PDA

View Full Version : Μηχανικος μοτο



giannis113
09/07/2013, 01:00
Καλησπερα.
Μηπως γνωριζει καποιος να μου πει.
Υπαρχει σχολη μηχανικου μοτο και οχι αυτοκινητων; συγκεκριμενα μεσω οαεδ αποτι ειδα αυτο λεγεται ιεκ-οαεδ. Στη θεσσαλονικη.
Με ενδιαφερει σαν επαγγελμα με απλα λογια συνεργειο μοτοσυκλετων παντως τυπου. Σερβις επισκευες

Δε μπορω να βρω πουθενα πληροφοριες για το πως και τι.

Antonis SP
09/07/2013, 23:01
μηχανικος οχηματων λεγεται και ειναι η ιδια σχολη για αυτοκινητα ή για μηχανακια.
1)βγαζεις την σχολη και μετα με 1 χρονο προϋπηρεασιας σε συνεργειο βγαζεις αδεια εξασκησεως επαγγελματος για να μπορεις να ανοιξεις συνεργειο μοτο.
2) >> >> >> >> >> με 3 χρονια >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> αυτοκινητων.
το εχω ψαξει γιατι με ενδιαφερει και εμενα μιας και παω επαλ με ειδηκοτητα τομεας οχηματων.

giannis113
10/07/2013, 09:18
Δηλαδη 1 χρονο για την αδεια. Εσυ ππυ εισαι στο επαλ τι παραπανω σου προσφερει η σχολη του οαεδ;

Antonis SP
10/07/2013, 11:06
το επαλ μου δινει απολυτηριο λυκειου και πτυχιο με ειδικοτητα τεχνιτη οχηματων.
για τις προϋπηρεσιες ισχυει αυτο που σου εγραψα παραπανω για τους αποφοιτους επαλ.
τωρα για αποφοιτους εκτος επαλ αυτο που βρηκα στο google για να παρεις την αδ. εξασκ. επαγ. τεχνιτη μοτοσυκλετων και μοτοποδηλατων χρειαζεται......
πτυχιο κατωτερης τεχνικης σχολης του τμηματος αυτοκινητων ή αντιστοιχης κατωτερης σχολης μαθητειας του οργανισμου απασχολησης εργατικου δυναμικου (οαεδ) και τριετια σε ομοια εργασια συνεργειου επισκευης αυτοκινητων ή μοτοσυκλετων.
τα θεωρουν δηλαδη απ'οτι καταλαβα κατωτερα πτυχια.
τι να σου πω... το καλυτερο ειναι να πας να ρωτησεις και στα ιεκ και στον οαεδ και υπαρχει και το επας (επαγγελματικη σχολη) που λειτουργει απογευμα και μπορεις το πρωι να δουλευεις και το απογευμα να πηγαινεις στη σχολη.