PDA

View Full Version : Z750 Στραβομενο τιμονι



megatim
06/10/2005, 13:37
Γεια χαρα,

πριν απο καιρο ειχα μια πτωση, μικρη και ανωδυνη. Ομως το τιμονι του Ζ "πείρε" λιγο προς τα μεσα, σχεδον δεν φαίνεται η ζημια, αλλα αν το παρατηρησεις θα την δεις. Στην αντιπροσωπεια μου ειπαν "δωσε 65 ευρω για καινουργιο".

Και ρωταω: Αν το βάλω σε μεγγενη και το ισιώσο (εγώ ή μηχανικος), δεν θα γινει οπως πρωτα?

:confused:

idi
06/10/2005, 13:39
δε παιζει.... το εχω δοκιμασει με αλλη μηχανη και παλι στραβο ηταν!

παρε ενα καινουριο και μιας η τιμη ειναι πολυ κοντα... παρε το αλουμινενιο του Ζ1000...

da_z_bro
06/10/2005, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
δε παιζει.... το εχω δοκιμασει με αλλη μηχανη και παλι στραβο ηταν!

παρε ενα καινουριο και μιας η τιμη ειναι πολυ κοντα... παρε το αλουμινενιο του Ζ1000...

+1

Νομίζω μαλιστα ότι επειδή είναι σιδερένιο μάλλον θα σπάσει αν το ζορίσεις πολύ....
Πάρε το αλουμινένιο, το έχει ένας φίλος με μαύρο 750 και πάει πολύ...
Το ίδιο θα κάνω και εγώ στο δικό μου που είναι κόκκινο

megatim
06/10/2005, 13:46
Φιλε Ιdi,

Πέρα απο αισθητικο, υπαρχει και λειτουργικο προβλημα με λιγο στραβο τιμονι? Εννοω, θα στριβει σωστά? Στην ευθεια χωρις χερια δεν φευγει, δοκιμασμενο.

Τι περισσοτερο προσφερει το αλουμινενιο του Ζ1000 απο το στανταρ του 750? (λογω αλουμινιου ειναι ελαφρυτερο φανταζομαι)

:wave2:

idi
06/10/2005, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
Φιλε Ιdi,

Πέρα απο αισθητικο, υπαρχει και λειτουργικο προβλημα με λιγο στραβο τιμονι? Εννοω, θα στριβει σωστά? Στην ευθεια χωρις χερια δεν φευγει, δοκιμασμενο.

Τι περισσοτερο προσφερει το αλουμινενιο του Ζ1000 απο το στανταρ του 750? (λογω αλουμινιου ειναι ελαφρυτερο φανταζομαι)

:wave2:

θα καθεσαι στραβα πανω στη μηχανη... (εστω και λιγο...)

ειναι πιο ελαφρυ και πιο ομορφο.

εχει τις ιδιες διαστασεις +γωνιες

ακομα και τις τρυπες για χειριστηρια ετοιμες...

go for it

GST
06/10/2005, 13:49
και τα αφτερμαρκετ παντως σε αυτες τις τιμες παιζουν ....μπορεις να το φερεις καπως και χωρις να το βγαλεις με μια σωληνα μεγαλυτερης διαμετρου απο το τιμονι μαζι με το γκριπ...παντως ποτε δεν θα γινει οπως πριν ασε που αν πεσει ξανα θα στραβωσει περισσοτερο

KaTaNaS
06/10/2005, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από da_z_bro


Νομίζω μαλιστα ότι επειδή είναι σιδερένιο μάλλον θα σπάσει αν το ζορίσεις πολύ....



αυτό συμβαίνει στο αλουμίνιο....

megatim
14/10/2005, 14:53
UPDATE:

τελικα εβαλα καινουργιο τιμονι απο Ζ1000, σε χρωμα χρυσαφι (?)

τιμη: 66 ευρω απο την αντιπροσωπεια στην πατρα. Το τιμονι το εβαλαν εκει.

Εντυπωσεις: Ο χειρισμος ειναι πιο ανετος τωρα. Πραγματικα, μερικες φορες δεν νιωθω καθολου βαρος στο μπροστινο συστημα. Η οδηγηση εχει γινει ευκολοτερη και κυριως τα στριψηματα. Ελεγχω τη μηχανη καλυτερα τωρα και νιωθω πιο σιγουρος στις στροφες.

+ (γνωμη μου) ειναι πιο ..., να το πω ομορφη, να το πω μουρατη, ... δεν ξερω, παντως ειναι μια ευπροσδεκτη αλλαγη της πληρης μαυριλας (μαυρο Ζ750)!

idi
14/10/2005, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim

Εντυπωσεις: Ο χειρισμος ειναι πιο ανετος τωρα. Πραγματικα, μερικες φορες δεν νιωθω καθολου βαρος στο μπροστινο συστημα. Η οδηγηση εχει γινει ευκολοτερη και κυριως τα στριψηματα. Ελεγχω τη μηχανη καλυτερα τωρα και νιωθω πιο σιγουρος στις στροφες.


μεγεια... καλη επιλογη

αλλα πως ειδες διαφορα αφου ειναι ιδια :confused:

megatim
14/10/2005, 15:27
δεν ειναι ιδια, τουλαχιστον οχι στο βαρος. τα επιασα και τα δυο στα χερια, το Ζ1000 ειναι ελαφρυτερο. Αλλα το εντυπωσιακο ειναι πως παρολο που μπορει να ειναι μικρη η διαφορα βαρους, πανω στη μοτο η διαφορα φαινεται τεραστια!

billgeo
04/11/2005, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
αυτό συμβαίνει στο αλουμίνιο....

+1 TA SIDERENIA ISIONOUN (GIA MIKRES APOKLISEIS BEBAIA), TA ALLOUMINENIA OXI, ALLA EINAI POLY PIO ELAFRIA, KAI H ANODIAWSH EINAI PIO DYNATH BAFH APO THN HLEKROSTATIKH...

AYTA HERA EGW... ALLOSTE TO PALIKARI PHRE TIMONAKI Z1000 KAI GUSTAREI...:a026: