PDA

View Full Version : Βάση που στηρίζεται στον κοτσαδόρο



notakos600
12/07/2013, 13:49
Ψάχνοντας γενικώς για μεταφορά ενός σκαλιστικού 60 κιλών έπεσα στο παραπάνω. Το έχει βάλει κανείς και αν ναι πόση σούζα κάνει το αμάξι;

295385

295388

AristidisZ
12/07/2013, 13:50
είναι νόμιμο αυτό άραγε ; :hmm:

notakos600
12/07/2013, 13:52
είναι νόμιμο αυτό άραγε ; :hmm:

Για απόσταση 2 χλμ θα το χρησιμοποιώ βασικά από το σπίτι σε ένα κτηματάκι.
Νόμιμο αν ο άλλος στουκάρει από πίσω σου; Χλωμό το κόβω...

OldMan
12/07/2013, 13:53
Ηθικό πάντως είναι...

OldMan
12/07/2013, 13:54
Αν όντως φορτώσεις 60 κιλά πράγμα δεν νομίζω να κάνει καμιά σούζα..

Σε τι αμάξι θα το βάλεις..??

notakos600
12/07/2013, 13:57
Ηθικό πάντως είναι...

Ο φτωχός ψάχνω έναν τρόπο για να μεταφέρω το φρεζάκι μου χωρίς ρυμουλκούμενα και ιστορίες. Αν αυτό δεν είναι ηθικό, έ τότε είμαι ανήθικος. Πάντως θα πηγαίνω από τις ρούγες, το ορκίζομαι...

sniper
12/07/2013, 13:59
Ο φτωχός ψάχνω έναν τρόπο για να μεταφέρω το φρεζάκι μου χωρίς ρυμουλκούμενα και ιστορίες. Αν αυτό δεν είναι ηθικό, έ τότε είμαι ανήθικος. Πάντως θα πηγαίνω από τις ρούγες, το ορκίζομαι...

Και γιατι δεν το βάζεις στο προτμπαγκαζ; 60 κιλά είναι....

notakos600
12/07/2013, 14:01
Hyundai coupe 2002, έχω βάλει και 5 τσιμέντα στο πορτ-παγκάζ και έκατσε απλά. Ρώτησα γιατί τώρα η απόσταση από τον πίσω άξονα θα είναι πιο μεγάλη.
Στο πορτ-παγκάζ δεν χωράνε τα δόντια της φρέζας στο πλάτος, άσε που η μισή θα κρέμεται έξω.

OldMan
12/07/2013, 14:01
θα πηγαίνω από τις ρούγες, ...
Διατηρώ κάποιες αμφιβολίες για την σταθερότητα της κατασκευής στα "κοπανήματα"...

notakos600
12/07/2013, 14:03
Διατηρώ κάποιες αμφιβολίες για την σταθερότητα της κατασκευής στα "κοπανήματα"...

Αστειευόμουν προφανώς, από καλή άσφαλτο και με 40 χλμ.
Θα δένεται με κόντρα συρματόσχοινο και από τον κρίκο ρυμούλκησης για αποφυγή των ασταθώ κοπανημάτων.

295389

OldMan
12/07/2013, 14:12
Δεν έχεις "υποστατικό" να το κλειδώσεις στο χωράφι ..??

(ή πάιζει να στο φάνε..??)

notakos600
12/07/2013, 14:15
Δεν έχεις "υποστατικό" να το κλειδώσεις στο χωράφι ..??

(ή πάιζει να στο φάνε..??)

Δεν παίζει να μείνει εκεί, τρώνε τα πάντα πλέον.

alex14
12/07/2013, 14:28
Δεν παίζει να μείνει εκεί, τρώνε τα πάντα πλέον.

Εμενα που φαγανε μεχρι και την παροχη ρευματος (περιπου 30 μετρα) :mad:

Και εγω το μαζεψα το φρεζακι για να μη μου το βουτηξουν αλλα κατεληξα στην λυση του δανεικου τρειλερ. Η βαση του κοτσαδορου σου ειναι δυνατη ? Το λεω μην κανεις καμια ζημια, 60 κιλα + κοπανηματα ειναι οριακα.

notakos600
12/07/2013, 14:33
Εμενα που φαγανε μεχρι και την παροχη ρευματος (περιπου 30 μετρα) :mad:

Και εγω το μαζεψα το φρεζακι για να μη μου το βουτηξουν αλλα κατεληξα στην λυση του δανεικου τρειλερ. Η βαση του κοτσαδορου σου ειναι δυνατη ? Το λεω μην κανεις καμια ζημια, 60 κιλα + κοπανηματα ειναι οριακα.

Μου φάγανε, όχι όλα μαζί αλλά σταδιακά, κουνέλια, πάπιες, κότες, περιστέρια, σιδερένιες εξώπορτες δύο δωματίων, ότι ήταν σιδερένιο και τώρα βλέπω να τρώνε και τα πάνελ της σκεπής.
Αλωνίζουν οι γύφτοι, οι πακιστανοί και ο κάθε πικραμένος μπαίνει όπου θέλει και όποτε θέλει.
Θα την ψάξω και αλλιώς αν δω πως με την πατέντα αυτή θα έχω πρόβλημα.

Panoskl
12/07/2013, 14:35
Πόσο βάρος (κατακόρυφα) λένε οι προδιαγραφές του αυτοκινήτου και του κοτσαδόρου ότι μπορεί να δεχτεί η μπίλια;

Η προδιαγραφή αυτή υπαρχει ώστε Και να μην "ελαφραίνει" υπερβολικά το τιμόνι αλλά και για να μην πάθει καμιά ζημιά το σημείο που δένει ο κοτσαδόρος στο αμάξι.

Στην περίπτωση αυτή, λόγω μοχλού, τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα γιατί το βάρος στη μπίλια πολλαπλασιάζεται.

Καλύτερη δεν είναι μια ρυμουλκούμενη μπαγκαζιερα; Και μπορείς να φορτώσεις κι αλλού είδους φορτία που δεν δένονται στην πατέντα αυτή.

notakos600
12/07/2013, 14:37
Η μπαγκαζιέρα θέλει πολλή χαρτούρα και χώρο να την παρκάρεις.
Η ίδια βάση ακριβώς χρησιμοποιείται από παιδιά που βάζουν επάνω παραμοτέρ.
Δεν έχουν αναφέρει κάτι.

Panoskl
12/07/2013, 14:39
είναι νόμιμο αυτό άραγε ; :hmm:
Ούτε ο κοτσαδόρος μόνιμα απάνω είναι νόμιμος αλλά τι ψάχνεις να βρεις;

Σε λίγο θα παίζουν και λάμες στους τροχούς, σε φάση δρεπανηφόρου άρματος.

endopandou
12/07/2013, 16:11
Το επιτρεπόμενο βάρος στη μπίλια πρέπει να είναι γύρω στα 50 με 60 κιλά, εσύ όμως αν κατάλαβα καλά θέλεις να τα βάλεις (κέντρο βάρους φρέζας) καμιά 70ριά πόντους πιο πίσω. Είναι ένα θέμα...
Απο την άλλη για τόσο μικρή διαδρομή δεν πιστεύω να πειράζει κι ας μην είσαι νόμιμος. Σκέψου και την αγορά μεταχείρω τρέιλερ.

nicksior
12/07/2013, 19:18
Ψάχνεις γι αυτό http://www.ruote4x4.gr/cms/bakrak.html
Ο νόμος επιτρέπει να έξέχουν πράγματα σε κάποιο ποσοστό του μήκους του αυτοκινήτου , όμως με φορτωμένη φρέζα που έχει λάμες κλπ, είναι και θέμα ερμηνείας...
Το σίγουρο είναι ότι επιβαρύνεις πολύ (μα πολύ) τα πίσω αμορτισέρ του αυτοκινήτου σου.
Μια μπαγκαζιέρα είναι η σωστή λύση , λύνει πολλά προβλήματα μεταφοράς φορτίων , το αμάξι μένει καθαρό, και μη νομίζεις πως η τιμή της θα απέχει και πολύ απο το σύστημα της βάσης στην μπίλια του κοτσαδόρου.
Η έκδοση άδειας έλξης πανεύκολη , με το χαρτί του κατασκευαστή της μπαγκαζιέρας και ένα της αντιπροσωπίας που αναφέρει την δυνατότητα έλξης ρυμουλκούμενου του συγκεκριμένου μοντέλου πηγαίνεις στα ΚΕΠ και σε λίγες μέρες έχεις την άδεια στα χέρια σου.
Προσοχή για την μπαγκαζιέρα δεν ισχύει η ασφάλεια που έχεις , θέλει ξεχωριστή ασφάλεια (δεν είναι πολλά λεφτά) αλλά δεν είναι και υποχρεωτική .

yes-u
12/07/2013, 22:28
Βάλε ρυμουλκό στη φρέζα, κάντην αυτοκινούμενη και κουβάλα στην επιστροφή και ό,τι γουστάρεις...
295414

sonic22
12/07/2013, 23:23
295418

295419

Για την δικια σου περιπτωση δεν ξερω τι αντοχες εχει, παντος το δικο μου αντεχε χαλαρα αρκετα παραπανω απο 120KG και χωρις ιδιαιτερες καθυζησεις των αναρτησεων (και δεν ενoω οτι επιδει το μηχανακι ζυγιζει 120 kg. Εγινε ελεγχος με βαρος πανω στο ακραίο συμειο της βασης. Συντελεστης ασφαλειας πανω απο 4χ).

Φυσικα οπως γραφει και ο παλιανθρωπας απο ηθικης μεριας εισαι οκ...


υ.γ. ο συγκεκρημενος τροπος/πειραμα εχει ενα κατασκευαστικο ελατωμα που καθιστα την ολη κατασκευη ακυρη και ακαταλληλη. Πλεον προσανατολιζομε στην εγκαρσια πληρη στηρηξη της μηχανης πανω σε βαση.

υ.γ. και σε ποιο εξελιγμενο σταδιο (αλλα και παλι ακαταλληλο).
295420

SHOOTER045
12/07/2013, 23:46
μηπως να το εβαζες στην οροφη σαν μπαγκαζιερα?:eek:

jimmis5
13/07/2013, 09:27
Βγαλε φιλε μου τα μαχαιρια απο πανω δυο βιδες ειναι βαλε τους τροχους και βαλτο στο πορτμπαγκαζ,εγω εβαζα σε ενα celica ενα μινοταυρο που ηταν και ασηκωτος ο κιορατας.

STOYBI
13/07/2013, 09:34
295418

295419

υ.γ. ο συγκεκρημενος τροπος/πειραμα εχει ενα κατασκευαστικο ελατωμα που καθιστα την ολη κατασκευη ακυρη και ακαταλληλη. Πλεον προσανατολιζομε στην εγκαρσια πληρη στηρηξη της μηχανης πανω σε βαση.295420


O Συγκεκριμενος τροπος εκτος απο νομικης αλλα και πρακτικης πλευρας ενα ελατωμα ολοκληρος ειναι αλλα αλλουνου παπα ευαγγελιο....

Κατα τα αλλα.....

Τι σοι πατεντες ειναι αυτες ρε παιδια..???

Απο το να παρετε ενα τρευλερακι με 300-350 ευρω να καντε οτι δουλεια σας προκυψει και οχι μονο μια πατε και μπλεκετε με καθε ειδους πατεντα γιατι..???


Για να στο πρωτο μπλοκο απο την τροχαια να μην καθαρισεις ουτε με ενα 1000ρικο στην ξεφτιλα ( για αλλοιωση εξωτερικων διαστασεων του οχηματος ) καθως τα κατασκευασματα δεν εχουν καμμια εγκριση τυπου .... Δεν μπορεις να τα νομιμοποιησεις με την καμμια. ...!


Για να σας παρει και τα σωβρακα στο δικαστηριο σε περιπτωση που ο αφηρημενος βλαξ πεσει απο πισω σας ( κατ επαναληψη και κατα συροη οι δικαιωμενοι οδηγοι που επεσαν σε προπορευομενο οχημα με εστω αδηλωτο κοτσαδορο..) και δεν μιλαμε να προκαλεσετε και τραυματισμο..!


Και ολα αυτα για μια μπαγκαζιερα.....για να μην δωσετα 300-350 ευρω + 25 την ασφαλεια της ..???

Τι να πω..??

sonic22
13/07/2013, 09:59
https://www.youtube.com/watch?v=3z_yoVrGa0g
Παραδοξος η παραπανω κατασκευη (και οσες αλλες παρομιες υπαρχουν στο tube) εχουν το ιδο κατασκευαστικο προβλημα που ειχα και εγω.


Οι λογοι που στην δικια μου περιπτωση το κλασικο τρειλερ δεν μου κανει ειναι:
1. δεν βολευει σε κλειστους χωρους και οπισθοποριες (στενοι χωματοδρομοι, κλειστες γωνιες). Το να κατεβαινω και να το ξεσκαλωνω δεν παιζει
2. Ακομα και αν δεν εχει μηχανη πανω (πας να βρεις καποιον που εμεινε π.χ.) πρεπει να εχεις "στιλ και ρυθμο οδηγησης με τρειλερ".
3. Ο χωρος αποθηκευσης για το τρειλερ, ο χωρος σταθμευσης που χρειαζετε για να φορτωσεις-ξεφορτωσεις μηχανες (το μηκος του αυτοκινητου+το μηκος του τρειλερ+το μηκος της μηχανης) και τελος ο χωρος που χρειαζετε να βρεις για να παρκαρεις το οχημα οταν καβαλησεις το μηχανακι.
4. Το τρειλερ σε απομερες περιοχες (βουνα) ειναι κραχτης οτι εδω εχουμε ενα οχημα που θα μεινει αφυλαχτο ή οτι αλλο.

Πλεον προσανατολιζωμαι σε κατι τετοιο απλα πιο απλο και κοντο.
https://www.youtube.com/watch?v=gNHOIbwmnEE

endopandou
13/07/2013, 10:10
Πλεον προσανατολιζωμαι σε κατι τετοιο απλα πιο απλο και κοντο.
https://www.youtube.com/watch?v=gNHOIbwmnEE

Αυτό θα σου κάνει ζημιά στο punto όταν θα παλαντζάρει η μοτό. Μεγάλη ζημιά...

sonic22
13/07/2013, 10:17
Τι ζημια?

hidefnick
13/07/2013, 10:18
Δες ΕΔΩ (http://www.youtube.com/watch?v=sjXgtTXslEQ) την αντίστοιχη για ποδήλατα και θα καταλάβεις. Το πόσα κιλά σηκώνει σε κατακόρυφο βάρος, ο κοτσαδόρος, το γράφει στο χαρτί του μηχανολόγου που τον εγκατέστησε. 50-60 συνήθως, στατικό βάρος.

sonic22
13/07/2013, 10:41
Καταρχας συγνωμη γιατι το οτι εχω καταλαβει το θεμα του φιλου

Βαζοντας δευτερα να πω οτι ευχαριστω ολους για τις παρατηρησεις τους τις ακουω και τις αξιολογω. Ευχαριστω για την βοηθια μια και η ματια ενος εξωτερικου ανθρωπου ειναι παντοτε πολιτιμη.

Καρφωτη τριτη ομως ο "κοτσαφορος" μου δεν ειναι με μπιλια. Ειναι με 30χ30 μασιφ σιδερο και μεταλλικο πλακακι 10+mm στο τελος.
295433
Το ποιο αδυναμο συμειο του συστηματος ειναι οι Γ ραγες που δενει το μασιφ σιδερο κατω απο το αυτοκινητο (υποψιν ο κοτσαδοροα ειναι της Brink και στην απο μεσα μερια δενει το πατωμα και τις ραγες σιδερενια μονοκοματη πλακα παχους 7+mm)
295434
Το οποιο ομως εχει ενισχυθει με την τοποθετηση πιο μεσα του μασιφ σιδηρου (σχεδον διπλασιο μηκος απο αυτο που βελετε) και την προσθηκη τριτης βιδας συγκρατησης (φωτο δεν εχω στα αρχεια).

Η μονη περιπτωση ειναι ή να κοπου οι βιδες ή να ξηλωσει ολο το πατωμα. ε?

Στον δε "πειραματικο" ελεγχο ανεβικαν πανω στο ακραιο σημειο του αρχικου συστηματος 2 ατομα συνολικου βαρους 120+ κιλων τα οποια ξεκινησαν να χοροπηδανε πανω στο πλαισιο του κοτσαδορου (υποψιν καμια 40 ποντους μακρια απο το πλακακι του κοτσαδορου) για κανα 2 λεπτο. Η αναρτησεις στα χοροπηδητά χαμηλωναν σε νορμαλ επιπεδα.

STOYBI
13/07/2013, 10:42
https://www.youtube.com/watch?v=3z_yoVrGa0g
Παραδοξος η παραπανω κατασκευη (και οσες αλλες παρομιες υπαρχουν στο tube) εχουν το ιδο κατασκευαστικο προβλημα που ειχα και εγω.


Οι λογοι που στην δικια μου περιπτωση το κλασικο τρειλερ δεν μου κανει ειναι:
1. δεν βολευει σε κλειστους χωρους και οπισθοποριες (στενοι χωματοδρομοι, κλειστες γωνιες). Το να κατεβαινω και να το ξεσκαλωνω δεν παιζει
2. Ακομα και αν δεν εχει μηχανη πανω (πας να βρεις καποιον που εμεινε π.χ.) πρεπει να εχεις "στιλ και ρυθμο οδηγησης με τρειλερ".
3. Ο χωρος αποθηκευσης για το τρειλερ, ο χωρος σταθμευσης που χρειαζετε για να φορτωσεις-ξεφορτωσεις μηχανες (το μηκος του αυτοκινητου+το μηκος του τρειλερ+το μηκος της μηχανης) και τελος ο χωρος που χρειαζετε να βρεις για να παρκαρεις το οχημα οταν καβαλησεις το μηχανακι.
4. Το τρειλερ σε απομερες περιοχες (βουνα) ειναι κραχτης οτι εδω εχουμε ενα οχημα που θα μεινει αφυλαχτο ή οτι αλλο.

Πλεον προσανατολιζωμαι σε κατι τετοιο απλα πιο απλο και κοντο.
https://www.youtube.com/watch?v=gNHOIbwmnEE


1) Δηλ εαν ειχες ενα μεγαλυτερο αμαξι ας πουμε τι θα γινοταν..??
Στο κατω κατω μια δυο φορες που δεν θα το εχεις με το τρευλερ κατεβα και παρτο στο χερι.....

2) Θα σου πω παρακατω τι στυλ πρεπει να εχεις εσυ για να μην παρεις στο χερι.... Πορτ μπαργκαζ, κολονα αυτοκινητου , παρ μπριζ. πλαισιο μηχανης ...!!

3) Ελεος αλλοι κλειδωνουν μηχανες χιλιαδων ευρω με ενα καλο λουκετο...!

4) το ΙΧ σε απομερες περιοχες να δεις τι ειναι ... Το τρευλερ που θα ειναι κλειδωμενο πανω σε αυτο σε πειραξε..??

STOYBI
13/07/2013, 10:53
Κατα τα αλλα....

Για τον τροπο που κουβαλας την μοτο σου....!!!

1) Φθορα και ξανα μανα φθορα σε ολα τα κινουμενα μερη εκτος μοτερ....

Ρουλεμαν τροχων, αξονες , καρε, αλυσιδες , λαστιχο, και οτι λειτουργει πλην μοτερ... Τους εχεις φαει τα 4/5 της ζωης τους...!!!


2) Φρεναρισμα πανικου απο τα 80+ .... Ανασηκωμα στο πισω μερος της μηχανης και εαν δεν σου βρει η μηχανη πρωτα στο αυτοκινητο αλλα στα στοπ του τιμονιου.. Τοτε δεν θα γλυτωσεις ουτε τον σκελετο...!!

Σορρυ αλλα εκτος την ωρα που κουβαλας την μοτο σου να γυρνας τα κεφαλια των γυρω σου....

Τιποτε θετικο δεν βλεπω...!!

:wave2:

endopandou
13/07/2013, 10:56
Η μονη περιπτωση ειναι ή να κοπου οι βιδες ή να ξηλωσει ολο το πατωμα. ε?


Να στρεβλώσει το πάτωμα φίλε όχι να ξηλώσει

SHOOTER045
13/07/2013, 11:00
βρες κανενα χρεπι με 3-4 κατοσταρικα και καντο αγροτικο
λιγοτερους κινδυνους θα εχεις

sonic22
13/07/2013, 11:08
1. Το προβλημα ειναι η αρθρωση του τρειλερ και οχι το μεγεθος του οχηματος
π.χ. στενος δρομος που θα χρειαστει να κανω οπισθοπορια (με γκρεμο δεξια) μεχρι να βρω πλατωμα στο δρομο για να περασει το αλλο οχημα
επιτοπια στροφη σε χωραφι οπου το τρειλερ θα δηπλωσει (και θα ειναι αδυνατο να κανω οπισθεν) ή γιατι πολυ απλα δεν χωραει να γυρισει.

2. ΔΛδ οπως ειπες και εσυ αν ειχα μεγαλυτερο αυτοκινητο ή τροχοσπιτο? Ενας τροχος θα προεξεχει (30cm νομιζω), το προσεχεις.
Και αν ειναι να παμε στα ακραια ενδεχομενα, tailfishing του τρειλερ, ολικη ανατροπη του αυτοκινητου, καραμπολα και εκατομβη νεκρων.

3. 1200 ευρο κανει το αυτοκινητο. 3000 ευρο κανει η μηχανη. Και αυτο που εγραψες δεν ανταποκρινετε στο Νο3

4. Ναι. Χιλιοτσεκαρισμενο (για την περιοχη που κινουμε τουλαχιστον).



1) Φθορα και ξανα μανα φθορα σε ολα τα κινουμενα μερη εκτος μοτερ....
Ρουλεμαν τροχων, αξονες , καρε, αλυσιδες , λαστιχο, και οτι λειτουργει πλην μοτερ... Τους εχεις φαει τα 4/5 της ζωης τους...!!!

Η αλλη λυση ειναι να το πηγαίνω οδηκος (εντουρο γαρ) οπωτε οι ζημιες που περιγραφεις δεν μου λενε τιποτα. Μιλαμε για τοπικα δρομολογια (>10Km)

2) Φρεναρισμα πανικου απο τα 80+ .... Ανασηκωμα στο πισω μερος της μηχανης και εαν δεν σου βρει η μηχανη πρωτα στο αυτοκινητο αλλα στα στοπ του τιμονιου.. Τοτε δεν θα γλυτωσεις ουτε τον σκελετο...!!

Α. εισαι υπερβολικος. Β. εισαι παραλογος
Ουτε δρομοι ουτε διαθεση για πανω απο 50Km/h και το μονο που δεν μπορουσε να κανει η μηχανη στην προηγουμενη κατασκευση ηταν να βρει στο αυτοκινητο (εκτος και αν κατρακιλαγαμε σε γκρεμο




Να στρεβλώσει το πάτωμα φίλε όχι να ξηλώσει
Πασο. Θα δω και θα αναφερω... (δεν νομιζω παντος).
:wave2::beer:



βρες κανενα χρεπι με 3-4 κατοσταρικα και καντο αγροτικο
λιγοτερους κινδυνους θα εχεις

Το χρεπι αγρωτικο περα απο τα 300-400 ευρο για την αγωρα θελει συντηρηση-επισκευη, ΚΤΕΟ, ασφαλεια, σηματα, χωρο παρκινγκ, τεκμηρια κτλπ... αρα μιλαμε για πολλα φραγκα.

sonic22
13/07/2013, 11:42
Και για να μην αφησω μυστηριο

Η πρωτη κατασκευη ειχε το προβλημα οτι σε υπερβολικα γρηγορα και κλειστα στριψιματα (τετοια που θα εκαναν ενα τρειλερ-μπαγκαζιερα να αντραπει ή εστω να συκωθει στον ενα τροχο) η μηχανη αντι να περιστραφει γυρο απο το λαιμο της και να στριψει, προτημουσε να παει πλαγιος και ουσιαστικα να φερει τον πισο τροχο στο πλαι και πιο κοντα στο αυτοκινητο, αναγκαζοντας ετσι την μηχανη να γυρει (παροτι ο μποστινος τροχος εμενε ισος) και να ακουμπισει κατω. Στο σταδιο δοκιμων (σε μια μεγαλη αλανα) ανακαλύφθηκε το προβλημα και η επιλυση του προβληματος, αν και εφικτη, εκανε την ολη κατασκευη πολυπλοκη.
Φωτο μετα, οταν θα ειμαι στον αλλο υπολογιστη.

SHOOTER045
13/07/2013, 12:07
εγω παντως το ΥΖ δεν το βαζω με τιποτα πανω σε κατι τετοιο να σερνεται :nono:
θα μου πεις οτι τα βουνα ειναι απεναντι μου :a09:
και για μακρια υπαρχουν τρειλερ και βανακια στην παρεα:D

pipe_smoker
13/07/2013, 12:16
Εγώ τη δόλια τη μηχανή λυπάμαι, κι εσένα επίσης γι'αυτά που θα τραβήξεις αν σε τσιμπήσουν ή αν γίνει καμιά στραβή.

Δεν μπορώ να καταλάβω τί χρήση κάνεις και χρειάζεται αυτό το μαρκούτσι και πού τη σέρνεις ώστε να μη χωράει τρέιλερ.
Αυτό που καταλαβαίνω από τα συμφραζόμενα (μπορεί να κάνω και λάθος) είναι το εξής:

Μαρκούτσι και να την βγάζεις καθαρή + τόσο στενά δρομάκια με κλειστές στροφές που να μη μανουβράρεται το τρέιλερ + τα όσα άλλα αναφέρεις = πάρα μα πάρα πολύ μικρή διαδρομή (ίσως ο δρόμος προς κάποια κοντινή σου εντουροδιαδρομή/πιστάκι? Δεν ξέρω).

Κατ'εμέ λοιπόν, πήγαινέ την καβάλα να τελειώνει η υπόθεση.

Στο τέλος θα σπάσει/στραβώσει/χτυπήσει κάτι (άψυχο ή με σάρκα και οστά) και θα τραβιέσαι (λίγο ή πολύ).:wave2:

sonic22
13/07/2013, 13:15
Εγώ τη δόλια τη μηχανή λυπάμαι, κι εσένα επίσης γι'αυτά που θα τραβήξεις αν σε τσιμπήσουν ή αν γίνει καμιά στραβή.
Μιας και το ανεφερες, ποια ειναι ΑΚΡΙΒΟΣ η παρανομια που εχει το πρωτο και το δευτερο συστημα και τι ποινες εχουν?
Γιατι στο πρωτο δεν ειναι αρκιβος τρειλερ αλλα ρυμουλκιση. Ειναι τοσο παρανομη η ρυμουλκηση?
Στο δευτερο κατι θυμαμε να εχω διαβασει οτι δεν πρεπει να προεξεχει περισοτερο απο μισο μετρο απο τα ακρα του οχηματος.
Ξερει κανεις πια ειναι η παρανομια ΑΚΡΙΒΟΣ?

(προς θεου δεν λεω οτι ειναι νομημο και δεν τρεχει τιποτα (αφου δεν εχει ουτε εγκρηση τυπου) απλα για το ειδος και το μεγεθος της παρανομιας αναρωτιεμε.
Θα μπορουσα εδω να πω για το τι τρειλερ και αυτοσχεδιες καροτσες βλεπω να κυκλοφορει γυρο μου αλλα το λαθος του αλλου δεν μου δινει καμια αφεση αμαρτιων.


υ.γ. σωστα το καταλαβες.
Πιστακι που αν και ειναι σχετικα κοντα το σωμα εχει πιαστει και θελω να εχω μια αλλαξια ρουχα, βενζινες, νερο κτλπ) ή μπορει να θελω να μεταφερω κανα καθαρο και οχι το εντουρο ή τσαπες, αξινες κτλπ. Οι δρομοι προσβασης ειναι στενοι και η πιστα μακρια απο την ασφλατο (200m) σε στενο χωματινο δρομο με χαντακια δεξια αριστερα.
Βουνα με στενους δρομους οπου το θελω για σταθμο ανεφοδιασμου και για να μην ταλαιπωρω το μηχανακι στο πηγαινε-ελα (σταθερο γκαζι, βαρετα χιλιομετρα, φθορα τραχτεροτων ελαστικων με το βαρος μου πανω στο μηχανακι, αλλαγες πιεσεων στα λαστιχα για δρομο-βουνο, τσαμπα ωρες λειτουργιας του μοτερ κτλπ)

υ.γ.2 Την τελευταια φορα που μεταφεραμε 3 μηχανακια, με τρειλερ φιλου, καταφερε το ενα μηχανακι και εσπασε το καρτερ του αλλου, με το πατητηρι, απο μικροκουνιματα. Μεγεθος τρυπας πενηνταλεπτου.

SHOOTER045
13/07/2013, 13:28
νομικα(για τον κ.ο.κ μιλαω) η ρυμουλκηση επιτρεπεται επι σταθερου αξονα,οχι ιμαντες οχι σχοινια-συρματοσχοινα
αρα μαλλον απο τετοιο εισαι οκ
*ΠΡΟΣΟΧΗ*ειτε θα πρεπει να εχεις φωτεινη προειδοποιηση η τριγωνο η συνοδευτικο οχημα με αλαρμ απο πισω καθ οσον κινεισαι σε επαρχιακο η αλλο δικτυο δ.χ-αυτα για το αν σε σταματησει η τροχαια
σε χωραφοδρομους κλπ κανενα προβλημα-νομικα
τρειλερ και καροτσες πρεπει να περασουν κτεο και να εχουν και την πινακιδα του οχηματος που το ελκει
σε καροτσα αγροτικου ειναι παρανομο αλλα νομιζω κανουν τα στραβα ματια εκει
σε βαν που δεν φαινεται ειναι οκ
-αν σας πλαγιασε και τρυπησατε καρτερ δεν φταιει το τρειλερ αλλα η απειρια στο δεσιμο

sonic22
13/07/2013, 13:43
αν σας πλαγιασε και τρυπησατε καρτερ δεν φταιει το τρειλερ αλλα η απειρια στο δεσιμο
Ημουνα απο πισο απο το τρειλερ σε αλλο αυτοκινητο. Δεν πλαγιασε τιποτα ουτε καν οτι χυθηκανε τα λαδια δεν καταλλαβμε.
Μετα απο 30 Km που φτασαμε και πηγαμε να λυσουμε ειδαμε αρχικα λαδια στο τρειλερ και μετα την τρυπα.
Οσο καλα και να το δεσεις μια μικροκινηση απο τις αναρτησεις θα την εχουν τα μηχανακια.
Αν δεν το εχεις σαν εμπειρια απο πριν παντος δεν το φανταζεσε ευκολα οτι μπορει να συμβει.

SHOOTER045
13/07/2013, 13:50
Ημουνα απο πισο απο το τρειλερ σε αλλο αυτοκινητο. Δεν πλαγιασε τιποτα ουτε καν οτι χυθηκανε τα λαδια δεν καταλλαβμε.
Μετα απο 30 Km που φτασαμε και πηγαμε να λυσουμε ειδαμε αρχικα λαδια στο τρειλερ και μετα την τρυπα.
Οσο καλα και να το δεσεις μια μικροκινηση απο τις αναρτησεις θα την εχουν τα μηχανακια.
Αν δεν το εχεις σαν εμπειρια απο πριν παντος δεν το φανταζεσε ευκολα οτι μπορει να συμβει.

συμπιεζουμε αναρτησεις πριν δεσουμε για να αποφυγουμε αυτο ακριβως

sonic22
13/07/2013, 14:12
συμπιεζουμε αναρτησεις πριν δεσουμε για να αποφυγουμε αυτο ακριβως
Δεν πρεπει και δεν γινετε να συμπιεσεις μεχρι εξαντλησης της διαδρομης των αναρτησεων της μηχανης για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα.

**Εκτος και αν βαλεις αυτα τα ειδικα πλαστικα Τ που λειτουργουν σαν στοπ και πιανουν απο το λαστιχο μεχρι το κατο μερος της τημονοπλακας/υποπλαισιου.

notakos600
13/07/2013, 14:16
Για να γυρίσουμε στο θέμα μας, ψάχνοντας αρκετά θέλω να πιστεύω, η βάση κοτσαδόρου χρησιμοποιείται εκτενώς από κυνηγούς για να βάζουν τα σκυλόσπιτα με τα έρμα τα ζωντανά να στριμώχνονται σαν σαρδέλες...
Ρωτώντας μηχανολόγο για το θέμα μου διευκρίνησε δύο πράγματα:
Πρώτον, το κάθετο βάρος που μπορεί να αντέξει το πλαίσιο του αυτοκινήτου μου είναι οριακά τα 50-60 κιλά. Αυτό σημαίνει πως σε μία αθώα λακούβα η κάθετη δύναμη που θα ασκηθεί στιγμιαία στο σημείο αυτό θα ξεπεράσει τις δύο ίσως και τις τρεις φορές το βάρος του μεταφερόμενου αντικειμένου, γιατί απλά δεν υπάρχει αντίθετη δύναμη (ο άξονας της μπαγκαζιέρας για παράδειγμα). Το αποτέλεσμα δεν χρειάζεται ιδιαίτερη επεξήγηση, καθώς μιλάμε για στρέβλωση στο πλαίσιο του αυτοκινήτου πλέον, ίσως και για ρωγμή.
Δεύτερον, δεν υπάρχει ίχνος νομιμότητας στο όλο σκηνικό με το να πέσει ο άλλος πίσω σου στην καλύτερη, μέχρι να σκοτωθεί στην χειρότερη.
Ο εν λόγω κύριος πάντως που βρίσκεται κάπου στην Καλλιθέα διαφημίζει τα περίφημα ''100 κιλά'' που αντέχει η κατασκευή.

Εν κατακλείδι άνοιξα το θέμα μην γνωρίζοντας το παραμικρό για το όλο εγχείρημα, ψάχνοντας, ρωτώντας και διαβάζοντας όμως, κατέληξα στο συμπέρασμα πως είναι άκρως επικίνδυνο από κάθε άποψη και συμβουλεύω όποιον το έχει να το καταργήσει και όποιον το σκέφτεται να το απορρίψει.
Όσο για την μεταφορά της φρέζας θα βρω άλλες πιο ασφαλείς λύσεις:
1) Τοποθέτηση στο πορτπαγκάζ με τους λαστιχένιους τροχούς της
2) Restoring το τρακτέρ του πατέρα, ( international harvester b-275, χρονολογίας 1965), βασικά πετρέλαιο θέλει, εξαέρωση τρόμπας πετρελαίου, αέρα στα λάστιχα και αλλαγή λαδιών και φίλτρων εν καιρώ.

Σαν κι αυτό είναι αλλά με κάποιες σκουρίτσες:

295506

Καλές είναι όλες οι πατέντες, μέχρι να γίνουν επικίνδυνες, για εμάς αλλά και για τους γύρω μας.

AristidisZ
13/07/2013, 14:21
Καλές είναι όλες οι πατέντες, μέχρι να γίνουν επικίνδυνες, για εμάς αλλά και για τους γύρω μας.

ολόσωστος :)
η τρακτερούμπα όλα τα λεφτά, σουζάρει και για πλάκα φαντάζομαι ε ; :D

notakos600
13/07/2013, 14:24
ολόσωστος :)
η τρακτερούμπα όλα τα λεφτά, σουζάρει και για πλάκα φαντάζομαι ε ; :D

Πρέπει να έχει το τετράυνο πίσω τρελλαμένε, χωρίς συμπλέκτη ε, ροπή από το μηδέν.:lol::beer:

SHOOTER045
13/07/2013, 14:30
Πρέπει να έχει το τετράυνο πίσω τρελλαμένε, χωρίς συμπλέκτη ε, ροπή από το μηδέν.:lol::beer:

αυτο τετρεαυνο??????????????????????
με τιποτα ουτε να το κουνησει δεν μπορει

notakos600
13/07/2013, 14:32
αυτο τετρεαυνο??????????????????????
με τιποτα ουτε να το κουνησει δεν μπορει

Δεν μπορεί να οργώσει με αυτό ρε μάστορα; έλεος

295508

sonic22
13/07/2013, 14:38
Ασχετο αλλα τελικα και τα τρειλερ μηχανων ειναι παρανομα.

http://www.ahellas.gr/%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CF%84%CF%83%CE%B1%CE%B4%CF%8C%CF%81%CF%89%CE%BD-i-19.html

[Στην Ελλάδα οι άδειες που δίνονται είναι μόνο για :

Μεταφορά λέμβου.
Μεταφορά οικιακών αποσκευών.
Τροχόσπιτου

Δεν επιτρέπονται σχάρες ποδηλάτου, σκυλόσπιτα κ.τ.λ.]


Ακομα κοτσαδορος απο κοτσαδορο διαφερει

π.χ. hyundai getz
http://www.ahellas.gr/userfiles/file/043274%281%29.pdf
(50kg)
Fiat punto
http://www.ahellas.gr/userfiles/file/019692%282%29.pdf
(70Kg)

SHOOTER045
13/07/2013, 14:39
αυτο το χρεπι?
τι θα οργωσει αχυρα?τοτε οκ

notakos600
13/07/2013, 14:40
Ασχετο αλλα τελικα και τα τρειλερ μηχανων ειναι παρανομα.

http://www.ahellas.gr/%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CF%84%CF%83%CE%B1%CE%B4%CF%8C%CF%81%CF%89%CE%BD-i-19.html

[Στην Ελλάδα οι άδειες που δίνονται είναι μόνο για :

Μεταφορά λέμβου.
Μεταφορά οικιακών αποσκευών.
Τροχόσπιτου

Δεν επιτρέπονται σχάρες ποδηλάτου, σκυλόσπιτα κ.τ.λ.]

Ακριβώς, βέβαια το ότι δεν έχουν πέσει σε μπλόκο ακόμη δεν λέει τίποτα, μέχρι να κάτσει η στραβή με καμιά γκομενίτσα που την είδε μασημένη τσίχλα, αυτή και το smart της...

notakos600
13/07/2013, 14:42
αυτο το χρεπι?
τι θα οργωσει αχυρα?τοτε οκ

Δεν είμαι καμπίσιος σύντροφε να οργώνω 100 στρέμματα τη μέρα.
Χρέπι ε; σε πάω μια όρθια με το υπηρεσιακό σου δίκυκλο άμα λάχει. :lol:

SHOOTER045
13/07/2013, 14:52
ομολογω πως ποτε μου δεν εμαθα σουζα
το transalp για-μενα-σηκωνεται ποιο δυσκολα και απ το gsx f 750

notakos600
13/07/2013, 14:54
ομολογω πως ποτε μου δεν εμαθα σουζα
το transalp για-μενα-σηκωνεται ποιο δυσκολα και απ το gsx f 750

Χαριτολογώντας μιλάμε για σούζες φυσικά, ε φανταστικέ αστυνόμε; :lol:

SHOOTER045
13/07/2013, 15:05
Χαριτολογώντας μιλάμε για σούζες φυσικά, ε φανταστικέ αστυνόμε; :lol:

1. σούζα
Ορισμός: 8
Λήμμα: 8
Κατά το Πονηρόσκυλο, αυτό που κάνουν οι μοτοσυκλέτες στην μία ρόδα, και τα σκυλιά στα δύο πόδια (κάτι παραπάνω θα ξέρει). Επίσης: Το να στέκεται κάποιος ακίνητος μπροστά σε κάποιον (συνήθως ιεραρχικά ανώτερο) και να δείχνει απόλυτη πειθαρχία και φόβο.

Ετυμολογία: σούζα < ιταλικό suso < λατινικό επίρρημα su(r)sum = κίνηση από κάτω προς τα πάνω < subversum (σουπίνο) < subvertere = αναστρέφω, ανατρέπω < sub (= υπό) + vertere στρέφω, τέρπω.


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=98773

δεν<γραφω>απο το pc...:tooth::tooth::tooth:

notakos600
13/07/2013, 15:06
Δώσε ετυμολογίες, φτιάχνομαι λέμε. :lol:

SHOOTER045
13/07/2013, 15:09
καπου ειχε παρει το ματι μου ενα φανταστικο κειμενο π.χ
-η καντηλατη
- υποψιασμενη
-η αναποδη κλπ
το ψαχνω...

GOGOS2612
13/07/2013, 15:09
295418

295419

Για την δικια σου περιπτωση δεν ξερω τι αντοχες εχει, παντος το δικο μου αντεχε χαλαρα αρκετα παραπανω απο 120KG και χωρις ιδιαιτερες καθυζησεις των αναρτησεων (και δεν ενoω οτι επιδει το μηχανακι ζυγιζει 120 kg. Εγινε ελεγχος με βαρος πανω στο ακραίο συμειο της βασης. Συντελεστης ασφαλειας πανω απο 4χ).

Φυσικα οπως γραφει και ο παλιανθρωπας απο ηθικης μεριας εισαι οκ...


υ.γ. ο συγκεκρημενος τροπος/πειραμα εχει ενα κατασκευαστικο ελατωμα που καθιστα την ολη κατασκευη ακυρη και ακαταλληλη. Πλεον προσανατολιζομε στην εγκαρσια πληρη στηρηξη της μηχανης πανω σε βαση.

υ.γ. και σε ποιο εξελιγμενο σταδιο (αλλα και παλι ακαταλληλοα).
295420


Αδερφε ωραια πατεντα!

Ψαχνω να βρω τροπο να μεταφερω ενα enduro αλλα δεν εχω χωρο parking οποτε το trailer δεν παιζει.

Αυτη η λυση τι θεμα εχει?

notakos600
13/07/2013, 15:11
καπου ειχε παρει το ματι μου ενα φανταστικο κειμενο π.χ
-η καντηλατη
- υποψιασμενη
-η αναποδη κλπ
το ψαχνω...

Σε παλιό τεύχος του ΜΟΤΟ αν θυμάμαι καλά.

SHOOTER045
13/07/2013, 15:14
Σε παλιό τεύχος του ΜΟΤΟ αν θυμάμαι καλά.
στο μυαλο μου εισαι...

notakos600
13/07/2013, 15:16
στο μυαλο μου εισαι...

Αφού δεν τα βρήκαμε με τα υνία, τα βρήκαμε με το ΜΟΤΟ. :lol:

SHOOTER045
13/07/2013, 15:17
αλιμονο :wave2:
α και που σαι δεν ειμαι καμπισιος
καραβουνισιος θα λεγα...

sonic22
13/07/2013, 15:20
Αυτη η λυση τι θεμα εχει?

Αυτο
295511
Και απο αλλη οπτικη
295512

notakos600
13/07/2013, 15:22
Ενημερωθείτε και διαβάστε παιδιά, όπως λένε και τα αμερικανάκια... safety first. ;)

SHOOTER045
13/07/2013, 15:25
ρι μουβ μπιφορ δε φλα'ι'τ....

TROOPER
15/07/2013, 09:18
ρε σας πειραξε η ζεστουλα ε? :eek:

nicksior
15/07/2013, 09:54
Η χώρα του "έτσι γουστάρω"

sonic22
16/07/2013, 10:30
2 μερες το εψαχνα και τελικα το βρηκα...

http://www.youtube.com/watch?v=1jRZ-EAkdEg

virus
16/07/2013, 18:24
επιτελους το βρηκα. για δες κι αυτο σαν ιδεα http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=zNWQOoxF3XE

sonic22
16/07/2013, 18:47
Ρε συ... οτι γυρησα απο ενα μαγαζι με ροδες γιατι ειχα ακριβος αυτην την ιδεα για κατασκευη. Απλα το φανταζωμουνα με μια ροδα μονο (και ποιο κοντα στο οχημα χωρις τον μηχανισμο lift)

virus
16/07/2013, 19:35
μωρ κι εγω με μια ροδα το σκεφτομουν αλλα δεν ξερω στην πραξη αν γινετε. δηλαδη αν η ροδα κεντραρει μονη της η θα κανει παιξιμο δεξια αριστερα. αυτο τοχω παρατηρησει στα καροτσακια του σουπερμαρκετ. αν παρω κανα χαλασμενο καροτσακι η ροδα παιζει δεν κεντραρει. φαντασου το λιγο!

sonic22
16/07/2013, 23:39
Δεν νομιζω να εξηπηρετει τιποτα η στρηφογυριστη ροδα.

Εγω σκευτομουνα το εξης:
1. Περιορισμενη ελευθερια κινησης της βασης πανω-κατω (πρασινο) 15~20 μοιρες.
2. Ροδα απο σκουτερακι.
3. Μπροστινη αναρτηση απο σκουτερ (μαζι με τον λαιμο) ή διπλα ελατηρια απο παπι και κατασκευη βασης εδρασης
4. Εδραση του λαιμου του σκουτερ στην βαση με ρουλεμαν λαιμου και δημιουργια στοπ για περιορισμενη ελευθερια κινησης 15 μοιρες.
295729
295728

Κρατοντας το οφφσετ του τροχου ουδετερο δεν θα εχεις προβλημα με το treiling του τροχου οταν θα θες να κανεις οπισθεν.

Αλλιως καταργεις τελειως τα στοπ και αφήνεις τον τροχο να "σβουραρει".

TROOPER
17/07/2013, 08:30
αντωνη δεν σου εχω πει οτι δεν το σηκωνουν ολοι?

nicksior
17/07/2013, 08:40
επιτελους το βρηκα. για δες κι αυτο σαν ιδεα http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=zNWQOoxF3XE

Φανταστικό!!

notakos600
17/07/2013, 09:04
Αφαιρείται ο μπροστινός τροχός της μοτοσυκλέτας και με την βίδα του άξονα του τροχού και έναν αντάπτορα ενώνεται στον κοτσαδόρο.
Κάπου το είχα δει πριν πολλά χρόνια, ίσως στο περιοδικό ''ΜΟΤΟ''.

sonic22
17/07/2013, 09:48
Αφαιρείται ο μπροστινός τροχός της μοτοσυκλέτας και με την βίδα του άξονα του τροχού και έναν αντάπτορα ενώνεται στον κοτσαδόρο.

Το αποτελεσμα θα ειναι αυτο που δεiχνουν οι εικονες του πεσμενου TM που εχω ανεβασει πιο πανω (σε πολυ κλειστες και σχετικα γρήγορες στροφες). Εγγυημενα.

pipe_smoker
17/07/2013, 11:48
αντωνη δεν σου εχω πει οτι δεν το σηκωνουν ολοι?

:lol::lol::lol:
Κερνάει αβέρτα κι όποιον πάρει ο χάρος?

OldMan
17/07/2013, 13:41
αντωνη δεν σου εχω πει οτι δεν το σηκωνουν ολοι?
Γιώργο δεν μπορούμε να κερνάμε βάσει κριτηρίων..

GOGOS2612
17/07/2013, 15:29
Αυτο
295511
Και απο αλλη οπτικη
295512

Να σου πω, αν εβαζες μια βεργα προέκταση που θα πήγαινε κάτω απο το μηχανάκι να βιδώνει ας πούμε στο κάτω μέρος της ποδιάς λογικά θα έλυνε το πρόβλημα, σωστά :confused:?

virus
17/07/2013, 15:35
Αφαιρείται ο μπροστινός τροχός της μοτοσυκλέτας και με την βίδα του άξονα του τροχού και έναν αντάπτορα ενώνεται στον κοτσαδόρο.
Κάπου το είχα δει πριν πολλά χρόνια, ίσως στο περιοδικό ''ΜΟΤΟ''.


Το αποτελεσμα θα ειναι αυτο που δεiχνουν οι εικονες του πεσμενου TM που εχω ανεβασει πιο πανω (σε πολυ κλειστες και σχετικα γρήγορες στροφες). Εγγυημενα.

σονικ το ιδιο με εσενα λεει ο νοτακος απλα η διαφορα ειναι ο κοτσαδορος. χουφτα-μπιλια και ΤΜ πεσμενο. εγγυημενα :lol:

παντως η ιδεα σου εχει νοημα επειδη το μπροστινο των σκουτερ δεν εχει πολυ υψος και μπορει να ερθει στα υψη του κοτσαδορου. το προβλημα εγω το επικεντρωνω στην πρασινη τελεια που εχεις βαλει στο σχεδιο σου. σκετος μεντετσες;;;; χμμμμμ

οσοι δεν μποορουν να σηκωσουν μοτο να κανουν ραμπακι:p

sonic22
17/07/2013, 17:12
Να σου πω, αν εβαζες μια βεργα προέκταση που θα πήγαινε κάτω απο το μηχανάκι να βιδώνει ας πούμε στο κάτω μέρος της ποδιάς λογικά θα έλυνε το πρόβλημα, σωστά :confused:?
2 προβληματα
1. Η "βεργα" θα αυτη θα ειχε αρκετο μηκος (κανα μισομετρο παραπανω αρα συνολικα κανα μετο απο το πιατελο) με συνεπεια η ροπη που θα εφαρμοζοταν τελικα στις βασεις του κοτσαδορου να ειναι περα απο καθε οριο (πολυ μργαλυτερη απο την ολικη εγκαρσια στηριξη της μηχανης του δευτερου τροπου). Τελος λογο των παραπανω η "βεργα"/προεκταση αυτη θα επρεπε να εχει μεγαλη αντοχη και συνεπος προβληματα βαρους.

2. Ο λαιμος της μηχανης ειναι και ο αξωνας περιστροφης της μηχανης/τρειλερ. Αρα η βεργα θα καταργουσε την ελευθερια μετατοπισης του πισο τροχου της μηχανης δημιουργοντας ετσι μια μονοκοματη προεκταση του αυτοκινητου, βγαζοντας το πισο μερος της μηχανης στο αντιθετο ρευμα κυκλοφοριας στις στροφες (και φορτιζοντας ταυτοχρονα πλευρικα το πισο λαστιχο της μηχανης (ξεζανταρισμα-καταστροφη του ελαστικου)).

Η μονη βιοσημη λυση που ειχα σκεφτει ηταν το πιασημο των τιμονιών της μηχανης με ιμαντες απο τους μεντεσεδες του πορτ παγκαζ (δες φωτο) αλλα ακομα και εγω φοβομουν οτι θα γινει ζημεια και γενικα αρχιζε να ειναι πολυπλοκη η κατασκευη και συνεπως αχρηστη.
295750


* στις πρωτες φωτο υπαρχει συνδεσμος (μακρια βηδα) που θα μπορουσε να δίνει την δυνατοτητα στην κατασεκυη-βαση να περιστρεφετε εκει και οχι στον λαιμο της μηχανης. Τελικα ακομα και αν φτιαχνόταν σωστα, η στρεπτικη ροπη σε εκεινο το σημειο θα ζοριζε τα οποια ρουλεμαν τοποθετουνταν και γενικα θα αδυνατιζε την ολη κατασκευη. Αρα θα επρεπε να γινει μια περιπλοκη και ακριβη κατασκευη. Το καλο που ειχε αυτο το συστημα ηταν οτι με δυο λαμες σε ρολο στοπ η μηχανη δεν θα μπορουσε να κανει επικινδυνο fishtailing + οτι ο αξωνας περιστροφης ερχοταν πολυ πιο κοντα στο αυτοκινητο και αρα θα ηθελε μικροτερες γωνιες μετακινησης για την ιδια στροφη.

sonic22
17/07/2013, 17:21
το προβλημα εγω το επικεντρωνω στην πρασινη τελεια που εχεις βαλει στο σχεδιο σου. σκετος μεντετσες;;;; χμμμμμ
Μεντεσες απο τρακτερ (σαν αυτους που βαστανε φρεζες) Φ40mm με εδραση σε ρουλεμαν.
Η ολη βαση θα μπορει να διπλωσει (με πιρους) και να χωραει στο πορτ μπαγκαζ.
Απο την στιγμη που το φορτιο θα ειναι αναρτωμενο δεν θα εχω προβλημα με το βαρος της κατασκευης οπωτε βαλε μεταλλο.


υ.γ.1 Οσο για την ανυψωση εχω σκεφτει (σαν εξεληξη) δυνατοτητα μετακινησης ολης της βασης πανω κατω στην καθετη δοκο (καταργοντας την πρασινη τελεια-συνδεσμο).
295757
Η ανυψωση θα γινετε με αεραναρτηση που θα αντικαθυστουσε την αναρτηση του σκουτερ. Το μοτερ του αερα θα ηταν στο πορτ μπαγκαζ.

υ.γ. Αν ειναι να βγαλεις τον μπροστινο τροχο αφηνεις ανοιχτο το πορτ μπαγκαζ (ή το χαμηλωνεις οσο παει και το δενεις με ιμαντες) και βαζεις μεσα στον χωρο αποσκευων τα καλαμια σε μια βαση. :D
Ειναι στανταρ οτι θα δυσκολευτουν οι αστυνομικοι να βρουν πια ειναι ακριβος η παρανομια σου.

υ.γ. Οι φωτο δεν ειναι σωστες. Ειναι για οριζοντια μετακινηση ενω εγω θελω καθετη. Δν εχω την καταλληλη φωτο αλλα τον τροπο τον εχω βρει.

virus
17/07/2013, 18:04
υ.γ. Αν ειναι να βγαλεις τον μπροστινο τροχο αφηνεις ανοιχτο το πορτ μπαγκαζ (ή το χαμηλωνεις οσο παει και το δενεις με ιμαντες) και βαζεις μεσα στον χωρο αποσκευων τα καλαμια σε μια βαση. :D
Ειναι στανταρ οτι θα δυσκολευτουν οι αστυνομικοι να βρουν πια ειναι ακριβος η παρανομια σου.


ρε συ καπου τοχει παρει το ματι μου αυτο. που τοχω δει που τοχω δει :bawl:


σχετικα με τον μεντετσε δεν εχεις κι αδικο. μπορει να γινει και πιο απλο. μεντετσες με ελατηριο μεσα. ναχαει μια αντισταση. υπαρχει κατι τετοιο σιγουρα.

σημερα περασα απο ενα μαγαζι με εξαρτηματα τρεηλορ και πηρα διαφορες ιδεες. αργοτερα ισως υλοποιησω την κατασκευη.

αθηνα μενεις;

εγω ναι σχετικα.

του καναμε και σαρδαμ το νημα του νοτακου :lol:

sonic22
17/07/2013, 18:25
Πρεπει να υπαρχει τετοια βαση για την στηριξη ποδηλατων σε ραγες οροφης.

Δεν μενω αθηνα, πια. Αν κανεις τιποτα βαλε καμια φωτο και αποτελεσματα. Προσεχε μονο μην σου κανει fishtailing ή σου σηκωσει τον πισο τροχο σε καμια λακουβα και σπασεις κανα πισο τζαμι.
http://www.youtube.com/watch?v=tRG1r5jEf_Y

virus
17/07/2013, 18:32
ακριβως για αυτον τον λογο του βιντεο που εβαλες ο προβληματισμος του μεντετσε ;)


δεν βιαζομαι καθολου στο να το φτιαξω.

TROOPER
18/07/2013, 09:45
Γιώργο δεν μπορούμε να κερνάμε βάσει κριτηρίων..

ναι αλλα τα βλεπεις τα αποτελεσματα της ελλειψης κριτηριων ε?