PDA

View Full Version : ΝΤΟΥΜΠΡΟΒΝΙΚ ??



sakisam
15/07/2013, 20:08
τις 20 αυγουστου περιπου θα παω ντουμπροβνικ δαλματικες ακτες κλπ.

οσοι εχουν περασει απο αλβανια θελω να μου πουν ολα καλα η θα χω τπτ ιστοριες οχι τπτ αλλο μη μου χαλασει η διαθεση.
ποια ειναι η καλυτερη διαδρομη εννοωντας να χω το κεφαλι μ ποιο ησυχο?

και κατι αλλο οχι οτι θα το αφησω στην τυχη αλλα κλοπες και τετοια??

Pan (dvs)
15/07/2013, 20:12
Μονος θα πας?Απο που θα μπεις Αλβανια?

8avos
15/07/2013, 21:01
Φίλε,εγώ περαστικός από Αλβανία καθώς πέρναγα από Σκόδρα για Κρυσταλοπηγή το 2008,έκανα τη
μεγαλύτερη μπορώ να πω λαλακία που δεν έμεινα όταν ο συνταξιδιώτης μου επέμεινε να μείνουμε.
Προκατειλημμένος θέλησα απλά να τη διασχίσουμε!Έχω να πω όμως ότι οι Αλβανοί μας συμπαθούν,
θα συννενοηθείς σχεδόν παντού στα Ελληνικά,θα σε βοηθήσουν όταν τους ζητηθεί και δεν παύει να
είναι μια ιδιαίτερη χώρα.

Άσε τις αναστολές και μείνε όπου σε βολέψει,αλλά φαντάζομαι Δυράχιο,Τίρανα ή Οχρίδα θα ναι μέσα
στα πλάνα σου.

taisteal
15/07/2013, 21:38
πηγα το 2010,απο αλβανια δυστυχως...απαισιοι δρομοι,σπαστηρια,και επικινδυνα γιατι μας προσπερνουσαν με χιλια οι μερσεντες των αλβανων....βεβαια ηταν υπο κατασκευη τοτε ενας δρομος,οποτε ισως να ειναι καλυτερα τωρα.εγω παντως δεν ξαναπηγαινα.μολις μπεις σερβια το σκηνικο αλλαζει,ολα μια χαρα...σλοβενια ολα τα λεφτα,μεσα στο πρασινο ολη,και κροατια επισης μια χαρα.το ντουμπροβνικ τα σπαει,ειδικα η παλια πολη.και εκει ερχονται οι ξενοδοχοι κραχτες μολις σταματας και σου κανουν προσφορες....παμφθηνα γενικα.

MG-KTiNoS
15/07/2013, 22:52
Νομίζω κι εγώ ότι πιο καλά θα πας από Κόσσοβο. Η Αλβανία είναι θέμα γιατί οι δρόμοι είναι χάλια (αν και όχι όσο πριν)

αΛΛΆ πάλι άμα γουστάρεις εσύ πήγαινε από ΑΛβανία και έλα από Κόσοβο....

Α αν θα πας με γυναικα να το σκεφτείς καλά....

(μπορείς να βρεις το μπελά σου άσχημα, στις γυναίκες δεν αρέσει το ,,,, περισκόπιο!)
:lol:

Mikecrt
16/07/2013, 09:33
Εγω δεν ξέρω αν μπαίνοντας απο Νότια Αλβανία οι δρόμοι ειναι χάλια, αλλά την προηγούμενη Κυριακή που μπήκαμε απο Ωχριδα στην Αλβανία, μετα συνεχίσαμε Τιρανα και μετα Μαυροβούνιο, οι δρόμοι μια χαρα ήταν. Εχουν ανοίξει και μέρος της νέας Εθνικής τους απο Ελμπασαν προς Τιρανα κάνοντας ακομα πιο εύκολο το πέρασμα.

Δεν ένοιωσα επίσης κάποια ανασφάλεια κάπου στην Αλβανία, χωρίς να παρεκλινουμε βεβαίως και απο τους κυρίως δρόμους.

Συμβουλή μου όμως ειναι να διανυκτερεύσεις κάπου την προηγούμενη (πχ Ωχριδα) και την επόμενη απλά βάλε σαν στόχο να διασχισεις την Αλβανία. Εμείς κάναμε εντελώς χαλαρά την διαδρομή Ωχριδα - Κοτορ σε μια μέρα ξεκινώντας περίπου στις 10 απο Ωχριδα. Φτάσαμε αργά το απόγευμα Κοτορ. Διανυκτέρευση στην Ωχριδα για μένα συνίσταται.:)

tsompanis
16/07/2013, 11:03
ρε μάγκες πόσο καιρό έχετε να πάτε αλβανία???

του λέτε να μείνει ωχρίδα ...να πληρώσει δηλαδή 25 το μπιχλιάρικο δίκλινο την ώρα που απο την άλλη μεριά με τα ίδια λεφτά μένει στην χλίδα και...
αν δώσει 35 ευρώ σε resort!!!

δρόμοι = Μπόμπολας και λοιπές δυνάμεις.
όλοι οι δρόμοι πλην το κομάτι φιέρι-κακαβιά (και αυτό λόγο μορφολογίας εδάφους) είναι καινούργιοι και φυσικά πολύ καλύτεροι του μαυροβουνίου.



@sakisam

μέχρι 20 αυγούστου έχεις καιρό.
μην τα θέλεις όλα στο πιάτο.
έχουν γραφτεί πολλά ταξιδιωτικά προς τα εκεί.
στρώσου και διάβασε και ότι άπορίες έχεις εδώ είμαστε:wave2:

taisteal
16/07/2013, 13:25
ρε φιλε εγω το εγραψα οτι πηγα το 2010....

MG-KTiNoS
16/07/2013, 13:31
ρε μάγκες πόσο καιρό έχετε να πάτε αλβανία???

του λέτε να μείνει ωχρίδα ...να πληρώσει δηλαδή 25 το μπιχλιάρικο δίκλινο την ώρα που απο την άλλη μεριά με τα ίδια λεφτά μένει στην χλίδα και...
αν δώσει 35 ευρώ σε resort!!!

δρόμοι = Μπόμπολας και λοιπές δυνάμεις.
όλοι οι δρόμοι πλην το κομάτι φιέρι-κακαβιά (και αυτό λόγο μορφολογίας εδάφους) είναι καινούργιοι και φυσικά πολύ καλύτεροι του μαυροβουνίου.


Ποιά είναι η άλλη πλευρά με τα 35 να ξέρουμε κι εμείς...

΄:)
:)

tsompanis
16/07/2013, 14:31
Αρκετά καλά υπάρχουν στο πόγραδετς και μιας και τέλη αυγούστου δεν παίζει πολύ κίνηση,άμα τους πιέσεις παίρνεις και καλύτερη τιμή.


περισσότερα εδώ http://www.albania-hotel.com/albania/pogradec/hotels-in-pogradec

έχω μείνει στο millenium και έμεινα αρκετά ευχαριστημένος http://www.albania-hotel.com/albania/pogradec/hotels/millenium-hotel


επίσης στον δρόμο προς ελμπασάν έχουν χτιστεί καινούργια μεγαθήρια δίπλα απο την εθνική και αρκετά απο αυτά λειτουργούν ήδη για πρώτη φορά φέτος.
δεν πιστεύω να τα βρεις στο ίντερνετ.ισως του χρόνου.ένα απο αυτά που έχει και καζίνο είναι το mares περίπου 10 με 15 χλμ. απο την πόλη.
πολύ ήσυχο και δίπλα απο την λίμνη είναι και το neli resort.

επίσης αρκετά,δουλεύουν εποχιακά.αν γνωρίζεις πότε περίπου θα πας υπάρχουν και άλλες προτάσεις.
ελπίζω να βοήθησα.

tsompanis
16/07/2013, 14:32
ρε φιλε εγω το εγραψα οτι πηγα το 2010....

εντάξει,κομπλέ ;)

dimmie_72
16/07/2013, 14:55
ρε μάγκες πόσο καιρό έχετε να πάτε αλβανία???

του λέτε να μείνει ωχρίδα ...να πληρώσει δηλαδή 25 το μπιχλιάρικο δίκλινο την ώρα που απο την άλλη μεριά με τα ίδια λεφτά μένει στην χλίδα και...
αν δώσει 35 ευρώ σε resort!!!



καλά και συ μη τρελαίνεσαι, παρομοίως...:rotflmao:

Τα ίδια υπάρχουν και απ την πλευρά των Σκοπίων στη Οχρίδα, άσχετα αν υποκύπτουμε στους πρώτους κράχτες που μας πλησιάζουν στην είσοδο για φτηνά δωμάτια, κάτι σαν τα νησιά του Αιγαίου στα '70-'80s.

Το Millennium στην Αλβανία αντιγράφει το Σκοπιανό Millennium (πιθανόν και ίδια ιδιοκτησία) όπου έμεινα το 2004 με φανταστικές συνθήκες

http://milleniumpalace.com.mk/en

Υ.Γ Η φάση είναι ότι ενώ δούλευα στα Σκόπια και ζούσα επί χρόνια, μου το σύστησαν τα ζευγάρια και οικογένειες Βορειοελλαδιτών που τόχαν ψωμοτύρι με τα Ι.Χ και τα SUV νάρχονται Σ/Κ μέχρι και για καφέ! :bawl:

dimmie_72
16/07/2013, 15:00
Νομίζω κι εγώ ότι πιο καλά θα πας από Κόσσοβο.
αΛΛΆ πάλι άμα γουστάρεις εσύ πήγαινε από ΑΛβανία και έλα από Κόσοβο....



Τώρα εσύ που δίνεις αυτή τη συμβουλή, το έχεις κάνει, το έχεις διαβάσει, το έχεις σχεδιάσει...........:rolleyes:

Πες μας και μας να καταθέσουμε ανάλογες εμπειρίες........:cool:

Ως τότε δια ροπάλου οι υπόλοιποι αποκλείστε απ τους σχεδιασμούς σας, αυτή συμβουλή....

christof40
16/07/2013, 15:01
οπως τα λεει ο τσοπανης,ειναι ειδικος για αλβανια....(για αλβανιδες δεν ξερω).:lol:
δες στα ταξιδιωτικα το (τον ιουλιο στα βαλκανια ξανα)περισυ πηγα το ταξιδι που θελεις εσυ να κανεις.
στην αλβανια διαλεξα επαρχιακο δυκτιο και οχι εθνικη,αν εχεις on-off μια χαρα ειναι κι απο κει,αλλιως εθνικη μπομπολα.
στο δυραχιο στην γεφυρα αφου την περασεις στριβεις αριστερα και σε μιση ωρα μπαινεις μαυροβουνιο.
οι οδηγοι στην αλβανια ειναι τα ιδια σκ@τ@ με εδω,μπλοκα εχουν συχνα και παντου.
καλο ταξιδι και καλα να περασετε:wave2:

MG-KTiNoS
16/07/2013, 15:07
Τώρα εσύ που δίνεις αυτή τη συμβουλή, το έχεις κάνει, το έχεις διαβάσει, το έχεις σχεδιάσει...........:rolleyes:

Πες μας και μας να καταθέσουμε ανάλογες εμπειρίες........:cool:

Ως τότε δια ροπάλου οι υπόλοιποι αποκλείστε απ τους σχεδιασμούς σας, αυτή συμβουλή....

Το έχω κάνει.

(και θα το ξανακάνω όποτε μπορέσω)


οπως τα λεει ο τσοπανης,ειναι ειδικος για αλβανια....(για αλβανιδες δεν ξερω).:lol:

δεν είναι στην Αλβανία το πρόβλημα...
Στο ντουμπρόβνικ είναι

tsompanis
16/07/2013, 15:18
....(για αλβανιδες δεν ξερω).:lol:






επίσης στον δρόμο προς ελμπασάν έχουν χτιστεί καινούργια μεγαθήρια δίπλα απο την εθνική και αρκετά απο αυτά λειτουργούν ήδη για πρώτη φορά φέτος.
δεν πιστεύω να τα βρεις στο ίντερνετ.ισως του χρόνου.ένα απο αυτά που έχει και καζίνο είναι το mares.....


;):D

dimmie_72
16/07/2013, 15:28
Το έχω κάνει.

Αν προτρέπεις τον ταξιδιώτη να ακολουθήσει το άκρως επικίνδυνο δίκτυο μονής κυκλοφορίας 2 λωρίδων απαρχαιωμένης κατάστασης με Ελληνικά νούμερα και ειδικά χωρίς να προσδιορίζεις ώρες που το πέρασες, τι θα συμβεί αν νυχτώσεις εκεί, αν μείνεις, αν χρειαστεί να πάρεις καμιά παρακαμπτήριο, αν χρειαστεί να ζητήσεις βοήθεια, κλπ.....:(

Προσωπικά, από τα σύνορα με τα Σκόπια και μέχρι Πρίστινα (πρωτεύουσα του Κοσσυφοπεδίου) επί 3 χρόνια που υπηρέτησα στην περιοχή έβγαζα απ το σκρατς Ελληνική σημαία, όνομα, φόραγα το αλεξίσφαιρο, κράνος κλπ. όχι γιατί τόθελα, αλλά γιατί το ΝΑΤΟ με συμβούλευε όντας Έλληνας . Φυσικά στις 2,5 ώρες που αρκούν να το διασχίσεις από Νότο μέχρι Βορρά και το αντίθετο δεν αποκλείω να μη σου συμβεί κάτι και αναγκαστείς να σταματήσεις ειδικά το βράδυ και εκτός κεντρικού δικτύου.

Σκοπός μου δεν είναι να υποτιμήσω τη συμβουλή σου, απλώς μη μεταφέρουμε horizon, ADV κλπ όπου άλλης εθνικότητας ταξιδευτές καταθέτουν τις εμπειρίες τους και την τραλαλά διέλευση.

Στην είσοδο της Πρίστινας δεσπόζει το Στρατηγείο του UCK με σημαίες, συνθήματα κλπ. Δε σταματάς εκεί, να ρωτήσεις πως πας για Mitrovica? :rotflmao:

dimmie_72
16/07/2013, 15:36
Απορώ πως κανείς δεν προτείνει το Durres για διαμονή στην Αλβανία σε κανένα ταξιδιωτικό forum ever!

Πολυτελέστατα ξενοδοχεία δίπλα στη θάλασσα, Αμερικανοελληνικών συμφερόντων, 20' από τα Τίρανα, πλήρη γεύματα σε σουίτες με 35€. Μάλλον δεν έχουν ανακαλυφθεί ακόμα...:D

ectel
16/07/2013, 16:51
Έχω πάει αρκετές φορές Δαλματικές ακτές και έχω περάσει την Αλβανία.

Αυτά που πρέπει να ξέρεις είναι:

α. Από τα σύνορα στην Κακαβιά μέχρι να βγεις από Αλβανία είναι περίπου 350 χιλιόμετρα. Ο δρόμος στα περισσότερα σημεία του δεν είναι άσχημος με εξαίρεση κάποια κομμάτια μετά το Τεπελένι. Να υπολογίζεις περίπου 4,5 ώρες να διασχίσεις όλη την Αλβανία εάν πηγαίνεις κανονικά στο δρόμο.

β. Η οδήγηση των Αλβανών στην Αλβανία δεν είναι τόσο άσχημη όσο είναι των Αλβανών στην Ελλάδα.

γ. Έχουν αρκετή κίνηση οι δρόμοι.

δ. Πάρα πολλά αστυνομικά μπλόκα αλλά δεν θα έχεις πρόβλημα εάν δεν κάνεις κάποια παρανομία.

Με το που μπεις Μαυροβούνιο να υπολογίζεις ότι χρειάζεσαι περίπου 3 με 3,5 ώρες μέχρι το Ντουμπρούβνικ (με φυσιολογικές ταχύτητες πάντα).

ΥΓ. Μην πας από Κρυσταλλοπηγή γιατί είναι αρκετά μεγάλος ο κύκλος που θα κάνεις.

dimmie_72
16/07/2013, 17:09
Kι ένα γραφικό περιστατικό...

Έχω φύγει απ το πρωί απ το ΝΑΤΟικό Στρατηγείο στα Σκόπια με ένα Βέλγο συνάδερφο, να συμμετάσχουμε σε μία σύσκεψη στο Στρατηγείο της KFOR στην Πρίστινα, ο άνθρωπος η επιτομή του military tourism...

Η ρουτίνα, ο κυριότερος εχθρός της ασφάλειας και η πολύχρονη παραμονή και βαρεμάρα μας οδηγεί να φύγουμε χωρίς κανένα εξοπλισμό, με μόνο μέλημα να φύγουμε νωρίς να επισκεφτούμε ένα γραφικό Μοναστήρι στο Κόσσοβο πριν τη σύσκεψη και μετά απ αυτή, επίσκεψη σε κάποια ιστορικά μέρη της Οθωμανικής κυριαρχίας και μετέπειτα των αγώνων της ανεξαρτησίας, κάτι σαν το 1821 εδώ..

Αναχώρηση, επίσκεψη στο Μοναστήρι, καφές, dejunner, meeting και μετά επίσκεψη σένα Πύργο μνημείο άμυνας, συμμαχικό νεκροταφείο του Α' ΠΠ κλπ, φτάνουμε βράδυ κοντά στα σύνορα με τα Σκόπια όπου έπρεπε να κάνουμε και κάτι τελικές συνεννοήσεις με τις Αρχές (:p) του Κοσσόβου στα σιδηροδρομικά για την καθημερινή μεταφορά καυσίμων από τα Σκόπια.

Βασανιστήκαμε να βρούμε το χωριό που ήταν ο Σ. Σταθμός και πήρε να νυχτώνει...
Με τα χίλια ζόρια εντοπίζουμε το Σταθμό σε μια ρεματιά, ένας οικίσκος, χιόνι άρχισε να πέφτει, η ώρα 20:30 αλλά το σκοτάδι αρχίζει να βαραίνει.

Προσεγγίζουμε με το τζιπ, μέσα ένας υπάλληλος, γραφική εικόνα στυλ Λιανοκλάδι η Παλαιοφάρσαλα 10ετίας το 50, εγκατάλειψη, φτώχεια και προσήλωση στο καθήκον.

Η θέση του Σταθμού που βρίσκεται σχεδόν στα σύνορα με τα Σκόπια, περιβάλλεται από βουνά, χαράδρες και στενωπούς όπου εικάζεται λόγω θέσης στάθμευε ο UCK και μετά το τέλος του πολέμου εκπαιδεύεται ο εναπομένων πυρήνας του.

Η απομόνωση τέλεια, ο αέρας λυσσομανιάζει, το χιόνι πέφτει όλο και βαρύτερο, ο υπάλληλος με τη χλαίνη της μιας άλλης εποχής ρωτάει τι θέλουμε, αλλά με πείθει ότι το κάνει εντελώς για τους τύπους ενώ με περιμένει.... :alien:

Στους ξεφτισμένους τοίχους μου κάνει εντύπωση ότι είναι κολλημένα πορτρέτα αγωνιστών του UCK, πράγμα ανεπίτρεπτο για υποτίθεται Δημόσια Υπηρεσία, αλλά σκαρωμένα όχι από ζωγράφο η ιδιώτη, αλλά από παιδάκια του Δημοτικού στο μάθημα της ζωγραφικής, η της προπαγάνδας, ποιός ξέρει...

Ο Βέλγος στην κοσμάρα του, λέει τα δικά του στον υπάλληλο, αυτός ανάθεμα κι αν τον ακούει - έχει καρφώσει το βλέμμα του στο δικό μου - και το χειρότερο, την όλη αυτοπεποίθησή μου ότι η κατάσταση αντιμετωπίζεται αρχίζει και τη χαλάει η έλευση 2-3 πανομοιότυπων χλαινών απ το δίπλα δωμάτιο τόσο αθόρυβα, που μέχρι τώρα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι είμαστε 3 μας κι αρκούδες σε απόσταση 20 τ. χλμ...

Ενώ ο Βέλγος προσπαθεί να λύσει το σιδηροδρομικό πρόβλημα μόνος του και οι υπόλοιποι να με κοιτάνε σαν τσακάλια, μία χλαίνη σηκώνει το δάχτυλο δείχνοντας ένα απ τα πορτραίτα με το αδέξια σχεδιασμένο καλάσνικοφ, ωρυόμενος και με το στόμα να βγάζει αφρούς....

Γυμνοί εκεί στη μέση του πουθενά, με την κατάσταση ραγδαία μεταβαλλόμενη, εγώ τουλαχιστον σιχτιρίζω την ώρα και τη στιγμή που μέπνιξε η ρουτίνα και μέκανε να κυκλοφορώ άοπλος τουρίστας.

Ευτυχώς η οξυδέρκεια του συναδέλφου Ταγματάρχη, πράγμα σπάνιο σε επαγγελματίες στρατιωτικούς μισθοφόρους -η πληθώρα χωρίς συναίσθηση των εθνικιστικών διαταραχών εντός των οποίων κλήθηκαν να λειτουργήσουν- τον έκανε σε δευτερόλεπτα να αντιληφθεί την κατάσταση όπως διαμορφώθηκε και επικαλούμενος άμεση τηλεφωνική επαφή που έπρεπε να έχει με τη Βελγική Διπλωματική Αντιπροσωπεία στο Κόσσοβο, να με βουτήξει και να φύγουμε, άρον άρον σα βρεγμένες γάτες ενώ οι τύπο σαν αντίδραση της τελευταίας στιγμής μας κυνηγούσαν πεζοί στο πάρκινγκ........:sick:

MG-KTiNoS
16/07/2013, 17:26
Kι ένα γραφικό περιστατικό...

Έχω φύγει απ το πρωί απ το ΝΑΤΟικό Στρατηγείο στα Σκόπια με ένα Βέλγο συνάδερφο, να συμμετάσχουμε σε μία σύσκεψη στο Στρατηγείο της KFOR στην Πρίστινα, ο άνθρωπος η επιτομή του military tourism...

Η ρουτίνα, ο κυριότερος εχθρός της ασφάλειας και η πολύχρονη παραμονή και βαρεμάρα μας οδηγεί να φύγουμε χωρίς κανένα εξοπλισμό, με μόνο μέλημα να φύγουμε νωρίς να επισκεφτούμε ένα γραφικό Μοναστήρι στο Κόσσοβο πριν τη σύσκεψη και μετά απ αυτή, επίσκεψη σε κάποια ιστορικά μέρη της Οθωμανικής κυριαρχίας και μετέπειτα των αγώνων της ανεξαρτησίας, κάτι σαν το 1821 εδώ..

Αναχώρηση, επίσκεψη στο Μοναστήρι, καφές, dejunner, meeting και μετά επίσκεψη σένα Πύργο μνημείο άμυνας, συμμαχικό νεκροταφείο του Α' ΠΠ κλπ, φτάνουμε βράδυ κοντά στα σύνορα με τα Σκόπια όπου έπρεπε να κάνουμε και κάτι τελικές συνεννοήσεις με τις Αρχές (:p) του Κοσσόβου στα σιδηροδρομικά για την καθημερινή μεταφορά καυσίμων από τα Σκόπια.

Βασανιστήκαμε να βρούμε το χωριό που ήταν ο Σ. Σταθμός και πήρε να νυχτώνει...
Με τα χίλια ζόρια εντοπίζουμε το Σταθμό σε μια ρεματιά, ένας οικίσκος, χιόνι άρχισε να πέφτει, η ώρα 20:30 αλλά το σκοτάδι αρχίζει να βαραίνει.

Προσεγγίζουμε με το τζιπ, μέσα ένας υπάλληλος, γραφική εικόνα στυλ Λιανοκλάδι η Παλαιοφάρσαλα 10ετίας το 50, εγκατάλειψη, φτώχεια και προσήλωση στο καθήκον.

Η θέση του Σταθμού που βρίσκεται σχεδόν στα σύνορα με τα Σκόπια, περιβάλλεται από βουνά, χαράδρες και στενωπούς όπου εικάζεται λόγω θέσης στάθμευε ο UCK και μετά το τέλος του πολέμου εκπαιδεύεται ο εναπομένων πυρήνας του.

Η απομόνωση τέλεια, ο αέρας λυσσομανιάζει, το χιόνι πέφτει όλο και βαρύτερο, ο υπάλληλος με τη χλαίνη της μιας άλλης εποχής ρωτάει τι θέλουμε, αλλά με πείθει ότι το κάνει εντελώς για τους τύπους ενώ με περιμένει.... :alien:

Στους ξεφτισμένους τοίχους μου κάνει εντύπωση ότι είναι κολλημένα πορτρέτα αγωνιστών του UCK, πράγμα ανεπίτρεπτο για υποτίθεται Δημόσια Υπηρεσία, αλλά σκαρωμένα όχι από ζωγράφο η ιδιώτη, αλλά από παιδάκια του Δημοτικού στο μάθημα της ζωγραφικής, η της προπαγάνδας, ποιός ξέρει...

Ο Βέλγος στην κοσμάρα του, λέει τα δικά του στον υπάλληλο, αυτός ανάθεμα κι αν τον ακούει - έχει καρφώσει το βλέμμα του στο δικό μου - και το χειρότερο, την όλη αυτοπεποίθησή μου ότι η κατάσταση αντιμετωπίζεται αρχίζει και τη χαλάει η έλευση 2-3 πανομοιότυπων χλαινών απ το δίπλα δωμάτιο τόσο αθόρυβα, που μέχρι τώρα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι είμαστε 3 μας κι αρκούδες σε απόσταση 20 τ. χλμ...

Ενώ ο Βέλγος προσπαθεί να λύσει το σιδηροδρομικό πρόβλημα μόνος του και οι υπόλοιποι να με κοιτάνε σαν τσακάλια, μία χλαίνη σηκώνει το δάχτυλο δείχνοντας ένα απ τα πορτραίτα με το αδέξια σχεδιασμένο καλάσνικοφ, ωρυόμενος και με το στόμα να βγάζει αφρούς....

Γυμνοί εκεί στη μέση του πουθενά, με την κατάσταση ραγδαία μεταβαλλόμενη, εγώ τουλαχιστον σιχτιρίζω την ώρα και τη στιγμή που μέπνιξε η ρουτίνα και μέκανε να κυκλοφορώ άοπλος τουρίστας.

Ευτυχώς η οξυδέρκεια του συναδέλφου Ταγματάρχη, πράγμα σπάνιο σε επαγγελματίες στρατιωτικούς μισθοφόρους -η πληθώρα χωρίς συναίσθηση των εθνικιστικών διαταραχών εντός των οποίων κλήθηκαν να λειτουργήσουν- τον έκανε σε δευτερόλεπτα να αντιληφθεί την κατάσταση όπως διαμορφώθηκε και επικαλούμενος άμεση τηλεφωνική επαφή που έπρεπε να έχει με τη Βελγική Διπλωματική Αντιπροσωπεία στο Κόσσοβο, να με βουτήξει και να φύγουμε, άρον άρον σα βρεγμένες γάτες ενώ οι τύπο σαν αντίδραση της τελευταίας στιγμής μας κυνηγούσαν πεζοί στο πάρκινγκ........:sick:

Φίλε μου λυπάμαι αλλά εγώ για όλα αυτά που λες δεν πήρα χαμπάρι ούτε το 2007 που πήγα για πρώτη φορά.
Πέρασα άνετα, δεν με ενόχλησε κανένας και ακόμα τότε ήταν νοπά τα πράγματα.
Το 07 φυσικά είχε στρατό στο δρόμο ακόμα αλλά πάλι δεν έγινε τίποτα.


http://www.tdmhellas.gr/smf/index.php?topic=489.0

Nostradamus
16/07/2013, 17:32
dimmie_72 αν επιτρέπεται πότε ήσουν εκεί??

Pan (dvs)
16/07/2013, 18:25
Κακαβια,Αργυροκαστρο,Φιερι και ταξιδι κοντα στη θαλασσα.Ο κοσμος ειναι πιο συνηθισμενος σε ξενους και θα σε εξυπηρετησουνε καλυτερα.Καλο ειναι να μην ξεκινησεις μονος σου η αν το κανεις φροντισε να συνταξιδεψεις με αλλους δικους μας που θα βρεις στο δρομο.
Μην ακους υπερβολες ,οι Αλβανοι δεν τρωνε ανθρωπους.Αν προκυψει κατι θα ειναι αυτο που θα προεκυπτε σε οποιαδηποτε αλλη χωρα.
Απο Οχριδα (πολυ ομορφο μερος) αν δεν υπαρχει λογος, μην κατεβεις προς Τεπελενι.Γινονται εργα και θα ταλαιπωρηθεις.Μου βγηκε η ψυχη,προσφατα.

sakisam
16/07/2013, 19:34
Κακαβια,Αργυροκαστρο,Φιερι και ταξιδι κοντα στη θαλασσα.Ο κοσμος ειναι πιο συνηθισμενος σε ξενους και θα σε εξυπηρετησουνε καλυτερα.Καλο ειναι να μην ξεκινησεις μονος σου η αν το κανεις φροντισε να συνταξιδεψεις με αλλους δικους μας που θα βρεις στο δρομο.
Μην ακους υπερβολες ,οι Αλβανοι δεν τρωνε ανθρωπους.Αν προκυψει κατι θα ειναι αυτο που θα προεκυπτε σε οποιαδηποτε αλλη χωρα.
Απο Οχριδα (πολυ ομορφο μερος) αν δεν υπαρχει λογος, μην κατεβεις προς Τεπελενι.Γινονται εργα και θα ταλαιπωρηθεις.Μου βγηκε η ψυχη,προσφατα.

ευχαριστω ολους!παραλιακα λεω κ γω ακουγεται πιο συνετο.μια μηχανη θα μαι(tiger 800) με γυναικα.ελπιζω μονο λογω ωρων και επειδη το συγκεκριμενο μηχανακι ζεσταινεται λιγο παραπανω να μην λιωσω!τεσπα στο γυρισμο ασ γινει οτι θε.στο πηγαινε θελω ηρεμια!!:D:D

MG-KTiNoS
16/07/2013, 20:24
άμα πας ντουμπρόβνικ να πάρεις γυαλιά ηλίου αυτά με τον καθρέΠτη...
Να κοιτάς άνετα ρε παιδί μου!!!!

:cool:


Έχει και καράβι Ντουμπρόβνικ Ιταλία Ελλάδα αν κάποιος θέλει να φύγει,,, μόνη... εεε μόνος !!!!
:lol:
:D

Pan (dvs)
16/07/2013, 21:47
ευχαριστω ολους!παραλιακα λεω κ γω ακουγεται πιο συνετο.μια μηχανη θα μαι(tiger 800) με γυναικα.ελπιζω μονο λογω ωρων και επειδη το συγκεκριμενο μηχανακι ζεσταινεται λιγο παραπανω να μην λιωσω!τεσπα στο γυρισμο ασ γινει οτι θε.στο πηγαινε θελω ηρεμια!!:D:D

Δεν τα υπολογισες καλα φιλε μου.

Λοιπον:

1.Παρε τα γυαλια οπως πολυ σωστα σε συμβουλευει ο MG-KTiNoS ,κατι παραπανω ξερει.

2.Καποια ηπια υπνωτικα θα σου χρειαστουνε.Προσοχη μην τα παρεις εσυ.

3.Παρε κανενα διαφημιστικο φυλλαδιο για να ξερεις την επομενη φορα που θα μεινεις,οταν θα πας μονος σου.

MG-KTiNoS
16/07/2013, 22:05
:lol:

Balkan_express
17/07/2013, 12:49
Να σου πω και εγω την ταπεινη μου γνωμη...

Απο Κοσοβο δε ξαναπαω ουτε με σφαιρες... Στο αφρικα εχω μια Ελληνικη σημαια και μονο που δε με εβγαζαν απο το δρομο όσοι κυκλοφορουσαν. ΕΧΘΡΙΚΟΤΑΤΟ περιβαλον.

Απο Αλβανια πηγα 2 φορες παντα με παρεα Έλληνα φίλο με την ΑΛΒΑΝΙΔΑ γυναίκα του. Δε μας ενοχλησαν ποτε αλλα πάντα όπως μας συμβουλευσε και η κοπελα το βράδυ είμασταν Μαυροβουνιο. Όλη μέρα κανείς δε μας ενόχλησε εκτός απο κάποιες αδιάκριτες ματιές που οκ συνβαίνουν παντού από τους εθνοφοβικούς. Κάναμε βόλτες άνετες φαϊ καφέ κλπ.. Ελληνικά δε μιλήσαμε λόγω προξένου :)

Δρόμοι μετριοι προς καλοί αλλά οδηγάω και ον οφ...

Άποψη μου χωρίς να ξέρω απο πού ξεκινάς είναι να κάνεις τη διαδρομή Θεσ/νικη - Νις - Σαραγεβο (Διανυκτερευση όπως και να εχει) και απο εκει άνετα Dubrovnik...

Πάντα φιλικά και πάντα μέσα απο τις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ μου εμπιρείες.

sakisam
17/07/2013, 18:31
Δεν τα υπολογισες καλα φιλε μου.

Λοιπον:

1.Παρε τα γυαλια οπως πολυ σωστα σε συμβουλευει ο MG-KTiNoS ,κατι παραπανω ξερει.

2.Καποια ηπια υπνωτικα θα σου χρειαστουνε.Προσοχη μην τα παρεις εσυ.

3.Παρε κανενα διαφημιστικο φυλλαδιο για να ξερεις την επομενη φορα που θα μεινεις,οταν θα πας μονος σου.



Γι αυτο ρωταω γιατι ηδη μου λεει ενα μηνα πριν να ρωτησω απο που θα παμε ....και το νου σου μη ξεμεινουμε πουθενα και απομονωμενα χαθηκες!
γι αυτο ρωταω να κανω ενα πλανο για να μην καταντησω και γυρισω με ψυχασθενεια βαρια!!

τα γυαλια γιατι??

calmen
17/07/2013, 21:11
τα γυαλια γιατι??

σοβαρα τωρα????????χαχαχαχα αν δεν τα παρεις..μην πας πουθενα...!!!

calmen
17/07/2013, 21:13
για να κοιτας αγορινα...θεαματα..που δεν εχεις ξαναδει ποτε..και να κοιτας ανετα....

MG-KTiNoS
17/07/2013, 21:46
:rotflmao:

sakisam
18/07/2013, 17:45
για να κοιτας αγορινα...θεαματα..που δεν εχεις ξαναδει ποτε..και να κοιτας ανετα....


ακουσ δεν το χα σκεφτει αφτο το..... αξιοθεατο :bawl:

taisteal
18/07/2013, 17:46
ειναι το πιο βασικο αξιοθεατο ομως...εγω οταν πηγα γυρνωντας χωρισα............................

AUFGEBRACHT
18/07/2013, 19:58
Γυαλιά και ΚΟΛΛΥΡΙΟ μαζί!!!

Pan (dvs)
18/07/2013, 20:32
ακουσ δεν το χα σκεφτει αφτο το..... αξιοθεατο :bawl:

Ομολογησε ,ηταν πανω απο το κεφαλι σου το ετερον ημισυ,οταν το εγραφες αυτο.

sakisam
19/07/2013, 17:30
Ομολογησε ,ηταν πανω απο το κεφαλι σου το ετερον ημισυ,οταν το εγραφες αυτο.

οχι ρε !δεν μου χε παει στο μυαλο!!


καλα μιλαμε αυτο ειναι λιγο ευχη κ καταρα!γιατι αμα ειναι ετσι ..που να παω.θα γυρισω με καταθλιψη ρε μαγκες

tthodor
25/07/2013, 00:07
να κάνω μια ερώτηση (αν και σίγουρα έχει απαντηθεί σε διάφορα threads... αλλά δε καταφέρνω να το βρω τώρα....)
Για αλβανια / Μαυροβούνιο / Σερβια / Κροατία θέλει διαβατήριο? η με ταυτότητα νέου τύπου είσαι οκ?

andreastwin
27/07/2013, 12:25
τον ιουνιο περασα αλβανια μαυροβουνιο κροατια κοσσοβο.αλβανια με ταυτοτητα. ειναι καλα να μπεις απο κρυσταλοπηγη να μηνεις στο μπογραδετς μετα πηγα ελμπασαν δυραχειο σκοδρα και συνορα μαυροβουνιου.δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα παραπανω απ¨οτι στιν ελλαδα [τιν αφυσες μονι τις με το κλειδη αντε για.]φαγητο πολι φτηνα βενζινα 1,20 ξενοδοχειο απο 15-30-40 δικλυνο,

andreastwin
27/07/2013, 12:30
φιλε αν σε περνει να πας βοσνια στο σεραγεβο παρα πολυ ωραιο.ειναι κοντα απο ντουμπροβνικ.
τις 20 αυγουστου περιπου θα παω ντουμπροβνικ δαλματικες ακτες κλπ.

οσοι εχουν περασει απο αλβανια θελω να μου πουν ολα καλα η θα χω τπτ ιστοριες οχι τπτ αλλο μη μου χαλασει η διαθεση.
ποια ειναι η καλυτερη διαδρομη εννοωντας να χω το κεφαλι μ ποιο ησυχο?

και κατι αλλο οχι οτι θα το αφησω στην τυχη αλλα κλοπες και τετοια??

panosko
30/07/2013, 00:01
Από Πατρα πας Bari κι απο κει με το πλοιο Dubrovnik.
Τόσο απλά.

andreastwin
30/07/2013, 20:44
με μηχανη θα παει οχι με τιν πεθερα του.την μηχανη θελεις να την περπατησεις να δεις πολεις και πολλα αλλα στο δρομο.αλλωστε υπαρχουν και τουριστικα γραφεια με 180€σε παει και σε φερνει. προκειμενου να ταλαιπωρηφει με καραβια. η γνωμη μου ??

panosko
31/07/2013, 10:27
με μηχανη θα παει οχι με τιν πεθερα του.

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Μπορει να γυρισει με τη μηχανη.

gregorgeous89
15/08/2013, 19:10
φίλε ήτανε να πάμε 3 ζευγάρια με μηχανές Dubrovnik μέσο Αλβανίας και ευτυχώς πήγαμε με αυτοκίνητο. Δεν στο γράφει αυτό κάποιος που δεν έχει ταξιδέψει με μηχανή ή φοβάται την περιπέτεια αλλά αυτά που είδαμε στην Αλβανία ξεπερνάνε τα όρια της περιπέτειας κ φτάνουν στα όρια της βλακείας. Προσπερνάω το ότι οι δρόμοι είναι ότι νάναι και γίνονται (?) παντού έργα και μένω στό ότι ο τρόπος που οδηγούνε είναι απίστευτα επικίνδυνος. Κάναμε 12 ώρες για να φτάσουμε στο Μαυροβούνιο από Θεσσαλονίκη και σε αυτό το 12ώρο εξοικειώθηκα όσο ποτέ με την ιδέα του Θανάτου :a29:
Σκοπεύουμε να πάμε σε έναν μήνα πάλη Μαυροβούνιο (είναι υπέροχο) αλλά θα πάρουμε τον δρόμο που πήραμε στην επιστροφή. Δηλαδή Μπαίνεις Αλβανία από Οχρίδα (Σκόπια) και από εκεί έχει έναν υπέροχο δρόμο επαρχιακό μέσα στην Αλβανία που δεν έχει πολλή κίνηση μέχρι την εθνική οδό που θα σας πάει βόρεια στα σύνορα με Μαυροβούνιο. Αποφεύγεις έτσι την "Εθνική" τους οδό.
Υ.Γ. Οι Αλβανοί όταν δεν οδηγούν είναι μια χαρά και πολλή εξυπηρετικοί.
Υ.Γ.2 Ήμασταν εκεί σε high seazon :nono:

trelf
19/08/2013, 21:13
φιλε γεια χαρα! πριν απο δεκα ημερες επεστρεψα ελλαδα απο ταξιδι 8 ημερων σε αλβανια-μαυροβουνιο-βοσνια-κροατια και πισω....

8α σου πω επιγραμματικα....

αλβανια: κακο οδικο δικτυο με λακουβες....ΧΩΡΙΣ φωτισμο ακομη και αυτο που ονομαζουν εθνικη.....ΧΩΡΙΣ προειδοποιητικη σημανση (ξερεις φωσφοριζε κορδελες και βαψιματα σε νησιδες)....εκει που εχει εθνικη κοβει σε χωματοδρομο αποτομα.....οι αλβανοι οδηγουν χωρις να σε υπολογιζουν, πραγματικα θα μπορουσαμε σε 5-10 περιστατικα που ειχαμε να ειχαμε σκοτωθει, παρολο που προσεχαμε πολυ!!!!!!!!ειναι τρελα,αλλο να στο λεω και αλλο να το βιωνεις!!!.......... συμβουλη, περασε την αλβανια σε μια μερα γρηγορα και μπες μαυροβουνιο....μην οδηγεις στην αλβανια νυχτα η με βροχη!!!!.....

μαυροβουνιο:αν πατε budva βραδακι για ποτο...θα σε χωρισει η γυναικα σου.....ανεβα προς το φιορδ του κοτορ, κανε ολο το γυρο του φιορδ....ειναι μαγικο!!!! πολυ ωραιο beach bar copa cabana (η καπως ετσι) στο φιορδ .......βουτιες μπυρες και αν γουσταρεις freddo espresso Οπως στην ελλαδα!

βοσνια: κατα λαθος μπηκαμε....δε ξερω και πολλα....ειχε πολλες και ωραιες γυναικες....

κροατια: dubrovnik, μακραν απο τις πιο ωραιες πολεις που εχω δει...μαλλον η πιο ωραια....το καστρο τα σπαει !!!!!.......και παραλιες μαγευτικες , πεντακαθαρες και καταπρασινα νερα!!!!! εμεις μειναμε στο ZATON περιοχη 10 χιλιομετρα εκτος dubrovnik και δωσαμε 4 ατομα 66 ευρω.... σουπερ!....συνεχισαμε μεχρι τις λιμνες plitvice, καλο το θεαμα, αλλα δε ξερω αν αξιζε τελικα τον κοπο να πας μεχρι εκει....ισως κανα 2 βραδιες στην budva να αξιζαν περισσοτερο ;)

οπως και να χει........... θα περασετε σουπερ!

οποτε, αλβανια για βενζινη, μαυροβουνιο για γυναικα και κροατια για ομορφα μερη!

υγ: στην αλβανια πριν τα τιρανα, δρομος με 2 λωριδες ανα κατευθυνση χωριζομενες με νησιδα στην μεση, εχουμε σταματησει δεξια για λιγο και βλεπουμε μια BMW σειρας 3 να πηγαινει αναποδα και να μπαινει στην στροφη ανοιχτα ανοιχτα κιολας !!!!!!!! παλι καλα....γιατι αν ερχομασταν εκει 10 λεπτα αργοτερα θα γινομασταν αφισα-καρτα-κορνιζα!....και το 2ο που ετυχε, ηταν βραδυ, δρομος ταχειας υποτιθεται (100-120), 2 λωριδες ανα κατευθυνση, ξαφνικα απο ασφαλτο γινεται χωματοδρομος με κατι πετρες ΝΑ!........

πυξιδας990
20/08/2013, 08:13
φιλε γεια χαρα! πριν απο δεκα ημερες επεστρεψα ελλαδα απο ταξιδι 8 ημερων σε αλβανια-μαυροβουνιο-βοσνια-κροατια και πισω....

8α σου πω επιγραμματικα....

αλβανια: κακο οδικο δικτυο με λακουβες....ΧΩΡΙΣ φωτισμο ακομη και αυτο που ονομαζουν εθνικη.....ΧΩΡΙΣ προειδοποιητικη σημανση (ξερεις φωσφοριζε κορδελες και βαψιματα σε νησιδες)....εκει που εχει εθνικη κοβει σε χωματοδρομο αποτομα.....οι αλβανοι οδηγουν χωρις να σε υπολογιζουν, πραγματικα θα μπορουσαμε σε 5-10 περιστατικα που ειχαμε να ειχαμε σκοτωθει, παρολο που προσεχαμε πολυ!!!!!!!!ειναι τρελα,αλλο να στο λεω και αλλο να το βιωνεις!!!.......... συμβουλη, περασε την αλβανια σε μια μερα γρηγορα και μπες μαυροβουνιο....μην οδηγεις στην αλβανια νυχτα η με βροχη!!!!.....

μαυροβουνιο:αν πατε budva βραδακι για ποτο...θα σε χωρισει η γυναικα σου.....ανεβα προς το φιορδ του κοτορ, κανε ολο το γυρο του φιορδ....ειναι μαγικο!!!! πολυ ωραιο beach bar copa cabana (η καπως ετσι) στο φιορδ .......βουτιες μπυρες και αν γουσταρεις freddo espresso Οπως στην ελλαδα!

βοσνια: κατα λαθος μπηκαμε....δε ξερω και πολλα....ειχε πολλες και ωραιες γυναικες....

κροατια: dubrovnik, μακραν απο τις πιο ωραιες πολεις που εχω δει...μαλλον η πιο ωραια....το καστρο τα σπαει !!!!!.......και παραλιες μαγευτικες , πεντακαθαρες και καταπρασινα νερα!!!!! εμεις μειναμε στο ZATON περιοχη 10 χιλιομετρα εκτος dubrovnik και δωσαμε 4 ατομα 66 ευρω.... σουπερ!....συνεχισαμε μεχρι τις λιμνες plitvice, καλο το θεαμα, αλλα δε ξερω αν αξιζε τελικα τον κοπο να πας μεχρι εκει....ισως κανα 2 βραδιες στην budva να αξιζαν περισσοτερο ;)

οπως και να χει........... θα περασετε σουπερ!

οποτε, αλβανια για βενζινη, μαυροβουνιο για γυναικα και κροατια για ομορφα μερη!

υγ: στην αλβανια πριν τα τιρανα, δρομος με 2 λωριδες ανα κατευθυνση χωριζομενες με νησιδα στην μεση, εχουμε σταματησει δεξια για λιγο και βλεπουμε μια BMW σειρας 3 να πηγαινει αναποδα και να μπαινει στην στροφη ανοιχτα ανοιχτα κιολας !!!!!!!! παλι καλα....γιατι αν ερχομασταν εκει 10 λεπτα αργοτερα θα γινομασταν αφισα-καρτα-κορνιζα!....και το 2ο που ετυχε, ηταν βραδυ, δρομος ταχειας υποτιθεται (100-120), 2 λωριδες ανα κατευθυνση, ξαφνικα απο ασφαλτο γινεται χωματοδρομος με κατι πετρες ΝΑ!........

δεν το γραφεις ταξιδιωτικο?

andreastwin
20/08/2013, 21:20
κατα τον σεπτεμβριο λεω να παω και εγω παλι προς βοσνια που ειναι τελεια αλλα δεν μπορεσα να τιν γυρισω γιατη ειχα παει με την γυναικα μου με το αυτο,και κατα τις 15-18 σεπτεμβρη θα ξανα ανεβω με την κυρα παλι με μοτο.αν ειναι και θελεις θελετε?το κανονιζουμε για να παμε παρεα.
φίλε ήτανε να πάμε 3 ζευγάρια με μηχανές Dubrovnik μέσο Αλβανίας και ευτυχώς πήγαμε με αυτοκίνητο. Δεν στο γράφει αυτό κάποιος που δεν έχει ταξιδέψει με μηχανή ή φοβάται την περιπέτεια αλλά αυτά που είδαμε στην Αλβανία ξεπερνάνε τα όρια της περιπέτειας κ φτάνουν στα όρια της βλακείας. Προσπερνάω το ότι οι δρόμοι είναι ότι νάναι και γίνονται (?) παντού έργα και μένω στό ότι ο τρόπος που οδηγούνε είναι απίστευτα επικίνδυνος. Κάναμε 12 ώρες για να φτάσουμε στο Μαυροβούνιο από Θεσσαλονίκη και σε αυτό το 12ώρο εξοικειώθηκα όσο ποτέ με την ιδέα του Θανάτου :a29:
Σκοπεύουμε να πάμε σε έναν μήνα πάλη Μαυροβούνιο (είναι υπέροχο) αλλά θα πάρουμε τον δρόμο που πήραμε στην επιστροφή. Δηλαδή Μπαίνεις Αλβανία από Οχρίδα (Σκόπια) και από εκεί έχει έναν υπέροχο δρόμο επαρχιακό μέσα στην Αλβανία που δεν έχει πολλή κίνηση μέχρι την εθνική οδό που θα σας πάει βόρεια στα σύνορα με Μαυροβούνιο. Αποφεύγεις έτσι την "Εθνική" τους οδό.
Υ.Γ. Οι Αλβανοί όταν δεν οδηγούν είναι μια χαρά και πολλή εξυπηρετικοί.
Υ.Γ.2 Ήμασταν εκεί σε high seazon :nono:

gregorgeous89
21/08/2013, 09:24
Ανδρέα ευχαρίστως να πηγαίναμε παρέα αλλά δεν θα πάρουμε τις γυναίκες κ θα πάμε μέχρι Μαυροβούνιο όχι πιό μακριά. Λέμε να την κάνουμε πιο Adventure την κατάσταση με σκηνές και επισκέψεις σε μέρη που δεν πατάει τουρίστας.Για κάποιον λόγο στις γυναίκες δεν αρέσουν αυτά :confused:

andreastwin
22/08/2013, 16:21
καλα να περασετε.:beer: