μανουαλ και ελενξε η εσυ αν μπορεις η πανε σε αλλο συνεργειο να ελενξουν αν ολα ειναι στην θεση τους ακου που σου λεω σε αυτο και θα με θυμηθεις!καλη τυχη!



+900

Antonisss
04/07/2013, 09:36
Δοκίμασε να ξηλώσεις το Power Commander ώστε να αποκλείσεις και αυτό το ενδεχόμενο

devil's animal
04/07/2013, 09:48
πηγαινε την σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο να την φισωσει στο διαγνωστικο, για να δεις αν ολες οι λειτουργιες ειναι οκ...
αν διαγνωστικα βγαινει οκ, μπορει να του ζητησεις να κανει ελεγχο σε σωματα ψεκασμου και βαλβιδων, καθως επισης να τσεκαρει μιγμα και tps...

ξεκαθαρα το συνεργειο στην εκανε π0υτανα και καλο θα ηταν να μην ξαναπας και να του πεις να σου δωσει το πληρες ποσο που του εχεις δωσει, αλλιως θα προβεις σε μηνυσεις και θα πας αποδεικτικο στο δικαστηριο το χαρτι του εξουσιοδοτημενου συνεργειου οτι το μηχανακι ηταν χαλια και προηλθε απο χαλια συντηρηση...
δεν ξερω τι θα κερδισεις και αν σου δωσει τιποτα, αλλα σαν μια πρωτη απειλη ειναι καλα..

τωρα για το προβλημα σου ειναι πολλα τα σεναρια...
απο ηλεκτρολογικης φυσεως..δεν ξερω ποιος το ειδε αλλα καλο θα ηταν να το πας στον καλυτερο ηλεκτρολογο της Αθηνας (μικαελιαν)
μεχρι το πιο απλο πραγματακι (οπως ρυθμιση βαλβιδων για τον π3ο)...

καλα κουραγια και ελπιζω να βρεθει γρηγορα το προβλημα και να ξανατσουλησει απροβληματιστα...
:beer::beer:

CBR900RR 98-99
04/07/2013, 10:07
Εγω τι θα εκανα.....
1)θα ξανα ελενχα της βαλβιδες αν ειναι στα σωστα διακενα τους
2)θα ελενχα αν μου εβαλαν τον σωστο τυπο μπουζι και αν ειναι σωστα σφυγμενα
3)θα πηγενα για καθαρισμα τα σωματα και θα ξαναεκανα συνχρωνισμο
4)αφου θα τελειωνα με αυτα θα ελενχα αν ειναιι ολα σωστα κουμπωμενα σωληνακια φυσες κτλ!

και εφοσον εχω σωστη βαση και συνεχιζεται το προβλημα θα εβγαζα οπως ειπε το παληκαρι πιο πανω το powercommanden και το quick shifter!αν εχουμαι παλι τα ιδια!

1)ξανα σε ηλεκτρολογο και κοιτα να ειναι καλος!
2)εφοσον σου αλαξαν τα παντα για δοκιμη δεν σου αλαζουν και μια ηλεκτρονικη για δοκιμη........!

Ασωτος
04/07/2013, 11:35
Μικρές διευκρινήσεις

- Η μηχανή είναι Θεσσαλονίκη

- Το συνεργείο είναι εξουσιοδοτημένο (άσχετο αν το δικό μου δεν πρόκειται να πατήσει ποτέ εκεί)

- Ο Βασίλης (Palookilook) είναι φίλος και γείτονας, και φυσικά μ΄έχει πρήξει με το πρόβλημα

Antonisss
04/07/2013, 12:03
Φίλε μου στο αρχικό ποστ λες ότι έσβηνε κατά τις αλλαγές ταχυτήτων... Σε συνδυασμό με το ότι έχεις QS επάνω, θα το κοιτούσα και αυτό...

argiris34
04/07/2013, 12:16
να πω και γω την βλακεια μου

κατι παρομοια κουλα που μου εκανε το gsxr μετα απο service αλλαγη μπουζι κτλ, αφου εβρισα οτι ηξερα και δεν ηξερα ελυσα ξαναλυσα και στο τελος ελυσα αλλη μια ετσι τελικα ειχα ξεχασει (ολες τις φορες) μια φυσα στο φιλτροκουτι

οποτε


Εγω τι θα εκανα.....
1)θα ξανα ελενχα της βαλβιδες αν ειναι στα σωστα διακενα τους
2)θα ελενχα αν μου εβαλαν τον σωστο τυπο μπουζι και αν ειναι σωστα σφυγμενα
3)θα πηγενα για καθαρισμα τα σωματα και θα ξαναεκανα συνχρωνισμο
4)αφου θα τελειωνα με αυτα θα ελενχα αν ειναιι ολα σωστα κουμπωμενα σωληνακια φυσες κτλ!

και εφοσον εχω σωστη βαση και συνεχιζεται το προβλημα θα εβγαζα οπως ειπε το παληκαρι πιο πανω το powercommanden και το quick shifter!αν εχουμαι παλι τα ιδια!

1)ξανα σε ηλεκτρολογο και κοιτα να ειναι καλος!
2)εφοσον σου αλαξαν τα παντα για δοκιμη δεν σου αλαζουν και μια ηλεκτρονικη για δοκιμη........!


ελπιζω να ειναι κατι τοσο απλο

FotisFz1
05/07/2013, 21:18
Μικρές διευκρινήσεις

- Η μηχανή είναι Θεσσαλονίκη

- Το συνεργείο είναι εξουσιοδοτημένο (άσχετο αν το δικό μου δεν πρόκειται να πατήσει ποτέ εκεί)

- Ο Βασίλης (Palookilook) είναι φίλος και γείτονας, και φυσικά μ΄έχει πρήξει με το πρόβλημα


πες μου αν θες σε πμ ποιο μαγαζι ειναι μην την πατησουμε και εμεις

kapnias
05/07/2013, 22:09
Μιας και είσαι συνάδελφος (ηλεκτρονικός) κανε ενα τσεκ σε οτι γείωση μπορείς να βρείς και σε ότι φύσα μπορείς να βρείς ειδικά σε κάποια που μπορεί να "βρέχεται-λασπώνεται-δεν την καθαρίζουμε ποτέ".
Απο μπαταρία πώς πάς;
Τα R1 είχαν βγάλει θέμα με βολάν γιατί σπάγαν οι μαγνήτες, αλλα το λίγο λίγο θα ακουγόταν κατι να κουδουνίζει, οχι "ξέρουμε οτι χαλάει αρα το αλλάζουμε".
Δες και στη φύσα της ηλεκτρονικής μήπως έχεις άλατα ή πρασινίλα.
Αυτά ξέρω!:)

Viking
06/07/2013, 02:01
το φίλτρο αέρα μπορεί αντί να στο καθάρισε να στο βούλωσε για τα καλά εν τω μεταξύ, απλό και εύκολο να τσεκαριστεί..

p@nos
06/07/2013, 04:23
αισθητηρας αναφλεξης βρωμαει η υποθεση(το γνωστο ματι του βολαν δλδ)...η στην πιο ακυρη περιπτωση καμια γειωση να εχει λασκαρει...αφου ειναι εξουσιοδοτημενο πες του να σου βαλει εναν αλλο να δεις αμα δουλευει αφου ψαξετε τις γειωσεις ολες ....οτι μαλακια να καναν με μειγματα δε θασου εκανε αυτα που λες...και οτι μαλακια κ να εκαναν στις πεταλουδες δε παιζει ρολο στο τερμα γκαζι απλα δε θα χες σωστο ρελαντι...τεσπα καλη τυχη

hornettrela
06/07/2013, 08:02
Ρε παιδια ''τρικιλυνδριζει'' ή εμενα μου φαινεται? :confused:

PaloukiLook
07/07/2013, 22:22
Λοιπόν έχουμε και λέμε, Power Commander και Quick Shifter βγήκαν και η μηχανή κατάφερε και δούλεψε αρκετό χρόνο απροβλημάτιστα μέχρι που μας παρουσίασε πάλι τα ίδια προβλήματα! Κατά την αλλαγή των ταχυτήτων κάνει ένα μικρό μεταλλικό θόρυβο(σαν να ακούς τον τικ τικ από ρολόι τοίχου αλλά σε ποιο γρήγορο) ο οποίος κάποιες φορές παραμένει για μερικά δευτερόλεπτα έως και κάμποσα λεπτά και άλλες φορές όχι, αυτό το παρουσίαζε από την αρχή της όλης κατάστασης απλά τώρα προσδιόρισα το πότε εμφανίζεται.

Τέλος αυτή τη φορά έκανε κάποια σκασίματα η μηχανή σε διάφορες φάσεις το οποίο και λογικά γίνεται γιατί αποσυνδέσαμε το Power Commander και το μπερδεύουν οι Termignoni εξατμίσεις.

Σχετικά με την μπαταρία, βάλαμε καινούργια οπότε δεν πιστεύω να δημιουργεί πρόβλημα.

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές θα τα αναφέρω στον μάστορα και να δούμε πως θα πάει.

Αυτά για την ώρα..

Toumpas
07/07/2013, 23:41
Για άλλη μια φορά οι έλληνες μηχανικοί είναι μηχανικοί μόνο στο όνομα.. Καλά ξεμπερδέματα συνάδελφε.

Και εγώ είμαι για βαλβίδες σύντομα.. Ο Τσεσμελής Ν. κάνει καλή δουλεία (δηλάδη το μαστόρι του που φαίνεται πολύ σωστό παιδί), ή θα έχω θέματα; Με αυτά που ακούω δεν βλάπτει να ρωτήσω πιστεύω.

fotis3
08/07/2013, 13:26
δες το σωληνακι που μπαινει στον αισθητηρα στο φιλτροκουτι (map sensor) αν ειναι σωστα τοποθετημενο η αν εχει φθορες.
αν οχι κατεβασε το service manual και κανε διαγνωση μονος σου.

Mixalaraw
08/07/2013, 23:16
Όχι ρε φίλε είδα το βίντεο και έπαθα σοκ!!! Στον ίδιο τα κάνουμε service(κάτοχος Yamaha πάπιας). Το έβλεπα πριν μήνες στο συνεργείο και μου τρέχαν τα σάλια το έχεις πολύ ωραία στημένο. Ελπίζω να τελειώσουν όλα καλά και γρήγορα!!!