PDA

View Full Version : jaso ma vs mb



peter86
16/07/2013, 13:38
Δεν κατάφερα να βρω κάτι σχετικό στην αναζήτηση.
Σύμφωνα με το manual της honda gia ta scooter της (συγκεκριμμενα για το vision,aλλά και στο sh - pcx το ίδιο ισχύει) πρέπει να χρησιμοποιούμε μόνο λάδια mb.
OK τα mb δεν κάνουν να μπουν σε ύγρους συμπλέκτες καθώς χαρακτηρίζονται ως λάδια χαμηλότερης τριβής , και προορίζονται μόνο για ξηρούς συμπλέκτες όποτε δεκτό και κατανοητό.
Τι γίνεται στην αντιθετη περίπτωση ομως???
Μπορεί ένα λάδι ma χρησιμοποιηθεί στα συγκεκριμμένα scooter?
Θα υπάρξει κάποιο θέμα ή απλά πέφτουμε θύματα του marketing , καθώς υπάρχουν μονο 2 λάδια mb , της honda se 10w30 kαι της castrol se 5w40.

peter86
18/07/2013, 09:43
Psaxnontas tis teleutaies 2 meres arketa gia to thema toso ston jaso - api alla k se ksena sites etaireiwn ladiwn k forums Kateliksa sto simperasma oti apagoreuete I xrisi ladiwn mb se moto me wet clutch alla pouthena den anaferete to antitheto. Isa isa ta perissotera mpoykalia ladiwn ma-ma2 grafoun panw for motocyrcle , scooter, atv use. Sorry gia ta greeklish

peter86
18/07/2013, 13:30
Έτσι από δω και πέρα θα κάνω το πειραμα μου και θα αρχίσω να χρησιμοποιώ τα ημισυνθετικα της torco που χρησιμοποιω τόσα χρονια και στο scooteraki μου. Για να δούμε από την επόμενη αλλαγή......:wave2:

ίσως είναι το μοναδικό θέμα που το άνοιξα εγώ, αλλά και το απάντησα μονο εγώ!!!!!!!!!:a11::a26::a022:

stefanos
18/07/2013, 15:18
ίσως είναι το μοναδικό θέμα που το άνοιξα εγώ, αλλά και το απάντησα μονο εγώ!!!!!!!!!:a11::a26::a022:

Και συν τοις άλλοις μου παίρνεις και το πείραμά μου.:lol:

harris_x
18/07/2013, 16:01
δείτε εδω (http://www.oilspecifications.org/articles/JASO_MA_JASO_MB.php)

peter86
19/07/2013, 11:15
την είδα την παραπανω σελιδα πρωτη πρωτη αλλά δεν αναφέρει κάτι άλλο εκτός από τα χαρακτηριστικά των λαδιών.

OldMan
19/07/2013, 12:36
ίσως είναι το μοναδικό θέμα που το άνοιξα εγώ, αλλά και το απάντησα μονο εγώ!!!!!!!!!:a11::a26::a022:
ίσως γιατί μόνο εσύ καταλαβαίνεις τι θέλεις...;)

stefanos
19/07/2013, 12:40
ίσως γιατί μόνο εσύ καταλαβαίνεις τι θέλεις...;)


ενδεχομένως να είναι και ο μοναδικός που διάβασε το manual σε honda.:)

sapila racing
19/07/2013, 13:03
ενδεχομένως να είναι και ο μοναδικός που διάβασε το manual σε honda.:)

Α.. οχι
Το έχω διαβασει κι εγω, και μαλιστα σε όλα τα Honda που είχα μεχρι τώρα.
Ολα CB ηταν! :D

peter86
19/07/2013, 13:12
ίσως γιατί μόνο εσύ καταλαβαίνεις τι θέλεις...;)

νομίζω πως είναι πολύ ξεκάθαρο.......
αν δ καταλαβαινεις κατι πες μου να εξηγησω:wave2:

OldMan
19/07/2013, 13:14
νομίζω πως είναι πολύ ξεκάθαρο.......
αν δ καταλαβαινεις κατι πες μου να εξηγησω:wave2:
Πλάκα μΕ κάΜνεις Παρασκευή μεσημέρι ...:lol:

peter86
19/07/2013, 13:29
Πλάκα μΕ κάΜνεις Παρασκευή μεσημέρι ...:lol:

γιατί νηστεύεις?????

είπες ότι δεν είναι ξεκάθαρο αυτό που ρωτάω.νομίζω ότι δεν είναι τόσο δύσκολο.
ότι θες ρώτα....:wave2:

OldMan
19/07/2013, 13:46
ότι θες ρώτα....:wave2:
Αφού επιμένεις...

Όταν μιλάς για mb oils, αναφέρεσαι σε spec. 228.3, 229.3, 229.5 ή 229.51 ...??

peter86
19/07/2013, 15:04
Sorry alla to mb pou anaferesai antoistoixei sto mercedes benz pou kollaei? eisai eksupnos etsi?

OldMan
19/07/2013, 15:13
Sorry alla to mb pou anaferesai antoistoixei sto mercedes benz pou kollaei? eisai eksupnos etsi?
To an i mersedes benz exei apodextei kapoi specs gia thn xrisi ladiwn sta bourdela tis kanei emena aytomatws eksypno ..??

peter86
19/07/2013, 18:01
δηλαδή εσύ διαβάζοντας τον τίτλο jaso ma vs mb το πρώτο πράγμα που σου έρχεται στο μυαλό είναι ta specs της ακατανομαστης για τα λάδια???
anyway επειδή συνήθως ειρωνεύεσαι με τις απαντήσεις σου....... άστο το ρημάδι να πάει στην ευχή........δεν χάθηκε και ο κόσμος:beer:

OldMan
19/07/2013, 18:23
δηλαδή εσύ διαβάζοντας τον τίτλο jaso ma vs mb το πρώτο πράγμα που σου έρχεται στο μυαλό είναι ta specs της ακατανομαστης για τα λάδια???
Ούτε για πλάκα και δεν ήμουν αυτός που έκανε την αναφορά στην ακατονόμαστη...
(κάπου τα μπερδέψαμε τα πραγμα στο ποιος ενοούσε τι..)

Και όντως, κάποιες φορές ειρωνεύομαι, αλλά πάντα στοχευμένα..:beer:

SUN
07/08/2013, 05:51
Ρε παιδιά έχω μπερδευτεί το scooter μου ένα suzuki sixteen γράφει στο βιβλιαράκι να βάζουμε λάδια 15-50 με JASO ΜΑ τι γίνετε εδώ ? έχω υγρό δίσκο η τυπογραφικό λάθος. και επίσης έχω μια απορία εφόσον στα περισσότερα scooter ο δίσκος και το σασμάν δεν είναι μέσα στο λάδι μπορούμε να χρησιμοποιούμε λάδια αυτοκινήτου

nikos_abel
07/08/2013, 06:42
Δεν κατάφερα να βρω κάτι σχετικό στην αναζήτηση.
Σύμφωνα με το manual της honda gia ta scooter της (συγκεκριμμενα για το vision,aλλά και στο sh - pcx το ίδιο ισχύει) πρέπει να χρησιμοποιούμε μόνο λάδια mb.
OK τα mb δεν κάνουν να μπουν σε ύγρους συμπλέκτες καθώς χαρακτηρίζονται ως λάδια χαμηλότερης τριβής , και προορίζονται μόνο για ξηρούς συμπλέκτες όποτε δεκτό και κατανοητό.
Τι γίνεται στην αντιθετη περίπτωση ομως???
Μπορεί ένα λάδι ma χρησιμοποιηθεί στα συγκεκριμμένα scooter?
Θα υπάρξει κάποιο θέμα ή απλά πέφτουμε θύματα του marketing , καθώς υπάρχουν μονο 2 λάδια mb , της honda se 10w30 kαι της castrol se 5w40.

Υπάρχει και 10w30 της castrol (αλλά συνήθως δεν το βρίσκω και γω).

Κατά τα άλλα, καλό διάβασμα

http://www.thumperfaq.com/oil.htm

(το συμπέρασμα είναι, βάζω MA εκεί που θέλει MA και MB εκεί που θέλει MB) :wave2:

peter86
07/08/2013, 10:50
συγνώμη αλλά πως βγήκε αυτό το συμπέρασμα από το παρπάνω αρθρο?ίσως κατι δ μπορώ να μεταφράσω σωστά...
δεκτό ότι λάδια mb απαγορεύονται σε υγρούς συμπλέκτες αλλά το αντίθετο δ μπόρεσα να το βρω καπου τεκμηριωμένο.


Είσαι σίγουρος ότι λέει ma για το sixteen ??? δ μου κανει εντύπωση να ξέρεις παντως, και πραγματικά είχα την απορία τη λένε τα manual των scooter άλλων εταιρειών (πλην honda)

Τώρα όσον αφορά τα λάδια αυτοκινήτου πολύ είναι αυτοι που τα χρησιμοποιούν, θεωρητικά δ παίζει πρόβλημα καθώς μιλαμε για το ίδιο σύνολο κινητήρα-μετάδοσης. πολλά ατομα αν το ψάξεις στα κατά τόπους forums ta χρησιμοποιούν.
Εγώ μέχρι στιγμής δ το έχω δοκιμάσει και δ νομίζω να το κάνω.Το μόνο που θα κάνω έιναι να βάλω ma λάδι στην επόμενη αλλαγή :wave2: και ναμην πληρώνω 10 ευρώπουλα το απλό ορυκτέλαιο στην honda όταν τόσο κάνει το ημισυνθετικό της torco (t-4r):wave2:

nikos_abel
07/08/2013, 11:20
συγνώμη αλλά πως βγήκε αυτό το συμπέρασμα από το παρπάνω αρθρο?

Χοντρικά (χωρίς ειρωνεία) μπορείς να βάλεις και ελαιόλαδο. Το MB όμως (υποτίθεται) ότι έχει ειδικά αντιτριβικά
που προστατεύουν το συμπλέκτη. Τι άλλο να σου πει κάποιος δηλαδή;
Μπορείς να βάλεις ότι θέλεις, αλλά για 20-25 Ε το χρόνο δε νομίζω ότι αξίζει το ρίσκο.

Στο κάτω κάτω ότι θες κάνεις, δε θα πάρεις και το μοτέρ στα χέρια, τουλάχιστον σε μικρό βάθος χρόνου.

SUN
07/08/2013, 13:03
Suzuki sixteen βιβλιαράκι
297100

peter86
07/08/2013, 21:45
Χοντρικά (χωρίς ειρωνεία) μπορείς να βάλεις και ελαιόλαδο. Το MB όμως (υποτίθεται) ότι έχει ειδικά αντιτριβικά
που προστατεύουν το συμπλέκτη. Τι άλλο να σου πει κάποιος δηλαδή;
Μπορείς να βάλεις ότι θέλεις, αλλά για 20-25 Ε το χρόνο δε νομίζω ότι αξίζει το ρίσκο.

Στο κάτω κάτω ότι θες κάνεις, δε θα πάρεις και το μοτέρ στα χέρια, τουλάχιστον σε μικρό βάθος χρόνου.

Κάπου έχεις μπερδευτει.
Τα λάδια ma έιναι αυτά που έχουν τα ειδικά αντιτριβικά για τον συμπλέκτη και όχι τα mb όπως γράφεις παραπάνω.
Άλλωστε τα scoooter έχουν ξηρό συμπλέκτη, και για αυτό άλλωστε ανοιξα και το θέμα.....:wave2:
Χοντρικά (και χωρίς ειρωνεία) ελαιόλαδο ΔΕΝ μπορείς να βάλεις.......................

daz
07/08/2013, 22:59
Χοντρικά (και χωρίς ειρωνεία) ελαιόλαδο ΔΕΝ μπορείς να βάλεις.......................

Μπορείς!

Aλλά θα χρειαστεί αλλαγή λίγο νωρίτερα. ;)

Μέχρι να ζεσταθεί η μηχανή θα θέλουν άλλαγμα. :lol:

peter86
07/08/2013, 23:06
Μπορείς!

Aλλά θα χρειαστεί αλλαγή λίγο νωρίτερα. ;)

Μέχρι να ζεσταθεί η μηχανή θα θέλουν άλλαγμα. :lol:

:beer:

nikos_abel
08/08/2013, 07:50
Κάπου έχεις μπερδευτει.
Τα λάδια ma έιναι αυτά που έχουν τα ειδικά αντιτριβικά για τον συμπλέκτη και όχι τα mb όπως γράφεις παραπάνω.
Άλλωστε τα scoooter έχουν ξηρό συμπλέκτη, και για αυτό άλλωστε ανοιξα και το θέμα.....:wave2:
Χοντρικά (και χωρίς ειρωνεία) ελαιόλαδο ΔΕΝ μπορείς να βάλεις.......................

Κάποιος από τους δυο μας σίγουρα τα έχει κάνει σαλάτα (με ελαιόλαδο ή χωρίς :lol: )

Λοιπόν, παραθέτω κανά δυο τυχαία κείμενα που γράφουν για τα MA και MB και ας μας διαφωτίσει κάποιος με κύρος (γρανάζης).
Προσωπικά καταλαβαίνω ότι τα MB έχουν friction modifiers ενώ τα MA όχι.
Να το πω απλοϊκά, τα MA δεν πρέπει να είναι "γλιστερά" για τους δίσκους, ενώ τα MB πρέπει είναι "γλιστερά" για
το μοτέρ (καλά το λέω; )

Ούνο (http://khcc.or.id/kumpul/index.php?topic=1074.0;wap2)


All quality motorcycle specific oils should also carry the JASO Motorcycle Specifications, which are either the JASO-MA specification (no friction modifiers) or the JASO-MB specification (with friction modifiers). The JASO-MA rating specifies that no friction modifiers are used. Note that the JASO-MB motorcycle does have friction modifiers, but is designed for motorcycles that specify the JASO-MB specification.

Ντούο (http://www.smartsynthetics.com/articles/motorcycle_oil_technical_facts.htm)


All quality motorcycle specific oils should also carry the JASO Motorcycle Specifications, which are either the JASO-MA specification (no friction modifiers) or the JASO-MB specification (with friction modifiers).


Τώρα που το ξαναβλέπω, μάλλον χαθήκαμε στη λέξη "αντιτριβικά". Friction modifier δεν σημαίνει απαραίτητα αντιτριβικό, αλλά
συνήθως καταλαβαίνουμε για κάτι που μειώνει την επιφανειακή τριβή (http://en.wikipedia.org/wiki/Friction_modifier). Άρα το MA ΔΕΝ περιέχει κάτι που να το κάνει αντιτριβικό,
το MB όμως περιέχει συστατικά που το κάνουν και για αυτό δεν κάνει για υγρούς συμπλέκτες, καθώς οι δίσκοι θα πατινάρουν.
Αν όμως (υποθέτω τώρα και σκεπτόμενος φωναχτά) βάλεις MA εκεί που πρέπει να βάλεις MB, δε θα έχεις αυξημένες τριβές
κάπου που δεν πρέπει (π.χ. μεταξύ κύλινδρου και πιστονιού που είναι σχεδιασμένα να λειτουργούν με αντιτριβικά; )

και ένα βίδεο (http://www.youtube.com/watch?v=yE53V0rYmZE) για να εντυπωσιάσω το κοινό :beer:

peter86
08/08/2013, 09:53
Αυτό που λες έχει λογική αλλά πουθενα δεν έχει τεκμηριωθεί και αυτό είναι που έψαχνα.....
Πάντως είναι σημαντικο να δούμε τι λένε τα manual άλλων κατασκευαστών Scooter οπώς στην περιπτωσή του sixteen παραπάνω.Κάνεις με piaggio να μας διαφωτίσει??

Εκτός και αν η honda έχει κάνει κάτι καινοτόμο στις επικαλύψεις του κινητήρα (κύλινδρο πιστόνι) που να κάνει το μικρό μου πύραυλο των 110 κ. να έχει αυτη την απαίτηση...

SUN
08/08/2013, 10:08
Εγώ φαντάζομαι ότι και το sixteen MB πρέπει να φοράει και έχει γίνει τυπογραφικό λάθος δείτε και αυτό το ling http://www.castrolmoto.com/gr/our_oils/4t_oils_table.php

Ichigo
08/08/2013, 11:49
Suzuki sixteen βιβλιαράκι
297100

Και για το δικό μου ληστή τα ίδια γράφει... Μάλλον τα χουν μπλέξει εκεί στο Σφακιανάκη... Καλά specs για βαλβολίνες μετάδοσης δεν έχει; :a31:
Για ρίξε καμιά ματιά και στο αγγλικό manual μπας και γράφει κάτι διαφορετικό...

SUN
08/08/2013, 13:05
Καλή ιδέα αν έχει κανείς το αγγλικό ας μας πει

o teos
22/12/2013, 13:53
Εγω λεω να βαλω αυτο που ειναι εγγυηση και να τελειωνει η υποθεση..εχω πονοκεφαλιασει πλεον.........κατοχος SYM symphony sr 150 http://www.amsoil.com/lit/databulletins/g2331.pdf

SUN
07/07/2017, 22:33
Καλή ιδέα αν έχει κανείς το αγγλικό ας μας πειπληροφοριακά και το Αγγλικό manual του sixteen τα ίδια γράφει

o teos
09/07/2017, 18:43
Είπε ο εκσκαφέας 4χρόνια μετα:lol: δε βαριέσαι ίσως διαβάζει ο τύπος που του το πούλησα :p

SUN
10/07/2017, 00:01
Η πληροφορία πάντα πρέπει να ανανεώνετε, και αφορά τους μελλοντικούς αναγνώστες που θα βρουν το θέμα όπως εγώ μέσο google ;)

chtos
02/01/2021, 21:34
παντως ακομα και μετα απο εφτα χρονια μονο τα castrol και ta motul 10w30 ομως εχουν jaso mb και επισης στο σαιτ της castrol δεν βρηκα το 5w40 με jaso mb οποτε τι παιζει?!!!
σε Piaggio zip 50cc 4t 2011 μοντελο τι λαδια θα βαζατε?

stefanos
02/01/2021, 21:59
Πάντως όλα αυτά τα χρόνια και 94κ δεν έχω βάλει ποτέ ΜΒ στo sh οπότε σταματάω να προβληματίζομαι.

SUN
02/01/2021, 22:13
παντως ακομα και μετα απο εφτα χρονια μονο τα castrol και ta motul 10w30 ομως εχουν jaso mb και επισης στο σαιτ της castrol δεν βρηκα το 5w40 με jaso mb οποτε τι παιζει?!!!
σε Piaggio zip 50cc 4t 2011 μοντελο τι λαδια θα βαζατε? Αν το ψάξεις όσα είναι για σκούτερ ΜΒ είναι εκτός απο κανά δύο περιπτώσεις όπως είναι το motul που βγάζουν ΜΒ και ΜΑ

chtos
03/01/2021, 10:39
motul kai castrol δεν βαζω ουτε σε αυτοκινητο ουτε σε μηχανακι...αφου γραφει scooter προφανως κανει για scooter , κι εγω δεν προβληματιζομαι...απλα εχω απορια γιατι δεν γραφουν jaso ma/ma2/mb?!

σε 50cc scooter τετραχρονο με 25000χλμ. τι λαδι θα βαζατε?

o teos
03/01/2021, 11:04
Ένα λαδι που να γράφει για σκούτερ...

chtos
03/01/2021, 13:02
Ένα λαδι που να γράφει για σκούτερ...

:D:p
βαζω spectro ημισυνθετικο 5w40 απλα ελεγα μηπως βαλω 10w40

SUN
03/01/2021, 17:42
motul kai castrol δεν βαζω ουτε σε αυτοκινητο ουτε σε μηχανακι...αφου γραφει scooter προφανως κανει για scooter , κι εγω δεν προβληματιζομαι...απλα εχω απορια γιατι δεν γραφουν jaso ma/ma2/mb?!

σε 50cc scooter τετραχρονο με 25000χλμ. τι λαδι θα βαζατε?

Αυτά που αγοράζω γράφουν φίλε μου, στα site μπορεί να μη το αναφέρουν αλλά στα μπουκάλια αν τα παρατηρήσεις προσεκτικά θα δεις ότι το γράφουν, στο λέω με σιγουριά 100%

SUN
03/01/2021, 17:58
motul kai castrol δεν βαζω ουτε σε αυτοκινητο ουτε σε μηχανακι...αφου γραφει scooter προφανως κανει για scooter , κι εγω δεν προβληματιζομαι...απλα εχω απορια γιατι δεν γραφουν jaso ma/ma2/mb?!

σε 50cc scooter τετραχρονο με 25000χλμ. τι λαδι θα βαζατε?

424515
424516
424517424518

chtos
03/01/2021, 22:32
σε 5w40 δεν έχω βρει να γράφει mb

SUN
15/02/2021, 10:05
Γιατί θέλεις να βάλεις 5W40 στη Σιβηρία μένεις :lol:

karellen
15/02/2021, 10:52
Γιατί θέλεις να βάλεις 5W40 στη Σιβηρία μένεις :lol:


Το εύρος ιξώδους 5W-40 προτείνεται για τα δικά μας κλίματα από πολλούς κατασκευαστές.