PDA

View Full Version : Πρόβλημα μη δήλωσης σκελετού στο υπουργείο



Mits-fz6
09/07/2013, 23:20
Καλησπέρα παιδιά! Παρακάτω μου έτυχε μια αναποδιά που με έχει μπλέξει άσχημα. Αν κάποιος είχε εμπειρία ή γνώση, θα με βοηθούσε πολύ η συμβουλή του.
Εδώ και δύο μήνες είμαι κάτοχος ενός fz6 και το έχω λατρέψει. Όμως το μάτιασα και ένας τύπος μου το έριξε κάτω όντας σταματημένη κάνοντας όπισθεν με το αμάξι του. Ήταν καλός άνθρωπος και με περίμενε να έρθω και κάναμε μια φιλική δήλωση, ήρθε ο άνθρωπος από την ασφάλεια, φωτογράφησε και όλα οκ. Τρεις βδομάδες μετά με παίρνει η ασφάλεια και λέει δεν μπορούμε να σας αποζημιώσουμε διότι δεν έχετε χαραγμένο αριθμό πλαισίου. Τρελαίνομαι, πάω βλέπω την μηχανή και στο σημείο που θα έπρεπε να είναι χαραγμένα τα νούμερα στον σκελετό, είναι λείο και αχάρακτο. Πηγαίνω στο υπουργείο και βρίσκω πως η μηχανή έχει αλλάξει τέσσερα χέρια. Πιάνω τον προηγούμενο κάτοχο της και δεν γνώριζε τίποτα, ενώ οι δύο προηγούμενοι ήταν μαγαζάτορες. Εν τέλη μετά από πολύ τρέξιμο βρίσκω τον αρχικό ιδιοκτήτη και μου λέει πως όντως η μηχανή έχει αλλάξει σκελετό σε μια σοβαρή ζημιά από ατύχημα. Ο άνθρωπος αυτός δεν ζούσε Αθήνα και με έφερε σε επαφή με το συνεργείο που έκανε το σέρβις της ζημιάς αυτής. Ο μηχανικός που έφτιαξε την μηχανή θυμόταν την κατάσταση αλλά δεν είχε τα πρακτικά. Παρόλα αυτά βρίσκουμε στα κεντρικά της Yamaha πως όντως έχει αγοραστεί ο σκελετός αυτός το 2006. Στο μεταξύ ρωτάω εγώ στο Υπουργείο τι χρειάζεται για να γίνει η δήλωση του σκελετού και η απάντηση τους ήταν πως απαιτείται τιμολόγιο αγοράς σκελετού και η παρουσίαση του παλιού σκελετού και πως η δήλωση έπρεπε να γινόταν τότε (το 2006) και ότι τώρα είναι αδύνατον.
Έτσι λοιπόν περιγράφεται η ατυχία μου. Υπάρχει η δυνατότητα να βρεθούν πρακτικά αγοράς του σκελετού αλλά είναι αδύνατη η εύρεση του παλιού καθώς έγινε κομμάτια στο ατύχημα και πετάχτηκε από τον τότε ιδιώτη. Αλλά και πάλι το υπουργείο μου λέει δεν μπορεί να γίνει τώρα δήλωση.
Στην κατάσταση που είναι η μηχανή τώρα μπορεί άνετα να μου κατασχέσει την μηχανή η αστυνομία, η ασφάλεια δεν με καλύπτει για τίποτα και δεν μπορώ να βγω από την χώρα με την μηχανή (μέρος της δουλειάς μου).
Υπάρχει κάποια λύση που μπορεί να μου προτείνει κάποιος? :confused:

Πολυμήχανος
09/07/2013, 23:42
Την ασφάλιση την ξεχνάς, πάει πέταξε.

Για το πλαίσιο, απευθύνσου στην αντιπροσωπεία, να στο χαράξουνε με τον αριθμό της άδειας, ή να σου προτείνουνε συνεργάτη να στο χαράξει, και στο μέλλον θα είσαι ΟΚ.

Μπορεί να στο κάνει ΚΑΙ ιδιώτης αυτό ή και εσύ ο ίδιος, αλλά υπάρχει μια μυστικοπάθεια στο θέμα, λες και θα πουλήσεις πλουτώνιο σε άραβες και δεν το κάνουν αν δεν σε ξέρουν.

Απ΄την στιγμή που υπάρχει στα αρχεία της αντιπροσωπείας η αγορά, άρα δεν υπάρχει κάτι το κλεμένο στην μηχανή σου, κάτι άτιμο, κάτι παράνομο. Χτύπα τον παλιό αριθμό στο νέο πλαίσιο και είσαι εντάξει.

Πολυμήχανος
09/07/2013, 23:46
Μου κάνει πάντως εντύπωση, πως τόσοι άνθρωποι αγόρασαν μια μοτοσυκλέτα και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν κοίταξε τον αριθμό πλαισίου, το Νο1 Πράγμα που κοιτάμε σε μια μοτοσυκλέτα πριν κοιτάξουμε οτιδήποτε άλλο.

Χωρίς να θέλω να προσβάλω εσένα ή τους προηγούμενους, τρομερή ανευθυνότητα απέναντι στους ευατούς σας.

Δεν πειράζει στο μέλλον θα ξέρεις τουλάχιστον εσύ.

ΣΕ ΑΓΟΡΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΜΕ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΛΑΙΣΙΟΥ. ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ; ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΦΗΣΕΙ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΝΟΙΚΤΟ....

MG-KTiNoS
10/07/2013, 01:16
Πας σε δικηγόρο και κάνει αγωγές ζητώντας τα λεφτά σου πίσω και μιλώντας για απάτη.
Θα στα πει ο χασοδίκης.

notakos600
10/07/2013, 14:27
Πας σε δικηγόρο και κάνει αγωγές ζητώντας τα λεφτά σου πίσω και μιλώντας για απάτη.
Θα στα πει ο χασοδίκης.

Σε πόσα χρόνια θα ξεμπλέξει, αν ξεμπλέξει;
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, κτύπα τα νούμερα της άδειας να ξεμπερδεύεις.
Υπόψην πως μέχρι να τελεσιδικήσει η υπόθεση, αν το πας δικαστικά, η μηχανή δεν πρέπει να κυκλοφορεί.

Mits-fz6
11/07/2013, 10:47
Όλες αυτές τις μέρες με το υπουργείο να αλλάζω γραφεία να ρωτάω, να βρίσκω διευθυντές και διεκπεραιωτές για κάποιο παραθυράκι ή κάποιος να κάνει τα στραβά μάτια.... άκρη δεν βρήκα. Άρα μου μένει μόνο να χτυπήσω χτυπήσω τα νούμερα μόνος μου. Τα ζητήματα που τίθονται τώρα είναι: α) θα βρω άνθρωπο να χαράξει τα νούμερα τόσο καλά ώστε να μην τα πάρει χαμπάρι κάθε μπάτσος που θα με ελέγξει και β) η ασφαλιστική μου με έχει φακελώσει ως πελάτης με αχάρακτη μηχανή. Άν αλλάξω ασφαλιστική εταιρία μπορούν να δουν πως στην προηγούμενη εταιρία δεν είχε αριθμό πλαισίου και ξαφνικά απέκτησε, και μένω χωρίς κανένα έγγραφο να πιστοποιεί την δήλωση του αριθμού.

McGyver
11/07/2013, 11:27
Ελπίζω να είναι κατανοητό πως κινείσαι στα όρια της παρανομίας κι έχω την αίσθηση πως τα έχεις αφήσει και λίγο πίσω σου...

Το 2006, εξ όσων γνωρίζω, ΔΕΝ επιτρεπόταν η αντικατάσταση πλαισίου μοτοσικλετών.
Η σχετική τροποποίηση του νόμου έγινε, το Μάιο του 2007.
http://www.yme.gr/imagebank/categories/ctg679_9_1182762459.pdf

Η διαδικασία δε για την αντικατάσταση είναι πολύ συγκεκριμένη και αυστηρή.

Προσωπικά συνιστώ μεγάλη προσοχή τόσο σε αυτά που πας να κάνεις όσο και σε αυτά που γράφονται εν δήμω.

Antonis SP
11/07/2013, 12:13
Όλες αυτές τις μέρες με το υπουργείο να αλλάζω γραφεία να ρωτάω, να βρίσκω διευθυντές και διεκπεραιωτές για κάποιο παραθυράκι ή κάποιος να κάνει τα στραβά μάτια.... άκρη δεν βρήκα. Άρα μου μένει μόνο να χτυπήσω χτυπήσω τα νούμερα μόνος μου. Τα ζητήματα που τίθονται τώρα είναι: α) θα βρω άνθρωπο να χαράξει τα νούμερα τόσο καλά ώστε να μην τα πάρει χαμπάρι κάθε μπάτσος που θα με ελέγξει και β) η ασφαλιστική μου με έχει φακελώσει ως πελάτης με αχάρακτη μηχανή. Άν αλλάξω ασφαλιστική εταιρία μπορούν να δουν πως στην προηγούμενη εταιρία δεν είχε αριθμό πλαισίου και ξαφνικά απέκτησε, και μένω χωρίς κανένα έγγραφο να πιστοποιεί την δήλωση του αριθμού.

τι νουμερα να χτυπησεις και πως να ξεμπλεξεις τωρα που γνωριζουν στο υπουργειο το πως εχει η κατασταση, η ασφαλιστικη σου εταιρεια σ'εχει καταχωρησει ως πελατη με αχαρακτη μηχανη.
μη χτυπησεις νουμερα γιατι μαλλον θα μπλεξεις περισσοτερο τα πραγματα.

theofilos888
11/07/2013, 12:40
Η ακριβή λύση. Αγόρασε ενα πλαίσιο ακόμη, με τα νούμερα σου και δήλωσέ το από την αρχή!

McGyver
11/07/2013, 12:47
Η ακριβή λύση. Αγόρασε ενα πλαίσιο ακόμη, με τα νούμερα σου και δήλωσέ το από την αρχή!

Δε γίνεται τόσο απλά...

theofilos888
11/07/2013, 12:57
Δε γίνεται τόσο απλά...

Κανένας δεν είπε πως είναι τόσο απλά! Από όσο μπορώ να καταλάβω, μπορεί να βοηθάμε τον κ...... να νομιμοποιήσει το κλεμμένο!

AristidisZ
11/07/2013, 13:00
αν υπάρχουν τα παραστατικά στην αντιπροσωπεία, και φαίνεται και η αλληλουχία αγοραπωλησιών, τότε φαντάζομαι αποδεικνύεται ότι το όλο σκηνικό είναι σύννομο

sniper
11/07/2013, 13:35
αν υπάρχουν τα παραστατικά στην αντιπροσωπεία, και φαίνεται και η αλληλουχία αγοραπωλησιών, τότε φαντάζομαι αποδεικνύεται ότι το όλο σκηνικό είναι σύννομο

ΑΝ έχει αναδρομική ισχύ ο νέος νόμος που επιτρέπει αλλαγή πλαισίου.

Αν δεν έχει, παραμένει παράνομο.

McGyver
11/07/2013, 13:38
ΑΝ έχει αναδρομική ισχύ ο νέος νόμος που επιτρέπει αλλαγή πλαισίου.

Αν δεν έχει, παραμένει παράνομο.

Well said...

:a10:

AristidisZ
11/07/2013, 13:38
ΑΝ έχει αναδρομική ισχύ ο νέος νόμος που επιτρέπει αλλαγή πλαισίου.

Αν δεν έχει, παραμένει παράνομο.

ορθόν

edit:
με πρόκαμε ο αποπάνου

sniper
11/07/2013, 13:50
Καλησπέρα παιδιά! ....

....η απάντηση τους ήταν πως απαιτείται τιμολόγιο αγοράς σκελετού και η παρουσίαση του παλιού σκελετού και πως η δήλωση έπρεπε να γινόταν τότε (το 2006) και ότι τώρα είναι αδύνατον.
......

Υπάρχει κάποια λύση που μπορεί να μου προτείνει κάποιος? :confused:

Πολύ φοβάμαι πως όχι... Μίλα με κάποιο δικηγόρο, κι αν δεν βρεις άκρη σύντομα, καταθέτεις πινακίδες, την πουλάς ανταλλακτικά -να μειώσεις τη χασούρα - κι αγοράζεις άλλη. Αυτή τη φορά, να προσέξεις τον αριθμό πλαισίου.

Shinji Ikari
11/07/2013, 14:11
Παραδωσε πινακιδες και καν' το ανταλακτικα, αν γινεται κι αυτο δηλαδη.
Ετσι κι αλλιως δεν το ειχες ποτε αυτο το μηχανακι.
Νομιζω πως αν χτυπησεις αριθμους τωρα θα σε μαλωσουν αλυπητα.
Και τσαμπα την εβγαλες που κυκλοφορουσες χωρις ασφαλεια.
Αν πας δικαστηριο μαγκια σου.

drspeed
14/07/2013, 14:28
και γιατί δεν βρίσκεις ένα στουκαρισμένο με χαρτιά και να κάνεις τράμπα τον σκελετό και να είσαι οκ καθ' όλα? μετά δώσε οτι εχει μείνει στο χυτήριο και δήλωσε κλοπή για να ξεφορτωθείς τις παλιές πινακίδες

KAWAMANRIDER
16/07/2013, 19:54
καταρχας να σου πω οτι λυπαμαι για ολη την ταλαιπωρια σου , αλλα σκεψου "καθε εμποδιο για καλο" , η ολη φαση οπως εξελιχτηκε ισως & να ' σαι προστατεψε απο κατι χειροτερο μελοντικα ;) , τουλαχιστον τωρα ξερεις τι παιζει με το μηχανακι σου , απλα οπως το βλεπω ενδεχομενως πισω απο αυτην την "αθωα" αλλαγη πλαισιου μπορει να υπαρχουν & αλλα που "φοραει" το μηχανακι & δεν θα "επρεπε" & να βρεθεις να τραβιεσαι & για αλλα , αλλα ακομα & απο τεχνικα θεματα μετα απο τεσσερις ιδιοκτητες & μια καλη στουκα - για την οποια απ' οτι καταλαβα δεν ειχες ενημερωθει - αν μπορεις & εχεις την δυνατοτητα , δως το & παρε κατι αλλο ή αν το κρατησεις φροντισε να νομιμοποιησεις πλαισιο εφοσον γινεται & οχι να χαραξεις & ελεγξε τα παντα πανω στο μηχανακι - μηχανολογικα & "αλλα" θεματα (με αριθμους κτλ εφοσον μπορεις βεβαια) καταλαβαινεις τι θελω να πω & καλο κουραγιο ;)