PDA

View Full Version : Προβλημα με ενδειξη βενζινης



Vallinor
07/07/2013, 17:53
Καλησπερα φιλαρακια,

Εχω το εξης προβλημα τον τελευταιο καιρο. (Μηχανη : Fazer FZ6N 2005)

Εμεινα απο βενζινη ενω εδειχνε πως εχει μεσα 3/6 γραμμες
Οταν ξαναεβαλα βενζινη εδειχνε οκ μεχτι την τελευταια γραμμη και μετα αρχιε να ανεβαινει μεχρι την τριτη

Οποτε καταλληγουμε στο οτι η ενδειξη βενζινης δεν λειτουργει σωστα...
Καμια ιδεα πως να το αντιμετωπισω μιας και παει μαζι με την αντλια και το κοστος καινουργιας ειναι απαγορευτικο (700 ευρω)

Oποιαδηποτε ιδεα ευπροσδεκτη

Ευχαριστω προκαταβολικα

VASOS
07/07/2013, 18:01
Εμείς οι παλιοί κουνούσαμε τα εργαλεία δεξιά/αριστερά και ογκομετρούσαμε το τεπόζιτο με την ακουστική "ultra sonic" μέθοδο (γκλούκου γκλούκου δηλαδή) :cool:

Pan (dvs)
07/07/2013, 18:39
Εμείς οι παλιοί κουνούσαμε τα εργαλεία δεξιά/αριστερά και ογκομετρούσαμε το τεπόζιτο με την ακουστική "ultra sonic" μέθοδο (γκλούκου γκλούκου δηλαδή) :cool:

Και αν βαρεθεις να το κουνας (με την τακα τακα μεθοδο) ,πες το στο μαστορα μηπως και φταιει κανα φλοτερ.:D

SHOOTER045
07/07/2013, 18:53
γεμιζεις το τεποζιτο σου ζιγκα μεχρι επανω
μηδενιζεις μερικο χιλιομετρητη η κρατας στον ολικο ποτε γεμισες
και ξεκινας οταν μεινεις θα ξερεις την αυτονομια σου και θα βαζεις πριν μεινες
αλλιως κανε οτι λεω ο απο πανω

toyar
07/07/2013, 20:18
κι εγω με ψηφιακο δεικτη + μερικο χιλιομετρητη + χειροκινητη ρεζερβα............ παλι με κουνημα και γκλουκου-γκλουκου τσεκαρω:D
λες και ειναι αλυσοπριονο:p

Pan (dvs)
07/07/2013, 21:33
Περα απο πλακα,καθε φορα που φουλαρω,μηδενιζω και τον χιλιομετρητη,για καλο και για κακο.

Vallinor
07/07/2013, 21:49
Eυχαριστω για τις απαντησεις . Ξερω την αυτονομια μου.. το θεμα δεν ειναι να μην ξαναμεινω.. αλλα να διορθωσω το προβλημα... οταν εχει κατι η μηχανη δεν νιωθω εγω καλα... Σαν να ξενερωνω ενα πραγμα..