PDA

View Full Version : βοηθεια για αγορα μοτοσυκλετας!!!



vangelis38
07/07/2013, 21:42
Καταρχην καλησπερα σας. Χαιρομαι που βρηκα ένα τετοιο φορουμ γιατι θα με βοηθησει πολύ σε ένα μεγαλο δίλλημα που εχω αυτό τον καιρο και που είναι ο λογος που γραφτηκα. Δεν θα σας κουρασω και θα ξεκινησω αμεσως.
Εχω μπει στο τρυπακι να αγορασω μηχανη. Η οδηγικη εμπειρια μου είναι παπι αρκετα χρονια και ατυπα οδηγηση καποιων xt-dt 125 αν θυμαμαι καλα της δεκαετιας του 80-90.διπλωμα δεν εχω για μεγαλη μηχανη!
Λογοι σκεψης αγορας μηχανης : ελευθερια κινησεων εντος και εκτος αθηνας, οικονομια, παντα μου αρεσαν οι μηχανες.
Χρησιμοποιηση : εντος αθηνας και μια και θα εχω μηχανη γιατι όχι και εκτος σε ταξιδακια. Τακτικη χρησιμοποιηση οσο ο καιρος επιτρεπει.
Ειμαι 38 ετων, υψος 1,82 και 115 κιλα. Αυτό το λεω γιατι από εδώ αρχιζουν οι σκεψεις μου.
Λογω σωματοτυπου σκεφτομαι μεγαλη μηχανη (μου αρεσουν μονο οι on – off). Αν παρω καμια 650αρα θα μου πεφτει γενικα μικρη φανταζομαι και αν σκεφτει καποιος και τα πραγματα σε ταξιδι και δικαβαλο τοτε δεν θα είναι και πολύ βολικη ουτε οικονομικη. Όλα αυτά με κανουν να σκεφτομαι για 900 και πανω. Στο μυαλο μου είναι varadero 1000, v strom 1000 και ισως και καποια bmw χωρις να ξερω πια όμως.
Εδώ μεσα όμως οσα διαβασα ειδα πως η καταναλωση παιζει στα επιπεδα ενός αυτοκινητου 7-8-10 λιτρα στα 100 χλμ. Και με παραξενεψε λιγο να σας πω την αληθεια.
Επισης δεν ξερω τι παιζει και με όλα αυτά τα νεα σκουτεροειδη που κυκλοφορουν και καποια μου αρεσουν το ομολογω. Αξιζουν για χρηση που θελω εγω? Η είναι μονο για πολη? Τι κυβικα? Τι μαρκα? Ποσο καινε? Εχουν θηκες για μπαγαζιερες επιπλεον ή όχι? Κλπ
Επισης γενικα δεν ξερω τι παιζει με ασφαλειες, σημα, κλπ. Ποσο είναι δηλαδη το κοστος χρησης?
Όπως καταλαβατε θελω μηχανη αλλα θελω καποια που θα την εχω για καιρο, δεν θα χρειαστει να την αλλαξω σε 1-2 χρονια, ουτε να με κανει να βλαστιμισω την ωρα που την πηρα από αποψη καταναλωσης και κοστος χρησης. Γιατι εδώ που τα λεμε αν είναι μενω με το αμαξι που εχω.
Ξερω πως υπαρχουν πολλες ερωτησεις για αγορα μηχανης εδώ μεσα αλλα πιστευω το διλλημα που εχω εγω είναι λιγο διαφορετικο οποτε ειπα να ρωτησω εσας που ξερετε και χρησιμοπιειται καθημερινα μηχανη για να με βοηθησετε.
Τι θα προτεινατε σε σχεση με όλα αυτά που ζηταω και αναρωτιεμαι????
Α επισης θα πρεπει να πω πως μιλαω για αγορα μεταχειρισμενης μηχανης, με ένα ποσο στο ταμειο περιπου στα 4000 το πολύ 5000 ευρω.
Ευχαριστω πολύ προκαταβολικα για τον χρονο σας!

AUFGEBRACHT
07/07/2013, 21:48
Καλωσόρισες :wave2:
Φίλτατε, οι δικές μου σκέψεις διαβάζοντας όλα αυτά αρχίζουν από το γεγονός πως δεν έχεις δίπλωμα για μοτοσυκλέτα...

SHOOTER045
07/07/2013, 22:07
Καλωσόρισες :wave2:
Φίλτατε, οι δικές μου σκέψεις διαβάζοντας όλα αυτά αρχίζουν από το γεγονός πως δεν έχεις δίπλωμα για μοτοσυκλέτα...
ετσι ακριβως...

John_lar
07/07/2013, 23:21
Πρωτα διπλωμα και μετα μοτο κανονας... προφανως και το παπι δεν εχει καμια σχεση με μηχανη....

NIKOS.
07/07/2013, 23:31
οταν βγαλεις με το καλο το διπλωμα ,υπαρχουν πολλες μοτο πουνθα σε καλυψουνε σ αυτα που ζητας ,π.χ transalp 650 /vstrom 650 /versus 650 κτλπ μην φανταζεσαι οτι ειναι μικρα τα 650αρια .ειναι η χρυση τομ η μεταξυ πολεων και ταξιδιων. ενοειται οποια και να παρεις να εχει abs ! οπως και δηποτε το γιατι θα το καταλαβεις στο πρωτο φρεναρισμα πανικου που θα σε σωσει απ το μπλοκαρισμα του μπροστινου ,και απο σιγουρη σουπα.αλλα οπως ειπαν και τα παιδια ΔΙΠΛΩΜΑ δεν κανουν αστεια μ αυτα. :nono:

Lioulios
08/07/2013, 00:49
+ Στο ότι το 1000άρι το Vstrom δεν έχει να σου προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ περισσότερο από το 650 στην φάση που βρήσκεσαι αυτήν την στιγμή και για πολύ καιρό ακόμα ....

...Μια χαρά είναι τα 650 και πολύ πιο οικονομικά ....Επειδή το αναφέρεις κιόλας .

Το 1000άρι το Στρώμα και το βαραντέρο που λες καίνε όσο και ένα μεσαίο αμάξι ...Εμένα το 950 καίει πιο πολυ από το 1600άρι αμάξι που έχω . Από την άλλη το 650 το Vstrom χαλαρά στην εθνική χωρίς να το σκίζεις , έχει κατανάλωση σχεδόν όσο ένα σκούτερ 150άρι καρμπυρατεράτο .

Μετά είναι και τα άλλα .... Ασφάλειες, τέλη ...Όλα διαφορετικά ... Άλλη κατηγορία !! Από παπί και κάτι 125άρια στη χάση και στη βράξη θες να πας σε 1000άρι ... Άστο καλύτερα .


Βγάλε δίπλωμα και τράβα πάρε 650 .


:wave2:

vangelis38
08/07/2013, 01:52
πρωτα απ ολα διπλωμα θα βγαλω ανεξαρτητα αν θα παρω μοτοσυκλετα η οχι. οποτε να το θεωρειτε δεδομενο. για τα κυβικα που λετε συμφωνω απολυτα, γιατι η εμπειρια μου δεν ειναι μεγαλη και εχει διαφορα οντως ενα παπι και ενα 125 οχι μονο απο 1000αρα αλλα και απο 650αρα. απλα δεν ξερω αν θα ειναι ok το 650. αληθεια ασφαλεια, τελη, καταναλωση σε γενικες γραμμες ποσο πανε?

Lioulios
08/07/2013, 02:17
* Οκ είναι τα 650 λέμε

* Ασφάλεια δεν υπάρχει στάνταρ τιμή ... Εξαρτάται που μένεις . Επαρχία είναι πολύ φθηνότερα από Αθήνα ας πούμε .... Ψάξτο αυτό .

* Κατανάλωση ...Mιας και πιάσαμε τα Vstrom ... Πάτα και δες ...Για το 1000 Άστα http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=54387
Όσο αναφορά το 650 που το είχα ...Αυτό καίει από 5.5 μέχρι και 7 λίτρα στα 100 ...Για να κάψεις όμως 7 πρέπει να πηγαίνεις και ανάλογα ...Αν είσαι ήπιος οδηγός , τότε καίει 5.5 περίπου και σε εθνική σε ταξίδι ... λιγότερο .

* τα τέλη δεν είναι ΜΟΝΟ για μοτό . Ισχύει το ίδιο σε όλα τα οχήματα και εξαρτάται από τον κυβισμό . Για το 2013 πληρώσαμε σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα

295034

Ενοείτε πως δεν είναι μόνο τα Βστρομ μηχανες ...Κοιτα και άλλες . Απλά σου έκανα τον συσχετισμό από τα 650 στα 1000 για να καταλάβεις .

Bradipous
08/07/2013, 08:35
και απο μενα ή βστρωμ650 με ΑΒΣ (και με καλη προικα μαλιστα στα λεφτα που διαθετεις) ή 650gs

spyrakos35
08/07/2013, 12:45
για τη δουλειά σου επιβάλλεται συχνή ή συνεχής μετακίνηση μεσα στην πόλη ή όχι?

fotis3
08/07/2013, 13:44
παρε 650 και υπολογισε και εξοπλισμο μαζι με την μοτο.
καλες αγορες :beer:

Sapadak
08/07/2013, 14:01
Α επισης θα πρεπει να πω πως μιλαω για αγορα μεταχειρισμενης μηχανης, με ένα ποσο στο ταμειο περιπου στα 4000 το πολύ 5000 ευρω.
Ευχαριστω πολύ προκαταβολικα για τον χρονο σας!

Strom 650 με ABS μιας και πρωτάρης

Και μια 500σαρου για κρανος, τζακετ, μποτα, γάντια

Ασφάλεια κανα 100αρι το 6μηνο μ.ο.

Pan (dvs)
08/07/2013, 20:34
Strom 650 με ABS μιας και πρωτάρης

Και μια 500σαρου για κρανος, τζακετ, μποτα, γάντια

Ασφάλεια κανα 100αρι το 6μηνο μ.ο.

Καλη προταση Βαγγελη.

SuperSonic
08/07/2013, 20:45
Καταρχας για εμενα ειναι πολυ σημαντικο να υπαρχει διπλωμα για λογους αυτονοητους που δεν χρειαζεται να αναφερω.

Απο εκει και περα στο θεμα μοτοσυκλετας οταν με το καλο ερθει η ωρα κοιτα το TDM 900
δυκιλινδρο,αξιοπιστο,εμπορικο και διαχρονικο,για εμενα προσθετω και ομορφο.

Θα σε καλυψει στο υψος/βαρος που εχεις και θα το ευχαριστηθεις απο καθε αλλη μηχανη στην κατηγορια καθως συμπεριφερεται σαν παπακι στην πολη.
Επισης μιλαμε για μηχανη που ειναι ευκολη στην οδηγηση και δεν θα σε τρομαξει ποτε.

Pan (dvs)
08/07/2013, 20:56
Καταρχας για εμενα ειναι πολυ σημαντικο να υπαρχει διπλωμα για λογους αυτονοητους που δεν χρειαζεται να αναφερω.

Απο εκει και περα στο θεμα μοτοσυκλετας οταν με το καλο ερθει η ωρα κοιτα το TDM 900
δυκιλινδρο,αξιοπιστο,εμπορικο και διαχρονικο,για εμενα προσθετω και ομορφο.

Θα σε καλυψει στο υψος/βαρος που εχεις και θα το ευχαριστηθεις απο καθε αλλη μηχανη στην κατηγορια καθως συμπεριφερεται σαν παπακι στην πολη.
Επισης μιλαμε για μηχανη που ειναι ευκολη στην οδηγηση και δεν θα σε τρομαξει ποτε.

Θα το προτεινες και σε πρωταρη ,σαν πρωτη μηχανη?

SuperSonic
08/07/2013, 21:08
Θα το προτεινες και σε πρωταρη ,σαν πρωτη μηχανη?

Εξαρταται πως θετουμε το πρωταρης,αν ηταν κανενας 20χρονος,ΟΧΙ,εφοσον μιλαμε για ενα 38αρη
δεν βλεπω το κακο,ξερω αρκετους ανθρωπους που πηραν μηχανη μεγαλου κυβισμου εχοντας βιογραφικο σε παπια αντε και scooter στην καλυτερη περιπτωση.

Για τον συγκεκριμενο που κοιταζει Varadero 1000 ναι θα του προτεινα μια ποιο "ελεγχομενη"μηχανη..

Lioulios
09/07/2013, 01:09
To ΤDM δεν κένει για προτάρη ,αλλά όπως το θέτεις αν υπάρχει σύνεση , δεν θα έχει και ιδιαίτερα προβλήματα ....Όμως δεν είναι οικονομικό .

Pan (dvs)
09/07/2013, 07:44
Εξαρταται πως θετουμε το πρωταρης,αν ηταν κανενας 20χρονος,ΟΧΙ,εφοσον μιλαμε για ενα 38αρη
δεν βλεπω το κακο,ξερω αρκετους ανθρωπους που πηραν μηχανη μεγαλου κυβισμου εχοντας βιογραφικο σε παπια αντε και scooter στην καλυτερη περιπτωση.

Για τον συγκεκριμενο που κοιταζει Varadero 1000 ναι θα του προτεινα μια ποιο "ελεγχομενη"μηχανη..

Δεν προσεξα την ηλικια ,συμφωνω και με τον Lioulios

SONone
10/07/2013, 14:36
γεια ασφαλεια ξεχνα τα 100 ευρο, εδω τα παιδια ξεχνάνε πως το νεο δίπλωμα εχει επασφαλιστρο (η μια παπαρα πως την λενε) θα κάνεις ταξίδια? οδική δεν θα βάλεις?
ρωτα εναν ασφαλιστή, και εγω ετσι νόμιζα 100 για ασφαλεια. αλα ειμαι στα 140 χωρις πολλά πολλά.

οσο για τα υποληπα σου ειπαν και συμφωνω, τα Vstrom 650 πανε οσο τα 1000 με λιγοτερη καταναλωση , ασφαλεια, τελη.
abs,κρανος,μπουφαν,γαντια,μποτες και μια χαρα εισαι σε αυτα τα χρηματα.
καλες αγορες!

vangelis38
10/07/2013, 15:14
πρωτα απ ολα σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας και τις συμβουλες σας.
spyrakos35 για συχνη μετακινηση μεσα στην πολη. αν εχει καλο καιρο γιατι οχι και καθε μερα μερικα χλμ για την δουλεια.
βασικα η φιλοσοφια που εχω για τις μοτοσυκλετες ειναι ακρως αντιθετες με τα αυτοκινητα. τις μοτοσυκλετες παντα τις εχω στο μυαλο μου ως μεσο εξυπηρετησης και οχι για ''διαφορα'' αλλα που βλεπω στους δρομους εντος και εκτος αττικης που κανο0υν και αρκετοι. εγω αυτα τα κανω με το τουτου μου. απολαυση οδηγησης για αυξηση αδρεναλινης για εμενα ειναι μονο με αυτοκινητο. (για να φανταστειτε απο τα 15 που ειχα παπια super cup 70 honda, ποτε δεν εκανα μια σουζα η να κατσω να το φτιαξω, η οτιδηποτε αλλο.ακομα και τωρα που το εχω το παπι ειναι μαμα και σε αρκετη καλη κατασταση για την ηλικια των 23 ετων). οποτε οτι μοτοσυκλετα και να εχω ή οδηγησω θεωρω πως δεν ειμαι επικυνδινος ουτε για εμενα , ουτε για τους αλλους. αυτο το λεω μονο και μονο γιατι τεθηκε θεμα πρωτης μηχανης, εμπειριας οδηγησης κλπ. πιστευω πως ολα σχετικα ειναι απλα να εχεις τον εγκεφαλο σου εντος κρανιου και οχι εκτος. μετραει και η εμπειρια φυσικα παρα πολυ αλλα και το που βρισκεται ο εγκεφαλος. εξαλλου μην ξεχναμε πως μιλαω για οδηγηση εντος αττικης που ετσι και αλλιως προυποθετει πιστευω να εχεις μυαλο εντος κρανιου. σας ευχαριστω για μια ακομα φορα για τις συμβουλες σας. ισως τελικα κοιταξω σε 650 μια και αναφερατε ολα και μπορει ετσι να γλυτωσω και καποια λεφτα ή διαθετοντας τοσα να παρω κατι πιο καινουριο στα 650. ευχαριστω πολυ