PDA

View Full Version : Η ωραία Γαλάτεια



stavrogin
03/10/2005, 11:58
Να σου πω DEZ, εμενα δε με χαλαει η ματια σου στα θεματα,ειναι ΟΚ.Να πω ομως οτι πρεπει να υπαρχει ποιοτικη διακριση στα "ποιητικα"


Ελλη ,ο Καζαντζακης ηθελε κρεμασμα το μοσχαρι,γιατι τιμωρησε τον εαυτο του για κατι που δεν προκαλεσε ο ιδιος αλλα μαλλον του χαριστικε.Αλλα τι να περιμενεις απο ενα π@π@ρ@ που ειχε γυναικα του την Γαλατια την πιο ωραια και σπουδαια γκομενα της εποχης,την υπεραγαπουσε και για 11χρονια δεν την αγγιξε ποτε του.

tifoefs
03/10/2005, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Να σου πω DEZ, εμενα δε με χαλαει η ματια σου στα θεματα,ειναι ΟΚ.Να πω ομως οτι πρεπει να υπαρχει ποιοτικη διακριση στα "ποιητικα"


Ελλη ,ο Καζαντζακης ηθελε κρεμασμα το μοσχαρι,γιατι τιμωρησε τον εαυτο του για κατι που δεν προκαλεσε ο ιδιος αλλα μαλλον του χαριστικε.Αλλα τι να περιμενεις απο ενα π@π@ρ@ που ειχε γυναικα του την Γαλατια την πιο ωραια και σπουδαια γκομενα της εποχης,την υπεραγαπουσε και για 11χρονια δεν την αγγιξε ποτε του.

Μα ρωτας αν ηθελε η γαλατια ;;;

Με το ζορι παπας δε γινεται κι' αν γινει δεν λειτουργει λεει το λαικο μας γνωθι σεαυτον !!!

:smokin:

stavrogin
03/10/2005, 18:40
Φυσικα και ηθελε ,λες να τον παντρευτηκε με σκοπο να μην κοιμηθει ποτε μαζι του;

tifoefs
03/10/2005, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Φυσικα και ηθελε ,λες να τον παντρευτηκε με σκοπο να μην κοιμηθει ποτε μαζι του;

Και που ξερεις τι συμφωνια ειχανε ; Κατω απ' το κρεβατι ειχες χωθει ;;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

monstermind
03/10/2005, 21:22
Εγώ πιστεύω ότι το μουνι της Γαλατίας ένιωθε μοναξιά επειδή το πουλί του Καζαντζίδη ήταν μοναχικό.

...

stavrogin
06/10/2005, 12:52
αισχως .....αν ειχες διαβασει κανα βιβλιο θα ηξερες οτι η Γαλατια δεν ειχε μ@@νι αλλα Μ@@ν@ρα.

Αρκει να πω οτι οταν την παντρευτηκε κανεις δεν τον ηξερε τον Καζαντζακη,την Γαλατια ομως την ηξερε ολη η Αθηνα.

matmat
08/10/2005, 07:31
Στη Σμύρνη Λέλα,
Ηρώ στη Σαλονίκη,
στο Βόλο Κατινίτσα έναν καιρό...
Τώρα στα Βούρλα με φωνάζουν Νίκη...
Ο τόπος μου ποιός ήταν; Ποιοί οι δικοί μου;
Αν ξέρω, ανάθεμά με!
Σπίτι, πατρίδα μου έχω τα μπορντέλα...
'Ως κι οι αθώοι χρόνοι οι παιδικοί μου
θολές σβησμένες ζωγραφιές
κι είναι αδειανό σεντούκι η θύμησή μου!
Το σήμερα χειρότερο απ’ το χτες
και τ’ αύριο απ’ το σήμερα θε νάναι...
Φιλιά από στόματα άγνωστα, βρισιές
κι οι πολισμάνοι να με τραβολογάνε...
Γλέντια, καβγάδες ώς να φέξει,
αρρώστιες, αμφιθέατρο του Συγγρού
κι ενέσεις 606.
Πνιγμένου καραβιού σάπιο σανίδι
όλη η ζωή μου του χαμού...
Μ’ από την κόλασή μου στο φωνάζω:
εικόνα σου είμαι, Κοινωνία, και σου μοιάζω.

Γαλάτεια Καζαντζάκη...

nimbus
09/10/2005, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Και που ξερεις τι συμφωνια ειχανε ; Κατω απ' το κρεβατι ειχες χωθει ;;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:a18:

stavrogin
09/10/2005, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
:a18:

Ανιστοριτοι εισαστε.Δε λεω μπορει να χαμουρευτηκαν δεν ημουν και κατω απο το κρεβατι τους.Αλλα κυκλοφορει ενα ανεκδοτο:Μετα που χωρισε με τον Καζαντζακη,παντρευτηκε τον Μαρκο Αυγερη ,ο οποιος διεδωσε οτι την πηρε παρθενα και του απαντησε ο Βαρναλης οτι και μαλλον ετσι θα την αφηνε.Καλα περναγαν αυτοι οι αρχαιοι.

Που τα ξερω αυτα;

Εεε διαβαστε και τιποτα!!:wave2:

nimbus
09/10/2005, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Ανιστοριτοι εισαστε.Δε λεω μπορει να χαμουρευτηκαν δεν ημουν και κατω απο το κρεβατι τους.Αλλα κυκλοφορει ενα ανεκδοτο:Μετα που χωρισε με τον Καζαντζακη,παντρευτηκε τον Μαρκο Αυγερη ,ο οποιος διεδωσε οτι την πηρε παρθενα και του απαντησε ο Βαρναλης οτι και μαλλον ετσι θα την αφηνε.Καλα περναγαν αυτοι οι αρχαιοι.

Που τα ξερω αυτα;

Εεε διαβαστε και τιποτα!!:wave2:


ναι διαβάζω πιό σημαντικά πράγματα κι όχι τα ερωτικά του καζαντζάκη, και του καθένα, τα οποία είναι αναλήθειες:winka:
Δεν με απασχολεί άλλωστε τι έκανε ο καζαντζακης με την γυναίκα του. Με απασχολεί ο τρόπος γραφής του:D

tifoefs
10/10/2005, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Ανιστοριτοι εισαστε.Δε λεω μπορει να χαμουρευτηκαν δεν ημουν και κατω απο το κρεβατι τους.Αλλα κυκλοφορει ενα ανεκδοτο:Μετα που χωρισε με τον Καζαντζακη,παντρευτηκε τον Μαρκο Αυγερη ,ο οποιος διεδωσε οτι την πηρε παρθενα και του απαντησε ο Βαρναλης οτι και μαλλον ετσι θα την αφηνε.Καλα περναγαν αυτοι οι αρχαιοι.

Που τα ξερω αυτα;

Εεε διαβαστε και τιποτα!!:wave2:

Βρε μανια με τη Γαλατια !! .......

Παω να κανω ευχελαιο μπας και την ξεπαρθενεψει καποιος !!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stavrogin
10/10/2005, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
ναι διαβάζω πιό σημαντικά πράγματα κι όχι τα ερωτικά του καζαντζάκη, και του καθένα, τα οποία είναι αναλήθειες:winka:
Δεν με απασχολεί άλλωστε τι έκανε ο καζαντζακης με την γυναίκα του. Με απασχολεί ο τρόπος γραφής του:D

Αναληθειες;;;;;
μα κι η λογοτεχνια ειναι αναληθειες.Ως προς την ουσια της ομως ειναι αληθειες

Αγαπητη μου,θα διαφωνησω....
καλα ερωτικα=καλη λογοτεχνια
ερωτας=αποπλανηση,μυηση,
ετσι ειναι και η καλη λογοτεχνια,
θα μου επιτρεψεις να ειμαι επιφυλακτικος με τους ανεραστους σαν καλη ωρα τον Κο Καζαντζακη.

tifoefs
10/10/2005, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Αναληθειες;;;;;
μα κι η λογοτεχνια ειναι αναληθειες.Ως προς την ουσια της ομως ειναι αληθειες

Αγαπητη μου,θα διαφωνησω....
καλα ερωτικα=καλη λογοτεχνια
ερωτας=αποπλανηση,μυηση,
ετσι ειναι και η καλη λογοτεχνια,
θα μου επιτρεψεις να ειμαι επιφυλακτικος με τους ανεραστους σαν καλη ωρα τον Κο Καζαντζακη.

Να κανουμε ερανο να τον στειλουμε καπου μπας και σε φυγει αυτη η ιδεα ;;;;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stavrogin
10/10/2005, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Να κανουμε ερανο να τον στειλουμε καπου μπας και σε φυγει αυτη η ιδεα ;;;;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

"...μπας και ΣΕ φυ..."Σαλονικιος;;;;

Να κανετε... ,καλοδεχουμενος:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Nefeli
10/10/2005, 13:30
Μπερδεύτηκα τελείως όμως………………

Η μεγάλη και απωθημένη αγάπη, ο χωρισμός και είμαι εδώ δεν είμαι είναι δεν είναι……….

Τελικά ο μεγάλος πόνος φέρνει και την μεγάλη έμπνευση……………. ?

Και μάλλον ισχύει και γενικότερα στη ζωή γνωστός, φίλος, αδερφός και πάει λέγοντας άμα δούμε και πονάει πάμε να συνδράμουμε άμα δούμε και γελάει και χαίρεται και όλα καλά του πάνε να του βγάλουμε το μάτι……………

Είτε ποίημα είτε μια απλή ιστορία το μέσα αίσθημα αυτού που το γράφει λέει

Τι να καταλάβω τώρα από τα ποιήματα και τα ημερολόγια Γαλάτιας και Καζαντζάκη????????

Αγάπη που έγινες δίκοπο μαχαίρι………………………………………..

Και τι καταλαβαίνουμε με τέτοιες αγάπες?

:sun:

stavrogin
10/10/2005, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilia
Μπερδεύτηκα τελείως όμως………………

Η μεγάλη και απωθημένη αγάπη, ο χωρισμός και είμαι εδώ δεν είμαι είναι δεν είναι……….

Τελικά ο μεγάλος πόνος φέρνει και την μεγάλη έμπνευση……………. ?

Και μάλλον ισχύει και γενικότερα στη ζωή γνωστός, φίλος, αδερφός και πάει λέγοντας άμα δούμε και πονάει πάμε να συνδράμουμε άμα δούμε και γελάει και χαίρεται και όλα καλά του πάνε να του βγάλουμε το μάτι……………

Είτε ποίημα είτε μια απλή ιστορία το μέσα αίσθημα αυτού που το γράφει λέει

Τι να καταλάβω τώρα από τα ποιήματα και τα ημερολόγια Γαλάτιας και Καζαντζάκη????????

Αγάπη που έγινες δίκοπο μαχαίρι………………………………………..

Και τι καταλαβαίνουμε με τέτοιες αγάπες?

:sun:
ζουμε

να μην ειναι φλαταδουρα η ζωη

Nefeli
10/10/2005, 14:38
Η ζωή ούτως ή άλλως από μόνη της δεν είναι φλαταδούρα εκτός αν οι άνθρωποι από μόνοι τους είναι έτσι………

Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να σκίζουμε τα φιλοκάρδια μας και του αλλουνού για τόσα χρόνια κολλημένοι, προσκολλημένοι σε άτομα και καταστάσεις………

Και στην τελική αν αγαπάμε κάποιον τόσο και δεν γίνεται να είμαστε μαζί γιατί θα πρέπει να κάνουμε αυτό το φευγιό (που δεν είναι και φευγιό) τόσο δύσκολο για εμάς και τον άλλο……………..

Δεν είναι καλύτερα να κουραστεί ο πόνος και φύγει και εμείς να δώσουμε χαρά στον εαυτό μας και σε κάποιον άλλο που μπορεί να είναι δίπλα μας ……………………?


:sun:

Θάνος
10/10/2005, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilia
Η ζωή ούτως ή άλλως από μόνη της δεν είναι φλαταδούρα εκτός αν οι άνθρωποι από μόνοι τους είναι έτσι………

Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να σκίζουμε τα φιλοκάρδια μας και του αλλουνού για τόσα χρόνια κολλημένοι, προσκολλημένοι σε άτομα και καταστάσεις………

Και στην τελική αν αγαπάμε κάποιον τόσο και δεν γίνεται να είμαστε μαζί γιατί θα πρέπει να κάνουμε αυτό το φευγιό (που δεν είναι και φευγιό) τόσο δύσκολο για εμάς και τον άλλο……………..

Δεν είναι καλύτερα να κουραστεί ο πόνος και φύγει και εμείς να δώσουμε χαρά στον εαυτό μας και σε κάποιον άλλο που μπορεί να είναι δίπλα μας ……………………?


:sun:

Άχου τι ωραία που τα λέτε... έτσι είναι όλα στη ζωή... ένα παραμύθι... μια ωραία φιλοσοφημένη άποψη... :a49:

OldMan
10/10/2005, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
...του Καζαντζίδη...

:look: :look: :look:

Τώρα, για τον Στελλάρα μιλάτε ή για τον Νικολάρα ??

tifoefs
10/10/2005, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:look: :look: :look:

Τώρα, για τον Στελλάρα μιλάτε ή για τον Νικολάρα ??

Γι αυτον που δεν θελει τη Γαλατια και λεμε να κανουμε ερανο !!

:D

nimbus
10/10/2005, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Αναληθειες;;;;;
μα κι η λογοτεχνια ειναι αναληθειες.Ως προς την ουσια της ομως ειναι αληθειες

Αγαπητη μου,θα διαφωνησω....
καλα ερωτικα=καλη λογοτεχνια
ερωτας=αποπλανηση,μυηση,
ετσι ειναι και η καλη λογοτεχνια,
θα μου επιτρεψεις να ειμαι επιφυλακτικος με τους ανεραστους σαν καλη ωρα τον Κο Καζαντζακη.


η λογοτεχνία τι είναι αγαπητέ μου?
Επέτρεψέ μου να πιστεύω ότι στον κάθε άνθρωπο, ξετυλίγει διαφορετικά την αλήθεια της, εκείνη η εν ονόματη λογοτεχνία:winka:
Κι όπως ισχυρίζεται η Ρέα Γαλανάκη, Η λογοτεχνία, λέει, έχει μια μεγάλη δύναμη, κυρίως στη διαμόρφωση ιδεών και συνειδήσεων...:wave2:

makaronachis
10/10/2005, 23:09
Θα έλεγα οτί ο Καζαντζάκης ήταν μεγάλος μαλάκας αλλά είμαι σίγουρος το πουλί του δεν το είχε για αυτήν τη χρήση.Το πολύ πολύ να κατουρούσε με αυτό.....Είναι υπερεκτιμημένος για τις παπαριές που γράφει.Στρογγυλεμένες περιγραφές και εξιδανικεύσεις του κώλου (βλέπε Ζορμπάς).Ο μέγας ιδεαλιστής.Βέβαια αμφιβάλλω αν αγαπούσε και τον εαυτό του και αν είχε και καμιά εκτίμηση ο ίδιος στο έργο του.Ο ίδιος το λέει οτί είναι ένας καλαμαράς.Μπορεί να ακούγονται λίγο ακραία αυτά που γράφω αλλά έτσι τα αισθάνομαι.Γεια και χαρά.

stavrogin
11/10/2005, 13:46
Πραγματικο περιστατικο:
Καποιος απο τον κυκλο του Ψυχαρη του δημοτικιστη ,γλωσολογου ,σε μια κουβεντα λογοτεχνικου περιεχομενου,ειχε αποκαλεσει τον Β.Ουγκο ,Ηλιθιο.

-Ναι,του λεει ο Ψυχαρης,ηλιθιος αλλα Μεγας.
Δηλαδη αναγνωριζε την μεγαλη ικανοτητα του Ουγκω,στην γλωσσα,στην δομη,στην ποιητικη,αλλα οσο αφορα την ουσια,το θεμα τον θωρουσε ηλιθιο.

Ο Καζαντζακης για μενα ειναι απο αυτους τους Μεγαλους συγγραφεις εχουν πει σοβαρες κουβεντες εχουν γραψει καλα βιβλια (ο χριστος ξανασταυρωνεται,ασκητικη...),αλλα εχουν παλι σε μεγαλο βαθμο χασει αυτην την πεντακαθαρη θεση προς την ζωη και τα παθη που'χουν αλλοι οπως Στανταλ,Ντοστογιεφσκη,Παπαδιαμαντης

Αν μπορουσα να το περιγραψω καλα θα ημουν κι εγω συγγραφεας

Γεια σου ωρε makaronachi,ηντα καμεις συντεκνε;
Βαλε ,μια τσικουδια με αφρό:beer:

makaronachis
11/10/2005, 15:10
Για να μην περαστώ και για κάνας κουλτουρίξ,να πω οτί δεν έχω διαβάσει και πολύ στη ζωή μου.Τον Καζαντζάκη όμως τον ξεσκόνισα εξαιτίας μιας εργασίας που είχα για τη σχολή μου.Είχε την ατυχία μετά από αυτόν να διαβάσω το "Υπόγειο" του Ντοστογιέφσκι.Τώρα αν δεν σας συμβεί δεν θα μπορέσετε να καταλάβατε τι ατυχία ήταν για τον Καζαντζάκη......Μετά το "Υπόγειο" ο Καζαντζάκης μου έμοιαζε με (να μην πω παιδική) εφηβική ποίηση.Σύντεκνε Stavrogin καλά μαι μπρε,αλλά όχι και τόσο για να μπορώ να πιω ρακές.Όντε (όταν) γιάνω (γίνω καλά) θα τσι πιούμε αναδρομικά.Εδά κάνω γυμναστική για να μου βγάλουν τη χολή.:sad: :sad: