PDA

View Full Version : Φόρτιση και φροντίδα μπαταριών



RocknRollas
09/07/2013, 12:49
ειναι ενα ωραιο αρθρο που βρηκα,και μου φανηκε αρκετα χρησιμο.

http://www.mrbike.gr/website/odigikes-simboules/mpataria-%E2%80%93-fortisi-kai-frontida.html

πραγματι, εμενα η ανοιχτου τυπου μπαταρια στην μηχανη, θελει ενα καθαρισμα μια φορα το 2μηνο περιπου, καθως στους πολους πιανει αρκετη μακα και οξειδωνεται με αποτελεσμα να μην παιρνει μπροστα η μηχανη.μαλιστα εχω βαλει και γρασσο στους πολους,παρ ολα αυτα και παλι πιανει μακα και οξειδωνονται οι πολοι.
οταν την βγαζω να την καθαρισω συνηθως της συμπληρωνω και αποσταγμενο νερο.
εντυπωση μου εκανε οτι οταν μετρησα την μπαταρια ενω ηταν ''βρωμικη'' εδινε ταση 10,8 V, ενω αφου καθαρισα την μακα,και εξυσα τους πολους με μαγειρικο συρμα,εδινε 13V!

VASOS
10/07/2013, 08:45
Να συμπληρώσω ότι πρέπει τακτικά να καθαρίζεται η μπαταρία και η θήκη της από τη σκόνη.

Επίσης, για τις κλειστού τύπου μπαταρίες, κατά την ενεργοποίηση προτείνω παραμονή τουλάχιστον 1 ώρας με τα δοχεία του ηλεκτρολύτη επάνω και τουλάχιστον 2 ωρών χωρίς τα δοχεία.

Έχω αμφιβολίες για την προτεινόμενη αρχική φόρτιση (10 ώρες @ 1.8 Α)... Νομίζω η σωστή φόρτιση της μπαταρίας προϋποθέτει σταθερή τάση και όχι ένταση ρεύματος.

OldMan
10/07/2013, 13:26
Νομίζω η σωστή φόρτιση της μπαταρίας προϋποθέτει σταθερή τάση και όχι ένταση ρεύματος.
Σωστά μιλάς αλλά δεν μπορεί να γίνει..;)

Ένας φορτιστής (ή ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό), για να κρατήσουν το ρεύμα φόρτισης σε κάποιο preset σημείο, αναγκάζονται να "ρίξουν" την τάση (δεν γίνεται αλλιώς..!!)

Από την στιγμή που η μπαταρία θα έχει δεχτεί αρκετή φόρτιση ώστε να αρχίσει να "πέφτει" η ένταση του ρεύματος, ταυτόχρονα αρχίζει να "ανεβαίνει" και η τάση φόρτισης, φτάνοντας στην άνωτατη (ιδανικά) τάση που μπορεί να βγάλει ο φορτιστής όταν το ρεύμα φόρτισης (πρακτικά) μηδενιστεί..

OldMan
10/07/2013, 13:40
Και μια και πιάσαμε αυτή την ιστορία, παρακάτω έιναι 2 διαγράμματα με το πως πρέπει να φορτίζεται μια μπαταρία μολύβδου...
(μπλέ η τάση, κόκκινο το ρεύμα - τα νούμερα αφορούν σε 200Ah μπαταρία αλλά είναι ενδεικτικά της αναλογίας των μεγεθών..)