PDA

View Full Version : Μετα το σερβις. :confused:



ktm640lc4
06/10/2005, 12:47
Καλημερα.

Μετα το σερβις ρε παιδια ξεχασα να σας πω οτι το μηχανακι δεν παει.

Ο τυπος μου ειπε οτι οι βαλβιδες εξαγωγης ηταν πολυ κλειστες και δεν δουλευε καλα το μηχανακι αλλα τωρα στο εφτιαξα και θα παει καλυτερα. Το μηχανακι ομως παει χειροτερα.

Τι διαλο εγινε?

XTMPAM
06/10/2005, 12:57
ΜΑΛΑΚΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ??ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΣ ΡΕ ΑΡΧΗΓΕ?ΤΟ ΧΕΙΣ ΞΑΝΑΠΑΕΙ ΕΚΕΙ?

KaTaNaS
06/10/2005, 14:10
Επειδή είμαι της άποψης πως το φόρουμ εκτός απο χώρος

ηλεκτρονικής επικοινωνίας μπορεί να συντελέσει και σε ένα

χρησιμότατο FEEDBACK της αγοράς , για την καλύτερη και το δυνατόν σωστότερη δική μας εξυπηρέτηση,


για την αξιοκρατική διαφοροποίηση του μάστορα απο τον μαστούρα


(δεν αναφέρομαι στο πρόβλημα της μοτό σου φίλε κτμ640lc4, ούτε στον μηχανικό σου)


γνωρίζω μόνο πως ο MOTO RACE κατά κόσμον Χάρης Πουλόπουλος είναι αξιόλογος μηχανικός και καλό παιδί σε σούπερ λογικές τιμές, κα εξουσιοδοτημένος φυσικά !


Φραντζή 17 210-9245251 Ν. Κόσμος


για ρύθμιση βαλβίδων μόνο πέρνει στα 35 ευρώ περίπου!


Κάνε μια καλή αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στο μηχανικό σου!

για να είσαι ήσυχος!

ktm640lc4
06/10/2005, 16:23
Δεν ξερω ρε παιδια τι εκανε. Το αποεμα θα παω απο κει να το δει να μου πει.

Στον αυγερη το παω εγω αλλα αυτην την φορα εκανα την μαλακια να το παω σε συνεργειο της γειτονιας.

Θα το ξαναπαω αυγερη αν δεν μου πει τι εγινε ο τυπος.

Πραγματικα εχω ξενερωσει.

Θα δουμε. :confused:

OldMan
06/10/2005, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
....οι βαλβιδες εξαγωγης ηταν πολυ κλειστες και δεν δουλευε καλα το μηχανακι αλλα τωρα στο εφτιαξα και θα παει καλυτερα.

Κατά πάσα πιθανότητα, έγινε μ@λακία στην ρύθμιση (από λάθος διάκενο μέχρι "χαλασμένο" feeler) !!!

Αν όντως έγινε κάτι στις βαλβίδες εξαγωγής, μην το πολυκαθυστερείς γιατί έχουν την κακή συνήθεια να ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ !!!

:wave2: :beer: :wave2:

ktm640lc4
07/10/2005, 10:38
Χτες πηγα και εβαλα αντι για το 16αρι ζιγκλερ που ειχε, 17.

Και το μηχανακι παει οπως πηγαινε. Περιεργο.!!!!

OldMan
07/10/2005, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Χτες πηγα και εβαλα αντι για το 16αρι ζιγκλερ που ειχε, 17.

Και το μηχανακι παει οπως πηγαινε. Περιεργο.!!!!

:look: :confused: :look:

Αν όντως έγινε κάτι τέτοιο, τότε ο "μάστορας" σου ρύθμισε λάθος διάκενο στις βαλβίδες ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ...

:wave2: :beer: :wave2:

KaTaNaS
07/10/2005, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


Αν όντως έγινε κάτι τέτοιο, τότε ο "μάστορας" σου ρύθμισε λάθος διάκενο στις βαλβίδες ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ...





Αντώνη αυτό δε το γνώριζα (είχα σκεφτεί), πώς ανάλογα με το μείγμα χρειάζεται και αλλαγή το διάκενο στις βαλβίδες .


τι θέλουμε να πετύχουμε;

βάζουμε μεγαλύτερο ζιγκλέρ

ελευθερώνουμε και το φίλτρο αέρος , όποτε το μείγμα θα έχει σχεδόν την ίδια σύσταση μείγματος (ανάλογα πάντα με τις ως άνω αλλαγές)

αλλά μεγαλύτερη ποσότητα!


το διάκενο τώρα το αλλάζουμε και απ'ότι φαντάζομαι το μεγαλώνουμε προκειμένου να προλάβει όλο το μείγμα μας να εισέλθει (απορροφηθεί) στον κύλινδρο;

ktm640lc4
07/10/2005, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:look: :confused: :look:

Αν όντως έγινε κάτι τέτοιο, τότε ο "μάστορας" σου ρύθμισε λάθος διάκενο στις βαλβίδες ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ...

:wave2: :beer: :wave2:

Αμαν αγχωθηκα τωρα. Κυριακη θα παω αγιο. Βορεια ευβοια. Λετε να γινει καμια στραβη????????

Τι να κανω? Τι μπορει να παθει το μηχανακι? Ειναι ασφαλες? Θα εχει καποια επιπτωση σε μακροχρονια χρηση?

Εγω ειμαι παλαβος με κατι τετοια. Μιλαμε το πρωι τρωει ζεσταμα κανονικοτατα απο τοτε που το πηρα και πανε 3 χρονια. Ειμαι συνεχως απο πανω του, ηρεμες βολτες, ποτε δεν εχει παει τελικη και λοιπα, γιαυτο ισως δεν εχει παθει τιποτα.

Τωρα τι διαλα να κανω? Να του το φερω στο κεφαλι? Ολοκληρο?


:eyepop: :cry: :confused: :mad:

OldMan
07/10/2005, 13:43
:look: :confused: :look:

Δεν είπα τέτοιο πράγμα ρε Σταύρε !!!

Το διάκενο στις βαλβίδες παραμένει σταθερό (όσο δίνει ο κατασκευαστής...) άσχετα από ρυθμίσεις μίγματος κ.λ.π.

Το διάκενο έχει να κάνει με τις συστολές/διαστολές του στελέχους της βαλβίδας και "εξασφαλίζει" το προβλεπόμενο άνοιγμα και κλείσιμο των βαλβίδων (χρονισμού και βυθίσματος...) σε όλες (θερμοκρασιακά) τις συνθήκες λειτουργίας του κινητήρα...!!!

Στην προκειμένη περίπτωση, μίλησα για τις βαλβίδες εισαγωγής, επειδή αναφέρθηκε ότι με 2 νούμερα μεγαλύτερο ζιγκλέρ (από 160 σε 170) και μόνο, το μηχανάκι ξαναήρθε στην αρχική του κατάσταση...

Πράγμα που σημαίνει ότι υπήρχε πρόβλημα στην τροφοδοσία και εφόσον ήταν ζήτημα "απόδοσης" του μοτέρ - και δεν είχε πειραχτεί τίποτε άλλο - τότε οι βαλβίδες εισαγωγής ρυθμίστηκαν με ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ διάκενο από το προβλεπόμενο (οπότε και ανοίγουν αργότερα και κλείνουν νωρίτερα, με αποτέλεσμα την όχι σωστή πλήρωση του κυλίνδρου με καύσιμο).

:wave2: :beer: :wave2:

OldMan
07/10/2005, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4

Λετε να γινει καμια στραβη????????

Θα εχει καποια επιπτωση σε μακροχρονια χρηση?



:lol: :rotflmao: :lol:

Cool Baby !!!

Αν όντως είναι τα πράγματα όπως τα λες (και τα λέω..), τότε - όπως είπα και στον Σταύρο - έχεις ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ (από το προβλεπόμενο) διάκενο στις βαλβίδες εξαγωγής.

Το παραπάνω συμβάν, εκτός από την "ηχητική" επιβάρυνση (λογικά θα πρέπει να "ακούγονται" οι βαλβίδες σου, τουλάχιστον όταν είναι κρύο το μοτέρ...) ΔΕΝ έχει ΚΟΝΤΟΠΡΟΘΕΣΜΑ επίπτωση στον κινητήρα...!!!

Μην το "σκίζεις" κρύο και όταν με το καλό γυρίσεις από την Εύβοια, πήγαινέ το για ρύθμιση (όχι στον ίδιο μάστορα...:lol:)

:wave2: :beer: :wave2:

ktm640lc4
07/10/2005, 14:53
Πολλοι σταυροι ειμαστε εδω. :wave2:

Και εμενα σταυρο με λενε.

Πηρα τηλ και θα παω αυγερη το απογευμα. Απο οτι μου ειπε απο τηλ κατι λαθος παιζει με τις βαλβιδες. Θα δουμε.

Τουλαχιστον ειναι εξουσιοδοτημενος. Και καλος μηχανικος.

KaTaNaS
07/10/2005, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan



...




oK MAN να'σαι καλά .


μου έδωσες και κατάλαβα!


έχει να τραβήξει η σουζούκο μου πειραματισμούς!!! :rotflmao:



γειά χαρά Καρντάση :wave2: (αχ σαλονίκη μου χεις λείψει!)

ktm640lc4
07/10/2005, 15:36
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις ολους.

Οldman ευχαριστω man.




:wave2: