PDA

View Full Version : Η εξάτμιση, ανεβάζει την κατανάλωση ;



PetranGR
14/07/2013, 11:55
Καλημέρα απο εμένα.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση εφόσων το "τελικό" απο την μέση του σωλήνα και πίσω το αλλάξεις, χάνεις κάμποσα κιλά σε συνάρτηση με την αρχική μαμά εξάτμιση που υπάρχει και όπως λέει και η ιστοσελίδα της εταιρίας κερδίσεις 1-2 άλογα,τότε αυξάνετε και η κατανάλωση η δεν παίζει ρόλο ;

Η σκέψη μου ;
Εφόσων παίρνει αυτά τα 1-2 άλογα λογικό είναι να ανεβάζει και κατανάλωση.

Έχω βάλει πάνω Yoshimura RS-5 Carbon ,απο το εξωτερικό που πήρα το τελικό όμως δηλαδή απο τους λαιμούς το τέλος τους και πίσω.

295579

Aυτό ακριβώς,έχω κάνει μερικά χλμ. και είδα ή έχω την αίσθηση ότι άλλαξε η κατανάλωση.

Ιδέα μου είναι , ή επειδή έχει καινούργιο ήχο αλλάζω το χεράκι μου και το γυρνάω πιο πολλύ με αποτέλεσμα να καίει παραπάνω ;

Γνώμες.

Ευχαριστώ,και καλημέρα :)

KostasV2
14/07/2013, 12:01
... ή επειδή έχει καινούργιο ήχο αλλάζω το χεράκι μου και το γυρνάω πιο πολλύ με αποτέλεσμα να καίει παραπάνω ;

Καθόλου απίθανο... ;)

devil's animal
14/07/2013, 12:16
1ον στο μηχανακι που πηρες δεν θα'πρεπε να κοιτας καταναλωση... δεν το πηρες για να πηγαινεις οικονομικα στον προορισμο σου...το πηρες για να πηγαινεις διασκεδαστικα...
2ον οταν αλλαξει το τελικο και βγει ο καταλυτης κανονικα θα επρεπε να μειωνεται η καταναλωση, διοτι ο κινητης "αναπνεει" πιο ελευθερα ή αν θελεις μπορει και εκτονωνει τα καυσαερια πιο ελευθερα..εκει οφειλεται και η μικρη αυξηση ιπποδυναμης...
λογω ρυπων λοιπον και συναφων π@παροοδηγιων ΕΕ μπαινουν περιοριστες για να κατεβασουν τα καυσαερια σε "επιθυμητα" επιπεδα και να παρει το μηχανακι εγκριση για παραγωγη...
3ον το πιθανοτερο ειναι λογω του ηχου και της "αισθησης" της παραπανω δυναμης να τραβας 5-6 γκαζιες περισσοτερες απο πριν και να σου καιει κανα μισολιτρο στα 100χλμ παραπανω απο πριν...

χαλαρωσε και μην αγχεσαι..
:wave2:

karellen
14/07/2013, 12:21
[...]
2ον οταν αλλαξει το τελικο και βγει ο καταλυτης κανονικα θα επρεπε να μειωνεται η καταναλωση, διοτι ο κινητης "αναπνεει" πιο ελευθερα ή αν θελεις μπορει και εκτονωνει τα καυσαερια πιο ελευθερα..εκει οφειλεται και η μικρη αυξηση ιπποδυναμης...
λογω ρυπων λοιπον και συναφων π@παροοδηγιων ΕΕ μπαινουν περιοριστες για να κατεβασουν τα καυσαερια σε "επιθυμητα" επιπεδα και να παρει το μηχανακι εγκριση για παραγωγη...

:wave2:
Α γεια σου.
Στο ΧΤΧ πείραξα λίγο τις μαμά εξατμίσεις και είναι πλέον πιο 'ελευθέρας' αλλά έχω και λιγώτερη κατανάλωση.
Μετρημένα και ανέλπιστα!

PetranGR
14/07/2013, 12:35
Καθόλου απίθανο... ;)

πάλι καλά το σκέφτηκα δηλαδή.


1ον στο μηχανακι που πηρες δεν θα'πρεπε να κοιτας καταναλωση... δεν το πηρες για να πηγαινεις οικονομικα στον προορισμο σου...το πηρες για να πηγαινεις διασκεδαστικα...
2ον οταν αλλαξει το τελικο και βγει ο καταλυτης κανονικα θα επρεπε να μειωνεται η καταναλωση, διοτι ο κινητης "αναπνεει" πιο ελευθερα ή αν θελεις μπορει και εκτονωνει τα καυσαερια πιο ελευθερα..εκει οφειλεται και η μικρη αυξηση ιπποδυναμης...
λογω ρυπων λοιπον και συναφων π@παροοδηγιων ΕΕ μπαινουν περιοριστες για να κατεβασουν τα καυσαερια σε "επιθυμητα" επιπεδα και να παρει το μηχανακι εγκριση για παραγωγη...
3ον το πιθανοτερο ειναι λογω του ηχου και της "αισθησης" της παραπανω δυναμης να τραβας 5-6 γκαζιες περισσοτερες απο πριν και να σου καιει κανα μισολιτρο στα 100χλμ παραπανω απο πριν...

χαλαρωσε και μην αγχεσαι..
:wave2:

Σ'ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία αγορίνα.Γιατί με ζώσαν τα φύδια,δεν την κοιτάω απλά μου φάνηκε περίεργο.Οπότε μάλλον το χεράκι παίζει πλεόν :P
Με κατάλαβες πλέον θα γεράσω νωρίς εγώ με τόσο άγχος! χαχα


Α γεια σου.
Στο ΧΤΧ πείραξα λίγο τις μαμά εξατμίσεις και είναι πλέον πιο 'ελευθέρας' αλλά έχω και λιγώτερη κατανάλωση.
Μετρημένα και ανέλπιστα!

Γκούντ γκούντ!

spyrakos35
14/07/2013, 16:39
Απο μονη της μπορει απλα να κανει μια τρυπα στο νερο......

SuperSonic
14/07/2013, 16:52
Καλημέρα απο εμένα.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση εφόσων το "τελικό" απο την μέση του σωλήνα και πίσω το αλλάξεις, χάνεις κάμποσα κιλά σε συνάρτηση με την αρχική μαμά εξάτμιση που υπάρχει και όπως λέει και η ιστοσελίδα της εταιρίας κερδίσεις 1-2 άλογα,τότε αυξάνετε και η κατανάλωση η δεν παίζει ρόλο ;

Η σκέψη μου ;
Εφόσων παίρνει αυτά τα 1-2 άλογα λογικό είναι να ανεβάζει και κατανάλωση.

Έχω βάλει πάνω Yoshimura RS-5 Carbon ,απο το εξωτερικό που πήρα το τελικό όμως δηλαδή απο τους λαιμούς το τέλος τους και πίσω.



Aυτό ακριβώς,έχω κάνει μερικά χλμ. και είδα ή έχω την αίσθηση ότι άλλαξε η κατανάλωση.

Ιδέα μου είναι , ή επειδή έχει καινούργιο ήχο αλλάζω το χεράκι μου και το γυρνάω πιο πολλύ με αποτέλεσμα να καίει παραπάνω ;

Γνώμες.

Ευχαριστώ,και καλημέρα :)


Η ιπποδυναμη που περνεις απο την αλλαγη της εξατμισης δεν εχει καποια επιπτωση στην καταναλώση
ιδια καταναλωση εχεις απλα τα καυσαερια φευγουν ποιο ελευθερα σε σχεση με πριν[καταλυτες].

Η διαφορα στην καταναλωση που θα δεις ειναι καθαρα απο το δεξι σου χερι.

ΥΓ Επισης το ιδιο ειναι αν βαλεις αλλη εισοδο αερα και ρουφαει ποιο πολυ,δηλαδη αν δεν αλλαξεις χαρτογραφηση παλι το ιδιο καυσιμο θα καταναλωνει.

PetranGR
14/07/2013, 16:58
Η ιπποδυναμη που περνεις απο την αλλαγη της εξατμισης δεν εχει καποια επιπτωση στην καταναλώση
ιδια καταναλωση εχεις απλα τα καυσαερια φευγουν ποιο ελευθερα σε σχεση με πριν[καταλυτες].

Η διαφορα στην καταναλωση που θα δεις ειναι καθαρα απο το δεξι σου χερι.

τέλεια τέλεια :)

kotsosre
14/07/2013, 19:21
Το χέρι φταίει για όλα...(το δεξί)
Ούτε στο Commander δεν ανεβαίνει η κατανάλωση,πόσο μάλλον στο τελικό.
Είναι πιο ελαφριά,πιο ελεύθερη και έχει ωραιότερο ήχο γι' αυτό αυξήθηκε η κατανάλωση.:lol:

daz
14/07/2013, 19:57
Και όμως, η κατανάλωση μπορεί να αυξήθηκε!

spyrakos35
14/07/2013, 20:55
Και όμως, η κατανάλωση μπορεί να αυξήθηκε!


Απο μονη της μπορει απλα να κανει μια τρυπα στο νερο......

το είπα και γω πιο πάνω αλλά δεν πειράζει.....

άσε να το μάθει εμπειρικά ο πετράν το κόλπο ;)

PetranGR
14/07/2013, 21:54
νταξει βρε παιδιά,το ψιλο έπιασα το πράγμα.Απλά είπα μήπως 1/100 υπάρχει κάτι άλλο που δεν πρόσεξα.

Όντως το δεξί χέρι δεν παέι όπως πρίν γιατί μείοντα κιλά πρόσθεσε και τόν ωράιο ήχο..τότε έχουμε άλλο αποτέλεσμα :)

kotsosre
15/07/2013, 03:22
νταξει βρε παιδιά,το ψιλο έπιασα το πράγμα.Απλά είπα μήπως 1/100 υπάρχει κάτι άλλο που δεν πρόσεξα.

Όντως το δεξί χέρι δεν παέι όπως πρίν γιατί μείοντα κιλά πρόσθεσε και τόν ωράιο ήχο..τότε έχουμε άλλο αποτέλεσμα :)

True!:beer:

TROOPER
15/07/2013, 09:57
Και όμως, η κατανάλωση μπορεί να αυξήθηκε!

;):beer:

sniper
15/07/2013, 09:59
Το πιθανότερο είναι να καις παραπάνω βενζίνη σταματημένος.

OldMan
15/07/2013, 10:11
Το πιθανότερο είναι να καις παραπάνω βενζίνη σταματημένος.
Άμα αναπνέει και τα καυσαέρια, καίει και εγκεφαλικά κύτταρα...

sergiosm
15/07/2013, 10:28
οταν αλλαξει το τελικο και βγει ο καταλυτης

Sorry για το άσχετο, αλλά το να βγει ο καταλύτης εκτός από παράνομο, δεν είναι και ανθυγιεινό ;;;;

sniper
15/07/2013, 10:32
Sorry για το άσχετο, αλλά το να βγει ο καταλύτης εκτός από παράνομο, δεν είναι και ανθυγιεινό ;;;;

Είναι ηθικό όμως... Μας το ανεβάζει... :bawl:

devil's animal
15/07/2013, 10:39
Sorry για το άσχετο, αλλά το να βγει ο καταλύτης εκτός από παράνομο, δεν είναι και ανθυγιεινό ;;;;

και αντισυνταγματικο μη σου πω...αλλα ετσι οπως τα'χουν κανει, αντε να βρεις το δικιο σου...

sergiosm
15/07/2013, 10:45
Είναι ηθικό όμως... Μας το ανεβάζει... :bawl:

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

sergiosm
15/07/2013, 10:47
και αντισυνταγματικο μη σου πω...αλλα ετσι οπως τα'χουν κανει, αντε να βρεις το δικιο σου...

Πλάκα στην πλάκα (για το αντισυνταγματικό) επειδή αφορά στην προστασία του περιβάλλοντος ένα έχω να πω:

το νου σας μην σας πάρει χαμπάρι κανείς ... οικολόγος ...

:wave2:

OldMan
15/07/2013, 10:50
Όσο θεωρούμε ότι δεν είμαστε αναπόσπαστο κομμάτι του περιβάλλοντος, no problem...

(καρκίνο θα πάθουν οι σαλαμάντρες..)

sniper
15/07/2013, 10:51
Πλάκα στην πλάκα (για το αντισυνταγματικό) επειδή αφορά στην προστασία του περιβάλλοντος ένα έχω να πω:

το νου σας μην σας πάρει χαμπάρι κανείς ... οικολόγος ...

:wave2:

Έχεις δει ποτέ οικολόγο με μπουρί στην κ@λο;

sergiosm
15/07/2013, 10:55
Έχεις δει ποτέ οικολόγο με μπουρί στην κ@λο;

Δεν έτυχε ...

Λες να ... πετύχει ;;

:lol:

karellen
15/07/2013, 16:54
[...]
το νου σας μην σας πάρει χαμπάρι κανείς ... οικολόγος ...

:wave2:

...κι άμα είναι και γριά..

DrBig
15/07/2013, 18:47
Καλημέρα απο εμένα.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση εφόσων το "τελικό" απο την μέση του σωλήνα και πίσω το αλλάξεις, χάνεις κάμποσα κιλά σε συνάρτηση με την αρχική μαμά εξάτμιση που υπάρχει και όπως λέει και η ιστοσελίδα της εταιρίας κερδίσεις 1-2 άλογα,τότε αυξάνετε και η κατανάλωση η δεν παίζει ρόλο ;

Η σκέψη μου ;
Εφόσων παίρνει αυτά τα 1-2 άλογα λογικό είναι να ανεβάζει και κατανάλωση.

Έχω βάλει πάνω Yoshimura RS-5 Carbon ,απο το εξωτερικό που πήρα το τελικό όμως δηλαδή απο τους λαιμούς το τέλος τους και πίσω.

295579

Aυτό ακριβώς,έχω κάνει μερικά χλμ. και είδα ή έχω την αίσθηση ότι άλλαξε η κατανάλωση.

Ιδέα μου είναι , ή επειδή έχει καινούργιο ήχο αλλάζω το χεράκι μου και το γυρνάω πιο πολλύ με αποτέλεσμα να καίει παραπάνω ;

Γνώμες.

Ευχαριστώ,και καλημέρα :)


Η καταναλωση εχει να κανει με το ποσο καλο χαρτη εχεις σε σχεση με την εξατμιση. Εσυ θα εχεις καλο χαρτη για την εξατμιση αυτη?

PetranGR
15/07/2013, 19:26
Η καταναλωση εχει να κανει με το ποσο καλο χαρτη εχεις σε σχεση με την εξατμιση. Εσυ θα εχεις καλο χαρτη για την εξατμιση αυτη?

μα είναι ήδη πάνω.

Είπαμε εντάξει, παίζει ρόλο το χέρι.

daz
16/07/2013, 01:14
μα είναι ήδη πάνω.

Είπαμε εντάξει, παίζει ρόλο το χέρι.

Ξεκόλλα τη βελόνα και προσπάθησε να καταλάβεις τι θέλει να σου πει. Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο ούτε υπάρχει ένας χρυσός κανόνας που περιλαμβάνει τα πάντα.

PetranGR
16/07/2013, 10:02
Ξεκόλλα τη βελόνα και προσπάθησε να καταλάβεις τι θέλει να σου πει. Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο ούτε υπάρχει ένας χρυσός κανόνας που περιλαμβάνει τα πάντα.

δεν είμαι κολημένος στην βελόνα.
Προσπαθώ να πω οτι παίζει ρόλο και αυτό.
ΟΚ,εφόσων δεν έχω την κατάλλη χαρτογράφηση , πάω πάσο .Αν όντως είναι αυτό.

Θα δούμε

sniper
16/07/2013, 10:12
δεν είμαι κολημένος στην βελόνα.
Προσπαθώ να πω οτι παίζει ρόλο και αυτό.
ΟΚ,εφόσων δεν έχω την κατάλλη χαρτογράφηση , πάω πάσο .Αν όντως είναι αυτό.

Θα δούμε

Αυτό που σε ρωτάνε είναι αν έχεις Power commander φορτωμένο με χάρτη για το μηχανάκι σου και το συγκεκριμένο τελικό (άλλος χάρτης για ολόσωμη).

Αν δεν έχεις, η κατανάλωση παίζει να παραμένει η ίδια αλλά σίγουρα το μηχανάκι σου θα μπερδεύει σε κάποιο εύρος στροφών.

Ο ήχος είναι σαφώς καλύτερος.

PetranGR
16/07/2013, 10:35
Αυτό που σε ρωτάνε είναι αν έχεις Power commander φορτωμένο με χάρτη για το μηχανάκι σου και το συγκεκριμένο τελικό (άλλος χάρτης για ολόσωμη).

Αν δεν έχεις, η κατανάλωση παίζει να παραμένει η ίδια αλλά σίγουρα το μηχανάκι σου θα μπερδεύει σε κάποιο εύρος στροφών.

Ο ήχος είναι σαφώς καλύτερος.

σαφώς είναι,συμφωνώ μαζί σου.

Κατάλαβα και για το Commander, τι εννοούν τα παιδιά, απλά δεν γνώριζα αν ακόμα και για ένα τελικό χρειάζετε Power Commander.
Νόμιζα οτι είναι το ίδιο και κυρίως νόμιζα οτι παντού θα είναι ίδια η κατανάλωση, αλλά πλεόν θα το τεστάρω μόλις βγώ εκτός πόλης ,πάλι σε ταξίδι και θα δώ με τον ίδιο ρυθμό αν καίει τα ίδια :)

Ευχαριστώ πάρα πολύ ;)

sniper
16/07/2013, 11:42
σαφώς είναι,συμφωνώ μαζί σου.

Κατάλαβα και για το Commander, τι εννοούν τα παιδιά, απλά δεν γνώριζα αν ακόμα και για ένα τελικό χρειάζετε Power Commander.
Νόμιζα οτι είναι το ίδιο και κυρίως νόμιζα οτι παντού θα είναι ίδια η κατανάλωση, αλλά πλεόν θα το τεστάρω μόλις βγώ εκτός πόλης ,πάλι σε ταξίδι και θα δώ με τον ίδιο ρυθμό αν καίει τα ίδια :)

Ευχαριστώ πάρα πολύ ;)

ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΚΑΙΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 'Η ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ.

kostaspetrou
16/07/2013, 13:22
σαφώς είναι,συμφωνώ μαζί σου.

Κατάλαβα και για το Commander, τι εννοούν τα παιδιά, απλά δεν γνώριζα αν ακόμα και για ένα τελικό χρειάζετε Power Commander.
Νόμιζα οτι είναι το ίδιο και κυρίως νόμιζα οτι παντού θα είναι ίδια η κατανάλωση, αλλά πλεόν θα το τεστάρω μόλις βγώ εκτός πόλης ,πάλι σε ταξίδι και θα δώ με τον ίδιο ρυθμό αν καίει τα ίδια :)

Ευχαριστώ πάρα πολύ ;)
1)Συνήθως(ίσως υπάρχουν και εξαιρέσεις) αν αλλάξεις μόνο(επαναλαμβάνω,ΜΟΝΟ) τα τελικά δε θες νέο χάρτη(ο οποίος γίνεται είτε μ'επαναχαρτογράφηση του μαμά εγκεφάλου,είτε με χρήση Power Commander,Bazzaz κλπ).
Τις ελάχιστες διαφορές σε απαιτήσεις τις διορθώνει αυτόματα η ECU διαβάζοντας τα νέα δεδομένα απ'τον μαμά αισθητήρα λ.
Εσύ βέβαια έχεις αλλάξει και μέρος του σωλήνα,οπότε ίσως άλλαξαν τα δεδομένα.
Αν αγχώνεσαι,μονταρε μόνο το τελικό και άσε το σωλήνα που αγόρασες εκτός.

Το βιβιλιαράκι της Yoshi λέει ότι θες remapping(νέο χάρτη) ή όχι;
2)Είναι πρακτικά απίθανο να μπορέσεις να μετρήσεις με ακρίβεια διαφορές σε κατανάλωση σε σχέση με πριν,διότι είσαι πιο καυλωμένος απ'τον ήχο και θα ρίχνεις γκαζιές,οπότε χαλάρωσε.
3)Αυτό που είπαν τα παιδιά παραπάνω ισχύει:δε σε νοιάζει η διαφορά στην κατανάλωση(αν θες πάρε παπί) αλλά το αν δουλευει σωστά ο κινητήρας σου.

PetranGR
16/07/2013, 13:59
ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΚΑΙΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 'Η ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ.

Εντάξει.


1)Συνήθως(ίσως υπάρχουν και εξαιρέσεις) αν αλλάξεις μόνο(επαναλαμβάνω,ΜΟΝΟ) τα τελικά δε θες νέο χάρτη(ο οποίος γίνεται είτε μ'επαναχαρτογράφηση του μαμά εγκεφάλου,είτε με χρήση Power Commander,Bazzaz κλπ).
Τις ελάχιστες διαφορές σε απαιτήσεις τις διορθώνει αυτόματα η ECU διαβάζοντας τα νέα δεδομένα απ'τον μαμά αισθητήρα λ.
Εσύ βέβαια έχεις αλλάξει και μέρος του σωλήνα,οπότε ίσως άλλαξαν τα δεδομένα.
Αν αγχώνεσαι,μονταρε μόνο το τελικό και άσε το σωλήνα που αγόρασες εκτός.

Το βιβιλιαράκι της Yoshi λέει ότι θες remapping(νέο χάρτη) ή όχι;
2)Είναι πρακτικά απίθανο να μπορέσεις να μετρήσεις με ακρίβεια διαφορές σε κατανάλωση σε σχέση με πριν,διότι είσαι πιο καυλωμένος απ'τον ήχο και θα ρίχνεις γκαζιές,οπότε χαλάρωσε.
3)Αυτό που είπαν τα παιδιά παραπάνω ισχύει:δε σε νοιάζει η διαφορά στην κατανάλωση(αν θες πάρε παπί) αλλά το αν δουλευει σωστά ο κινητήρας σου.

Τα είπες μαζεμένα και τα κατάλαβα καλύτερα.
Ακριβώς όπως τα είπες,έχω αλλάξει και ένα μέρος του σωλήνα.

Προς στιγμή Power Commander , Juice BOX Pro , Bazzaz Κτλ. δεν έχω πάρει

Δεν το έχω το βιβλιαράκι της Yoshimura. Δεν βρήκα κάτι τέτοιο. Κοίταξε όπως είπες δε παίζει και πολύ η κατανάλωση γιατί τώρα είναι τρέλα όπως λέμε με το θόρυβο και παίζει το χεράκι.

Αλλά το αν δουλεύει σωστά ο κινητήρας τι εννοείς ; Στα δικά μου μάτια τα μη-έμπειρα τόσο ,δεν ακούγεται κάτι ή άλλαξε κάτι ,αντιθέτως είδα μια μικρή διαφορά σχετικά στην δύναμη δεν ξέρω αν λέω κοτσάνα.
Όταν αφήνω το γκάζι απο 6000-7000 στροφές απλά παρπαρίζει λίγο παραπάνω.

Έτσι και αλλίως σήμερα μπήκε για Service (Το μεγάλο) και βαλβίδες και όλα στα 48.000 και είπα να τα ελένξει όλα αυτά γιατί την εξάτμιση την έβαλα μόνος μου :P
Οπότε θα δείξει ;)

kostaspetrou
16/07/2013, 14:25
Εντάξει.



Τα είπες μαζεμένα και τα κατάλαβα καλύτερα.
Ακριβώς όπως τα είπες,έχω αλλάξει και ένα μέρος του σωλήνα.

Προς στιγμή Power Commander , Juice BOX Pro , Bazzaz Κτλ. δεν έχω πάρει

Δεν το έχω το βιβλιαράκι της Yoshimura. Δεν βρήκα κάτι τέτοιο. Κοίταξε όπως είπες δε παίζει και πολύ η κατανάλωση γιατί τώρα είναι τρέλα όπως λέμε με το θόρυβο και παίζει το χεράκι.

Αλλά το αν δουλεύει σωστά ο κινητήρας τι εννοείς ; Στα δικά μου μάτια τα μη-έμπειρα τόσο ,δεν ακούγεται κάτι ή άλλαξε κάτι ,αντιθέτως είδα μια μικρή διαφορά σχετικά στην δύναμη δεν ξέρω αν λέω κοτσάνα.
Όταν αφήνω το γκάζι απο 6000-7000 στροφές απλά παρπαρίζει λίγο παραπάνω.

Έτσι και αλλίως σήμερα μπήκε για Service (Το μεγάλο) και βαλβίδες και όλα στα 48.000 και είπα να τα ελένξει όλα αυτά γιατί την εξάτμιση την έβαλα μόνος μου :P
Οπότε θα δείξει ;)
Λέγοντας αν δουλεύει σωστά ο κινητήρας,εννοώ αν το καύσιμο μίγμα είναι φτωχό ή πλούσιο σε βενζίνη.Αυτό μόνο με φορητό καυσαναλυτή και βόλτα σε δρόμο/πίστα διαπιστώνεται.

Για το βιβλιαράκι της Yoshimura(cbr600rr του 2007) κάνε κλικ εδώ:
http://www.yoshimura-rd.com/images/product/pdf/1227272.pdf.

Δε βλέπω να λέει για remapping,οπότε γράψτο στα παπάρια σου και καλές βόλτες! :D

PetranGR
16/07/2013, 15:06
Λέγοντας αν δουλεύει σωστά ο κινητήρας,εννοώ αν το καύσιμο μίγμα είναι φτωχό ή πλούσιο σε βενζίνη.Αυτό μόνο με φορητό καυσαναλυτή και βόλτα σε δρόμο/πίστα διαπιστώνεται.

Για το βιβλιαράκι της Yoshimura(cbr600rr του 2007) κάνε κλικ εδώ:
http://www.yoshimura-rd.com/images/product/pdf/1227272.pdf.

Δε βλέπω να λέει για remapping,οπότε γράψτο στα παπάρια σου και καλές βόλτες! :D

άντε αγόρι μου !

με φτιάξες τώρα ! :P

Το πολύ πολύ,αν δεί κάτι θα το δεί ο μηχανικός μετά απο όσα έχουν να γίνουν...

sniper
16/07/2013, 15:12
...

Το πολύ πολύ,αν δεί κάτι θα το δεί ο μηχανικός μετά απο όσα έχουν να γίνουν...

Mην παίρνεις όρκο.

DrBig
16/07/2013, 15:16
άντε αγόρι μου !

με φτιάξες τώρα ! :P

Το πολύ πολύ,αν δεί κάτι θα το δεί ο μηχανικός μετά απο όσα έχουν να γίνουν...

Οταν η αισιοδοξια γινει επαγγελμα θα σε ειδοποιησω :)

PetranGR
16/07/2013, 15:17
Mην παίρνεις όρκο.

ε φυσικά και δεν παίρνω αλλά μετά απο όλα αυτά, δεν μπορώ να κάνω κάτι στην τελική ΑΝ όντως δώ ΤΟΣΟ μεγάλη διαφορά και ΜΗ λειτουργία σωστή στον κινητήρα να κάνω αυτό που λέτε με την καυσανάλυση και βλέπουμε.Έως τότε;Απόλαυση του ήχου :)

kostaspetrou
16/07/2013, 15:23
άντε αγόρι μου !

με φτιάξες τώρα ! :P

Το πολύ πολύ,αν δεί κάτι θα το δεί ο μηχανικός μετά απο όσα έχουν να γίνουν...
Κοίτα,απ'τη στιγμή που η yoshimura κρατά τον καταλύτη και το μεγαλύτερο μέρος των μαμά λαιμών είσαι εντάξει.
Τώρα για το αν θα δει κάτι ο μηχανικός στο σέρβις,με κάλυψε ο sniper...

Δεν υπονοώ το παραμικρό για κανέναν,απλά ξέρω ότι όταν μπαίνεις σε τριπάκια χαρτογραφήσεων,ολόσωμων εξατμίσεων κλπ,δύσκολα θα κάτσει κάποιος ν'ασχοληθεί.
Ο λόγος:θέλει χρόνο,γνώσεις και χρήμα.
α)Οι σωστοί άνθρωποι θα κάνουν καλή δουλειά και χαλάλι τα λεφτά που θα πάρουν.
β)Οι ακόμα σωστότεροι θα κάνουν το α) ή αν δεν ευκαιρούν/θέλουν ν'ασχοληθούν, θα σου πουν "φίλε δεν μπορώ να σ'εξυπηρετήσω".
Τίμια εξήγηση.
γ)Τα κωλόπαιδα,ακόμα και αν αποδεδειγμένα έχουν γνώσεις και ικανότητες, ενδέχεται να σου υποσχεθούν ότι θα κάνουν δουλειά αλλά παίζει να βαρεθούν,να μην κάνουν τίποτα(η χειρότερα κακή δουλειά)και το μηχανάκι να δουλεύει σκατά..

Οπότε για να μην μπλέκει κανείς,βάζει μόνο τελικά(όπως εσύ)και διασκεδάζει !

sniper
16/07/2013, 15:25
ε φυσικά και δεν παίρνω αλλά μετά απο όλα αυτά, δεν μπορώ να κάνω κάτι στην τελική ΑΝ όντως δώ ΤΟΣΟ μεγάλη διαφορά και ΜΗ λειτουργία σωστή στον κινητήρα να κάνω αυτό που λέτε με την καυσανάλυση και βλέπουμε.Έως τότε;Απόλαυση του ήχου :)

OK το ψάχνεις παραπάνω απ' όσο πρέπει. Απόλαυσε τον ήχο, και πρόσεχε όταν κλείνεις το γκάζι να μην βάλεις φωτιά σε κανέναν.

DrBig
16/07/2013, 15:33
Εστω μηχανακι Χ με ανοιχτη εξατμιση Υ.
Βαζουμε powercommander και εστω ρυθμιζουμε στην εντελεια.
Μετα βλεπουμε τον τελειο χαρτη που μας φτιαξανε και παρατηρουμε οτι ειναι διασπαρτος απο +/- 5, 10, μεχρι και 15% διορθωση καυσιμου σε πολλες περιοχες στροφων και TPS.
Δεν θελω να πω κατι μ'αυτο, απλα το αναφερω.

kotsosre
18/07/2013, 12:55
Όσοι του έγραψαν ότι θέλει commander με τελικό,καλύτερα να μην γράφουν.
Δεν μπορεί ο καθένας να γράφει τα δικά του.
Το "χρειάζεται" υποδηλώνει ανάγκη.Δεν υπάρχει ανάγκη να βάλει power commander,λοιπόν.

Η αλήθεια είναι ότι δεν χρειάζεται commander με τελικό αλλά εάν βάλεις,ακόμα καλύτερα.
Ούτε θα πάρει τίποτα στο χέρι,ούτε χρειάζεται να ταπώσει το Kleen.
Αυτά είναι για ολόσωμες και φίλτρα δεύτερου σταδίου που τότε λόγω ροής καυσαερίων και αέρα η μηχανή στεγνώνει επικίνδυνα.

DrBig
18/07/2013, 13:03
Όσοι του έγραψαν ότι θέλει commander με τελικό,καλύτερα να μην γράφουν.
Δεν μπορεί ο καθένας να γράφει τα δικά του.
Το "χρειάζεται" υποδηλώνει ανάγκη.Δεν υπάρχει ανάγκη να βάλει power commander,λοιπόν.

Η αλήθεια είναι ότι δεν χρειάζεται commander με τελικό αλλά εάν βάλεις,ακόμα καλύτερα.
Ούτε θα πάρει τίποτα στο χέρι,ούτε χρειάζεται να ταπώσει το Kleen.
Αυτά είναι για ολόσωμες και φίλτρα δεύτερου σταδίου που τότε λόγω ροής καυσαερίων και αέρα η μηχανή στεγνώνει επικίνδυνα.

Δηλαδη για σενα 'χρειαζεται' κατι μονο αν στην αντιθετη παιρνεις κατι αλλο στο χερι. Ειναι κι αυτο μια αποψη. :beer:

daz
18/07/2013, 13:07
Χρειάζεται commander ακόμα και αν δεν αλλάξει τίποτα. Με το που θα βγει απ' την βιτρίνα θέλει επαναχαρτογράφηση. Καλύτερα τώρα? :D

Nop δεν κάνω πλάκα!

kotsosre
18/07/2013, 13:13
Δηλαδη για σενα 'χρειαζεται' κατι μονο αν στην αντιθετη παιρνεις κατι αλλο στο χερι. Ειναι κι αυτο μια αποψη. :beer:

Αυτό υποδηλώνει ανάγκη,αν έχει αρνητική συνέπεια.


Χρειάζεται commander ακόμα και αν δεν αλλάξει τίποτα. Με το που θα βγει απ' την βιτρίνα θέλει επαναχαρτογράφηση. Καλύτερα τώρα? :D

Nop δεν κάνω πλάκα!

Ότι θέλει,θέλει αλλά δεν χρειάζεται (δεν είναι αναγκαίο).
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το εξηγήσω.

DrBig
18/07/2013, 13:24
Αυτό υποδηλώνει ανάγκη,αν έχει αρνητική συνέπεια.



Ότι θέλει,θέλει αλλά δεν χρειάζεται (δεν είναι αναγκαίο).
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το εξηγήσω.

Δηλαδη αν δωσεις τρια χρονια μισθο να παρεις το καινουργιο ψεκαστο 1000ρι και σου κανει τρυπες και σκασιματα στην αποδοση, δεν θα θεωρησεις αναγκαιο να το πας να το βαλεις στο πατο του αντιπροσωπου?

ΝΑΙ/ΟΧΙ/ΔΑ

kotsosre
18/07/2013, 13:48
Δηλαδη αν δωσεις τρια χρονια μισθο να παρεις το καινουργιο ψεκαστο 1000ρι και σου κανει τρυπες και σκασιματα στην αποδοση, δεν θα θεωρησεις αναγκαιο να το πας να το βαλεις στο πατο του αντιπροσωπου?

ΝΑΙ/ΟΧΙ/ΔΑ

Ο αντιπρόσωπος τι σχέση έχει;Από εργοστάσιο σίγουρα δεν είναι 100% ρυθμισμένα.Γιατί να το βάλεις στον πάτο του;
Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου.

devil's animal
18/07/2013, 13:53
ενταξει μαγκες χαλαρωστε...
με την ιδια λογικη θελει επαναχαρτογραφηση, αναλογως χειμωνα/καλοκαιρι, υψομετρου/βαρομετρου κλπ...

ΤΕΛΕΙΑ καυση θα εχει μονο την στιγμη που θα το σεταρει ο μαστορας, αφου εχει κανει την καυσαναλυση στον δρομο και ειναι γ@ματος στην δουλεια του κλπ, κλπ...

οποτε ΜΗΝ τρελενεστε...δεν θα δουλευει σκατα το μοτερ λογω αυτου..ουτε αν χασει 1 ή 2 αλογα στα 120 ροδα που εχει το 600αρι λογω λαθους χαρτογραφησης θα γκρεμιστει το συμπαν...:rolleyes:


εβαλε ο αγχωδης ενα τελικο με μιση σωληνα στο πρα πρα του και το εχουμε κανει μεσανατολικο...:lol:
ουτως ή αλλιως για τον ηχο γινονται τετοιες κινησεις...σιγα τα αλογα...να παρει και μια φαρμα στο Τεξας να τα βαζει μεσα μην χασει κανενα...:bawl:

OldMan
18/07/2013, 13:58
Ο αντιπρόσωπος τι σχέση έχει;Από εργοστάσιο σίγουρα δεν είναι 100% ρυθμισμένα.Γιατί να το βάλεις στον πάτο του;
Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου.
Ιεραρχία...

sniper
18/07/2013, 14:01
Ο αντιπρόσωπος τι σχέση έχει;Από εργοστάσιο σίγουρα δεν είναι 100% ρυθμισμένα.Γιατί να το βάλεις στον πάτο του;
Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου.

Ιταλικό μηχανάκι κι εσυ;

daz
18/07/2013, 14:05
Ιεραρχία...

:bawl:

notakos600
18/07/2013, 14:08
Ιταλικό μηχανάκι κι εσυ;

:lol:

DrBig
18/07/2013, 14:10
Ο αντιπρόσωπος τι σχέση έχει;Από εργοστάσιο σίγουρα δεν είναι 100% ρυθμισμένα.Γιατί να το βάλεις στον πάτο του;
Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου.

Διοτι ενα ψεκαστο μηχανακι που δουλευει με τετοιες τρυπες, ακομα κι αν δεν ανατιναχτει ειναι απαραδεκτο οδηγικα. Αν το καταλαβαινει ο οδηγος του η οχι ειναι αλλο θεμα. Απο το εργοστασιο ερχονται συνηθως πολυ κοντα στο τελειο (εκτος αν ειναι MV-Agusta).

Η λογικη μου ειναι πως η ευρυθμη λειτουργια του μοτερ ειναι αναγκαιοτητα σε μηχανη υψηλων επιδοσεων, οπως και των αναρτησεων κλπ κλπ. Ειναι παραλογο (λεω εγω) το να μη θεωρεις αναγκαιο ο,τι δεν σε σκοτωνει.

Απο την αλλη, αντε κατσε απεδειξε οτι αν εισαι 5% κατω στο καυσιμο τερμα γκαζι δεν θα παθει κατι το μοτερ που δεν θα το παθαινε αν δεν ησουν.

OldMan
18/07/2013, 14:12
Διοτι ενα ψεκαστο μηχανακι που δουλευει με τετοιες τρυπες, ακομα κι αν δεν ανατιναχτει ειναι απαραδεκτο οδηγικα. Αν το καταλαβαινει ο οδηγος του η οχι ειναι αλλο θεμα. Απο το εργοστασιο ερχονται συνηθως πολυ κοντα στο τελειο (εκτος αν ειναι MV-Agusta).

Η λογικη μου ειναι πως η ευρυθμη λειτουργια του μοτερ ειναι αναγκαιοτητα σε μηχανη υψηλων επιδοσεων, οπως και των αναρτησεων κλπ κλπ. Ειναι παραλογο (λεω εγω) το να μη θεωρεις αναγκαιο ο,τι δεν σε σκοτωνει.

Απο την αλλη, αντε κατσε απεδειξε οτι αν εισαι 5% κατω στο καυσιμο τερμα γκαζι δεν θα παθει κατι το μοτερ που δεν θα το παθαινε αν δεν ησουν.
Για τον πάτο του αντιπρόσωπου όμως, κουβέντα....

sniper
18/07/2013, 14:23
Διοτι ενα ψεκαστο μηχανακι που δουλευει με τετοιες τρυπες, ακομα κι αν δεν ανατιναχτει ειναι απαραδεκτο οδηγικα. Αν το καταλαβαινει ο οδηγος του η οχι ειναι αλλο θεμα. Απο το εργοστασιο ερχονται συνηθως πολυ κοντα στο τελειο (εκτος αν ειναι MV-Agusta).

Η λογικη μου ειναι πως η ευρυθμη λειτουργια του μοτερ ειναι αναγκαιοτητα σε μηχανη υψηλων επιδοσεων, οπως και των αναρτησεων κλπ κλπ. Ειναι παραλογο (λεω εγω) το να μη θεωρεις αναγκαιο ο,τι δεν σε σκοτωνει.

Απο την αλλη, αντε κατσε απεδειξε οτι αν εισαι 5% κατω στο καυσιμο τερμα γκαζι δεν θα παθει κατι το μοτερ που δεν θα το παθαινε αν δεν ησουν.


Για τον πάτο του αντιπρόσωπου όμως, κουβέντα....

Ε κάτι λέει.... εμμέσως

kotsosre
18/07/2013, 14:23
Συνεχίστε τη συζήτηση γιατί διαβάζω μπαρούφες! :eek:

sniper
18/07/2013, 14:23
Συνεχίστε τη συζήτηση γιατί διαβάζω μπαρούφες! :eek:

Τα σέβη μας Άρχοντα.

kotsosre
18/07/2013, 14:25
Τα σέβη μας Άρχοντα.

Μάστορας και καλός θα ήσουν,αν δεν είσαι :wave2:

TROOPER
18/07/2013, 14:34
Μάστορας και καλός θα ήσουν,αν δεν είσαι :wave2:

κι ο κωλος της κατσικας μαστορας ειναι...;)

OldMan
18/07/2013, 14:36
κι ο κωλος της κατσικας μαστορας ειναι...;)
Εμπειροτέχνης, για την ακρίβεια...

TROOPER
18/07/2013, 14:37
Εμπειροτέχνης, για την ακρίβεια...

ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ!!!! :beer:

DrBig
18/07/2013, 16:34
Για τον πάτο του αντιπρόσωπου όμως, κουβέντα....

Δεν τον συνιστω ανεπιφυλακτα.

kostaspetrou
19/07/2013, 09:23
ενταξει μαγκες χαλαρωστε...
με την ιδια λογικη θελει επαναχαρτογραφηση, αναλογως χειμωνα/καλοκαιρι, υψομετρου/βαρομετρου κλπ...
ΤΕΛΕΙΑ καυση θα εχει μονο την στιγμη που θα το σεταρει ο μαστορας, αφου εχει κανει την καυσαναλυση στον δρομο και ειναι γ@ματος στην δουλεια του κλπ, κλπ...
οποτε ΜΗΝ τρελενεστε...δεν θα δουλευει σκατα το μοτερ λογω αυτου..ουτε αν χασει 1 ή 2 αλογα στα 120 ροδα που εχει το 600αρι λογω λαθους χαρτογραφησης θα γκρεμιστει το συμπαν...:rolleyes:

Αυτό ακριβώς...
Άμα θέλει κανείς ας κάνει χαρτογραφήσεις ανά 5 βαθμούς Κελσίου,ανά +_ 10% υγρασία,ανά 300 μέτρα υψόμετρο και πάει λέγοντας.
Δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο,ο μαμά αισθητήρας λ προσαρμόζει όσο μπορεί τα δεδομένα.
Αν πάλι είστε τέρμα καυλωμένοι ή ζείτε σε κλιματικές συνθήκες αρκετά εκτός αυτών για τις οποίες η εταιρεία το ρύθμισε το μηχανάκι(μιλάμε για τόσο εκτός που ξεφεύγουν απ΄το περιθώριο διόρθωσης του μαμά λ),πάρτε ένα motty afr(αν βρείτε,διότι έχει σταματήσει να τα βγάζει),εισάγετε το λόγο καυσίμου/αέρα που θέλετε για κάθε σχέση,άνοιγμα γκαζιού κλπ και είστε εντάξει.

Δεν αξίζει τον κόπο για ένα κωλοτελικό,έλεος!

daz
19/07/2013, 15:32
Ότι θέλει,θέλει αλλά δεν χρειάζεται (δεν είναι αναγκαίο).
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το εξηγήσω.

Δεν χρειάζεται, κατάλαβα ότι κατάλαβες αυτό που εννοούσα και κατάλαβα αυτό που λες. :lol:

Είδες για να καταλαβαινόμαστε? :lol:

daz
19/07/2013, 15:48
ενταξει μαγκες χαλαρωστε...
με την ιδια λογικη θελει επαναχαρτογραφηση, αναλογως χειμωνα/καλοκαιρι, υψομετρου/βαρομετρου κλπ...

ΤΕΛΕΙΑ καυση θα εχει μονο την στιγμη που θα το σεταρει ο μαστορας, αφου εχει κανει την καυσαναλυση στον δρομο και ειναι γ@ματος στην δουλεια του κλπ, κλπ...

Τι δεν καταλαβαίνω? Αυτά τα δεδομένα τα διορθώνει ο μαμά αισθητήρας οπότε η καύση θα είναι σωστή και αφού το σετάρει ο μάστορα και όταν τα "συμπαντικά" δεδομένα αλλάξουν.



οποτε ΜΗΝ τρελενεστε...δεν θα δουλευει σκατα το μοτερ λογω αυτου..ουτε αν χασει 1 ή 2 αλογα στα 120 ροδα που εχει το 600αρι λογω λαθους χαρτογραφησης θα γκρεμιστει το συμπαν...:rolleyes:


εβαλε ο αγχωδης ενα τελικο με μιση σωληνα στο πρα πρα του και το εχουμε κανει μεσανατολικο...:lol:
ουτως ή αλλιως για τον ηχο γινονται τετοιες κινησεις...σιγα τα αλογα...να παρει και μια φαρμα στο Τεξας να τα βαζει μεσα μην χασει κανενα...:bawl:

Έλα μωρέ πως κάνεις ετσι? Συζήτηση κάνουμε. Όχι δεν τρέχει τίποτα ουσιαστικό, έχεις δίκιο.


Αυτό ακριβώς...

Γιατί?



Άμα θέλει κανείς ας κάνει χαρτογραφήσεις ανά 5 βαθμούς Κελσίου,ανά +_ 10% υγρασία,ανά 300 μέτρα υψόμετρο και πάει λέγοντας.

Άδικος κόπος. Μία χρειάζεται, τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει ο λ. Μονος σου το είπες.



Δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο,ο μαμά αισθητήρας λ προσαρμόζει όσο μπορεί τα δεδομένα.

Όσο μπορεί, όπως το είπες. Οι ατμοσφαιρικές αλλαγές βρίσκονται εντός των δυνατοτήτων του.




Δεν αξίζει τον κόπο για ένα κωλοτελικό,έλεος!

Συμφωνούμε :beer:

DrBig
19/07/2013, 19:48
Αυτό ακριβώς...
Άμα θέλει κανείς ας κάνει χαρτογραφήσεις ανά 5 βαθμούς Κελσίου,ανά +_ 10% υγρασία,ανά 300 μέτρα υψόμετρο και πάει λέγοντας.
Δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο,ο μαμά αισθητήρας λ προσαρμόζει όσο μπορεί τα δεδομένα.
Αν πάλι είστε τέρμα καυλωμένοι ή ζείτε σε κλιματικές συνθήκες αρκετά εκτός αυτών για τις οποίες η εταιρεία το ρύθμισε το μηχανάκι(μιλάμε για τόσο εκτός που ξεφεύγουν απ΄το περιθώριο διόρθωσης του μαμά λ),πάρτε ένα motty afr(αν βρείτε,διότι έχει σταματήσει να τα βγάζει),εισάγετε το λόγο καυσίμου/αέρα που θέλετε για κάθε σχέση,άνοιγμα γκαζιού κλπ και είστε εντάξει.

Δεν αξίζει τον κόπο για ένα κωλοτελικό,έλεος!

Δεν εχει ελεος για σενα.

Ο λ αναλαμβανει για λογικες αλλαγες εισπνοης-εκπνοης μονο στο κλειστο βροχο ακα πολυ μικρη περιοχη λειτουργιας.
Στον ανοιχτο η (καλη) χαρτογραφηση αναπροσαρμοζεται με τους αισθητηρες πιεσης και θερμοκρασιας για θερμοκρασιακες και υψομετρικες αλλαγες. Η κακη (η η μη χαρτογραφηση) θα τα κανει ακομα πιο μανταρα.

kostaspetrou
19/07/2013, 23:37
Δεν εχει ελεος για σενα.

Ο λ αναλαμβανει για λογικες αλλαγες εισπνοης-εκπνοης μονο στο κλειστο βροχο ακα πολυ μικρη περιοχη λειτουργιας.
Στον ανοιχτο η (καλη) χαρτογραφηση αναπροσαρμοζεται με τους αισθητηρες πιεσης και θερμοκρασιας για θερμοκρασιακες και υψομετρικες αλλαγες. Η κακη (η η μη χαρτογραφηση) θα τα κανει ακομα πιο μανταρα.
Γι' άλλη μια φορά για σένα δεν έχει έλεος.Κοίτα το ποστ # 33


Τις ελάχιστες διαφορές σε απαιτήσεις τις διορθώνει αυτόματα η ECU διαβάζοντας τα νέα δεδομένα απ'τον μαμά αισθητήρα λ.


και ποστ #64


Αν πάλι είστε τέρμα καυλωμένοι ή ζείτε σε κλιματικές συνθήκες αρκετά εκτός αυτών για τις οποίες η εταιρεία το ρύθμισε το μηχανάκι(μιλάμε για τόσο εκτός που ξεφεύγουν απ΄το περιθώριο διόρθωσης του μαμά λ),

Όπως βλέπεις έχω ήδη αναφέρει ότι ο μαμά λ δουλεύει σε μικρή περιοχή λειτουργίας,οπότε πρώτα διάβαζε τί έχει γράψει ο άλλος πριν πεις τα δικά σου,δεν υπάρχει λόγος να ξαναεγηγεί κάποιος αυτά που έχει ήδη εξηγήσει...

Στο θέμα μας,δεν έχω υπ'όψη μου καμμιά περίπτωση όπου μηχανάκι ν'απέκτησε πρόβλημα αλλάζοντας τελικό και μικρό μέρος λαιμού(απ'τον συλλέκτη μάλιστα και πίσω που δεν περιλαμβάνει τον καταλύτη) κρατώντας τη μαμά χαρτογράφηση.

Αν τώρα κάποιος είναι τόσο ανήσυχος που θέλει να επαναχαρτογραφήσει επειδή άλλαξε αυτά που αναφέρω,ας το κάνει.
Είπαμε,κάπως θα πρέπει να κινηθεί η αγορά.

kostaspetrou
19/07/2013, 23:43
Γιατί?

Ρε συ,απλά συμφωνώ με τον devils,γι'αυτό λέω αυτό ακριβώς.


Άδικος κόπος. Μία χρειάζεται, τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει ο λ. Μονος σου το είπες.

Δε διαφωνούμε κάπου,διάβασε όπως το έγραψα και θα καταλάβεις ότι θεωρώ υπερβολικό να κάνεις ένα σωρό χάρτες για διαφορετικές συνθήκες.


Όσο μπορεί, όπως το είπες. Οι ατμοσφαιρικές αλλαγές βρίσκονται εντός των δυνατοτήτων του.

Προφανώς,οι αλλαγές που προκύπτουν με την αλλαγή μόνο τελικού ή και με μικρό μέρος σωλήνα απ'τη στιγμή που κρατάς μαμά λαιμούς και καταλύτη είναι τέτοιες που ο λ μπορεί να τις διαχειριστεί στο 99,9999% των περιπτώσεων.

Αν ένα μηχανάκι χρειαστεί remapping αλλάζοντας τελικό,τότε μάλλον το μαμά τελικό ήταν για σφαλιάρες(απίθανο για τα σημερινά μηχανάκια) ή ο μαμά χάρτης είχε πρόβλημα.

Δε διαφωνούμε κάπου.

daz
20/07/2013, 00:36
Δε διαφωνούμε κάπου,διάβασε όπως το έγραψα και θα καταλάβεις ότι θεωρώ υπερβολικό να κάνεις ένα σωρό χάρτες για διαφορετικές συνθήκες.

.

Ok :beer:

devil's animal
20/07/2013, 01:04
Τι δεν καταλαβαίνω? Αυτά τα δεδομένα τα διορθώνει ο μαμά αισθητήρας οπότε η καύση θα είναι σωστή και αφού το σετάρει ο μάστορα και όταν τα "συμπαντικά" δεδομένα αλλάξουν.


ο λ δεν μπορει να διορθωσει την καυση αν το μιγμα εχει σεταριστει με 10ο C και εχει εξω 35ο C υπο σκια...
καποια δεδομενα (οχι συμπαντικα αλλα σημαντικα) δεν μπορουν να διαχειριστουν απο τον λ...θελει remapping το "πραγμα"...

και φυσικα ειναι αστειο να μιλαμε για τετοια πραγματα σε μηχανακι με αλλαγμενο μονο τελικο...
αυτα γινονται σε μηχανακια που εχουν ολοσωμη εξατμιση και δη σοβαρη ολοσωμη εξατμιση (ανω των 2χιλ ευρω δλδ) και θελουν να δουλευουν σωστα...τα περισσοτερα εννοειται δεν εχουν μονο την εξατμιση αλλα και πολλα αλλα ομορφα καλουδια στα σωθικα τους...

εν ολιγοις συμφωνω με τον kostaspetrou...

daz
20/07/2013, 01:44
ο λ δεν μπορει να διορθωσει την καυση αν το μιγμα εχει σεταριστει με 10ο C και εχει εξω 35ο C υπο σκια...
καποια δεδομενα (οχι συμπαντικα αλλα σημαντικα) δεν μπορουν να διαχειριστουν απο τον λ...θελει remapping το "πραγμα"...

και φυσικα ειναι αστειο να μιλαμε για τετοια πραγματα σε μηχανακι με αλλαγμενο μονο τελικο...
αυτα γινονται σε μηχανακια που εχουν ολοσωμη εξατμιση και δη σοβαρη ολοσωμη εξατμιση (ανω των 2χιλ ευρω δλδ) και θελουν να δουλευουν σωστα...τα περισσοτερα εννοειται δεν εχουν μονο την εξατμιση αλλα και πολλα αλλα ομορφα καλουδια στα σωθικα τους...

εν ολιγοις συμφωνω με τον kostaspetrou...

Ρε συ devil συμφωνούμε. Απλά νόμιζα πως στο πρώτο ποστ σου έγραψες πως το ιδανικό είναι μια χαρτογράφηση για κάθε εποχή και μερικές ακόμα για τις διαφορές υψομέτρου. :)

DrBig
20/07/2013, 06:55
Γι' άλλη μια φορά για σένα δεν έχει έλεος.Κοίτα το ποστ # 33


και ποστ #64


Όπως βλέπεις έχω ήδη αναφέρει ότι ο μαμά λ δουλεύει σε μικρή περιοχή λειτουργίας,οπότε πρώτα διάβαζε τί έχει γράψει ο άλλος πριν πεις τα δικά σου,δεν υπάρχει λόγος να ξαναεγηγεί κάποιος αυτά που έχει ήδη εξηγήσει...

Στο θέμα μας,δεν έχω υπ'όψη μου καμμιά περίπτωση όπου μηχανάκι ν'απέκτησε πρόβλημα αλλάζοντας τελικό και μικρό μέρος λαιμού(απ'τον συλλέκτη μάλιστα και πίσω που δεν περιλαμβάνει τον καταλύτη) κρατώντας τη μαμά χαρτογράφηση.

Αν τώρα κάποιος είναι τόσο ανήσυχος που θέλει να επαναχαρτογραφήσει επειδή άλλαξε αυτά που αναφέρω,ας το κάνει.
Είπαμε,κάπως θα πρέπει να κινηθεί η αγορά.

Ο,τι πεις....συνεχισε αβιαστα :beer:

DrBig
20/07/2013, 07:20
Για του υπολοιπους, μια αλλαγη τελικου αν ειναι ανοιχτο και ειδικα αν παρακαμπτει τον καταλυτη θα μπορουσε να δημιουργησει προβλημα σ'ενα κινητηρα, αναλογα τις συνθηκες οδηγησης και την ECU (καποιες απο δαυτες επανενεργοποιουν τους λαμδα στο 100% γκαζιου).
Ακομα κι αν δεν δημιουργησουν προβλημα θα υπαρχουν 'τρυπαρες' στο AFR, τετοιες που αν τις ειχαν απο μαμα ενας οδηγος που καταλαβαινει πεντε πραγματα θα το εβρισκε ενοχλητικο.

kostaspetrou
20/07/2013, 10:36
Λοιπόν για να μην τρελαίνεστε,δείτε τα παρακάτω:

α)bolt on(αλλαγή τελικού).Προσφέρουν εμφάνιση και θόρυβο,δεν είναι αναγκαία η επαναχαρτογράφηση
β)slip on(τελικό και μικρό κομμάτι σωλήνα που δεν αφαιρεί τον καταλύτη).Εμφάνιση,θόρυβος και ελάχιστο κέρδος σε απόδοση,δεν είναι αναγκαία η επαναχαρτογράφηση
γ)εξάτμιση 3/4(σπάνιες περιπτώσεις,όπου κρατά μικρό μέρος των μαμά σωληνώσεων απ΄την έξοδο της κεφαλής μέχρι ένα σημείο).Πιθανό να χρειαστεί επαναχαρτογράφηση.
δ)Ολόσωμη εξάτμιση.
Χρειάζεται νέος χάρτης για να δουλέψει σωστά το μηχανάκι.Υπάρχουν όμως και ολόσωμες(κυρίως Ακράπες)όπου και χωρίς νέο χάρτη δουλεύουν χωρίς να δημιουργούν ζημιά.
Ξέρω προσωπικά GSXR600 K7 αγωνιστικό που δουλεύει με φούλ Ακράπα εδώ και 4 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.
Εννοείται ότι θα δουλέψει ακόμα πιο σωστά με νέο χάρτη,απλά το παιδί δεν έχει λεφτά για Bazzaz +εργατικά για νέο χάρτη.

Μην είστε απόλυτοι,ούτε να θεωρείτε ότι πρέπει όλοι να 'ναι τελειομανείς και να κάνουν κάθε μέρα νέο χάρτη.

Άμα έχει καύλες κανείς, φτιάχνει νέο χάρτη ακόμα και σε εντελώς μαμά μηχανάκι.Καλύτερα θα δουλεύει αλλά δεν αξίζει τον κόπο.


Το παιδί με το cbr που άνοιξε το παρόν θρεντ είναι στην κατηγορία β.Oύτε καταλύτης καταργείται στην περίπτωσή του,ούτε τίποτα,οπότε ας φάει τα χρήματά του σε βόλτες,παγωτά,γυναίκες και να γράψει το ριμάπινγκ στα τέτοια του.

kotsosre
20/07/2013, 13:21
Λοιπόν για να μην τρελαίνεστε,δείτε τα παρακάτω:

α)bolt on(αλλαγή τελικού).Προσφέρουν εμφάνιση και θόρυβο,δεν είναι αναγκαία η επαναχαρτογράφηση
β)slip on(τελικό και μικρό κομμάτι σωλήνα που δεν αφαιρεί τον καταλύτη).Εμφάνιση,θόρυβος και ελάχιστο κέρδος σε απόδοση,δεν είναι αναγκαία η επαναχαρτογράφηση
γ)εξάτμιση 3/4(σπάνιες περιπτώσεις,όπου κρατά μικρό μέρος των μαμά σωληνώσεων απ΄την έξοδο της κεφαλής μέχρι ένα σημείο).Πιθανό να χρειαστεί επαναχαρτογράφηση.
δ)Ολόσωμη εξάτμιση.
Χρειάζεται νέος χάρτης για να δουλέψει σωστά το μηχανάκι.Υπάρχουν όμως και ολόσωμες(κυρίως Ακράπες)όπου και χωρίς νέο χάρτη δουλεύουν χωρίς να δημιουργούν ζημιά.
Ξέρω προσωπικά GSXR600 K7 αγωνιστικό που δουλεύει με φούλ Ακράπα εδώ και 4 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.
Εννοείται ότι θα δουλέψει ακόμα πιο σωστά με νέο χάρτη,απλά το παιδί δεν έχει λεφτά για Bazzaz +εργατικά για νέο χάρτη.

Μην είστε απόλυτοι,ούτε να θεωρείτε ότι πρέπει όλοι να 'ναι τελειομανείς και να κάνουν κάθε μέρα νέο χάρτη.

Άμα έχει καύλες κανείς, φτιάχνει νέο χάρτη ακόμα και σε εντελώς μαμά μηχανάκι.Καλύτερα θα δουλεύει αλλά δεν αξίζει τον κόπο.


Το παιδί με το cbr που άνοιξε το παρόν θρεντ είναι στην κατηγορία β.Oύτε καταλύτης καταργείται στην περίπτωσή του,ούτε τίποτα,οπότε ας φάει τα χρήματά του σε βόλτες,παγωτά,γυναίκες και να γράψει το ριμάπινγκ στα τέτοια του.

Εδώ είναι το νόημα.
Εφόσον βάζει τελικό χωρίς καργήτη καταλύτη,δεν χρειάζεται τίποτα απολύτως.
Τελεία.

DrBig
20/07/2013, 17:35
ο λ δεν μπορει να διορθωσει την καυση αν το μιγμα εχει σεταριστει με 10ο C και εχει εξω 35ο C υπο σκια...
καποια δεδομενα (οχι συμπαντικα αλλα σημαντικα) δεν μπορουν να διαχειριστουν απο τον λ...θελει remapping το "πραγμα"...

και φυσικα ειναι αστειο να μιλαμε για τετοια πραγματα σε μηχανακι με αλλαγμενο μονο τελικο...
αυτα γινονται σε μηχανακια που εχουν ολοσωμη εξατμιση και δη σοβαρη ολοσωμη εξατμιση (ανω των 2χιλ ευρω δλδ) και θελουν να δουλευουν σωστα...τα περισσοτερα εννοειται δεν εχουν μονο την εξατμιση αλλα και πολλα αλλα ομορφα καλουδια στα σωθικα τους...

εν ολιγοις συμφωνω με τον kostaspetrou...

H μονη αναγκαιοτητα οταν σεταρεις ενα μηχανακι ειναι να το σεταρεις σε σταθερες συνθηκες. Μην ξεκινησεις δηλαδη απο 0 και φτασεις στα 2000μ οταν φτιαχνεις τον χαρτη. Βοηθιεται το ιντερπολεησον ενα πραμα βρε παιδι μου. Τα υπολοιπα σιαχνονται μονα τους με αρκετα καλη προσεγγιση, αφου γινει αυτο σωστα.

Τωρα στο αν χρειαζεται η οχι επαναπρογραμματισμος με αλλαγη τελικου, μιας και δεν ειμαστε σε θεση να ορισουμε το 'χρειαζεται' ας συζητησουμε για το αν καταλαβαινουμε αν υπαρχουν 'τρυπες'. Οι τρυπες λοιπον φαινονται (μεταξυ αλλων φανταζομαι) στα σχετικα μεγαλα χουφτωματα απο χαμηλες στροφες και στα γρηγορα ανοιγοκλεισιματα της γκαζιερας. Αν δεν ενοχλειται καποιος απο αυτα πασο. Αν καποιος εχει οδηγησει ψεκαστο που δεν τα κανει κατοπιν αλλαγης τελικου, παλι πασο αλλα να μας πει ποιο ειναι αυτο το μηχανακι που δεν τα κανει να το χουμε υποψιν μας.

kostaspetrou
20/07/2013, 20:02
Υπάρχουν μέχρι και καρμπυρατεράτα μηχανάκια που όταν άλλαξαν μόνο τελικό δούλευαν το ίδιο στρωτά.

Ψεκαστό παράδειγμα τo αγωνιστικό GSXR600 K7 που ανέφερα παραπάνω.
Πριν γίνει αποκλειστικά για πίστα και φορέσει ολόκληρη ακράπα,είχε ένα τελικό Yoshimura USA,ανοξείδωτο.

Το'χα οδηγήσει και δούλευε στρωτά χωρίς τρύπες και δισταγμούς πουθενά.
Φίλος μου έχει GSXR600 K6(ίδιο με το K7) εντελώς μαμά.Δουλεύει όπως δούλευε το άλλο όταν είχε το τελικό YoshiUSA,μόνο ο ήχος αλλάζει.

p_sapelas
20/07/2013, 20:28
Οι τρυπες λοιπον φαινονται (μεταξυ αλλων φανταζομαι) στα σχετικα μεγαλα χουφτωματα απο χαμηλες στροφες και στα γρηγορα ανοιγοκλεισιματα της γκαζιερας. Αν δεν ενοχλειται καποιος απο αυτα πασο. Αν καποιος εχει οδηγησει ψεκαστο που δεν τα κανει κατοπιν αλλαγης τελικου, παλι πασο αλλα να μας πει ποιο ειναι αυτο το μηχανακι που δεν τα κανει να το χουμε υποψιν μας.

Να την πώ και εγώ την μαλ@κία μου (Ζήλεψα!!). Σε Cbf 600S '10, άλλαξα τα πρώτα Χριστούγεννα που το αγόρασα εξάτμιση κ έβαλα μία Ακραp (η μόνη που έβγαζε ακριβώς για το μηχανάκι μου εξάτμιση), όλα καλά το stand επανέρχονταν στην ειδική θέση με stop στο λαιμό της εξάτμισης, ο θόρυβος άνευ τάπας τουλάχιστον ηδονικός... έλα μου όμως που δεν είχε καταλύτη η εξάτμιση κ αραιά κ πού μερικά σκασίματα σε μερικά άτακτα κλεισίματα του γκαζιού εμφανίζονταν.. Με τα επόμενα λεφτά μας βάλαμε και φίλτρο (K&N) ναί λεφτά υπήρχαν, εκεί το πράγμα χάλασε ακόμα περισσότερο Βούρ για Commander επομένως!!! Το βάλαμε κ αυτό αλλά guess what!! Commander akrapovich και Κ&Ν που να βρείς χάρτη? Ναι πάμε και για χαρτογράφηση!!! Δώσαμε κ εκεί μερικά ευρώπουλα για να λειτουργεί "σωστά" το μηχανάκι και καταφέραμε να κάνουμε το Cbf 600 να καίει ένα τσακ παρακάτω από το 1000 (ειδικά όταν έχει λεφτά για βενζίνα η τσέπη) και πλέον λόγω κρίσης να το κουνάμε Σ/Κ για καφέ (εδώ παραδίπλα) για να δείχνουμε ότι έχουμε και τέτοιο.. Ένα τελικό άλλαξα και εγώ αλλά αν "έχεις" πρέπει να τα δώσεις.. αν πάλι δεν έχεις τπτ δεν είναι αναγκαίο.

kostaspetrou
20/07/2013, 20:39
Να την πώ και εγώ την μαλ@κία μου (Ζήλεψα!!). Σε Cbf 600S '10, άλλαξα τα πρώτα Χριστούγεννα που το αγόρασα εξάτμιση κ έβαλα μία Ακραp (η μόνη που έβγαζε ακριβώς για το μηχανάκι μου εξάτμιση), όλα καλά το stand επανέρχονταν στην ειδική θέση με stop στο λαιμό της εξάτμισης, ο θόρυβος άνευ τάπας τουλάχιστον ηδονικός... έλα μου όμως που δεν είχε καταλύτη η εξάτμιση κ αραιά κ πού μερικά σκασίματα σε μερικά άτακτα κλεισίματα του γκαζιού εμφανίζονταν.. Με τα επόμενα λεφτά μας βάλαμε και φίλτρο (K&N) ναί λεφτά υπήρχαν, εκεί το πράγμα χάλασε ακόμα περισσότερο Βούρ για Commander επομένως!!! Το βάλαμε κ αυτό αλλά guess what!! Commander akrapovich και Κ&Ν που να βρείς χάρτη? Ναι πάμε και για χαρτογράφηση!!! Δώσαμε κ εκεί μερικά ευρώπουλα για να λειτουργεί "σωστά" το μηχανάκι και καταφέραμε να κάνουμε το Cbf 600 να καίει ένα τσακ παρακάτω από το 1000 (ειδικά όταν έχει λεφτά για βενζίνα η τσέπη) και πλέον λόγω κρίσης να το κουνάμε Σ/Κ για καφέ (εδώ παραδίπλα) για να δείχνουμε ότι έχουμε και τέτοιο.. Ένα τελικό άλλαξα και εγώ αλλά αν "έχεις" πρέπει να τα δώσεις.. αν πάλι δεν έχεις τπτ δεν είναι αναγκαίο.
Φίλε εσύ δεν άλλαξες μόνο τελικό,αλλά και φίλτρο.Είσαι εντελώς άλλη περίπτωση απ' αυτή του παιδιού που ξεκίνησε το θρεντ.

Επίσης για τα σκασίματα :ποιός λέει ότι η μαμά εξάτμιση δεν κάνει σκασίματα;

Κάνει,απλά δε τ'ακούμε επειδή η μαμά έχει πολύ καλύτερη ηχομόνωση!

Είχες και την ακράπα ξετάπωτη,καταλαβαίνω τί γινότανε... :cool:

Πόσο σου κόστισε Commander+χαρτογράφηση;

p_sapelas
20/07/2013, 20:47
Όλο το μαλλάκι Κώστα μου πήγε 1200€ με εξατμίσεις κ τα μπιχλιμπίδια, νομίζω χαρτογράφηση κ Commander βγήκαν κανένα 500ρι... Εννοείται ότι επειδή τότε έβγαινε μόνο το απλό PC IV και όχι το plus ο αισθητήρας λ πήγε περίπατο.