PDA

View Full Version : Yπερθερμανση κινητηρα 690!



Black Mamba
15/07/2013, 12:13
Χιλιομετρα στις 13.000.
Αναψε σαν χριστουγεννιατικο δεντρο το καντραν, λεμε.
Οι γραμμες θερμοκρασιας νερου μας τελειωσαν, αναβοσβηνανε οπως και το κοκκινο λαμπακι.
Ο ανεμιστηρας δεν αναψε.
Ανοιγω το ψυγειο, και συμπληρωνω 500ml περιπου αντιψυκτικο.
Στο δοχειο διαστολης δεν εχει καθολου υγρο.
Το αφηνω να ζεσταθει παλι και ως εκ θαυματος λειτουργησε ο ανεμιστηρ!
Μετα απο κανα μηνα και λιγα σχετικα χιλιομετρα παλι το ιδιο!
Ανοιγω συμπληρωνω αλλα 500ml στο περιπου!
Με την γνωστη διαδιακασια "γυρε και βαλε"...
Να συμπληρωσω οτι δεν εχει υπερχειλιση ποτε, δεν σταζει απο πουθενα.
Βαλανε και λιγο υγρο στο δοχειο διαστολης.
Η σταθμη λαδιου ειναι κανονικα, αλλα το βλεπω πολυ καφετι το λαδι...
Στο συνεργειο μου ειπανε να το παρακολουθησω και βλεπουμε.
Παιζει να εχω θεμα με αντλια νερου, στεγανοποιηση καποια τσιμουχα, αξονα φτερωτης.

Γνωμες?:rolleyes:

sniper
15/07/2013, 12:18
Έχω την εντύπωση ότι δεν βάζουμε "νερό" στο ψυγείο κατευθείαν αλλά μόνο στο δοχείο διαστολής (για να μην χρειάζεται μετά εξαέρωση κλπ - αν τον έχει πιει η αντλία @@ εξαέρωση θα κάνεις endoMeTaxi).

Στο συνεργείο δεν το βάλανε μπροστά να δουλευει στο ρελαντί να αρχίζει να βραζει να δούνε από που στάζει; Εσύ πως θα το δεις δλδ; :confused:

Nostradamus
15/07/2013, 12:20
Χιλιομετρα στις 13.000.
Αναψε σαν χριστουγεννιατικο δεντρο το καντραν, λεμε.
Οι γραμμες θερμοκρασιας νερου μας τελειωσαν, αναβοσβηνανε οπως και το κοκκινο λαμπακι.
Ο ανεμιστηρας δεν αναψε.
Ανοιγω το ψυγειο, και συμπληρωνω 500ml περιπου αντιψυκτικο.
Στο δοχειο διαστολης δεν εχει καθολου υγρο.
Το αφηνω να ζεσταθει παλι και ως εκ θαυματος λειτουργησε ο ανεμιστηρ!
Μετα απο κανα μηνα και λιγα σχετικα χιλιομετρα παλι το ιδιο!
Ανοιγω συμπληρωνω αλλα 500ml στο περιπου!
Με την γνωστη διαδιακασια "γυρε και βαλε"...
Να συμπληρωσω οτι δεν εχει υπερχειλιση ποτε, δεν σταζει απο πουθενα.
Βαλανε και λιγο υγρο στο δοχειο διαστολης.
Η σταθμη λαδιου ειναι κανονικα, αλλα το βλεπω πολυ καφετι το λαδι...
Στο συνεργειο μου ειπανε να το παρακολουθησω και βλεπουμε.
Παιζει να εχω θεμα με αντλια νερου, στεγανοποιηση καποια τσιμουχα, αξονα φτερωτης.

Γνωμες?:rolleyes:

Οσο εσύ το παρακολουθείς, σε περιπτωση που "αναψει" για τα καλά θα συμετέχει το συνεργείο στο "σβήσιμο"??

Black Mamba
15/07/2013, 12:27
Στο συνεργειο το συμπληρωσανε απο το ψυγειο, οπως το ειχα κανει και εγω.
Απο τοτε που κοιταξανε δεν το εχω δουλεψει.
Κατσε να κανω κανα χιλιομετρο και βλεπουμε.

"Οσο εσύ το παρακολουθείς, σε περιπτωση που "αναψει" για τα καλά θα συμετέχει το συνεργείο στο "σβήσιμο"??
Το συνεργειο θα κοιταει και θα τριβει τα χερια του!!

TERMINATOR
15/07/2013, 12:41
Στο συνεργειο το συμπληρωσανε απο το ψυγειο, οπως το ειχα κανει και εγω.
Απο τοτε που κοιταξανε δεν το εχω δουλεψει.
Κατσε να κανω κανα χιλιομετρο και βλεπουμε.

"Οσο εσύ το παρακολουθείς, σε περιπτωση που "αναψει" για τα καλά θα συμετέχει το συνεργείο στο "σβήσιμο"??
Το συνεργειο θα κοιταει και θα τριβει τα χερια του!!

Εαν δεν εχεις διαρροή απο καποιο κολάρο ή κατι άλλο μαλλον τα κλασε η φλαντζα της κεφαλής.
Το καλυτερο κολπο ειναι να το βάλεις στο σταντ και κατω απο τον κινητηρα στρωνεις εφημεριδες , το αφηνεις να δουλεψει αρκετα (να παρει μπρος ο ανεμιστηρας) και ελεγχεις για σταγονες στην εφημερίδα κλπ...

Black Mamba
15/07/2013, 12:50
Εαν δεν εχεις διαρροή απο καποιο κολάρο ή κατι άλλο μαλλον τα κλασε η φλαντζα της κεφαλής.
Το καλυτερο κολπο ειναι να το βάλεις στο σταντ και κατω απο τον κινητηρα στρωνεις εφημεριδες , το αφηνεις να δουλεψει αρκετα (να παρει μπρος ο ανεμιστηρας) και ελεγχεις για σταγονες στην εφημερίδα κλπ...

Eπειδη ξανα ειχα ΚΤΜ με ραγισμενη κεφαλη, δεν παιζει κατι τετοιο.
Δεν βγαζει λευκο καπνο απο εξατμιση, ουτε εχει δυσκολια να παρει εμπρος.

bros400pgm
15/07/2013, 13:05
Αλλο ραγισμενη κεφαλη αλλο η φλατζα που σου ειπε. Ανοιξε την ταπα του ψυγειου και βαλτο να δουλεψει. Αμα κανει μπουρμπουληθρες, πας για φλατζα:(

TERMINATOR
15/07/2013, 13:06
Οκ απλα τα νερα δεν εξαφανίζονται, ή περνανε μεσω καμενης φλατζας στον κινητηρα ή λογω ραγισμενης κεφαλης εξατμιζονται πριν δεις εμφανη διαρροή.

Black Mamba
15/07/2013, 13:19
Ο 690 κινητηρας δεν εχει παρουσιασει αυτο το προβλημα που ειχε ο high flow 640.
Καμμενη φλατζα, χλωμο γιατι το μηχανακι το οδηγω ποοοολυ χαλαρα.
Τα υγρα μπορουν να περασουν και απο την αντλια απο χαλασμενη τσιμουχα.

sniper
15/07/2013, 13:29
Ο 690 κινητηρας δεν εχει παρουσιασει αυτο το προβλημα που ειχε ο high flow 640.
Καμμενη φλατζα, χλωμο γιατι το μηχανακι το οδηγω ποοοολυ χαλαρα.
Τα υγρα μπορουν να περασουν και απο την αντλια απο χαλασμενη τσιμουχα.

E αυτό είναι το πρόβλημα.

Black Mamba
15/07/2013, 13:35
E αυτό είναι το πρόβλημα.

Nαι, ρε συ, δεν το σκεφτηκα:bawl:

stam2
18/07/2013, 12:34
καλημέρα. το ενδεχόμενο αφού είδες πολύ καφέ τα λάδια, να τα άλλαζες,
μήπως ανακαλύψεις και λίγη μουστάρδα το σκεφτηκες....?

αν περνάει το νερό στα λάδια, και επειδή μιλάμε για ΚΤΜ και όχι Ιάπωνα, πιθανόν το συνεργείο σου ήδη να τρίβει τα χέρια του περιμένοντας σαν το κοράκι....

Julius
18/07/2013, 12:48
Χιλιομετρα στις 13.000.
Αναψε σαν χριστουγεννιατικο δεντρο το καντραν, λεμε.
Οι γραμμες θερμοκρασιας νερου μας τελειωσαν, αναβοσβηνανε οπως και το κοκκινο λαμπακι.
Ο ανεμιστηρας δεν αναψε.
Ανοιγω το ψυγειο, και συμπληρωνω 500ml περιπου αντιψυκτικο.
Στο δοχειο διαστολης δεν εχει καθολου υγρο.
Το αφηνω να ζεσταθει παλι και ως εκ θαυματος λειτουργησε ο ανεμιστηρ!
Μετα απο κανα μηνα και λιγα σχετικα χιλιομετρα παλι το ιδιο!
Ανοιγω συμπληρωνω αλλα 500ml στο περιπου!
Με την γνωστη διαδιακασια "γυρε και βαλε"...
Να συμπληρωσω οτι δεν εχει υπερχειλιση ποτε, δεν σταζει απο πουθενα.
Βαλανε και λιγο υγρο στο δοχειο διαστολης.
Η σταθμη λαδιου ειναι κανονικα, αλλα το βλεπω πολυ καφετι το λαδι...
Στο συνεργειο μου ειπανε να το παρακολουθησω και βλεπουμε.
Παιζει να εχω θεμα με αντλια νερου, στεγανοποιηση καποια τσιμουχα, αξονα φτερωτης.

Γνωμες?:rolleyes:


Νικο κάπου χάνεις νερά είναι σίγουρο, 500ml τον μήνα είναι πολύ μικρή διαρροή και θέλει πολύ ψάξιμο για να την βρεις δυστυχώς.
Τσέκαρε οπτικά τα κολάρα εκεί που δένουν με τα δαχτυλίδια μήπως έχει παρασφύξει κανένα και εχει τραυματίσει το σωλήνα.
Εντωμεταξύ μην το αφήνεις να ανάβει ρε το μηχανάκι, ήμαρτον, τσεκαρέτο κάθε δεύτερη εβδομάδα. Μια ιδέα που μου ήρθε τώρα είναι να βάλεις «χρωματιστό» ψυκτικό ώστε όταν βρει απο την διαρροή και εξατμιστεί να μείνει χρώμα.

Α! Και τα λάδια σου δεν έχουν νερό μέσα θα είχες γαλακτερή σαπουνάδα και όχι καφέ χρώμα.

PS ο Νίκος είναι ο ψιλέας με το 620 ??

Julius
18/07/2013, 12:51
Ο 690 κινητηρας δεν εχει παρουσιασει αυτο το προβλημα που ειχε ο high flow 640.
Καμμενη φλατζα, χλωμο γιατι το μηχανακι το οδηγω ποοοολυ χαλαρα.
Τα υγρα μπορουν να περασουν και απο την αντλια απο χαλασμενη τσιμουχα.


Τώρα το είδα αυτό!!! Οκεικ σου το έλυσα το πρόβλημα...... φέρε το μηχανάκι σε εμένα και έλα πάρε το nexus(τράμπα με το χαλασμένο ΚΤΜ.... σαν να κλέβεις εκκλησία), θα κυκλοφοράς με sleepad απο την πολύ χαλαρότητα ρε.

Black Mamba
18/07/2013, 12:54
Νικο κάπου χάνεις νερά είναι σίγουρο, 500ml τον μήνα είναι πολύ μικρή διαρροή και θέλει πολύ ψάξιμο για να την βρεις δυστυχώς.
Τσέκαρε οπτικά τα κολάρα εκεί που δένουν με τα δαχτυλίδια μήπως έχει παρασφύξει κανένα και εχει τραυματίσει το σωλήνα.
Εντωμεταξύ μην το αφήνεις να ανάβει ρε το μηχανάκι, ήμαρτον, τσεκαρέτο κάθε δεύτερη εβδομάδα. Μια ιδέα που μου ήρθε τώρα είναι να βάλεις «χρωματιστό» ψυκτικό ώστε όταν βρει απο την διαρροή και εξατμιστεί να μείνει χρώμα.

Α! Και τα λάδια σου δεν έχουν νερό μέσα θα είχες γαλακτερή σαπουνάδα και όχι καφέ χρώμα.

PS ο Νίκος είναι ο ψιλέας με το 620 ??

Δεν το ξαναφησα να αναψει γιατι τωρα που το γιομισα νερακι αναβει το βεντιλατερ.
Το κακο ειναι οτι δεν του κανω πολλα χιλιομετρα για δουλεψει και να δω τυχουσα διαρροη.
Ουτε σταματημενο απο νυχτα σε πρωι βλεπω σταγονα στο πατωμα.
Περα απ' αυτο ο μαστορας μου ειπε οτι αν ειχε μπει νερο στα λαδια η σταθμη τους θα ηταν πολυ ψηλα, που αυτο δεν παιζει.
Ολα φαινονται ΟΚ.
Την αλλη εβδομαδα παω διακοπες οποτε δεν θα εχω εξελιξη με το θεμα.

PS. Ναι, ρε συ ο Νικος με το 620:D

Black Mamba
18/07/2013, 12:56
Κατσε να δω τι παιζει και αν θελει πολλα λ7 να το φτιαξω το καμουμε τραμπα...:lol:

spyro
18/07/2013, 13:01
....Περα απ' αυτο ο μαστορας μου ειπε οτι αν ειχε μπει νερο στα λαδια η σταθμη τους θα ηταν πολυ ψηλα, που αυτο δεν παιζει.
...

όντως δε παίζει αυτό αλλά όχι γιατι τσεκάρεις και δεν είναι υψηλότερη η στάθμη, αλλά γιατί αν έχει περάσει μέσα εξατμίζεται απο τη καυση. δε κάνει μίξη με το λάδι για να το φουσκώσει.

Julius
18/07/2013, 13:03
Εεεε μου λές και εσυ ονοματεπώνυμο λές και είμαι ληξίαρχος ρε, Έπρεπε να πείς...... ο Νίκος ο ψιλέας με το 620sc που είχε πάρει φωτιά εν κινήσει που του έχει βαφτίσει το παιδί ο μπάμιας ο γίγαντας τσέπης.

Άμα του μιλήσεις πες του πολλά χαιρετίσματα και γαμώ την παναθηναϊκή συμμαχία. :beer:

Vstrommer71
18/07/2013, 13:27
Την περιπτωση να τα εχει κακαρωσει κανας θερμοστατης και να μην ανοιγει το βεντιλατερ την σκεφτηκε κανεις?Ή κανας σενσορας εκει κοντα

Julius
18/07/2013, 13:32
Την περιπτωση να τα εχει κακαρωσει κανας θερμοστατης και να μην ανοιγει το βεντιλατερ την σκεφτηκε κανεις?Ή κανας σενσορας εκει κοντα

έγραψε οτι πίνει μισό λίτρο νερό τον μήνα, οταν εχει νερό ανάβει ο θερμοστάτης όταν όχι..... δεν αναβει και πολύ καλά κάνει.