PDA

View Full Version : Τελικά τα κράνη ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ??? και αν ναι ποια?



Tropeas
06/10/2005, 14:56
Απο όσο ξέρω και έχω ακούσει μέχρι τώρα το κράνος αν είναι ξυσιμο και φαγωμα οκ δεν εχει πρόβλημα...

όμως υπάρχει πιθανότητα απο την κρούση να εχει κάπου ραγίσει που δεν φαίνεται...

Ελενξετέ το εξωνυχιστικά στα ακρα, δηλαδή περιφερειακά στα σημεία που το κράνος τελειώνει σαν υλικό, εκεί δηλαδή που ενα ραγισμα μπορεί να ξεκινήσει...

Υπάρχουν μαγαζιά "επισκευής" για κράνη με τέτοια μικρο ξυσίματα στην Ελλάδα ή τουλαχιστον που να βεβαιώνουν υπεύθυνα αν το κράνος μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί?

αν κάποιος ξέρει ας γράψει, κάποιος μου χε πει ότι είναι μια τεχνική σαν "ραματα" ας το πουμε που διορθωνει τα "ψιλά" επικολώντας κομματια ανθρακωνιμάτινου δικτυώματος...

αλλά όλα αυτά υπο προυποθέσεις...


25530

McGyver
06/10/2005, 15:13
Θα αναφέρω ό,τι θυμάμαι από ένα άρθρο που είχα διαβάσει στο Internet για τα κράνη...
Το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη, δεδομένου πως μπορεί να πρόκειται απλά για τρόπο να αυξάνουν τις πωλήσεις...

Λοιπόν, όσον αφορά σε γδαρσίματα και ξυσίματα αυτά απλώς επηρεάζουν την αισθητική του κράνους και τίποτε περισσότερο...

Όσον αφορά όμως στις κρούσεις, η πτώση από ύψος λιγότερο του ενός μέτρου καθιστά το κράνος άχρηστο ως προς την ασφάλεια που μπορεί πλέον να προσφέρει...

Όσο παράλογο και αν ακούγεται αυτό, εξηγείται ως εξής:
Τα κράνη κατασκευάζονται ούτως ώστε ο "αφρός" που περιέχουν να παραμορφώνεται κατά την κρούση "απλώνοντας" τη δύναμη που ασκείται στο κεφάλι μας...
Αντίστοιχα δηλαδή με μία πινέζα, την οποία αν πατήσουμε από το "κεφάλι" δε θα πάθουμε τίποτα, ενώ αν με την ίδια δύναμη πιέσουμε τη μύτη της, θα την καρφώσουμε στο δάχτυλό μας.
Από τη στιγμή λοιπόν που το κράνος χτυπηθεί και παραμορφωθεί ο "αφρός" σε μία επόμενη κρούση δεν παρέχει προστασία...

Η παραπάνω προσέγγιση νομίζω πως αποκλείει το ενδεχόμενο επισκευής ενός κράνους μετά από χτύπημα...
Είτε φαίνεται ραγισμένο, είτε όχι...

Τα κράνη είναι "μίας χρήσης"...

OldMan
06/10/2005, 16:56
:wave2: :wave2: :wave2:

Εξαρτάται από το είδος της επισκευής !!!

Επισκευές στα κράνη γίνονται (μέχρι ένα βαθμό...) στο εξωτερικό τους τμήμα (κέλυφος) και ΜΟΝΟ !!!
(Και εξαρτάται από το υλικό κατασκευής...).

Ο "αφρός" μέσα στο κράνος, όσο και αν μοιάζει με "φελιζόλ" ή κάτι αντίστοιχο, είναι Αντιστρεπτά Θερμοδιογκούμενο Πολυστυ(η)ρένιο (ελεύθερη απόδοση στα Ελληνικά...), πράγμα που σημαίνει ότι, για να γλυτώσει την κεφάλα μας από σπάσιμο, "απορροφάει" την ενέργεια της κρούσης μέσω δικής του παραμόρφωσης.

Μπορεί, μετά από ένα "κοπάνημα", το εξωτερικό (κέλυφος) του κράνους να να φαίνεται Ο.Κ., αλλά (πιθανόν) να έχει υποστεί "αλλοιώσεις" η δομή του υλικού με αποτέλεσμα, στην επόμενη κρούση να ανοίξει "σαν γαρύφαλο", χωρίς να επιτελέσει τον ρόλο του (ο οποίος είναι να μεταφέρει "εξομαλυμένα" τις εξωτερικές δυνάμεις στο εσωτερικό του κράνους, δηλ. στην κεφάλα μας...) !!!

:wave2: :beer: :wave2:

Tropeas
06/10/2005, 23:43
Αρα τελικά αν δούμε παραμορφωμένο εσωτερικό πάει για πέταμα αλλά απο ενα ψιλο εξωτερικό μπορεί να πάει για φτιάξιμο? (δεν εννοώ βάψιμο αν είναι απλά γδαρμένο...:rolleyes: )

McGyver
06/10/2005, 23:59
Το θέμα είναι πως η παραμόρφωση του εσωτερικού μπορεί να μην είναι εμφανής...

Tropeas
07/10/2005, 00:18
Καλα έτσι και αλλιώς θέλω καινούριο κράνος αλλά λες? η κρούση με τα αποτελέσματα που βλέπετε στην φωτό ήταν με 25-30χλμ και δεν υπήρχε δύναμη για να μεταβληθεί ο όγκος του εσωτερικού αφρόδους υλικού ούτε έχω κατα λάβει καμιά διαφορά στην προσαρμογή στο κεφάλι μου, δηλαδή το εξωτερικό που έχει ραγίσει δεν είναι πιο πιθανό σε επόμενο χτύπημα να προχωρήσει το ράγισμα και να το ανοίξει στην μέση?

McGyver
07/10/2005, 08:58
Κατά την ταπεινή μου άποψη, χτύπημα με 25 χιλιόμετρα είναι αρκετό για να παραμορφώσει το εσωτερικό του κράνους...

The Animal
07/10/2005, 09:58
Αν ζουσαμε Γερμανία ή Ιταλία θα σου έλεγα να πας στην αντιπροσωπεία για ελέγχο....αλλα εδω αν πούμε κατι τέτοιο στους αντιπροσώπους θα γελάσουν! Κατι παιδιά μου είχαν πει οτι κ στις διεθνής εκθέσεις οι μεγάλες εταιρείες (Arai Shoei...) σου κάνουν δωρεαν έλεγχο του κράνους σου!

Ολα τα παραπάνω μου τα έχουν πει κ δεν έχω προσωπική σχετική εμπειρία...αν καποιος ξέρει ας με διορθώσει!

:wave2: