PDA

View Full Version : Τεχνικό πρόβλημα νο1



Σελίδες : [1] 2

KorakidisN
12/07/2013, 11:11
Δε ξεκινήσαμε καλά δυστυχώς και μάλλον εδώ είναι που μου λένε μερικοί στα'λεγα. Έχω ένα Aprilia Pegaso του 98΄ το οποίο αγόρασα μεταχειρισμένο πριν 3 μέρες. Πρώτη μηχανή οπότε μη φανταστείτε με κλειστά μάτια τη πήρα χωρίς πολλά πολλά. Τέλος πάντων επι του θέματος.

Ξεκίνησα να πάω σε ένα προορισμό σήμερα και συμβαίνει το εξής. Πάω να πάρω ένα φιλαράκι, μου λέει περίμενε 5 λεπτά. Αφήνω το διακόπτη ανοιχτό η μηχανή σβηστή όμως και μπαίνω μέσα για λίγο. Τελικά τα 5 γίναν 15 λεπτά. Ξεκινάμε ανεβαίνουμε και φεύγουμε. 10 χιλιόμετρα πιο κάτω το μηχανάκι άρχιζε να ρετάρει. Έδινα γκάζι χωρίς ανταπόκριση και κάποια στιγμή έσβησε και το κατράν νέκροσε. Καμία ένδειξη δεν ήταν ανοιχτή. Σα να μην είχε ρεύμα. Κατεβαίνω κοιτάζω τον ανορθωτή και ήταν καυτός. Μετά απο λίγο το μηχανάκι έπαιρνε μπροστά αλλά όχι με τη μία. Τελικά το άφησα λίγη ώρα και το έβαλα μπροστά και έφυγα. Στο δρόμο αν άφηνα το γκάζι πήγαινε να σβήσει. Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι πως όταν ο διακόπτης του ρεύματος που σβήνω το μηχανάκι είναι στο Off αν προσπαθήσεις να δώσεις μίζα χτυπάει κανονικά αλλά δε παίρνει μπροστά, παρόλαυτα χτυπάει ενώ δε θα έπρεπε να γίνεται τίποτα.
Τι λέτε για όλα αυτά? Έκλεισα ραντεβού με το μάστορα αύριο άλλα μήπως υπαρχει κάποιος να έχει καμία ιδέα τι να περιμένω? :(

OldMan
12/07/2013, 11:15
Κάποιος έχει "γαργαλέψει" τα ηλεκτρικά...

KorakidisN
12/07/2013, 11:20
To πιο πιθανό. Άλλωστε γιαυτό δεν είναι και διάσημο το PEgaso? :cry:

sniper
12/07/2013, 11:21
To πιο πιθανό. Άλλωστε γιαυτό δεν είναι και διάσημο το PEgaso? :cry:

Τουλάχιστον έχεις χιούμορ....

Drake Ramore
12/07/2013, 11:58
Μπες apriliabikers.gr, ρώτα πως να επικοινωνήσεις με τον Bill, πήγαινε και άφησε του το μηχανάκι για φτιαξιμο. Θα θέλει και σέρβις όπως και να έχει.

Καλο κουράγιο εύχομαι. Το να πάρεις Πήγασο χωρίς να το έχεις ψάξει πρώτα διεξοδικά από το ποιόν το παίρνεις και σε τι κατάσταση βρίσκεται, είναι σα παίρνεις γουρούνι στο σακί.

nicket456
12/07/2013, 12:10
Υποθετω ...για να λες "μοντελο 98" οτι εχεις το cube που ειναι καρμπιλατερ-ατο. Αυτο ειναι καλο.

Για πιο κατατιοπιστικες απαντησεις και e-διορθωσεις προβληματων καλυτερα να δεις το www.apriliabikers.gr σε συνδυασμο με μια επισκεψη σε ενα καλο συνεργειο που θα ασχοληθει με το μηχανακι σου.

Αν επιμενεις ή δεν σε παιρνει λογω χρηματων να πας συνεργειο ξεκινα και δες αν τα ρευματα σου ειναι ΟΚ μπαταριες, ανορθωτες, μπουζι, κεντρικος διακοπτης, και λοιπες μλκιες. Τσεκαρε αν κατεβαζει καυσιμο μην εχει βουλωσει τπτ καποιο φιλτρο . Και αν ολα αυτα ειναι οκ το ξανασυζηταμε.

Καλη δυναμη.

devil's animal
12/07/2013, 12:30
Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι πως όταν ο διακόπτης του ρεύματος που σβήνω το μηχανάκι είναι στο Off αν προσπαθήσεις να δώσεις μίζα χτυπάει κανονικά αλλά δε παίρνει μπροστά, παρόλαυτα χτυπάει ενώ δε θα έπρεπε να γίνεται τίποτα.


και μονο που περναει ρευμα με το kill switch κλειστο θα επρεπε να σε προβληματιζει...
οτι σου ειπε ο Αντωνης (OldMan)..καποιος εχει βαλει χοντρο χερι στα ηλεκτρικα αλλα δεν το εχει κανει με σωστο τροπο...
γρηγορα εναν καλο ηλεκτρολογο (προτεινω Μικαελιαν) και ει δυνατον ενα πληρες σερβις σε καλο μαστορα που γνωριζει τις ιδιοτροπιες του συγκεκριμενου μοντελου...

καλα κουραγια...
:rolleyes:

OldMan
12/07/2013, 12:37
και μονο που περναει ρευμα με το kill switch κλειστο θα επρεπε να σε προβληματιζει...
Επειδή εγώ είμαι αρκετά διεστραμμένος, νομίζω ότι περνάει ρεύμα από τον ανορθωτή ενώ το μοτερ είναι σβηστό ...

devil's animal
12/07/2013, 12:45
Επειδή εγώ είμαι αρκετά διεστραμμένος, νομίζω ότι περνάει ρεύμα από τον ανορθωτή ενώ το μοτερ είναι σβηστό ...

ρε σου λεει οτι με το kill switch στο off παταει μιζα και ακουει κατι να "χτυπαει"...
το περναει ρευμα το εγραψα για την μιζια που δινει...
τι σχεση εχει ο ανορθωτης και ποσο ρευμα περναει οταν το μοτερ ειναι σβηστο??:confused:

ε, να βγαλει και το κλειδι απο πανΟΥ, να εχει και το kill switch στο off και ας περνει μπροστα με μιση μιζια...τι με νοιαζει εμενανΕ..οπως την βρισκει ο καθενας..:lol:

OldMan
12/07/2013, 12:58
τι σχεση εχει ο ανορθωτης και ποσο ρευμα περναει οταν το μοτερ ειναι σβηστο??:confused
Τεραστια, όταν έχει ανοιχτό τον κεντρικό διακόπτη (με σβηστό μοτερ) και α ανορθωτής ζεσταίνεται αυτοβούλως...

sniper
12/07/2013, 13:02
Τεραστια, όταν έχει ανοιχτό τον κεντρικό διακόπτη (με σβηστό μοτερ) και α ανορθωτής ζεσταίνεται αυτοβούλως...

Δουλευει και σαν καμινέτο δλδ....

Pan (dvs)
12/07/2013, 13:14
Ρε αστερι,μονος σου πηγες και την ειδες?Η τιμη δεν σε προβληματισε?
Μπες στο site της aprilia οπως σου ειπανε καποια παιδια και πηγαινε την σε συνεργειο που γνωριζει απο τετοιες μηχανες και οχι που τον γνωριζεις εσυ.Αν πειραχτηκαν (οπως φαινετε) τα ηλεκτρικα θελει δουλεια απο ειδικο.Μην χαζολογας γιατι θα την πληρωσεις χρυσαφι και μηχανη δεν θα'χεις.

OldMan
12/07/2013, 13:24
Δουλευει και σαν καμινέτο δλδ....
Τι να σΕ πω ρε σύντροφε...

Το manual δείχνει σαφώς τι πρέπει να κάνει κάποιος σ'αυτές τις περιπτώσεις..

stynikop
12/07/2013, 13:53
Στους πήγασους γνωστό το θέμα με τον κεντρικό διακόπτη και πιθανόν βαίνεις για αλλαγή. Όμως ένας καλός ηλεκτρολόγος γνώστης (παραπάνω σου πρότηναν κάποιους) θα σου πει τι συμβαίνει.

KorakidisN
12/07/2013, 13:54
Έχω κλείσει αύριο να το πάω σε μάστορα. Απλά ήθελα μερικές απόψεις για το τί να περιμένω. Αυτό με το Killswitch μου κάνει εντύπωση μεγάλη. Τώρα το βάζω μπροστά αλλά δε κρατάει καλό ρελαντί. Όπως και νάχει ίσως είναι θέμα καρμπιρατέρ ίσως να έχει βουλώσει κάποιο φίλτρο η να θέλει ένα μπουζί δε ξέρω, αυτό με το Killswitch πρέπει να το κοιτάξω όπως και δήποτε.

KorakidisN
12/07/2013, 13:55
Είμαι επαρχεία θα πρέπει να πάω σε τοπικό μάστορα! Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

OldMan
12/07/2013, 13:57
Ελπίς τροφή μωρών...

sniper
12/07/2013, 13:57
Ελπίς τροφή μωρών...

Kαι ξενοδοχείο στας Σέρρας...

KorakidisN
12/07/2013, 14:01
Ε και τί να κάνω. Μέχρι να το δεί μάστορας θα ελπίζω να μην έχω ζημιά μεγάλη. Τώρα μωρός είμαι προφανώς αλλά παθαίνοντας και μαθαίνοντας.

nicket456
12/07/2013, 14:08
Ελπιζω να ειναι γνωστης και να του εχεις εμπιστοσυνη.

Μην μπλεξεις σε διαδικασιες τυπου :

-Μαστορα το μηχανακι κανει αυτο
-Νομιζω θελεις αλλαγη το ταδε = 80 €
-Μαστορα το αλλαξαμε το ταδε αλλα κανει τα ιδια
-Εε τοτε θελει και εκεινο αλλαγη =80 €
-Μαστορα παλι δεν καναμε δουλεια
-Εε θα θελει και εκεινο και το το αλλο........
.
.
.
.
.Και δεν τελειωνεις ποτε εκτος αν τελειωσουν τα λεφτα σου πρωτα!!!

Οχι οτι το μηχανακι δεν ειναι δυνατον να θελει παραπανω απο ενα πραγματα ...........αλλα θεωρητικα το τσεκαρες πριν το παρεις!!!

Γραψου στο www.apriliabikers.gr
Ειναι πιο "εκπαιδευμενοι" σε τετοια θεματα...για αυτο αλλωστε φτιαχτηκε το εν λογω forum. Θα σε συμβουλεψουν χωρις χαβαλε και σχολια................... τα οποια σε νημα βλαβης ειναι ακυρα εντελως εκτος αν ο αλλος ειναι φιλος μας.

OldMan
12/07/2013, 14:08
Τώρα μωρός είμαι προφανώς αλλά παθαίνοντας και μαθαίνοντας.
Δεν χαμπαριάζεις, εεε..??

Έχεις πάρει μεταχειρισμένο ένα μηχανάκι που παίζεται να μην υπάρχει αντάξιό του στα ηλεκτρικά προβλήματα (εξ ου και τα συνηθισμενα πειραγματα και "πατέντες" στα ηλεκτρικά του..) και αντί να την δεις σοβαρά την δουλειά, θέλεις να πας στον τοπικό μάστορα (που πιθανότατα είναι κι αυτός κάποιος "πατεντιάρης"..)



Farewell...:wave2:

OldMan
12/07/2013, 14:10
Γραψου στο www.apriliabikers.gr
Ειναι πιο "εκπαιδευμενοι" σε τετοια θεματα...για αυτο αλλωστε φτιαχτηκε το εν λογω forum. Θα σε συμβουλεψουν χωρις χαβαλε και σχολια................... τα οποια σε νημα βλαβης ειναι ακυρα εντελως εκτος αν ο αλλος ειναι φιλος μας.
Κάθε πότε χέζουν αυτοί ..??

nicket456
12/07/2013, 14:12
Κάθε πότε χέζουν αυτοί ..??
explain......

OldMan
12/07/2013, 14:14
explain......
Άστο γιατί θα βγούμε εκτός νήματος...

taisteal
12/07/2013, 14:17
αν επιτρεπεται μιας και εισαι συντοπιτης,σε ποιον θα το πας το μηχανακι???π.μ αν θες

Pan (dvs)
12/07/2013, 14:28
Ε και τί να κάνω. Μέχρι να το δεί μάστορας θα ελπίζω να μην έχω ζημιά μεγάλη. Τώρα μωρός είμαι προφανώς αλλά παθαίνοντας και μαθαίνοντας.

Μπορεις να μαθεις απο παλαιοτερους που πληρωσανε αυτοι.Eκμεταλευσου τους,δεν θα χασεις.

(tommy dakar: αν επιτρεπεται μιας και εισαι συντοπιτης,σε ποιον θα το πας το μηχανακι???π.μ αν θες)

KorakidisN
12/07/2013, 15:07
Ο μάστορας είναι είναι παλικάρι που δεν έχει σκοπό να μου φάει λεφτά! Είναι καλό παιδί και φίλος και πολύ καλός μάστορας. Στην Αθήνα εργάζεται και θα έρθει εδώ Σ/Κ και επειδή έχει το χώρο του θα το κοιτάξουμε εκεί. Όλοι γνωστοί μου φίλοι κάτοχοι μηχανής πάνε εκεί άνεκαθεν. Επίσης μου έχει φτιάξει το σκούτερ κανα δυό φορές και δε δέχτηκε κάν χρήματα. Για τέτοιο παιδί μιλάμε.

taisteal
12/07/2013, 15:10
οκ :wave2:

KorakidisN
12/07/2013, 15:12
Ελπιζω να ειναι γνωστης και να του εχεις εμπιστοσυνη.

Μην μπλεξεις σε διαδικασιες τυπου :

-Μαστορα το μηχανακι κανει αυτο
-Νομιζω θελεις αλλαγη το ταδε = 80 €
-Μαστορα το αλλαξαμε το ταδε αλλα κανει τα ιδια
-Εε τοτε θελει και εκεινο αλλαγη =80 €
-Μαστορα παλι δεν καναμε δουλεια
-Εε θα θελει και εκεινο και το το αλλο........
.
.
.
.
.Και δεν τελειωνεις ποτε εκτος αν τελειωσουν τα λεφτα σου πρωτα!!!

Οχι οτι το μηχανακι δεν ειναι δυνατον να θελει παραπανω απο ενα πραγματα ...........αλλα θεωρητικα το τσεκαρες πριν το παρεις!!!

Γραψου στο www.apriliabikers.gr
Ειναι πιο "εκπαιδευμενοι" σε τετοια θεματα...για αυτο αλλωστε φτιαχτηκε το εν λογω forum. Θα σε συμβουλεψουν χωρις χαβαλε και σχολια................... τα οποια σε νημα βλαβης ειναι ακυρα εντελως εκτος αν ο αλλος ειναι φιλος μας.

Τύπους που κάνουν χαβαλέ και σχόλια τους αγνοώ γιατί όσο τους ταίζεις τόσο δε χορταίνουν. Αν φτάσεις σε σημείο να κάνεις ηλίθιο διάλογο με έναν ηλίθιο θα σε νικήσει εκ πείρας. I'll pass.

KorakidisN
12/07/2013, 15:15
Έστειλα πμ φίλε τόμι

sniper
12/07/2013, 15:23
Τύπους που κάνουν χαβαλέ και σχόλια τους αγνοώ γιατί όσο τους ταίζεις τόσο δε χορταίνουν. Αν φτάσεις σε σημείο να κάνεις ηλίθιο διάλογο με έναν ηλίθιο θα σε νικήσει εκ πείρας. I'll pass.

Ώπα φίλε, εσύ μπήκες εδώ με χαβαλέ "αγόρασα ένα πήγασο με κλειστα τα μάτια και χαχαχα" και τώρα που σου αρχισαν να βγαίνουν τα προβλήματα μ' αυτό που πήρες αρχισες το πνεύμα;


Άραξε λιγάκι, έτσι;

Anty12
12/07/2013, 15:37
10 χιλιόμετρα πιο κάτω το μηχανάκι άρχιζε να ρετάρει. Έδινα γκάζι χωρίς ανταπόκριση και κάποια στιγμή έσβησε και το κατράν νέκροσε. Καμία ένδειξη δεν ήταν ανοιχτή. Σα να μην είχε ρεύμα. Κατεβαίνω κοιτάζω τον ανορθωτή και ήταν καυτός. Μετά απο λίγο το μηχανάκι έπαιρνε μπροστά αλλά όχι με τη μία. Τελικά το άφησα λίγη ώρα και το έβαλα μπροστά και έφυγα. Στο δρόμο αν άφηνα το γκάζι πήγαινε να σβήσει.

Αυτό "μυρίζει" πρόβλημα στα πηνία του βολάν......ίσως να έχει κανένα κομμένο και γιαυτό να ζεσταίνεται ο ανορθωτής....

για μέτρα μια δόση την τάση της μπαταρίας μόλις κατέβεις μετά από καλή βόλτα....????

SHOOTER045
12/07/2013, 15:40
Τύπους που κάνουν χαβαλέ και σχόλια τους αγνοώ γιατί όσο τους ταίζεις τόσο δε χορταίνουν. Αν φτάσεις σε σημείο να κάνεις ηλίθιο διάλογο με έναν ηλίθιο θα σε νικήσει εκ πείρας. I'll pass.

σου ειπαν οι περισοτεροι να παρεις γιαπωνεζικο??????:confused:
σου ειπαν να πας με καποιον εμπειρο????????:confused:
τωρα γιατι στραβωνεις με λιγο χιουμορ
που στην τελικη ειναι παθημα-χιουμορ καποιου
ακου αυτους που στα λενε αυτα,δεν θα βγαλουν λ7 ουτε νομιζω να θελουν το κακο σου
βαλε το ξερο σου κατω και κατσε να φτιαξεις σωστο το μηχανακι μην ανατιναχτει με εσενα επανω :a29:

KorakidisN
12/07/2013, 15:42
Ώπα φίλε, εσύ μπήκες εδώ με χαβαλέ "αγόρασα ένα πήγασο με κλειστα τα μάτια και χαχαχα" και τώρα που σου αρχισαν να βγαίνουν τα προβλήματα μ' αυτό που πήρες αρχισες το πνεύμα;


Άραξε λιγάκι, έτσι;
Που τον είδες το χαβαλέ? Την αλήθεια είπα νομίζω σε όλα τα ποστ μου είμαι ειλικρινέστατος και χαβαλέδες δεν κάνω. Μπορεί αν σε πείραξε το χαχαχα. Μπορεί να σε πείραξε κάτι άλλο δε ξέρω. Οπότε άραξε λιγάκι εσύ και διάβασε καλύτερα. Δεν ήρθα να πουλήσω πνεύμα σε κανένα άλλα ούτε και θα ανεχτώ και κακόβουλα σχόλια απο κανένα. Δε ξέρω γιατί τόσο επίθεση. Έχω ανεβάσει μία απορία μηχανολογικού περιεχομένου και πάει να γίνει πόστ ψυχανάλυσης. Προς θεού πια.

KorakidisN
12/07/2013, 15:46
σου ειπαν οι περισοτεροι να παρεις γιαπωνεζικο??????:confused:
σου ειπαν να πας με καποιον εμπειρο????????:confused:
τωρα γιατι στραβωνεις με λιγο χιουμορ
που στην τελικη ειναι παθημα-χιουμορ καποιου
ακου αυτους που στα λενε αυτα,δεν θα βγαλουν λ7 ουτε νομιζω να θελουν το κακο σου
βαλε το ξερο σου κατω και κατσε να φτιαξεις σωστο το μηχανακι μην ανατιναχτει με εσενα επανω :a29:

Φίλε shooter δε στραβώνω με το χιούμορ κανενός. Απλά άλλο χιούμορ άλλο προσβολή. Άλλο λέω πράγματα εκτός θέματος και χάνετε το θέμα.
Γιαπονέζικο ήθελα και γώ αλλα δε με άφησε η τσέπη μου. το παιδί είναι έμπειρο που θα πάω ναι. Δεν είπα ότι θέλει κανείς το κακό μου. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός!

nicket456
12/07/2013, 15:48
Τύπους που κάνουν χαβαλέ και σχόλια τους αγνοώ γιατί όσο τους ταίζεις τόσο δε χορταίνουν. Αν φτάσεις σε σημείο να κάνεις ηλίθιο διάλογο με έναν ηλίθιο θα σε νικήσει εκ πείρας. I'll pass.

Κοιτα τα παιδια σιγουρα "ηλιθιοι" δεν εναι και εδω νομιζω λιγο ξεφευγεις. Ισα ισα που εχουν βοηθησει κοσμο κατα καιρους. Απλα επειδη εσυ εισαι καινουργιος εδω δεν μπορεις να καταλαβεις το ηφος και το πνευμα τους. Οποτε εδω οφειλεις ενα "sry"

Επισης το οτι επελεξες να παρεις ενα μηχανακι 15 χρονων, το οποιο ειναι διασημο οτι εχει τσακωθει με τον ορο "ευρυθμη λειτουργεια" χωρις ενδελεχη ελεγχο αυτο οντως σηκωνει λιγο καζο ας το παραδεχτουμε........ αλλα επι της ουσιας δεν βοηθαει πουθενα για αυτο και εγω το ξεπερασα.

Ασε το μηχανικο να δει το μηχανακι σου και ελπιζω να ξεμπερδεψεις συντομα.

SHOOTER045
12/07/2013, 15:52
κατανοητοτατος ησουν και εισαι
αλλα προσεξε το φηνο=ακριβο
το φιλος θα φτιαξει τζαμπα αν δεν τσου
αν ειναι να μαθει στο μηχανακι σου τσου
πιειτε εναν καφε και παντο σε καποιον που ξερει,απ τα λιγα που καταλαβαινω το προβλημα μυριζει ηλεκτρολογο και οχι μηχανικο οκ?:smokin:

fosbabis
12/07/2013, 16:02
Εμενα ενα παρόμοιο σκηνικό σε διαφορετικό μηχανακι βέβαια αλλα παρόμοιο σκηνικό (σβήσιμο ενω δούλευε - πάνω σε πορεία να μου κάνει κόλπα πως σβήνει και τετοια) εφταιγε ο ανωρθοτής έβαλα εναν μεταχείρο επάνω και όλα κομπλέ. Όσο για το σκηνικό με κλειστό το killswitch να τραβάει μιζιά αυτό όντως ακούγεται περίεργο....

toyar
12/07/2013, 16:03
δεν ξερω ποσο το πηρες...... προφανως φθηνα
γνωμη μου ειναι να το δωσεις οσο οσο ακομα και για ανταλλακτικα γιατι καλυτερα να χασεις μια φορα 500 ευρω παρα να χανεις σταδιακα 100σταρικα και τελικα να εισαι και χωρις μηχανακι
μια σκοτωμενη αγορα εχει νοημα οταν υπαρχουν οι γνωσεις και οι ακρες να αναστηθει κατι με προσωπικη ενασχοληση γιατι αν περιμενεις απο μαστορους........

sniper
12/07/2013, 16:06
Που τον είδες το χαβαλέ? Την αλήθεια είπα νομίζω σε όλα τα ποστ μου είμαι ειλικρινέστατος και χαβαλέδες δεν κάνω. Μπορεί αν σε πείραξε το χαχαχα. Μπορεί να σε πείραξε κάτι άλλο δε ξέρω. Οπότε άραξε λιγάκι εσύ και διάβασε καλύτερα. Δεν ήρθα να πουλήσω πνεύμα σε κανένα άλλα ούτε και θα ανεχτώ και κακόβουλα σχόλια απο κανένα. Δε ξέρω γιατί τόσο επίθεση. Έχω ανεβάσει μία απορία μηχανολογικού περιεχομένου και πάει να γίνει πόστ ψυχανάλυσης. Προς θεού πια.

Δεν θα τα παμε καλά...

Φορτώνεσαι την καρούτα και βγαίνεις κι από πάνω.

KorakidisN
12/07/2013, 16:42
κατανοητοτατος ησουν και εισαι
αλλα προσεξε το φηνο=ακριβο
το φιλος θα φτιαξει τζαμπα αν δεν τσου
αν ειναι να μαθει στο μηχανακι σου τσου
πιειτε εναν καφε και παντο σε καποιον που ξερει,απ τα λιγα που καταλαβαινω το προβλημα μυριζει ηλεκτρολογο και οχι μηχανικο οκ?:smokin:
Ηλεκτρολογικό το πιο πιθανό. Άλλωστε με όσα είχα διαβάσει το περίμενα αλλα όχι τόσο σύντομα.


Εμενα ενα παρόμοιο σκηνικό σε διαφορετικό μηχανακι βέβαια αλλα παρόμοιο σκηνικό (σβήσιμο ενω δούλευε - πάνω σε πορεία να μου κάνει κόλπα πως σβήνει και τετοια) εφταιγε ο ανωρθοτής έβαλα εναν μεταχείρο επάνω και όλα κομπλέ. Όσο για το σκηνικό με κλειστό το killswitch να τραβάει μιζιά αυτό όντως ακούγεται περίεργο....
Αυτό είπα και γω στην αρχή. Σήκωσα και τη σέλα τον έπιασα και έκαιγε. Ίδωμεν.


δεν ξερω ποσο το πηρες...... προφανως φθηνα
γνωμη μου ειναι να το δωσεις οσο οσο ακομα και για ανταλλακτικα γιατι καλυτερα να χασεις μια φορα 500 ευρω παρα να χανεις σταδιακα 100σταρικα και τελικα να εισαι και χωρις μηχανακι
μια σκοτωμενη αγορα εχει νοημα οταν υπαρχουν οι γνωσεις και οι ακρες να αναστηθει κατι με προσωπικη ενασχοληση γιατι αν περιμενεις απο μαστορους........
Πίστεψε με αν δώ ότι το πρόβλημα είναι σοβαρό επαναλαμβανόμενο θα είναι άμεση η κίνηση αυτή. 1000 ευρό το πήρα. Έχω και φωτογραφίες σε ένα άλλο πόστ. Μπορεί και η λύση να είναι πολύ απλή και να μην το έχω πάρει γραμμή ακόμα και να αγχόμοναι άδικα μου είπε ο φίλος μάστορας. Θα μάθουμε αύριο!



Δεν θα τα παμε καλά...

Φορτώνεσαι την καρούτα και βγαίνεις κι από πάνω.
Despite what your momma told you, violence does solve problems. not.

sniper
12/07/2013, 16:44
....


Despite what your momma told you, violence does not solve problems.

Δεν με ξέρεις δεν σε ξέρω και καλά θα ήταν να μείνει έτσι.

Πολύ φιλικά.

KorakidisN
12/07/2013, 16:55
Δεν με ξέρεις δεν σε ξέρω και καλά θα ήταν να μείνει έτσι.

Πολύ φιλικά.
Αυτό ήταν το point εξ αρχής. Τέσσερα πόστ μετά έρχεσαι στα λόγια μου. Πάντα φιλικά.

Pan (dvs)
12/07/2013, 17:38
:a6:Δυσκολα να καταλαβεις τη διαθεση του καθενος μονο απο τα γραφομενα του.Αλλο να τον διαβαζεις ,αλλο να τον βλεπεις.Δημιουργουνται εντασεις για το τιποτε.Το ζητουμενο ειναι η ενταση,η παρεξηγηση...η να περναμε ολοι καλα?

Ας περναμε λοιπον καλα και ας μιλαμε για αυτα που μας ενωνουνε ,το δρομο και τους 2 τροχους.

Εγω καβαλαω και φευγω για τα βουνα.Ελπιζω ολοι να περασετε καλα.:a6:

virus
14/07/2013, 12:08
νομιζω 1000 ευρω πηγασος δεν το λες και φθηνο. τεσπα

παντως κατι παιζει με τα ηλεκτρικα του. θα ελεγα να πεις του φιλου σου να τσεκαρει και το ματι του βολαν. συνηθως επειδη χαλαει το κομπελρ τρωει και καμια σφαλιαρα το ματακι

καλοριζικος :beer:

KorakidisN
14/07/2013, 13:01
νομιζω 1000 ευρω πηγασος δεν το λες και φθηνο. τεσπα

παντως κατι παιζει με τα ηλεκτρικα του. θα ελεγα να πεις του φιλου σου να τσεκαρει και το ματι του βολαν. συνηθως επειδη χαλαει το κομπελρ τρωει και καμια σφαλιαρα το ματακι

καλοριζικος :beer:
Ναι όπως εξελίχθηκε δεν θα πάει φτηνά! Κάπου στο 1,200 με μεταβίβαση και σέρβις. Αλλά εντάξει στα λεφτά αυτά δε παίρνεις τίποτα άλλο πλην F650 Pegaso Freewind. Τουλάχιστον με φουλ έξτρα εξοπλισμό έτσι? Πάντως μου είπε ο μάστορας να μην ανησυχώ απλά λόγο μεγάλης ακινησίας θέλει λίγο καθάρισμα. ϊδωμεν.

SHOOTER045
14/07/2013, 13:27
για πανε στο αρχικο ποστ που εψαχνες και ρωτουσες
ποσα μηχανακια σου προτεινα κατω απο 1000?και μαλιστα τζαπαν?:mad:

notakos600
14/07/2013, 14:57
Πήγαινε σε αυτόν που σου πούλησε τον πήγασο και κοπάνησέ του (τον πήγασο) στο κεφάλι.
Μετά πήγαινε να παραδοθείς αυτοβούλως στον αποπάνω μου.

SHOOTER045
14/07/2013, 15:14
Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
αντε με το καλο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3847294/ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3679829/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3764910/ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3803801/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3837180/ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3665774/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3852166/ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1419967/
ειπαμε πιασαμε τα 40 αλλα οχι απο τωρα το αλτσχαιμερ
θυμασαι που στα λεγα??????????

notakos600
14/07/2013, 15:16
Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
αντε με το καλο

:beer: :beer:

bros400pgm
14/07/2013, 15:50
Δεν μπορω να καταλαβω τι σκαλωμα εχετε με τα γιαπωνεζικα ή τα ευρωπαικα. Υπαρχει προβλημα ομως στις αποψεις σας και πως αποτυπωνονται εδω μεσα.

SHOOTER045
14/07/2013, 16:02
τετοια μαλακοηλεκτρολογο προβληματα σπανια να συναντησεις σε τζαπαν νομιζω
ειχα καποτε aprilia pegaso strada και με ειχε τρελανει στα κουλα
δεν φταιω εγω αυτα ειναι ιταλικα...:)

Pan (dvs)
15/07/2013, 08:15
Δεν μπορω να καταλαβω τι σκαλωμα εχετε με τα γιαπωνεζικα ή τα ευρωπαικα. Υπαρχει προβλημα ομως στις αποψεις σας και πως αποτυπωνονται εδω μεσα.

1)Ειχα και των δυο σχολων.Τα ευρωπαικα κουτσαινουνε σε αυτο το θεμα.Ειδικα εαν δεν πεσουνε σε καλα χερια ,την εκατσες τη βαρκα.

2)Στο δευτερο θεμα που αναφερεις ,θα συμφωνησω οτι καποιοι με τον τροπο τους δεν βοηθανε τους ενδιαφερομενους.Υπαρχουνε ομως αλλοι οι οποιοι ειναι και γνωστες και κατανοητοι και ξερουνε που πρεπει να σταματησουνε.
Διαλεξε ποιων τα σχολια θα διαβαζεις (αυτο κανω και εγω). :)

notakos600
15/07/2013, 08:37
Διαλεξε ποιων τα σχολια θα διαβαζεις (αυτο κανω και εγω). :)

Τσσσσσσσσ, τι έγραψες πάλι...

Pan (dvs)
15/07/2013, 08:43
Τσσσσσσσσ, τι έγραψες πάλι...

Προσπαθω να τον προφυλαξω.Εσεις ειστε ικανοι να στειλετε για ψυχοθεραπεια ακομη και ψυχιατρο.:D

bros400pgm
15/07/2013, 10:45
1)Ειχα και των δυο σχολων.Τα ευρωπαικα κουτσαινουνε σε αυτο το θεμα.Ειδικα εαν δεν πεσουνε σε καλα χερια ,την εκατσες τη βαρκα.

2)Στο δευτερο θεμα που αναφερεις ,θα συμφωνησω οτι καποιοι με τον τροπο τους δεν βοηθανε τους ενδιαφερομενους.Υπαρχουνε ομως αλλοι οι οποιοι ειναι και γνωστες και κατανοητοι και ξερουνε που πρεπει να σταματησουνε.
Διαλεξε ποιων τα σχολια θα διαβαζεις (αυτο κανω και εγω). :)



Aρα θα συμφωνησεις οτι το καθενα εχει τα καλα του και τα ασχημα του. Η ισοπεδωση ομως καποιων (κυριως κατοχων γιαπωνεζικων) ειναι κατι το οποιο δεν βοηθαει τον αλλον. Και το αντιθετο ισχυει, για να μην παρεξηγηθω. Ποσοι νομιζουν οτι επιασαν τον παπα απο τα γενια επειδη πηραν ενα aprilia SXV ας πουμε?
Ποσοι εχουν γραψει εδω μεσα με aprilia και τους κοροιδεψαν για το ματραγκα που πηραν και τελικα βρηκαν την λυση (με μικρο κοστος συνηθως) στο apriliabikers.gr?
Καραγκιοζιλικια εγω λεω φιλτατε. Εχει χαθει το μετρο;)
Συμφωνω οτι πρεπει να διαλεγουμε τα σχολια:beer:

Bowleno
15/07/2013, 11:15
Aρα θα συμφωνησεις οτι το καθενα εχει τα καλα του και τα ασχημα του. Η ισοπεδωση ομως καποιων (κυριως κατοχων γιαπωνεζικων) ειναι κατι το οποιο δεν βοηθαει τον αλλον. Και το αντιθετο ισχυει, για να μην παρεξηγηθω. Ποσοι νομιζουν οτι επιασαν τον παπα απο τα γενια επειδη πηραν ενα aprilia SXV ας πουμε?
Ποσοι εχουν γραψει εδω μεσα με aprilia και τους κοροιδεψαν για το ματραγκα που πηραν και τελικα βρηκαν την λυση (με μικρο κοστος συνηθως) στο apriliabikers.gr?
Καραγκιοζιλικια εγω λεω φιλτατε. Εχει χαθει το μετρο;)
Συμφωνω οτι πρεπει να διαλεγουμε τα σχολια:beer:


τα είπες όλα φίλε μου, :beer:

Έχω το strada του 2010 (2009;) και την περασμένη βδομάδα μου έβγαλε το κλασσικό (πλέον) πρόβλημα με τον κεντρικό διακόπτη ενώ βρισκόμουν στην αττική οδό με 140+....
αναβόσβησε 3-4 φορές εν κινήσει και είδα όλους τους αγίους φαντάρους.....
επειδή το είχα σπουδάσει το θέμα "aprilia" kai "strada" στο site, σταμάτημα στην άκρη, ξήλωμα τα καλώδια του διακόπτη πρόχειρη ένωσή τους με μονωτική και δρόμο.
για σβήσιμο μετά ώσπου να πάει μάστορα για τα περαιτέρω, αφαίρεση της 20αρας ασφάλειας....
αλλάχτηκε με μισό ΙΜΙΤΑΣΙΟΝ διακόπτη ο οποίος είναι ΠΟΛΥ καλύτερος της μαμάς (έλεος ρε aprilia...) με κόστος του + εργασία 40 €....
πέραν αυτού δεν έχει βγάλει το παραμικρό άλλο θέμα (για την τρόμπα βενζίνης που λένε πολλοί στο site, απλά δεν το αφήνω με ελάχιστη βενζίνη μέσα (αυτή είναι η αιτία που χαλάει, δεν ψύχεται επαρκώς)
ΗΞΕΡΑ τι αγόραζα, το είχα μελετήσει πολύ το θέμα, το μΕχανάκι όμως καθημερινά μου χαρίζει το χαμόγελο που δεν είχα με κανένα γιαπωνέζικο (και είχα πολλά....) αυτό αρκεί νομίζω :beer:

AristidisZ
15/07/2013, 11:17
τα είπες όλα φίλε μου, :beer:

Έχω το strada του 2010 (2009;) και την περασμένη βδομάδα μου έβγαλε το κλασσικό (πλέον) πρόβλημα με τον κεντρικό διακόπτη ενώ βρισκόμουν στην αττική οδό με 140+....
αναβόσβησε 3-4 φορές εν κινήσει και είδα όλους τους αγίους φαντάρους.....
επειδή το είχα σπουδάσει το θέμα "aprilia" kai "strada" στο site, σταμάτημα στην άκρη, ξήλωμα τα καλώδια του διακόπτη πρόχειρη ένωσή τους με μονωτική και δρόμο.
για σβήσιμο μετά ώσπου να πάει μάστορα για τα περαιτέρω, αφαίρεση της 20αρας ασφάλειας....
αλλάχτηκε με μισό ΙΜΙΤΑΣΙΟΝ διακόπτη ο οποίος είναι ΠΟΛΥ καλύτερος της μαμάς (έλεος ρε aprilia...) με κόστος του + εργασία 40 €....
πέραν αυτού δεν έχει βγάλει το παραμικρό άλλο θέμα (για την τρόμπα βενζίνης που λένε πολλοί στο site, απλά δεν το αφήνω με ελάχιστη βενζίνη μέσα (αυτή είναι η αιτία που χαλάει, δεν ψύχεται επαρκώς)
ΗΞΕΡΑ τι αγόραζα, το είχα μελετήσει πολύ το θέμα, το μΕχανάκι όμως καθημερινά μου χαρίζει το χαμόγελο που δεν είχα με κανένα γιαπωνέζικο (και είχα πολλά....) αυτό αρκεί νομίζω :beer:

το συμπέρασμα που βγάζω προσωπικά πάντως διαβάζοντας τα παραπάνω, είναι ότι το συγκεκριμένο μοτόρι προφανώς και δεν απευθύνεται στον αρχάριο χρήστη :wave2:

OldMan
15/07/2013, 11:24
Εγώ πάλι γιατί βγαζω το συμπέρασμα ότι, όταν κάποιοι εντοπίζονται στα προβλήματα που έχει ένας εκ κατασκευής ματρακάς, θεωρούνται ότι είναι κακοί, ζηλιάρηδες και υπερόπτες...??:confused:


(και οι προτάσεις του τύπου: μπες στο www.bourdelomixanaki.gr να βρεις άμεση και ειλικρινή λύση στο πρόβλημά σου, μάλλον δεν τιμούν τους κατόχους bourdelomixanakiwn γιατί ή μασόνοι είναι ή αδερφότητα πονεμένων και κατατρεγμένων...)

sniper
15/07/2013, 11:41
Εγώ πάλι γιατί βγαζω το συμπέρασμα ότι, όταν κάποιοι εντοπίζονται στα προβλήματα που έχει ένας εκ κατασκευής ματρακάς, θεωρούνται ότι είναι κακοί, ζηλιάρηδες και υπερόπτες...??:confused:


(και οι προτάσεις του τύπου: μπες στο www.bourdelomixanaki.gr (http://www.bourdelomixanaki.gr) να βρεις άμεση και ειλικρινή λύση στο πρόβλημά σου, μάλλον δεν τιμούν τους κατόχους bourdelomixanakiwn γιατί ή μασόνοι είναι ή αδερφότητα πονεμένων και κατατρεγμένων...)

Γιατί επειδή κάποια από αυτά τα bourdelomixanakia δεν σκορπανε με το που βγαινουν απο το μαγαζί, κι επειδή οι κάτοχοί τους βρηκαν ανεκτικότητα ανάμεσά μας, κι επειδή πρέπει να εισαι λίγο κάπως με το να πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά κια να θες να βρίσκεις πατέντες εή να εχεις πτυχίο μηχανολογίας για να είναι απροβληματιστο το γαμώ_τα_μηχανάκι_μου, νομίζουν ότι έχουν πιάσαν το παπά από τ @@....

bros400pgm
15/07/2013, 12:00
Eτσι ειναι διοτι ο κεφτες με το βαρκαντερο (για παραδειγμα) που ξεμεινε απο τρομπα η απο ηλεκτρικα, πρεπει να εχει και γνωσεις μηχανολογιας για να καταλαβει οτι πρεπει να κραταει την σταθμη βενζινης ψηλα και να εχει προνοησει να εχει κανα ανορθωτη μαζι του. Αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να τον κοροιδεψετε καποιοι.

sniper
15/07/2013, 12:05
Eτσι ειναι διοτι ο κεφτες με το βαρκαντερο (για παραδειγμα) που ξεμεινε απο τρομπα η απο ηλεκτρικα, πρεπει να εχει και γνωσεις μηχανολογιας για να καταλαβει οτι πρεπει να κραταει την σταθμη βενζινης ψηλα και να εχει προνοησει να εχει κανα ανορθωτη μαζι του. Αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να τον κοροιδεψετε καποιοι.

Καλή η απορία σου. Αλλά κι εγώ που είχα ένα 690SM για μια βδομάδα (ολοκαίνουργιο) κι έσβηνε όποτε γούσταρε, το λάτρεψα αλλά όταν έστριβα έκανα δέηση σε όλους τους θεούς του γνωστού κόσμου... Κάτι το TPS λέει, κάτι η φίσα με τα καλώδια στο λαιμό που δεν ειχαν ένα προστατευτικό... δεν ξέρω, δεν κατάλαβα ποτέ...

Drake Ramore
15/07/2013, 12:14
Ούτε τα πράγματα είναι τόσο δραματικά με τα Ευρωπαικά μηχανάκια, ούτε και το μόνο που έχουν να επιδείξουν τα Ιαπωνικά είναι η αξιοπιστία τους ενώ από στήσιμο είναι για τα μπάζα. Εμείς απλά αρεσκόμαστε να κανιβαλιζόμαστε μεταξύ μας για το ποιανού είναι μακρύτερο...

sniper
15/07/2013, 12:15
Ούτε τα πράγματα είναι τόσο δραματικά με τα Ευρωπαικά μηχανάκια, ούτε και το μόνο που έχουν να επιδείξουν τα Ιαπωνικά είναι η αξιοπιστία τους ενώ από στήσιμο είναι για τα μπάζα. Εμείς απλά αρεσκόμαστε να κανιβαλιζόμαστε μεταξύ μας για το ποιανού είναι μακρύτερο...

Να περνάει κι η ώρα....

bros400pgm
15/07/2013, 12:35
Καλή η απορία σου. Αλλά κι εγώ που είχα ένα 690SM για μια βδομάδα (ολοκαίνουργιο) κι έσβηνε όποτε γούσταρε, το λάτρεψα αλλά όταν έστριβα έκανα δέηση σε όλους τους θεούς του γνωστού κόσμου... Κάτι το TPS λέει, κάτι η φίσα με τα καλώδια στο λαιμό που δεν ειχαν ένα προστατευτικό... δεν ξέρω, δεν κατάλαβα ποτέ...



Αλλοι κανουν δεηση για το εαν θα αντεξει το πλαισιο να στριψουν, και εσυ σκοτιζεσε γιατι ο μαστορας σου δεν ηξερε τι ηταν?:lol::lol::lol::lol:
Εγω κανω δεηση εαν θα σκασει το μοτερ :cry::cry::cry::cry:


ps. Παντως, ποσες φορες οι μαστοροι δεν ξερουν τι τους γινετε... Ακομα θυμαμαι ποστ ενος με transalp700 που ειχε αλλαξει ποσους μαστορους και ποσο χρονο ειχε χασει, μεχρι να βρουν οτι εφταιγαν οι πιπες των μπουζι. Τετοια συμβαινουν συνεχως.

gazz
15/07/2013, 12:35
Το θεμα ειναι περιπου οπως και με τις γυναικες..αλλος θελει γυναικα για το σπιτι,να του μαγειρευει,να μην του ζηταει πολλα..αλλα ειναι λιγο ασχημουλα και καπως χοντρουλα και μπορει να αλληθωριζει και λιγακι,αλλα εχει ησυχο το κεφαλι του..(αυτα ειναι τα ιαπωνικα καπως), Ο αλλος παλι την θελει μ@@ναρα, κι'ας τον ταλαιπωρει λιγακι κι'ας μην ξερει να μαγειρευει και τοσο καλα, κι'ας μην ειναι και τοσο ησυχος τελικα,αλλα δεν χορταινει να την βλεπει και να την .....
Ειναι πως το εχεις δει...

AristidisZ
15/07/2013, 12:37
Το θεμα ειναι περιπου οπως και με τις γυναικες..αλλος θελει γυναικα για το σπιτι,να του μαγειρευει,να μην του ζηταει πολλα..αλλα ειναι λιγο ασχημουλα και καπως χοντρουλα και μπορει να αλληθωριζει και λιγακι,αλλα εχει ησυχο το κεφαλι του..(αυτα ειναι τα ιαπωνικα καπως), Ο αλλος παλι την θελει μ@@ναρα, κι'ας τον ταλαιπωρει λιγακι κι'ας μην ξερει να μαγειρευει και τοσο καλα, κι'ας μην ειναι και τοσο ησυχος τελικα,αλλα δεν χορταινει να την βλεπει και να την .....
Ειναι πως το εχεις δει...

το θέμα όμως είναι μη σου μείνει και στα χέρια όσο την καβαλάς

gazz
15/07/2013, 12:40
το θέμα όμως είναι μη σου μείνει και στα χέρια όσο την καβαλάς

Εαν ξερεις να την χειριστεις..δεν θα σου ''μεινει'' ποτε..;)

nikos_abel
15/07/2013, 12:46
ΗΞΕΡΑ τι αγόραζα, το είχα μελετήσει πολύ το θέμα, το μΕχανάκι όμως καθημερινά μου χαρίζει το χαμόγελο που δεν είχα με κανένα γιαπωνέζικο (και είχα πολλά....) αυτό αρκεί νομίζω

Ναι μεν, αλλά δεν ξέρω αν το αξίζει αυτό



Έχω το strada του 2010 (2009;) και την περασμένη βδομάδα μου έβγαλε το κλασσικό (πλέον) πρόβλημα με τον κεντρικό διακόπτη ενώ βρισκόμουν στην αττική οδό με 140+...


Όλα χαλάνε, με όλα κινδυνεύεις, το να το αποζητάς (όχι εσύ, γενικώς ε;) όμως μου φαίνεται κάπως.....

Μάλλον γέρασα πολύ πια.....

stefanos
15/07/2013, 12:48
το θέμα όμως είναι μη σου μείνει και στα χέρια όσο την καβαλάς

Όλα είναι στο παιχνίδι.
Στην τελική όταν αγοράζεις μηχανάκι σε μικρό κλάσμα της αρχικής του αξίας είναι ή απολύτως αντιεμπορικό ή τάφος.
Μας αρέσει δεν μας αρέσει τα "προβλήματα" σε ορισμένα μηχανάκια δημιουργούν καλές "ευκαιρίες" αγοράς σε ανθρώπους που είναι
διατεθειμένοι να αφιερώσουν λίγη ώρα και λίγο μυαλό για να ασχοληθούν με κάτι που γουστάρουν.
Δεν είναι κακό.

AristidisZ
15/07/2013, 12:57
Όλα είναι στο παιχνίδι.
Στην τελική όταν αγοράζεις μηχανάκι σε μικρό κλάσμα της αρχικής του αξίας είναι ή απολύτως αντιεμπορικό ή τάφος.
Μας αρέσει δεν μας αρέσει τα "προβλήματα" σε ορισμένα μηχανάκια δημιουργούν καλές "ευκαιρίες" αγοράς σε ανθρώπους που είναι
διατεθειμένοι να αφιερώσουν λίγη ώρα και λίγο μυαλό για να ασχοληθούν με κάτι που γουστάρουν.
Δεν είναι κακό.
δεν έχω καμιά προκατάληψη, και Γιαπωνέζος θα σου μείνει, και καινούριο μηχανάκι, και παλιό και όλα έχουν τύχη να σε αφήσουν σύξυλο
εγώ επικεντρώθηκα στον αρχάριο αναβάτη εξάλλου

argiris34
15/07/2013, 14:23
οπως σου ειπαν νωριτερα γραψου στο aprilia bikers σχεδον ολα τα προβληματα ειναι λυμενα

στα γρηγορα αν εχει τον μαμα ανορθωτη αλλαξετον ή απο sxelectronics ή μεταχειρο απο yamaha (δεν θυμαμαι ακριβως μοντελο)

ανοιξε τον διακοπτη και ενισχυσε την κολληση στα γρηγορα με λιγο καλαΐ ή φτιαξε ενα κυκλωμα με ρελε ωστε να μην περναει ολο το ρευμα απο τον διακοπτη

τσεκαρε αν η μπαταρια εχει την βαση της η κρεμεται θα φτυσει τα υγρα της και θα κανει τον σκελετο χαλια

υγ και ο δικος μου γυρναει την μιζα του με το kill switch στο off

sniper
15/07/2013, 14:24
οπως σου ειπαν νωριτερα γραψου στο aprilia bikers σχεδον ολα τα προβληματα ειναι λυμενα

στα γρηγορα αν εχει τον μαμα ανορθωτη αλλαξετον ή απο sxelectronics ή μεταχειρο απο yamaha (δεν θυμαμαι ακριβως μοντελο)

ανοιξε τον διακοπτη και ενισχυσε την κολληση στα γρηγορα με λιγο καλαΐ ή φτιαξε ενα κυκλωμα με ρελε ωστε να μην περναει ολο το ρευμα απο τον διακοπτη

τσεκαρε αν η μπαταρια εχει την βαση της η κρεμεται θα φτυσει τα υγρα της και θα κανει τον σκελετο χαλια

υγ και ο δικος μου γυρναει την μιζα του με το kill switch στο off

Ένα δάκρυ κύλλησε... :bawl:

toyar
15/07/2013, 14:36
το συμπερασμα ειναι οτι δεν περνω ΠΟΤΕ ιταλικο μηχανακι καινουριο γιατι θα πεταξω τα λεφτα μου
αν το γουσταρω τρελα περιμενω να παλιωσει 2-3 χρονια να το σιχαθει ο ''ευτυχης'' πρωτος ιδιοκτητης να το σκοτωσει στο χιλιαρικο ωστε να μπορεσω κι εγω να απολαυσω τα φοβερα ιταλικα κρατηματα και τις φοβερες ιταλικες φρεναρες
αν βεβαια εχω τις γνωσεις το χρονο και το κουραγιο να κατσω να κανω ολες αυτες τις διορθωσεις που θα επρεπε να εχει κανει ο κατασκευαστης πριν ζητησει τα λεφτα του κοσμακη

AristidisZ
15/07/2013, 14:39
το συμπερασμα ειναι οτι δεν περνω ΠΟΤΕ ιταλικο μηχανακι καινουριο γιατι θα πεταξω τα λεφτα μου
αν το γουσταρω τρελα περιμενω να παλιωσει 2-3 χρονια να το σιχαθει ο ''ευτυχης'' πρωτος ιδιοκτητης να το σκοτωσει στο χιλιαρικο ωστε να μπορεσω κι εγω να απολαυσω τα φοβερα ιταλικα κρατηματα και τις φοβερες ιταλικες φρεναρες
αν βεβαια εχω τις γνωσεις το χρονο και το κουραγιο να κατσω να κανω ολες αυτες τις διορθωσεις που θα επρεπε να εχει κανει ο κατασκευαστης πριν ζητησει τα λεφτα του κοσμακη
θεώρηση νο1

θεώρηση νο2:
το παίρνω και όταν λήξει η εγγύηση το αμολάς σε καμιά μάντρα (αλλά τέτοιες μαγκιές παλιά στο Γουισκόνσιν)

pipe_smoker
15/07/2013, 14:40
οπως σου ειπαν νωριτερα γραψου στο aprilia bikers σχεδον ολα τα προβληματα ειναι λυμενα

στα γρηγορα αν εχει τον μαμα ανορθωτη αλλαξετον ή απο sxelectronics ή μεταχειρο απο yamaha (δεν θυμαμαι ακριβως μοντελο)

ανοιξε τον διακοπτη και ενισχυσε την κολληση στα γρηγορα με λιγο καλαΐ ή φτιαξε ενα κυκλωμα με ρελε ωστε να μην περναει ολο το ρευμα απο τον διακοπτη

τσεκαρε αν η μπαταρια εχει την βαση της η κρεμεται θα φτυσει τα υγρα της και θα κανει τον σκελετο χαλια

υγ και ο δικος μου γυρναει την μιζα του με το kill switch στο off

Τεφαρικι πραμα :lol:

daz
15/07/2013, 16:54
Έχω το strada του 2010 (2009;) ...


το μΕχανάκι όμως καθημερινά μου χαρίζει το χαμόγελο που δεν είχα με κανένα γιαπωνέζικο (και είχα πολλά....) αυτό αρκεί νομίζω :beer:


Είναι αυτό που έχει κινητήρα από XT? :lol:





αν εχει τον μαμα ανορθωτη αλλαξετον ή απο sxelectronics ή μεταχειρο απο yamaha (δεν θυμαμαι ακριβως μοντελο)



XT?

toyar
15/07/2013, 17:03
τι θυμηθηκα τωρα:p
απο εκεινο το gagiva το canyon ποσος κοσμος καταστραφηκε.........:lol:
φοβερο σχεδιαστικα αλλα ηταν καλο για αφισα οχι για κυκλοφορια

bros400pgm
15/07/2013, 17:04
Είναι αυτό που έχει κινητήρα από XT? :lol:



Ναι, ναι.......... Μαντεψε ποιος τον εφτιαξε ομως!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

daz
15/07/2013, 17:16
Ναι, ναι.......... Μαντεψε ποιος τον εφτιαξε ομως!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

I know, I know. Minarelli είναι.

Bowleno
15/07/2013, 21:11
I know, I know. Minarelli είναι.


Η οποία ανήκει στην γιαμάπα, γιυτό δεν σπάει δεν χαλάει :bawl:

δοκιμάστε όμως να πάτε το ΧΤ με 140-150 (δεν λέω παραπάνω γιατί θα καταντήσει ανέκδοτο....)

daz
16/07/2013, 01:22
Η οποία ανήκει στην γιαμάπα, γιυτό δεν σπάει δεν χαλάει :bawl:

δοκιμάστε όμως να πάτε το ΧΤ με 140-150 (δεν λέω παραπάνω γιατί θα καταντήσει ανέκδοτο....)

Τι θα πάθει?

Το μόνο διαφορετικό σε ότι αφορά την απόδοση ανάμεσα στο απριλια και το γιαμάπα είναι ο χάρτης και ψιθυρίζεται ότι τα χτ είναι καλύτερα ρυθμισμένα (εκτός του tps). Όλα τα υπόλοιπα μάλλον είναι καλύτερα στο απρίλια (εκτός απ' τα ηλεκτρικά. :lol:) και αυτό σίγουρα μπορεί να κάνει την διαφορά.

Bowleno
16/07/2013, 07:39
Τι θα πάθει?

Το μόνο διαφορετικό σε ότι αφορά την απόδοση ανάμεσα στο απριλια και το γιαμάπα είναι ο χάρτης και ψιθυρίζεται ότι τα χτ είναι καλύτερα ρυθμισμένα (εκτός του tps). Όλα τα υπόλοιπα μάλλον είναι καλύτερα στο απρίλια (εκτός απ' τα ηλεκτρικά. :lol:) και αυτό σίγουρα μπορεί να κάνει την διαφορά.

Δεν μιλούσα για την απόδοση του μοτέρ (πάνω κάτω η ίδια είναι...) αλλά για την συμπεριφορά του μΕχανακίου στον δρόμο σε αυτά τα χλμ....:sick:

daz
16/07/2013, 11:00
Δεν μιλούσα για την απόδοση του μοτέρ (πάνω κάτω η ίδια είναι...) αλλά για την συμπεριφορά του μΕχανακίου στον δρόμο σε αυτά τα χλμ....:sick:

Δεν το έπιασα προηγουμένως αλλά είπαμε το ίδιο πράγμα. Το μοτέρ είναι ίδιο αλλά τα υπόλοιπα κάνουν τη διαφορά. ;)

jimV
16/07/2013, 15:03
Παω ν αυτοπυρποληθω στο Συνταγμα γτ εχω ενα απριλια και ενα της σωβρακοεταιρειας.
Μπαι δει γουει και το πραπριλια ειναι μειντ ιν τσαινα....
Τελικα θα κανω και μια ψυχαναλυση πριν.

bikgolf3
16/07/2013, 20:14
Εαν ξερεις να την χειριστεις..δεν θα σου ''μεινει'' ποτε..;)

Εάν ξέρεις να τη φτιάξεις εννοεις...!

Ελατε...πειτε την αληθεια...
ποιος θέλει να καβαλαει ένα όχημα που ξέρει ότι αργά η γρήγορα θα τον αφήσει...

Ότι και να σου δίνει μια μηχανή,γυναίκα....
όταν σου εμπνέει ανασφάλεια...κάποια στιγμή θα την αφήσεις...

Φίλε κορακιδη σε καταλαβαίνω...
Έχει φιλος Πήγασο και ψάχνει να τη χαρίσει ένα χρόνο τώρα...
Μια βόλτα σαν τον άνθρωπο δεν έκανε πότε...

bros400pgm
16/07/2013, 20:57
Αμα χαριζει, την θελω.:D

bikgolf3
16/07/2013, 21:48
Αμα χαριζει, την θελω.:D

:lol:
Τίποτα ανταλλακτικα σου χρειάζονται;;

devil's animal
16/07/2013, 22:11
Εάν ξέρεις να τη φτιάξεις εννοεις...!

Ελατε...πειτε την αληθεια...
ποιος θέλει να καβαλαει ένα όχημα που ξέρει ότι αργά η γρήγορα θα τον αφήσει...

Ότι και να σου δίνει μια μηχανή,γυναίκα....
όταν σου εμπνέει ανασφάλεια...κάποια στιγμή θα την αφήσεις...

Φίλε κορακιδη σε καταλαβαίνω...
Έχει φιλος Πήγασο και ψάχνει να τη χαρίσει ένα χρόνο τώρα...
Μια βόλτα σαν τον άνθρωπο δεν έκανε πότε...


Αμα χαριζει, την θελω.:D


:lol:
Τίποτα ανταλλακτικα σου χρειάζονται;;


εχει καταντησει σουρεαλ το πραγμα...
:lol::lol:

gazz
17/07/2013, 01:05
Εάν ξέρεις να τη φτιάξεις εννοεις...!

Ελατε...πειτε την αληθεια...
ποιος θέλει να καβαλαει ένα όχημα που ξέρει ότι αργά η γρήγορα θα τον αφήσει...

Ότι και να σου δίνει μια μηχανή,γυναίκα....
όταν σου εμπνέει ανασφάλεια...κάποια στιγμή θα την αφήσεις...

Φίλε κορακιδη σε καταλαβαίνω...
Έχει φιλος Πήγασο και ψάχνει να τη χαρίσει ένα χρόνο τώρα...
Μια βόλτα σαν τον άνθρωπο δεν έκανε πότε...

Στα 35 μου πλεον..την τελευταια πενταετια οδηγω αγγλικο μηχανακι (Triumph speed triple ) με χωρις κανενα ιδιαιτερο προβλημα..πριν απ'αυτο ειχα Ιταλικο μηχανακι (Ducati monster) με διαφορα προβληματα,που εμαθα να λυνω μονος μου,γιατι το γουσταρα τρελα το μηχανακι και θα το ειχα ακομα εαν δεν το ειχα τρακαρει και καταστρεψει ολοσχερως..πριν και απ'αυτο ειχα διαφορα αλλα μηχανακια ευρωπαικα και ιαπωνικα,enduro κυριως..το επομενο μου μηχανακι παλι Ducati θα ειναι..τα περισσοτερα Ιαπωνικα μηχανακια αυτην την στιγμη..απλα δεν μου αρεσουν..δεν εχουν αυτο το ''κατι'',ποτε δεν το ειχαν και ποτε μαλλον δεν θα το βρουν(για το γουστο το δικο μου)..
Το τι αρεσει στον καθενα ειναι καθαρα υποκειμενικο και προσωπικο..ειναι ματαιο να μπαινουμε σε συγκρισεις.

Bowleno
17/07/2013, 06:44
Στα 35 μου πλεον..την τελευταια πενταετια οδηγω αγγλικο μηχανακι (Triumph speed triple ) με χωρις κανενα ιδιαιτερο προβλημα..πριν απ'αυτο ειχα Ιταλικο μηχανακι (Ducati monster) με διαφορα προβληματα,που εμαθα να λυνω μονος μου,γιατι το γουσταρα τρελα το μηχανακι και θα το ειχα ακομα εαν δεν το ειχα τρακαρει και καταστρεψει ολοσχερως..πριν και απ'αυτο ειχα διαφορα αλλα μηχανακια ευρωπαικα και ιαπωνικα,enduro κυριως..το επομενο μου μηχανακι παλι Ducati θα ειναι..τα περισσοτερα Ιαπωνικα μηχανακια αυτην την στιγμη..απλα δεν μου αρεσουν..δεν εχουν αυτο το ''κατι'',ποτε δεν το ειχαν και ποτε μαλλον δεν θα το βρουν(για το γουστο το δικο μου)..
Το τι αρεσει στον καθενα ειναι καθαρα υποκειμενικο και προσωπικο..ειναι ματαιο να μπαινουμε σε συγκρισεις.



Ό,τι είπα κι εγώ κάποια ποστ πιο πάνω δηλαδή. :beer:

OldMan
17/07/2013, 13:55
Το τι αρεσει στον καθενα ειναι καθαρα υποκειμενικο και προσωπικο..ειναι ματαιο να μπαινουμε σε συγκρισεις.

Φίλε, μόνο εδώ: www.mikrotsoutsounoi.blogspot.eu θα βρεις κατανόηση...:(

gazz
17/07/2013, 14:05
Φίλε, μόνο εδώ: www.mikrotsoutsounoi.blogspot.eu θα βρεις κατανόηση...:(

Φανταζομαι εισαι moderator κι'εκει ε..:wave2:

OldMan
17/07/2013, 14:07
Φανταζομαι εισαι moderator κι'εκει ε..:wave2:
Owner, my friend...;)

gazz
17/07/2013, 14:10
Owner, my friend...;)

Good for you..:beer:

sniper
17/07/2013, 14:11
The more, the merry....

TROOPER
18/07/2013, 09:43
κλασικη περιπτωση βλαβης... :lol::lol:

byron
18/07/2013, 10:02
το συμπερασμα ειναι οτι δεν περνω ΠΟΤΕ ιταλικο μηχανακι καινουριο γιατι θα πεταξω τα λεφτα μου
αν το γουσταρω τρελα περιμενω να παλιωσει 2-3 χρονια να το σιχαθει ο ''ευτυχης'' πρωτος ιδιοκτητης να το σκοτωσει στο χιλιαρικο ωστε να μπορεσω κι εγω να απολαυσω τα φοβερα ιταλικα κρατηματα και τις φοβερες ιταλικες φρεναρες
αν βεβαια εχω τις γνωσεις το χρονο και το κουραγιο να κατσω να κανω ολες αυτες τις διορθωσεις που θα επρεπε να εχει κανει ο κατασκευαστης πριν ζητησει τα λεφτα του κοσμακη

+V990RR
Πάρε Τrans Alp ή ΥΒR να κάνεις τη δουλειά σου, και άσε τους φαιδρούς που ψάχνουν "χαρακτήρα" να αγοράζουν ιταλικά. Το ΄χουν πει και κάποιοι εδω μέσα, καλύτερα κινέζικο παρά ιταλικό.

Tragic but so true...

sniper
18/07/2013, 10:08
+V990RR
Πάρε Τrans Alp ή ΥΒR να κάνεις τη δουλειά σου, και άσε τους φαιδρούς που ψάχνουν "χαρακτήρα" να αγοράζουν ιταλικά. Το ΄χουν πει και κάποιοι εδω μέσα, καλύτερα κινέζικο παρά ιταλικό.

Tragic but so true...

Πόσο δίκιο έχεις ρε μλκ...

Να δεις κάτι άλλους ανόητους που πάνε και παίρνουν Ιταλικά μηχανάκια που έχουν και γαμώ τα στησίματα και μετά πάνε κι αλλάζουν ολόκληρο το μπροστινό...

Tragic, indeed... :bawl: :moutza:

byron
18/07/2013, 10:20
Δε ξεκινήσαμε καλά δυστυχώς και μάλλον εδώ είναι που μου λένε μερικοί στα'λεγα. Έχω ένα Aprilia Pegaso του 98΄ το οποίο αγόρασα μεταχειρισμένο πριν 3 μέρες. Πρώτη μηχανή οπότε μη φανταστείτε με κλειστά μάτια τη πήρα χωρίς πολλά πολλά. Τέλος πάντων επι του θέματος.

Ξεκίνησα να πάω σε ένα προορισμό σήμερα και συμβαίνει το εξής. Πάω να πάρω ένα φιλαράκι, μου λέει περίμενε 5 λεπτά. Αφήνω το διακόπτη ανοιχτό η μηχανή σβηστή όμως και μπαίνω μέσα για λίγο. Τελικά τα 5 γίναν 15 λεπτά. Ξεκινάμε ανεβαίνουμε και φεύγουμε. 10 χιλιόμετρα πιο κάτω το μηχανάκι άρχιζε να ρετάρει. Έδινα γκάζι χωρίς ανταπόκριση και κάποια στιγμή έσβησε και το κατράν νέκροσε. Καμία ένδειξη δεν ήταν ανοιχτή. Σα να μην είχε ρεύμα. Κατεβαίνω κοιτάζω τον ανορθωτή και ήταν καυτός. Μετά απο λίγο το μηχανάκι έπαιρνε μπροστά αλλά όχι με τη μία. Τελικά το άφησα λίγη ώρα και το έβαλα μπροστά και έφυγα. Στο δρόμο αν άφηνα το γκάζι πήγαινε να σβήσει. Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι πως όταν ο διακόπτης του ρεύματος που σβήνω το μηχανάκι είναι στο Off αν προσπαθήσεις να δώσεις μίζα χτυπάει κανονικά αλλά δε παίρνει μπροστά, παρόλαυτα χτυπάει ενώ δε θα έπρεπε να γίνεται τίποτα.
Τι λέτε για όλα αυτά? Έκλεισα ραντεβού με το μάστορα αύριο άλλα μήπως υπαρχει κάποιος να έχει καμία ιδέα τι να περιμένω? :(

*Αποσύνδεσε τον ανορθωτή, και τσέκαρε αν δουλεύει το μηχανάκι σωστά. Ο συγκεκριμένος ανορθωτής εκτός των καλωδίων απο/προς μπαταρία και πηνεία, έχει ένα ακόμα καλώδιο διέγερσης που αν κάτι έχει βραχυκυκλώσει, επιστρέφει ρεύμα στη πλεξούδα, και από εκεί μπορείς να έχεις μίζα με κλειστό διακόπτη
*Η θερμοκρασία του ανορθωτή είναι 70-75 βαθμοί, οπότε το ότι έκαιγε δεν λέει τίποτα
*Τσέκαρε μπαταρία μήπως έχει βράσει
*Τσέκαρε διακόπτη. Υπάρχει οριστική λύση (http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php?topic=2788.0)στο πρόβλημα που μπορείς να κάνεις μόνο σου.