PDA

View Full Version : Ktm adventure 950 και καυσαερια!



nikosktm950
12/07/2013, 22:32
Καλησπερα σε ολους!Επιτελους εκανα το ονειρο πραγματικοτητα πριν 3 μηνες και πηρα την μοτ/τα που παντα ηθελα!Μπορει να ειναι μεταχειρισμενη αλλα την πηρα σε αψογη κατασταση και φορτωμενη καλουδια!Εχω μονο ενα θεμα!H μοτ/τα ενω ολα ειναι ρυθμισμενα σωστα εκπεμπει πολλα καυσαερια και οταν την βαζω μπροστα να την ζεστανω αλλα και οταν ειμαι σταματημενος σε καποιο φαναρι!Φανταστειτε οτι λογω του οτι το γκαραζ μου ειναι υπογειο αναγκαζομαι να την βγαλω σβηστη εξω ανεβαζοντας την σε μια αρκετα μεγαλη ανηφοριτσα λογω του οτι μεσα στο γκαραζ η κατασταση γινεται ανυποφορη,ενω η κοπελια μετα απο καθε βολτα παραπονιεται και με το δικιο της οτι τα μαλλια και τα ρουχα της μυριζουν πραγμα που εχω διαπιστωσει και στα δικα μου οταν ειμαι μονοκαβαλος!Φοραει πανω εξατμισεις Mivv titanium!Σε ενα φιλαρακι που ρωτησα αλλα δεν ειναι και φοβερος γνωστης μου ειπε οτι ο προηγουμενος ιδιοκτητης μαλλον εβγαλε τους καταλυτες απο τις εξατμισεις οι οποιοι και βρισκονται μεσα στα τελικα!Παιζει κατι τετοιο?Το εχει αντιμετωπισει κανεις σας?Και αν ναι μπορω να βρω καταλυτες για το συγκεκριμενο μοντελο και να τους τοποθετησω ξανα?Συγνωμη για την ταλαιπωρια του μεγαλου μηνυματος αλλα εχει οντως αρχισει και γινεται ενοχλητικο το φαινομενο και ειναι η μοναδικη παραφωνια στην μοτ/τα!

Black Mamba
13/07/2013, 07:45
,Αααχχ αυτες οι κοπελες...
Αντι να το χαρουν το μηχανημα , μες τη γκρινια...:rolleyes:
Λοιπον, συνονοματε, στο θεμα.
Οι Mivv απ' οσων ξερω δεν βγαινουν με καταλυτες μεσα.
Αρα δεν υσχιει οτι τους εχουν βγαλει.
Αυτο που μπορει να παιζει ειναι ο προηγουμενος ιδιοκτητης
επειδη εβαλε ελευθερες εξατμισεις να εδωσε πιο πλουσιο μιγμα
οπως και επρεπε.
Μηπως ομως το εχει παρακανει και ειναι πολυ πλουσιο γι' αυτο και μυριζει τοσο?
Αυτο θα στο πει ενας μαστορας αφου εχει δει τα καρμπυρατερ σου
ή κανει μια καυσαναλυση.
Παντως μην περιμενεις να δεις καμμια τρελλη διαφορα στη μυρωδια αν τελικα
θελισεις να βαλεις εξτρα καταλυτες.
Την διαφορα θα δεις στην τσεπη σου μιας και και ειναι πανακριβοι:D

DrBig
13/07/2013, 08:25
Ρυθμισε τις βιδες καυσιμου και ελεγξε οτι δεν κολαει το τσοκ.

nikosktm950
13/07/2013, 12:05
Καταρχην ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και τον κοπο να διαβασετε το μηνυμα!Συνεπως ειναι ας πουμε φυσιολογικο να βγαζει μεγαλυτερη ποσοτητα καυσαεριων?Και κατι αλλο!Για να ρυθμισω τις βιδες καυσιμου πρεπει να βγαλω ντεποζιτα κτλ η γινεται ευκολα βγαζοντας την σελα και μετα το φιλτροκουτι?

Black Mamba
13/07/2013, 13:29
Δες εδω:
http://www.ktm950.info/how/Orange%20Garage/carbs%20and%20FI/Jetting/H2W_kit/h2w_kit.html
Προσοχη, αν δεν το εχεις ξανακανει, δηλαδη να πειραξεις το μιγμα, αστο σε καποιον
που ξερει γιατι μπορει να τα κανεις χειροτερα και να κανεις κακο στο μοτερ.:nono:

Lioulios
13/07/2013, 15:56
Να το χαίρεσαι το εργαλείο ... Καλορίζικο .

Όσο αναφορά τα καυσαέρια και τις εξατμίσεις ...Δεν είναι τίποτα . Πήγαινε να το ρυθμίσουν όπως σου είπαν και οι από πάνω και είσαι οκ ...

:wave2:

SHOOTER045
13/07/2013, 16:03
καποτε στα νιατα μου παιρνω το ΙΤ μου καθαρο πλυμενο στην πενα
περναω παιρνω την κοπελια που ειχα τοτε σενιε πενιε
με ανοιχτοχρωμα ρουχακια κλπ το μαλλι λυμενο
της λεω<ανεβα>-<που?σε αυτο???>
ναι-της λεω-
παμε βολτα το γκαζωνω και λιγο,φτανουμε στον προορισμο μας κατεβαινει,ψαχνω να βρω κολωνα να το αφησω-με περιμενει-το αφηνω προχωραμε αυτη μπροστα και εγω λιγο ποιο πισω
την κοιταζω,τι να δω ηταν γεματη μικρα μαυρα μπιμπικια
απο το διχρονολαδο
κρατηθηκα μην γελασω,καποια στιγμη ερχομαστε ποιο κοντα και τα μαλλια της-ηταν φρεσκολουσμενα πριν-ειχαν πικριλα καμμενου λαδιου
ε αυτο ηταν της λεω για την μπλουζα και εγινε εξαλλη :bawl:
δεν ξανανεβηκε στο εργαλειο...:(
και εσυ κανεις ετσι για λιγο καυσαεριο............:confused:

Black Mamba
13/07/2013, 16:07
καποτε στα νιατα μου παιρνω το ΙΤ μου καθαρο πλυμενο στην πενα
περναω παιρνω την κοπελια που ειχα τοτε σενιε πενιε
με ανοιχτοχρωμα ρουχακια κλπ το μαλλι λυμενο
της λεω<ανεβα>-<που?σε αυτο???>
ναι-της λεω-
παμε βολτα το γκαζωνω και λιγο,φτανουμε στον προορισμο μας κατεβαινει,ψαχνω να βρω κολωνα να το αφησω-με περιμενει-το αφηνω προχωραμε αυτη μπροστα και εγω λιγο ποιο πισω
την κοιταζω,τι να δω ηταν γεματη μικρα μαυρα μπιμπικια
απο το διχρονολαδο
κρατηθηκα μην γελασω,καποια στιγμη ερχομαστε ποιο κοντα και τα μαλλια της-ηταν φρεσκολουσμενα πριν-ειχαν πικριλα καμμενου λαδιου
ε αυτο ηταν της λεω για την μπλουζα και εγινε εξαλλη :bawl:
δεν ξανανεβηκε στο εργαλειο...:(
και εσυ κανεις ετσι για λιγο καυσαεριο............:confused:

Οπως τα λες:D
Aμα δεν εχεις καβαλησει διχρονιλα να και να βρωμας Castrol TTS (προβατιλα, ενα πραγμα...)
νομιζεις οτι σου μυριζουν καυσαερια:lol:

SHOOTER045
13/07/2013, 16:09
+οσα θες.....:D

nikosktm950
13/07/2013, 16:16
Παίδες είχα και εγώ διχρονο και ξέρω τι παει να πει λαδιλα!Απλα τώρα με την συγκεκριμένη μηχανη ειναι κάτι που δεν περίμενα και δεν ειναι ότι μυρίζει λαδι αλλα καυσαεριο!Ενοχλητικο και μάλλον με βλέπω να πηγαίνω σε κάποιον ειδικό για ρύθμιση καρμπυρατερ μήπως και βελτιωθεί λίγο η κατάσταση!

Stabak
13/07/2013, 19:06
Καθαρισε λιγο και το φιλτρο μπας και σωσεις την κατασταση..

DoctoR_k6
13/07/2013, 20:36
Oσα μοτο εχουν εξατμισεις ψηλα παντα θα υπαρχει η μυρωδια απο τα καυσαερια...οτι κ να κανεις!!Καθαρα θεμα στροβιλισμου των καυσαεριων!!
Απλα θα το συνηθισεις κ θα το ξεπερασεις σε λιγο καιρο...

gefr
15/07/2013, 00:20
για να ρυθμίσεις το μίγμα χωρίς να βγάλεις τα καρμπυρατέρ, υπάρχει αυτή η λύση...
http://www.motionpro.com/motorcycle/partno/08-0119/
όπως και αυτή:
http://www.advmachines.com/product_p/jp_flex2.htm
προτείνω να διαβάσεις και:

http://advrider.com/forums/showthread.php?t=903165

http://www.ktm950.info/how/Orange%20Garage/carbs%20and%20FI/Jetting/jetting_index.html

AdvTraveller
15/05/2014, 23:08
Αν κάποιος έχει μονο εξατμήσεις υπάρχουν ρυθμήσεισ για τις βίδες στανταρ που παίζουν σίγουρα; με στοκ ζιγκλέρ και βελόνες.

Lioulios
15/05/2014, 23:50
Υπάρχει ρύθμιση ...Δίνεις αέρα πειράζοντας τις μαμά βελόνες .


Το μόνο αρνητικό στην όλη υπόθεση είναι ,όπως μου είχαν πει όταν το έκανα στο δικό μου ότι δεν μπορείς να πηγαίνεις τάπα σταθερό γκάζι εθνική ...Θέλει παιξίματα το γκάζι ...Να πριονίζει .

AdvTraveller
16/05/2014, 00:58
Εννούσα αν υπαρχουν στανταρ settings για να κανουμε.

DrBig
16/05/2014, 13:12
Αν κάποιος έχει μονο εξατμήσεις υπάρχουν ρυθμήσεισ για τις βίδες στανταρ που παίζουν σίγουρα; με στοκ ζιγκλέρ και βελόνες.

Με εξατμισεις θα χρειαστει να ανεβασεις τις βελονες στην 3η θεση απο την στοκ 2η.
Κατα την γνωμη μου, με το μαμα φιλτροκουτι, το μοτερ θα παιζει παντα καλλιτερα με ταπες στις εξατμισεις.
Δοκιμασε τις βιδες στις 1 με 1.5 στροφες εξω με τα φλοτερ στα 3μμ (στοκ).
Ακομα καλλιτερα βαλε τα φλοτερ στα 3.5μμ με βιδες 1.5 στροφες εξω.
Αλλα καθε μηχανακι ειναι ελαφρως διαφορετικο...

AdvTraveller
16/05/2014, 16:03
Με εξατμισεις θα χρειαστει να ανεβασεις τις βελονες στην 3η θεση απο την στοκ 2η.
Κατα την γνωμη μου, με το μαμα φιλτροκουτι, το μοτερ θα παιζει παντα καλλιτερα με ταπες στις εξατμισεις.
Δοκιμασε τις βιδες στις 1 με 1.5 στροφες εξω με τα φλοτερ στα 3μμ (στοκ).
Ακομα καλλιτερα βαλε τα φλοτερ στα 3.5μμ με βιδες 1.5 στροφες εξω.
Αλλα καθε μηχανακι ειναι ελαφρως διαφορετικο...

Σε ευχαριστώ για τις απαντησεις σου με έχεισ βοηθήσει πολύ.
κάτι τελευταίο η στάθμη των φλοτέρ πως λειτουργεί διαβάζω ότι ρυθμίζετε για ποιό λόγο;

DrBig
16/05/2014, 16:53
Σε ευχαριστώ για τις απαντησεις σου με έχεισ βοηθήσει πολύ.
κάτι τελευταίο η στάθμη των φλοτέρ πως λειτουργεί διαβάζω ότι ρυθμίζετε για ποιό λόγο;

Η σταθμη επιρεαζει τα πολυ μικρα ανοιγματα γκαζιου και προσφερει το fine tuning στα pilots στα οποια εχεις μονες επιλογες #42 η #45. Για παραδειγμα, το δικο μου με βελονες στην 3η θα ηθελε οπως βλεπω στο afr ιδανικα #40ρι το οποιο ομως δεν υπαρχει.

Juohmaru!
16/05/2014, 17:10
Με εξατμισεις θα χρειαστει να ανεβασεις τις βελονες στην 3η θεση απο την στοκ 2η.
Κατα την γνωμη μου, με το μαμα φιλτροκουτι, το μοτερ θα παιζει παντα καλλιτερα με ταπες στις εξατμισεις.
Δοκιμασε τις βιδες στις 1 με 1.5 στροφες εξω με τα φλοτερ στα 3μμ (στοκ).
Ακομα καλλιτερα βαλε τα φλοτερ στα 3.5μμ με βιδες 1.5 στροφες εξω.
Αλλα καθε μηχανακι ειναι ελαφρως διαφορετικο...


Η σταθμη επιρεαζει τα πολυ μικρα ανοιγματα γκαζιου και προσφερει το fine tuning στα pilots στα οποια εχεις μονες επιλογες #42 η #45. Για παραδειγμα, το δικο μου με βελονες στην 3η θα ηθελε οπως βλεπω στο afr ιδανικα #40ρι το οποιο ομως δεν υπαρχει.

Δόκτορα είσαι ένας μικρός μάγος...! :a012:
Κάποια στιγμή θα χρειαστώ τα μαγικά σου και για το δικό μου 950....:beer:

DrBig
16/05/2014, 17:30
Μεσα....οποιος θελει οτιδηποτα εδω ειμεθα!

erotisakias
20/05/2014, 22:49
Μεσα....οποιος θελει οτιδηποτα εδω ειμεθα!

με ζίγκλερ 5 νούμερα μεγαλύτερα (νομίζω πως μου είπε ο μάστορας 160/165 αντί 155/160) ποια είναι η ρύθμιση για τις βελόνες? Μπορούν να μείνουν σε αρχικές ρυθμίσεις? Ευχαριστώ

DrBig
21/05/2014, 06:53
με ζίγκλερ 5 νούμερα μεγαλύτερα (νομίζω πως μου είπε ο μάστορας 160/165 αντί 155/160) ποια είναι η ρύθμιση για τις βελόνες? Μπορούν να μείνουν σε αρχικές ρυθμίσεις? Ευχαριστώ

Θα το ξερεις μονο αν δοκιμασεις....Ισως θελει και βελονες στην 3η και μεγαλυτερα ζιγκλερ αλλα παλι ισως τα 165/160 να ειναι μεγαλα και να πρεπει να βαλεις 158/162

erotisakias
25/05/2014, 10:57
Θα το ξερεις μονο αν δοκιμασεις....Ισως θελει και βελονες στην 3η και μεγαλυτερα ζιγκλερ αλλα παλι ισως τα 165/160 να ειναι μεγαλα και να πρεπει να βαλεις 158/162

Νομίζω πως πρέπει να δώσω και άλλες πληροφορίες για τη βοήθεια που ζητώ..Η μηχανή η δική μου είναι ένα Κτμ 950 Adv του 2005 με akrapovic και φίλτρο k&N. Όταν το αγόρασα η κατανάλωση μου φάνηκε στο θεό (9-11) μύριζε αρκετά καυσαέριο και ήταν και ξετάπωτο. Τα μπουζί έδειχναν σχετικά πλούσιο μίγμα. Αρχικά το τάπωσα. Μετά στο σέρβις που του έκανα ο μηχανικός (Ktm εξουσιοδ.) μου είπε ότι τα ζίγκλερ είναι 160/165 αντί 155/160 και οι βελόνες 3 θέσεις πάνω από το κανονικό (ή στη θέση 3 και δεν κατάλαβα καλά) και κατα την γνώμη του αυτό το μίγμα είναι αρκετά πλούσιο. Έτσι αφήσαμε τα ζιγκλέρ και βάλαμε βελόνες σε θέση "μαμά". Η κατανάλωση έπεσε σε 7,9 με 8,3 εθνική με 120-130 και δύο άτομα..τότε διάβασα για αυτό

316880

το οποίο λένε πως προήλθε από φτωχό μίγμα σε μηχανή με ακράπες που πήγαινε 210+ για καμία 10αρια χιλιόμετρα. Και φυσικά τότε κατάλαβα πως μάλλον έχουμε να κάνουμε με μια σοβαρή κατάσταση. Στον μηχανικό δεν φάνηκε από την εικόνα τόσο στεγνή η βαλβίδα και λέει ότι μάλλον ήταν η κακιά στιγμή. Εγώ πάλι θέλω να είμαι σίγουρος. Τώρα δεν ξέρω τι πρέπει να ρώτησω.. Μάλλον θα ήθελα να έχω μια ρύθμιση ασφαλείας με τάπες, μια χωρίς τάπες, και να μην καίει τον Μαμιδάκη σε κάθε βόλτα..Ευχαριστώ..

DrBig
25/05/2014, 11:32
Η καταναλωση σου εξακολουθει να ειναι μεγαλη, με αυτη την ταχυτητα θα πρεπει να καιει γυρω στα 6 με 6.5 στα 100
Θα προτεινα βελονες στην 3η, ταπες και μαμα ζιγκλερ και να αποφευγεις τα παρατεταμενα γκαζια μεχρι να βαλεις ενα wideband για να δεις τι γινεται στο δρομο σε πραγματικες συνθηκες.
Ακομα θα προτεινα γραναζωμα πιο κοντο απο το 17/42 που φοραει η μηχανη απο το εργοστασιο, δοκιμασε 16/42.

AdvTraveller
25/05/2014, 23:09
Νομίζω πως πρέπει να δώσω και άλλες πληροφορίες για τη βοήθεια που ζητώ..Η μηχανή η δική μου είναι ένα Κτμ 950 Adv του 2005 με akrapovic και φίλτρο k&N. Όταν το αγόρασα η κατανάλωση μου φάνηκε στο θεό (9-11) μύριζε αρκετά καυσαέριο και ήταν και ξετάπωτο. Τα μπουζί έδειχναν σχετικά πλούσιο μίγμα. Αρχικά το τάπωσα. Μετά στο σέρβις που του έκανα ο μηχανικός (Ktm εξουσιοδ.) μου είπε ότι τα ζίγκλερ είναι 160/165 αντί 155/160 και οι βελόνες 3 θέσεις πάνω από το κανονικό (ή στη θέση 3 και δεν κατάλαβα καλά) και κατα την γνώμη του αυτό το μίγμα είναι αρκετά πλούσιο. Έτσι αφήσαμε τα ζιγκλέρ και βάλαμε βελόνες σε θέση "μαμά". Η κατανάλωση έπεσε σε 7,9 με 8,3 εθνική με 120-130 και δύο άτομα..τότε διάβασα για αυτό

316880

το οποίο λένε πως προήλθε από φτωχό μίγμα σε μηχανή με ακράπες που πήγαινε 210+ για καμία 10αρια χιλιόμετρα. Και φυσικά τότε κατάλαβα πως μάλλον έχουμε να κάνουμε με μια σοβαρή κατάσταση. Στον μηχανικό δεν φάνηκε από την εικόνα τόσο στεγνή η βαλβίδα και λέει ότι μάλλον ήταν η κακιά στιγμή. Εγώ πάλι θέλω να είμαι σίγουρος. Τώρα δεν ξέρω τι πρέπει να ρώτησω.. Μάλλον θα ήθελα να έχω μια ρύθμιση ασφαλείας με τάπες, μια χωρίς τάπες, και να μην καίει τον Μαμιδάκη σε κάθε βόλτα..Ευχαριστώ..


Η κατανάλωση που λες με τα στοιχεία που δίνεις είναι τεραστια. Το πιθανοτερο να μην την εχεις μετρησει σωστά. Γιατι και με τις ρυθμήσεις πιο ακραίες απο μαμά πάλι ειπναι τρελό το νούμερο.

Πήγα Γιαννενα προχθές απο Αθήνα το γελμισα καλά. Έκανα 306 χλμ και αναψε ρεζερβα εβαλα πάλι φουλ καυσιμο εκανα υπολογισμούς και βγήκε 5,8 λιτρα/100. Εθνική απο 130 εως 150 σταθερα μονος μου.

Το καλύτερο ειπναι να μπει ένα whiteband (όπως πολύ σωςτά είπε ο από πάνω μου) να δεις ακριβώς σε πραγματικό χρόνο τι γίνετε.

Ξέρει κανείς στο 950 πόσο πρέπει να ειπναι το Λ; Ο λόγος καυσίμου αέρα στο φουλ γκάΖι μετρημένος με το όργανο;

DrBig
26/05/2014, 06:36
Ξέρει κανείς στο 950 πόσο πρέπει να ειπναι το Λ; Ο λόγος καυσίμου αέρα στο φουλ γκάΖι μετρημένος με το όργανο;

12.8 με 13.0 με 5η η 6η και σιγα ανοιγομενο γκαζι μεχρι την τελικη.

AdvTraveller
26/05/2014, 09:28
12.8 με 13.0 με 5η η 6η και σιγα ανοιγομενο γκαζι μεχρι την τελικη.

Τον λόγο Λ νονίζω οτι τον μετράς με φουλ ανοιχτό γκάζι με τις ταχυτητες που προανεφερες. Το στοιχειομετρικό στην βενζίνη ειπναι το 14. Βέβαια δεν ειπναι εφικτό στην πράξη γιατί θα καταστρέψουμε τον κινητήρα μας. Στα πιεσμένα τούρμπο φτάνουν μεχρι και Λ 11 για να ψηχουν το μοτέρ και να εχουν πιο ασφαλείς ρυθμήσεις.

erotisakias
26/05/2014, 11:24
Η κατανάλωση που λες με τα στοιχεία που δίνεις είναι τεραστια. Το πιθανοτερο να μην την εχεις μετρησει σωστά. Γιατι και με τις ρυθμήσεις πιο ακραίες απο μαμά πάλι ειπναι τρελό το νούμερο.

Πήγα Γιαννενα προχθές απο Αθήνα το γελμισα καλά. Έκανα 306 χλμ και αναψε ρεζερβα εβαλα πάλι φουλ καυσιμο εκανα υπολογισμούς και βγήκε 5,8 λιτρα/100. Εθνική απο 130 εως 150 σταθερα μονος μου.

Το καλύτερο ειπναι να μπει ένα whiteband (όπως πολύ σωςτά είπε ο από πάνω μου) να δεις ακριβώς σε πραγματικό χρόνο τι γίνετε.

Ξέρει κανείς στο 950 πόσο πρέπει να ειπναι το Λ; Ο λόγος καυσίμου αέρα στο φουλ γκάΖι μετρημένος με το όργανο;

μπα..μια χαρά ήταν μετρημένη..Φουλ τα ρεζερβουαρ μέχρι τάπα, έκανα 150 χιλιόμετρα, φουλ τα ρεζερβουάρ μέχρι τάπα και διαιρέσεις (με λίτρα όχι με χρήματα :lol:)..και αυτό το έκανα δυο-τρεις φορές..

DrBig
26/05/2014, 11:30
Τον λόγο Λ νονίζω οτι τον μετράς με φουλ ανοιχτό γκάζι με τις ταχυτητες που προανεφερες.

με φουλ γκαζι χωρις να επιταχυνει πλεον το μηχανακι

erotisakias
26/05/2014, 11:31
Η ktm που τις πουλά τις εξατμήσεις με τα adv, δεν έχει δώσει κάποιες ρυθμίσεις? ρωτώ διότι το εξάρτημα που λέμε έχει ένα 150αρι(ebay εκτός και αν κάνω λάθος). Αν δεν είναι εύκολο στην τοποθέτηση, δεν θέλεις και κανα 50αρικο μάστορα? και φυσικά πρέπει να ξέρεις τι ψάχνεις να κάνεις..και γω δεν ξέρω..:) Δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να αρχίζω να σκαλίζω σε τέτοιο επίπεδο και στη επαρχία δεν είμαι σίγουρος πόσα μαστόρια ξέρουν.Εκτός αν είναι κάτι απλό και δεν το έχω καταλάβει..Υπάρχει κάποιος που το κάνει?

DrBig
26/05/2014, 11:50
Η ktm που τις πουλά τις εξατμήσεις με τα adv, δεν έχει δώσει κάποιες ρυθμίσεις? ρωτώ διότι το εξάρτημα που λέμε έχει ένα 150αρι(ebay εκτός και αν κάνω λάθος). Αν δεν είναι εύκολο στην τοποθέτηση, δεν θέλεις και κανα 50αρικο μάστορα? και φυσικά πρέπει να ξέρεις τι ψάχνεις να κάνεις..και γω δεν ξέρω..:) Δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να αρχίζω να σκαλίζω σε τέτοιο επίπεδο και στη επαρχία δεν είμαι σίγουρος πόσα μαστόρια ξέρουν.Εκτός αν είναι κάτι απλό και δεν το έχω καταλάβει..Υπάρχει κάποιος που το κάνει?

Με τις μικρες ταπες και στοκ ρυθμισεις παντου (εκτος της βελονας στην μεσαια θεση) θα δουλεψει ικανοποιητικα εκτος αν κανει πολυ κρυο. Ισως (το πιθανοτερο) να χρειαστει να πειραξεις και βιδες καυσιμου μιση με μια στροφη μεσα απο στοκ. Η θεση των βελονων επιρεαζει και την λειτουργια των κυριως ζιγκλερ.

Χωρις ταπες με στοκ φιλτροκουτι και φιλτρο θα εβαζα το πολυ +5 στα κυρια ζιγκλερ

Με τις μεγαλες ταπες κατι λιγοτερο απο +5

Αλλα καθε μηχανακι επαναλαμβανω ειναι λιγο διαφορετικο.

Επισης...τα περισσοτερα μηχανακια λειτουργουν γραμμικα και ομορφα μονο οταν ο ρυθμος ροης απο το φιλτροκουτι ειναι αναλογος με τον ρυθμο εκπνοης απο την εξατμιση. Το στοκ σνορκελ στο φιλτροκουτι
μειωνει την αποκριση στο γκαζι και καλο θα ειναι να υπαρχει και μια αναλογη μειωση στην εξατμιση, ακα οι ταπες...