PDA

View Full Version : Πλοίο για Αίγυπτο..



menos
07/07/2013, 19:36
Χτένισα το διαδίκτυο και δεν βρήκα τίποτα!
Κάποια ιστοσελίδα έγραφε πως υπάρχει νέα ακτοπλοϊκή γραμμή (Champion ferries LTD) που είναι θυγατρική της ΑΝΕΚ LINES αλλά όταν την έψαξα, πάλι δεν βρήκα τίποτα!
Υπάρχει τελικά κάποια γραμμή, που να σαλπάρει Αίγυπτο, για τους Έλληνες;;

toyar
07/07/2013, 20:14
την καλυτερη εποχη πας.............:eek:

tai
07/07/2013, 20:31
http://www.aferry.co.uk/ferries-to-egypt.htm
αυτο περιέχει μέχρι και Βλαδιβοστόκ κορεα για ψαχτο

menos
07/07/2013, 20:47
την καλυτερη εποχη πας.............:eek:
Σίγουρα θα είναι καλύτερη απο την επόμενη χρονιά..

http://www.aferry.co.uk/ferries-to-egypt.htm
αυτο περιέχει μέχρι και Βλαδιβοστόκ κορεα για ψαχτο
Πολύ καλή σελίδα Χρήστο, αλλά άσχημα τα νέα... :(

Sorry, we don't have any sailing information or timetables at the moment. This might be because this route is seasonal or we don't sell it at the moment.

Κάποιο άλλο λίνκ κανείς;;

MG-KTiNoS
07/07/2013, 21:30
http://www.ask-aladdin.com/ferries.html

:D

AUFGEBRACHT
07/07/2013, 21:39
Έτσι όπως τη βλέπω τη δουλειά, άμα κάνεις λίγο υπομονή θα ξεκινήσουν δρομολόγια με σύγχρονα πλοία στη γραμμή Αίγυπτος - Συρία - Λίβανος.


295027

menos
07/07/2013, 22:33
http://www.ask-aladdin.com/ferries.html

:D
Ferry boat that leaves Alexandria goes to the following distention:

To Limassol
To Herakliion and Athens
To Heraklion and Genoa

Please note that these ferries at the moment Carrie cargo and no passengers

Τα νεύρα μου..!!:a018:

Grafton 505
07/07/2013, 22:38
Με κάθε επιφύλαξη.

http://gogreece.about.com/od/hydrofoilsferries/a/greeceegypt.htm

Billymuse
07/07/2013, 22:54
Έτσι όπως τη βλέπω τη δουλειά, άμα κάνεις λίγο υπομονή θα ξεκινήσουν δρομολόγια με σύγχρονα πλοία στη γραμμή Αίγυπτος - Συρία - Λίβανος.


295027

κρίμα τοσο ωραία παραλία να έχει γεμίσει απο πεταμένα λευτά για την "ασφάλεια" του εκάστοτε λαου....

menos
07/07/2013, 23:00
Με κάθε επιφύλαξη.

http://gogreece.about.com/od/hydrofoilsferries/a/greeceegypt.htm

Also, if you are disembarking in Egypt, you will be processed differently than as a passenger remaining with the ship for the return journey. For one thing, you will need your passport, which might otherwise be kept by the ship until your return to Cyprus.:eyepop:

Egypt has been experiencing some civil unrest since the Arab Spring uprisings and the subsequent elections. During some of it, cruise ships cancelled port stops at Port Said and Alexandria. Obviously, this type of change cannot necessarily be perfectly predicted beforehand, so bear that in mind. While it is easy to change or cancel a flight or otherwise reroute yourself, it's a little harder to adapt when you're on a ship sailing past your intended destination delivering you to another country entirely.

Να δείς που στο τέλος θα πληρώσω τον Cpt. Haddock να με πάει!!:lol::lol::lol:

Grafton 505
07/07/2013, 23:06
Άμα βάλει φελούκα, θα είσαι άρχοντας !!!! :lol:

AUFGEBRACHT
07/07/2013, 23:10
[I][COLOR="#0000FF"] Να δείς που στο τέλος θα πληρώσω τον Cpt. Haddock να με πάει!!:lol::lol::lol:

Aν ισχύει η φήμη που τον συνοδεύει θα πρέπει να πάτε με κιβωτό...

antsoar
07/07/2013, 23:53
Aν ισχύει η φήμη που τον συνοδεύει θα πρέπει να πάτε με κιβωτό...

:bawl::bawl::lol:

menos
08/07/2013, 11:14
Aν ισχύει η φήμη που τον συνοδεύει θα πρέπει να πάτε με κιβωτό...
Tragic!! :lol::lol::lol:

Το λοιπόν...
Πλοίο μέχρι στιγμής δεν υπάρχει απο πουθενά!!
Μόνο αεροπορικώς η οδικώς..

Πρίν λίγο μίλησα με την Αιγυπτιακή Πρεσβεία στην Σλοβακία.. ούτε αυτοί γνωρίζουν αν υπάρχει κάν πλοίο για την Αίγυπτο.
Η τιμή της visa είναι στα 30€ και πρέπει να τους αναφέρω πως θα πάω, που θα πάω, γιατί θα πάω, που θα διαμε΄νω και τον λόγο της επίσκεψής μου..!!
Πρέπει να βγάλω φωτογραφίες διαβατηρίου (πάλι) και να τις δώσω.. μόνο φωτοτυπία και γνήσιο υπογραφής δεν μου ζητήσανε για το σώβρακο που φοράω!!
America κατάντησε η Αίγυπτος!:cry:

sniper
08/07/2013, 11:33
Tragic!! :lol::lol::lol:

Το λοιπόν...
Πλοίο μέχρι στιγμής δεν υπάρχει απο πουθενά!!
Μόνο αεροπορικώς η οδικώς..

Πρίν λίγο μίλησα με την Αιγυπτιακή Πρεσβεία στην Σλοβακία.. ούτε αυτοί γνωρίζουν αν υπάρχει κάν πλοίο για την Αίγυπτο.
Η τιμή της visa είναι στα 30€ και πρέπει να τους αναφέρω πως θα πάω, που θα πάω, γιατί θα πάω, που θα διαμε΄νω και τον λόγο της επίσκεψής μου..!!
Πρέπει να βγάλω φωτογραφίες διαβατηρίου (πάλι) και να τις δώσω.. μόνο φωτοτυπία και γνήσιο υπογραφής δεν μου ζητήσανε για το σώβρακο που φοράω!!
America κατάντησε η Αίγυπτος!:cry:

Ειδήσεις δεν βλέπεις ε;

byron
08/07/2013, 11:43
Ειδήσεις δεν βλέπεις ε;

Βλέπει, αλλά μπορεί να είναι μισθοφόρος. :lol:

sniper
08/07/2013, 11:49
Βλέπει, αλλά μπορεί να είναι μισθοφόρος. :lol:

Τωρα θυμήθηκα ότι έχει ΧΧ... μας δουλεύει ή δεν έχει πιστοποιητικό για το αξιόπλοο;

Cpt. Haddock
08/07/2013, 12:06
Να δείς που στο τέλος θα πληρώσω τον Cpt. Haddock να με πάει!!:lol::lol::lol:

Με ενα καλό ποσό, όλα γινονται. :a44:

byron
08/07/2013, 12:07
Τωρα θυμήθηκα ότι έχει ΧΧ... μας δουλεύει ή δεν έχει πιστοποιητικό για το αξιόπλοο;

Βγάζει γούστα το moto.gr πάντως. Ο menos θέλει να πάει Αίγυπτο, ο άλλος ήθελε να πάει Κρήτη χωρίς να περάσει από Πειραιά, ο aristidis γουστάρει γλαρόσουπα...

Κανένας νορμάλ για Βόρεια Μύκονο δεν υπάρχει ?? :tooth:

Cpt. Haddock
08/07/2013, 12:08
Κανένας νορμάλ για Βόρεια Μύκονο δεν υπάρχει ?? :tooth:


Ο τρουπερ... :smokin:

AristidisZ
08/07/2013, 12:08
Βγάζει γούστα το moto.gr πάντως. Ο menos θέλει να πάει Αίγυπτο, ο άλλος ήθελε να πάει Κρήτη χωρίς να περάσει από Πειραιά, ο aristidis γουστάρει γλαρόσουπα...

Κανένας νορμάλ για Βόρεια Μύκονο δεν υπάρχει ?? :tooth:
εκεί δεν είναι που έχει πελεκάνους ;
απαπαπααααα
σα μεγάλος γλάρος είναι :bawl:

menos
08/07/2013, 12:10
Σπάνια εως καθόλου... στο φατσοβιβλίο τα μαθαίνεις καλύτερα.:lol:
Όπως και να'χει.. μάλλον δεν βγαίνει άκρη με αυτή την ιστορία.. και τα 30€ που ζητάνε τα θεωρώ υπερβολή για μια χώρα που πνίγεται (με τη σειρά της) οικονομικά..
Ασε που έχω διαβάσει και κάτι όμορφα όπως αυτό. (http://www.youregypt.com/eguide/genguide/camping/)

sniper
08/07/2013, 12:12
Σπάνια εως καθόλου... στο φατσοβιβλίο τα μαθαίνεις καλύτερα.:lol:
Όπως και να'χει.. μάλλον δεν βγαίνει άκρη με αυτή την ιστορία.. και τα 30€ που ζητάνε τα θεωρώ υπερβολή για μια χώρα που πνίγεται (με τη σειρά της) οικονομικά..
Ασε που έχω διαβάσει και κάτι όμορφα όπως αυτό. (http://www.youregypt.com/eguide/genguide/camping/)

Με το σεξ πως τα πας;

(να δούμε αν εισαι για Αίγυπτο ή Β. Μύκονο)

AristidisZ
08/07/2013, 12:13
όχι ότι μου πέφτει λόγος, αλλά μιλάς για τουρισμό τόση ώρα ;;;

sniper
08/07/2013, 12:15
όχι ότι μου πέφτει λόγος, αλλά μιλάς για τουρισμό τόση ώρα ;;;

295074

AristidisZ
08/07/2013, 12:16
295074

άμα δε με διώξουν από τη δουλειά...

road spirit
08/07/2013, 12:18
Σπάνια εως καθόλου... στο φατσοβιβλίο τα μαθαίνεις καλύτερα.:lol:
Όπως και να'χει.. μάλλον δεν βγαίνει άκρη με αυτή την ιστορία.. και τα 30€ που ζητάνε τα θεωρώ υπερβολή για μια χώρα που πνίγεται (με τη σειρά της) οικονομικά..
Ασε που έχω διαβάσει και κάτι όμορφα όπως αυτό. (http://www.youregypt.com/eguide/genguide/camping/)

μας κάνεις πλάκα, έλα πες το ...

sniper
08/07/2013, 12:27
μας κάνεις πλάκα, έλα πες το ...

+954

menos
08/07/2013, 12:27
Με το σεξ πως τα πας;

(να δούμε αν εισαι για Αίγυπτο ή Β. Μύκονο)
Για το σέξ, μην τα συζητάς... φαντάσου πως ακόμη και εσύ τελευταία έχεις αρχίσει να μου φαίνεσαι κουκλίτσα..!

sniper
08/07/2013, 12:28
Για το σέξ, μην τα συζητάς... φαντάσου πως ακόμη και εσύ τελευταία έχεις αρχίσει να μου φαίνεσαι κουκλίτσα..!

OK, μια χαρά είσαι για την Αίγυπτο τότε.

Μην ξεχάσεις να περάσεις από την πλατεία Ταχίρ.

menos
08/07/2013, 12:50
Να σας κατατοπίσω λοιπόν καλύτερα πρίν φτάσουμε 5 σελίδες σπαμ..

Η αρχική ιδέα είναι αυτή..
Ξεκίνημα απο Σλοβακία.. Ουγγαρία, Ρουμανία, Βουλγαρία, Τουρκία, Συρία, Ιορδανία, Ισραήλ και τελικός προορισμός Αλεξάνδρεια για να πάρω πλοίο για Αθήνα και να επιστρέψω απο Βουλγαρία, Σερβία, Ουγγαρία, πίσω στην Σλοβακία...
Αλλά που είναι το πλοίο... οεο;;

Εναλλακτικά μπορεί να δοκιμάσω να περάσω την Αίγυπτο, να φτάσω Λιβύη και να κοιτάξω για πλοίο απο μπενγκάζι για Ελλάδα...

sniper
08/07/2013, 12:57
Να σας κατατοπίσω λοιπόν καλύτερα πρίν φτάσουμε 5 σελίδες σπαμ..

Η αρχική ιδέα είναι αυτή..
Ξεκίνημα απο Σλοβακία.. Ουγγαρία, Ρουμανία, Βουλγαρία, Τουρκία, Συρία, Ιορδανία, Ισραήλ και τελικός προορισμός Αλεξάνδρεια για να πάρω πλοίο για Αθήνα και να επιστρέψω απο Βουλγαρία, Σερβία, Ουγγαρία, πίσω στην Σλοβακία...
Αλλά που είναι το πλοίο... οεο;;

Εναλλακτικά μπορεί να δοκιμάσω να περάσω την Αίγυπτο, να φτάσω Λιβύη και να κοιτάξω για πλοίο απο μπενγκάζι για Ελλάδα...

Nα σε κατατοπίσω εγώ.

Δεν ξέρω που αλλού θα πας αλλα στην Αίγυπτο γίνεται της καριόλας, μόλις έγινε ανατροπή της κυβέρνησης απο το στρατό, έχουν στρατιωτικό νόμο, τους σκοτώνουν σαν τις μύγες, βιασμοί κλπ είναι ρουτίνα...

Αν θες να πας, καλά γ@μήσια (μεταφορικά και κυριολεκτικά).

byron
08/07/2013, 13:02
Nα σε κατατοπίσω εγώ.

Δεν ξέρω που αλλού θα πας αλλα στην Αίγυπτο γίνεται της καριόλας, μόλις έγινε ανατροπή της κυβέρνησης απο το στρατό, έχουν στρατιωτικό νόμο, τους σκοτώνουν σαν τις μύγες, βιασμοί κλπ είναι ρουτίνα...

Αν θες να πας, καλά γ@μήσια (μεταφορικά και κυριολεκτικά).

Ασε μας ρε sniper με τις υπερβολές σου...
Εδώ έβαλε την Συρία μέσα, που γίνεται της καρακαργιόλας απ΄τον εμφύλιο...ο συνωστισμός της Αιγύπτου θα τον πειράξει?

spyrakos35
08/07/2013, 13:03
εγώ πάλι γιατί πιστεύω οτι στο ισραήλ θα φάει πιο μεγάλο αγγούρι???

sniper
08/07/2013, 13:05
Ασε μας ρε sniper με τις υπερβολές σου...
Εδώ έβαλε την Συρία μέσα, που γίνεται της καρακαργιόλας απ΄τον εμφύλιο...ο συνωστισμός της Αιγύπτου θα τον πειράξει?

Ναι αλλα στην Αιγυπτο ψάχνει παπόρι..

Και στη Συρία, σιγά ρε... κάτι νερομπαλόνια πετάνε ο ένας στον άλλο...

Τπτ, μ@λακίες menos... πασχαλιάτικα είναι, παίζουν τα παιδιά..

Καλό ταξίδι..

sniper
08/07/2013, 13:05
εγώ πάλι γιατί πιστεύω οτι στο ισραήλ θα φάει πιο μεγάλο αγγούρι???

Δλδ εσυ αν φας μικρό αγγούρι, δεν το λες σεξ;

byron
08/07/2013, 13:05
Τουρκία, Συρία

Πάντως Meno, θα ΄χεις πολύ πλάκα όταν θα περνας απ΄τα σύνορα Τουρκίας-Συρίας. Πρώτη μούρη θα γίνεις, αν περάσεις απ΄τους χιλιάδες πρόσφυγες, τον Free Syrian Army που κατέχει την περιοχή και τη Χεζμπολάχ που μάχεται με τον στρατό του Ασαντ.

Θα ΄χεις ιστορίες να λές στα εγγόνια σου.

menos
08/07/2013, 13:08
Δικτατορία λοιπόν στην Αίγυπτο... Αρα μέχρι Ισραήλ και τέλος διαδρομής... κρίμα!
Θα κοιτάξω λοιπόν για πλοίο απο Ισραήλ η Συρία και θα ενημερώσω.
Σ'ευχαριστώ Sniper.

byron
08/07/2013, 13:08
εγώ πάλι γιατί πιστεύω οτι στο ισραήλ θα φάει πιο μεγάλο αγγούρι???

Βασικά δεν θα περάσει απ΄το Ισραήλ, γιατί αν έχει σφραγίδες βίζα απο τα γύρω κράτη ρίχνουν πόρτα. Τουλάχιστον έτσι ίσχυε. Τώρα που είναι ήρεμα τα πράγματα εκεί κάτω, μπορεί να είναι πιο χαλαρα.

byron
08/07/2013, 13:09
Δικτατορία λοιπόν στην Αίγυπτο... Αρα μέχρι Ισραήλ και τέλος διαδρομής... κρίμα!
Θα κοιτάξω λοιπόν για πλοίο απο Ισραήλ η Συρία και θα ενημερώσω.
Σ'ευχαριστώ Sniper.

Νομίζω οτι πλοίο απ΄τη Συρία θα βρείς εύκολα πάντως.

menos
08/07/2013, 13:10
Για Συρία θα ενημερώσω σύντομα.. θα πάρω τηλ. τώρα..

byron
08/07/2013, 13:14
Για Συρία θα ενημερώσω σύντομα.. θα πάρω τηλ. τώρα..

Αυτή τη πουτάνα την αρκούδα που την έχεις ρε sniper?

spyrakos35
08/07/2013, 13:15
Βασικά δεν θα περάσει απ΄το Ισραήλ, γιατί αν έχει σφραγίδες βίζα απο τα γύρω κράτη ρίχνουν πόρτα. Τουλάχιστον έτσι ίσχυε. Τώρα που είναι ήρεμα τα πράγματα εκεί κάτω, μπορεί να είναι πιο χαλαρα.

αεροπορικώς που πήγε η σύζυγος πριν δύο χρόνια με την ξαδέλφη της, τους βγάλανε την παναγία στον έλεγχο.... και μπαίνοντας αλλά και βγαίνοντας....

με αυτό το δεδομένο, ένας μοναχικός καβαλλάρης με μοτό, ε, θεωρώ μάλλον η πλατεία ταχιρ θα είναι πταίσμα....

αυτό με τις γύρω χώρες δεν το ήξερα (αλλωστε ποτέ δεν θα πήγαινα με μοτό εκει γύρω.... :sick:)

sniper
08/07/2013, 13:15
Για Συρία θα ενημερώσω σύντομα.. θα πάρω τηλ. τώρα..

Πόσα δίνει η blackwater αυτές τις μέρες;


Α ρε κριόλη Βύρωνα... :beer:

sniper
08/07/2013, 13:15
Αυτή τη πουτάνα την αρκούδα που την έχεις ρε sniper?

Εδώ...

295080

spyrakos35
08/07/2013, 13:15
Δλδ εσυ αν φας μικρό αγγούρι, δεν το λες σεξ;

δροσά το λέω πλέον..... :cry:

christof40
08/07/2013, 13:22
ρε μενιο κατσε ευρωπη μια χαρα ειναι..εχει μπολικο πρασινο και δροσουλα κιολας.
αν θελεις πιο extreme ταξιδια,τραβα καμια αυστραλια η αμερικη,αντε και καμια ασια απο μογγολια μερια.
αυγυπτο ειχα παει τελη οκτωβριου το 2008 και ειχε 35-39 βαθμους.
και για μενα εκτος τις πυραμιδες και τον νειλο δεν αξιζει τιποτα αλλο,ξεραιλα.(και αυτα σε νορμαλ καταστασεις,οχι τωρα που γινεται της ποπης)
εκτος και αν θελεις να πας για ψυχολογικους λογους..........να λες μετα,μια χαρα ειμαι στην ελλαδα η στην σλοβακια.
αληθεια στην μπρατισλαβα εχει τιποτα αλλο εκτος απο κουνουπι και μ@@νι??:lol::lol:

menos
08/07/2013, 13:24
πας για ψυχολογικους λογους..........να λες μετα,μια χαρα ειμαι στην ελλαδα η στην σλοβακια.
Αυτό αυτό..:lol:

αληθεια στην μπρατισλαβα εχει τιποτα αλλο εκτος απο κουνουπι και μ@@νι??:lol::lol:
Τα κουνούπια μας μείνανε..!! :lol::lol:

sniper
08/07/2013, 13:26
Αυτό αυτό..:lol:

Τα κουνούπια μας μείνανε..!! :lol::lol:

μας δουλευεις, δεν εχεις τι άλλο να κάνεις και λες "δεν γράφω μια π@π@ριά στο moto.gr;", δεν νοιώθεις καλά αυτές τις μέρες..;

AristidisZ
08/07/2013, 13:26
εγώ λέω να πας μέσω Ικαρίας

Cpt. Haddock
08/07/2013, 13:28
Μενο, οπως μπηκες σε τοσες ιστοσελιδες να βρεις πλοίο απο Αιγυπτο, μπες και σε μερικες ειδησεογραφικες και ψαξε λιγο Syria, Egypt, Middle East να παρεις μια ιδέα...

Ή μας δουλεύεις ή σας εχουν κοψει την τηλεόραση εκει στη Σλοβακία

Sapadak
08/07/2013, 13:30
Σπάνια εως καθόλου... στο φατσοβιβλίο τα μαθαίνεις καλύτερα.:lol:
Όπως και να'χει.. μάλλον δεν βγαίνει άκρη με αυτή την ιστορία.. και τα 30€ που ζητάνε τα θεωρώ υπερβολή για μια χώρα που πνίγεται (με τη σειρά της) οικονομικά..
Ασε που έχω διαβάσει και κάτι όμορφα όπως αυτό. (http://www.youregypt.com/eguide/genguide/camping/)

Δηλαδη το πρόβλημα στο ταξιδι σου ειναι τα 30 ευρω??
Αν ηταν 20?10? θα σου λυνοντουσαν τα χερια?

byron
08/07/2013, 13:36
Μενο, οπως μπηκες σε τοσες ιστοσελιδες να βρεις πλοίο απο Αιγυπτο, μπες και σε μερικες ειδησεογραφικες και ψαξε λιγο Syria, Egypt, Middle East να παρεις μια ιδέα...

Ή μας δουλεύεις ή σας εχουν κοψει την τηλεόραση εκει στη Σλοβακία

Δεν χρειάζεται ρε μαν να ψάχνει στο άγνωστο. Μπαίνει Liveleak.com και πατάει κατευθείαν στο tab Syria (το άλλο είναι Afganistan, γιατί άραγε? ).
E, τα video που έχουν την επιγραφή mature content είναι σχετικά με τουρισμό αλλοθρήσκων στην Συρία.

menos
08/07/2013, 13:41
μας δουλευεις...

Ή μας δουλεύεις...

μας κάνεις πλάκα, έλα πες το ...
Γιατί τόση ταραχή;;
Καλά δεν περνάμε;; :lol:

sniper
08/07/2013, 13:41
Γιατί τόση ταραχή;;
Καλά δεν περνάμε;; :lol:

Ναι, ας παμε κάπου πιο δροσερά τώρα, στον τάφο του.

sapila racing
08/07/2013, 13:42
E, τα video που έχουν την επιγραφή mature content είναι σχετικά με τουρισμό αλλοθρήσκων στην Συρία.

Εσένα πρεπει να σε βάλουν να φτιάχνεις τίτλους για τις εφημερίδες! :D

geez996
08/07/2013, 13:47
Να περασεις Τουρκια-Συρια δεν το βλεπω.
Να μπεις στο Ισραηλ με αραβικη σφραγιδα στο διαβατηριο δεν υπαρχει περιπτωση.

Η Αιγυπτος ειναι το μικροτερο σου προβλημα...απλα αυτον το καιρο δεν θα καταφερεις να περασεις απο κανενα τελωνειο η δημοσια αρχη...

:)

byron
08/07/2013, 14:00
Γιατί τόση ταραχή;;
Καλά δεν περνάμε;; :lol:

Πες μας, θα έχεις και γυναίκα μαζί ή θα είσαι μόνος σου στο μενού?

MikeG
08/07/2013, 14:01
Για αρχή πάμε από Γενικά ... για Αίγυπτο βλέπουμε..

spyrakos35
08/07/2013, 14:56
Για αρχή πάμε από Γενικά ... για Αίγυπτο βλέπουμε..

έχει ακόμα δρόμο για αίγυπτο.... ουουουουουουουουουου....

menos
08/07/2013, 15:18
Προσπάθησα να βρώ εναλλακτικές διαδρομές ακτοπλοϊκά απο Τουρκία για Γάζα, Απο Κύπρο για Γάζα... αλλά έχουν πλακώσει και οι ειρηνοποιοί (Free Gaza) με αποτέλεσμα η Κύπρος να έχει απαγορέψει κάθε ακτοπλοϊκή επικοινωνία με την Γάζα..
Όσο και αν το έψαξα, δεν βρέθηκε τρόπος... αρα φτάνω μέχρι Τουρκία, μετά πλοίο για Ελλάδα και κλείνει το θέμα εκεί.

byron
08/07/2013, 15:24
Όσο και αν το έψαξα, δεν βρέθηκε τρόπος... αρα φτάνω μέχρι Τουρκία, μετά πλοίο για Ελλάδα και κλείνει το θέμα εκεί.

Μήν το βάζεις κάτω, θα βρεθεί τρόπος.

Από Λιβύη, Τσαντ, Νίγηρα και ανεβαίνεις μετά από Ασσουάν δεν το σκέφτεσαι?

Billymuse
08/07/2013, 15:27
κάντο πιο απλό φίλε μου
https://maps.google.com/maps?saddr=athens&daddr=Alexandria,+Egypt&hl=el&sll=40.343917,29.923008&sspn=35.736841,86.572266&geocode=FeOVQwIdnhRqASnxQ3AGH72hFDHdjWZ2RTU2Jw%3BFVwT3AEdE4bIASnTD3EmkcT1FDG5a-4pps3gtA&oq=alexan&mra=pr&t=m&z=4

menos
08/07/2013, 15:59
Η αρχική προτεραιότητα ήταν το Ισραήλ.. αφού είδα πως η Αίγυπτος (Αλεξάνδρεια) ήταν αρκετά κοντά, σκέφτηκα να φτάσω μέχρι εκεί και να πάρω πλοίο για Ελλάδα.
Λίγο το χιούμορ εδω μέσα (με αρκετό σαρκασμό), λίγο το ότι η Αίγυπτος έγινε (πάλι) δικτατορική, την αφαίρεσα απο το ταξιδιωτικό..

Μετά μπήκα στο καινούριο λούκι που ονομάζεται Συρία..
Έψαξα για πρεσβεία στην Σλοβακία (ρωτώντας την Ελληνική πρεσβεία, γιατί δεν έβρισκα καμμιά πληροφορία στο Διαδίκτυο) και η κοπέλα που απάντησε, αγχώθηκε τόσο με την ερώτηση μου που νόμιζε πως την δούλευα.. Τελικά δεν υπάρχει πρεσβεία στην Σλοβακία.

Ύστερα έψαξα για πλοίο απο Ελλάδα, απο Τουρκία και απο Κύπρο και έχουν παγώσει όλες τις ακτοπλοϊκές γραμμές, αναφέρθηκα παραπάνω..

Ε, να μην το κουράζω.. αποφάσισα να φτιάξω νέα διαδρομή που θα περιλαμβάνει:
Ουγγαρία, Ρουμανία, Βουλγαρία, Τουρκία.. μετά πλοίο για Αθήνα και συνεχίζω Θεσσαλονίκη, Αλβανία, Σκόπια, Σερβία, Μαυροβούνιο, Βοσνία, Κροατία, Σλοβενία, Αυστρία και Σλοβακία.

Ο χάρτης δινει μια γενικότερη εικόνα..

https://maps.google.gr/maps?hl=el&tab=ll

sniper
08/07/2013, 16:03
.... η κοπέλα που απάντησε, αγχώθηκε τόσο με την ερώτηση μου που νόμιζε πως την δούλευα.. ....

Mπα, δεν αγχώθηκε με την ερώτηση, θα αναρωτήθηκε αν μιλάει με τον Bourne...

Sapadak
08/07/2013, 16:07
Ο χάρτης δινει μια γενικότερη εικόνα..

https://maps.google.gr/maps?hl=el&tab=ll


Εμενα μου ανοιξε στη κομοτηνη πάντως :lol:

radd
08/07/2013, 16:17
Η Αίγυπτος είναι μισό βήμα πριν τον εμφύλιο, πραγματικά δεν ξέρω πως μερικοί είστε τόσο στον κόσμο σας, εύχομαι να περνάτε καλά.
Όσο αφορά τα πλοία να ξέρεις πως στα εμπορικά που λένε πως είναι μόνο για κοντέινερ κτλ έχεις πιθανότητα τα ταξιδέψεις αν δεχθούν να σε βάλουν ως "οδηγό φορτηγού".

menos
08/07/2013, 16:19
Πράγματι... μισό..:lol:

https://maps.google.gr/maps?saddr=Nitra,+Slovensk%C3%A1+republika&daddr=45.8381546,21.0313082+to:Bucure%C8%99ti,+Rom%C3%A2nia+to:%C4%B0zmir,+T%C3%BCrkiye+to:Athens,+K entrikos+Tomeas+Athinon+to:Thessaloniki,+%CE%98%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%B A%CE%B7+to:Tirana,+Albania+to:41.9945304,21.4114423+to:42.7995252,19.4660975+to:Sarajevo,+Bosnia+and +Herzegovina+to:Split,+Hrvatska+to:Rijeka,+Hrvatska+to:Zagreb,+Hrvatska+to:Wien,+%C3%96sterreich+to: Nitra,+Slovensk%C3%A1+republika&hl=el&ie=UTF8&ll=42.714732,24.213867&spn=24.121592,39.506836&sll=42.277309,21.566162&sspn=6.079812,9.876709&geocode=Fd054QIdMgAUASn9k2VV4D5rRzHwi5fG0fcABA%3BFUpvuwIdjOlAASn5XLBgImtFRzHgEeTzyO0P2A%3BFXT8pQIdUV COASlPrTy_OvmxQDEoppx84zIGrA%3BFaI5SgIdkPOdASnNymKnYti7FDH-6JylobuMYg%3BFeOVQwIdnhRqASnxQ3AGH72hFDHdjWZ2RTU2Jw%3BFXYbbAIdXhteASnt4CgU9DioFDGpdNW4Fee6CQ%3BFcKrd gId-JsuASnbxfpwBDFQEzEgN2UQr5IABA%3BFSLJgAIdcrZGASmtyqGWOBRUEzEcpU76IqjmCQ%3BFaURjQIdcQcpASmNo99f93tNEzG TGabzXRQAtQ%3BFYMxnQIdFPYYASnRm3HtsctYRzE-s4feps0uVg%3BFaThlwIdgtv6ACkX9bxr_F01EzGYn7Qx9o95oQ%3BFdeiswIdwF7cACktvqoXJaFkRzFwtss9OG88Nw%3BFSUNu wIdp83zACk5zALJktZlRzGKwvsoliRFOg%3BFS6Z3wIdO9j5ACmfyjZRngdtRzFGW6JRiuXC_Q%3BFd054QIdMgAUASn9k2VV4D5 rRzHwi5fG0fcABA&oq=nitra&t=h&mra=dpe&mrsp=8&sz=7&via=1,7,8&z=5

cityfly
08/07/2013, 16:21
Να σας κατατοπίσω λοιπόν καλύτερα πρίν φτάσουμε 5 σελίδες σπαμ..

Η αρχική ιδέα είναι αυτή..
Ξεκίνημα απο Σλοβακία.. Ουγγαρία, Ρουμανία, Βουλγαρία, Τουρκία, Συρία, Ιορδανία, Ισραήλ και τελικός προορισμός Αλεξάνδρεια για να πάρω πλοίο για Αθήνα και να επιστρέψω απο Βουλγαρία, Σερβία, Ουγγαρία, πίσω στην Σλοβακία...
Αλλά που είναι το πλοίο... οεο;;

Εναλλακτικά μπορεί να δοκιμάσω να περάσω την Αίγυπτο, να φτάσω Λιβύη και να κοιτάξω για πλοίο απο μπενγκάζι για Ελλάδα...


πάντως αν ξαναλλάξεις γνώμη (λέμε τώρα) φτάνεις που φτάνεις λιβύη πάρτο λίγο παραπάνω μέχρι τυνισία και πέρνα από Μάλτα :P

(πολύ ωραίο ταξίδι θα ήταν αυτό σε άλλες εποχές)

AristidisZ
08/07/2013, 16:21
και η κοπέλα που απάντησε, αγχώθηκε τόσο με την ερώτηση μου που νόμιζε πως την δούλευα..

απλά νόμιζε ότι την πήραν τηλέφωνο από την Ελληνοφρένεια (http://www.youtube.com/watch?v=p7kWyMb9PSk)

Sapadak
08/07/2013, 16:25
Πράγματι... μισό..:lol:

https://maps.google.gr/maps?saddr=Nitra,+Slovensk%C3%A1+republika&daddr=45.8381546,21.0313082+to:Bucure%C8%99ti,+Rom%C3%A2nia+to:%C4%B0zmir,+T%C3%BCrkiye+to:Athens,+K entrikos+Tomeas+Athinon+to:Thessaloniki,+%CE%98%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%B A%CE%B7+to:Tirana,+Albania+to:41.9945304,21.4114423+to:42.7995252,19.4660975+to:Sarajevo,+Bosnia+and +Herzegovina+to:Split,+Hrvatska+to:Rijeka,+Hrvatska+to:Zagreb,+Hrvatska+to:Wien,+%C3%96sterreich+to: Nitra,+Slovensk%C3%A1+republika&hl=el&ie=UTF8&ll=42.714732,24.213867&spn=24.121592,39.506836&sll=42.277309,21.566162&sspn=6.079812,9.876709&geocode=Fd054QIdMgAUASn9k2VV4D5rRzHwi5fG0fcABA%3BFUpvuwIdjOlAASn5XLBgImtFRzHgEeTzyO0P2A%3BFXT8pQIdUV COASlPrTy_OvmxQDEoppx84zIGrA%3BFaI5SgIdkPOdASnNymKnYti7FDH-6JylobuMYg%3BFeOVQwIdnhRqASnxQ3AGH72hFDHdjWZ2RTU2Jw%3BFXYbbAIdXhteASnt4CgU9DioFDGpdNW4Fee6CQ%3BFcKrd gId-JsuASnbxfpwBDFQEzEgN2UQr5IABA%3BFSLJgAIdcrZGASmtyqGWOBRUEzEcpU76IqjmCQ%3BFaURjQIdcQcpASmNo99f93tNEzG TGabzXRQAtQ%3BFYMxnQIdFPYYASnRm3HtsctYRzE-s4feps0uVg%3BFaThlwIdgtv6ACkX9bxr_F01EzGYn7Qx9o95oQ%3BFdeiswIdwF7cACktvqoXJaFkRzFwtss9OG88Nw%3BFSUNu wIdp83zACk5zALJktZlRzGKwvsoliRFOg%3BFS6Z3wIdO9j5ACmfyjZRngdtRzFGW6JRiuXC_Q%3BFd054QIdMgAUASn9k2VV4D5 rRzHwi5fG0fcABA&oq=nitra&t=h&mra=dpe&mrsp=8&sz=7&via=1,7,8&z=5

3 μέρες δρόμος :lol:

Το Ισραήλ γιατι το έβγαλες εκτος?Δε μπορεις απο εκεί να γυρίσεις Ελλάδα με πλοίο?

menos
08/07/2013, 18:33
3 μέρες δρόμος :lol:

Το Ισραήλ γιατι το έβγαλες εκτος?Δε μπορεις απο εκεί να γυρίσεις Ελλάδα με πλοίο?
Τσού..:smokin:

mike_4
19/07/2013, 21:04
Τσού..:smokin:

Καλησπέρα και από μένα στην όμορφη παρέα σας.
Ζώ στην Αίγυπτο για επαγγελματικούς λόγους τους τελευταίους 6 μήνες. Φίλε πήρες πολύ σοφή απόφαση να τη βγάλεις από το ταξίδι σου. Πρώτον για να περάσεις από Ισραήλ θα πρέπει να διασχίσεις χερσόνησο Σινά, που ειδικά αυτή την περίοδο είναι κανονικά εμπόλεμη ζώνη. Διάφοροι καουμπόηδες εξτρεμιστές την πέφτουν σε φυλάκια του στρατού κ της αστυνομίας με όπλα μπαζούκα και χειροβομβίδες και οι κυβερνητικοί τους κυνηγάνε. Εκτός του ότι είναι εξαιρετικά επικίνδυνο, σε μία χώρα που κάνει τη γραφειοκρατία της Ελλάδας να μοιάζει με γερμανικό δημόσιο, δεν θα ήταν κ η πιο ευχάριστη εμπειρία. Καλό ταξίδι να έχεις και προσπάθησε να αποφύγεις Συρίες κλπ κλπ όπως πολύ σοφά σου λένε και τα υπόλοιπα παιδιά:)

MG-KTiNoS
21/07/2013, 11:01
Ααααααα πάει χάθηκε το σπιριτ οφ αντβέντιουρ....
Ούτε ένα Σινα δε διασχίζουμε πια !!!!!

Πάρε αυτόνΑ τηλέφωνο να στα πει. Τα ξέρει από πρώτο χέρι.
http://photofestivalmes.com/index.php/blog/60-behrakis-yannis

Ρε Μένο εφημερίδες ξέρεις τι είναι????
:lol: