PDA

View Full Version : Επιλογή υγρών φρένων για Honda AX-1



fmx650
07/07/2013, 16:34
Καλησπέρα

Με έναν φιλο πρόκειται να αλλάξουμε τα υγρά φρένων της παλιάς μηχανής που χρησιμοποιεί ο αδερφός μου,η ερώτηση μου είναι αν τα υγρά φρένων για αυτοκίνητα DOT 4 κάνουν και για μοτοσυκλέτες ή θα πρέπει να πάρω κάτι άλλο;Επίσης ας μου προτείνετε κάποια μάρκα να βγαίνει σε δοχείο 250ml

VASOS
07/07/2013, 17:09
Καλησπέρα

Με έναν φιλο πρόκειται να αλλάξουμε τα υγρά φρένων της παλιάς μηχανής που χρησιμοποιεί ο αδερφός μου,η ερώτηση μου είναι αν τα υγρά φρένων για αυτοκίνητα DOT 4 κάνουν και για μοτοσυκλέτες ή θα πρέπει να πάρω κάτι άλλο;Επίσης ας μου προτείνετε κάποια μάρκα να βγαίνει σε δοχείο 250ml

DOT4 θα βάλεις από σφραγισμένο δοχείο, κατά προτίμηση 250 ml. Προτείνω MOTUL.

Συμβουλή: αφού αφαιρέσεις το καπάκι του δοχείου υγρών φρένων (της μοτό) "τράβηξε" πρώτα τα υγρά του δοχείου με μια σύρριγγα και μετά ξεκίνησε την έκπλυση του κυκλώματος, προσθέτοντας φρέσκο υγρό στο δοχείο και απομακρύνοντας τα παλιά υγρά από τον εξαερωτήρα της δαγκάνας. Όταν πλέον τα υγρά βγαίνουν όμορφα & καθαρά ξεκινάς την εξαέρωση.
Επίσης, φύλαξε τα παλιά υγρά σε ένα δοχείο και πήγαινέ τα στον βενζινά σου για τα περαιτέρω.

fmx650
07/07/2013, 17:57
Ευχαριστώ για τη συμβουλή.Δεν ήξερα ότι πρέπει να καθαριστεί το σωληνάκι.Θα το κάνουμε.

VASOS
07/07/2013, 18:03
Το ποιό?

SHOOTER045
07/07/2013, 18:04
DOT4 θα βάλεις από σφραγισμένο δοχείο, κατά προτίμηση 250 ml. Προτείνω MOTUL.

Συμβουλή: αφού αφαιρέσεις το καπάκι του δοχείου υγρών φρένων (της μοτό) "τράβηξε" πρώτα τα υγρά του δοχείου με μια σύρριγγα και μετά ξεκίνησε την έκπλυση του κυκλώματος, προσθέτοντας φρέσκο υγρό στο δοχείο και απομακρύνοντας τα παλιά υγρά από τον εξαερωτήρα της δαγκάνας. Όταν πλέον τα υγρά βγαίνουν όμορφα & καθαρά ξεκινάς την εξαέρωση.
Επίσης, φύλαξε τα παλιά υγρά σε ένα δοχείο και πήγαινέ τα στον βενζινά σου για τα περαιτέρω.

ποσα ξες ποσα ξες....:D

fmx650
07/07/2013, 18:06
Το ποιό?

Το σωληνάκι των φρένων.Αυτός δεν είναι ο λόγος για να κάνουμε την έκπλυση όπως έγραψες;Να καθαριστεί το σωληνάκι;

VASOS
07/07/2013, 18:15
Σωστά.

Στην περίπτωση που αφαιρέσεις με σύριγγα τα υγρά του δοχείου πρόσεχε να μην τρομπάρεις καθόλου τη μανέτα του φρένου.

fmx650
07/07/2013, 18:21
Ok θα το προσέξουμε.

Τα υγρά φρένων πάντως δε διαφέρουν αν είναι αυτοκινήτου ή μοτοσυκλέτας,σωστά;Διότι η motul βγάζει και για αμάξια,λογικά πρέπει να είναι τα ίδια.

Αν χρησιμοποιήσουμε το κόλπο με τη σύριγγα θα θέλει μετά πάλι εξαέρωση;Ο φίλος μου ξέρει να κάνει εξαέρωση,το δικό του μόνος του το φτιάχνει,αλλά να ξέρω.

VASOS
07/07/2013, 18:25
Απ' όσο ξέρω τα ίδια είναι.

redfantomas
07/07/2013, 18:27
DOT4 θα βάλεις από σφραγισμένο δοχείο, κατά προτίμηση 250 ml. Προτείνω MOTUL.

Συμβουλή: αφού αφαιρέσεις το καπάκι του δοχείου υγρών φρένων (της μοτό) "τράβηξε" πρώτα τα υγρά του δοχείου με μια σύρριγγα και μετά ξεκίνησε την έκπλυση του κυκλώματος, προσθέτοντας φρέσκο υγρό στο δοχείο και απομακρύνοντας τα παλιά υγρά από τον εξαερωτήρα της δαγκάνας. Όταν πλέον τα υγρά βγαίνουν όμορφα & καθαρά ξεκινάς την εξαέρωση.
Επίσης, φύλαξε τα παλιά υγρά σε ένα δοχείο και πήγαινέ τα στον βενζινά σου για τα περαιτέρω.


στον βενζινα τι ακριβως θα κανει τα παλια?

fmx650
07/07/2013, 18:29
στον βενζινα τι ακριβως θα κανει τα παλια?

Προφανώς κάποιος θα τα παίρνει για ανακύκλωση.Αυτό εννοεί.

fmx650
12/07/2013, 20:55
Τελικά αλλάξαμε σήμερα και τα τακάκια και τα υγρά φρένων,αλλά μόλις πήγαμε να βιδώσουμε τη δαγκάνα στο πιρούνι κόπηκε η κάτω βίδα...Δε φεύγει η δαγκάνα,αλλά μας εκνεύρισε...Επειδή όπως διαπιστώσαμε (το ξέραμε και δε θέλαμε να το πιστέψουμε!) θέλει αλλαγή η δισκόπλακα,μόλις την αλλάξουμε τον επόμενο μήνα,θα βάλουμε άλλη δαγκάνα,που τυχαίνει να έχει ένας φίλος περισευούμενη και άκρως λειτουργική.

Πρέπει να έχουν φαγωθεί τα σινεμπλοκ στον πίσω τροχό όμως,και άντε να βρούμε τώρα...Το πίσω γρανάζι "παίζει" με αποτέλεσμα να μην αλλάζουν σωστά οι ταχύτητες,και στις εκκινήσεις το νιώθεις να ολισθαίνει...

argiris34
13/07/2013, 07:26
Τελικά αλλάξαμε σήμερα και τα τακάκια και τα υγρά φρένων,αλλά μόλις πήγαμε να βιδώσουμε τη δαγκάνα στο πιρούνι κόπηκε η κάτω βίδα...Δε φεύγει η δαγκάνα,αλλά μας εκνεύρισε...Επειδή όπως διαπιστώσαμε (το ξέραμε και δε θέλαμε να το πιστέψουμε!) θέλει αλλαγή η δισκόπλακα,μόλις την αλλάξουμε τον επόμενο μήνα,θα βάλουμε άλλη δαγκάνα,που τυχαίνει να έχει ένας φίλος περισευούμενη και άκρως λειτουργική.

Πρέπει να έχουν φαγωθεί τα σινεμπλοκ στον πίσω τροχό όμως,και άντε να βρούμε τώρα...Το πίσω γρανάζι "παίζει" με αποτέλεσμα να μην αλλάζουν σωστά οι ταχύτητες,και στις εκκινήσεις το νιώθεις να ολισθαίνει...

δεν πιστευω να την αφησατε με την μία βίδα

fmx650
14/07/2013, 20:51
δεν πιστευω να την αφησατε με την μία βίδα

Την αφήσαμε....Δε φεύγει με τίποτα.Σε λίγο που θα αλλάξουμε δισκόπλκα,θα αλλάξουμε και δαγκάνα.Δυστυχώς δε βγαίνει η βίδα,πρέπει να βγει η δαγκάνα να πάει στο μηχανουργείο και ίσως βγει...

fmx650
15/07/2013, 22:33
Τελικά πήγαμε σε ένα μηχανουργείο και την έβγαλε.Τώρα ψάχνουμε να βρουμε καινουρια

daz
16/07/2013, 01:26
Τελικά πήγαμε σε ένα μηχανουργείο και την έβγαλε.Τώρα ψάχνουμε να βρουμε καινουρια

Και κυκλοφορείς με μια βίδα στην δαγκάνα?

Αγορασέ καινούρια απ' την αντιπροσωπεία.

fmx650
17/07/2013, 13:34
Έκανε πατέντα.Έβαλε μια βίδα μεγαλύτερη σε μήκος και την έσφιξε με ένα παξιμάδι.Δεν κουνιέται καθόλου.
Ρώτησα και μου είπαν ότι δεν έχουν...Θα πάρω την άλλη εβδομάδα από τη Θεσσαλονίκη.Έχω βρει το μαγαζί απλώς δεν αξίζει να πληρώσω μεταφορικά για 1 βίδα.Θα πάρω και για την πίσω δαγκάνα μιας και θα αλλάξω τακάκια και δίσκο πίσω σύντομα