PDA

View Full Version : BMW F650 1997 Μπροστινό φρένο δεν επανέρχεται



teokal
11/07/2013, 12:08
Γειά σας ρε παιδιά...
Είμαι νέος μοτοσυκλετιστής, αγόρασα πριν κανά δίμηνο μια BMW F650. Θεωρώ ότι με έπιασε κορόιδο ο προηγ. ιδιοκτήτης, και έχω ήδη πάει συνεργείο 1 φορά προβλεπόμενα (έλεγχο κλπ) και δύο από βλάβες (μία κόμπλερ, που έγινε) και μια τώρα, γιατί συνέβη το εξής:
Το μπροστινό φρένο, σταδιακά "πρηζόταν", "έσφιγγε", και έμενε όσο περνούσε η ώρα όλο και πιο πατημένο πάνω στο δίσκο, με αποτέλεσμα να μην κουνιέται πλέον τη μηχανή...
Μετά από κάποια ώρα, κρύωνε και επανερχόταν (πάλι σιγά σιγά) ανοιχτό. Εννοείται οτι μέχρι να πάρω χαμπάρι τι γινόταν, την περπάτησα μερικά χιλιόμετρα, και ο δίσκος ΕΚΑΙΓΕ!
Πήγα στον μάστορά μου, βγάλαμε την δαγκάνα, καθαρίσαμε όλα τα εξαρτήματα, ελέγξαμε τον δίσκο, τα ξαναβάλαμε, κάναμε εξαέρωση, κάναμε και κανά δυο βόλτες, αλλά είχε ελάχιστη έως καθόλου διαφορά...
Τώρα που μιλάμε, η μηχανή είναι στον μάστορα...
Τα κυλινδράκια που έχει μέσα, είναι κεραμικά. Περίεργο, αλλά λογικό.
Έχει κανείς καμία ιδέα; Σκεφτήκαμε και την μανέτα, μήπως κάθεται σε λάθος θέση...

Βάζω και μια φωτό για να "ποζάρω" την "νέα" μου μηχανή...
Για να μην παρεξηγηθώ, η μηχανή είναι ο,τι ακριβώς ήθελα! Είναι πολύ ωραία μηχανή, αξιόπιστη, στοιβαρή και σταθερή! Το ότι ο προηγούμενος την είχε "πεταμένη", δεν φταίει σε κάτι η μηχανή...

McGyver
11/07/2013, 12:12
Πήγα στον μάστορά μου, βγάλαμε την δαγκάνα, καθαρίσαμε όλα τα εξαρτήματα, ελέγξαμε τον δίσκο, τα ξαναβάλαμε, κάναμε εξαέρωση, κάναμε και κανά δυο βόλτες, αλλά είχε ελάχιστη έως καθόλου διαφορά...

Εκτός από τη συντήρηση του κάτω μέρους του κυκλώματος (δαγκάνα), το πάνω (τρόμπα/μανέτα) το ελέγξατε καθόλου;

sapila racing
11/07/2013, 12:13
Aν η δαγκάνα ειναι ΟΚ, το πρόβλημα είναι στην τρομπα η στο σωληνάκι.
Μηπως εχει καμμια μανετα που δεν ειναι δικιά του?

MikeG
11/07/2013, 12:15
Αγόρασα το κιτ επισκευής της τρόμπας και άλλαξε το. Το κυλινδράκι επάνω στη τρόμπα και τα τσιμουχάκια θα πρέπει να είναι για κλάματα.

teokal
11/07/2013, 12:18
Καλημέρα McGyver, το σκεφτήκαμε χτές, το βγάλαμε, αλλά έμεινε να το δει σήμερα...
Το θέμα είναι ότι συνήθως, όταν κολλάει η μανέτα, το πρόβλημα είναι κυρίως ηλεκτρολογικό (μόνιμα αναμμένο φως φρένου), αλλά τα φρένα λειτουργούν κανονικά). Αν πρόσεξα καλά χτες, όταν πατούσα την μανέτα του μπροστινού, το φως πίσω άναβε (όπως θα έπρεπε δηλαδή, αν φρέναρα), και όταν το άφηνα έσβηνε, ενώ η δαγκάνα σε κάθε πάτημα έμενε πιο "πρησμένη" και δαγκωμένη στον δίσκο...

teokal
11/07/2013, 12:18
αυτό ισχύει, η μανέτα δεν είναι δικιά του, αλλά δουλεύει με αυτήν πάνω από μήνα...

teokal
11/07/2013, 12:19
τώρα όσον αφορά την τρόμπα, όχι, δεν το ελέγξαμε (ακόμη)

teokal
11/07/2013, 12:22
Αγόρασα το κιτ επισκευής της τρόμπας και άλλαξε το. Το κυλινδράκι επάνω στη τρόμπα και τα τσιμουχάκια θα πρέπει να είναι για κλάματα.

Χαζή ερώτηση, εγώ θα την κάνω όμως: Η τρόμπα είναι πάνω, κοντά στην μανέτα, ή κάτω;
Άλλη χαζή ερώτηση, πόσο θα μου κόστιζε το κιτ επισκευής τρόμπας;

MikeG
11/07/2013, 12:25
Χαζή ερώτηση, εγώ θα την κάνω όμως: Η τρόμπα είναι πάνω, κοντά στην μανέτα, ή κάτω;
Άλλη χαζή ερώτηση, πόσο θα μου κόστιζε το κιτ επισκευής τρόμπας;

Πάνω στη μανέτα. Το κόστος δεν είναι μεγάλο. Δε πιστεύω ότι ξεπερνάει τα 20 euros. Κάνε ένα τηλέφωνο σε κάποιο εξουσιοδοτημένο BMW στα ανταλλακτικά και ρώτα.

teokal
11/07/2013, 12:35
Πάνω στη μανέτα. Το κόστος δεν είναι μεγάλο. Δε πιστεύω ότι ξεπερνάει τα 20 euros. Κάνε ένα τηλέφωνο σε κάποιο εξουσιοδοτημένο BMW στα ανταλλακτικά και ρώτα.

Ευχαριστώ, φίλε, και καλημέρα!
Θα την κάνω την ερωτησούλα...
Άσχετο, αλλά το ότι τα κυλινδράκια τα κεραμικά, που σπρώχνουν τα τακάκια στο δίσκο, στη μία από τις δύο βάσεις τους, ήταν σπασμένα. Μου είπε ο μάστορας, οτι δεν παίζει ρόλο, αφού αυτά απλά σπρώχνουν και λειτουργούν ως αποστάτες.

zannisvel
12/07/2013, 04:36
Καλησπερα φιλε, ειχα παθει ακριβως το ιδιο σε ενα multistrada που ειχα στο παρελθον και θυμαμαι κοντεψα να σκοτωθω την πρωτη φορα που το επαθα, μου κοκαλωσε στην εθνικη.... Εσκυψε το μηχανακι μπροστα και ευτυχως ενστικτωδως μου ηρθε να πατησω και το πισω και τη γλιτωσα στο τσακ.

Το προβλημα σε μενα ηταν πως η μανετα ειχε λιγο μικροτερης διαμετρου τρυπα απο οτι θα επρεπε και ο πυρος, που πιεζει το υδραυλικο συστημα του φρενου, αντι να ειναι ελευθερος μεσα της την ωρα που δεν πατιεται, ασκουσε μια ελαχιστη πιεση, Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ. Η πιεση αυτη ανεβαζε τη θερμοκρασια του υγρου και το αναγκαζε να διασταλεται μεχρι που η δαγκανα κολλουσε. Μετα επρεπε να περιμενω να κρυωσει το υγρο ετσι ωστε η δαγκανα να ελευθερωσει το δισκο.

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα, προσπαθησα να το εξηγησω οσο καλυτερα μπορουσα με τα ελληνικα που κατεχω.
Ειχα περασει και εγω μεγαλα αγχη και στεναχωριες με αυτο το προβλημα γιατι δεν το εβρησκε κανενας μηχανικος, τελικα το βρηκα τυχαια μονος μου μετα απο πολλες ωρες στο garage του σπιτιου...

After market μανετες ηταν το προβλημα σε μενα, και μολις διαβασα οτι και εσυ δεν εχεις την εργοστασιακη.

Το υδραυλικο συστημα ειναι πολυ απλο αλλα και πολυ ευαισθητο.

Hope it helps bro.

doctoras
12/07/2013, 07:15
επειδή είχαμε αντίστοιχη περίπτωση σε funduro φίλου σαν το δικό σου λόγο τον πολλών χρόνων κολλάει η δαγκάνα(ο μάστορας σου δεν επέμενε όσο θα έπρεπε)
τσέκαρε εάν δουλεύει η τρόμπα αποσυνδέοντας την δαγκάνα(bleed)
τσέκαρε εάν υπάρχουν διαρροές στο σωλήνα(leak)
αποσύνδεσε την δαγκάνα, τακάκια στην άκρη και δοκίμασε να την μουλιάσεις σε λιπαντικό(WD-40) και άστο μερικές ώρες, βάλτα πάνω και θα δουλέψει

Pan (dvs)
12/07/2013, 07:33
Αγόρασα το κιτ επισκευής της τρόμπας και άλλαξε το. Το κυλινδράκι επάνω στη τρόμπα και τα τσιμουχάκια θα πρέπει να είναι για κλάματα.

Κατα πασα πιθανοτητα φταιει η τρομπα.Θελει πολυ καλο καθαρισμα και δουλεμα ,η αλλαγη.Επισης υπαρχει περιπτωση τα μπροστινα τακακια να εχουνε υπερθερμανθει και να θελουνε αλλαγη.Προσεξε το γιατι δεν κοστιζουνε ιδιαιτερα και εχει να κανει με την ασφαλεια σου.
Η μανετα και να μην ειναι δικια του δυσκολα θα σου δημιουργουσε τετοιο προβλημα,χωρις να αποκλειετε.

teokal
12/07/2013, 08:47
Καλημέρα παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις, θα τα περάσω όλα αυτά στον μηχανικό μου, ο οποίος είναι τζιμάνι παιδί, και πιθανότατα το έχει ήδη βρει... Θα μάθω το μεσημέρι.
Πάντως η δαγκάνα κάτω, φαίνεται να είναι εντάξει, την κάναμε φύλλο και φτερό, τα πλύναμε όλα, τα καθαρίσαμε, τα ελέγξαμε. Σίγουρα θα αλλάξω τακάκια, τα πήγα μερικά "καυτά" χιλιόμετρα και όπως τα είδα, τα ψιλιοέλιωσα... Το κόστος τους δεν είναι καθόλου σημαντικό σε σχέση με την ασφάλεια που προσφέρουν... Έκανα και μια βλακεία αφού προσπάθησα με κατσαβίδι να σπρώξω την δαγκάνα να ανοίξει, και έτσι πλήγωσα (λίγο, αλλά το έκανα) τον δίσκο...
Σειρά έχει το πάνω μέρος (μανέτα - τρόμπα), που από ότι καταλαβαίνω από όλους εσάς, πιθανότατα εκεί θα βρω το λάθος. Το κιτ επισκευής της τρόμπας, μάλλον θα το αγοράσω, όπως φαίνεται... Και μια μανέτα, γιατί πιστεύω ότι υπάρχει μια αλληλουχία λαθών, που ξεκινάει από την όχι μανίσια μανέτα, που δημιούργησε το πρόβλημα στην τρόμπα. Το λαστιχάκι σίγουρα δεν έχει διαρροή, αφού αν είχε δεν θα είχα μπροστινό φρένο, και δεν θα είχε γίνει "τούμπανο" από την πίεση που ανέβασε...
Επίσης να συμβουλέψω και εγώ με την σειρά μου κάτι: πάντα μαζί ένα γερμανικό κλειδάκι για τον εξαερωτήρα του φρένου, να μπορεί να ακυρωθεί το μπροστινό σύστημα φρένου, γιατί αν δεν το είχα μαζί, ακόμα στον περιφερειακό θα ήμουν... ή λίγο πιο πέρα, σε ένα ήσυχο οικόπεδο με κυπαρίσσια...
Λοιπόν, θα σας ενημερώσω όταν έχω νέα. Και πάλι ευχαριστώ!

teokal
12/07/2013, 08:48
Καλησπερα φιλε, ειχα παθει ακριβως το ιδιο σε ενα multistrada που ειχα στο παρελθον και θυμαμαι κοντεψα να σκοτωθω την πρωτη φορα που το επαθα, μου κοκαλωσε στην εθνικη.... Εσκυψε το μηχανακι μπροστα και ευτυχως ενστικτωδως μου ηρθε να πατησω και το πισω και τη γλιτωσα στο τσακ.

Το προβλημα σε μενα ηταν πως η μανετα ειχε λιγο μικροτερης διαμετρου τρυπα απο οτι θα επρεπε και ο πυρος, που πιεζει το υδραυλικο συστημα του φρενου, αντι να ειναι ελευθερος μεσα της την ωρα που δεν πατιεται, ασκουσε μια ελαχιστη πιεση, Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ. Η πιεση αυτη ανεβαζε τη θερμοκρασια του υγρου και το αναγκαζε να διασταλεται μεχρι που η δαγκανα κολλουσε. Μετα επρεπε να περιμενω να κρυωσει το υγρο ετσι ωστε η δαγκανα να ελευθερωσει το δισκο.

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα, προσπαθησα να το εξηγησω οσο καλυτερα μπορουσα με τα ελληνικα που κατεχω.
Ειχα περασει και εγω μεγαλα αγχη και στεναχωριες με αυτο το προβλημα γιατι δεν το εβρησκε κανενας μηχανικος, τελικα το βρηκα τυχαια μονος μου μετα απο πολλες ωρες στο garage του σπιτιου...

After market μανετες ηταν το προβλημα σε μενα, και μολις διαβασα οτι και εσυ δεν εχεις την εργοστασιακη.

Το υδραυλικο συστημα ειναι πολυ απλο αλλα και πολυ ευαισθητο.

Hope it helps bro.

Τα εξήγησες ΜΙΑ ΧΑΡΑ, φίλε μου. Ήσουν κατατοπιστικότατος. Ευχαριστώ

DeusEx
12/07/2013, 10:39
Το ιδιο ειχα παθει και εγω στο xr125 πριν απο χρονια.
Ο μαστορας ειχε βαλει επανω μανετα απο το xr600 και μετα απο μερικα χιλιομετρα το μπροστινο κοκκαλονε, μεχρι να κρυωσει.
Εβαλα μαμα μανετα και ολα ΟΚ!