PDA

View Full Version : περι camping οι αποριες



Σελίδες : 1 2 [3]

miscelano
23/05/2014, 18:21
Περυσι πηγαμε 2 φορες σε παραλια χωρις ισκιο και ειχα μια πλαστικη τεντα 3x5 και τη βγαλαμε μια χαρα. Με στηριγματα τις ομπρελες.
Ειδικα αν εχει αερακι, εισαι μια χαρα.
Απλα η πλαστικη θελει λιγο υψος γιατι ζεσταινεται πολυ και σε χτυπαει η ζεστη.
Την πρωτη φορα ειχε πολυ αερα και βροχη. Μας εσωσε αλλα μια ριπη αερα την τιναξε λιγο πριν παμε για υπνο.
Δεν ειχαμε πετρες στα πασαλακια και ενα απο αυτα εγινε πυραυλος και καρφωθηκε στην σκηνη. Ειμασταν για ατυχημα!!! Θελει προσοχη σε περιεργες καιρικες συνθηκες!
Τα μαζεψαμε και την αλλη βαλαμε πετρες. Αυτο που βλεπετε στη φωτο.

edit: Ξεχασα να πω οτι τα πασαλακια τα ειχε φτιαξει ο πατερας μου αρχες του 80 και ειναι απο μπετοσιδερα.
Χωρις πλακα, φτηνα τη γλυτωσαμε και χωρις πλακα προσεχετε τι κανετε. Στη φυση βγαινουμε και πρεπει να υπολογιζουμε τα παντα.

Φετος λεγαμε να κανουμε 5 κονταρια 2,5μ το ενα(30-50 ποντοι θα μπαινουν στην αμμο), καθε ενα σε 3 κομματια. Σκεφτομαστε να το κανουμε απο λεπτη σωληνα υδρευσεως.
Μια τρυπα στη μεση της τεντας με ενα μπουντουζι(κρικο) για να εχει στηριξη και στο κεντρο και λιγο υψος.
Εφικτο λετε;;


παλικαρε μελανη εισαι στη φωτο????

λοιπον για να μαθαινετε οι νεοι...οταν παμε για ελευθερο τα σημαντικοτερα πραγματα ειναι τα κατωθι:
καλη σκηνη που να χωραει μπολικα πραγματα αλλα συχρονος να στηνεται και να ξεστηνεται μπαμ μπαμ...
ενα πανι για σκιαστρο, εγω εχω αυτο καιμε βολευει παααρα πολυ ειδικα οταν εχει αερα http://www.terra-outdoor.com/product/07RUCokPN3I/CANOPY-I
καρεκλες που να πιανουν λιγο χωρο
ψυγειακι κατα προτιμηση απο σκληρο υλικο για να το χρισιμοποιεις και για τραπεζακι ν ακουμπας πραγματα πανω,
φακο,
μωρομαντηλα,
μπιρες,
ψησταρια και καρβουνα για φαγητο
και το σημαντικοτερο....οταν φευγουμε ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΠΑΤΗΜΑΣΙΕΣ ΜΑΣ

Pardalotzatziki
23/05/2014, 18:31
παλικαρε μελανη εισαι στη φωτο????

Κοσμογυρισμενος βλεπω... :)

miscelano
23/05/2014, 18:41
Κοσμογυρισμενος βλεπω... :)

3 χρονια παμε εκει!!περισι πηγαμε με το αμορε για ενα σκ και μειναμε 3 βδομαδες!!φαγαμε και 2 μπουρινια πολυ δυνατα! τα σπαει η μελανη

Pardalotzatziki
23/05/2014, 18:43
3 χρονια παμε εκει!!περισι πηγαμε με το αμορε για ενα σκ και μειναμε 3 βδομαδες!!φαγαμε και 2 μπουρινια πολυ δυνατα! τα σπαει η μελανη

3 βδομαδες;; Ωραιος!
Αριστερα ή δεξια :D

Αν πηγες 12-15/7, μαζι φαγαμε το μπουρινι...

miscelano
23/05/2014, 18:50
καπου εκει ειχα παει...και εφυγα αυγουστο...με τις πολλες τις αστραπες ε!!!τι ηταν αυτο το πραγμα ρε φιλε!!!στη μεση στηνουμε συνηθως...περιπου κοντα στο ποταμι το ξεραμενο

amyroukai
23/05/2014, 19:17
Γαματη παραλία. Μιά φορά πήγα μόνο, σκ με σκηνη, αριστερά απο το ποτάμι, φαγαμε τη μητέρα ολων των βροχών την κυριακη. Όμορφα ηταν πάντως :)

Pardalotzatziki
23/05/2014, 20:51
H άλλη λύση είναι να πάτε βουνό... :D
Αλλη φαση εντελως, αλλη προετοιμασια. Μερικοι ειμαστε κολλημενοι με τις παραλιες :D


μιας και έχετε πιάσει το θέμα της σκίασης. Μετά από τρία χρόνια δοκιμών προτείνω δίχτυ σκίασης
Οχι και η καλυτερη λυση για ισκιο, περναει ο ηλιος. Αν μενεις πολλες μερες δεν ειναι αρκετο.
Εξαρταται ποσο αντεχει και ο καθενας. Εγω θελω φουλ ισκιο.


Αγριεύτηκα με τα πασαλάκια φίλε pardalotzatziki! Να πάμε κάμπινγκ είπαμε όχι να ζήσουμε το Βλέπω το Θάνατό Σου! :lol:
Απλα ηθελα να τονισω το θεμα της ασφαλειας. :D


Ρε παιδες εσεις χτιζετε λυομενα να 'ουμ. Τζαμπα το κουβαλημα!
Εξαρταται με ποιον πας, και γω μαζι σου. Λιγα πραγματα στο μοτορι και εφυγα. Αλλα καποιοι δεν κατανοουν οτι καμπινγκ σημαινει να εισαι ολιγαρκης.
Τον εξοπλισμο τον εχω γιατι μας πηγαινανε οι γονεις μου και τα εχουμα ακομα. Και πολλα ειναι πατεντες, οχι αγορασμενα.
Το τραπεζι που βλεπεις εχει απο κατω σιδερα με βολτες και τα ποδια βιδωνουν κατευθειαν. 35 χρονια τραπεζι!


λοιπον για να μαθαινετε οι νεοι...οταν φευγουμε ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΠΑΤΗΜΑΣΙΕΣ ΜΑΣ
ΑΥΤΟ...κρατηστε το!!! Το πιο σημαντικο.
Επισης ξεχασες να αναφερεις το φαρμακειο.

Pardalotzatziki
23/05/2014, 21:01
καπου εκει ειχα παει...και εφυγα αυγουστο...με τις πολλες τις αστραπες ε!!!τι ηταν αυτο το πραγμα ρε φιλε!!!στη μεση στηνουμε συνηθως...περιπου κοντα στο ποταμι το ξεραμενο

Εχει αγιαζι εκει στη μεση. Δεξια που πηγαμε εμεις, κοβει το βουνο.
Παρε μια τυχαια φωτο με κεραυνο, την ωρα της μπορας.


Γαματη παραλία. Μιά φορά πήγα μόνο, σκ με σκηνη, αριστερά απο το ποτάμι, φαγαμε τη μητέρα ολων των βροχών την κυριακη. Όμορφα ηταν πάντως :)

Ωραια παραλια, το μονο που δεν μου αρεσει ειναι αυτοι με τις κατασκευες που εχουν μονιμα σημεια να μενουν.
Επισης το μαγαζακι, λιγο χυμα κατσταση.

Bob_o_mastoras
23/05/2014, 21:03
Χεχε! Με το τραπεζι απορησα και 'γω! Νομιζα οτι το βρηκατε εκει καπου.

Η καθαριοτητα και ο σεβασμος στη φυση εννοειται το ΠΙΟ σημαντικο.

:beer: :sun:

Bob_o_mastoras
23/05/2014, 21:07
Δονουσα-Λειβαδι Οκτωβριο με 22 βαθμους το πρωι εως απογευμα και κρυαρα το βραδυ με αερα και με βροχες. Πηγαμε με την κοπελια τοτε χωρις καν σκηνη μονο με αιωρες. Ολα τα βρηκαμε εκει (εχει μερος που αφηνει κοσμος πραγματα) και καναμε πατεντες για το κρυο και τη βροχη.

316712

amyroukai
24/05/2014, 08:16
Τζατζίκι μαγαζί δεν είχε όταν πήγα.

Pardalotzatziki
24/05/2014, 10:51
Τζατζίκι μαγαζί δεν είχε όταν πήγα.

Ποια χρονιά?

Billymuse
25/05/2014, 12:09
Να ρωτήξω και εγω απο τις παρακάτω πια μπορείτε να πείτε ειναι η καλύτερη και αν έχει κάποιος κάποιο μοντέλο απο τις παρακάτω ακόμα καλύτερα
http://www.terra-outdoor.com/product/07RSCpxKaX8Z/EASY-III#!prettyPhoto/0/

http://www.terramare.com.gr/skini-3-atomon-vango-soul-300-atlantic-black.html

http://www.terramare.com.gr/skini-3-atomwn-vango-alpha-300.html

http://www.on-holidays.gr/full_product.php?prod_id=%CE%A3%CE%BA%CE%B7%CE%BD%CE%AE%20Grasshoppers%20Electra%20L

skylaros
25/05/2014, 12:21
Οι περισσότερες είναι εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους. Θα κοίταζα για καλοκαίρι, αυστηρά την πρώτη και την τελευταία με ένα + στην πρώτη σε ότι αφορά το ύψος (+5cm) και + στη δεύτερη στο διπλό πανί και στη μάλλον ποιοτικότερη κατασκευή. Τώρα αν πηγαίνεις στη σκηνή για 5 -6 ώρες ύπνο το βράδυ και μόνος, χωρίς απαιτήσεις για εξόδους που απαιτούν ντύσιμο κλπ πάρε μια αιώρα με κουνουπιέρα και είσαι κομπλέ :p

Billymuse
25/05/2014, 12:24
Οι περισσότερες είναι εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους. Θα κοίταζα για καλοκαίρι, αυστηρά την πρώτη και την τελευταία με ένα + στην πρώτη σε ότι αφορά το ύψος (+5cm) και + στη δεύτερη στο διπλό πανί και στη μάλλον ποιοτικότερη κατασκευή. Τώρα αν πηγαίνεις στη σκηνή για 5 -6 ώρες ύπνο το βράδυ και μόνος, χωρίς απαιτήσεις για εξόδους που απαιτούν ντύσιμο κλπ πάρε μια αιώρα με κουνουπιέρα και είσαι κομπλέ :p

Θα παω το καλοκαίρι σε οργανωμένο camping με άλλο ενα άτομο οπότε θέλω και χώρο για να βάζω τις βαλίτσες της μηχανής αλλα να μην είμαστε
στριμόκωλα σίγουρα το βράδυ θέλεις εναν νορμαλ ύπνο 6-7-8 ώρες ανάλογα τη κούραση της ημέρας
οποτε λες οτι η πρώτη και η ταιλευταία ειναι για καλοκαιρινή χρήση?

road spirit
25/05/2014, 12:27
Συγκρίνεις λίγο ανόμοια προϊόντα.
Αν σε ενδιαφέρει μόνο το καλοκαιρινό κάμπινγκ σε ελληνικό παραθαλάσιο περιβάλλον, προτίμησε 1η ή 4η.
Οι Vango φτιάχνονται για δυτικο-ευρωπαικό κλίμα. Είναι βέβαια πολύ ποιοτικότερες απο τις άλλες δυο, κάτι που θα το καταλάβεις μόνο αν τις δεις στημένες δίπλα δίπλα (και με αυτό το σκεπτικό η 1η και η 4η είναι ακριβές, αναλογικά προς τη ποιότητα πάντα).

Billymuse
25/05/2014, 12:31
Συγκρίνεις λίγο ανόμοια προϊόντα.
Αν σε ενδιαφέρει μόνο το καλοκαιρινό κάμπινγκ σε ελληνικό παραθαλάσιο περιβάλλον, προτίμησε 1η ή 4η.
Οι Vango φτιάχνονται για δυτικο-ευρωπαικό κλίμα. Είναι βέβαια πολύ ποιοτικότερες απο τις άλλες δυο, κάτι που θα το καταλάβεις μόνο αν τις δεις στημένες δίπλα δίπλα (και με αυτό το σκεπτικό η 1η και η 4η είναι ακριβές, αναλογικά προς τη ποιότητα πάντα).

Ναι δεν έχω ιδέα απο σκηνές εξού και οι επιλογές μου με απλη έρευνα ειναι οτι νάναι. Εγω κοιτάω για μια σκηνή 2 ατόμων(3ων δλδ για να υπάρχει και εξτρα
χωρος) γύρω στα 100-120 ευρό..για καλοκαιρινή χρήση..θα μου πρότινες κάποια απο την πρώτη η την 4ή η να κοιτάξω κάτι καλύτερο σε αυτα τα
λευτά..

Pardalotzatziki
25/05/2014, 12:36
Να ρωτήξω και εγω απο τις παρακάτω πια μπορείτε να πείτε ειναι η καλύτερη και αν έχει κάποιος κάποιο μοντέλο απο τις παρακάτω ακόμα καλύτερα

Θα σου υποδειξω ενα πρακτικο θεμα. Προσωπικα το καλοκαιρι δεν βαζω πασαλακια γιατι η σκηνη ειναι γεματι πραγματα. Μονο αν δω δυνατο αερα.
Αυτες που εχουν τριτη μπανελα θελουν σκοινακια και αηδιες για να την κρατανε. Οπως και η vango 300 που εβαλες(αν δεν κανω λαθος).
Την μικρη τεντα που εχουν μπροστα μπορεις να μην την ανοιξεις. Με δυο μπανελες εισαι κυριος.

Οποτε κοιτα την Easy III. Και οπως ειπωθηκε ηδη, το υψος μετραει.

Επισης καλη ειναι και αυτη, Οπως ανεφερα σε αλλο ποστ, το διπλο πανι μετραει.
http://www.terra-outdoor.com/product/07RSBZpKaX8Z/GREEN-II#!prettyPhoto/1/
Αν βρεθεις σε παραλια χωρις ισκιο θα με θυμηθεις.
Το υψος ειναι 1,60

Απο θεμα χωρου και οι δυο ειναι ανετες και για στρωματα και πραγματα.

Pardalotzatziki
25/05/2014, 13:03
Ναι δεν έχω ιδέα απο σκηνές

Απο camping γενικως εχεις; Δεν το ρωταω ειρωνικα.

Billymuse
25/05/2014, 13:23
Απο camping γενικως εχεις; Δεν το ρωταω ειρωνικα.

Mια φορά πρόπερσι στο κάμπινγκ στο καλαμίτσι..και φέτος πάλι εκει αλλα με δικιά μου σκηνή

Pardalotzatziki
25/05/2014, 13:31
Mια φορά πρόπερσι στο κάμπινγκ στο καλαμίτσι..και φέτος πάλι εκει αλλα με δικιά μου σκηνή

Αρα εχεις ιδεα. Να θυμασαι κατι σημαντικο. Η σκηνη παντα κλειστη. Μπορει να μπει οτιδηποτε, στη φυση βγαινεις.
Μπορει να το ξερεις, αλλα βλεπω διαφορα χαζα οταν πηγαινω και ειπα να το τονισω. :wave2:

DoctoR_k6
25/05/2014, 13:34
Το υψος μετραει πολυ ειδικα αν ντυνεσαι μεσα στην σκηνη κ γενικα θελεις να εχεις μια Α ανεση ας πουμε!!
Κοιτα για αδιαβροχοποιηση γιατι να πιασει κανα μπουρινι καλοκαιρινο στις 3 κ να σταξεις ειναι μεγαλο ξενερωμα!!
Αν σκοπευεις μονο καλοκαιρι για καμπινγκ εμπορεις να παιξεις σχετικα χαμηλα σε τιμες. Αν πιστευεις πως μπορεις να κανεις κατι παραπανω πας σε περισσοτερα λεφτα αλλα εχει διαφορα. Γενικα αν ψαχτεις με το καμπινγκ και δεν εισαι "κυρια" μπορεις να κανεις τις καλυτερες διακοπες με χαμηλο κοστος!!
Α κ τις καλες παραλιες να ξερεις δεν τις λεμε γιατι πανε οι ουνοι κ τις γ@μανε με τα σκουπιδια...
Κ οπως προειπανε οταν φευγουμε μαζευουμε τα παντα(τα δικα μας) αλλα κ απο μλκς αλλους που τα παρατανε...
Η 1η και η 4η πιστευω θα σε καλυψουνε για αρχη!!!

Billymuse
25/05/2014, 15:16
οκ παίδες κατάλαβα thanx :beer:
αν βρω και τπτ άλλο θα σας το ποστάρω

road spirit
25/05/2014, 18:19
Δεν ξέρω αν μπορώ να σου συστήσω καποια συγκεκριμένη σκηνή σε τέτοιο μπάτζετ.

Κάποια θέματα είναι και λίγο υποκειμενικά και έχουν να κάνουν με προσωπικές προτιμήσεις. Πχ το ύψος που έγραψαν οι φίλοι παραπάνω. Εμένα μου είναι αδιάφορο αν δεν μπορώ να σταθώ όρθιος στη σκηνή για να αλλάξω. Η σκηνή είναι για να κοιμηθώ το βράδυ ή για μια μεσημεριανή σιέστα. Αλλάζω άνετα και καθιστός. Αντιθέτως, δεν θέλω ψηλή σκηνή γιατί όσο πιο ψηλή τόσο πιο ευάλωτη είναι σε δυνατό άνεμο. Για μένα αυτό έχει σημασία γιατί αφενός δεν πρόκειται ποτέ να πάω Ελλάδα σε οργανωμένο κάμπινγκ (που πολλές φορές τα σημεία που στήνεις είναι προστατευμένα απο τον άνεμο), αφετέρου όταν πάω για ελεύθερο δεν ξέρω που θα βρώ να στήσω (αν θα έχω κάλυψη). Ένα δυνατό αυγουστιάτικο μελτέμι ειναι αρκετό για να γονατίσει μια φθηνή σκηνή και να σπάσει τη φιμπερένια μπανέλα ή να τραβήξει το πανί και το σκίσει.

Το διπλό πανί έχει σημασία όπως έγραψε το παρδαλό τζατζίκι. Εφόσον την προορίζεις για καλοκαιρινή χρήση παραλίας, επέλεξε το εσωτερικό πανί να έχει όσο το δυνατό περισσότερη σίτα, να είναι διάτρητο όσο πιο πολύ γίνεται και όχι μόνο στην πόρτα.

Η αδιαβροχοποίηση του εξωτερικού πανιού και του πατώματος της εσωτερικής σκηνής είναι σημαντικά κριτήρια. Και εδω είναι που έχει σημασία μια καλή μάρκα. Διότι κάποιες φορές, η αδιαβροχοποίηση που γράφουν στα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι μούφα. Ξέρω τουλάχιστον 2 άτομα (απο δω μέσα, συμφορουμίτες) + 1 ακόμα που συναντήσαμε ένα καλοκαίρι στο πλοίο, που είδαν τις διακοπές τους/ταξίδι τους παραλίγο να καταστρέφεται γιατί εμπιστεύθηκαν την ίδια φθηνή "αδιάβροχη" σκηνή (η οποία παρεπιπτόντως ηταν υποτίθεται μοντέλο για μοτό) της tera. Στη πρώτη βροχή είδαν το εσωτερικό της σκηνής τους να μετατρέπεται σε κολυμπήθρα. Και οι 3 αναγκάστηκαν να αγοράσουν άλλη σκηνή καταμεσής των διακοπών τους για να συνεχίσουν.

Μερικά τιπς, ή χαρακτηριστικά ή κριτήρια, πές το όπως θες:

Οι πλαστικές μπανέλες σπάνε εύκολα. Αλλά για να πας σε αλουμινένιες (featherlite, DAC, κλπ) θες πανω απο 120 ευρώ.

Ο προθάλαμος είναι βολικός για να βάζουμε τα πράγματα μας. Δυο προθάλαμοι ακόμα καλύτερα.

Μπανέλες που πιάνουν στη σκηνή με κλιπς και όχι να μπαίνουν συρταρωτά είναι κάτι πολύ πολύ βολικό. Το στήσιμο-ξεστήσιμο γίνεται πολύ πιο γρήγορα.

Οι ραφές μετράνε επίσης πολύ, αλλά δυστυχώς αυτό δεν μπορείς να το τσεκάρεις παρά μόνο αν σε αφήσουν στο μαγαζί που ψωνίζεις να ανοίξεις τη σκηνή και να την δείς. Υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα σε μια φθηνή σκηνή και σε μια ακριβότερη και είναι ορατή με το μάτι.

Να έχει μέσα στη συσκευασία κιτ επιδιόρθωσης. Αποτελείται απο 1-2 μπαλώματα και κατάλληλη κόλα καθώς και απο ένα μικρό κυλινδρικό κομάτι-σωλήνα που χρησιμεύει για να μπαλώσεις/στηρίξεις προσωρινά μια σπασμένη μπανέλα.

Να έχει στο εσωτερικό τσέπες-θήκες, πχ σε 2 γωνίες της σκηνης. Κάνουν τη ζωή πολύ ευκολότερη, βάζοντας εκεί μικροπράγματα για να μην τα ψάχνουμε μέσα στο χαμό.

Να έχει στη κορυφή κλιπάκι για να μπορείς να κρεμάσεις πχ ένα φως κεφαλής.

Εφόσον μιλάμε για κατασκήνωση με μοτό, το βάρος για κάποιους μπορεί να είναι κριτήριο. Ο όγκος σίγουρα. Πχ η 1η terra που έχεις βάλει, αν δεν κάνω λάθος και είναι όντως ένα μοντέλο που είχα δει κάποια στιγμή από κοντά, πακεταρισμενη είναι τεράστια. Όσο ένα μεγάλο λουκάνικο 30 λίτρων που πιάνει όλη τη σχάρα της μηχανής πίσω. Για μένα κάτι τέτοιο είναι απαγορευτικό.

Υπάρχουν και άλλα πολλά που θέλουν ώρα για να γραφτουν και είναι πιο δύσκολο να εξηγηθούν αν και νομίζω ότι για καλοκαιρινό camping θα είναι οverkill να συζητηθουν!

tsompanis
25/05/2014, 21:43
ειναι καλη ιδεα! το καναμε στο κριαριτσι αλλα δεν κραταει οσο ενα πανι. μαυριζεις και καιγεσαι κανονικα και κατω απο το διχτυ. απλα οχι τοσο πολυ. το θεμα του ογκου παντως δεν ειναι μεγαλο. αφου συρικνονεται αρκετα.

κρατάει μια χαρά αρκεί να το στίσεις καλά
πάρε μια φωτό απο την δική μας καβάντζα που δεν φαίνεται όμως καλά

316947

Billymuse
25/05/2014, 22:57
Δεν ξέρω αν μπορώ να σου συστήσω καποια συγκεκριμένη σκηνή σε τέτοιο μπάτζετ.

Κάποια θέματα είναι και λίγο υποκειμενικά και έχουν να κάνουν με προσωπικές προτιμήσεις. Πχ το ύψος που έγραψαν οι φίλοι παραπάνω. Εμένα μου είναι αδιάφορο αν δεν μπορώ να σταθώ όρθιος στη σκηνή για να αλλάξω. Η σκηνή είναι για να κοιμηθώ το βράδυ ή για μια μεσημεριανή σιέστα. Αλλάζω άνετα και καθιστός. Αντιθέτως, δεν θέλω ψηλή σκηνή γιατί όσο πιο ψηλή τόσο πιο ευάλωτη είναι σε δυνατό άνεμο. Για μένα αυτό έχει σημασία γιατί αφενός δεν πρόκειται ποτέ να πάω Ελλάδα σε οργανωμένο κάμπινγκ (που πολλές φορές τα σημεία που στήνεις είναι προστατευμένα απο τον άνεμο), αφετέρου όταν πάω για ελεύθερο δεν ξέρω που θα βρώ να στήσω (αν θα έχω κάλυψη). Ένα δυνατό αυγουστιάτικο μελτέμι ειναι αρκετό για να γονατίσει μια φθηνή σκηνή και να σπάσει τη φιμπερένια μπανέλα ή να τραβήξει το πανί και το σκίσει.

Το διπλό πανί έχει σημασία όπως έγραψε το παρδαλό τζατζίκι. Εφόσον την προορίζεις για καλοκαιρινή χρήση παραλίας, επέλεξε το εσωτερικό πανί να έχει όσο το δυνατό περισσότερη σίτα, να είναι διάτρητο όσο πιο πολύ γίνεται και όχι μόνο στην πόρτα.

Η αδιαβροχοποίηση του εξωτερικού πανιού και του πατώματος της εσωτερικής σκηνής είναι σημαντικά κριτήρια. Και εδω είναι που έχει σημασία μια καλή μάρκα. Διότι κάποιες φορές, η αδιαβροχοποίηση που γράφουν στα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι μούφα. Ξέρω τουλάχιστον 2 άτομα (απο δω μέσα, συμφορουμίτες) + 1 ακόμα που συναντήσαμε ένα καλοκαίρι στο πλοίο, που είδαν τις διακοπές τους/ταξίδι τους παραλίγο να καταστρέφεται γιατί εμπιστεύθηκαν την ίδια φθηνή "αδιάβροχη" σκηνή (η οποία παρεπιπτόντως ηταν υποτίθεται μοντέλο για μοτό) της tera. Στη πρώτη βροχή είδαν το εσωτερικό της σκηνής τους να μετατρέπεται σε κολυμπήθρα. Και οι 3 αναγκάστηκαν να αγοράσουν άλλη σκηνή καταμεσής των διακοπών τους για να συνεχίσουν.

Μερικά τιπς, ή χαρακτηριστικά ή κριτήρια, πές το όπως θες:

Οι πλαστικές μπανέλες σπάνε εύκολα. Αλλά για να πας σε αλουμινένιες (featherlite, DAC, κλπ) θες πανω απο 120 ευρώ.

Ο προθάλαμος είναι βολικός για να βάζουμε τα πράγματα μας. Δυο προθάλαμοι ακόμα καλύτερα.

Μπανέλες που πιάνουν στη σκηνή με κλιπς και όχι να μπαίνουν συρταρωτά είναι κάτι πολύ πολύ βολικό. Το στήσιμο-ξεστήσιμο γίνεται πολύ πιο γρήγορα.

Οι ραφές μετράνε επίσης πολύ, αλλά δυστυχώς αυτό δεν μπορείς να το τσεκάρεις παρά μόνο αν σε αφήσουν στο μαγαζί που ψωνίζεις να ανοίξεις τη σκηνή και να την δείς. Υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα σε μια φθηνή σκηνή και σε μια ακριβότερη και είναι ορατή με το μάτι.

Να έχει μέσα στη συσκευασία κιτ επιδιόρθωσης. Αποτελείται απο 1-2 μπαλώματα και κατάλληλη κόλα καθώς και απο ένα μικρό κυλινδρικό κομάτι-σωλήνα που χρησιμεύει για να μπαλώσεις/στηρίξεις προσωρινά μια σπασμένη μπανέλα.

Να έχει στο εσωτερικό τσέπες-θήκες, πχ σε 2 γωνίες της σκηνης. Κάνουν τη ζωή πολύ ευκολότερη, βάζοντας εκεί μικροπράγματα για να μην τα ψάχνουμε μέσα στο χαμό.

Να έχει στη κορυφή κλιπάκι για να μπορείς να κρεμάσεις πχ ένα φως κεφαλής.

Εφόσον μιλάμε για κατασκήνωση με μοτό, το βάρος για κάποιους μπορεί να είναι κριτήριο. Ο όγκος σίγουρα. Πχ η 1η terra που έχεις βάλει, αν δεν κάνω λάθος και είναι όντως ένα μοντέλο που είχα δει κάποια στιγμή από κοντά, πακεταρισμενη είναι τεράστια. Όσο ένα μεγάλο λουκάνικο 30 λίτρων που πιάνει όλη τη σχάρα της μηχανής πίσω. Για μένα κάτι τέτοιο είναι απαγορευτικό.

Υπάρχουν και άλλα πολλά που θέλουν ώρα για να γραφτουν και είναι πιο δύσκολο να εξηγηθούν αν και νομίζω ότι για καλοκαιρινό camping θα είναι οverkill να συζητηθουν!

:beer: thanx για τις συμβουλές :beer:

hidefnick
26/05/2014, 11:32
Ρίχτε και μια ματιά ΕΔΩ (http://www.sportsdirect.com/camping/tents/all-tents) Γενικά έχει καλές προσφορές σε είδη κάμπινγκ (και όχι μόνο)

Motori
26/05/2014, 12:40
Ώραίο link φίλε hidefnick! Όσο για τον Billymuse και εγώ ψηφίζω terra easy III! Καλές αγορές!

akis_trevor
26/05/2014, 12:47
Ρίχτε και μια ματιά ΕΔΩ (http://www.sportsdirect.com/camping/tents/all-tents) Γενικά έχει καλές προσφορές σε είδη κάμπινγκ (και όχι μόνο)

εχω παρει πραγματα απο εκει(οχι για καμπινγκ)και ειναι τυπικοτατοι.

Motori
28/05/2014, 13:13
Εχει αγιαζι εκει στη μεση. Δεξια που πηγαμε εμεις, κοβει το βουνο.
Παρε μια τυχαια φωτο με κεραυνο, την ωρα της μπορας.



Ωραια παραλια, το μονο που δεν μου αρεσει ειναι αυτοι με τις κατασκευες που εχουν μονιμα σημεια να μενουν.
Επισης το μαγαζακι, λιγο χυμα κατσταση.

Τώρα που κοιτάω την φωτο, έχω να πω πρώτον σούπερ παραλία και δεύτερον τι ωραία ατμόσφαιρα κάνουν αυτές οι λάμπες! Είναι με το κλασικό γκαζάκι campingaz ή κάποιο άλλο?

pipe_smoker
28/05/2014, 14:21
PIPE!!!!!! ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ!?!?!?!?


Διακοπές. Μάλλον.

Δε θυμάμαι κιόλας.

Πω πω ρε μάγκες.... Αγχώθηκα και μόνο που τα διάβασα.
Χαρά στα κουράγια σας. Αφού σας γουστάρει βέβαια....


Εγώ στους 27 βαθμούς έχω αλλάξει δέρμα και στους 32 έχω πάθει θερμοπληξία.
Άμα έχει ήλιο ούτε στο μπαλκόνι μου δε βγαίνω:lol:

bulmont
28/05/2014, 14:47
Εγώ στους 27 βαθμούς έχω αλλάξει δέρμα και στους 32 έχω πάθει θερμοπληξία.




:wave2::wave2:

pipe_smoker
28/05/2014, 14:53
:wave2::wave2:

Ή κάτι ξέχασες να μου γράψεις ή μου χαιρετάς τον πλάτανο μπας και μου κάνει καμιά σκιά?:lol:

taisteal
28/05/2014, 14:58
Ή κάτι ξέχασες να μου γράψεις ή μου χαιρετάς τον πλάτανο μπας και μου κάνει καμιά σκιά?:lol:


Θελει να σου πει να πας για δουλεια μαζι του..


:bawl:

pipe_smoker
28/05/2014, 15:03
Θελει να σου πει να πας για δουλεια μαζι του..


:bawl:

Α ναι....

Είναι ένα θέμα αυτό:D

Θα τυλιχτώ με παγοκυψέλες και θα κάνω μυστρί:bawl:

Pardalotzatziki
28/05/2014, 15:06
Τώρα που κοιτάω την φωτο, έχω να πω πρώτον σούπερ παραλία και δεύτερον τι ωραία ατμόσφαιρα κάνουν αυτές οι λάμπες! Είναι με το κλασικό γκαζάκι campingaz ή κάποιο άλλο?

Η παραλια ειναι σουπερ...αρκει να μην πλακωσει κοσμος...εξαρταται ποτε θα πας...

Προσωπικα δεν με νοιαζει η ατμοσφαιρα που δημιουργει η λαμπα, απλα ετυχε να βγει ωραια η φωτογραφια.
Απο μικρος που ειχα μαθει για ατυχημα που ειχε θειος μου με γκαζακι σε παραλια δεν το παω το αεριο. Μακρια απο μενα!
Φερανε οι φιλοι μου γκαζακι ΚΑΙ λαμπα με παραφινη και εφριξα!!! Απο τη μια αεριο και απο την αλλη φλογα! Τους ειπα ή το ενα ή το αλλο.

Και αφου το ανεφερες, αυτο που με νοιαζει ειναι το καλο φως.
Πολλα ειπαμε, αλλα για φως δεν ειπαμε.
Υπαρχουν επιτραπεζια φωτιστικα με led ας πουμε αλλα αυτο το ασπρο/μπλε φως ειναι σπαστικο....και δεν ειναι και πολυ δυνατα φωτιστικα

Εχει καποιος καμια δοκιμασμενη λυση;


Πω πω ρε μάγκες.... Αγχώθηκα και μόνο που τα διάβασα.
Χαρά στα κουράγια σας. Αφού σας γουστάρει βέβαια....

Αν δεν γουσταρεις δεν ξεκινας καθολου. Αν γουσταρεις κανεις κατασκευες και δεν σε απασχολει.

bulmont
28/05/2014, 15:24
Εχει καποιος καμια δοκιμασμενη λυση;






Περίμενε να μπεί ο ''όλα τα σφάζω - όλα τα μαχαιρώνω'' Μάτζι και θα σε φτιάξει.....


Από μένα, η λύση είναι: μπαταρία 12βολτη, ντουί και λάμπα αυτοκινήτου, με ιδιοκατασκευή
μπαλαντέζα...............

Pardalotzatziki
28/05/2014, 15:28
Από μένα, η λύση είναι: μπαταρία 12βολτη, ντουί και λάμπα αυτοκινήτου, με ιδιοκατασκευή
μπαλαντέζα...............

Εμεις λεγαμε για UPS :D:D Αποσυνδεση beeper και τελος...
Κουβαλαμε τοσες αηδιες....τι ειναι μια μπαταρια...

Bob_o_mastoras
28/05/2014, 15:40
Γκαζολαμπα ρε παιδες. Δεν ειναι επικινδυνες, ελεος. Ο μονος "κινδυνος" μακροπροθεσμος ειναι το δυχτακι αμιαντου αλλα δεν νομιζω να το τρωει κανενας. Λιγη προσοχη θελει η λαμπα και ειστε κομπλε. Μην την πεταξετε μες τη φωτια πχ. :lol:

Τι να λεγαν και οι γιαγιαδες μας που μαγειρευαν σε πετρογκαζ..

Αλλιως πας σε ακριβες λυσεις με φωτοβολτα'ι'κα και τα ρεστα.

Πλακα πλακα ποσο δυσκολο να ειναι να φτιαχτει μια μικρη ανεμογενητρια με φτερακια απο ανεμιστηρα, κανα δυναμο κλπ;;; Οι ετοιμες κοστιζουν.

Pardalotzatziki
28/05/2014, 18:24
Γκαζολαμπα ρε παιδες. Δεν ειναι επικινδυνες, ελεος

Πες οτι θες....δεν το γουσταρω...


Αλλιως πας σε ακριβες λυσεις με φωτοβολτα'ι'κα και τα ρεστα.
Πλακα πλακα ποσο δυσκολο να ειναι να φτιαχτει μια μικρη ανεμογενητρια με φτερακια απο ανεμιστηρα, κανα δυναμο κλπ;;; Οι ετοιμες κοστιζουν.

Αυτα δεν ειναι λυσεις για καμπινγκ, εκτος και αν εχεις camper ή μεινεις 2 μηνες
Ανεμογεννητρια ειχε φτιαξει καποιος αλλα δεν ειχε πολλες δυνατοτητες. Φτηνη αλλα και ογκωδης.

miscelano
28/05/2014, 18:47
εγω για φως, και ειδικα στη μελανη αναβω φωτια...και υποχρεωτικα εχω και κανα 2-3 φακους κεφαλης καβαντζα...αλλα σαν τη φωτια δεν εχει...
σ αυτο που ειπες παρδαλο τζατζικι ποιο πανω για το μαγαζακι δεν ειναι μονο οτι ειναι χυμα η κατασταση....ειναι και πανακριβος....μονο παγο επερνα κ αυτο για να κανουμε κανα ντουζακι το βραδυ οταν η κατασταση με τ αλατια δεν πηγαινε αλλο...τις τελευταιες μερες γνωριστηκαμε με κατι αλανια που παιζανε με οργανα εκει και μπλεχτηκα κ εγω μαζι τους και κερνουσαν αρκετα...αλλα οτι ειναι χυμα στο κυμα ειναι....

Bob_o_mastoras
28/05/2014, 18:47
Πες οτι θες....δεν το γουσταρω...



Αυτα δεν ειναι λυσεις για καμπινγκ, εκτος και αν εχεις camper ή μεινεις 2 μηνες
Ανεμογεννητρια ειχε φτιαξει καποιος αλλα δεν ειχε πολλες δυνατοτητες. Φτηνη αλλα και ογκωδης.

Το χουν και αλλοι αυτο το θεμα με το γκαζι και τη φωτια αλλα ειναι ψυχολογικο. Αν το συνηθησεις θα το ξεπερασεις. Σκεψου οτι οδηγας μηχανακι που ειναι αντικειμενικα πιο επικινδυνο και πολυς κοσμος το θεωρει σκοτωστρα οχι ομως και εσυ διοτι το ξερεις και το εχεις συνηθησει. Σε επεισα;; :a01:

Φωτοβολταικα εχει και μικρα στοιχεια για καμια λαμπα και ραδιοφωνακι κλπ. Σε μεγεθος θηκης dvd περιπου.

Bob_o_mastoras
28/05/2014, 18:54
Εδω εισαι:

http://ecowatt-shop.gr/el/camping/169--camelion-camping-light-m-36-led.html

Εχει και πιο φθηνα αλλα με δυναμο και μανιβελα για να κανεις και γυμναστικη. :lol:

Pardalotzatziki
28/05/2014, 18:59
εγω για φως, και ειδικα στη μελανη αναβω φωτια...και υποχρεωτικα εχω και κανα 2-3 φακους κεφαλης καβαντζα...αλλα σαν τη φωτια δεν εχει...
σ αυτο που ειπες παρδαλο τζατζικι ποιο πανω για το μαγαζακι δεν ειναι μονο οτι ειναι χυμα η κατασταση....ειναι και πανακριβος....μονο παγο επερνα κ αυτο για να κανουμε κανα ντουζακι το βραδυ οταν η κατασταση με τ αλατια δεν πηγαινε αλλο...τις τελευταιες μερες γνωριστηκαμε με κατι αλανια που παιζανε με οργανα εκει και μπλεχτηκα κ εγω μαζι τους και κερνουσαν αρκετα...αλλα οτι ειναι χυμα στο κυμα ειναι....

Και γω για παγο πηγα μονο. Ειδα και σκηνικο που μου θυμισε την γυναικα του Al Bundy(Παντρεμενοι με παιδια). Να μαγειρευουν με το τσιγαρο στο στομα. Τον Σωτηρη τον γνωρισες;
Με την φωτια που λες βολευομαι και γω, αλλα εξαρταται την κατασταση. Εμεις θελουμε να παιζουμε και χαρτια :D


Σε επεισα;; :a01:

Τσου :p

o_gavros
28/05/2014, 22:02
κάτι μπίλυμάουσηδες ή/και όποιος άλλος ενδιαφέρεται να μπει στο κλαμπ, κάντε μια βόλτα απο Πρακτικερ μεριά για φτηνές (entry) λύσεις σε σκηνές.

Εγω απο εκεί είχα πάρει πριν σχεδόν δέκα χρόνια τη σκηνή μου (σχεδόν τζάμπα σε μια έξαρση προσφορών), και κάθε καλοκαίρι έκτοτε την τιμάει τη φανέλα.
δεν είναι βέβαια κάτι το ιδιαίτερο όπως ίσως άλλες επώνυμες και πολύ ακριβότερες,αλλά για την χρήση που της κάνουμε (καλοκαίρι μόνο) μας έχει βολέψει απείρως.

Motori
29/05/2014, 12:32
Συνεχίζοντας να ψάχνω για τεντούλα βρήκα διαγωνισμό - ούτε παραγγελιά να το έκανα! http://www.neolaia.gr/2014/05/27/diagonismos-neolaia-terranation-rekakohu/ Τώρα για λάμπα όντως πολύς κόσμος χρησιμοποιεί τις κλασσικές πχ campingaz γιατί νομίζω οτι τα ledakia δεν έχουν πολύ φως. Είπαμε να κάνουμε ατμόσφαιρα αλλά να βλέπουμε κ όλας :rolleyes:

motomaniac
29/05/2014, 22:48
εγω περσι ειχα παρει μια επαναφορτιζομενη απο τα λιντλ. 10-12ε δεν κραταγε καθολου. φετος την πηγα πισω και πηρα αλλη ιδια. εκτος αυτου εχει και υποδοχη για μετασχηματιστη 12βολτ. στις καβουροτρυπες φορτιζαμε τα κινητα στην καντινα. αν το ειχα δει θα φορτιζα και την λαμπα.

tsompanis
29/05/2014, 23:01
Υπαρχουν επιτραπεζια φωτιστικα με led ας πουμε αλλα αυτο το ασπρο/μπλε φως ειναι σπαστικο....και δεν ειναι και πολυ δυνατα φωτιστικα

Εχει καποιος καμια δοκιμασμενη λυση;.

είναι βέβαια λίγο ακριβούτσικα,αλλά άντε γειά...
https://www.youtube.com/watch?v=xasOpmJx0DA

Pardalotzatziki
30/05/2014, 01:23
είναι βέβαια λίγο ακριβούτσικα,αλλά άντε γειά...
https://www.youtube.com/watch?v=xasOpmJx0DA

Πολυ καλο....ειναι να μην το χασεις... :D

Billymuse
03/06/2014, 20:00
είναι βέβαια λίγο ακριβούτσικα,αλλά άντε γειά...
https://www.youtube.com/watch?v=xasOpmJx0DA

ωραία παρουσίαση κάνει ο τύπος

tsompanis
03/06/2014, 21:25
ωραία παρουσίαση κάνει ο τύπος

να σας πω δυό πραγματάκια για τον φακό γιατί πραγματικά αξίζει τον κόπο!

όταν τον παρήγγειλα πριν 1,5 περίπου χρόνο,αρχικά σχεδόν το είχα μετανιώσει.
Μου την είπαν όλοι με πρώτη την κυρά:lol:
95 γιούρια για φακό κεφαλής φάνηκαν πολλά.
είχαμε πατήσει στον γούγλη με έναν φίλο"ο πιο δυνατός φακός κεφαλής στον κόσμο"

όλα αυτά μέχρι που ήρθε στα χέρια μου και έπαθα πλάκα
Η εταιρία τροφοδοτεί τον αμερικανικό στρατό με όλη την γκάμα.Ο χειρός ξεκινάει απο τα 270 ευρώ και φτάνει ο πολύ μεγάλος νομίζω τα 600!
Λόγω δουλειάς αλλα και έλλειψης ηλεκτρικού ρεύματος σε χορταποθήκες,μέσα στον κάμπο με το τρακτέρ κ.λ.π τον χρησιμοποιώ σχεδόν σε καθημερινή βάση.πολλές φορές βαράει και υπερωρίες.
με έχει βοηθήσει αφάνταστα σε τοκετούς-καισαρικές αλλά και στα μηχανήματα
Τόσα χρόνια,είχα αγοράσει ένα σωρό φακούς.απο alpine μέχρι energizer.ο τελευταίος θεωρώ ότι είναι ο πιο τίμιος απο τους φθηνούς και με μικρή σχετικά κατανάλωση.με 3 μπαταρίες ΑΑΑ.
Ο ζέμπρα ο μπούστης δουλεύει με 1 ΑΑ !!!! Και δεν την ξελιγώνει με την καμία λέμε.
Απορείς πως ένα μικρό διαολόπραμα μπορεί να βγάλει τόσο φως με μια μόνο μπαταρία!
αν τον ανάψω στο ξεκάρφωτο,ψαρώνει κόσμος:lol:
Εννοείτε ότι έχει κάνει απόσβεση μόνο απο τις μπαταρίες.
Το φώς του είναι διάχυτο,δεν έχει δέσμη και έχει 3 σκάλες.η μικρότερη μπορεί να κρατήσει αναμένη για μέρες.στην μεγάλη σκάλα κρατάει με δυνατό φως περίπου 3 ώρες,αλλά έχει τόσο ένταση,σαν μικρός προβολέας για κάμερα!Όπου και να τον στήσεις θα έχεις άπλετο φως.στο κάμπινγκ όχι μόνο χαρτιά μπορείς να παίξεις,αλλά να κεντήσεις.
Είναι χυτός,το φινίρισμα του το έχει ζηλέψει και ο κυρ γιώργος ο τορναδόρος και ο διακόπτης του ανοίγει μέχρι και με χειμωνιάτικα γάντια! ένα έργο τέχνης.
Είναι αδιάβροχος με ένα απλό ο-ρινγκ

Μετά απο αυτόν το χάος...(για την ώρα βέβαια)
Ο φίλος μου είπε πως η τιμή τώρα πρέπει να έχει πέσει στα 75 ευρώ + τα μεταφορικά

Αν η τιμή φαίνεται απαγορευτική μια καλή λύση για κατασκήνωση,είναι μπαταρία 12v απο παπί να μην πιάνει και χώρο και αντί για συμβατικό ντουί με λάμπα όπως αναφέρθηκε παραπάνω,ταινία led 12v 14w. μια 3μετρη ας πούμε ,κομμένη στα τρία και τοποθετημένη σε 3 σημεία σωστά απο ένα μέτρο.π.χ μέσα στο αντίσκηνο,πάνω απο το τραπέζι και εκεί που έχεις τα τρόφιμα και είσαι κομπλέ.
Αυτή πάει με το μέτρο και νομίζω κάνει 8 ευρώ

motomaniac
03/06/2014, 21:48
να σας πω δυό πραγματάκια για τον φακό γιατί πραγματικά αξίζει τον κόπο!

όταν τον παρήγγειλα πριν 1,5 περίπου χρόνο,αρχικά σχεδόν το είχα μετανιώσει.
Μου την είπαν όλοι με πρώτη την κυρά:lol:
95 γιούρια για φακό κεφαλής φάνηκαν πολλά.
είχαμε πατήσει στον γούγλη με έναν φίλο"ο πιο δυνατός φακός κεφαλής στον κόσμο"

όλα αυτά μέχρι που ήρθε στα χέρια μου και έπαθα πλάκα
Η εταιρία τροφοδοτεί τον αμερικανικό στρατό με όλη την γκάμα.Ο χειρός ξεκινάει απο τα 270 ευρώ και φτάνει ο πολύ μεγάλος νομίζω τα 600!
Λόγω δουλειάς αλλα και έλλειψης ηλεκτρικού ρεύματος σε χορταποθήκες,μέσα στον κάμπο με το τρακτέρ κ.λ.π τον χρησιμοποιώ σχεδόν σε καθημερινή βάση.πολλές φορές βαράει και υπερωρίες.
με έχει βοηθήσει αφάνταστα σε τοκετούς-καισαρικές αλλά και στα μηχανήματα
Τόσα χρόνια,είχα αγοράσει ένα σωρό φακούς.απο alpine μέχρι energizer.ο τελευταίος θεωρώ ότι είναι ο πιο τίμιος απο τους φθηνούς και με μικρή σχετικά κατανάλωση.με 3 μπαταρίες ΑΑΑ.
Ο ζέμπρα ο μπούστης δουλεύει με 1 ΑΑ !!!! Και δεν την ξελιγώνει με την καμία λέμε.
Απορείς πως ένα μικρό διαολόπραμα μπορεί να βγάλει τόσο φως με μια μόνο μπαταρία!
αν τον ανάψω στο ξεκάρφωτο,ψαρώνει κόσμος:lol:
Εννοείτε ότι έχει κάνει απόσβεση μόνο απο τις μπαταρίες.
Το φώς του είναι διάχυτο,δεν έχει δέσμη και έχει 3 σκάλες.η μικρότερη μπορεί να κρατήσει αναμένη για μέρες.στην μεγάλη σκάλα κρατάει με δυνατό φως περίπου 3 ώρες,αλλά έχει τόσο ένταση,σαν μικρός προβολέας για κάμερα!Όπου και να τον στήσεις θα έχεις άπλετο φως.στο κάμπινγκ όχι μόνο χαρτιά μπορείς να παίξεις,αλλά να κεντήσεις.
Είναι χυτός,το φινίρισμα του το έχει ζηλέψει και ο κυρ γιώργος ο τορναδόρος και ο διακόπτης του ανοίγει μέχρι και με χειμωνιάτικα γάντια! ένα έργο τέχνης.
Είναι αδιάβροχος με ένα απλό ο-ρινγκ

Μετά απο αυτόν το χάος...(για την ώρα βέβαια)
Ο φίλος μου είπε πως η τιμή τώρα πρέπει να έχει πέσει στα 75 ευρώ + τα μεταφορικά

Αν η τιμή φαίνεται απαγορευτική μια καλή λύση για κατασκήνωση,είναι μπαταρία 12v απο παπί να μην πιάνει και χώρο και αντί για συμβατικό ντουί με λάμπα όπως αναφέρθηκε παραπάνω,ταινία led 12v 14w. μια 3μετρη ας πούμε ,κομμένη στα τρία και τοποθετημένη σε 3 σημεία σωστά απο ένα μέτρο.π.χ μέσα στο αντίσκηνο,πάνω απο το τραπέζι και εκεί που έχεις τα τρόφιμα και είσαι κομπλέ.
Αυτή πάει με το μέτρο και νομίζω κάνει 8 ευρώ

γαματη περιγραφη! ευχαριστουμε! αυτο με την λεντοταινια δεν το ειχα σκεφτει. πολυ σωστο!

tsompanis
03/06/2014, 22:44
αυτο με την λεντοταινια δεν το ειχα σκεφτει. πολυ σωστο!

σε ένα τροχόσπιτο 6μ έβαλα 3 μέτρα λεντοταινία και μια μπαταρία απο ναβαρα και το έκανα μέρα.έχω να την φορτίσω απο τον φεβρουάριο!

Pardalotzatziki
04/06/2014, 01:50
να σας πω δυό πραγματάκια για τον φακό γιατί πραγματικά αξίζει τον κόπο!
Δε μας το λεγες οταν ειχαμε λεφτα.. :D ...ετσι οπως τα λες αξιζει...

αυτο με την λεντοταινια δεν το ειχα σκεφτει. πολυ σωστο!

σε ένα τροχόσπιτο 6μ έβαλα 3 μέτρα λεντοταινία και μια μπαταρία απο ναβαρα και το έκανα μέρα.έχω να την φορτίσω απο τον φεβρουάριο!
Ειναι καλη ιδεα τα led......

MG-KTiNoS
04/06/2014, 07:22
http://www.kapoulitsas-outdoors.gr/

αυτό είναι δικό μας παιδί./..

amyroukai
04/06/2014, 18:32
πες του παιδιού ότι βγάζει 500- internal server error η σελίδα.

Africaptan
14/06/2014, 14:03
Χα, χα. Μαλλον εχεις δικιο.
Ομως και παλι. Ακομα παω camping και δεν εχουν αλλαξει πολλα πραματα στον εξοπλισμο μου. Παλι με μια σκηνη κι εναν υπνοσακκο παω.
Αντε να σκατολαχει αν παω με αμαξι, να παρω και καμια ομπρελλα, κανα ψυγειακι, και καμια καρεκλα.

Βρε πως αλλαζουν τα πραματα...
Ποτε μη λες "παντα" και "ποτε"...

318317
318318
318319

Pardalotzatziki
14/06/2014, 14:06
Βρε πως αλλαζουν τα πραματα...
Ποτε μη λες "παντα" και "ποτε"...

Λουκανικο; :eek:

Απο την αλλη τι εβαλες?

Africaptan
14/06/2014, 14:08
318320
318321
318322

Africaptan
14/06/2014, 14:09
Λουκανικο; :eek:

Απο την αλλη τι εβαλες?

Χα, χα, χα.

Βιαστηκες ε;;;;;;;

Απο δεξια λουκανικο με οτι ψιλοτσιμπραγκαλο μπορεις να φανταστεις μεσα, πανω του μια μεγαααλη ομπρελα, απο δεξια ψυγειο, πισω αυτοφουσκωτο διπλο υποστρωμα, πανω στη βαλιτσα καρεκλα, και μεσα στη βαλιτσα διαφορα ψιλολολογια...

Pardalotzatziki
14/06/2014, 14:13
Χα, χα, χα.

Βιαστηκες ε;;;;;;;

Απο δεξια λουκανικο με οτι ψιλοτσιμπραγκαλο μπορεις να φανταστεις μεσα, πανω του μια μεγαααλη ομπρελα, απο δεξια ψυγειο, πισω αυτοφουσκωτο διπλο υποστρωμα, πανω στη βαλιτσα καρεκλα, και μεσα στη βαλιτσα διαφορα ψιλολολογια...

E, μαντης δεν ειμαι.
Ωραια καβατζα!
Σε ποιο νομο; Δεν ρωταω ακριβως σημειο...να μην μαθαινουν οι πολλοι χαχα

Bob_o_mastoras
14/06/2014, 14:25
Μαχημη η Αφρικανα!
:beer:

Africaptan
14/06/2014, 16:16
E, μαντης δεν ειμαι.
Ωραια καβατζα!
Σε ποιο νομο; Δεν ρωταω ακριβως σημειο...να μην μαθαινουν οι πολλοι χαχα


Οντως ωραια καβατζα. Μακαρι να ειχα μια τετοια να πηγαινα στανταρ...
Δεν ειναι μυστικο.
Νομος Ρεθυμνου, λιγο εξω απ την πολη του Ρεθυμνου, στο camping Elisabeth, στην περσινη Παγκρητια συναντηση μοτο.

motomaniac
14/06/2014, 17:59
ξερει κανεις σε εγκαταλελειμενο δημοσιο η δημοτικο καμπινγκ αν στησεις αν ισχυουν οι ιδιες κυρωσεις? γιατι εμεις στηναμε περισυ καβουροτρυπες και ακριβως εξω απο την Σαρτη εχει ενα ωραιο τετοιο μερος που εχει και νερο...

Pan (dvs)
14/06/2014, 18:55
ξερει κανεις σε εγκαταλελειμενο δημοσιο η δημοτικο καμπινγκ αν στησεις αν ισχυουν οι ιδιες κυρωσεις? γιατι εμεις στηναμε περισυ καβουροτρυπες και ακριβως εξω απο την Σαρτη εχει ενα ωραιο τετοιο μερος που εχει και νερο...

Κανονικα απαγορευεται παντου.Αλλα σε ενα παλιο καμπιγκ σιγουρα θα υπαρχουνε αρκετα σημεια που δεν θα δινουνε στοχο.Παντως δεν εχω ακουσει να γραφουνε κανεναν,Μονο καποιες παρατηρησεις και το πολυ πολυ,κατεβασμα της σκηνης.Πολυ φοβαμαι ,ομως,οτι θα υπαρχει πολυ βρωμια εκει.

motomaniac
14/06/2014, 21:29
Κανονικα απαγορευεται παντου.Αλλα σε ενα παλιο καμπιγκ σιγουρα θα υπαρχουνε αρκετα σημεια που δεν θα δινουνε στοχο.Παντως δεν εχω ακουσει να γραφουνε κανεναν,Μονο καποιες παρατηρησεις και το πολυ πολυ,κατεβασμα της σκηνης.Πολυ φοβαμαι ,ομως,οτι θα υπαρχει πολυ βρωμια εκει.

εχω γνωστους που εχουν φαει κλησεις με τροχοσπιτο. απλα ειπα οτι σαν δημοτικος χωρος θεωρειτε εν ειδη ιδιωτικος αλλα εγκαταλελειμενος. δηλαδη δεν σε πιανει ο νομος περι καμπινγκ αλλα καταπατησης ?

Pan (dvs)
15/06/2014, 09:16
Σε πιανουνε και οι δυο νομοι αν θελει καποιος να το τραβηξει μακρια.Δεν θα υπαρχουνε αλλοι με σκηνες εκει?

motomaniac
15/06/2014, 09:56
Σε πιανουνε και οι δυο νομοι αν θελει καποιος να το τραβηξει μακρια.Δεν θα υπαρχουνε αλλοι με σκηνες εκει?

περσι το καλοκαιρι υπηρχαν. αλλα ηταν ξενοι και γκομενες ξενες. οποτε καταλαβαινεις οτι ειχαν δυο ελαφρυντικα σε σχεση με μας.

Africaptan
15/06/2014, 10:00
περσι το καλοκαιρι υπηρχαν. αλλα ηταν ξενοι και γκομενες ξενες. οποτε καταλαβαινεις οτι ειχαν δυο ελαφρυντικα σε σχεση με μας.

Θες να πεις οτι τους ξενους δεν τους πιανουν οι νομοι;

Pan (dvs)
15/06/2014, 10:01
Αν ειναι πολλοι δεν θα σας κανουνε τιποτε.Και στο κατω κατω αν σου ζητησουνε τα στοιχεια σου,μιλα τους Ρωσσικα.

Bob_o_mastoras
15/06/2014, 10:32
Αν ειναι πολλοι δεν θα σας κανουνε τιποτε.Και στο κατω κατω αν σου ζητησουνε τα στοιχεια σου,μιλα τους Ρωσσικα.

Suka blyat idi nahoui πες τους και θα καταλαβουν.. :lol:

motomaniac
15/06/2014, 11:57
Θες να πεις οτι τους ξενους δεν τους πιανουν οι νομοι;

οχι τοσο οσο εμας. ιδιως αν ειναι γυμνοστηθες ανατολικου μπλοκ.


Αν ειναι πολλοι δεν θα σας κανουνε τιποτε.Και στο κατω κατω αν σου ζητησουνε τα στοιχεια σου,μιλα τους Ρωσσικα.

ντα κασπαζα.


Suka blyat idi nahoui πες τους και θα καταλαβουν.. :lol:

χαχαχχαχαχχαχα κι αμα καταλαβουν? χαχαχαχχαα

Pardalotzatziki
15/06/2014, 13:30
ξερει κανεις σε εγκαταλελειμενο δημοσιο η δημοτικο καμπινγκ αν στησεις αν ισχυουν οι ιδιες κυρωσεις? γιατι εμεις στηναμε περισυ καβουροτρυπες και ακριβως εξω απο την Σαρτη εχει ενα ωραιο τετοιο μερος που εχει και νερο...

Παλιο καμπινγκ του ΕΟΤ;

motomaniac
15/06/2014, 13:39
Παλιο καμπινγκ του ΕΟΤ;

http://shop.artware.gr/index.php?route=product/product&product_id=2828#prettyPhoto

https://maps.google.com/ στο λιμανακι λιγο πανω απο την Σαρτη. εγκαταλελειμενο. ναι του εοτ μαλλον.

Pardalotzatziki
15/06/2014, 14:00
http://shop.artware.gr/index.php?route=product/product&product_id=2828#prettyPhoto

https://maps.google.com/ στο λιμανακι λιγο πανω απο την Σαρτη. εγκαταλελειμενο. ναι του εοτ μαλλον.

Αυτα που βλεπω στη σειρα ειναι εγκαταστασεις με τεντες; Τι ειναι;

motomaniac
15/06/2014, 17:58
Αυτα που βλεπω στη σειρα ειναι εγκαταστασεις με τεντες; Τι ειναι;

παλιες φωτο. ;)

Road Pirat
02/01/2016, 16:16
Καλησπέρα,
Ήρθε ο καιρός και για μένα να εκπληρώσω τα στρατιωτικά μου καθήκοντα στην μαμά πατρίδα, και έτσι είμαι σε αναζήτηση υπνόσακου. Έχω έναν καλοκαιρινό με 10 ευρό για camping αλλά είναι τελείως μάπα, και έτσι ψάχνω για κάτι λίγο καλύτερο. http://www.skroutz.gr/s/3496646/Polo-Condor-300-8-13-014.html Για αυτό τι λέτε ? Το έχει κάποιος ? Η υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχο σε αυτά τα λεφτά. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

basilis_k6
02/01/2016, 16:52
μπορει να μην τον χρειαστεις καν. παρε οταν ερθει η ωρα. και ενας φθηνος κανει δουλεια παντως. δεν πας στρατο το 1981....

SHOOTER045
02/01/2016, 17:16
Καλησπέρα,
Ήρθε ο καιρός και για μένα να εκπληρώσω τα στρατιωτικά μου καθήκοντα στην μαμά πατρίδα, και έτσι είμαι σε αναζήτηση υπνόσακου. Έχω έναν καλοκαιρινό με 10 ευρό για camping αλλά είναι τελείως μάπα, και έτσι ψάχνω για κάτι λίγο καλύτερο. http://www.skroutz.gr/s/3496646/Polo-Condor-300-8-13-014.html Για αυτό τι λέτε ? Το έχει κάποιος ? Η υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχο σε αυτά τα λεφτά. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Εξαρτάται που πας και τι ανοχές έχουν εκεί.
Μην πάρεις πάντως κοκκινο, κατι σε χακί είναι οκ

Road Pirat
02/01/2016, 17:43
Ναι επιτρέπεται εκεί που θα πάω, μέχρι και στο ΚΨΜ έχουν και πουλάνε σε όσους δεν πήραν. Το κόκκινο όντος δεν μου κάθετε και εμένα καλά.

Joyrider
02/01/2016, 17:46
Να πας την πρώτη βδομάδα χωρίς υπνόσακο να γευτείς τη σκόνη του paris-dakar και τα ποντικοκούραδα και μετά να πάρεις από το κψμ έναν. :D

Αφού είδα τι τσίρκο στηνόταν κάθε βράδυ από χρώματα πήρα αυτόν
http://www.freeblue.gr/eshop/detail_product.php?catid=16&subcatid=45&ssubcatid=0&sssubcatid=0&ssssubcatid=0&prodid=841
με 25 ευρώ από το κέντρο.

Road Pirat
02/01/2016, 17:47
μπορει να μην τον χρειαστεις καν. παρε οταν ερθει η ωρα. και ενας φθηνος κανει δουλεια παντως. δεν πας στρατο το 1981....

Το πρόβλημα που μου έλεγαν όσοι γνωστοί μου πήγαν δεν είναι τόσο το κρύο αλλά το ότι οι κουβέρτες έχουν να πλυθούν από την εποχή του Νόε

skylaros
02/01/2016, 18:27
Αν και ξεφεύγει από το νόημα του θρέντ. Θα πάρεις μαζί σου ένα με δύο σεντονάκια χοντρά τύπου ξενοδοχείου και όχι φανελένια (όσο πιο φτηνά βρεις από λαική) σκούρου χρώματος ή άσπρο. Θα ρίχνεις πάνω από το κρεβάτι (που θα έχει κουβέρτα και από πάνω ένα μαξιλάρι τυλιγμένο μέσα σε μια άλλη κουβέρτα) θα καλύπτεις λοιπόν αυτά όπως είναι με το σεντόνι σου και από πάνω θα βάζεις υπνόσακο. ΜΗ δώσεις λεφτά για σοβαρό υπνόσακο και προτίμησε κάποιον ευρύχωρο (όχι πως θα κοιμάσαι με παρέα :p) γιατί μπορεί να έχει ζέστη και να θέλεις να απλωθείς λίγο. Προτίμησε επίσης να είναι χακί ή σκούρο μπλε και όχι κάποιο έντονο χρώμα. Το καλοκαίρι θα χρειαστείς περισσότερα λογικά σεντόνια γιατί δε θα θες τον υπνόσακο. Τις πρώτες μέρες μη ψαρώσεις θα σας ζαλίσουν τον έρωτα με το να μάθετε να στρώνεται τα κρεβάτια σας με συγκεκριμένο τρόπο. Δεν είναι τίποτα, κάντο μόνος σου μόλις σας δείξουν (θα σου πάρει 2-3 φορές) για να μη σε σκοτίζουν. Επίσης τις πρώτες μέρες θα σας τα ζαλίσουν με το θέμα κρεβάτι για να μπείτε στη λογική να γίνετε οσφυοκάμτες και θα είναι από τα πρώτα παραδείγματα που θα έχεις για το ότι η βλακεία δεν έχει όριο. Επίσης μπορεί να έρθει κάποιος τα πρώτα βράδια να σας ξεστρώνει επίτηδες όπως κοιμάστε αν δε σε χαλάει μη πεις τίποτα αν σε χαλάει και θες να ρισκάρεις πες του ότι θα του σπάσεις τα γόνατα. Γενικά δε θα έχεις θέμα, καλή θητεία.

motomaniac
02/01/2016, 19:00
μπορει να μην τον χρειαστεις καν. παρε οταν ερθει η ωρα. και ενας φθηνος κανει δουλεια παντως. δεν πας στρατο το 1981....

εκτος κι αν πας κοζανη με 20ποντους χιονι και 8 μειων και χαλασμενο λεβητα... ισοθερμικα μπιτζαμες καλτσες υπνοσακος με κουκουλα με κορδονι να αφηνει μονο την μυτη ανοιχτη κι απο πανω κουβερτα... αλλλα ηταν ατυχη συγκυρια...

motomaniac
02/01/2016, 19:01
Εξαρτάται που πας και τι ανοχές έχουν εκεί.
Μην πάρεις πάντως κοκκινο, κατι σε χακί είναι οκ

εγω κοκκινο ειχα..

SHOOTER045
02/01/2016, 19:05
εγω κοκκινο ειχα..

Δεν εκπλησομαι.... :D

motomaniac
02/01/2016, 19:07
ζηλιαρη... δεν σπαμαρω αλλο γιατι θα με λιντσαρουν...

Road Pirat
02/01/2016, 20:26
εκτος κι αν πας κοζανη με 20ποντους χιονι και 8 μειων και χαλασμενο λεβητα... ισοθερμικα μπιτζαμες καλτσες υπνοσακος με κουκουλα με κορδονι να αφηνει μονο την μυτη ανοιχτη κι απο πανω κουβερτα... αλλλα ηταν ατυχη συγκυρια...

Με την τύχη που έχω εγώ όχι με 20 αλλά με 40 πόντους χιόνι με βλέπω :sick:

Pan (dvs)
02/01/2016, 20:54
εγω κοκκινο ειχα..

Ενα ενα μας τα βγαζεις....:a07:




Φιλαρακι παρε κατι σε φθηνο υφασματινο λιγακι χοντρο,θα σε ζεσταινει και δεν θα ιδρωνεις.Για το κρυο φθηνα ισοθερμικα.

Για δυο-τρεις μηνες θα τα χρειαστεις.Μετα χρησιμοποιεις το ελαφρυ το δικο σου και εισαι οκ.

Μην ξεχνας οτι εκει που θα πας, κατι καλο θα παθει ευκολα ζημια.Ασε που αν πεσεις σε τιποτε μπουμπουκια θα κανει φτερα.

skylaros
02/01/2016, 21:09
Δε θα έχεις θέμα όπου και να πας. Μπορεί να τύχουν 2-3 μέρες που να γίνει καμιά στραβή αλλά γενικά θέμα δε θα έχεις με το κρύο στο θάλαμο και στην τελική και εκεί αυτοσχεδιάζεις. (Με -22 σε ένα δωμάτιο μόνος με χαλασμένο καλοριφέρ για να καλύψω συνάδελφο ανακάλυψα ότι αυτά τα αντισηπτικά/καθαριστικά jel χεριών αν ποτιστούν σε βαμβάκι/χαρτί και τα βάλεις μέσα σε ένα μεταλλικό συρτάρι γραφείου γίνονται μια χαρά σόμπα :p) Χωρίς πλάκα μην επενδύσεις σε υπνόσακο για το στρατό. Επένδυσε όμως σε μερικά σωστά ισοθερμικά (δύο ζευγάρια πάνω κάτω, ένα φτηνό σχετικά και ένα ακριβότερο χωρίς όμως να είναι και πανάκριβο, γαντάκια και φυσικά κάλτσες. Στο κέντρο κατάλαβα πως το μεγαλύτερο πρόβλημα στον εξοπλισμό του στρατού είναι το άρβυλο και για το κρύο αλλά και για ζημιές στα πόδια. Μετά το κέντρο λοιπόν αγόρασα με 30-35 ευρό από πρατήριο του στρατού άρβυλα. Θα σου λένε χαριτωμενιές ότι και καλά δεν επιτρέπεται και σου προτείνω να απαντάς όπως τους πρέπει. Σκέψου ως εξής... Στο θάλαμο όπως και να έχει δε θα κρυώνεις τουλάχιστο πολύ. Τον υπνόσακο θα τον λιώσεις, θα πέφτει κάτω, θα ξαπλάρεις και λερωμένος και και και δεν έχει νόημα κάτι καλό. Σε σκοπιά αν έχει κρύο επειδή θα είσαι στατικός θα πρέπει να κάνεις την τεχνική κρεμμύδι όπως και στη μηχανή + Αρβυλάκι δικό σου από αυτά που αγοράζουν και τα στελέχη, γιατί τα άρβυλα που δίνουν με τη σόλα την ξύλινη και καταπονούν (μ@λακίες όπως πάτοι σιλικόνης κλπ τουλάχιστο εμένα δε με βοήθησαν ήμουν και τριάντα κιλά λιγότερα από τώρα να φανταστείς αλλά και πάλι ΔΕΝ) και αφήνουν και το κρύο να περνάει. Στα περίπολα πάλι αν έχεις θα γίνεσαι μισό κρεμμύδι :p δηλαδή επειδή θα περπατάς θα φοράς από μέσα το "καλό" το ισοθερμικό και δε θα ιδρώνεις ;) Αυτά θα μπορείς να τα φορέσεις και σε μια ακραία συνθήκη που μπορεί να χρειαστεί μέσα στο θάλαμο και μέσα στον υπνόσακο και θα είσαι μια χαρά. Τέλος τα ρουχαλάκια θα σου μείνουν και για καμιά πεζοπορία μετά το στρατό ;) Όπως και να έχει δε θα έχεις πρόβλημα, το χειρότερο πράγμα που θα συναντήσεις στο στρατό είναι η νοοτροπία , οι συνθήκες όπου και να είσαι παλεύονται μια χαρά(ίσως εκτός από τις τουαλέτες σε μερικά μέρη αλλά αυτό είναι στο χέρι σας να το λύσετε μεταξύ σας) , σε σημείο να γελάς με τα άτομα (στελέχη και φαντάρους) που θα γκρινιάζουν για τα πάντα.

motomaniac
02/01/2016, 21:16
Ενα ενα μας τα βγαζεις....:a07:




Φιλαρακι παρε κατι σε φθηνο υφασματινο λιγακι χοντρο,θα σε ζεσταινει και δεν θα ιδρωνεις.Για το κρυο φθηνα ισοθερμικα.

Για δυο-τρεις μηνες θα τα χρειαστεις.Μετα χρησιμοποιεις το ελαφρυ το δικο σου και εισαι οκ.

Μην ξεχνας οτι εκει που θα πας, κατι καλο θα παθει ευκολα ζημια.Ασε που αν πεσεις σε τιποτε μπουμπουκια θα κανει φτερα.

ετσι κι αλλιως θα πεσει σκουπα... διμοιρια συντηρεως στο κεντρο με περιοδικο μοτο και τυροπιτα στον ορχο... χορτοκοπτικο δημ. υπαλληλος καθε μερα εξοδουχος στην Σπαρτη και μαγειρας στην Βεροια, δεν το λες και κακοπερασα... η σειρα μου απο τα 105 ατομα του λοχου τα 90 πηγαν μεταθεση σπιτι τους το 2010. αρχη κρισης και περικοπες εξοδων τους ειχαν βαλει να μας ολους σπιτια. η αρκετα κοντα. και νομιζω ακομα το ιδιο γινεται..