PDA

View Full Version : Προβλημα σταθμη λαδιου σε drz 400!!!



tzome
04/07/2013, 21:03
Καλήσπερα παιδια εγινα εχθες κατοχος ενος suzuki drz 400 sm και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα.Σημερα εκανα την την πρωτη μου αλλαγη λαδιων και εβαλα 1800ml μαζι και με καινουργιο φιλτρο λαδιου τσεκαρω τον δεικτη του λαδιου χωρις να εχω βαλει ακομα μπροστα και ηταν ενα τακ πιο πανω απο το max,βαζω μπροστα την μηχανη την αφηνω ενα 3λεπτο να λειτουργησει την σβηνω την αφηνω για λιγακι την φερω σε επιπεδο υψος και τσεκαρω παλι τον δεικτη χωρις να τον βιδωσω και δεν υπαρχει σταλα λαδι επανω του!!!!!!!!!!το μηχανακι δεν εχει καμια διαροη λαδιου πουθενα τσεκαρισμενο και η ποσοτητα ειναι αυτη που αναγραφεται στο manual του σας παρακαλω οποιαδηποτε γνωμη δεκτη ευχαριστω γτ με εχει ψιλο φρικαρει

spyrakos35
04/07/2013, 21:33
να χάθηκε το λάδι αποκλείεται

το "λιγάκι" που την άφησες χρονικά πρέπει να είναι στο +5 λεπτά

τέλος, βεβαιωσου οτι τα 1800 μλ είναι η ποσότητα που πρέπει να βάζεις όταν αλλάζεις και το φίλτρο ή αν είναι χωρίς αλλαγή φίλτρου

..... και τα ξαναλέμε....

devil's animal
04/07/2013, 21:45
ειναι συνηθες να χρειαζεται το μοτερ παραπανω λαδι απο αυτο που λεει το manual...
γι'αυτο σου λεει και να το τσεκαρεις...

βασικα θελει ενα 5λεπτο-6λεπτο δουλεμα και μετα να την αφησεις 1-1,5 λεπτο...
οχι οτι θα σου δειξει κατι αλλο, απλα για το τυπικο του πραγματος...

εμενα στο XR μου λεει οτι χρειαζεται 1,5 λιτρο οταν αλλαζεις μονο λαδι, 1,6 με φιλτρο λαδιου και 2 οταν εχεις ανοιξει μοτερ...
ε, μονο οταν αλλαζω λαδι βαζω ενα διλιτρο και ειμαι μπομπα...αν κανω και αλλαγη φιλτρου συμπληρωνω και λιγο ακομα μεχρι το μαξιμουμ της σταθμης...

εν ολιγοις, μην αγχεσαι και συμπληρωσε λαδακι μεχρι να δειξει στην σταθμη οτι ειναι οκ...
:wave2:

tzome
04/07/2013, 22:17
ευχαριστω πολυ για της γρηγορες απαντησεις!!!!!Και μενα στο manual λεει μονο λαδι 1700,λαδι και φιλτρο 1800 και ανοιγμα μηχανης 1900.Την πηγα και βολτα τωρα πριν λιγο γυρισα την αφησα λιγο αλλα και παλι σταγονα λαδι στον δεικτη!!!

VIDAS
17/07/2013, 19:56
Βαλ'τη να δουλεψει για ωρα μεχρι να ζεσταθει καλα , ακομα και να σου αναψει το βεντιλατερ , σβησε και περιμενε κανα 2λεπτο , ελενξε μετα τη σταθμη , θες να δεις να ειναι καπου αναμεσα ,αν ειναι καπου αναμεσα στο MIN και στο MAX εισαι οκ .

Κανε οτι λεει το manual για τα λαδια οχι παραπανω ή παρακατω .