PDA

View Full Version : περι camping οι αποριες



Σελίδες : [1] 2 3

nio1981
09/07/2013, 22:22
ως συνήθως ζητείται έμπειρο αγορι η κοριτσι να μου λυσει μερικες αποριες....οποιος εχει ορεξη τα του τα πρήξω ας μου στειλει ενα πμ να μου λυσει 2-3 θεματακια για να μην ενοχλουμε και τους μοντς με τα ασχετα :wave2:

Corvo
09/07/2013, 22:25
τωρα πια ειναι αργα!

αφου το ανοιξε το θεμα, ενοχλησες ηδη :lol:

ρωτα εδω μπορει να βοηθησουν και κανεναν αλλο!

AristidisZ
09/07/2013, 22:29
έλα τώρα, αφού για κάτι τέτοια ζούμε

nio1981
09/07/2013, 22:33
μιας και εσφηξαν τα οπίσθια απο οικονομικης αποψης και αφου η πολη δεν παλευεται τον αυγουστο λεω να δοκιμασω για πρωτη φορα camping.εχω ακουσει ολα τα ωραια περι ελευθεριας και εχω διαβασει ολα τα <κομφορ> που παρεχουν τα οργανωμενα απλα ηθελα απο αυτους που εκαναν και πριν αν εχουν να προτείνουν καποιο tip στο τι να παρεις η να μην παρεις μαζι.εμεις θα παμε ζευγαροκατασταση και γενικα ειμαστε και βολικοι στις ανεσεις.

καταρχας μεγαλη απορία....κλεινεις απο πριν θεση οπως πχ στα ξενοδοχεία η πας στο χύμα και αν βρεις βρήκες αλλιως πανε παρακατω εχει κ αλλα???

Cpt. Haddock
09/07/2013, 22:38
Καλο το moto.gr, δε λέω, αλλα το google ακομα καλυτερο:

http://www.e-camping.gr

nio1981
09/07/2013, 22:40
το ειδα συντροφε και δεν διαφωνω μαζι σου.απλα ειπα να εμπιστευτω ανθρωπους που <ξερω>.αν ενοχλει σβησε το post :wave2:

Corvo
09/07/2013, 23:05
Καλο το moto.gr, δε λέω, αλλα το google ακομα καλυτερο:

http://www.e-camping.gr

ναι ρε καπετανιο χαλαρωσε τωρα, υπαρχουν αλλα και αλλα θεματα αυτο σε πειραξε;

camping και μηχανες εδω και πολλα χρονια πανε μαζι, δεν ειναι το ιδιο να πας με το αμαξι σου δεν μπορεις να κουβαλας τα ιδια πραγματα

Cpt. Haddock
09/07/2013, 23:36
ναι ρε καπετανιο χαλαρωσε τωρα, υπαρχουν αλλα και αλλα θεματα αυτο σε πειραξε;
camping και μηχανες εδω και πολλα χρονια πανε μαζι, δεν ειναι το ιδιο να πας με το αμαξι σου δεν μπορεις να κουβαλας τα ιδια πραγματα

Xαλαρος ειμαι.

Απλα στο μοτο βρηκα 2 θρεντ που να μιλανε για καμπινγκ (κι ενα για σκηνες) και εκει υπαρχει ολοκληρο φορουμ που τα εχει όλα. Εγω εκει θα εψαχνα να ημουν σιγουρος. Ετσι κανω συνηθως.

Απο εκει και πέρα, όποιος δε βαριεται ας γραψει το μακρυ και το κοντο του, να διαφωτισει τον συναδελφο.

Africaptan
09/07/2013, 23:40
Εγω παω χρονια camping (ελευθερο) αλλα αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι απο φετος εχουμε κι αυτο...

http://www.lifo.gr/now/greece/30383

hidefnick
09/07/2013, 23:42
μιας και εσφηξαν τα οπίσθια απο οικονομικης αποψης και αφου η πολη δεν παλευεται τον αυγουστο λεω να δοκιμασω για πρωτη φορα camping.εχω ακουσει ολα τα ωραια περι ελευθεριας και εχω διαβασει ολα τα <κομφορ> που παρεχουν τα οργανωμενα απλα ηθελα απο αυτους που εκαναν και πριν αν εχουν να προτείνουν καποιο tip στο τι να παρεις η να μην παρεις μαζι.εμεις θα παμε ζευγαροκατασταση και γενικα ειμαστε και βολικοι στις ανεσεις.

καταρχας μεγαλη απορία....κλεινεις απο πριν θεση οπως πχ στα ξενοδοχεία η πας στο χύμα και αν βρεις βρήκες αλλιως πανε παρακατω εχει κ αλλα???


Κατ αρχήν ΟΥΠΣ (http://www.lifo.gr/now/greece/30383)
Εν συνεχεία, φυσικά και κλείνεις και μάλλον έχεις αργήσει. Ο Σίμος πχ δεν έχει για αρχές Αυγούστου.

Στο e-camping έχει κριτικές και τηλέφωνα για σχεδόν όλα τα κάμπινγκ ανά την επικράτεια (πςςςςς) οπότε πήγαινε οπωσδήποτε και από εκεί καμιά βόλτα, για να αποφύγεις δυσάρεστες εκπλήξεις.

Τέλος, αν δεν έχεις εξοπλισμό, την πρώτη φορά θα σου έρθει μια η άλλη, ίσως και παραπάνω, το κάμπινγκ, οπότε σκέψου το καλά. Μια σκηνή και ένα sleeping bag δεν είναι διακοπές.

Africaptan
09/07/2013, 23:48
Κατ αρχήν ΟΥΠΣ (http://www.lifo.gr/now/greece/30383)Μια σκηνή και ένα sleeping bag δεν είναι διακοπές.


Διαφωνω, αλλα αυτα ειναι προσωπικα γουστα.

Τις καλυτερες αναμνησεις τις εχω περασει με μια σκηνη κι εναν υπνοσακο...

Africaptan
09/07/2013, 23:48
Διαφωνω, αλλα αυτα ειναι προσωπικα γουστα.

Τις καλυτερες αναμνησεις τις εχω περασει με μια σκηνη κι εναν υπνοσακο...

Το πιο βασικο ξεχασα.

Και με καλη παρεα...

nio1981
10/07/2013, 00:12
παιδες παρεξηγηθηκα μαλλον.φυσικα και περασα απο εκει.και εχω καταλήξει σε 2(κυριως απο τις κριτικές τους) .και απο εξοπλισμο ,οτι διαβασα εκει οτι χρειαζεται,σχεδον υπαρχει.στην οικογενεια γενικα;).αλλα πχ αυτο το οτι κλεινεις δεν το βρηκα και ειναι σημαντικη λεπτομερεια.επισης οσο και αν εψαξα δεν βρηκα τοσο σπαστο τραπεζακι και καρεκλες για να μπορω να τα παρω μαζι μου.κ οκ...ο αλλος εγραφε και για φορητό ψυγειο....οκ δεν μας παιρνει:P.....τετοια τιπς ψαχνω

Bradipous
10/07/2013, 00:25
Εχε υποψην και την υπογραφη σου για το καμπινγκ! :lol:

nio1981
10/07/2013, 01:05
Εχε υποψην και την υπογραφη σου για το καμπινγκ! :lol:

και εκει υπογραφη???μου θυμισες την φορ.δηλωση μου...μαλλον ουτε camping φετος....:a02:

hidefnick
10/07/2013, 06:33
Διαφωνω, αλλα αυτα ειναι προσωπικα γουστα.
Τις καλυτερες αναμνησεις τις εχω περασει με μια σκηνη κι εναν υπνοσακο...

Πρόσφατα ή "κάποτε"? Κάποτε για όλους μας ήταν.....:cry:

Africaptan
10/07/2013, 07:01
Πρόσφατα ή "κάποτε"? Κάποτε για όλους μας ήταν.....:cry:

Χα, χα. Μαλλον εχεις δικιο.
Ομως και παλι. Ακομα παω camping και δεν εχουν αλλαξει πολλα πραματα στον εξοπλισμο μου. Παλι με μια σκηνη κι εναν υπνοσακκο παω.
Αντε να σκατολαχει αν παω με αμαξι, να παρω και καμια ομπρελλα, κανα ψυγειακι, και καμια καρεκλα.

endopandou
10/07/2013, 07:15
θα παμε ζευγαροκατασταση και γενικα ειμαστε και βολικοι στις ανεσεις.


Εννοείς 2 ζευγάρια; Και δεν έχει ξανακάνει κανείς κάμπινγκ; Και είστε όλοι κοντά στην ηλικία του προφίλ σου;
Πρόσεχε φίλε γιατί η συμβίωση χωρίς ανέσεις είναι δύσκολο πράγμα.
Αν πας μόνο με την κοπέλα σου φρόντισε να της εξασφαλίσεις αρκετές ανέσεις για να νιώθει όμορφα αλλιώς ίσως να έχεις θέμα.
Γενικά πάντως το κάμπινγκ δεν είναι μια σκηνή ένα σλίπινγκ μπαγκ και κοιμάμαι σχεδόν όπου βρώ όπως βλέπεις σε κάποια οδοιπορικά.

Αν όμως πάτε συνειδητοποιημένα και εξοπλιστείτε ανάλογα θα περάσετε υπέροχα ;)

mtsop
10/07/2013, 07:47
Πλέον όσοι συνήθιζαν να πηγαίνουν σε ξενοδοχεία πάνε σε οργανωμένο και όσοι πήγαιναν σε οργανωμένο σε ελεύθερο.
Ξεκίνα με κανά ΠΣΚ να δεις πως θα τα πάτε και ύστερα προχωράς σε περισσότερες ημέρες.

Africaptan
10/07/2013, 07:54
Πλέον όσοι συνήθιζαν να πηγαίνουν σε ξενοδοχεία πάνε σε οργανωμένο και όσοι πήγαιναν σε οργανωμένο σε ελεύθερο.
Ξεκίνα με κανά ΠΣΚ να δεις πως θα τα πάτε και ύστερα προχωράς σε περισσότερες ημέρες.


Και τι να πουμε εμεις μια παρτη που πηγαιναμε σχεδον παντα σε ελευθερο...

bulmont
10/07/2013, 07:59
Kατ' αρχήν βρέ ΝΙΟνιο ξεκαθαρισέ μας αν θα πάς με αυτοκίνητο ή μοτοσυκλέττα. Οπως καταλαβαίνεις η μοτοσυκλέττα
χρειάζεται πολύ καλύτερη ''μελέτη'' των αποσκευών έτσι ώστε να είσαι αρκετά καλά εξοπλισμένος-εφοδιασμένος.
Και μην ξεχνάς πως υπάρχει πλήρης εξοπλισμός γιά κάμπινγκ ο οποίος κάθεται άπραγος στο σπίτι μου.... Πέσε μου
ημερομηνίες και τί χρειάζεσαι και τα υπόλοιπα άστα σε μένα................

Corki
10/07/2013, 08:17
Τσεκαρε οτι η παρεα σου καταλαβαινει απολυτα τι πατε να κανετε!!!!

Παρε σκηνη 3-4 ατομων αν ειναι να κοιμηθητε 2 ατομα μεσα. (Εγω παιρνω 4-ων προσωπικα) Φροντισε να ειναι ελαφρια και μικρη οσο γινεται !!!

Τσεκαρε οτι η παρεα σου καταλαβαινει απολυτα τι πατε να κανετε!!!!

Οικονομικη στενοτητα .....δεν σημαινει κανω καμπινγκ. Το τελευταιο προυποθετει υποχωρησεις σε κατι που κανεις για να περασεις καλα. Δεν μπορουν ολοι!

Για ψηξη παρε τσαντες ισοθεμικες που διπλωνουν. Παγωσε τ μπουκαλια H2O για ψηξη και οταν λιωσουν το πινεις κιολας και ξεδιψας.

Για αρχη πηγαινε σε ενα οργανωμενο.

Τσεκαρε τις χρεωσεις γιατι μερικοι χρεωνουν διαφορετικα αν εχεις την μηχανη στο μονο ή στο διπλο "σταντ" και ειναι αμαρτια να τσακωνεσαι με μλκες στις διακοπες σου! Ουτως ή αλλως απο την δευτερη μερα θα σε βαραει η γυναικα σου ..........:D

Καλες διακοπες. Σε ζηλευω ...εγω δεν θα παω φετο :cry:


ΥΓ Τσεκαρε οτι η παρεα σου καταλαβαινει απολυτα τι πατε να κανετε!!!!

AristidisZ
10/07/2013, 08:47
ααααα και η τιμή σε μερικά κάμπινγκ, αν έχεις αυτοκίνητο, σκηνή, ρεύμα, σκυλιά γατιά και τα ρέστα, παίζει και να μη συμφέρει καν
ψάξτο κι αυτό ;)

PortisHead
10/07/2013, 09:01
Ανεκτιμητες στιγμες στο camping:

-να σηκωνεσαι μες τα μεσανυχτα και να περπατας κανα 3 λεπτο για να πας να κατουρήσεις.
(χειροτερο...να θες μονο 10sec να πας , που σημαινει οτι την εχεις στησει τη σκηνη διπλα στις τουαλετες)

-να βαζεις παντελονι , ξαπλωτος μεσα στην σκηνή.
(δεν το συζηταω να ντυνεται η κοπελα σου ξαπλωτη και να γαμωσταυριζει)

-να ξυπνάς απο το χαραμα (αν δεν εχεις καλη θεση) γιατι μόλις βαρεσει ο ηλιος η σκηνη γινεται σαουνα.

-να κοιμασαι χωρις μαξιλαρι

-να εχεις 2-3 σακ βουαγιαζ , τα οποια καθε 3 και λιγο κανεις "κωλο" γιατι δεν μπορεις να βρεις αυτο που
ψαχνεις λογω περιορισμενου χωρου.

-να μην σε αφηνουν να κοιμηθεις οι "διπλα" (διπλα=16χρονοι με τσιτα τις μουσικες , οικογενειες με παιδακια κλπ κλ)

-να τρως πρωινό στο πατωμα σαν Αραβας (εκει θα εκτιμησεις την ανακαλυψη που λεγεται καρεκλα και τραπεζι).

Ειμαι στη δουλεια και δεν προαλβαινω να αναπτυξω πλήρη λιστα :lol:

Δοκιμαστε παντως μια φορα....υπαρχουν πολλοι που τα γουσταρουν αυτα.

Africaptan
10/07/2013, 09:09
Χα, χα.

Ναι, εχει δικιο. Ειναι αληθεια ολ αυτα, ομως αν το εχεις μεσα σου, και μπορεις να δεις τα καλα του camping, συνεχιζεις, συνηθιζεις, και διορθωνεις...

Ολ αυτα δηλαδη τα σωστα που εγραψε ο φιλος Portis, ειναι λαθη πρωταρηδων.

Cpt. Haddock
10/07/2013, 09:12
Εγω παλι, προτιμω τα πλωτα καμπινγκ... :D

295228

AristidisZ
10/07/2013, 09:15
εγώ να εκφέρω άποψη περί κάμπινγκ ή θα με κράξουν πάλι ; (ως συνήθως)

καπετάνιο πιο καλά είναι αρόδου όμως :p

PortisHead
10/07/2013, 09:15
Αυτο που ειπε ο Cap10.
Το νοικιαζεις για 2 βδομαδες βλεπεις και 2-3 νησια και ζεις σαν ανθρωπος.
Νομιζω με skipper κι αλλο ενα ζευγαρι , βγαινει πιο φθηνο κιαπο ενα μέσο δωματιο οπουδηποτε.

AristidisZ
10/07/2013, 09:16
Νομιζω με skipper κι αλλο ενα ζευγαρι , βγαινει πιο φθηνο κιαπο ενα μέσο δωματιο οπουδηποτε.

με καμία τύχη
σκέψου ότι λογικά ο σκίπερ θα έχει μεροκάματο όσο 2 δωμάτια...

PortisHead
10/07/2013, 09:17
εγώ να εκφέρω άποψη περί κάμπινγκ ή θα με κράξουν πάλι ; (ως συνήθως)

καπετάνιο πιο καλά είναι αρόδου όμως :p

πες πες....
Εγω με μηχανη...ορκιστηκα πριν αρκετα χρονια οτι ΔΕΝ θα ξαναπαω ποτε camping.
Με αμαξι πηρα τον ιδιο ορκο , οταν τελευταια φορα ,πηρα μεχρι και κομωδινο μαζι για να ακουμπαω το λαμπατερ πανω.
:bawl:

Cpt. Haddock
10/07/2013, 09:17
Νομιζω με skipper κι αλλο ενα ζευγαρι , βγαινει πιο φθηνο κιαπο ενα μέσο δωματιο οπουδηποτε.

Δε φαντάζεστε πού εχουνπαει οι τιμες...

(ειδικα οι αμοιβες των σκιπερ :a018: )

AristidisZ
10/07/2013, 09:19
υπάρχουν άνθρωποι που γουστάρουν ταλαιπώρια
γιατί το κάμπινγκ είναι ταλαιπωρία, ότι κι αν λένε μερικοί
εγώ δεν ανήκω σε αυτούς
το κόστος για εξοπλισμό και διάφορες λαλακίες που μπορεί να χρειαστείς, αν τα βάλεις κάτω είναι όσο ένα σχετικά οικονομικό δωμάτιο
νομίζω δε χρειάζεται να πω παραπάνω :D

πάντα μιλάμε για οργανωμένο φυσικά

spyrakos35
10/07/2013, 09:21
υπάρχουν άνθρωποι που γουστάρουν ταλαιπώρια
γιατί το κάμπινγκ είναι ταλαιπωρία, ότι κι αν λένε μερικοί
εγώ δεν ανήκω σε αυτούς


εσύ δεν γουστάρεις κάμπινγκ (ούτε εγώ)

για σένα είναι ταλαιπωρία (για μένα όχι, είναι κάτι άλλο)

οπότε μην ομαδοποιείς καταστάσεις.... :smokin:

Cpt. Haddock
10/07/2013, 09:22
πάντα μιλάμε για οργανωμένο φυσικά

Ιδανικα μιλαμε για ελευθερο (νεο παιδι εισαι ρπστμ - εκτος αν δεν πηγαινεις πουθενα χωρις τον ατμοκαθαριστη σου), αλλα με το κυνηγι που πεφτει απο την αστυνομια ψαχνεις παραλιες με το ντουφεκι...

Απο εκει και περα, υπαρχουν διαφορων επιπεδων οργανωμενα. Ειναι καποια με σχετικα χυμα κατασταση να θυμιζουν λιγο ελευθερο και ειναι αλλα (πχ Σιμος) που παυουν να θυμιζουν καμπινγκ πλέον

AristidisZ
10/07/2013, 09:23
εσύ δεν γουστάρεις κάμπινγκ (ούτε εγώ)

για σένα είναι ταλαιπωρία (για μένα όχι, είναι κάτι άλλο)

οπότε μην ομαδοποιείς καταστάσεις.... :smokin:
είπα, είναι η άποψή μου ;)
έχω και άποψη περί διακοπών γενικότερα, αλλά θα πυροδοτήσω άλλες συζητήσεις, οπότε δε τη γράφω



Ιδανικα μιλαμε για ελευθερο (νεο παιδι εισαι ρπστμ - εκτος αν δεν πηγαινεις πουθενα χωρις τον ατμοκαθαριστη σου), αλλα με το κυνηγι που πεφτει απο την αστυνομια ψαχνεις παραλιες με το ντουφεκι...

Απο εκει και περα, υπαρχουν διαφορων επιπεδων οργανωμενα. Ειναι καποια με σχετικα χυμα κατασταση να θυμιζουν λιγο ελευθερο και ειναι αλλα (πχ Σιμος) που παυουν να θυμιζουν καμπινγκ πλέον


βλ. παραπάνω (περί διακοπών)

endopandou
10/07/2013, 09:27
Ιδανικα μιλαμε για ελευθερο (νεο παιδι εισαι ρπστμ - εκτος αν δεν πηγαινεις πουθενα χωρις τον ατμοκαθαριστη σου), αλλα με το κυνηγι που πεφτει απο την αστυνομια ψαχνεις παραλιες με το ντουφεκι...


Ακριβώς έτσι είναι, το ελεύθερο κάμπινγκ είναι υπέροχο.

spyrakos35
10/07/2013, 09:29
υπάρχουν άνθρωποι που γουστάρουν ταλαιπώρια
γιατί το κάμπινγκ είναι ταλαιπωρία, ότι κι αν λένε μερικοί



είπα, είναι η άποψή μου ;)

όχι πας να την επιβάλλεις....


μην το συνεχίσεις, θα αμολήσω τους γλάρους..... :lol:

bulmont
10/07/2013, 09:31
Καποιες στιγμές............. είναι αξέχαστες....

295230

bulmont
10/07/2013, 09:33
ταλαιπωρία........................


295231

AristidisZ
10/07/2013, 09:35
όχι πας να την επιβάλλεις....


μην το συνεχίσεις, θα αμολήσω τους γλάρους..... :lol:

όταν φτάνεις στα όρια θερμοπληξίας (γιατί τα καλοκαίρια σε νησιά και παραθαλάσσια μέρη, θα στο κάνει το 40αράκι, και θα ψάχνεις σπηλιά να κρυφτείς), ε είναι ταλαιπωρία ρε Σπύρο πως να το κάνουμε (εκτός αν πας να κάνεις κάμπινγκ στο Μόρνο, οπότε πάω πάσο)
δεν αντιλέγω ότι προσφέρει άλλα πράματα που δε τα βρίσκεις με ένα νοικιασμένο δωμάτιο, να όπως βλέπω και στη φωτό του bullmont, αλλά έχει τα θέματά του

nikos_abel
10/07/2013, 09:41
όταν φτάνεις στα όρια θερμοπληξίας (γιατί τα καλοκαίρια σε νησιά και παραθαλάσσια μέρη, θα στο κάνει το 40αράκι, και θα ψάχνεις σπηλιά να κρυφτείς), ε είναι ταλαιπωρία ρε Σπύρο πως να το κάνουμε (εκτός αν πας να κάνεις κάμπινγκ στο Μόρνο, οπότε πάω πάσο)
δεν αντιλέγω ότι προσφέρει άλλα πράματα που δε τα βρίσκεις με ένα νοικιασμένο δωμάτιο, να όπως βλέπω και στη φωτό του bullmont, αλλά έχει τα θέματά του

Γιατί, αν δεν είσαι στη σκηνή δεν το κάνει το 40ράκι;
Α ναι, ξέχασα. Υπάρχουν αυτά τα μηχανήματα του διαβόλου που σου κάνουν το περιβάλλον μέσα στο
δωμάτιο ανοιξιάτικο. Και το 40ράκι που πιάνει έξω, αυτόματα γίνεται 43ράκι.
Που είναι τα καλοκαίρια που ιδρώναμε τα μαξιλάρια μας (όχι μόνο από τη ζέστη) το βράδυ
και αράζαμε στο καφενείο που είχε πλάτανο για να βρούμε λίγη δροσιά πίνοντας ελληνικό (ζεστό) καφεδάκι
τα ξημερώματα....

Cpt. Haddock
10/07/2013, 09:42
όταν φτάνεις στα όρια θερμοπληξίας (γιατί τα καλοκαίρια σε νησιά και παραθαλάσσια μέρη, θα στο κάνει το 40αράκι, και θα ψάχνεις σπηλιά να κρυφτείς), ε είναι ταλαιπωρία ρε Σπύρο πως να το κάνουμε (εκτός αν πας να κάνεις κάμπινγκ στο Μόρνο, οπότε πάω πάσο)
δεν αντιλέγω ότι προσφέρει άλλα πράματα που δε τα βρίσκεις με ένα νοικιασμένο δωμάτιο, να όπως βλέπω και στη φωτό του bullmont, αλλά έχει τα θέματά του

Ειδικα σε νησια και σε παραθαλασσια μερη, δυσκολα πιανει το 40αρι...

Που να 30ρισεις και να παντρευτεις κιόλας :lol:

AristidisZ
10/07/2013, 09:47
Γιατί, αν δεν είσαι στη σκηνή δεν το κάνει το 40ράκι;
Α ναι, ξέχασα. Υπάρχουν αυτά τα μηχανήματα του διαβόλου που σου κάνουν το περιβάλλον μέσα στο
δωμάτιο ανοιξιάτικο. Και το 40ράκι που πιάνει έξω, αυτόματα γίνεται 43ράκι.
Που είναι τα καλοκαίρια που ιδρώναμε τα μαξιλάρια μας (όχι μόνο από τη ζέστη) το βράδυ
και αράζαμε στο καφενείο που είχε πλάτανο για να βρούμε λίγη δροσιά πίνοντας ελληνικό (ζεστό) καφεδάκι
τα ξημερώματα....

ε εντάξει και όταν κάνει -20 υπάρχουν και τα άλλα μηχανήματα του διαβόλου που καίνε από εκείνο το πράμα του διαβόλου που φέτος δε βάλαμε όλοι και σου γεμίζουν την ατμόσφαιρα ρύπους

όπως και να το κάνεις, ένα χτιστό οίκημα (σπίτι - ξενοδοχείο - αυθαίρετο), ακόμα και αν δε κλιματίζεται προσφέρει καλύτερες θερμοκρασιακές συνθήκες από τις σκηνές

για να μη μακρηγορώ, είναι προφανώς θέμα συνήθειας του καθενός
εγώ όταν κάνει 40+ π.χ. δε μπορώ να σταθώ ούτε στη θάλασσα, πάω μια ώρα και μετά ταβλιάζομαι...

υ.γ. αν μου βρεις κάνα καφενείο με πλατάνι στο κέντρο του Πειραιά θα σου είμαι ευγνώμων
εναλλακτικά ψήσε το αφεντικό μου να μου δώσει 3 μήνες άδεια να πάω να ξεκαλοκαιριάσω στο χωριό :D

endopandou
10/07/2013, 09:47
http://i1347.photobucket.com/albums/p705/endopandou/001_zps4bc4dc5b.png

AristidisZ
10/07/2013, 09:48
Ειδικα σε νησια και σε παραθαλασσια μερη, δυσκολα πιανει το 40αρι...

Που να 30ρισεις και να παντρευτεις κιόλας :lol:

31 παρά κάτι ψιλά :cool:
για το άλλο νο κομεντ

nikos_abel
10/07/2013, 09:58
ε εντάξει και όταν κάνει -20 υπάρχουν και τα άλλα μηχανήματα του διαβόλου που καίνε από εκείνο το πράμα του διαβόλου που φέτος δε βάλαμε όλοι και σου γεμίζουν την ατμόσφαιρα ρύπους

όπως και να το κάνεις, ένα χτιστό οίκημα (σπίτι - ξενοδοχείο - αυθαίρετο), ακόμα και αν δε κλιματίζεται προσφέρει καλύτερες θερμοκρασιακές συνθήκες από τις σκηνές

για να μη μακρηγορώ, είναι προφανώς θέμα συνήθειας του καθενός
εγώ όταν κάνει 40+ π.χ. δε μπορώ να σταθώ ούτε στη θάλασσα, πάω μια ώρα και μετά ταβλιάζομαι...

υ.γ. αν μου βρεις κάνα καφενείο με πλατάνι στο κέντρο του Πειραιά θα σου είμαι ευγνώμων
εναλλακτικά ψήσε το αφεντικό μου να μου δώσει 3 μήνες άδεια να πάω να ξεκαλοκαιριάσω στο χωριό :D

Δε μιλάμε για τις ακραίες συνθήκες (που στην ελλάδα πουθενά δεν είναι ακραίες)
Μιλάμε για το φυσιολογικό. Εδώ ανάβουμε AC στους 30 και παλιότερα (προ κρίσης) καλοριφέρ
στους 18.
Και πως με εκνευρίζει αυτό το "δε μπορώ να σταθώ" δε φαντάζεσαι. Αν ελαττώσεις (δε λέω αποκλείσεις)
τη χρήση του AC σε πιο έντονες ζέστες, θα δεις ότι και με το 40άρι δεν θα ξαπλώνεσαι.
Όταν όμως ζεις/δουλεύεις όλη μέρα σε ένα χώρο με 25 C, ε όταν βγεις στους 35 θα το πάθεις ένα σοκ.
AC στη δουλειά εφέτος ακόμη δεν έχω ανάψει. Καμμία μέρα. Και στο γραφείο έχω (τώρα) 31,8 C.

295244


Γουστάρω! Αντιπαράθεση! Θα κλειδωθεί!

due
10/07/2013, 09:59
Μετά από μία χρονιά γεμάτη ανέσεις, γραφεία, καρέκλες, τραπέζια, δροσιά και ζέστη όπου αντίστοιχα χρειάζεται, για μένα προσωπικά το camping είναι ο ορισμός των διακοπών. Αυτό σημαίνει διακοπές, έτσι ξεκουράζεται το μυαλό, όταν κάνεις πράγματα που δεν τα κάνεις κάθε μέρα, όταν δεν υπάρχει ρουτίνα, μηχανικές κινήσεις και καθημερινότητα. Το σώμα ξεκουράζεται και τα ΣΚ.

Φϊλε, ψάξε φωτό και εμπειρίες, πάρε-κλείσε και προετοιμάσου. Διάβασε, στο ιντερνετ υπάρχουν συμβουλές και οδηγίες. Μην σκεφτείς το κόστος του εξοπλισμού, θα τα έχεις για πολλά χρόνια τα περισσότερα αν κάνεις προσεκτικές αγορές. Αν πας σε οργανωμένο, το 50% της επιτυχίας των διακοπών είναι να είναι υπό σκιαν οι θέσεις. Αν πας ελεύθερο, βρες από που βγαίνει ο ήλιος και στήσου αντίστοιχα.

Καλές διακοπές.

spyrakos35
10/07/2013, 10:00
gulls on their way..... :evil:

AristidisZ
10/07/2013, 10:06
Δε μιλάμε για τις ακραίες συνθήκες (που στην ελλάδα πουθενά δεν είναι ακραίες)
Μιλάμε για το φυσιολογικό. Εδώ ανάβουμε AC στους 30 και παλιότερα (προ κρίσης) καλοριφέρ
στους 18.
Και πως με εκνευρίζει αυτό το "δε μπορώ να σταθώ" δε φαντάζεσαι. Αν ελαττώσεις (δε λέω αποκλείσεις)
τη χρήση του AC σε πιο έντονες ζέστες, θα δεις ότι και με το 40άρι δεν θα ξαπλώνεσαι.
Όταν όμως ζεις/δουλεύεις όλη μέρα σε ένα χώρο με 25 C, ε όταν βγεις στους 35 θα το πάθεις ένα σοκ.
AC στη δουλειά εφέτος ακόμη δεν έχω ανάψει. Καμμία μέρα. Και στο γραφείο έχω (τώρα) 31,8 C.

295244


Γουστάρω! Αντιπαράθεση! Θα κλειδωθεί!

To 25 όμως που έγραψες δεν είναι καθόλου τυχαίο
είναι επιστημονικά το άνω όριο για να υπάρχει άνεση στον άνθρωπο (βασικά κατά ASHRAE είναι και παρακάτω αν θυμάμαι καλά, στην Ελλάδα η ΤΟΤΕΕ λέει 26 αν δεν απατώμαι)
τώρα αν εσύ αντέχεις στους 32, καλά κάνεις και είσαι και οικολογικότατος
και εγώ είμαι οικολογικός, γιατί καπνίζω πολύ, οπότε προτιμώ να λιώνω παρέα με ανεμιστήρα, παρά να ανακυκλοφορώ ένα πακέτο τσιγάρα σε έναν κλειστό χώρο μέσω του a/c, όμως δε πάει να πει ότι αυτό είναι φυσιολογικό

bulmont
10/07/2013, 10:09
Εεεεεεεεεεεεεεε

Γιά κάμπινγκ λέμε, όχι γιά αιρ κοντίσιον

sniper
10/07/2013, 10:12
Δε μιλάμε για τις ακραίες συνθήκες (που στην ελλάδα πουθενά δεν είναι ακραίες )
....

Δεν θα ξαναμπώ στο τρυπάκι να μιλάω για σκηνές κ ακραίες συνθήκες αλλά αυτό τώρα, μην το ξαναπείς παραέξω... Κάποιες εποχές του χρόνου σε συγκεκριμένες περιοχές οι κλιματολογικές συνθήκες είναι ακραίες.

nikos_abel
10/07/2013, 10:18
Δεν θα ξαναμπώ στο τρυπάκι να μιλάω για σκηνές κ ακραίες συνθήκες αλλά αυτό τώρα, μην το ξαναπείς παραέξω... Κάποιες εποχές του χρόνου σε συγκεκριμένες περιοχές οι κλιματολογικές συνθήκες είναι ακραίες.

Μιλούσα γενικά. Η φλώρινα π.χ. έχει κάτι -18 για πλάκα και να μη μιλήσουμε για την αθήνα σε καύσωνα...

spyro
10/07/2013, 10:21
κοιτα τζουτζουκο μου μη καταντήσεις σαν τους λοιπούς μ@λακες campers οι οποίοι καθαρίζουν εκεί μπροστά τριγύρω από τη σκηνή αλλά παραπίσω που πήγαν να κάνουν την ανάγκη τους το χουν γεμίσει κωλόχαρτα όπως συναντώ συνέχεια στα βουνά.

με πρόσφατο παράδειγμα στις αρχές του Βοϊδομάτη κάτω από τον χωριό Βίκος. το χουν κάνει όλα τα αυτά τα χρόνια χωματερή σε 2 σημεία. κοιτά να ενημερώσεις και τη λοιπή παρέα να μαζεύει όταν φεύγει. οι Ουκρανές ασχολούνται με τους γέρους στην Αθήνα δεν έχουν χρόνο να πάνε να καθαρίσουν την εξοχή.

Τα ίδια και σε 2 παραλίες στην Εύβοια. Καλά εκεί στην Εύβοια το camping έχει περάσει σε άλλα επίπεδα. βιομηχανικά επίπεδα θα έλεγα. χτίζουν πέτρες γύρω γύρω από τη μόνιμη τεράστια σκηνή τους και παίρνουν βάρδια το καλοκαίρι με τους λοιπούς γελοίους για το ποιος θα τις φυλάει ώστε να την έχουν έτοιμη στημένη και οριοθετημένη όλο το καλοκαίρι.

παραδίπλα δεκάδες ζευγαράκια σε σκηνές και τη κιθάρα παραμάσχαλα να προσπαθούν να «νιώσουν» λίγο από τη μαγεία της διαφήμισης του Nescafe (αυτή ντε στη κορυφή του βουνού που κοιτάνε όλοι μαζί την Ανατολή του ηλίου? .. αει γεια σου) , ενώ τριγύρω τους 200 σκηνές να παίρνουν βάρδιες για το ποιος θα πρωτοπάει πρώτος. και η τσίκνα από τα ψητά όλη τη μέρα να έχει γεμίσει ένα όμορφο μυρωδάτο σύννεφο από πάνω.

ρε κλείσιμο όλων των παραλιακών camping τώρα λέμε. μόνο το 10% των χρηστών είναι συνειδητοποιημένοι. Οι υπόλοιποι είναι όλοι αυτοί που όπου κάτσουν και όπου σταθούν φωνάζουν ότι «έτσι είναι τα πράγματα στην Ελλάδα. και αυτοί τα τρώνε και εμάς μας αφήνουν λίγο, και όποιος προλάβει». το χειμώνα είναι απασχολημένοι στο να ρίχνουν μπετό τη νύχτα σε δασικές περιοχές. προχθές στο ράλι ακρόπολις είδα εάν τέτοιον μέσα στα Γεράνεια.

«Ναι ξέρεις στην Ευρώπη» …. ρε ουστ που θα μου το συγκρίνεις με την Ευρώπη. Λες και μες τις Άλπεις σαν αφήνουν να κάνεις όλη αυτή τη καφρίλα που βγάζεις εδώ. Φτιάξε πρώτα την υποδομή και το μηχανισμό ελέγχου και μετά το ξανασυζητάμε.

MikeG
10/07/2013, 10:26
Εγώ πάλι θα πω αυτό. Κάποιος που είναι να κάνει camping το έχει μέσα του, δε το μαθαίνει στα 30 ούτε το κάνει επειδή αναγκάζεται οικονομικά. Καλύτερα τότε να μη το κάνει, γιατί και θα σπαστεί ο ίδιος και η παρέα του αλλά και το πιθανότερο είναι να μη ξέρει πως να φερθεί στη φύση και στους υπόλοιπους συνειδητοποιημένους κατασκηνωτές. Άλλο πάω για μια βραδιά και είναι κομμάτι της βόλτας πχ και άλλο πάω να περάσω τις διακοπές μου.

Τα τελευταία 5 χρόνια στη Κρήτη γίνεται το έλα να δεις από τέτοιους "νέους" κατασκηνωτές αφού πλέον κουβαλάνε μαζί τους ότι μαλακία πουλάει το κάθε πολυκατάστημα και έρχονται. Οι παραλίες πλέον δεν είναι ούτε να τις πλησιάσεις.

Πο@τ@ν@ παιδεία...

AristidisZ
10/07/2013, 10:28
Εγώ πάλι θα πω αυτό. Κάποιος που είναι να κάνει camping το έχει μέσα του, δε το μαθαίνει στα 30 ούτε το κάνει επειδή αναγκάζεται οικονομικά. Καλύτερα τότε να μη το κάνει, γιατί και θα σπαστεί ο ίδιος και η παρέα του αλλά και το πιθανότερο είναι να μη ξέρει πως να φερθεί στη φύση και στους υπόλοιπους συνειδητοποιημένους κατασκηνωτές. Άλλο πάω για μια βραδιά και είναι κομμάτι της βόλτας πχ και άλλο πάω να περάσω τις διακοπές μου.

Τα τελευταία 5 χρόνια στη Κρήτη γίνεται το έλα να δεις από τέτοιους "νέους" κατασκηνωτές αφού πλέον κουβαλάνε μαζί τους ότι μαλακία πουλάει το κάθε πολυκατάστημα και έρχονται. Οι παραλίες πλέον δεν είναι ούτε να τις πλησιάσεις.

Πο@τ@ν@ παιδεία...

+όσα θες

αυτό ήθελα να γράψω και εγώ αλλά ξεχάστηκα με τις θερμοκρασίες και τις ιστορίες για αγρίους

sniper
10/07/2013, 10:29
....

Πο@τ@ν@ παιδεία...

Ο Έλληνας είναι γύφτος (και σ' αυτό).

Bradipous
10/07/2013, 10:37
Καλα μωρε σεις, πως θα πατε στην πανελληνια του μοτο που δεν μπορειτε στο καμπινγκ? :lol:

Μπαι δε γουει,
οπως ειπαν και παραπανω το οτι ειναι οικονομικοτερα σε καμπινγκ ειναι σχετικο, εμεις 3 νυχτες (4 μερες) μας βγηκε στο ~70αρι το ατομο και μαλιστα σε ελευθερο.
Οσο για τον εξοπλισμο τον αγοραζεις μια φορα οποτε καλυτερα να δωσεις κατι παραπανω για να σου κρατησει και περισσοτερο και για να την καλυτερη δικη σου εξυπηρετηση-ανεση.
Καλη οργανωση να εχετε και να βρειτε καλο μερος για τις σκηνες (απο αποψη εδαφους και καλυψης απο ηλιο και βροχη) και θα περασετε φινα!

εντιτ: κ εγω θα προτιμουσα τις διακοπες του καπταιν απο οποιοδηποτε ξενοδοχειο/δωματιο/καμπινγκ, αλλα νο μανι νο χανι..

DimChios
10/07/2013, 10:59
καποτε το ελευθερο... γ@μουσε!
και τωρα γ@μει αλλά γ@μουν και τα προστιμα που να τους βγει ο γιος πστης!!

:mad:

sniper
10/07/2013, 11:01
καποτε το ελευθερο... γ@μουσε!
και τωρα γ@μει αλλά γ@μουν και τα προστιμα που να τους βγει ο γιος πστης!!

:mad:

Kαλά κάνουν. Που έχουν γεμίσει τις παραλίες χαρτί υγείας και νάρκες...

spyrakos35
10/07/2013, 11:03
Πο@τ@ν@ παιδεία...

η μόνη παιδεία επί του ελεύθερου κάμπινγκ που πήραμε, ήταν στο στρατό στα σκοινάκια.... όσοι δλδ υπηρετήσαν σε δυνάμεις ξηράς....

τα συμπεράσματα δικά σας....

nikos_abel
10/07/2013, 11:06
βασικά κατά ASHRAE είναι και παρακάτω αν θυμάμαι καλά

Ξέρεις τι είναι αυτό έτσι; Και κατ' επέκταση τι φροντίζει να έχει πωλήσεις;

Αλλά να τα πιεμιάσουμε ή να ανοίξουμε άλλο σχετικό με μηχανές θρεντ γιατί δε μας βλέπω καλά

(και γκρινιάζουνε και κάτι άλλοι από σουδικές αραβίες και ρέστα - να πας στη έρημο για κάμπινγκ ρεεεεεεε!!!! )

christof40
10/07/2013, 11:07
:lipssealed::lipssealed:

Pardalotzatziki
10/07/2013, 11:20
Εγώ πάλι θα πω αυτό. Κάποιος που είναι να κάνει camping το έχει μέσα του, δε το μαθαίνει στα 30 ούτε το κάνει επειδή αναγκάζεται οικονομικά. Καλύτερα τότε να μη το κάνει, γιατί και θα σπαστεί ο ίδιος και η παρέα του αλλά και το πιθανότερο είναι να μη ξέρει πως να φερθεί στη φύση και στους υπόλοιπους συνειδητοποιημένους κατασκηνωτές. Άλλο πάω για μια βραδιά και είναι κομμάτι της βόλτας πχ και άλλο πάω να περάσω τις διακοπές μου.

Τα τελευταία 5 χρόνια στη Κρήτη γίνεται το έλα να δεις από τέτοιους "νέους" κατασκηνωτές αφού πλέον κουβαλάνε μαζί τους ότι μαλακία πουλάει το κάθε πολυκατάστημα και έρχονται. Οι παραλίες πλέον δεν είναι ούτε να τις πλησιάσεις.

Πο@τ@ν@ παιδεία...

Μια χαρα τα λες....
Υπαρχουν και καποιοι αγραφοι νομοι που κουβαλας μαζι με το σκηνακι...οπως π.χ. σεβομαστε τον διπλανο μας, δεν αφηνουμε σκουπιδια πισω μας κλπ κλπ
Και μαλιστα τωρα συζηταω να παω με καποιους που δεν εχουν ξαναπαει και δεν μπορουν να σκεφτουν ως κατασκηνωτες....
Δεν γινεται, τουλαχιστον στην αρχη. Πραγματικα σκεφτονται να κουβαλησουν χιλια-δυο πραγματα. Η πλακα ειναι που εχει και περπατημα μεχρι την παραλια....θα γελαω σε ολη τη διαδρομη....

Αν θελει ο συναδελφος να παει και θα αποφασισει μονος του αν θα ξαναπαει...:wave2:

nio1981
10/07/2013, 11:32
Το λοιπόν...

Καταρχάς πάμε εγω κ το κορίτσι.2 άτομα σε σκηνή 3-4.
Από θέμα κομφορ εμας μας νοιάζει μόνο ο ύπνος γι'αυτό θα παίξει στρώμα φουσκωτό κ ετσ...στα υπόλοιπα όπως πχ η τουαλέτα κ τα μπάνια αποτι διαβάζω τουλάχιστον τα πράγματα είναι αρκετά καλά οπότε είμαστε οκ.έχουμε απόλυτη γνώση που πάμε κ τι πάμε να κάνουμε.γιά οργανωμένο μιλάμε πάντα.είμαστε πρωτάρηδεςοπότε καλύτερα να μας έρθει πιο μαλακά.
Σίγουρα το οικονομικό παίζει ρόλο.απ'όσο έχω ψάξει -διαβάσει και αφού είδα κ ξενοδοχεία τιμές κλπ βρήκα οτι το κόστος είναι 50% κάτω.άσε που μπαίνοντας στο τριπακι της ζωής στο κάμπινγκ την περνάς κ πιο χύμα.κ στο φαΐ κ στο αλκοόλ κ στην οποία διασκέδαση(κάτι που εμάς δεν μας νοιάζει κ πολύ)

Το έχουμε κοιτάξει αρκετά γιά το θέμα καθαριότητας.σε μια πρόχειρη λίστα υπάρχει πχ κ τασάκι με καπακι.σε αυτό τουλάχιστον η Λουκια είναι κερβερος...δεν ξέρω μην μαζεύει κ των δίπλα :-P

Τέλος διαφωνώ οτι η το έχεις η όχι.32 είμαι κ όχι 60.μαθαίνΩ ακόμα.στην τελική δοκιμάζεις κ αν δεν σου αρέσει δεν ξαναπάς.αν είχα τα φράγκα θα προτιμούσα το πενταστερο με τα πρωινά μου κλπ.προσαρμοζομαι στα δεδομένα.κάποτε την βγάζαμε με 1000 τώρα με 500.θα σταματήσουμε να ζούμε?εγω νομίζω μια χαρά θα είμαστε κ μια χαρά θα περάσουμε.καλή διάθεση υπάρχει κ όρεξη να ξεφύγουμε.

Α τα περί παιδείας κλπ τα σέβομαι κ τα ακούω με προσοχή.δεν με γνωρίζετε προσωπικά οι περισσότεροι οπότε δεν υπάρχει θέμα.

Το μεταφορικό είναι προς συζήτηση ακόμα.μάλλον αμάξι θα παίξει γιά πρώτη φορά γιά να υπάρχει λίγος χώρος παραπάνω.αν μας αρέσει κ γουστάρουμε να ξαναπάμε τότε θα το κοιτάξω κ γιά την μηχανή

sniper
10/07/2013, 11:42
Τ.... στα υπόλοιπα όπως πχ η τουαλέτα κ τα μπάνια αποτι διαβάζω τουλάχιστον τα πράγματα είναι αρκετά καλά οπότε είμαστε οκ. .....

Αρκεί να είναι τούρκικες.

Pardalotzatziki
10/07/2013, 11:45
Τοτε καλα να περασετε....

Και θα μας πεις μετα το αν παιζει ρολο το οτι εισαι 32. :lol::lol:
Ηδη ανεφερες το πενταστερο...

Παντως να ξερεις οτι το camping ειναι καλυτερο γιατι τα αστερια ειναι πολυ περισσοτερα απο 5...ειναι αμετρητα...

Χαιρομαι που εχεις την παιδεια ακομα και αν δεν εχεις κανει camping :a013:

Vstrommer71
10/07/2013, 11:49
Λοιπον μην το παπαριζουμε πολυ το θεμα,αν γουσταρεις την κατασταση με σκηνη θα το ευχαριστηθεις,ισως οχι την πρωτη φορα ,που παντα καποιες ελλειψεις θα υπαρχουν, αλλα τις επομενες.
Πολυ γρηγορα ριχνω προτασεις εξοπλισμου,οχι φτηνες,αλλα που θα σου μεινουνε για χρονια,τα εχω δοκιμασει εξαντλητικα
1)Σκηνη το καλυτερο value for money Alphatrek http://www.davosactive.gr/index2.php?page=shop.product_details&flypage=&product_id=198&category_id=7&option=com_virtuemart&Itemid=1
Πολυ καλη και τιμια αγορα,ευρυχωρη,αδιαβροχη,με δυο εισοδους και εσωτερικες κουνουπιερες,τσεπες για πραγματα εσωτερικα.Αριστη αγορα,τιμη στο 150-200 ευρω
2)Sleeping Bag παρε κατι οχι τεζα καλοκαιρινο,και υπαρχουν και μοντελα τα οποια ανα δυο ενωνονται σε ενα με φερμουαρ,ιδανικο για ζευγη;)
3)Οπωσδηποτε αυτοφουσκωμενο ορειβατικο στρωματακι,ιδανικα απο 4 χιλιοστα και πανω σε παχος.Μικρο,βολικο,μαζευεται ευκολα και κοιμασαι αρχοντας.ΜΗΝ παρεις αυτα τα χοντρα φουσκωτα στρωματα που κυκλοφορουν,αν πας με μηχανακι,ειναι πολυ ογκωδη.Μαζι με τα στρωματα παρε και δυο φουσκωτα μαξιλαρακια,εχουν ελαχιστο ογκο μαζεμενα,και δινουν πολυ καλυτερη ανεση στον υπνο
4)Παντα απαραιτητα,φακος κεφαλης(ΜΗΝ το ξεχασεις),σφυρακι και ιδανικα παρε για κατω απο την σκηνη ενα υποστρωμα.Στην Κανακαρη πουλανε ενα πολυ καλο ελαιοπανο μπλε,παμφθηνο,το οποιο ειναι εξαιρετικο κι ερχεται κουτι σε διαστασεις με την σκηνη
Αν ολα τα παραπανω σου φαινονται μπελας,δεν ειναι.Τον καλο εξοπλισμο τον παιρνεις μια φορα και κρατει πολλα χρονια.Και εχοντας το εισαι ανεξαρτητος.Στηνεις το σκηνακι σου εκει που θες και απολαμβανεις το ξενοδοχειο χιλιων αστερων το βραδυ
Αυτα!

archi
10/07/2013, 12:01
3)Οπωσδηποτε αυτοφουσκωμενο ορειβατικο στρωματακι,ιδανικα απο 4 χιλιοστα και πανω σε παχος.Μικρο,βολικο,μαζευεται ευκολα και κοιμασαι αρχοντας.ΜΗΝ παρεις αυτα τα χοντρα φουσκωτα στρωματα που κυκλοφορουν,αν πας με μηχανακι,ειναι πολυ ογκωδη.Μαζι με τα στρωματα παρε και δυο φουσκωτα μαξιλαρακια,εχουν ελαχιστο ογκο μαζεμενα,και δινουν πολυ καλυτερη ανεση στον υπνο

@nio1981

ακριβώς έτσι, μην κάνεις το λάθος και πάρεις τεράστιο στρώμα που φουσκώνει με τρόμπα, ή αυτοφούσκωτο ή απλό υπόστρωμα.

Επίσης, ανεξαρτήτως που θα πας αντικουνουπικά!
Ελπίζω να το αγαπήσεις και του χρόνου σε βλέπω για ελεύθερο.

nio1981
10/07/2013, 12:02
Σκηνή υπάρχει αρκετά καλή.δεν αγοράζω πριν σιγουρευτώ οτι μου ταιριάζει το όλο concept.
Στρώμα θα παίξει κ μου χρειάζεται κ μετά οπότε δεν πάει χαμένο.μαξιλάρια υπάρχουν ήδη.sleeping bags υπάρχουν επίσης.μιας κ λεμε γιά αμάξι θέλω να πάρω 2 σπαστά καρεκλακια κ ένα τραπεζάκι γιά το τάβλι :-P τα οποία ακόμα κ αν δεν μας αρέσει θεωρώ δεν πάνε χαμένα.φακόγιά το κεφάλι θα πάρω.έχω άλλον έναν κ έχω κ λάμπα με γκαζάκι κ επαναφορτιζομενη δοκιμασμένη.
Το υπόστρωμα που λες με προβληματίζει λιγο.το έχω διαβάσει οτι χρειάζεται αλλά αν πει οτι ρίχνει κανένα νερό τι γίνεται?δεν θα κρατάει νερό?(έχω διαβάσει την πατέντα με το αυλάκι κλπ)

Μπελάς δεν μου φαίνεται τίποτα από την στιγμή ποτ αποφάσισα να κάνω τέτοιου είδους διακοπες

sniper
10/07/2013, 12:06
...
Το υπόστρωμα που λες με προβληματίζει λιγο.το έχω διαβάσει οτι χρειάζεται αλλά αν πει οτι ρίχνει κανένα νερό τι γίνεται?δεν θα κρατάει νερό?(έχω διαβάσει την πατέντα με το αυλάκι κλπ)

Μπελάς δεν μου φαίνεται τίποτα από την στιγμή ποτ αποφάσισα να κάνω τέτοιου είδους διακοπες

Εννοεί κάτω απο το στρώμα, για κάτω απο τη σκηνή θα βάλεις το λιόπανο... (καλά θα κάνεις να βάλεις ένα παρόμοιο κι από πάνω για σκιά και βροχή)...

Αν βρέξει πολύ, έχεις θέμα, γιατί προφανώς (απο αυτά που γράφεις) δεν ξέρεις και πολλά...

Να κλείνετε την σκηνή συνέχεια, δεν θες κατοικίδια της άγριας φύσης εκεί μέσα.

RocknRollas
10/07/2013, 12:11
το θεμα μπερδευτηκε λιγακι γιατι τα περισσοτερα παιδια απο πανω μιλαγανε για ελευθερο καμπινγκ, ενω εσυ ξεκαθαρα μιλας για οργανωμενο.
δε ξερω αν εχεις αποφασισει που θα πας για καμπινγκ,αλλα εγω για πρωτη φορα θα σου προτεινα να πας στην ελαφονησο κατω στην λακωνια.
ειναι πολυ οργανωμενο καμπινγκ (το πιο οργανωμενο απ οσα εχω παει) και ειναι οτι πρεπει για ατομα που δεν εχουν πολλες εμπειριες.
ειναι ενας περιφραγμενος χωρος με δεντρα και δρομους,και θεσεις για σκηνες οι οποιες εχουν σκια ειτε απο τα δεντρα,ειτε απο καλαμωτες.η θεση για την σκηνη εχει χαλικια,ενω ακριβως διπλα εχει θεση και για το αυτοκινητο αν θες. τουαλετες εχει αρκετες και ειναι καθαρες.το καλο ειναι οτι εχει εντος του χωρου μινι μαρκετ και εναν χωρο ο οποιος ειναι μπαρ ταβερνα καφετερεια.μετα τη 1 το βραδυ η μουσικη απο τα ηχεια στο μπαρ σταματαει,αλλα σιγουρα θα ακους κιθαρες απο διπλανες παρεες.
μαζι σου καλο ειναι να εχεις παρει μια τρομπα (ειτε χειροκινητη ειτε 12V) ενα διπλο η υπερδιπλο στρωμα απο τα πρακτικερ(15ευρω) αναλογως τις διαστασεις της σκηνης σου φυσικα. φακο σιγουρα μην ξεχασεις να παρεις,τραπουλα ταβλι και τετοια ψιψιψονια.τα περισσοτερα που θα χρειαστεις θα τα βρεις εκει επι τοπου.αν πας με αμαξι παρε και ενα ψυγειακι να πεταξεις παγο και μπυρες και μπριζερ για την γυναικα και να αραξετε στην απιστευτη παραλια που εχει.η παραλια ειναι πραγματικα μοναδικη.
δεν κανω διαφημιση στο συγκεκριμενο απλα σου λεω οτι δεν χρειαζεται να ανυσηχεις για πολλα πραγματα καθως πολλα θα τα βρεις εκει.
τωρα δεν αξιζει για πρωτη φορα να πας να αγορασεις καρεκλακια τραπεζακια κλπ κλπ.εξαλου αν τυχει και πας εκει οπως και στα περισσοτερα οργανωμενα καμπινγκ,εχει χωρο να καθεσαι.
σαμπουαν σαπουνια πετσετες και γενικα οτι εχει σχεση με την τουαλετα να τα εχετε παρει μαζι.
αν πατε σε καμπινγκ που δεν εχει καφετερεια κλπ κλπ,καλο θα ειναι να εχεις βαλει παγο στο ψυγειο και να εχει μεσα κανα χυμο να πινεις το πρωι που θα ξυπνας,και φυσικα για να εχεις νερα μεσα.
αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να πρεις ενα τηλ και να κλεισεις μερες(αν εχει διαθεσιμες),γιατι παιζει να πας εκει και να μην εχει ελευθερες θεσεις και μετα ξερεις τι θα την κανεις την σκηνη..
α και κατι αλλο βασικο.με το που πας,ρωτα εναν που ηδη μενει εκει,απο που ανατελει ο ηλιος.αναλογα στησε την σκηνη ωστε να μην ξυπνας απο τις 8.(οχι οτι θα παθεις κατι αμα ξυπνας στις 8 εδω που τα λεμε)

θα διαφωνησω με τους απο πανω,μην πας και αγορασεις εξπλισμο και μαλιστα ακριβο!σκηνες θα βρεις με 40 ευρω πολυ καλες για την χρηση που θες.αν απφασισεις οτι γουσταρεις και θες να κανεις και πιο εχτριμ πραγματα πας τοτε και αγορασεις εξπλισμο.

skylaros
10/07/2013, 12:17
Σκηνή πάρε μια με 20-30 ευρό, καλοκαίρι πας δε θα έχεις θέμα. Να είναι πάνω από 1,70 σε ύψος στο κέντρο της για να μπορείς να ντύνεσαι όρθιος. Πασαλάκια μη σκεφτείς να πάρεις τα ετοιματζίδικα φτιάξε 8 δικά σου από πιο χοντρό σίδερο. Πάρε τουλάχιστο έναν μουσαμά να ρίξεις από πάνω σε περίπτωση βροχής. Υπνόσακο μη πάρεις εκτός αν είσαι κρυουλιάρης :ppp εγώ με ένα σεντονάκι πάνω ένα κάτω τη βγάζω μια χαρά μέχρι τους 15 βαθμούς και χωρίς ρούχο πάνω μου. Μη δώσεις λεφτά για αυτοφούσκοτο αφού θα πας με αυτοκίνητο ένα διπλό στρώμα και μια τρόμπα (ηλεκτρική θα πρότεινα) γιατί να ξέρεις το πρωί θα έχει χάσει αέρα εκτός αν δώσεις φράγκα που για εμένα δεν αξίζουν. Ένα σφυρί μεγαλούτσικο, δύο φακούς κεφαλής, 2-3 φαναράκια, 1-2 λεντάκια με 0,5 ευρό από τα jumbo, αντικουνουπικά ΠΟΛΛΑ εμένα είναι το μεγαλύτερό μου πρόβλημα τα κουνούπια, κάνα detol, ψυγειάκι, χαβουζίτσα για νερό. Σκουπάκι με φαρασάκι για μέσα στη σκηνή, μικρή ντουζιερίτσα (έχει με΄3-4 ευρό πλέον) έξω και πλάι από τη σκηνή για να πλένεις μούρη και πόδια, μωρομάντηλα και χαρτί θα τα εκτιμήσεις, σακούλες σκουπιδιών, πουλάνε σετ καρέκλες τραπεζάκι αν δεν έχεις κιλά μια χαρά είναι ακόμα και αυτα των 25 ευρό, ένα πατάκι για μπροστά από τη σκηνή ή μια παλιά πετσέτα, μπαταρίες και τέλος τα πιο απαραίτητα, μαχαίρι, σπάγκο, σύρμα. Αν έκανες ελεύθερο θα σου έλεγα άλλο εξοπλισμό, Γενικά όταν πάμε για camping είμαι της άποψης δε πάω να παιδευτώ και προσαρμόζω τις ανάγκες μου όσο το δυνατόν καλύτερα στη συνθήκη αλλά και να δημιουργώ καλύτερη συνθήκη.
υγ1: Μην είσαι κοντά σε δρόμο, μην είσαι κοντά σε τουαλέτες, κουζίνες bar, βρες σκιά καλή, αν έχεις χώμα ρίχνε νερό μέχρι την ώρα που ο ήλιος το στεγνώνει γρήγορα.
υγ2: Πρόσεχε με το όχημα μεθυσμένους, παιδιά και ζώα.
yg3: Πολλοί παρατάνε τα σκυλάκια τους φεύγοντας, αν τα γουστάρεις τα ζώα υιοθέτησε κάποιο από αυτά και πάρτο σπίτι σου μετά.

nio1981
10/07/2013, 12:22
Rocknrolla ευχαριστώ γιά την πρόταση.εμείς λεμε η γιά Πάργα η γιά φοινικουντα.αποτι έχω διαβάσει κ τα δύο έχουν καλές κριτικές.δεν θυμάμαι τα ονόματα τώρα αλλά αν θες στα στέλνω πιο αργά μήπως τα γνωρίζεις

Sniper δεν έχω ιδέα.κ σίγουρα κάτι θα μου λείψει κ σίγουρα θα δυσκολευτω λιγοτην πρώτη μέρα αλλά δεν βαριέσαι.μπρος τα καλή κλπ...κατάλαβα τι λέτε.εγω δεν το διατύπωσα σωστά.υποστρώματα έχω κ έχω κατάλαβει την χρήση τους. Το πανί είναι που δεν ήξερα την χρήση του κ αν θα βολεύει αν βρέξει.

latris mixanis
10/07/2013, 12:26
παιδες παρεξηγηθηκα μαλλον.φυσικα και περασα απο εκει.και εχω καταλήξει σε 2(κυριως απο τις κριτικές τους) .και απο εξοπλισμο ,οτι διαβασα εκει οτι χρειαζεται,σχεδον υπαρχει.στην οικογενεια γενικα;).αλλα πχ αυτο το οτι κλεινεις δεν το βρηκα και ειναι σημαντικη λεπτομερεια. Σε ορισμένα camping, για να βρεις θέση τις ημερομηνίες που θέλεις θα πρέπει να "κλείσεις θέση". Σε άλλα πάλι, σου λέει έλα κι αν βρεις βάλε την σκηνή σου.
επισης οσο και αν εψαξα δεν βρηκα τοσο σπαστο τραπεζακι και καρεκλες για να μπορω να τα παρω μαζι μου.κ οκ...ο αλλος εγραφε και για φορητό ψυγειο....οκ δεν μας παιρνει:P.....τετοια τιπς ψαχνω Δες πχ στο site Δημητριάδης store
(http://www.dimitriadis.gr/Summer-Shop/%CE%88%CF%80%CE%B9%CF%80%CE%BB%CE%B1-%CE%91%CE%B9%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82/%CE%95%CF%80%CE%AF%CF%80%CE%BB%CE%B1-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%B1%CF%82).

Το ότι κάποιος δεν έχει ξεκινήσει από μικρός το camping αλλά το ξεκινάει στα 30+ δεν μου λέει κάτι. Αν το κάνει συνηδιτοποιημένα κι έχει ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα στο μυαλό του, όλα καλά θα πάνε.
Από κει και πέρα, για κάποιους το camping είτε ελέυθερο (όταν είναι εφικτό) είτε μη, είναι τρόπος ζωής, νοοτροπίας και δεν το θεωρούν ταλαιπωρία. Για άλλους πάλι είναι. Κάποιοι στις διακοπές θέλουν παροχές, να μην κάνουν απολύτως τίποτα, γιατί όλο το προηγούμενο διάστημα είχαν φάει πακέτο στη δουλειά. Δεν θα κατακρίνω κανέναν, δέχομαι όλες τις απόψεις, αλλά για μένα επιλέγω αυτό που θεωρώ καλύτερο.
Έχω δοκιμάσει και το 5άστερο ολ ιν κλούσιβ και το 1000άστερο. Προτιμώ το 1000άστερο. Δεν μου αρέσει το γεγονός ότι πρέπει να φάω συγκεκριμένη ώρα και πρέπει να προγραμματίσω την ημέρα μου βάσει αυτού. Για μένα είναι άγχος.


Όπως έχουν πει κι άλλοι στην αρχή δίνεις ένα καλό ποσό, αλλά αργότερα αν το συνεχίσεις γίνεται απόσβεση αυτού γρήγορα. Για info tips ρώτα άφοβα.

yianyian
10/07/2013, 12:29
Ελα μην ακούω χαζομάρες για ταλαιπωρία κτλ, το ελεύθερο camping σημαίνει διακοπές αρκεί να είσαι προετοιμασμένος και συνειδητοποιημένος.

Προετοιμασμένος = θα στερηθείς αρκετά από όσα έχεις στην άνεση του σπιτιού σου. Αλλιώς άστο, ψάξε για δωμάτιο ή μην ξεκινάς καν.
Συνειδητοποιημένος = θα είσαι φιλοξενούμενος του μέρους που πας.
Δεν σιχτιρίζεις για τα κουνούπια, τα μυρμήγκια, τα αγκάθια κτλ γιατί εσύ πας στο μέρος που αυτά υπάρχουν αιώνες τώρα.
Ούτε θα αφήσεις το σκουπίδι σου ή το κ@λόχαρτό σου θαμένο να μην το βλέπει η πεθερά. Εκτός εάν θέλεις κάποιος να έρθει σπίτι σου, να χ3σει στο σαλόνι σου και να αφήσει και το κ@λοπάπερ κάτω από το χαλάκι σου.:yuck: Σίχαμα ε??

Το λοιπόν παίρνεις τη μηχανή σου και τη παρέα σου και την κάνεις προς κάπου απροσδιόριστα, χαζεύεις παραλίες από ψηλά και όπου σου κάνει σταματάς και στήνεις. Μαθαίνεις και από 2-3 φίλους αν είναι ασφαλές το μέρος που πας κυρίως αν είσαι με κοπέλα. Αν πας με κάνα μαντράχαλο κολλητό σου δεν τρέχει και τίποτα, όσες φας και όσες δώσεις στη τελική (που δεν θα φας αλλά λέμε τώρα).
Καλή διάθεση πάνω από όλα θέλει, μια σκηνή, έναν υπνόσακο και μια μπουκάλα νερό για αρχή. Το ρίσκο και ο φόβος που ίσως νιώσεις εάν στήσεις σε ερημιά, είναι μέρος της ιστορίας, λογικό, θεμιτό και αναμενόμενο.

Βγάζεις και καμιά φωτό να έχεις να θυμάσαι και καλές διακοπές..

295254

road spirit
10/07/2013, 12:36
... ή το κ@λόχαρτό σου θαμένο να μην το βλέπει η πεθερά. ...το σκατό το θάβεις ή το αφήνεις εκτεθιμένο ?

..






ΥΓ: πλάκα έχει ... (το θρεντάκιον)

AristidisZ
10/07/2013, 12:38
έλα τώρα, αφού για κάτι τέτοια ζούμε




ΥΓ: πλάκα έχει ... (το θρεντάκιον)


:cool::smokin:

Aνεμος
10/07/2013, 12:41
Το ότι κάποιος δεν έχει ξεκινήσει από μικρός το camping αλλά το ξεκινάει στα 30+ δεν μου λέει κάτι. Αν το κάνει συνηδιτοποιημένα κι έχει ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα στο μυαλό του, όλα καλά θα πάνε.
Από κει και πέρα, για κάποιους το camping είτε ελέυθερο (όταν είναι εφικτό) είτε μη, είναι τρόπος ζωής, νοοτροπίας και δεν το θεωρούν ταλαιπωρία. Για άλλους πάλι είναι. Κάποιοι στις διακοπές θέλουν παροχές, να μην κάνουν απολύτως τίποτα, γιατί όλο το προηγούμενο διάστημα είχαν φάει πακέτο στη δουλειά. Δεν θα κατακρίνω κανέναν, δέχομαι όλες τις απόψεις, αλλά για μένα επιλέγω αυτό που θεωρώ καλύτερο.
Έχω δοκιμάσει και το 5άστερο ολ ιν κλούσιβ και το 1000άστερο. Προτιμώ το 1000άστερο. Δεν μου αρέσει το γεγονός ότι πρέπει να φάω συγκεκριμένη ώρα και πρέπει να προγραμματίσω την ημέρα μου βάσει αυτού. Για μένα είναι άγχος.





Προετοιμασμένος = θα στερηθείς αρκετά από όσα έχεις στην άνεση του σπιτιού σου. Αλλιώς άστο, ψάξε για δωμάτιο ή μην ξεκινάς καν.
Συνειδητοποιημένος = θα είσαι φιλοξενούμενος του μέρους που πας.
Δεν σιχτιρίζεις για τα κουνούπια, τα μυρμήγκια, τα αγκάθια κτλ γιατί εσύ πας στο μέρος που αυτά υπάρχουν αιώνες τώρα.
Ούτε θα αφήσεις το σκουπίδι σου ή το κ@λόχαρτό σου θαμένο να μην το βλέπει η πεθερά. Εκτός εάν θέλεις κάποιος να έρθει σπίτι σου, να χ3σει στο σαλόνι σου και να αφήσει και το κ@λοπάπερ κάτω από το χαλάκι σου.:yuck: Σίχαμα ε??

Το λοιπόν παίρνεις τη μηχανή σου και τη παρέα σου και την κάνεις προς κάπου απροσδιόριστα, χαζεύεις παραλίες από ψηλά και όπου σου κάνει σταματάς και στήνεις. Μαθαίνεις και από 2-3 φίλους αν είναι ασφαλές το μέρος που πας κυρίως αν είσαι με κοπέλα. Αν πας με κάνα μαντράχαλο κολλητό σου δεν τρέχει και τίποτα, όσες φας και όσες δώσεις στη τελική (που δεν θα φας αλλά λέμε τώρα).
Καλή διάθεση πάνω από όλα θέλει, μια σκηνή, έναν υπνόσακο και μια μπουκάλα νερό για αρχή. Το ρίσκο και ο φόβος που ίσως νιώσεις εάν στήσεις σε ερημιά, είναι μέρος της ιστορίας, λογικό, θεμιτό και αναμενόμενο.

Βγάζεις και καμιά φωτό να έχεις να θυμάσαι και καλές διακοπές..


Μεχρι να γράψω το σεντόνι,καλύφθηκα απόλυτα !!!

yianyian
10/07/2013, 12:42
το σκ@τό το θάβεις ή το αφήνεις εκτεθιμένο ?
Το θάβεις επιμελώς σε αρκετό βάθος για να μην ξεμυτίσει αργότερα. Κάνεις δηλαδή τον κρατήρα σου πριν το βομβαρδισμό και μετά αφήνεις τις βόμβες σου.:lol:
Τα υπόλοιπα στο σακουλάκι που έχεις μαζί σου και πέταμα στο κάδο.

nikos_abel
10/07/2013, 12:54
σεντόνι

PIPE!!!!!! ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ!?!?!?!?

sniper
10/07/2013, 12:55
PIPE!!!!!! ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ!?!?!?!?

Στο στόμα σου

devil's animal
10/07/2013, 13:10
στο ελευθερο αν θελεις να ζεις σαν ανθρωπος και οχι σαν ζωο, πρεπει να παιδευτεις...ΑΛΛΑ ειναι αλλη φαση...
θα σου πω ενδεικτικα οτι μονο να κουβαλας νερο με μπιτονια απο κοντινη βρυση-πηγη κλπ για να εχεις να κανεις ενα μπανιο ή να πλυνεις την μουρη σου θα σε σπασει πολυ ασχημα...

το οργανωμενο ειναι πιο ευκολη κατασταση...εχεις τον νιπτηρα σου, την τουαλετα σου και το ντους σε εγκαταστασεις τυπου στρατου...
για τις γυναικες ειναι πιο δυσκολα, για εμας δεν ειναι τιποτα...


οτι σου ειπαν απο πανω ισχυει, αλλα εσυ ξερεις τις δικες σου ιδιοτροπιες και τι πρεπει να κουβαλας μαζι σου για να μην ριχνεις π0υστιρλικια οταν σου λειπει αυτο που θελεις και δεν υπαρχει πουθενα...και σε κοιτανε οι "συγκατοικοι" με απορια...:confused:

αλλος γουσταρει να ξυπναει πρωϊ και να πινει τον ελληνικο του στο μπρικι χαζευοντας τα πλατανια και την τοπικη φυση...
αλλος γουσταρει να πινει μεχρι θανατου, να ξυπναει μεσημερι και να πηγαινει παραλια απευθειας να χτυπησει την φραπεδαρα του...
αλλος γουσταρει να αραζει στην αιωρα και να διαβαζει το βιβλιο του με τις ωρες...ουτε παραλιες, ουτε θαλασσες ουτε τιποτα...

ο βασικος εξοπλισμος για οργανωμενο ειναι:
σκηνη
υποστρωμα
2 σεντονια ή sleeping bag
2 σπαστα καρεκλακια και ενα τραπεζακι στο ιδιο υψος για εξω απο την σκηνη
φακος
σφυρι
σπαγκος
συρμα
ενα πολυκατσαβιδι
σουγιας ή μαχαιρι που να κοβει
και φυσικα ολα τα ειδη προσωπικης υγιεινης (dettol, μωρομαντηλα, σαπουνια, πετσετες, κλπ)

απο εκει και περα βλεποντας και κανοντας...
αν δεν γουσταρεις (ετε) φευγετε στο διημερο και την επομενη φορα μαζευετε λεφτα και πατε σε rooms to let...
αν γουσταρεις (ετε) μαθαινετε απο τις ελλειψεις και τα "λαθη" σας και την επομενη φορα οργανωνεστε καλυτερα και πατε πιο ετοιμοι...

καλες διακοπες man..
:wave2:

OldMan
10/07/2013, 13:47
και φυσικα ολα τα ειδη προσωπικης υγιεινης (dettol, μωρομαντηλα, σαπουνια, πετσετες, κλπ)
Τσου ρε Λάκη....

devil's animal
10/07/2013, 13:53
Τσου ρε Λάκη....

:blush::kiss:

zephyr1
10/07/2013, 13:56
στο ελευθερο αν θελεις να ζεις σαν ανθρωπος και οχι σαν ζωο, πρεπει να παιδευτεις...ΑΛΛΑ ειναι αλλη φαση...
θα σου πω ενδεικτικα οτι μονο να κουβαλας νερο με μπιτονια απο κοντινη βρυση-πηγη κλπ για να εχεις να κανεις ενα μπανιο ή να πλυνεις την μουρη σου θα σε σπασει πολυ ασχημα...

το οργανωμενο ειναι πιο ευκολη κατασταση...εχεις τον νιπτηρα σου, την τουαλετα σου και το ντους σε εγκαταστασεις τυπου στρατου...
για τις γυναικες ειναι πιο δυσκολα, για εμας δεν ειναι τιποτα...


οτι σου ειπαν απο πανω ισχυει, αλλα εσυ ξερεις τις δικες σου ιδιοτροπιες και τι πρεπει να κουβαλας μαζι σου για να μην ριχνεις π0υστιρλικια οταν σου λειπει αυτο που θελεις και δεν υπαρχει πουθενα...και σε κοιτανε οι "συγκατοικοι" με απορια...:confused:

αλλος γουσταρει να ξυπναει πρωϊ και να πινει τον ελληνικο του στο μπρικι χαζευοντας τα πλατανια και την τοπικη φυση...
αλλος γουσταρει να πινει μεχρι θανατου, να ξυπναει μεσημερι και να πηγαινει παραλια απευθειας να χτυπησει την φραπεδαρα του...
αλλος γουσταρει να αραζει στην αιωρα και να διαβαζει το βιβλιο του με τις ωρες...ουτε παραλιες, ουτε θαλασσες ουτε τιποτα...

ο βασικος εξοπλισμος για οργανωμενο ειναι:
σκηνη
υποστρωμα
2 σεντονια ή sleeping bag
2 σπαστα καρεκλακια και ενα τραπεζακι στο ιδιο υψος για εξω απο την σκηνη
φακος
σφυρι
σπαγκος
συρμα
ενα πολυκατσαβιδι
σουγιας ή μαχαιρι που να κοβει
και φυσικα ολα τα ειδη προσωπικης υγιεινης (dettol, μωρομαντηλα, σαπουνια, πετσετες, κλπ)

απο εκει και περα βλεποντας και κανοντας...
αν δεν γουσταρεις (ετε) φευγετε στο διημερο και την επομενη φορα μαζευετε λεφτα και πατε σε rooms to let...
αν γουσταρεις (ετε) μαθαινετε απο τις ελλειψεις και τα "λαθη" σας και την επομενη φορα οργανωνεστε καλυτερα και πατε πιο ετοιμοι...

καλες διακοπες man..
:wave2:

Πωπω ,εγω παντως αν ηταν να κανω ολα αυτα θα καθομουν σπιτι μου. :uplate:

Δια-κο-πες ειπαμε,οχι μεταφερω το σπιτι μου στην εξοχη.

OldMan
10/07/2013, 14:04
Πωπω ,εγω παντως αν ηταν να κανω ολα αυτα θα καθομουν σπιτι μου. :uplate:
Δια-κο-πες ειπαμε,οχι μεταφερω το σπιτι μου στην εξοχη.
Εσύ να πας να βρεις μια συκιά (όχι για να σε πούνε συκοφάντη) και να περιμένεις να πέσει κάποιο φύλλο, για να μην κρυώνει το βραδυ το πτηνό σου ..

devil's animal
10/07/2013, 14:07
Πωπω ,εγω παντως αν ηταν να κανω ολα αυτα θα καθομουν σπιτι μου. :uplate:

Δια-κο-πες ειπαμε,οχι μεταφερω το σπιτι μου στην εξοχη.

φιλε, για μεταφορες σπιτιου στην εξοχη, εχουμε τον καταλληλοτερο ανθρωπο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=44294&p=854498&viewfull=1#post854498)
:bawl::bawl:

επισης, εχουμε και τροπο για κατοχους ss (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=44737&highlight=%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%84%CF%89%CE%BC%CE%B1)
:lol::lol:

ρπμ, ηταν πραγματικα ομορφες εποχες...:look:

sniper
10/07/2013, 14:09
και φυσικα ολα τα ειδη προσωπικης υγιεινης (dettol, μωρομαντηλα, σαπουνια, πετσετες, κλπ)

Τσου ρε Λάκη....


:blush::kiss:

Τη βαζελίνη μην ξεχάσετε.... ο άλλος την κουβάλαγε μέχρι το Ιραν...

spyrakos35
10/07/2013, 14:12
να συμπληρώσω οτι πρέπει να έχετε


ΚΑΛΑ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ....:lol:




:vava:

AristidisZ
10/07/2013, 14:13
φιλε, για μεταφορες σπιτιου στην εξοχη, εχουμε τον καταλληλοτερο ανθρωπο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=44294&p=854498&viewfull=1#post854498)
:bawl::bawl:

επισης, εχουμε και τροπο για κατοχους ss (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=44737&highlight=%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%84%CF%89%CE%BC%CE%B1)
:lol::lol:

ρπμ, ηταν πραγματικα ομορφες εποχες...:look:

όλα τα λεφτά και τα 2 thread :a012:

sapila racing
10/07/2013, 14:13
Εσύ να πας να βρεις μια συκιά (όχι για να σε πούνε συκοφάντη) και να περιμένεις να πέσει κάποιο φύλλο, για να μην κρυώνει το βραδυ το πτηνό σου ..

Να μην σκουπιστεί όμως με το φυλλο συκής, γιατί μετα θα έχει αλλά τρεχάματα!
Ακούς κουμπαράκι? :D

alres
10/07/2013, 15:00
Το λοιπόν...
.....

Καλά κάνεις και ξεκινάς με οργανωμένο, θα μπεις στο κλίμα πιο όμορφα.
Πέρα από τα όσα θα σου πουν ή θα καταλάβεις ότι χρειάζεται το καμπινγκ σιγά σιγά, σε κάποια φάση που θα σκεφτείς το ελεύθερο (ή θα προκύψει), πάρε ένα βασικό πράγμα: μια καλή τέντα 3χ3 ή 4χ4 m και έξτρα στηρίγματα (κόστος συνολικά για όλα 40-50 ευρώ). Και δεν σε νοιάζει ούτε για ήλιο ούτε για τις αρχές...Εγγύηση στις διακοπές η τέντα

spyrakos35
10/07/2013, 15:02
Να μην σκουπιστεί όμως με το φυλλο συκής, γιατί μετα θα έχει αλλά τρεχάματα!
Ακούς κουμπαράκι? :D

αρη, :a012:

μόλις τους το είπες για την συκιά, πέθανε το τοπικ.....

ετρεχε με 1000 και συ με δύο αράδες το τελείωσες....

είσαι θεός._

υγ.... ή μήπως τους προβλημάτισε το θέμα των αναρτήσεων???

AristidisZ
10/07/2013, 15:04
αρη, :a012:

μόλις τους το είπες για την συκιά, πέθανε το τοπικ.....

ετρεχε με 1000 και συ με δύο αράδες το τελείωσες....

είσαι θεός._

υγ.... ή μήπως τους προβλημάτισε το θέμα των αναρτήσεων???

θέλει ρέγουλο ρε Σπύρο το πράμα
αν ορμήξουμε ελεύθερα κινδυνεύει να κλειδωθεί, μα καλά όλα εγώ θα στα μαθαίνω ; :bawl:

road spirit
10/07/2013, 16:11
Το θάβεις επιμελώς σε αρκετό βάθος για να μην ξεμυτίσει αργότερα. Κάνεις δηλαδή τον κρατήρα σου πριν το βομβαρδισμό και μετά αφήνεις τις βόμβες σου.:lol:
Τα υπόλοιπα στο σακουλάκι που έχεις μαζί σου και πέταμα στο κάδο.Κοίτα μαν, εγώ μαζί σου, συμφωνώ σε όσα γράφεις ... αλλά κοίτα γιατί η μέθοδος "στο σακουλάκι" δεν εφαρμόζεται απο το 99% όσων παρακολουθούν το θρεντ.

Γιατί το βλέπουν το έργο ... εκεί που έχεις κατασκηνώσει, να μην έχει κάδο κοντά. Το κρατάς το σακουλάκι, ερμητικά κλεισμένο να μη διαρρέει ο αιθέρας chanel νο5, ώστε φεύγοντας μια-δυο μέρες μετά να το πάρεις μαζί σου, ως ευσυνείδητος camper. Κάπου στο δρόμο θα συναντήσεις κάδο να το χώσεις.

Ήρθε η ώρα/μέρα να φεύγεις. Μαζεύεις το "σπίτι" (στο λουκάνικο πίσω), μαζεύεις την "κουζίνα" (στο δεξί σαμάρι), μαζεύεις τον εξοπλισμό θαλλασίων σπορ (στο αριστερό σαμάρι). Φορτώνεις. Κάπου πρέπει να δέσεις το σακουλάκι. Όχι κοντά σου, να μη σου έρχεται η εσάνς ενώ οδηγείς. Το δένεις πίσω. Στο δρόμο ο αέρας το κουνάει πάνω κάτω, αυτό έχει τη κακιά συνήθεια να φλερτάρει με καυτά πράγματα, όπως η εξάτμιση για παράδειγμα. Της κολλάει. Και καθώς εσύ ανοίγεις το γκάζι σε εκείνη την ωραία δεξιά στροφή, σου σκάει στη μάπα η μυρωδιά από σκατό στο γκριλ. Και σιχτιρίζεις μετά και το κατασκευαστή που δεν έβαλε αντικολλητική επίστρωση τεφάλ στο μπουρί, και που να τρίβεις τώρα για να φύγει το καφετί ...

sniper
10/07/2013, 16:25
Κοίτα μαν, εγώ μαζί σου, συμφωνώ σε όσα γράφεις ... αλλά κοίτα γιατί η μέθοδος "στο σακουλάκι" δεν εφαρμόζεται απο το 99% όσων παρακολουθούν το θρεντ.

Γιατί το βλέπουν το έργο ... εκεί που έχεις κατασκηνώσει, να μην έχει κάδο κοντά. Το κρατάς το σακουλάκι, ερμητικά κλεισμένο να μη διαρρέει ο αιθέρας chanel νο5, ώστε φεύγοντας μια-δυο μέρες μετά να το πάρεις μαζί σου, ως ευσυνείδητος camper. Κάπου στο δρόμο θα συναντήσεις κάδο να το χώσεις.

Ήρθε η ώρα/μέρα να φεύγεις. Μαζεύεις το "σπίτι" (στο λουκάνικο πίσω), μαζεύεις την "κουζίνα" (στο δεξί σαμάρι), μαζεύεις τον εξοπλισμό θαλλασίων σπορ (στο αριστερό σαμάρι). Φορτώνεις. Κάπου πρέπει να δέσεις το σακουλάκι. Όχι κοντά σου, να μη σου έρχεται η εσάνς ενώ οδηγείς. Το δένεις πίσω. Στο δρόμο ο αέρας το κουνάει πάνω κάτω, αυτό έχει τη κακιά συνήθεια να φλερτάρει με καυτά πράγματα, όπως η εξάτμιση για παράδειγμα. Της κολλάει. Και καθώς εσύ ανοίγεις το γκάζι σε εκείνη την ωραία δεξιά στροφή, σου σκάει στη μάπα η μυρωδιά από σκατό στο γκριλ. Και σιχτιρίζεις μετά και το κατασκευαστή που δεν έβαλε αντικολλητική επίστρωση τεφάλ στο μπουρί, και που να τρίβεις τώρα για να φύγει το καφετί ...

Το καλύτερο είναι το θάψιμο, αλλά ποιος κουβαλάει μαζί του γκασμά και φτυάρι... (ναι, δεν κατασκηνώνουμε ελευθερα σε φρεσκα ορφωμένο μέρος και το χώμα είναι μεν πιο μαλακό από την άσφαλτο αλλά ιδιαίτερα σκληρό, ειδικά το καλοκαίρι)

latris mixanis
10/07/2013, 18:03
Το καλύτερο είναι το θάψιμο, αλλά ποιος κουβαλάει μαζί του γκασμά και φτυάρι... (ναι, δεν κατασκηνώνουμε ελευθερα σε φρεσκα ορφωμένο μέρος και το χώμα είναι μεν πιο μαλακό από την άσφαλτο αλλά ιδιαίτερα σκληρό, ειδικά το καλοκαίρι)

Εξαρτάται από το που θα πας να κατασκηνώσεις. Αλλά απ' την άλλη, γι αυτό έχεις στρώμα :D

Υ.Γ. Ε ένα μικρό φτυαράκι δεν κακό να το έχει κάποιος μαζί του. χαχα

nio1981
10/07/2013, 23:33
το ελευθερο απαιτεί μια σχετικη εμπειρια που εγω δεν εχω οποτε για αρχη το αφηνουμε.σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις...νομιζω με καλυψατε.:beer:

akis_trevor
10/07/2013, 23:43
φιλε,αμα το εχετε σκεφτει-συζητησει και ψηνεστε,καντε την.στην χειροτερη αν δεν σαρεσει δεν το ξανακανεις.στην καλυτερη θα βρεις εναν εναλλακτικο τροπο διακοπων.εγω πηγαινα πιτσιρικος με τους δικους μου.αυτοι ηταν στα 35,εσυ γιατι να μην μπορεσεις;καμπινγκ ειναι,οχι πυρηνικη φυσικη.απλα πλεον εχουν βγει πολλα αξεσουαρ και τα θεωρουμε απαραιτητα καποια.οπως και στις μοτο.αφου θα πατε και με τουτου κανενα προβλημα σε φορτωμα κλπ.περιμενουμε εντυπωσεις οταν με το καλο πατε.να περασετε ομορφα!:beer:

Africaptan
11/07/2013, 06:11
Τι ειστε σεις ρε................

Μιση μερα ελειψα, 4 σελιδες γραψατε σ ενα θεμα που θεωρητικα ενοχλουσε..............

Αναρωτιεμαι ποσες σελιδες θα δω το βραδυ που θα επιστρεψω.................................