PDA

View Full Version : dt 125 προβλημα..



alexwp
10/07/2013, 14:09
γεια σας παιδια ειμαι νεος στο φορουμ και θα ηθελα την βοηθεια σας σε μια απορια μου.
εχω ενα dt 125 του 1991 με μπρος πισω δισκοφρενο.του εχω βαλει πιστονι 57mm με μονο ελατηριο απο 56 της μανας του,εχει καρμπυρατερ dellorto 30 phbh ενω μαμα ειχε 28 mikuni.ειναι θυριδωμενο,τα power ανοιγουν τερμα.η εξατμιση που ειχε πανω η γνησια.την ειχε ανοιξει αυτος που το ειχε πρωτα και την ειχε καθαρισει απο διαφραγματα.επισης απο τα χρονια ειναι κομμενη σε πολλα σημεια και χανει,γι'αυτο και ειπα να βρω μια αλλη εξατμιση οπου και βρηκα.ειναι ενα καζανακι dep chrome για dt 125.απο την μερα που την εβαλα το μηχανακι εχει αλλαξει πολυ.χαμηλα νοιωθω οτι δεν εχει ροπη σαν να το κραταει κατι αλλα ψηλα δινει καλα μεχρι ενα σημειο και μετα κανει σαν να στεγνωνει...διαφορα βλεπω οταν πχ ειχα με την μαμα εξατμιση εκτη ταχυτητα με χαμηλες στροφες και ανοιγα προοδευτικα το γκαζι το μηχανακι ακολουθουσε ενω τωρα με την dep νομιζω οτι το κοβει σαν να μην το αφηνει.παιζει κατι τετειο μπορει να φταιει η dep?η καποιο ρυθμισμα στο καρπυρατερ (ζιγκερ) αυτο που φοραει τωρα ειναι 160.το μηχανακι δεν χορταινει 5ευρα. το πηγα σε εναν μαστορα που φτιαχνει καθαρα και μου ειπε οτι θα μου βρει κυλινδρο απο dt 200,επισης μου αναφερε οτι θα γινει και ποιο οικονομικο.τωρα το ερωτημα ειναι αν θα δουλεψει με την dep που ειναι για 125...εαν γνωριζετε καποια πραγματα σχετικα με αυτα που σας ειπα θα ηθελα να ακουσω διαφορες γνωμες,ευχαριστω.Αλεξανδρος.

OldMan
10/07/2013, 14:15
το πηγα σε εναν μαστορα που φτιαχνει καθαρα
Μην το ξαναπάς...

Πριν αρχίσεις να γαργαλεύεις το καρμπυρατέρ, δοκίμασε μερικές ρυθμίσεις στην power valve για να καταλάβεις σε ποιο σημείο δουλεύει καλύτερα με την συγκεκριμένη εξάτμιση..
(αν και, εφόσον σου κάνει 2 κοψίματα, μάλλον το καζανάκι δεν "κάθεται" καλά με τα υπόλοιπα..)