PDA

View Full Version : Παιδια βοηθεια!!



mixalis virago
07/07/2013, 05:31
Γεια σας παιδια,Ειμαι καινουργιος στο φορουμ.. εχω ενα yamaha virago 250 του 95..προχτες λοιπον το πηγα και του εκανα ενα γενικο σερβις..(λαδια,μπουζι,φιλτρο λαδιου,σιαγονες κλπ.)το προβλημα μου ειναι οτι απο τοτε που το πηρα απο τον μαστορα αρχισε να καπνιζει απο την εξατμιση και να μου πεταει ασπρο αερα συνεχως..ειδικα αν πατησω το γκαζι γινεται ο χαμος!!και μυριζει και ασχημα! Εχω αγχωθει παρα πολυ..τι λετε να φταει..σας ευχαριστω εκ των προτερων και περιμενω νεα σας..

SHOOTER045
07/07/2013, 10:42
ισως απλα σου εβαλε παραπανω λαδι και το καιει
τσεκαρε την σταθμη του
αν οχι ο μαστορας μαλλον σε συμπαθησε και θελει να συναψετε καλοκαιρινο love story και να σε βλεπει για μερες......(μεχρι να στο φτιαξει)

vaska
07/07/2013, 12:19
ισως απλα σου εβαλε παραπανω λαδι και το καιει
τσεκαρε την σταθμη του
αν οχι ο μαστορας μαλλον σε συμπαθησε και θελει να συναψετε καλοκαιρινο love story και να σε βλεπει για μερες......(μεχρι να στο φτιαξει)

Βλέπω ακολουθείς τα χνάρια του γέροντα στις απαντήσεις σου. Έχε υπ' όψιν σου ότι ο παλιογέροντας είναι μοναδικός και δεν αντιγράφεται.

:bawl:

VASOS
07/07/2013, 12:56
Παίδες ο γαλάζιος καπνός υποδηλώνει ότι καίγεται λάδι.

Όταν ο καπνός είναι λευκός, δυστυχώς, υποδηλώνει την παρουσία νερού στο θάλαμο καύσης και αυτό είναι αρκετά σοβαρό (εισροή ψυκτικού υγρού). Εκτός και εάν έχει πλυθεί η μοτοσικλέτα και έχει περάσει νερό στην εξάτμιση (από την πίσω πόρτα ;)).

Συμβουλή μου είναι να μην κινηθεί η μοτοσικλέτα και να επιστρέψει στη φροντίδα του μάστορα με οδική.

sapila racing
07/07/2013, 13:12
Παίδες ο γαλάζιος καπνός υποδηλώνει ότι καίγεται λάδι.

Όταν ο καπνός είναι λευκός, δυστυχώς, υποδηλώνει την παρουσία νερού στο θάλαμο καύσης και αυτό είναι αρκετά σοβαρό (εισροή ψυκτικού υγρού). Εκτός και εάν έχει πλυθεί η μοτοσικλέτα και έχει περάσει νερό στην εξάτμιση (από την πίσω πόρτα ;)).

Συμβουλή μου είναι να μην κινηθεί η μοτοσικλέτα και να επιστρέψει στη φροντίδα του μάστορα με οδική.

Το Virago είναι αερόψυκτο.
Κάποια παπαριά έκανε ο μάστορας, αλλά τι έκανε μονο αυτός το ξέρει...

VASOS
07/07/2013, 13:42
Το Virago είναι αερόψυκτο.
Κάποια παπαριά έκανε ο μάστορας, αλλά τι έκανε μονο αυτός το ξέρει...

Σωστός ο Άρης.

mixalis virago
07/07/2013, 13:56
Και αυτη η μυρωδια που βγαινει με τον ασπρο καπνο? Λετε Να το παω σε αλλον μαστορα?

VASOS
07/07/2013, 14:01
Καταρχήν μπορείς να τσεκάρεις από τη βίδα αποστράγγισης των καρμπς εάν υπάρχει νερό. Εάν δεν έχεις σωληνάκι δοκίμασε καλαμάκι που να οδηγεί το καύσιμο σε ένα διάφανο δοχείο ώστε να ελέγξεις την παρουσία νερού.

Μπορείς επίσης να ελέγξεις την παρουσία νερού στο λάδι αφαιρώντας προσεκτικά λίγο λάδι από την τάπα του κάρτερ (πάλι συλλογή σε διάφανο δοχείο).

Τα παραπάνω αυστηρά με κρύο κινητήρα.

Σημ.: εάν υπάρχει διαχωρισμός, το νερό (ως βαρύτερο από το λάδι και το καύσιμο) κάθεται κάτω.

mixalis virago
07/07/2013, 14:33
Σε ευχαριστω πολυ vasos... ολα αυτα ομως ειναι λογος μεγαλης ανησυχιας και δεν διορθωνονται,αλλα μονο με πολλα λεφτα?? Συγγνωμη τωρα απλα δεν εχω πολλες εμπειριες πανω στις μηχανες...

VASOS
07/07/2013, 14:37
Ησύχασε και μίλησε με το μάστορα για το πρόβλημά σου. Εξήγησέ του το πρόβλημα. Σημ.: Είναι υποχρέωσή του να το αποκαταστήσει.

Κράτησέ μας ενήμερους για το τί και πώς και εύχομαι να μην είναι τίποτα σημαντικό :beer:

vegas6
07/07/2013, 14:39
αλλαξε μαστορα, εχω το 400xv 92μοντελο και δουλευει ρολοι .και να θυμασαι παντα μπουζια τα μαμα, αυτα που φοραει απο το εργοστασιο

VASOS
07/07/2013, 14:45
Καλό θα ήταν ο φίλος προτού αλλάξει μάστορα να εξασφαλίσει ότι ο τωρινός θα αποκαταστήσει την όποια μ@λακία του χωρίς παραπάνω χρήματα βεβαίως βεβαίως.

mixalis virago
07/07/2013, 14:45
Vasos ξανα ευχαριστω.. μα και εμενα φιλε vegas ολα ρολοι δουλευαν αλλα τωρα..και εχω αγχωθει πολυ ασχημα

VASOS
07/07/2013, 14:51
Δεν υπάρχει λόγος να ευχαριστείς φίλε. Εφόσον μπορούμε να βοηθήσουμε γιατί να μην το κάνουμε?

Πάντως κράτησε επαφή με το post μήπως αργότερα πάρεις απάντηση από το σοφό & παντογνώστη γέροντα (βλ. Oldman) :D.

Μήπως οι διαχειριστές να μετέφεραν το παρόν σε άλλη κατηγορία?

VASOS
07/07/2013, 15:16
Έχεις τσεκάρει τη στάθμη ελαίου για την περίπτωση που ο κινητήρας έχει πολύ παραπάνω λάδι από το κανονικό? Επίσης, τί χρώμα έχει το λάδι όπως το βλέπεις από το τζαμάκι?

mixalis virago
07/07/2013, 15:37
Τωρα την πηρα βολτα με την καλη μου και πετουσε πολυ καπνο παλι απο την εξατμιση..φιλε vasos μηπως καιει λαδια ???? :-( :-( :-(

VASOS
07/07/2013, 16:09
Τωρα την πηρα βολτα με την καλη μου και πετουσε πολυ καπνο παλι απο την εξατμιση..φιλε vasos μηπως καιει λαδια ???? :-( :-( :-(

Τσέκαρε το προηγούμενό μου post. Έλεγξε στάθμη & χρώμα ελαίου και εδώ είμαστε.

mixalis virago
07/07/2013, 22:52
Πηγα να τσεκαρω την σταθμη παιδια και το τζαμακι ειναι θαμπωμενο και δεν ξεκαθαριζω τπτ....ολα σε μενα συμβαινουν!!!!!!η ισως απλα δεν ξερω :D απ'οτι καταλαβαινεται δεν ξερω τπτ απο μηχανεσ...αυριο μου φαινεται δεν το γλυτωνω τον μαστορα!!!

SHOOTER045
07/07/2013, 23:04
μηπως σου εβαλε τηγανελαιο?:bawl:
σοβαρα τωρα μην την κουνας καθολου αυριο παρε καινουργια καλα λαδακια τα δικα της,βγαλε και αλλαξε αλλα κρατα τα παλια
βαλε τα καινουργια και ασε την ταπα να τρεξει καλο λαδι να πλυθει το μοτερ
αδειασε καθαρισε το τεποζιτο μηπως και σου βαλαν τιποτα βενζινολαδο η κατι αλλο
βαλε καλη καθαρη βενζινη αν στρωσει πανε στον μαστορα που την εκανε σερβις και γα@@σε τον και δειξτου τα λαδια να τα βαλει για αντηλιακο
αν οχι και καπνιζει ακομα η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα,αφου την πηρες και απο σερβις μονο αυτος που της εβαλε χερι ξερει

SHOOTER045
07/07/2013, 23:05
Πηγα να τσεκαρω την σταθμη παιδια και το τζαμακι ειναι θαμπωμενο και δεν ξεκαθαριζω τπτ....ολα σε μενα συμβαινουν!!!!!!η ισως απλα δεν ξερω :D απ'οτι καταλαβαινεται δεν ξερω τπτ απο μηχανεσ...αυριο μου φαινεται δεν το γλυτωνω τον μαστορα!!!

το τζαμακι πρεπει να ειναι καθαρο και να φαινεται η σταθμη και το σωστο χρωμα
καποια παπαρια εγινε

mixalis virago
07/07/2013, 23:16
καλυτερα να μην πειραξω τπτ εγω..γιατι οπως ειπα και πριν θα κανω χειροτερη ζημια εγω!!!!!:lol: το μονο που με προβληματιζει ειναι να μην καει λαδακι τελικα...γτ την πατησαμε!!

SHOOTER045
07/07/2013, 23:46
αφου πριν δεν εκαιγε
γιατι να καιει τωρα?

TROOPER
08/07/2013, 08:00
Πηγα να τσεκαρω την σταθμη παιδια και το τζαμακι ειναι θαμπωμενο και δεν ξεκαθαριζω τπτ....ολα σε μενα συμβαινουν!!!!!!η ισως απλα δεν ξερω :D απ'οτι καταλαβαινεται δεν ξερω τπτ απο μηχανεσ...αυριο μου φαινεται δεν το γλυτωνω τον μαστορα!!!

θελω να πιστευω οτι οταν τσεκαρες λαδια την ειχες ισια τη μηχανη ε?

mixalis virago
08/07/2013, 14:16
θελω να πιστευω οτι οταν τσεκαρες λαδια την ειχες ισια τη μηχανη ε? Ε ναι ενταξει ειπαμε...αλλα εβαλα και ενα φιλο μου που ξερει και δεν ξεκαθαριζει κατι και αυτος!!! μηπως ειναι ολομαυρα τα λαδια και δεν φαινεται τπτ;;;

SHOOTER045
08/07/2013, 14:31
Ε ναι ενταξει ειπαμε...αλλα εβαλα και ενα φιλο μου που ξερει και δεν ξεκαθαριζει κατι και αυτος!!! μηπως ειναι ολομαυρα τα λαδια και δεν φαινεται τπτ;;;

εκανες αυτα που σου ειπα?

mixalis virago
08/07/2013, 17:23
Παιδια τελικα ηταν αυτο που φοβομουν...την πηγα σε αλλον μαστορα και την ειδε και μου ειπε οντως καει λαδια..και πολλα μαλιστα...και οτι ο προηγουμενος μαστορας δεν μου εκανε κατι κακο... τωρα;;;;;; ρεκτιφιε (που σιγουρα θα πιασει την 500);;;η πεταμα;;;το θεμα no money no honey :(

toyar
08/07/2013, 17:25
φιλε δεν γινεται να καιει λαδια και μαλιστα πολλα απο τη μια μερα στην αλλη
σιγουρα πριν το σερβις δεν καπνιζε και δεν μυριζε;

fosbabis
08/07/2013, 17:59
Μιχαλη δοκιμασε να πας στον μαστορα που πηγες στην αρχη , εξηγησε του τι, πως και ποτε παρατηρησες ο,τι παρατηρησες και ρωτησε τον πως και γιατι εγινε αυτο.
Αυτη τη στιγμη ετσι οπως μας καταντισανε μερικοι μερικοι (πολιτικη/πολιτικοι),ολοι οι επαγγελματιες ελευθεροι και μη κοιταζουνε πως θα κανουν την καλητερη δουλεια ετσι ωστε να "κρατησουνε" τον πελατη.
Εαν εχει κανει μαλακια ο μαστορας θα στο φτιαξει για να κερδισει την εμπιστοσυνεη σου και να ξαναπας και να ειστε και οι δυο ευχαριστημενοι.
Αν σου πει μα... μου... τοτε απλα περνεις το μηχανακι σου και πας αλλου και σε χανει και εσενα και τα λεφτα σου!!!

mixalis virago
08/07/2013, 18:56
φιλε δεν γινεται να καιει λαδια και μαλιστα πολλα απο τη μια μερα στην αλλη
σιγουρα πριν το σερβις δεν καπνιζε και δεν μυριζε;
την μηχανη την εχω απο τον δεκεμβρη...και δεν μου μυρισε ποτε.....ουτε τπτ..τωρα μπορει να μην ειχε και πολυ λαδι τοτε που την πηρα και να μην πετουσε καπο γιαυτο τον λογο..τι να πω..την ειχα παει τοτε σε μαστορα και μου ειπε μου φαινεται ενταξει, γιαυτο την πηρα κιολας..

mixalis virago
08/07/2013, 18:58
Μιχαλη δοκιμασε να πας στον μαστορα που πηγες στην αρχη , εξηγησε του τι, πως και ποτε παρατηρησες ο,τι παρατηρησες και ρωτησε τον πως και γιατι εγινε αυτο.
Αυτη τη στιγμη ετσι οπως μας καταντισανε μερικοι μερικοι (πολιτικη/πολιτικοι),ολοι οι επαγγελματιες ελευθεροι και μη κοιταζουνε πως θα κανουν την καλητερη δουλεια ετσι ωστε να "κρατησουνε" τον πελατη.
Εαν εχει κανει μαλακια ο μαστορας θα στο φτιαξει για να κερδισει την εμπιστοσυνεη σου και να ξαναπας και να ειστε και οι δυο ευχαριστημενοι.
Αν σου πει μα... μου... τοτε απλα περνεις το μηχανακι σου και πας αλλου και σε χανει και εσενα και τα λεφτα σου!!!

του την περασα τωρα και μου λεει καει λαδια ..το μονο που μπορω να κανω ειναι να του την παω ρεκτιφιε..οποτε δεν παιζει να με κοροιδευει... με λιγα λογια την γ@μησ@ :(

SHOOTER045
09/07/2013, 01:59
αφου πριν δεν εκαιγε
γιατι να καιει τωρα?
[QUOTE][QUOTE]
φιλε δεν γινεται να καιει λαδια και μαλιστα πολλα απο τη μια μερα στην αλλη
σιγουρα πριν το σερβις δεν καπνιζε και δεν μυριζε;
κατι συμβαινει
η δεν μας το λες η δεν ηξερες οτι εχει προβλημα η στην εκανε ο μαστορας
πανε και καπου αλλου και παρε δευτερη γνωμη

sapila racing
09/07/2013, 10:12
Παίζει βέβαια κι ενα αλλο σενάριο, αλλά δεν μας εχεις πει όλη την ιστορία.
Πόσο καιρό έχεις την μηχανή εσύ? Εχεις ξανακάνει service, λάδια φίλτρα κλπ?

Μια μοτοσυκλέτα δεν ξεκινάει ξαφνικά να καίει λάδια, η φθορά είναι σταδιακή σε βαθος χρόνου/χιλιομέτρων.
Μπορεί λοιπόν να είχε μεσα λάδι μεγαλου ιξώδους, η και με ειδικά πρόσθετα (STP κλπ) ωστα να περιορίζεται το φαινόμενο, ενω η ζημιά υπήρχε.
Αν είναι έτσι, τωρα που πήγε για service και μπήκαν λάδια σωστών προδιαγραφών, φυσικό είναι να καπνίζει σαν τσιμινιέρα.

yianyian
09/07/2013, 11:17
Να χωρέσω και μια δική μου σχετική ερώτηση στο θέμα του φίλου χωρίς να θέλω να του χαλάσω το topic,
πώς γίνεται ένα xt660z φίλου να έκαψε όλο το λάδι στα 3000km μετά από αλλαγή χωρίς κάποιο εμφανές σύμπτωμα?
Πρόσφατα είχαμε κάνει βόλτα μπροστά εκείνος πίσω εγώ χωρίς να δω καπνό, χωρίς να μυρίσω λαδίλα, χωρίς να υπάρχει διαρροή από τη τάπα.
Ποιά εξήγηση υπάρχει εκτός από το να έκανε μ@λακία το μαστόρι με τη ποσόστητα λαδιού στην αλλαγή? Οτιδήποτε μηχανικό πρόβλημα πιστεύω θα το βλέπαμε από την εξάτμιση στο δρόμο..

Και μια απάντηση στο φίλο που έβαλε το θέμα,
μήπως το τζαμάκι δεν είναι θαμπό αλλά τα λάδια είναι πολύ περισσότερα και βλέπεις πάντα γεμάτο το τζαμάκι? (και απλά το βλέπεις πάντα μαύρο αφού είναι καλυμμένο με λάδι)
Εάν συμβαίνει αυτό, δηλαδή πολύ παραπάνω λάδι, δοκίμασε να πλαγιάσεις αρκετά την μηχανή προς την άλλη μεριά μήπως δεις τη στάθμη του λαδιού.

nikos121
10/07/2013, 04:46
αν εχη τσακιση η εξαερωση των κυλινδρων φιλε βγαζη ασπρο καπνο κ πολυ μαλιστα!την εχω πατηση με ενα τζισιξιρου απο σερβις κ γω σε γνωστο μαστουρα .ριξε ενα βλεφαρο μηπως κ ειναι μονο αυτο.

Mixalaraw
10/07/2013, 14:47
Τι γίνεται ρε παιδία με τους μάστορες και τα Service! Χθες διάβαζα στο forum για ένα άλλο παιδί με R1 που μάλλον του απαυτόσανε την μηχανή με το Service και τρέχει και δεν φτάνει!