PDA

View Full Version : Προβλημα εκκινηση σε παπακι



antoniskox
07/07/2013, 17:17
Καλησπέρα και καλως σας βρηκα :)..Με λενε Αντώνη

Ειμαι καινουριος στα 2τροχα :P...αρχικα λογω αναγκης ( ριμαδες βενζινες και καιει πολλα το ιμπιζα :P ) ,αλλα οσο παει και μου αρεσει

Εχω το εξης θεματακι...

Εχω παρει καινουριο το daytona sprinter το 125αρι το καρμπυρατερατο...Καποιες φορες μου βγαζει την πιστη στις μιζιες για να παρει μπρος..Βρε καλο βρε χρυσο μου εκει αυτο....Τι μιζιες τι μανιβελα το ιδιο..παιρνει μπρος και παω να ανοιξω λιγο το γκαζι και κανει σαν να ρεταρει και σβηνει...
Μετα απο μερικες φορες παιρνει μπρος..Ειμαι στην φαση το στρωσιματος και λεω μηπως κανω καμια μ@λακια και το εχω μπουκωσει..

Ελεγα να παω να το δω που εχει και εγγυηση αλλα λεω αστο λιγο ακομα και μολις το στροσω θα το παω μια και καλη. Οποτε απλα θα ηθελα την γνωμη σας μιας και ειναι απλα παπακι και δε νομιζω να ειναι κατι τραγικο

Κοιταξα αν υπαρχει κανα topic για το ιδιο θεμα αλλα δεν βρηκα κατι οποτε αν υπαρχε ζητω συγνωμη

AUFGEBRACHT
07/07/2013, 17:24
Mήπως όταν βάζεις μπροστά γυρνάς το γκάζι ταυτόχρονα;

VASOS
07/07/2013, 17:28
Πριόνι είναι αυτό :D?

edit: Τώρα που είδα ότι δεν είναι, ότι λέει ο κύριος παραπάνω.

SHOOTER045
07/07/2013, 17:34
οτι ειπαν οι απο πανω
αλλαξε μπουζι και δοκμασε χωρις καθολου γκαζι και με κλειστο το τσοκ:a014:

antoniskox
07/07/2013, 17:39
Mήπως όταν βάζεις μπροστά γυρνάς το γκάζι ταυτόχρονα;

το ειχα κανει αυτο στις αρχες αλλα το εχω κοψει εδω και μερες..Οι μιζιες πλεον ειναι χωρις γκαζι και με κλειστο τσοκ..Αν ειναι απο τωρα να θελει μπουζι..shit high and watch :D..Δεν ειναι περιεργο ομως ? Προφανως μιλαμε για αστοχια υλικου ?

VASOS
07/07/2013, 17:40
οτι ειπαν οι απο πανω
αλλαξε μπουζι και δοκμασε χωρις καθολου γκαζι και με κλειστο το τσοκ:a014:

Αυτό που θέλει να μπει ο σκοπευτής είναι να κοιτάξεις μήπως το μπουζί σου είναι πλημμυρα στο καύσιμο. Μπορεί όμως, αφού το στεγνώσεις, να μην χρειαστεί να το αλλάξεις.

Γενικά, δεν χρειάζεται να έχεις το γκάζι ανοιχτό κατά την εκκίνηση. Το χειμώνα μόνο έχε το τσοκ ανοιχτό στη μισή διαδρομή και αφού λειτουργήσει ο κινητήρας κανά 2-λεπτο το κλείνεις και βρούμ.

Εφόσον δεν σου παίρνει μπρος χρησιμοποίησε το τσοκ και καλοκαίρι.

antoniskox
07/07/2013, 17:51
Εφόσον δεν σου παίρνει μπρος χρησιμοποίησε το τσοκ και καλοκαίρι.

Το εχω δοκιμασει....δεν θελει...Μια φορα που μου το κανε και τραβηξα το τσοκ οκ πηρε...οταν μου το ξανακανε κανα 2 φορες τραβηξα το τσοκ αλλα δεν...

VASOS
07/07/2013, 17:55
Τότε ξεκίνα με το τσοκ πλήρως ανοιχτό και σιγά σιγά (π.χ κατά 1/4) κλείνε το μέχρι να βρεις με δοκιμή & σφάλμα (μίζα/τσοκ) τί είναι αυτό που θέλει.

Στη θέση σου πάντως θα έλεγα στους υπεύθυνους κανά διακριτικό μπινελίκι. Σε μηχανή κούτα αυτά είναι αδιανόητα πράγματα.

antoniskox
07/07/2013, 17:57
Στη θέση σου πάντως θα έλεγα στους υπεύθυνους κανά διακριτικό μπινελίκι.

Αυτο εννωειτε....

Γενικα με συνεργεια και αντιπροσωπειες δε τα παω καλα :P...Λογω αυτοκινητου....εχω ενα ιμπιζακι 1.8Τ οποτε και τοοοσα χρονια με συνεργεια κ.λ.π τους εχω φαει στη μαπα...μπινελικια πουστιτσες ολα στο παιχινιδι :P

antoniskox
07/07/2013, 18:00
Τότε ξεκίνα με το τσοκ πλήρως ανοιχτό και σιγά σιγά (π.χ κατά 1/4) κλείνε το μέχρι να βρεις με δοκιμή & σφάλμα (μίζα/τσοκ) τί είναι αυτό που θέλει.

και τωρα πηγα να δοκιμασω παλι τα ιδια..2,3 φορες για να παρει μπρος..το τσοκ δεν εκανε κατι..Εν το μεταξυ το τσοκ οταν το τραβας δεν πρεπει να μενει ? Το τραβαω και αν το αφησω επιστρεφει

VASOS
07/07/2013, 18:03
Μήπως να ξαναδιαβάσεις λίγο τον οδηγό χρήσης (user manual)?

antoniskox
07/07/2013, 18:18
να το ξαναδιαβασω αλλα αν θυμαμαι καλα η μονη αναφορα στο τσοκ ειναι για τον χειμωνα...Ισως κανω χαζες ερωτησεις αλλα τωρα μπηκα στο club των μηχανων οποτε λιγο κατανοηση :)

VASOS
07/07/2013, 18:20
δεν στη λέω παλικάρι μου, απλά σκέφτομαι μήπως λέει τίποτα περίεργο το μανουάλι.

antoniskox
07/07/2013, 18:22
rtfm λοιπον και ευχαριστω για τις απαντησεις

VASOS
07/07/2013, 18:27
Ρίξε μια ματια και στην κατηγορία troubleshooting (προβλήματα, βλάβες ή whatever)

SHOOTER045
07/07/2013, 18:46
μπορει να εγινε κατι λαθος στην συναρμολογηση καποια ντιζα να τραβιεται,ακομα και λαθος μπουζι.συνηθως τα ταιβανοκινεζικα μπουζι πρωτης τοποθετησης εχουν για τον π@@τσο,κατι τελος παντων δεν ειναι φυσιολογικα αυτα
πανε εκει που το πηρες και πες τους τι παρουσιαζει

antoniskox
07/07/2013, 19:03
θα παω σε συνεργειο μιας και ο Βινιος ειναι μονο εκθεση....Αυτο το τρεξιμο ρε γαμωτο βαριεμαι τωρα...Θα παω απο βδομαδα να το δω....

MANOSR1
07/07/2013, 19:17
το ειχα παθει και εγω σε παπακι που ειχα παρει καινουργιο πριν μερικα χρονια.το ντεποζιτο μεσα το περνανε με καποιο κερι γιατι δεν εχουν βενζινη και για να μην σκουριαζει.οταν βαλεις βενζινη μαλακωνει το κερι.με αποτελεσμα να παει στο καρμπυρατερ και να βουλωνει σιγα σιγα τα ζιγκλερ, μιας και δεν εχουν φιλτο βενζινης.(το δικο μου δεν ειχε)δεν ξερω αν εχει το δικο σου.

antoniskox
07/07/2013, 19:52
μαλιστα ενδιαφερον....εγκυκλοπαιδικα πως καθαριζει το ζιγκλερακι ?Ρiχνεις κανα καθαριστικο ?το αλλαζεις ? υπεριχους :P ?

MANOSR1
07/07/2013, 20:04
πρεπει να βγαλεις το καρμπυρατερ,λυσιμο ολο και καλο πλυσιμο με βενζινα ολο μεσα.και επειδη το κερι δεν θα φυγει με 2-3 γεμισματα του ρεζερβουαρ, βαλε καλου κακου ενα φιλτρο βενζινης εξωτερικα.(αν ξερεις κανε το μονος σου)ο μαστορας θα σου παρει κανα 20

toyar
07/07/2013, 20:12
εννοειται πως αν υπαρχει εγγυηση δεν πειραζεις τιποτα αλλα το πας να στο φτιαξουν αρκει το προβλημα να ειναι πραγματικο και να μην κανεις καποιον λαθος χειρισμο

antoniskox
07/07/2013, 20:17
δε νομιζω ρε συ....τι λαθος δηλαδη μπορει να κανεις οταν πατας την μιζα ....παταω...ρεταρει σβηνει...το κανει 2,3 φορες και μετα ισιωνει..οταν ζεσταθει ειναι οκ..δηλαδη αν εχω παει βολτα και το σβησω και το ξαναβαλω μετα απο 10 ειναι μια χαρα..τεσπα θα το παω να το δουν απλα κουβεντα να γινεται :)