PDA

View Full Version : Yamaha YBR 250, '07



Mikelo
05/07/2013, 19:01
Γεια χαρα. Εχω μπανισει μια yamaha ybr 250 του '07 και μαλλον θα την παρω. Ολα καλα με την μηχανη αλλα δεν μ αρεσει η εξατμιση. Εχετε καποια προταση? Τι εξατμιση θα μπορουσα να βαλω και τι τιμες παιζουν? Ελπιζω να ειστε σιγουροι για τις απαντησεις. Ευχαριστω ;)

byron
05/07/2013, 19:53
Γεια χαρα. Εχω μπανισει μια yamaha ybr 250 του '07 και μαλλον θα την παρω. Ολα καλα με την μηχανη αλλα δεν μ αρεσει η εξατμιση. Εχετε καποια προταση? Τι εξατμιση θα μπορουσα να βαλω και τι τιμες παιζουν? Ελπιζω να ειστε σιγουροι για τις απαντησεις. Ευχαριστω ;)

Επειδή δεν είμαστε σίγουροι, καλύτερα να το ψάξεις μόνος σου.

toyar
05/07/2013, 20:28
να ξερεις οτι ειναι ψεκαστο με καταλυτη οποτε το τελικο καλο ειναι να μεινει ως εχει για πολλους λογους

Bradipous
05/07/2013, 20:31
να ξερεις οτι ειναι ψεκαστο με καταλυτη οποτε το τελικο καλο ειναι να μεινει ως εχει για πολλους λογους

Οπως;

toyar
05/07/2013, 20:41
προδιαγραφες ρυπων......
χωρις επεξεργασια απο καταλυτη τα καυσαερια της αμολυβδης γινονται ιδιαιτερα επιβλαβη
λειτουργια κινητηρα......
επειδη προφανως ο ψεκασμος χρησιμοποιει αισθητηρα αερα εισαγωγης και αισθητηρα λ τι γινεται με την αλλαγη της ροης απο ενα αλλο τελικο;

mikes
05/07/2013, 22:08
προδιαγραφες ρυπων......
χωρις επεξεργασια απο καταλυτη τα καυσαερια της αμολυβδης γινονται ιδιαιτερα επιβλαβη
λειτουργια κινητηρα......
επειδη προφανως ο ψεκασμος χρησιμοποιει αισθητηρα αερα εισαγωγης και αισθητηρα λ τι γινεται με την αλλαγη της ροης απο ενα αλλο τελικο; καμια σχεση! ο καταλυτης ειναι ποοοολυ πριν το τελικο (κατω απο το μοτερ) και ο αισθητηρας λ επισης οποτε δεν επιρεαζει σε κατι..... ΑΛΛΑ!!! (παντα υπαρχει ενα αλλα...)

δειτε εδω μια φωτο απο το δικο μου ybr..

294921


οπως παρατηρειτε το τελικο ειναι συγκολλημενο πολυ κοντα στον αισθητηρα λ, ο οποιος απο κατω εχει ενα εξτρα μικρο καζανακι (το οποιο δεν ξερω τι ρολο βαραει)!
για να γινουν λοιπον εργασιες κοπης και συγκολλησης προεκτασης σωληνα αναμεσα στο τελικο και τον αισθητηρα, αυτος θα πρεπει να αφαιρεθει ωστε να μην παθει ζημια!
επισης, το γεγονος οτι πρεπει να γινουν αυτες οι εργασιες για να κουμπωσει το νεο τελικο, αφηνει αμφιβολιες για το αισθητικο αποτελεσμα αναμεσα τελικου και λ!

προλα ατα αν βρεις τροπο να το κανεις, και να δουλεψει σωστα το συστημα ριξε μια ενημερωση! καλες βολτες να εχεις! θα το χαρεις πραγματικα αυτο μηχανακι!

mikes
05/07/2013, 22:13
χρησιμη πληροφορια:
τα ybr του 07 ειχαν ανακληθει δυο φορες, μια για αλλαγη μοχλικου, και μια για αλλαγη ψαλιδιου! ρωτα τον ιδιοκτητη αν τα εχει αλλαξει, και καλου κακου ρωτα και στην αντιπροσωπεια δινοντας τον αριθμο πλαισιου.... για το μηχανακι αυτο επισης υπαρχει θρεντ κατοχων στα μοντελα, οπου μπορεις να μαθεις κι αλλα στοιχεια..

toyar
06/07/2013, 07:49
καμια σχεση! ο καταλυτης ειναι ποοοολυ πριν το τελικο (κατω απο το μοτερ) και ο αισθητηρας λ επισης οποτε δεν επιρεαζει σε κατι..... ΑΛΛΑ!!! (παντα υπαρχει ενα αλλα...)

δειτε εδω μια φωτο απο το δικο μου ybr..

294921


οπως παρατηρειτε το τελικο ειναι συγκολλημενο πολυ κοντα στον αισθητηρα λ, ο οποιος απο κατω εχει ενα εξτρα μικρο καζανακι (το οποιο δεν ξερω τι ρολο βαραει)!
για να γινουν λοιπον εργασιες κοπης και συγκολλησης προεκτασης σωληνα αναμεσα στο τελικο και τον αισθητηρα, αυτος θα πρεπει να αφαιρεθει ωστε να μην παθει ζημια!
επισης, το γεγονος οτι πρεπει να γινουν αυτες οι εργασιες για να κουμπωσει το νεο τελικο, αφηνει αμφιβολιες για το αισθητικο αποτελεσμα αναμεσα τελικου και λ!

προλα ατα αν βρεις τροπο να το κανεις, και να δουλεψει σωστα το συστημα ριξε μια ενημερωση! καλες βολτες να εχεις! θα το χαρεις πραγματικα αυτο μηχανακι!

οκ δεν το ηξερα νομιζα οτι o καταλυτης ειναι στο τελικο, λαθος μου

michalis ybr
03/02/2014, 21:55
καλησπέρα και από μένα. έχω και εγώ μια ybr 250 και αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα τελευταία.
είχα κάμποσες μέρες να την κουνήσω και δεν έπαιρνε μπρος. την ταλαιπώρησα με τα γνωστά κόλπα αλλά τελικά άλλαξα μπουζί και πήρε. πήγα και σε ένα ηλεκτρολόγο και μου είπε όλα οκ.
μετά από λίγες μέρες η μηχανή δεν έπαιρνε με τη πρώτη μπρος αλλά ξεκίνησε. στη διαδρομή μου έσβηνε στις χαμηλές στροφές και στο τέλος τα έπαιξε.
την πήγα στον μάστορα και μου είπε οτι ήταν ο πολυαισθητήρας τον οποίο καθάρισε και όλα οκ. την παίρνω, βάζω 100αρα βενζίνη που μου είπε ο μάστορας, βγαίνω εθνική και όλα καλά.
χθες άρχισε λίγο να κλωτσάει στα χαμηλά μέχρι που μου έμεινε τελείως ύστερα από λίγο. την ξαναπάω στον μάστορα και μου είπε οτι έχω πρόβλημα με την τρόμπα βενζίνης.
σήμερα όμως ο μάστορας μου είπε οτι τελικά το πρόβλημα είναι σοβαρό και αφορά τον πολυαισθητήρα μετάδοσης που θέλει αλλαγή και είναι πανάκριβος!!!
πόσα πιθανά είναι αυτά για μια μηχανή που ήταν οκ μέχρι τα χριστούγεννα??
γνωρίζει κάποιος κάποια λύση για όλα αυτά??

mikes
03/02/2014, 22:55
ο μαστορας σου μαλλον ειναι λαμογιο! τον ορο "πολυαισθητηρας μεταδοσης" πρωτη φορα τον ακουω, ειτε σε μοτο, ειτε σε κουτι! τι παει να πει "πολυαισθητηρας μεταδοσης"??
τι ακριβως κανει αυτο το πραγμα?
μπουζι εχεις βαλει τον σωστο τυπο? το ρελαντι σου μηπως ειναι πολυ χαμηλα? μπαταρια εχεις αλλαξει? τι εβαλες?
για να συνοψισω, εμενα που μου εκανε καποτε αναλογα νουμερα, η λυσεις ηταν οι εξης:

οταν μου εσβηνε στις χαμηλες στροφες, το εκανε γιατι ηταν πολυ χαμηλα το ρελαντι! το ανεβασα και ολα οκ!

οταν δεν μου επερνε μπροστα μετα απο ακινησια μιας εβδομαδας ηταν γιατι τα ειχε παιξει η μπαταρια! την αλλαξα, αλλα επειδη αυτη που ειχα βαλει δεν ηταν και η καλυτερη ποιοτητα, μετα απο λιγο το μηχανακι μου εκανε παλι νουμερα (μια δεν επαιρνε, μια εσβηνε και δεν ειχα ρευματα, μια ζοριζονταν να παρει, μια ολα καλα και φτου κι απ'την αρχη)! αποδειχτηκε οτι η νεα μπαταρια επειδη ηταν πιο κοντη απο τη μαμα και δεν καθονταν σωστα στη βαση, ειχε κοψει πολο (ηταν με λαμακια) και μια εκανε επαφη και μια οχι!
επισης μια αλλη φορα μου ειχαν λασκαρει οι βιδες απο τον αισθητηρα του σταντ και εσβηνε οταν εβαζα ταχυτητα!

αλλα αυτο το πολυαισθητηρας μεταδοσης ρε παιδι μου.... χαχαχαχαχχα
ρωτα τον μαστορα σου τι ακριβως ειναι αυτο το μαραφετι, που βρισκεται πανω στη μηχανη και τι ακριβως δουλεια κανει! ειμαι περιεργος να μαθω!

mikes
03/02/2014, 22:58
εν το μεταξυ εχετε παρατηρησει οτι σε τουτο το θρεντ 3 μιχαληδες συζηταμε για τα προβληματα των ybr μας?? χαχαχχααχ

michalis ybr
03/02/2014, 23:21
ο μαστορας σου μαλλον ειναι λαμογιο! τον ορο "πολυαισθητηρας μεταδοσης" πρωτη φορα τον ακουω, ειτε σε μοτο, ειτε σε κουτι! τι παει να πει "πολυαισθητηρας μεταδοσης"??
τι ακριβως κανει αυτο το πραγμα?
μπουζι εχεις βαλει τον σωστο τυπο? το ρελαντι σου μηπως ειναι πολυ χαμηλα? μπαταρια εχεις αλλαξει? τι εβαλες?
για να συνοψισω, εμενα που μου εκανε καποτε αναλογα νουμερα, η λυσεις ηταν οι εξης:

οταν μου εσβηνε στις χαμηλες στροφες, το εκανε γιατι ηταν πολυ χαμηλα το ρελαντι! το ανεβασα και ολα οκ!

οταν δεν μου επερνε μπροστα μετα απο ακινησια μιας εβδομαδας ηταν γιατι τα ειχε παιξει η μπαταρια! την αλλαξα, αλλα επειδη αυτη που ειχα βαλει δεν ηταν και η καλυτερη ποιοτητα, μετα απο λιγο το μηχανακι μου εκανε παλι νουμερα (μια δεν επαιρνε, μια εσβηνε και δεν ειχα ρευματα, μια ζοριζονταν να παρει, μια ολα καλα και φτου κι απ'την αρχη)! αποδειχτηκε οτι η νεα μπαταρια επειδη ηταν πιο κοντη απο τη μαμα και δεν καθονταν σωστα στη βαση, ειχε κοψει πολο (ηταν με λαμακια) και μια εκανε επαφη και μια οχι!
επισης μια αλλη φορα μου ειχαν λασκαρει οι βιδες απο τον αισθητηρα του σταντ και εσβηνε οταν εβαζα ταχυτητα!

αλλα αυτο το πολυαισθητηρας μεταδοσης ρε παιδι μου.... χαχαχαχαχχα
ρωτα τον μαστορα σου τι ακριβως ειναι αυτο το μαραφετι, που βρισκεται πανω στη μηχανη και τι ακριβως δουλεια κανει! ειμαι περιεργος να μαθω!

συνωνόματε, ο πολυαισθητήρας μετάδοσης είναι περισσότερο δικός μου όρος. ο μάστορας μού είπε οτι είναι ένα μικρό πραγματάκι που δίνει την εντολή μετάδοσης, κάτι σαν κομπιούτερ. δεν ξέρω ούτε έχω καταλάβει περισσότερα.
μπαταρία άλλαξα πριν από 1-1,5 χρόνο. όταν έμεινα τα χριστούγεννα από μπαταρία μου έδωσαν ρεύμα για να πάρει μπρος αλλά τίποτα.όντως ήταν πολύ δύσκολο να εφαρμόσυν οι δαγκάνες στους πόλους γιατί ήταν αρκετά μέσα στο εσωτερικό της μηχανής.πήγα και αγόρασα ένα μπουζί, το άλλαξα και όλα οκ.
όταν πήγα στον ηλεκτρολόγο, πήγα με το σκεπτικό να αλλάξω μπαταρία. αλλά αυτός μου είπε οτι ηταν οκ και το μόνο που μου έκανε είναι να μου ανεβάσει το ρελαντί.
τώρα πως από τη μπαταρία βγήκε ξαφνικά θέμα με την τρόμπα βενζίνης και με τον αισθητήρα, είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα

mikes
03/02/2014, 23:36
αν όταν ανοίγεις τον διακοπτη ακους βουητο από το ρεζερβουάρ τοτε δεν εχεις θεμα με την τρομπα! αν η μπαταρια σου καθεται αρκετα χαμηλα μεσα στη βαση ώστε να δυσκολευει να πιασουν καλωδια, τοτε παιζει να εχεις το ιδιο πρόβλημα που ειχα κι εγω! κι εμενα στην αρχη δεν μου το εδειξε, μετα από κανα 10ημερο αφου μου αρχισε τα νουμερα το καταλαβα! η μπαταρια ηταν οκ, αλλα επειδή ειχε κοψει πολο δεν εστελνε ρευμα, η εκοβε την παροχη, ενώ άλλες φορες εκανε επαφη και δουλευε κανονικα!

μηπως ο μαστορας σου ενοουσε το TPS? (αισθητήρας θεσης πεταλούδας γκαζιού) είναι γνωστο πρόβλημα σε ψεκαστα γιαμαχα αυτό, αλλα πριν τα σκασεις χοντρα για δοκιμασε μια σωστη μπαταρια! ούτως η αλλως όπως τη περιγραφεις, αυτή που φορας λαθος είναι!

michalis ybr
17/02/2014, 16:54
και επειδή το πρόβλημα συνεχίζεται είπα να γράψω τον πόνο μου μήπως και βγάλω άκρη...η μηχανή έχει πάει 3 φορές στον ίδιο μάστορα ύστερα από 3 συνεχόμενα προβλήματα στη μετάδοση.η μηχανή ενώ πηγαίνει κανονικά, σβήνει κυρίως στις χαμηλές στροφές και μετά με δυσκολία ή καθόλου δεν παίρνει μπροστά. η μπαταρία δεν έχει πρόβλημα. την πρώτη φορά ο μάστορας καθάρισε το αισθητήρα μετάδοσης αλλά την άλλη μέρα πάλι μου έσβηνε. στη δεύτερη επίσκεψη ο μάστορας άλλαξε την εισαγωγή του injection αφού μου είχε πει αρχικά οτι φταίει η τρόμπα βενζίνης. και πάλι τίποτα. τώρα η μηχανή είναι και πάλι στον μάστορα ο οποίος λέει οτι χρειάζεται αλλαγή τελικά ο αισθητήρας μετάδοσης και καινούριος κοστίζει 800 ευρουλάκια! οπότε είμαστε σε αναζήτηση μεταχειρισμένου και βλέπουμε.
σε ερώτηση μου αν αναφερόμαστε στο tps (καινούριο κάνει 157 ευρώ) μου απάντησε οτι το tps είναι μέρος του αισθητήρα.
και φυσικά δεν είμαστε και σίγουροι αν φταίει αυτό τελικά αλλά στη προκειμένη περίπτωση δεν φαίνεται και καμιά λύση στον ορίζοντα...

alex14
17/02/2014, 17:08
Μπορεις να πεις του "μαστορα" :rolleyes: να σου πει που ειναι ο αισθητηρας μεταδοσης, να τον βγαλεις
μια φωτογραφια και να την ποσταρεις εδω για να μαθουμε και εμεις ?:rolleyes:

mikes
17/02/2014, 21:12
νταξ, μιλαμε για τρελο λαμογιο μαστορα!! παρε το μηχανακι και πηγαινε το αλλου!

Victhor
03/04/2014, 20:03
Γεια σας παιδιά, έχω κ'εγώ ένα πρόβλημα με το YBR250 μου. Μου αυξήθηκε η κατανάλωση από 4 λίτρα που ήταν περίπου και τώρα παίζει ανάμεσα σε 5 και 6 λίτρα στα 100 χμ. Και το πάω νορμάλ, δεν το σκίζω, στους 6000 σαλ αλλάζω τις ταχύτητες.
Άλλα συμπτώματα - 1) Μου βγάζει μαύρο καπνό όταν δίνω γκάζι σε Νεκρή ταχύτητα.
2) Βγάζει έντονη μυρωδιά η εξάτμιση, σημαίνει ότι πετάει παραπάνω μείγμα και απο'δώ αυξημένη κατανάλωση.
Μήπως κάποιος από σας που έχετε YBR250 σας παρουσίασε παρόμοιο πρόβλημα και ξέρετε τη λύση? Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

notakos600
04/04/2014, 09:52
Γεια σας παιδιά, έχω κ'εγώ ένα πρόβλημα με το YBR250 μου. Μου αυξήθηκε η κατανάλωση από 4 λίτρα που ήταν περίπου και τώρα παίζει ανάμεσα σε 5 και 6 λίτρα στα 100 χμ. Και το πάω νορμάλ, δεν το σκίζω, στους 6000 σαλ αλλάζω τις ταχύτητες.
Άλλα συμπτώματα - 1) Μου βγάζει μαύρο καπνό όταν δίνω γκάζι σε Νεκρή ταχύτητα.
2) Βγάζει έντονη μυρωδιά η εξάτμιση, σημαίνει ότι πετάει παραπάνω μείγμα και απο'δώ αυξημένη κατανάλωση.
Μήπως κάποιος από σας που έχετε YBR250 σας παρουσίασε παρόμοιο πρόβλημα και ξέρετε τη λύση? Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Φίλτρο αέρα πότε άλλαξες τελευταία;

Victhor
04/04/2014, 12:36
Φίλτρο αέρα πότε άλλαξες τελευταία;

Πριν 5000 χμ.

notakos600
04/04/2014, 15:06
Πριν 5000 χμ.

Καθάρισμα μπεκ και ρύθμιση ψεκασμού τότε.
Κάτι παίζει με το μίγμα πάντως.

Victhor
04/04/2014, 15:46
Καθάρισμα μπεκ και ρύθμιση ψεκασμού τότε.
Κάτι παίζει με το μίγμα πάντως.
Σ'ευχαριστώ για την συμβουλή, αυτό θα κάνω επόμενη εβδομάδα.
Λέω να αλλάξω λάδια, φίλτρο λαδιού, μπουζί και φίλτρο αέρα μόνος μου και να αφήσω ρύθμιση βαλβίδων και αν χρειαστεί καθάρισμα μπεκ, ρύθμιση ψεκασμού στον μηχανικό.