PDA

View Full Version : Παλμικός αποθειικωτής μπαταριών



kokar
07/07/2013, 17:48
Αντιγρφη απο αλλο site ....

Το 2000 είχε δημοσιευτεί ένα άρθρο του Alastair Couper στο τεύχος 77 (June / July 2000) του Αμερικανικού περιοδικού Home Power [συνημμένο αρχείο]
Ο Couper πρότεινε ένα απλό κύκλωμα για τη δημιουργία παλμών σχετικά υψηλού voltage και amperage με τροφοδοσία από την ίδια την μπαταρία.
Η διαδικασία είναι αργή προφανώς, καθώς οι παλμοί πρέπει να αποδομήσουν σιγά-σιγά το θείο που προσκολλάται στις πλάκες και να το κάνουν
να επιστρέψει στο υγρό διάλυμμα οξέων της μπαταρίας. Δεν επιδιώκουμε να ξεκολλήσει το θείο και να πέσει στον πάτο της μπαταρίας, όπως γίνεται
με την προσθήκη ειδικών αλάτων ή την συνηθισμένη σύσταση των ειδημόνων για πολύωρη φόρτιση με υψηλή ένταση ρεύματος (όπου κοχλάζουν τα υγρά).
Αν το θείο ξεκολλήσει με βίαιο τρόπο και καταλήξει ως στερεό υλικό στον πάτο αντί να διαλυθεί στα υγρά, τότε μπορεί να σχηματίσει βραχυκύκλωμα μεταξύ
των πλακών αχρηστεύοντας την μπαταρία.
Με πολύ μικρό κόστος αγόρασα τα υλικά του κυκλώματος του Couper, και χωρίς να έχω πρότερη εμπειρία, έφτιαξα σε πλακέτα το κυκλωματάκι το οποίο
δουλεύει πολύ καλά, και τραβάει κάπου 0.03Α (δεν έχω μεγαλύτερη ακρίβεια μέτρησης). Δεν έβαλα ακριβώς τον τύπο του MOSFET και της γρήγορης
διόδου που ορίζει το κύκλωμα, αλλά κάποια ισοδύναμα. Ούτως ή άλλως, ορισμένα υλικά δεν χρειάζεται να είναι στο ακριβώς, όπως πχ στα πηνία.
Ο Φανός στα Εξάρχεια πάντως έχει μέχρι και τα σωστά πηνιάκια. Το κύκλωμα χωρά άνετα σε μία πλακετίτσα περίπου 4 x 6 cm, και αν θέλει κάποιος
μπορεί να το κάνει ακόμα μικρότερο. Εγώ ως πρωτάρης δεν έκανα βέλτιστη χρήση της πλακέτας.
Το εντυπωσιακό είναι ότι η μπαταρία στην οποία κάνω δοκιμές με τον αποθειικωτή παρουσίασε άμεσα ελαφρά αύξηση του voltage (παρά την κατανάλωση ενέργειας),
ενώ σε περιοδικές φορτίσεις με ένα απλό float charger δείχνει να αντιδρά όλο και καλύτερα κρατώντας υψηλότερο βαθμό φόρτισης.
Το κύκλωμα κάνει το εξής: ένας πυκνωτής φορτίζεται από την μπαταρία στο 95% του χρόνου, και στο υπόλοιπο 5% το κύκλωμα εκφορτίζει τον
πυκνωτή μέσω ενός πηνίου επιστρέφοντας ένα παλμό με σχετικά υψηλό voltage και κάποια ένταση στην μπαταρία. Και όλα αυτά 1000 φορές το δευτερόλεπτο.
[Βάζοντας το αυτί κοντά στο MOSFET που ανοιγοκλείνει το κύκλωμα, μπορεί να ακούσει κανείς τον οξύ ήχο του 1 KHz με την οποία έχει ρυθμιστεί να
οδηγείται το MOSFET από το ολοκληρωμένο 555].
Με παλμογράφο ή πολύμετρο με ένδειξη peak voltage έχουν μετρηθεί μέχρι 55V και 6Α από άλλους ιδιοκατασκευαστές, αλλά εγώ δεν έχω τέτοια εργαλεία.
Αντίθετα, πρόσθεσα ένα μικρό κυκλωματάκι με έναν ακόμα πυκνωτή+αντίσταση και δίοδο, μήπως και πάρω κάποια ένδειξη του voltage του παλμού.
Κάπως μάταια βέβαια, αφού το απλό πολύμετρό μου δεν προλαβαίνει να αρπάξει την ένδειξη της μέγιστης διαφοράς δυναμικού, και το πολύ δείχνει 18V.
Ένα αναλογικό βολτόμετρο που δοκίμασα δείχνει ακόμα χαμηλότερα, αφού τρώει περισσότερη ενέργεια από τον πυκνωτή για να κρατήσει την ένδειξή του.
Εστω κι έτσι όμως, αυτό το voltage είναι μία χρήσιμη ένδειξη. Όσο προχωράει η διαδικασία της απο-θειίκωσης και πέφτει η εσωτερική αντίσταση της μπαταρίας,
τόσο μειώνεται το peak voltage. Αρκεί λοιπόν να παρακολουθεί κανείς την εξέλιξη της ένδειξης αυτής, χωρίς απαραίτητα να έχει την πραγματική τιμή, για να
καταλάβει την πορεία της αποθείκωσης. Αν βέβαια υπάρχει το κατάλληλο όργανο μέτρησης, ακόμα καλύτερα. Σε μία πλήρως αποθειικωμένη μπαταρία οι παλμοί δεν ξεπερνάνε τα 20V.
Από όσο έχω διαβάσει, πολλοί αφήνουν το κύκλωμα μόνιμα σε σύνδεση πάνω στη μπαταρία και κατά τη διάρκεια χρήσης του αμαξιού, καθώς δεν υπάρχει επίδραση
στα ηλεκτρονικά (η μπαταρία απορροφά όλο τον παλμό).
Πάντως, καλό είναι όσο διαρκεί η αποθείκωση να υπάρχει συνεχής ή περιστασιακή φόρτιση χαμηλής ισχύος με κάποιο trickle charger ώστε να μην εκφορτίζεται
πολύ η μπαταρία και αντιστρέφουμε αυτό που θέλουμε να πετύχουμε. Είπαμε, είναι αργή διαδικασία που μπορεί να διαρκέσει κάμποσες βδομάδες.
Για όσους ενδιαφέρονται περισσότερο, ας ψάξουν στο google με τις λέξεις desulfator (έτσι το γράφουν όλοι οι Αμερικανοί, αν και το σωστό είναι το desulphator)
και Alastair Couper. Μερικοί έχουν κάνει μικροεπεμβάσεις στο κύκλωμα, όπως η εταιρεία Frontier Springs (βάλτε κι αυτό στο google αν θέλετε), αλλά κατά βάση
το αρχικό σχέδιο είναι μια χαρά.
Από όσα έχουν αναφέρει παλιότεροι χρήστες, εφόσον μία μπαταρία

δεν έχει δομικά προβλήματα (να έχουν ραγίσει οι πλάκες, να έχει βραχυκυκλώσει κλπ),
κρατά τουλάχιστον 11,7V μετά από φόρτιση

τότε μπορεί να επανέλθει σε καλή κατάσταση με τον αποθειικωτή.
Χρήστες αναφέρουν ότι κρατάνε τις μπαταρίες τους άνετα για τουλάχιστον 5, έως και 8-10 χρόνια έναντι 2 ετών πριν τη χρήση αποθειικωτή.
Σημειωτέον, ότι η αποθείκωση δουλεύει και στις κλειστές μπαταρίες (τύπου «συναγερμού»), αλλά και στις παλιές μπαταρίες NiCd.

http://www.alton-moore.net/graphics/desulfator.pdf

εγω το έφτιαξα και το δοκίμασα σε μπαταρία μολύβδου 12ν 7,2Αh με θεαματικά αποτελέσματα

kokar
07/07/2013, 20:51
η υλοποίηση της κατασκευής εγινε σε διάτρητη πλακέτα και προστέθηκε και ενα ψηφιακό βολτόμετρο ( απο το ebay 1,59 λιρες http://www.ebay.co.uk/itm/Hotsell-LED-Display-Panel-Meter-Mini-Digital-Voltmeter-DC-0V-To-30V-Blue-Red-WST/390595912901?rt=nc&_trksid=p2047675.m1851&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D286%26meid%3D8910185280550533758%26pid%3D10 0005%26prg%3D1048%26rk%3D4%26sd%3D400472568186%26 )

ο ενας διακόπτης ειναι για να συνδέει το βολτόμετρο για τον έλεγχο της τάσης της μπαταρίας
και ο δεύτερος ειναι μια μετατροπή που έκανα για να εχω δυο συχνότητες , 1ΚΗz & 10KHz

sv9cvk
07/07/2013, 22:16
Ενδιαφερον Κωστα!! Θα το δοκιμασω και εγω να δω τι κανει!!! :beer:

kokar
07/07/2013, 22:20
Χρήστο το κύκλωμα καθώς και το κόστος αυτού ειναι τόσο χαμηλό που αξίζει τον κόπο !

VASOS
07/07/2013, 23:01
Πάρα πολύ ωραίος :beer::beer::beer:

Gi_4ce
08/07/2013, 02:32
Τα συγχαρητηρια μου κυριε!!!

GFawkes
08/07/2013, 08:33
ευχαριστουμε για την ενημερωση....

μαλλον θα το δοκιμασω και εγω!!!

:beer:

GIXXERAKIAS
08/07/2013, 08:44
Πάρα πολύ καλή κατασκευή και άκρα ενδιαφέρουσα.Η δική μου μπαταρία είναι ήδη 5 ετών και δουλεύει αψογα μέχρι στιγμής αλλά την έχω φορτίσει ήδη μία φορά λόγω ακινησίας 3 μηνών (δέν έκανα προσπάθεια να τραβήξω μίζα) αλλά είχε αρκετά αμπέρ και βόλτ τελικά να δώσει εκκίνηση όταν την έβαλα στον φορτιστή.

Στήν ουσία αυτό το κύκλωμα είναι τροφοδοτούμενο από την μπαταρία??Yparxei kapoio link me etoimo to kitaki me ti xreiazetai san do it yourself?

kokar
08/07/2013, 10:02
βρήκα ενα αλλο το οποίο μπαίνει σε σειρά με τον φορτιστεί που μπορεί να εχετε και νομίζω οτι υπάρχει και σε κιτ

http://www.barkeraircraft.com/files/Pulse3_web_layout_.pdf

MARKOS-V
11/07/2013, 15:54
Αντιγρφη απο αλλο site ....

Το 2000 είχε δημοσιευτεί ένα άρθρο του Alastair Couper στο τεύχος 77 (June / July 2000) του Αμερικανικού περιοδικού Home Power [συνημμένο αρχείο]
Ο Couper πρότεινε ένα απλό κύκλωμα για τη δημιουργία παλμών σχετικά υψηλού voltage και amperage με τροφοδοσία από την ίδια την μπαταρία.
Η διαδικασία είναι αργή προφανώς, καθώς οι παλμοί πρέπει να αποδομήσουν σιγά-σιγά το θείο που προσκολλάται στις πλάκες και να το κάνουν
να επιστρέψει στο υγρό διάλυμμα οξέων της μπαταρίας. Δεν επιδιώκουμε να ξεκολλήσει το θείο και να πέσει στον πάτο της μπαταρίας, όπως γίνεται
με την προσθήκη ειδικών αλάτων ή την συνηθισμένη σύσταση των ειδημόνων για πολύωρη φόρτιση με υψηλή ένταση ρεύματος (όπου κοχλάζουν τα υγρά).
Αν το θείο ξεκολλήσει με βίαιο τρόπο και καταλήξει ως στερεό υλικό στον πάτο αντί να διαλυθεί στα υγρά, τότε μπορεί να σχηματίσει βραχυκύκλωμα μεταξύ
των πλακών αχρηστεύοντας την μπαταρία.
Με πολύ μικρό κόστος αγόρασα τα υλικά του κυκλώματος του Couper, και χωρίς να έχω πρότερη εμπειρία, έφτιαξα σε πλακέτα το κυκλωματάκι το οποίο
δουλεύει πολύ καλά, και τραβάει κάπου 0.03Α (δεν έχω μεγαλύτερη ακρίβεια μέτρησης). Δεν έβαλα ακριβώς τον τύπο του MOSFET και της γρήγορης
διόδου που ορίζει το κύκλωμα, αλλά κάποια ισοδύναμα. Ούτως ή άλλως, ορισμένα υλικά δεν χρειάζεται να είναι στο ακριβώς, όπως πχ στα πηνία.
Ο Φανός στα Εξάρχεια πάντως έχει μέχρι και τα σωστά πηνιάκια. Το κύκλωμα χωρά άνετα σε μία πλακετίτσα περίπου 4 x 6 cm, και αν θέλει κάποιος
μπορεί να το κάνει ακόμα μικρότερο. Εγώ ως πρωτάρης δεν έκανα βέλτιστη χρήση της πλακέτας.
Το εντυπωσιακό είναι ότι η μπαταρία στην οποία κάνω δοκιμές με τον αποθειικωτή παρουσίασε άμεσα ελαφρά αύξηση του voltage (παρά την κατανάλωση ενέργειας),
ενώ σε περιοδικές φορτίσεις με ένα απλό float charger δείχνει να αντιδρά όλο και καλύτερα κρατώντας υψηλότερο βαθμό φόρτισης.
Το κύκλωμα κάνει το εξής: ένας πυκνωτής φορτίζεται από την μπαταρία στο 95% του χρόνου, και στο υπόλοιπο 5% το κύκλωμα εκφορτίζει τον
πυκνωτή μέσω ενός πηνίου επιστρέφοντας ένα παλμό με σχετικά υψηλό voltage και κάποια ένταση στην μπαταρία. Και όλα αυτά 1000 φορές το δευτερόλεπτο.
[Βάζοντας το αυτί κοντά στο MOSFET που ανοιγοκλείνει το κύκλωμα, μπορεί να ακούσει κανείς τον οξύ ήχο του 1 KHz με την οποία έχει ρυθμιστεί να
οδηγείται το MOSFET από το ολοκληρωμένο 555].
Με παλμογράφο ή πολύμετρο με ένδειξη peak voltage έχουν μετρηθεί μέχρι 55V και 6Α από άλλους ιδιοκατασκευαστές, αλλά εγώ δεν έχω τέτοια εργαλεία.
Αντίθετα, πρόσθεσα ένα μικρό κυκλωματάκι με έναν ακόμα πυκνωτή+αντίσταση και δίοδο, μήπως και πάρω κάποια ένδειξη του voltage του παλμού.
Κάπως μάταια βέβαια, αφού το απλό πολύμετρό μου δεν προλαβαίνει να αρπάξει την ένδειξη της μέγιστης διαφοράς δυναμικού, και το πολύ δείχνει 18V.
Ένα αναλογικό βολτόμετρο που δοκίμασα δείχνει ακόμα χαμηλότερα, αφού τρώει περισσότερη ενέργεια από τον πυκνωτή για να κρατήσει την ένδειξή του.
Εστω κι έτσι όμως, αυτό το voltage είναι μία χρήσιμη ένδειξη. Όσο προχωράει η διαδικασία της

τότε μπορεί να επανέλθει σε καλή κατάσταση με τον αποθειικωτή.
Χρήστες αναφέρουν ότι κρατάνε τις μπαταρίες τους άνετα για τουλάχιστον 5, έως και 8-10 χρόνια έναντι 2 ετών πριν τη χρήση αποθειικωτή.
Σημειωτέον, ότι η αποθείκωση δουλεύει και στις κλειστές μπαταρίες (τύπου «συναγερμού»), αλλά και στις παλιές μπαταρίες NiCd.

http://www.alton-moore.net/graphics/desulfator.pdf

εγω το έφτιαξα και το δοκίμασα σε μπαταρία μολύβδου 12ν 7,2Αh με θεαματικά αποτελέσματα


ποιο απο τα δυο κυκλωματα εφτιαξες;
και δεν εχω καταλαβει σε πιοα σημεια ,βαζεις την ..παροχη .βλεπω μονο το+ και το - των 12 βολτ

kokar
11/07/2013, 22:47
εγώ έφτιαξα αυτό των 12ν ---> http://www.alton-moore.net/graphics/desulfator.pdf

μια καλύτερη απεικόνιση αυτού που έφτιαξα ειναι η παρακάτω

OldMan
12/07/2013, 10:37
εγώ έφτιαξα αυτό των 12ν ---> http://www.alton-moore.net/graphics/desulfator.pdf
μια καλύτερη απεικόνιση αυτού που έφτιαξα ειναι η παρακάτω
Σε ρωτάει ο άνθρωπος, που μπαίνει η παροχή...??

(και σωστα, γιατί στο σχήμα δεν φαίνεται κάτι και δεν εξηγείς ότι η σύνδεση γίνεται παράλληλα με την μπαταρία, ώστε η "κανονική" φόρτιση να γίνεται από τον οποιονδήποτε κλασσικό φορτιστή...)

kokar
12/07/2013, 13:01
το σχέδιο που ανέβασα θεώρησα οτι το λέει καθαρά, 12ν lead acid battery ......

OldMan
12/07/2013, 13:31
το σχέδιο που ανέβασα θεώρησα οτι το λέει καθαρά, 12ν lead acid battery ......
Δεν κατάλαβες την απορία του ανθρώπου...

Δεν φαίνεται πουθενά στο σχέδιο καμιά πηγή ενέργειας, πλην της μπαταρίας, οπότε είναι λογικό να ρωτάει...

Υ.Γ.
Έχεις δοκιμάσει το κύκλωμα με τον φορτιστή επάνω στην μπαταρία..??
(με κάποια "βαρβάτη" δίοδο, εννοείται..)

kokar
23/07/2013, 18:04
φυσικά και γίνετε να έχεις και τον φορτιστεί επάνω στην μπαταρία

υπάρχει και έτοιμη συσκευή με το αναλογο video

http://www.batterytechsolutions.com/desulfator#.Ue6nqdJ7LCe

GIXXERAKIAS
24/07/2013, 08:24
Αν κάποιος σκέφτεται να παραγγείλει απότο site θα με ενδιέφερε και εμένα κάτι τέτοιο.:)

iconan
30/07/2013, 00:43
Δεν είχα ιδέα οτι υπήρχε τέτοιο πράγμα! μόλις βρώ χρονο θα φτιαξω ένα να το δοκιμάσω!

trelamenos1988
03/09/2013, 13:15
ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΒΑΒΟΥΡΑ ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΠΑΛΜΙΚΟ ΦΟΡΤΙΣΤΗ (http://www.allbatteries.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=388) ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΝΝΝΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΨΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΜΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΑΝ ΣΥΝΤΗΡΗΤΗΣ...Κ ΕΓΩ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ 5 ΧΡΟΝΙΑ...

OldMan
03/09/2013, 13:34
ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΝΝΝΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΨΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΜΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ
ΕΝΝΝΝΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΚΆΨΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΉ ΠΑΛΜΩΝ ΥΨΗΛΗΣ ΤΑΣΗΣ...??

MARKOS-V
16/09/2013, 20:17
εγώ έφτιαξα αυτό των 12ν ---> http://www.alton-moore.net/graphics/desulfator.pdf

μια καλύτερη απεικόνιση αυτού που έφτιαξα ειναι η παρακάτω


λογο του οτι ειμαι λιγο ή πολυ ασχετος,ας με συγχωρεσεις για την αφελη ερωτηση
αυτο το κυκλωμα ,αν το λεω σωστα,που εφτιαξες,συνδεεται ,στα δεξια του, με την μπαταρια που θελουμε να αποθειικωσουμε και ..τελος;αυτο ηταν;
δηλ σαν να βαζω ...πανω σε μια μπαταρια ,ενα...κουτι απο τσιγαρα ,με δυο καλωδια,που τα συνδεω στους πολους;
σωστα τα λεω;το κυκλωμα παιρνει ρευμα απο την μπαταρια κ την επιστρεφει σε αυτη με μορφη παλμων;
σωστα τα λεω ή λεω μακακιες;

OldMan
17/09/2013, 13:18
Ναι βρε καλέ μου άνθρωπε...

Το ξαναρώτησες και απαντήθηκε ήδη ...

Αν θέλεις να κάνεις μόνο αποθεϊίκωση, το συνδέεις στους πόλους της μπαταρίας (αρκεί να μην είναι εντελώς άδεια..)

Αν είναι άδεια και δέχεται κάποιο φορτίο, την φορτίζεις όσο πάει και συνδέεις το κύκλωμα...

Αν δεν δέχεται καθόλου φορτίο (εξαιτίας προχωρημένης θειϊκωσης) μπορείς να συνδέσεις το κύκλωμα μαζί με τον φορτιστή...

MARKOS-V
22/09/2013, 08:44
εγώ έφτιαξα αυτό των 12ν ---> http://www.alton-moore.net/graphics/desulfator.pdf

μια καλύτερη απεικόνιση αυτού που έφτιαξα ειναι η παρακάτω

φιλε κοκαρ,το αρχικο κυκλωμα δεν εχει το στοιχειο ZD1 15V 0,5W.
εσυ την εβαλες ,επειδη προσθεσες το βολτομετρακι;
ειναι απαραιτητο ,αν δεν βαλω βολτομετρο,να μπει στο κυκλωμα;

OldMan
23/09/2013, 11:44
φιλε κοκαρ,το αρχικο κυκλωμα δεν εχει το στοιχειο ZD1 15V 0,5W.
εσυ την εβαλες ,επειδη προσθεσες το βολτομετρακι;
ειναι απαραιτητο ,αν δεν βαλω βολτομετρο,να μπει στο κυκλωμα;
Αν και δεν είμαι ο καθ΄ύλην αρμόδιος...

Προφανώς έβαλε την Zener για να σταθεροποιήσει την τάση τροφοδοσίας του 555 στα 15V.
(πιθανόν για λόγους χρονισμού του trigering..)

MARKOS-V
24/09/2013, 17:24
το εφτιαξα το κυκλωμα.το εβαλα πανω στην μπαταρια,εκανε ενα ψιλο ασθενη θορυβο,οπως λεει το κειμενο,αλλα μετα απο λιγη ωρα σταματησε ο θορυβος
τι σημαινει αυτο τωρα;οτι το εκαψα,η οτι ....δουλευει στο ...αθορυβο;
πως μπορω να καταλαβω οτι δουλευει κ δεν εχει καει;παλμογραφους κ τετοια δεν εχω.ενα αναλογικο βολτρομετρο εχω.
φιλε κοκαρ που εισαι;

OldMan
24/09/2013, 19:55
το εφτιαξα το κυκλωμα.το εβαλα πανω στην μπαταρια,εκανε ενα ψιλο ασθενη θορυβο,οπως λεει το κειμενο,αλλα μετα απο λιγη ωρα σταματησε ο θορυβος
τι σημαινει αυτο τωρα;
Αν το έβαλες χωρίς τον φορτιστή σημαίνει ότι άδειασε η μπαταρία...!!!:D

MARKOS-V
25/09/2013, 10:34
η μπαταρια ....δουλευει μια χαρα
τον ....θορυβο δεν ακουω.
τεσπα.μπορει κ να δουλευει στο...αθορυβο
...δουλευει τελικα.επιτελους το .....ακουσα

kokar
29/10/2013, 15:38
βρήκα οτι κυκλοφορεί σε ΚΙΤ και στο ebay

http://www.ebay.com/itm/12-volts-lead-acid-battery-desulfator-kit/280925807313?rt=nc&_trksid=p2047675.m1851&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D18240%26meid%3D2289571360397759554%26pid%3D 100005%26prg%3D8344%26rk%3D5%26rkt%3D5%26sd%3D151058403767%26

kokar
19/01/2014, 10:11
έβγαλα απο το παρακάτω link το PCB για πάσα χρήση...

http://www.ebay.com/itm/12-volts-lead-acid-battery-desulfator-kit/280925807313?rt=nc&_trksid=p2047675.m1851&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D18240%26meid%3D2289571360397759554%26pid%3D 100005%26prg%3D8344%26rk%3D5%26rkt%3D5%26sd%3D151058403767%26

http://img199.imageshack.us/img199/465/xozf.jpg

http://img845.imageshack.us/img845/1438/iuqv.jpg

Desperado
19/01/2014, 23:21
Η δεύτερη φωτό δεν ανοίγει. Επίσης, πόσο σου κόστισε αυτό το κύκλωμα να το φτιάξεις? Ενδεικτικά ρωτάω, αν και φαίνεται ότι θα κόστισε λίγο. Το έτοιμο κιτ του ebay κοστίζει περίπου 17 ευρώ, όταν με τα ίδια χρήματα το βρίσκεις έτοιμο σε κουτι.
http://www.aliexpress.com/item/Hot-sale-Auto-Pulse-Desulfator-for-lead-acid-batteries-battery-regenerator-to-revive-and-rejuverate-the/1571996851.html

Βέβαια δεν ξέρω αν είναι το ίδιο κύκλωμα, τι δυνατότητες έχει και τι ποιότητα είναι. Πως σου φαίνεται?

kokar
21/01/2014, 18:08
Η δεύτερη φωτό δεν ανοίγει. Επίσης, πόσο σου κόστισε αυτό το κύκλωμα να το φτιάξεις? Ενδεικτικά ρωτάω, αν και φαίνεται ότι θα κόστισε λίγο. Το έτοιμο κιτ του ebay κοστίζει περίπου 17 ευρώ, όταν με τα ίδια χρήματα το βρίσκεις έτοιμο σε κουτι.
http://www.aliexpress.com/item/Hot-sale-Auto-Pulse-Desulfator-for-lead-acid-batteries-battery-regenerator-to-revive-and-rejuverate-the/1571996851.html

Βέβαια δεν ξέρω αν είναι το ίδιο κύκλωμα, τι δυνατότητες έχει και τι ποιότητα είναι. Πως σου φαίνεται?

οι φωτο ανοίγουν ολες, το κύκλωμα ειναι το ιδιο με αυτό που είχα βάλει στο πρώτο ποστ, την πλακέτα την έφτιαξα μόνο και μόνο για αυτούς που
δεν έχουν τάση εξοικείωση με τις διάτρητες πλακέτες γενικών κατασκευών

andreastwin
18/04/2014, 19:55
α για σου,τωρα τα ειπες καλα. παρηγγειλα απο ebay το κιτ 10€
Ναι βρε καλέ μου άνθρωπε...

Το ξαναρώτησες και απαντήθηκε ήδη ...

Αν θέλεις να κάνεις μόνο αποθεϊίκωση, το συνδέεις στους πόλους της μπαταρίας (αρκεί να μην είναι εντελώς άδεια..)

Αν είναι άδεια και δέχεται κάποιο φορτίο, την φορτίζεις όσο πάει και συνδέεις το κύκλωμα...

Αν δεν δέχεται καθόλου φορτίο (εξαιτίας προχωρημένης θειϊκωσης) μπορείς να συνδέσεις το κύκλωμα μαζί με τον φορτιστή...

andreastwin
17/05/2014, 10:34
ελαβα το κιτ πριν 20 μερες το μονταρισα,και το εβαλα σε μια μπαταρια που εχω στιν γουρουνα η οποια ητανε εντελως στεγνη απο υγρα,διοτι ειναι 3 χρονια σε ακινησια,τις εβαλα απεσταγμενο νερο,γιατη δεν ειχα υλεκτρολιτη,συνδεσα τον αποθειικωτη μαζι με εναν μικρο φορτιστη 500ma 12v και μετα απο 15 μερες η μπαταρια κραταει πλεον ρευμα και αρχιζουν τα στειχεια να βραζουν.η αληθεια ειναι οτι θελει υπομονη και τα αποτελεσματα θα τα δης περιπου στον μηνα.μιλαω ομως για μπαταρια παρατιμενει,για μπαταριες σε καλητερη καταστασει σηγουρα θα ειναι πολυ πιο συντομα τα αποτελεσματα.παντος κανει δουλεια.

MAIK72
17/05/2014, 11:17
Με άλατα το έχει δοκιμάσει κανείς;Tο Epsom Salts είναι απλά άλατα μπάνιου

https://www.youtube.com/watch?v=lFEnErs68XM

andreastwin
01/06/2014, 08:35
317348 αυτος ο φορτιστης κανει θαυματα,απο ebay 31€ με δωρεαν μεταφορικα.εχω μπαταρια αυτοκινητου ολοκαινουργια αχρησιμοποιητη τρεια χρονια στο ραφι και δεν φορτιζε με κανεναν φορτιστη,ουτε καν ξεκιναγε,και με αυτον τον φορτιστη σε τρεις μερες εγινε τουμπανο.αλλη μπαταρια στιν παρκαρισμενη γουρουνα τρια χρονια ουτε μισο volt τιν εκανε τουμπανο και αυτη.υπ΄οψην τις αδειασα τα υγρα και τις εβαλα αλατα epsom. και τελος τις μπαταριες δεν τις πεταμε,φιαχνονται και επανερχονται.

Dbnn
02/06/2014, 05:24
317348 αυτος ο φορτιστης κανει θαυματα,απο ebay 31€ με δωρεαν μεταφορικα.εχω μπαταρια αυτοκινητου ολοκαινουργια αχρησιμοποιητη τρεια χρονια στο ραφι και δεν φορτιζε με κανεναν φορτιστη,ουτε καν ξεκιναγε,και με αυτον τον φορτιστη σε τρεις μερες εγινε τουμπανο.αλλη μπαταρια στιν παρκαρισμενη γουρουνα τρια χρονια ουτε μισο volt τιν εκανε τουμπανο και αυτη.υπ΄οψην τις αδειασα τα υγρα και τις εβαλα αλατα epsom. και τελος τις μπαταριες δεν τις πεταμε,φιαχνονται και επανερχονται.

Συμφωνώ αλλά όταν η μπαταρία είναι σφραγισμένη τι κάνουμε?

andreastwin
02/06/2014, 15:40
Συμφωνώ αλλά όταν η μπαταρία είναι σφραγισμένη τι κάνουμε?

τιν ανοιγεις,ολες ανοιγουν.

gefr
06/10/2014, 09:39
Τοποθέτησα ένα τέτοιο αλλά δεν άντεξε μήνα. Σε κάποιο πλύσιμο της μηχανής βράχηκε και καπούτ.
http://www.ebay.com/itm/Battery-life-increase-12Volt-LEAD-ACID-BATTERY-DESULPHATOR-DESULFATER-UNIT-/271508001860?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f37235444

andreastwin
06/10/2014, 15:57
δεν μενει μονιμα επανω στην μηχανη, το βαζεις οταν κανεις φορτιση,η οταν θελεις να κανεις αποθειικωση.λογικο ειναι να βραχει αφου το ειχες αφησει επανω μονιμα.

zentakiasSF
28/11/2014, 17:31
Σκέφτομαι να παρω αυτον εδω (http://www.ebay.com/itm/Auto-Pulse-Desulfator-for-lead-acid-batteries-battery-regenerator/251723225456?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D25214%26meid%3D56232c66c3234b4f89ad5d527fe4 d4c5%26pid%3D100005%26prg%3D10628%26rk%3D5%26rkt%3D6%26sd%3D281239113838&rt=nc)
Εχει αγορασει κανεις παρομοιο απο ebay να μας πει αν οντως κανει δουλεια?


Αντρεα, εκεινη την μπαταρια που σου ειχε στεγνωσει τελικα την ανεστησε?
εχω και γω καποιες απο τρακτερ οι οποιες ομως κρατανε λιγο φορτιο και σκεφτομαι μηπως τις σωσω.

andreastwin
29/11/2014, 08:40
πιστευω οτι αν τις δουλεψεις μερικες φωρτισεις θα παρουν τα πανω τους.την στεγνομενη τελικα δεν τιν γλιτωσα,θελει περισσοτερει δουλεια,[αδιασμα τα υγρα λιγο κουνημα να ξεκολισουν τα κατακαθεια απο τιν ηλεκτρολιση που κανει η μπαταρια,και μετα κενουργιο ηλεκτρολιτη και φωρτιση,αλλα επειδη ειχα μπαταρια αλλη δεν ασχοληθηκα.τις μηχανης ομως τιν εκανε αστερη και δουλευη αψωγα.

gefr
13/12/2014, 09:40
Ερώτηση: οι καλοί φορτιστές όπως π.χ. οι CTEK δεν κάνουν αυτή τη δουλειά όταν μπούν σε φάση συντήρησης; όταν ανάβει το φωτάκι με την ένδειξη ζιγκ-ζάγκ;

andreastwin
13/12/2014, 16:05
λογικα ναι.

OldMan
08/01/2016, 15:07
Για τον φίλο μου τον Πανούλη :

(όλοι συνδέονται πανω στους πολους της μπαταρίας, με ή χωρίς κανονικό φορτιστή - αρκεί να έχει φορτίο η μπαταρία για να δουλεψει ο ταλαντωτής..)

1. Απλό αλλα δύσκολο να βρεις το συγκεκριμένο MosFet
(κάποιο αντίστοιχο με παρόμοιο Idss και Vd ON θα κανει την δουλειά..)

2. Πιο πολύπλοκο αλλα πιο ευκολα βρισκεις τα εξαρτήματα

3. Παραλλαγή του 1.

OldMan
08/01/2016, 15:10
Καλυτερο των ανωτέρω αλλα με πιο βαβουρτζιδικη πλακετα..
(βαριέμαι να κανω στο Eagle - άμα θες να στείλω μια Vero ή διάτρητη..)

free rider
08/01/2016, 17:29
Καλυτερο των ανωτέρω αλλα με πιο βαβουρτζιδικη πλακετα..
(βαριέμαι να κανω στο Eagle - άμα θες να στείλω μια Vero ή διάτρητη..)

eagle?
κοίτα να δεις που θα βγούμε και συνάδελφοι..
:beer:

grharris
10/01/2016, 10:28
Ο αποθειικωτης κανει για Gel μπαταριες;

OldMan
11/01/2016, 14:17
Κάνει αλλα υποτίθεται ότι οι gel δεν παθαίνουν θειίκωση..

grharris
11/01/2016, 19:30
Και απο τι χαλανε αν δεν παθαινουν θειίκωση? (Ιδικα αυτες που δεν φορτιζονται συχνα)

p@nos
12/01/2016, 11:27
eagle???

altium ρε παιδια :D

p@nos
12/01/2016, 11:36
ολδμαν στο τελευταιο σχηματικο αν μπορεις ανεβασε το σε μια μεγαλυτερη φοτο η καπου online μη μας βγουν τα ματακια :p

OldMan
12/01/2016, 17:12
Μπλέξαμε και με τυφλούς, γμτ...

Γκάβακα, ο C3 είναι 4n7, oι C1 & C3 100nF, oι δίοδοι 1Ν4002, η zener 14V/1.5W και τα τσοκάκια σε μΗ...