PDA

View Full Version : Ποδηλάτης μου ανέβασε το αίμα!!



Σελίδες : [1] 2

Maria_P
17/07/2013, 15:56
Καλησπέρα,
να πω και εγώ την σημερινή μου σύντομη ιστορία....

¨Οπως γνωρίζετε σήμερα είχαν κλείσει κάποιες αρτηρίες του κέντρου και έγινε Ο πανικός!!
Σε κάποια φάση φτάνω σύνταγμα και είχαν κλείσει την λωρίδα που συνεχίζει για ομόνοια και οι μηχανόβιοι φυσικά πήγαμε από την αντίθετη κατεύθυνση αλλά με προσοχή, εξάλλου ήταν σύντομη η παραβίαση.:blush:
Και που λές δικέ μου που λές έξω γινόταν Ο πανικός όπως σας είπα.....τσούπ.......Να ένα ποδηλάτης (ούτε χομπίστα δεν τον λές) πάει να περάσει απο την σωστή μεν κατεύθυνση αλλά ξαφνικά τον βλέπω να κοκαλώνει στη μέση της λωρίδας ενώ είδε πως ερχόμουν εγώ και δεν ξέρω πόσες άλλες μηχανές.:hypnotize: Σταματάει και με αγριοκοιτάζει λέγοντας...."δεν φτάνει που πάς ανάποδα"........αυτό πρόλαβα να ακούσω ε και δεν άντεξαν τα νεύρα μου...κατα λέξη του απάντησα" αι στο δ^$##*λο ρε ηλίθιε, δεν βλέπεις τι γίνεται?που πάς με το ποδήλατο!!!!!!???":a37:

Ειλικρινά ακόμα δεν ξέρω αν έκανα λάθος που του μίλησα έτσι αλλά μου βγαίνει μέρα που γινότανε της τρελής για βόλτα???Γιατί για βόλτα βγήκε!!Ούτε σακίδιο είχε ούτε τίποτα, ένας άνθρωπος με πολητικά απλά. Μου γύρισε το μυαλό γιατί σε άντρα, που πέρασαν δεκάδες εκείνη την ώρα δεν είχε τα αρ^%$# να πει τίποτα αλλά σου λέει , ε γκόμενα είναι ας την κράξω....
Δεν είναι καθόλου έτσι όμως και με πείραξε πολύ.

Δεν είδε το τι γινότανε?Μέρα που ξέρεις πως θα υπάρξει κυκλοφοριακό πρόβλημα που πάς???Να τον κάνουν και κομμάτια και να τον πληρώνουν και μια ζωή!!!Εδώ εμάς με τις μηχανές καλά καλά δεν υπολογίζουν ...μου βγήκε ο άλλος με το ποδήλατο....έλεος!!!!!!!!Νευρίασα πάρα πολύ!! Πως μπορεί να απολαύσει την ποδηλασία σε τέτοια κατάσταση? Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι άνθρωποι υπάρχουν...:a21:

Αυτά........

taisteal
17/07/2013, 15:58
πω πω εκει στην Αθηνα θα φατε ο ενας τον αλλον στο τελος.....:eleison:

bros400pgm
17/07/2013, 15:59
Κριμα. Επρεπε να πεσετε ολοι πανω του:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

cityfly
17/07/2013, 15:59
δηλαδή αν δεν φοράς σακίδιο δεν πας κάπου για δουλειά;

daz
17/07/2013, 15:59
What? :rolleyes:

daz
17/07/2013, 16:02
Δλδ για να καταλάβω..

Πήγαινες ανάποδα.
Τρόμαξε και σταμάτησε.
Σε ρώτησε που πας.....
Και εσύ τον κατηγορείς γιατί βγήκε στους δρόμους με ποδήλατο και χωρίς σακο!

Σωστά?

MG-KTiNoS
17/07/2013, 16:04
Κριμα. Επρεπε να πεσετε ολοι πανω του:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ναι ναι...

και μετά να του τραβήξετε κι από ένα μανίκι....

:giggle:

Drake Ramore
17/07/2013, 16:04
Δηλαδή 'ήταν μ@!4κας αυτός που πήγαινε κανονικά στην πορεία του, ενώ όλοι οι υπόλοιποι είσαστε δικαιολογημένοι που πηγαίνατε ανάποδα, επειδή ήταν κλειστές κάποιες αρτηρίες...

Μάλιστα...

και ανοίγεις και νήμα να βρεις το δίκιο σου...


:rolleyes:

christof40
17/07/2013, 16:11
δεν λεει αυτο η κοπελα ρε παιδια...την παρεξηγησατε..
ηλιθιο λεει τον ποδηλατη επειδη ειναι ποδηλατης στην αθηνα..:lol:

DimChios
17/07/2013, 16:11
αν εμενα μου ελεγες "αι στο διαολο που πας, δε βλεπεις τι γινεται" δε θα ετρωγες ξαναστροφη γιατι θα σε λυπομουν αλλα απο τα καντηλια που θα ακουγες δε νομιζω να ειχες την ηρεμια και το μυαλο (λεμε τωρα) να οδηγησεις για 2-3 μερες

Να προσεχεις τι λες και τι κανεις

Tedvj23
17/07/2013, 16:18
Εχουν αγριεψει τα πραγματα...Οσο μπορειτε να ησαστε ποιο ηρεμοι οταν οδηγητε μονο καλο θα σας κανει..:beer:

AristidisZ
17/07/2013, 16:19
φαντάσου να μη σε λέγαν και Μαρία τι θα άκουγες :bawl:

sapila racing
17/07/2013, 16:24
Εχει ξεφύγει η κατάσταση πλέον...

MariaP το ποδήλατο έχει δικαίωμα να κυκλοφορεί όπως και το μηχανάκι σου, παρτο χαμπάρι.
Το αν παει στη δουλειά του η παει βόλτα είναι δικό του κουμάντο, κι οχι δικό σου, παρτο χαμπάρι κι αυτό.
Εσυ ησουν λάθος κι εριξες και μπίνελίκια.
Αλλη φορά μπορεί να μην ειναι τοσο ηρεμος ο αλλος. ;)

sniper
17/07/2013, 16:25
Συγκρατηθείτε όλοι....

Αθήνα, μεσημέρι, τα μηχανάκια να βράζουν όλοι εσείς οι κράζοντες την κοπελιά θα περιμένατε υπομονετικά να ανοίξει το κέντρο και δεν θα ακολουθούσατε τον πρώτο που θα έκανε την μαιμουδιά...

Επίσης, δεν παρκαρετε πανω σε πεζοδρόμιο και τα γνωστά (τηρείτε τον ΚΟΚ κλπ).

Ο ποδηλάτης είχε δίκιο αλλά σε μια τρελή πόλη, αντε να βρείς ποιος έχει άδικο.

Κάντε μου την χάρη.

DimChios
17/07/2013, 16:29
Συγκρατηθείτε όλοι....

Αθήνα, μεσημέρι, τα μηχανάκια να βράζουν όλοι εσείς οι κράζοντες την κοπελιά θα περιμένατε υπομονετικά να ανοίξει το κέντρο και δεν θα ακολουθούσατε τον πρώτο που θα ένακε την μαιμουδιά...

Επίσης, δεν παρκαρετε πανω σε πεζοδρόμιο και τα γνωστά (τηρείτε τον ΚΟΚ κλπ).

Ο ποδηλάτης είχε δίκιο αλλά σε μια τρελή πόλη, αντε να βρείς ποιος έχει άδικο.

Κάντε μου την χάρη.


τωρα ΚΑΝΕΙΣ οτι δεν καταλαβαινεις! :rolleyes:

sniper
17/07/2013, 16:33
τωρα ΚΑΝΕΙΣ οτι δεν καταλαβαινεις! :rolleyes:

Όχι. Εσύ δεν καταλαβαίνεις.

cityfly
17/07/2013, 16:37
το κράξιμο δεν ειναι γιατί πήγε ανάποδα (πολλοί ήταν όπως περιγράφεται)
το κράξιμο είναι γιατί παρά το ανάποδα πήγε να βγει κι από πάνω

sniper
17/07/2013, 16:38
το κράξιμο δεν ειναι γιατί πήγε ανάποδα (πολλοί ήταν όπως περιγράφεται)
το κράξιμο είναι γιατί παρά το ανάποδα πήγε να βγει κι από πάνω

Ε Ελληνίδα γυναίκα δεν ειναι ρε; Ξέρετε καμία που δεν το κάνει;


Είστε χαζοί;

MG-KTiNoS
17/07/2013, 16:39
Ο ποδηλάτης δεν έχει δίκιο (γενικά) και σπάει τα @@ όλων όταν επιμένει να σέρνετε σε κεντρικούς δρόμους και να ταλεπορεί τους πάντες.
Εγώ τους ζω κάθε μέρα στο κέντρο και πλάκα πλάκα απορώ πως δεν τους έχει βάλει κανένας από κάτω ακόμα.
Άσε τα κόκκινα και τα μπινελίκια στους πεζούς, τα πεζοδρόμια που γίνονται δρόμοι κλπ κλπ
Επιτέλους πρέπει να μπει μια ρέγουλα σ αυτούς τους κάφρους

Φυσικά τη κοπέλα βρήκε να πει τη μλκια του όχι σε κανένα μαντράχαλο με μπουζα...
:D

Εκεί τζιζζζζ...

Α και που σαι είναι παράνομο να την κάνω ανάποδα αλλά είναι νόμημο να κλείνεις όλους τους δρόμους του κέντρου και να γαμάς το σύμπαν με τα "Δίκια ΣΟΥ"
Άσε με τώρα...

-για τον κάθε μαλάκα που βουτάει ένα σπρέι και γράφει ότι να ναι όπου να ναι θα σου πω άλλη μέρα-

:a017:

ΜΑΝΙΚΙ ._

Maria_P
17/07/2013, 16:41
Δλδ για να καταλάβω..

Πήγαινες ανάποδα.
Τρόμαξε και σταμάτησε.
Σε ρώτησε που πας.....
Και εσύ τον κατηγορείς γιατί βγήκε στους δρόμους με ποδήλατο και χωρίς σακο!

Σωστά?

Δεν είπα ότι ήταν σωστό που παρανόμησα(ας το κάνω συγκεκριμένο) σε καμία περίπτωση αλλά όταν γνωρίζει ότι θα υπάρχει κυκλοφοριακό κομφούζιο για μένα προσωπικά δεν έπρεπε να βγεί. Καταρχήν με την ψυχή στο στόμα και ο ίδιος δεν ήταν δυνατόν να απολαύσει την διαδρομή μέσα στην τρέλα. Υπάρχει εκνευρισμός στο να είσαι για λεπτά κολλημένος κλπ κλπ. Εκείνη την ώρα αυτό σκέφτηκα. Δεν ήταν μια κανονική ημέρα ρε παιδιά πως θα γίνει δηλαδη. Αμα βγαίνει η κάθε κουτσή Μαρία γίνεται ακόμα πιο δύσκολο.
Εγώ μπορεί να παρανόμησα αλλά ήμουν στην άκρη. Μην μου το παίζεται λοιπόν τώρα ¨ΟΛΟΙ άγιοι και είστε πάντα με τον νόμο. Μην γελάσω τώρα . ¨Ελα...... κυκλοφορώ και παρατηρώ το τι γίνεται....¨ΟΛα σχετικά είναι. Μπορεί κάποιος που δεν θα παρανομήσει να κάνει την μ%#@@ και κάποιος να προσέξει περισσότερο επειδή παρανομεί και τα μάτια του είναι 400 φορές πιο "ανοιχτά" αν είναι ευσυνείδητος.
Έχετε μάθει να κρίνετε. ¨Ολοι έχουν παρανομήσει έστω και μία φορά ας λέμε μια. Αλλά τουλάχιστον δεν ενόχλησα φίλε μου γιατί ήμουν στην άκρη και αυτό που θέλω να πω για άλλη μια φορά είναι ότι με όση ταλαιπωρία τράβηξα γιατί δεν είμαι απο Αθήνα και την μαθαίνω.....μου φάνηκε παράλογο να βγεί ποδηλάτης για βόλτα. Σαν να πάω για ψάρεμα και να μην έχει ψάρια!!!!Τι θα απολαύσω? Καταλαβαίνεις τι εννοώ? ¨Ηταν επικίνδυνο και για τον ίδιο.
Εγώ σκοπό σήμερα δεν είχα να βγώ. Πήγα στην δουλειά του άντρα μου που δουλεύει 12ωρο σήμερα να του πάω φαγητό για να πάρει δυνάμεις που δουλεύει σε βαριά βιομηχανία. ¨Ολος αυτός ο πανικός με άγχωσε και αυτό που συνάντησα καλό θα ήταν να μήν το συναντούσα. Συνάντησα και άλλους ποδηλάτες που το κάνουν για χόμπι οι άνθρωποι αλλά δεν ήταν στο κέντρο που γινόταν της τρελής!! Γιαυτό νευρίασα.
Πίστεψε με δεν τρόμαξε από μένα. Μα**%$$ στο δρόμο δεν κάνω και δεν θέλω να ενοχλώ κόσμο όπως δεν θέλω να με ενοχλούν. Έκανα μια παράνομη παράκαμψη γιατί έκρινα πως γίνεται με ασφάλεια αφού όλος ο κόσμος είναι σε εγρήγορση και θα δείξει μια κατανόηση για την επιλογή .
Αυτό ήθελα να πω.

christof40
17/07/2013, 16:43
Ο ποδηλάτης δεν έχει δίκιο (γενικά) και σπάει τα @@ όλων όταν επιμένει να σέρνετε σε κεντρικούς δρόμους και να ταλεπορεί τους πάντες.
Εγώ τους ζω κάθε μέρα στο κέντρο και πλάκα πλάκα απορώ πως δεν τους έχει βάλει κανένας από κάτω ακόμα.
Άσε τα κόκκινα και τα μπινελίκια στους πεζούς, τα πεζοδρόμια που γίνονται δρόμοι κλπ κλπ
Επιτέλους πρέπει να μπει μια ρέγουλα σ αυτούς τους κάφρους

Φυσικά τη κοπέλα βρήκε να πει τη μλκια του όχι σε κανένα μαντράχαλο με μπουζα...
:D

Εκεί τζιζζζζ...

Α και που σαι είναι παράνομο να την κάνω ανάποδα αλλά είναι νόμημο να κλείνεις όλους τους δρόμους του κέντρου και να γαμάς το σύμπαν με τα "Δίκια ΣΟΥ"
Άσε με τώρα...

-για τον κάθε μαλάκα που βουτάει ένα σπρέι και γράφει ότι να ναι όπου να ναι θα σου πω άλλη μέρα-

:a017:


+1000


-για τον κάθε μαλάκα που βουτάει ένα σπρέι και γράφει ότι να ναι όπου να ναι θα σου πω άλλη μέρα-


και για την υγρασια,και για την υγρασια:D

AristidisZ
17/07/2013, 16:43
Δεν είπα ότι ήταν σωστό που παρανόμησα(ας το κάνω συγκεκριμένο) σε καμία περίπτωση αλλά όταν γνωρίζει ότι θα υπάρχει κυκλοφοριακό κομφούζιο για μένα προσωπικά δεν έπρεπε να βγεί. Καταρχήν με την ψυχή στο στόμα και ο ίδιος δεν ήταν δυνατόν να απολαύσει την διαδρομή μέσα στην τρέλα. Υπάρχει εκνευρισμός στο να είσαι για λεπτά κολλημένος κλπ κλπ. Εκείνη την ώρα αυτό σκέφτηκα. Δεν ήταν μια κανονική ημέρα ρε παιδιά πως θα γίνει δηλαδη. Αμα βγαίνει η κάθε κουτσή Μαρία γίνεται ακόμα πιο δύσκολο.
Εγώ μπορεί να παρανόμησα αλλά ήμουν στην άκρη. Μην μου το παίζεται λοιπόν τώρα ¨ΟΛΟΙ άγιοι και είστε πάντα με τον νόμο. Μην γελάσω τώρα . ¨Ελα...... κυκλοφορώ και παρατηρώ το τι γίνεται....¨ΟΛα σχετικά είναι. Μπορεί κάποιος που δεν θα παρανομήσει να κάνει την μ%#@@ και κάποιος να προσέξει περισσότερο επειδή παρανομεί και τα μάτια του είναι 400 φορές πιο "ανοιχτά" αν είναι ευσυνείδητος.
Έχετε μάθει να κρίνετε. ¨Ολοι έχουν παρανομήσει έστω και μία φορά ας λέμε μια. Αλλά τουλάχιστον δεν ενόχλησα φίλε μου γιατί ήμουν στην άκρη και αυτό που θέλω να πω για άλλη μια φορά είναι ότι με όση ταλαιπωρία τράβηξα γιατί δεν είμαι απο Αθήνα και την μαθαίνω.....μου φάνηκε παράλογο να βγεί ποδηλάτης για βόλτα. Σαν να πάω για ψάρεμα και να μην έχει ψάρια!!!!Τι θα απολαύσω? Καταλαβαίνεις τι εννοώ? ¨Ηταν επικίνδυνο και για τον ίδιο.
Εγώ σκοπό σήμερα δεν είχα να βγώ. Πήγα στην δουλειά του άντρα μου που δουλεύει 12ωρο σήμερα να του πάω φαγητό για να πάρει δυνάμεις που δουλεύει σε βαριά βιομηχανία. ¨Ολος αυτός ο πανικός με άγχωσε και αυτό που συνάντησα καλό θα ήταν να μήν το συναντούσα. Συνάντησα και άλλους ποδηλάτες που το κάνουν για χόμπι οι άνθρωποι αλλά δεν ήταν στο κέντρο που γινόταν της τρελής!! Γιαυτό νευρίασα.
Πίστεψε με δεν τρόμαξε από μένα. Μα**%$$ στο δρόμο δεν κάνω και δεν θέλω να ενοχλώ κόσμο όπως δεν θέλω να με ενοχλούν. Έκανα μια παράνομη παράκαμψη γιατί έκρινα πως γίνεται με ασφάλεια αφού όλος ο κόσμος είναι σε εγρήγορση και θα δείξει μια κατανόηση για την επιλογή .
Αυτό ήθελα να πω.

Μια μικρή παρατήρηση, γιατί έχεις κολλήσει σε κάτι

έχεις την εντύπωση ότι υπάρχουν πολλοί βιτσιόζοι που ανεβοκατεβαίνουν Σύνταγμα - Ομόνοια με ποδήλατο για να πάρουν πάρουν καθαρό αέρα ;

DimChios
17/07/2013, 16:43
Ε Ελληνίδα γυναίκα δεν ειναι ρε; Ξέρετε καμία που δεν το κάνει;


Είστε χαζοί;

α νταξει... τωρα συνεννοουμαστε!

;)

DimChios
17/07/2013, 16:46
Μια μικρή παρατήρηση, γιατί έχεις κολλήσει σε κάτι

έχεις την εντύπωση ότι υπάρχουν πολλοί βιτσιόζοι που ανεβοκατεβαίνουν Σύνταγμα - Ομόνοια με ποδήλατο για να πάρουν πάρουν καθαρό αέρα ;

+998



...και να παω σε γιατρο, δε γινεται ΠΑΛΙ! :(

christof40
17/07/2013, 16:47
Μια μικρή παρατήρηση, γιατί έχεις κολλήσει σε κάτι

έχεις την εντύπωση ότι υπάρχουν πολλοί βιτσιόζοι που ανεβοκατεβαίνουν Σύνταγμα - Ομόνοια με ποδήλατο για να πάρουν πάρουν καθαρό αέρα ;


παααρααααα πολλοι

sniper
17/07/2013, 16:48
Μια μικρή παρατήρηση, γιατί έχεις κολλήσει σε κάτι

έχεις την εντύπωση ότι υπάρχουν πολλοί βιτσιόζοι που ανεβοκατεβαίνουν Σύνταγμα - Ομόνοια με ποδήλατο για να πάρουν πάρουν καθαρό αέρα ;

Ξέρεις πόσοι ΜΑΛΑΚΕΣ βγαίνουν καθε παρασκευή με τα ποδήλατα και τις σφυρίχτρες και μας τα κάνουν καρπούζια; Μην τα ξαναλέμε....

MG-KTiNoS
17/07/2013, 16:49
παααρααααα πολλοι

ε ΝΑΙ....

295749

:a31:

AristidisZ
17/07/2013, 16:53
Ξέρεις πόσοι ΜΑΛΑΚΕΣ βγαίνουν καθε παρασκευή με τα ποδήλατα και τις σφυρίχτρες και μας τα κάνουν καρπούζια; Μην τα ξαναλέμε....
τους έχω δει, αλλά μη συγκρίνουμε ανόμοια πράματα :)
Ξέρεις πόσους μαλάκες βλέπω κάθε Πέμπτη στη Βούτα με μαλλί γυαλί και κώλο φινιστρίνι ;
τι πάει να πει αυτό ότι αν με πάρει παραμάζωμα με το μηχανάκι ένα αμάξι που πάει ανάποδα, θα χρησιμοποιήσει τα παραπάνω επιχειρήματα ;

akis_trevor
17/07/2013, 16:53
το οτι καποιοι κομπλεξικοι βρηκαν ευκαιρια και βγαζουν τα κομπλεξ τους με τα ποδηλατα δεν σημαινει οτι οσοι ποδηλατουν το κανουν.

sniper
17/07/2013, 16:53
τους έχω δει, αλλά μη συγκρίνουμε ανόμοια πράματα :)
Ξέρεις πόσους μαλάκες βλέπω κάθε Πέμπτη στη Βούτα με μαλλί γυαλί και κώλο φινιστρίνι ;
τι πάει να πει αυτό ότι αν με πάρει παραμάζωμα με το μηχανάκι ένας που πάει ανάποδα, θα χρησιμοποιήσει τα παραπάνω επιχειρήματα ;

Αν ειμαι εγώ δεν θα χρειαστώ καν επιχείρημα.

Θα σε σέρνω μέχρι να έρθει ο γλάρος να με παρακαλέσει να σε αφήσω!

AristidisZ
17/07/2013, 16:54
Αν ειμαι εγώ δεν θα χρειαστώ καν επιχείρημα.

Θα σε σέρνω μέχρι να έρθει ο γλάρος να με παρακαλέσει να σε αφήσω!
εσύ ήσουν που συνέστηνες χαλάρωση στο 1ο σου ποστ ε ; :bawl:

KostasV2
17/07/2013, 17:00
Maria P, εγώ στη θέση σου θα ζητούσα συγγνώμη και κατανόηση από τον ποδηλάτη, δε θα τον έβριζα...

Maria_P
17/07/2013, 17:02
τωρα ΚΑΝΕΙΣ οτι δεν καταλαβαινεις! :rolleyes:

Μου μίλησες άσχημα παραπάνω χωρίς να έχεις ιδέα. Αν κατέβαινες στο κέντρο, ήθελα να δώ την δική σου αντίδραση.....
Με τους ξεφτιλησμένους που ψηφίζει η πλειοψήφία των πατριωτών μας με αυτούς να τα βάλεις! Έχεις δεί ποδηλατόδρομο στην Ελλάδα?? Ξέρεις πόσος κόσμος έχει σκοτωθεί???

Αν εγώ κάνω τον σταυρό μου όταν ξεκινάω με το μηχανάκι μου αυτοί πρέπει να κάνουν άλλους 9!!! Δεν βλέπεις το τι γίνεται?? Με συγχωρείς αλλά ο τύπος δεν μου φάνηκε άνθρωπος αγχωμένος που πάει στην δουλειά του. Εσύ όταν πάς στην δουλειά σου ένα τσαντάκι κάτι δεν κουβαλάς????? Με τα πόδια να πήγαινε όπου πήγαινε πιο γρήγορα θα έφτανε. Μιλάμε για 1 το μεσημέρι έτσι......όχι δεν μετανιώνω καθόλου! ίσως για τον διάολο που τον έστειλα αλλά για το που πάς με το ποδήλατο δεν βλέπεις τι γίνεται, ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!!!!!!!!! και βρίσε με όσο θέλεις.....λίγο με νοιάζει. Όλος ο κόσμος νεύρα είχε, ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΟ!!!
Τίποτα δεν δουλεύει σωστά σ'αυτήν την χώρα και κανείς δεν έχει δικαιώματα για τίποτα, μας έχουν φτάσει στην τρέλα πια! Και εσένα σε ένοιαξε που έθιξα "την φραπεδούμπα" άσε μας...

akis_trevor
17/07/2013, 17:03
Με τους ξεφτιλησμένους που ψηφίζει η πλειοψήφία των πατριωτών μας με αυτούς να τα βάλεις!

εσυ τα βαζεις με τον ποδηλατη παντως...

sniper
17/07/2013, 17:03
.... και βρίσε με όσο θέλεις...... ..

Τώρα μιλάς όμορφα...


:smokin:

cityfly
17/07/2013, 17:05
Ξέρεις πόσοι ΜΑΛΑΚΕΣ βγαίνουν καθε παρασκευή με τα ποδήλατα και τις σφυρίχτρες και μας τα κάνουν καρπούζια; Μην τα ξαναλέμε....


ε και τι σχέση έχει το ένα με το άλλο;
αν αυτοί τις παρασκευής κάνουν μαλακίες εξ ορισμού κι ο συγκεκριμένος φταίει;

el_hymador
17/07/2013, 17:06
Γαμώ, γαμώ... έχει πολύ πλάκα και ενδιαφέρον το τι προφίλ πασχίζουμε να βγάλουμε και τι είμαστε πραγματικα... :D

Απλή σκέψη... αν την ιστορία την αναρτούσε κάποιος άλλος από την αντίθετη πλευρά, δηλαδή οδηγούσε μηχανή νόμιμα και στη σωστή κατεύθυνση και στη θέση της Μαρίας ήταν μια άλλη Μαρία με το λαχανί Corsa που της πήρε δώρο ο μπαμπάς της, τώρα θα είχαμε φτάσει σε αναθέματα για τις σάλπιγγες και της ωοθήκες της, αφού θα είχαμε εξαντλήσει όλες τις διαθέσιμες οπές της.

Κοπελιά, δεν υπάρχει ποσοτικά λίγη παράνομη κίνηση, ούτε και οι συνθήκες, όσο σκατά και αν είναι, άρουν τον ΚΟΚ κατά περίπτωση... απο εκεί και έπειτα έχε το νου σου, γιατί υπάρχει πολύ σοβαρό ενδεχόμενο ο επόμενος να μην είναι τόσο ψύχραιμος όσο ο συγκεκριμένος ποδηλάτης... και αν ο ηθικός κώδικας επιτάσσει ότι δεν δέρνουμε το αδύνατο φύλο, μπορεί, λόγω των συνθηκών πάντα ε; κάποιος να τον γράψει στα @@δια του και να μην ξέρεις απο που σου έρχονται... (οι σφαλιάρες, μην παρεξηγηθώ...)

cityfly
17/07/2013, 17:11
Δεν είπα ότι ήταν σωστό που παρανόμησα(ας το κάνω συγκεκριμένο) σε καμία περίπτωση αλλά όταν γνωρίζει ότι θα υπάρχει κυκλοφοριακό κομφούζιο για μένα προσωπικά δεν έπρεπε να βγεί. Καταρχήν με την ψυχή στο στόμα και ο ίδιος δεν ήταν δυνατόν να απολαύσει την διαδρομή μέσα στην τρέλα. Υπάρχει εκνευρισμός στο να είσαι για λεπτά κολλημένος κλπ κλπ. Εκείνη την ώρα αυτό σκέφτηκα. Δεν ήταν μια κανονική ημέρα ρε παιδιά πως θα γίνει δηλαδη. Αμα βγαίνει η κάθε κουτσή Μαρία γίνεται ακόμα πιο δύσκολο.
Εγώ μπορεί να παρανόμησα αλλά ήμουν στην άκρη. Μην μου το παίζεται λοιπόν τώρα ¨ΟΛΟΙ άγιοι και είστε πάντα με τον νόμο. Μην γελάσω τώρα . ¨Ελα...... κυκλοφορώ και παρατηρώ το τι γίνεται....¨ΟΛα σχετικά είναι. Μπορεί κάποιος που δεν θα παρανομήσει να κάνει την μ%#@@ και κάποιος να προσέξει περισσότερο επειδή παρανομεί και τα μάτια του είναι 400 φορές πιο "ανοιχτά" αν είναι ευσυνείδητος.
Έχετε μάθει να κρίνετε. ¨Ολοι έχουν παρανομήσει έστω και μία φορά ας λέμε μια. Αλλά τουλάχιστον δεν ενόχλησα φίλε μου γιατί ήμουν στην άκρη και αυτό που θέλω να πω για άλλη μια φορά είναι ότι με όση ταλαιπωρία τράβηξα γιατί δεν είμαι απο Αθήνα και την μαθαίνω.....μου φάνηκε παράλογο να βγεί ποδηλάτης για βόλτα. Σαν να πάω για ψάρεμα και να μην έχει ψάρια!!!!Τι θα απολαύσω? Καταλαβαίνεις τι εννοώ? ¨Ηταν επικίνδυνο και για τον ίδιο.
Εγώ σκοπό σήμερα δεν είχα να βγώ. Πήγα στην δουλειά του άντρα μου που δουλεύει 12ωρο σήμερα να του πάω φαγητό για να πάρει δυνάμεις που δουλεύει σε βαριά βιομηχανία. ¨Ολος αυτός ο πανικός με άγχωσε και αυτό που συνάντησα καλό θα ήταν να μήν το συναντούσα. Συνάντησα και άλλους ποδηλάτες που το κάνουν για χόμπι οι άνθρωποι αλλά δεν ήταν στο κέντρο που γινόταν της τρελής!! Γιαυτό νευρίασα.
Πίστεψε με δεν τρόμαξε από μένα. Μα**%$$ στο δρόμο δεν κάνω και δεν θέλω να ενοχλώ κόσμο όπως δεν θέλω να με ενοχλούν. Έκανα μια παράνομη παράκαμψη γιατί έκρινα πως γίνεται με ασφάλεια αφού όλος ο κόσμος είναι σε εγρήγορση και θα δείξει μια κατανόηση για την επιλογή .
Αυτό ήθελα να πω.

εννοείς να μην καταλαβαίνεις όμως ότι εσύ (παρέα με πολλούς άλλους) έκανες την παράβαση και προσπαθείς να βγεις κι από πάνω και μας λες διάφορα του στυλ πήγαινα φαγητό στον άντρα μου και όλοι κάνουν παραβάσεις κλπ λες κι έχει καμία σχέση.
Δεν νομίζω να σε κατέκρινε κανένας για την παράβαση, πανικός γινόταν. Βγάζεις όμως συμπεράσματα όπως σε βολεύουν, ο ποδηλάτης έκανε βόλτες για την πλάκα του, πού ξέρεις πού πήγαινει και γιατί; τον ρώτησες; κοκάλωσε ξαφνικά, βγήκε απότομα λες κλπ άμα πήγαινε κανονικά στο δρόμο του από πού βγήκε απότομα;

υ.γ. αυτό με την κουτσή Μαρία δεδομένου του ονόματός έχει πλάκα δεν μπορείς να πεις... με βάση τη συζήτηση το λες εώς και οξύμωρο

George_Sp
17/07/2013, 17:14
είδα φως και μπήκα! Καλά τα λέτε οι περισσότεροι....:beer:








oh shit είναι και το σναηπέρι εδώ......καλή συνέχεια :cry: :D

DimChios
17/07/2013, 17:17
Μου μίλησες άσχημα παραπάνω χωρίς να έχεις ιδέα.

δεν μιλησα στη ΜΑΡΙΑ ασχημα! Ουτε σε εβρισα! ΑΠΑΝΤΗΣΑ τι θα εκανα στην φαση που περιεγραψες! Μη λες οτι να ναι!


Αν κατέβαινες στο κέντρο, ήθελα να δώ την δική σου αντίδραση.....
Με τους ξεφτιλησμένους που ψηφίζει η πλειοψήφία των πατριωτών μας με αυτούς να τα βάλεις! Έχεις δεί ποδηλατόδρομο στην Ελλάδα?? Ξέρεις πόσος κόσμος έχει σκοτωθεί???

αν αποφασισω να τα βαλω σημαινει πως εγω θα ειμαι πλεον στο χωμα (ή στο τρελαδικο) κι εσυ θα το μαθεις απο τις εφημεριδες!



Αν εγώ κάνω τον σταυρό μου όταν ξεκινάω με το μηχανάκι μου αυτοί πρέπει να κάνουν άλλους 9!!! Δεν βλέπεις το τι γίνεται?? Με συγχωρείς αλλά ο τύπος δεν μου φάνηκε άνθρωπος αγχωμένος που πάει στην δουλειά του. Εσύ όταν πάς στην δουλειά σου ένα τσαντάκι κάτι δεν κουβαλάς????? Με τα πόδια να πήγαινε όπου πήγαινε πιο γρήγορα θα έφτανε. Μιλάμε για 1 το μεσημέρι έτσι......όχι δεν μετανιώνω καθόλου! ίσως για τον διάολο που τον έστειλα αλλά για το που πάς με το ποδήλατο δεν βλέπεις τι γίνεται, ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!!!!!!!!!

μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα.... "δεν κανουν ετσι", "δεν κανουν αλλιως", "επρεπε να κανει εκείνο", "αν ηταν ετσι δεν θα ηταν γκιουβετσι"....
ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΚΑΙ ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ ΤΟΥΜΠΑΝΑ!
Κρινεις απο το τι θα εκανες ΕΣΥ και το τι κανεις ΕΣΥ! Δε σημαινει πως ολοι πρεπει να κανουν το ΙΔΙΟ ΜΕ ΣΕΝΑ!
Αν ηταν ετσι, θα ειχε μαζεψει 1.000.000 ταπερ με κεφτεδες σημερα ο αντρας σου! :lol: (by the way μπραβο σου που τον σκεφτεσαι και τρεχεις να του πας φαϊ)


και βρίσε με όσο θέλεις.....λίγο με νοιάζει. Όλος ο κόσμος νεύρα είχε, ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΟ!!!
Τίποτα δεν δουλεύει σωστά σ'αυτήν την χώρα και κανείς δεν έχει δικαιώματα για τίποτα, μας έχουν φτάσει στην τρέλα πια! Και εσένα σε ένοιαξε που έθιξα "την φραπεδούμπα" άσε μας...

Κι εγω εχω τυχει στο κεντρο να μη με εχουν προειδοποιησει οτι ειναι κλειστο και να βρεθω σαν το μαλακα με το αμαξι καταμεσης του πανικου! Εριξα 2-3 καντηλια στην τυχη μου και καποια στιγμη... εφτασα στον προορισμο μου!
Δουλευε ολη μερα η γυναικα και επρεπε να παω να της κανω μαζασακι κλπ... καταλαβαινεις!
Ε, εφαγε κι εκεινη 2-3 παραπανω βρωμολογα... ξεσπασα ο ανθρωπος και ηρθα στα ισα μου! Καλα περασαμε, μη νομιζεις!

Ο φραπες μια και μου το θυμισες, τελειωσε... παω να κανω άλλο! Εσενα ομως τα νευρα πρεπει να στα εχει κανει κροσια!

:wave2:

Maria_P
17/07/2013, 17:17
Maria P, εγώ στη θέση σου θα ζητούσα συγγνώμη και κατανόηση από τον ποδηλάτη, δε θα τον έβριζα...

Τον έβρισα γιατί σε μένα έκανε τον νταή επειδή είμαι ΓΥΝΑΙΚΑ γιαυτό τον έστειλα στο διάολο!!!! ΤΟΝ ΠΡΌΣΕΞΑ ΌΣΟ ΔΕΝ ΠΆΕΙ ΚΑΙ ΕΊΜΑΙ ΠΟΛΎ ΕΥΑΊΣΘΗΤΗ ΜΕ ΤΟΥ "αδυνάτους" αλλά με εκνεύρισε γιατί το παλικάρι ήταν στην κοσμάρα του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Είναι δυνατόν να υπάρχει πρόβλημα στους δρόμους και ο άλλος να μου βγεί με το ποδήλατο?????????????Δεν με ενδιαφέρει!!!Να το κάνει άλλη μέρα. Να έχει συναίσθηση το τι γίνεται στον κόσμο και να προσαρμόζεται!!!!!!!!!!!!!!!Καρφίτσα δεν έπεφτε σου λέω. Νομίζεις εγώ δεν ήμουν αγχωμένη? Νομίζεις πως ένοιωσα καλά για την επιλογή μου? Αυτός με προκάλεσε. Θα του έγνεφα "ευχαριστώ με το κεφάλι αλλά μου την είπε. Έπρεπε να δείξει μια κατανόηση......αυτό εκτιμώ γιαυτό μου την βίδωσε στιγμιαία.

DimChios
17/07/2013, 17:19
Τον έβρισα γιατί σε μένα έκανε τον νταή επειδή είμαι ΓΥΝΑΙΚΑ γιαυτό τον έστειλα στο διάολο!!!! ΤΟΝ ΠΡΌΣΕΞΑ ΌΣΟ ΔΕΝ ΠΆΕΙ ΚΑΙ ΕΊΜΑΙ ΠΟΛΎ ΕΥΑΊΣΘΗΤΗ ΜΕ ΤΟΥ "αδυνάτους" αλλά με εκνεύρισε γιατί το παλικάρι ήταν στην κοσμάρα του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Είναι δυνατόν να υπάρχει πρόβλημα στους δρόμους και ο άλλος να μου βγεί με το ποδήλατο?????????????Δεν με ενδιαφέρει!!!Να το κάνει άλλη μέρα. Να έχει συναίσθηση το τι γίνεται στον κόσμο και να προσαρμόζεται!!!!!!!!!!!!!!!Καρφίτσα δεν έπεφτε σου λέω. Νομίζεις εγώ δεν ήμουν αγχωμένη? Νομίζεις πως ένοιωσα καλά για την επιλογή μου? Αυτός με προκάλεσε. Θα του έγνεφα "ευχαριστώ με το κεφάλι αλλά μου την είπε. Έπρεπε να δείξει μια κατανόηση......αυτό εκτιμώ γιαυτό μου την βίδωσε στιγμιαία.

:whiteflag: καμια ελπιδα :a56:

akis_trevor
17/07/2013, 17:22
μαλακια.επρεπε να απαγορευουν τα ποδηλατα τις ωρες αιχμης..:cry:

pipe_smoker
17/07/2013, 17:22
Τώρα θυμήθηκα ότι στο παρόμοιο θέμα είχα πει ότι θα απαντούσα όταν θα βρισκόμουν σε υπολογιστή και το είχα ξεχάσει γιατί θαύτηκε. Μπορεί και καλύτερα.

Ο νόμος που επιτρέπει στα ποδήλατα να κυκλοφορούν όσο επιτρέπει και στα μηχανάκια είναι γελοίος και άκυρος εξ'ορισμού γιατί είναι αδύνατο να τηρηθεί από τον οποιοδήποτε ποδηλάτη ο ΚΟΚ ακόμα κι αν το θέλει, όσο και να το θέλει.

(το αν ζαλίζει @@ αλλωνών ας μη το πιάσουμε, υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα όπως το ότι ρισκάρει τη δική του σωματική ακεραιότητα καθώς και των άλλων)

Το ότι υπάρχει ένας νόμος που να επιτρέπει κάτι, δε σημαίνει απαραίτητα ότι αυτό το κάτι κι ο νόμος που το συνοδεύει είναι και λογικό/ηθικό/συνάδει με τις συνθήκες τις σημερινής κοινωνίας και πάει λέγοντας.

pipe_smoker
17/07/2013, 17:28
Τον έβρισα γιατί σε μένα έκανε τον νταή επειδή είμαι ΓΥΝΑΙΚΑ γιαυτό τον έστειλα στο διάολο!!!! ΤΟΝ ΠΡΌΣΕΞΑ ΌΣΟ ΔΕΝ ΠΆΕΙ ΚΑΙ ΕΊΜΑΙ ΠΟΛΎ ΕΥΑΊΣΘΗΤΗ ΜΕ ΤΟΥ "αδυνάτους" αλλά με εκνεύρισε γιατί το παλικάρι ήταν στην κοσμάρα του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Είναι δυνατόν να υπάρχει πρόβλημα στους δρόμους και ο άλλος να μου βγεί με το ποδήλατο?????????????Δεν με ενδιαφέρει!!!Να το κάνει άλλη μέρα. Να έχει συναίσθηση το τι γίνεται στον κόσμο και να προσαρμόζεται!!!!!!!!!!!!!!!Καρφίτσα δεν έπεφτε σου λέω. Νομίζεις εγώ δεν ήμουν αγχωμένη? Νομίζεις πως ένοιωσα καλά για την επιλογή μου? Αυτός με προκάλεσε. Θα του έγνεφα "ευχαριστώ με το κεφάλι αλλά μου την είπε. Έπρεπε να δείξει μια κατανόηση......αυτό εκτιμώ γιαυτό μου την βίδωσε στιγμιαία.

Σου είπε του είπες τελείωσε. Γιατί συγχίζεσαι?
Άκρη δε θα βγάλεις:wave2:

daz
17/07/2013, 17:28
Δεν είπα ότι ήταν σωστό που παρανόμησα(ας το κάνω συγκεκριμένο) σε καμία περίπτωση αλλά όταν γνωρίζει ότι θα υπάρχει κυκλοφοριακό κομφούζιο για μένα προσωπικά δεν έπρεπε να βγεί. Καταρχήν με την ψυχή στο στόμα και ο ίδιος δεν ήταν δυνατόν να απολαύσει την διαδρομή μέσα στην τρέλα. Υπάρχει εκνευρισμός στο να είσαι για λεπτά κολλημένος κλπ κλπ. Εκείνη την ώρα αυτό σκέφτηκα. Δεν ήταν μια κανονική ημέρα ρε παιδιά πως θα γίνει δηλαδη. Αμα βγαίνει η κάθε κουτσή Μαρία γίνεται ακόμα πιο δύσκολο.
Εγώ μπορεί να παρανόμησα αλλά ήμουν στην άκρη. Μην μου το παίζεται λοιπόν τώρα ¨ΟΛΟΙ άγιοι και είστε πάντα με τον νόμο. Μην γελάσω τώρα . ¨Ελα...... κυκλοφορώ και παρατηρώ το τι γίνεται....¨ΟΛα σχετικά είναι. Μπορεί κάποιος που δεν θα παρανομήσει να κάνει την μ%#@@ και κάποιος να προσέξει περισσότερο επειδή παρανομεί και τα μάτια του είναι 400 φορές πιο "ανοιχτά" αν είναι ευσυνείδητος.
Έχετε μάθει να κρίνετε. ¨Ολοι έχουν παρανομήσει έστω και μία φορά ας λέμε μια. Αλλά τουλάχιστον δεν ενόχλησα φίλε μου γιατί ήμουν στην άκρη και αυτό που θέλω να πω για άλλη μια φορά είναι ότι με όση ταλαιπωρία τράβηξα γιατί δεν είμαι απο Αθήνα και την μαθαίνω.....μου φάνηκε παράλογο να βγεί ποδηλάτης για βόλτα. Σαν να πάω για ψάρεμα και να μην έχει ψάρια!!!!Τι θα απολαύσω? Καταλαβαίνεις τι εννοώ? ¨Ηταν επικίνδυνο και για τον ίδιο.
Εγώ σκοπό σήμερα δεν είχα να βγώ. Πήγα στην δουλειά του άντρα μου που δουλεύει 12ωρο σήμερα να του πάω φαγητό για να πάρει δυνάμεις που δουλεύει σε βαριά βιομηχανία. ¨Ολος αυτός ο πανικός με άγχωσε και αυτό που συνάντησα καλό θα ήταν να μήν το συναντούσα. Συνάντησα και άλλους ποδηλάτες που το κάνουν για χόμπι οι άνθρωποι αλλά δεν ήταν στο κέντρο που γινόταν της τρελής!! Γιαυτό νευρίασα.
Πίστεψε με δεν τρόμαξε από μένα. Μα**%$$ στο δρόμο δεν κάνω και δεν θέλω να ενοχλώ κόσμο όπως δεν θέλω να με ενοχλούν. Έκανα μια παράνομη παράκαμψη γιατί έκρινα πως γίνεται με ασφάλεια αφού όλος ο κόσμος είναι σε εγρήγορση και θα δείξει μια κατανόηση για την επιλογή .
Αυτό ήθελα να πω.

Θα βγει όποτε του γουστάρει και θα κυκλοφορεί όποτε του γουστάρει. Αν συναντήσει τον sniper βέβαια τον ήπιε έχει δεν έχει δίκιο. :lol:

Παράνομος είμαι περισσότερο από σένα. Δεν σου είπα ποτέ γιατί πήγες κόντρα σε μονόδρομο. Και εγώ το ίδιο θα έκανα και με λιγότερη σκέψη απ' ότι εσύ, βλέπεις η σκέψη προϋποθέτει μυαλό και εμένα το τελευταίο μου λείπει. Δεν θα τα έβαζα όμως με κανέναν απ' την στιγμή που έκανα τη μαλακία. Και πολύ περισσότερο δεν θα έμπαινα να γράψω, έκανα μαλακία και μου την είπαν και τσαντίστηκα γιατί αυτός που μου την είπε κατά την άποψή μου θα έπρεπε να είναι σπίτι του. Είχε ή δεν είχε κάθε δικαίωμα να είναι εκεί που τον συνάντησες? Το αν είναι μ@λάκας ή βιτσιόζος είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.
Και γιατί πρέπει να του ζητήσουμε τον λόγο που πήρε το ποδήλατο, δεν κατάλαβα? Ο τύπος δεν βγήκε με άλλους 10.000 χιλιάδες. Βγήκε να πάρει φρέσκο καυσαέριο γιατί είναι βιτσιόζος. Βγήκε επειδή πριν λίγο έπιασε την γυναίκα του με τον κουμπάρο. Βγήκε για να ψάξει τον γιό του που είχε χαθεί. Για να πάει στο φαρμακείο να πάρει φάρμακα για την φουκαριάρα τη μάνα του. Εγώ θα του κάνω κουμάντο που πάει και γιατί πάει τέτοια ώρα που το κέντρο είναι πηγμένο?
Όταν οι άλλοι κάνουν μαλακία τους τη λέμε! Να τους τη λέμε όμως και όταν κάνουμε εμείς επειδή απλά βρέθηκαν στο δρόμο μας.

Και στο ξαναλέω για να μην μπερδεύεσαι. Καλά έκανες και την έκανες την παρανομία. Καλώς ή κακώς κάποιος στην είπε. Ξεπέρασέ το.

el_hymador
17/07/2013, 17:29
Το ότι υπάρχει ένας νόμος που να επιτρέπει κάτι, δε σημαίνει απαραίτητα ότι αυτό το κάτι κι ο νόμος που το συνοδεύει είναι και λογικό/ηθικό/συνάδει με τις συνθήκες τις σημερινής κοινωνίας και πάει λέγοντας.

Με βάση αυτό το συλλογισμό, στο SaxoRally GTi koloftiaximo forum, συζητάνε -και το πιο λυπηρό, συμφωνούν- ότι τα μηχανάκια δεν έχουν λόγο ύπαρξης τις ώρες κυκλοφοριακής αιχμής και ότι ο επόμενος που θα τους κάνει μαλακία, θα βρεθεί κάτω από τα 205/χαμηλοπρόφιλα-16" ελαστικά τους...

KAWAMANRIDER
17/07/2013, 17:30
Μου μίλησες άσχημα παραπάνω χωρίς να έχεις ιδέα. Αν κατέβαινες στο κέντρο, ήθελα να δώ την δική σου αντίδραση.....
Με τους ξεφτιλησμένους που ψηφίζει η πλειοψήφία των πατριωτών μας με αυτούς να τα βάλεις! Έχεις δεί ποδηλατόδρομο στην Ελλάδα?? Ξέρεις πόσος κόσμος έχει σκοτωθεί???

Αν εγώ κάνω τον σταυρό μου όταν ξεκινάω με το μηχανάκι μου αυτοί πρέπει να κάνουν άλλους 9!!! Δεν βλέπεις το τι γίνεται?? Με συγχωρείς αλλά ο τύπος δεν μου φάνηκε άνθρωπος αγχωμένος που πάει στην δουλειά του. Εσύ όταν πάς στην δουλειά σου ένα τσαντάκι κάτι δεν κουβαλάς????? Με τα πόδια να πήγαινε όπου πήγαινε πιο γρήγορα θα έφτανε. Μιλάμε για 1 το μεσημέρι έτσι......όχι δεν μετανιώνω καθόλου! ίσως για τον διάολο που τον έστειλα αλλά για το που πάς με το ποδήλατο δεν βλέπεις τι γίνεται, ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!!!!!!!!! και βρίσε με όσο θέλεις.....λίγο με νοιάζει. Όλος ο κόσμος νεύρα είχε, ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΟ!!!
Τίποτα δεν δουλεύει σωστά σ'αυτήν την χώρα και κανείς δεν έχει δικαιώματα για τίποτα, μας έχουν φτάσει στην τρέλα πια! Και εσένα σε ένοιαξε που έθιξα "την φραπεδούμπα" άσε μας...






εγω ειμαι με τα χιλια μαζι σου , καβαλαω ποδηλατο πριν καν ανακαλυφθει , παντα στο χερι σε δημοσιο δρομο , μεταφορα με ηλεκτρικο κτλ & ξεσαλωμα σε δαση , παρκα & ειδικα διαμορφωμενους χωρους , γιατι ? γιατι απλα δεν εχουμε ποδηλατοδρομους :D:wave2:χελοου , ως & στην εθνικη εχω δει ποδηλατες , ελεος , οι περισσοτεροι ειναι "φρεσκοι" & δεν το αγαπανε , αν αγαπας αυτο που καβαλας δεν γινεσαι επικινδυνος για τον εαυτο σου & τους υπολοιπους & πολυ απλα εχεις δικιο γιατι εσυ παρανομησες λογω των συνθηκων , αλλα αυτος δεν επρεπε καν να βρισκεται εκει , απαγορευεται να κυκλοφορει το ποδηλατο εφοσον δεν υπαρχει διαμορφωμενος ποδηλατοδρομος ωστε να κινειται με ασφαλεια , ακομα & ο νομος να το επετρεπαι αν δεν εισαι μονοκυτταρος οργανισμος μπορεις να καταλαβεις & να κατανοησεις τον κινδυνο & τις συνθηκες σε καθε μια περιπτωση , αν & εσυ εισαι η γυναικα , αυτος ηταν η κακια η σκυλα , "οχι εγω θα παω με το ποδηλατο , η τρελη" :lol: το μονο που θα σε συμβουλευα ειναι να προσεχεις , να μην μανουριαζεις γιατι πολλοι ειναι κομπλεξικοι & σαικο του κερ@τα ;)

Maria_P
17/07/2013, 17:36
Εντάξει λοιπόν όλοι τόοοοοοοοσο σωστοί και τυπικοί και μια ξαφνική αφάπη για τους ποδηλάτες άνα πράμα.......εγώ λέω να βγούνε και με τα πατίνια την άλλη φορά γιατί ΟΛΟΙ έχουμε δικαίωμα! Κάποιοι κάνετε πως δεν κατάλαβαίνετε ίσα για να με κράξετε. Μη δείτε γυναίκα να οδηγεί.......αμέσως......................κάτι σας πιάνει.....

George_Sp
17/07/2013, 17:36
εγω ειμαι με τα χιλια μαζι σου , καβαλαω ποδηλατο πριν καν ανακαλυφθει , παντα στο χερι σε δημοσιο δρομο , μεταφορα με ηλεκτρικο κτλ & ξεσαλωμα σε δαση , παρκα & ειδικα διαμορφωμενους χωρους , γιατι ? γιατι απλα δεν εχουμε ποδηλατοδρομους :D:wave2:χελοου , ως & στην εθνικη εχω δει ποδηλατες , ελεος , οι περισσοτεροι ειναι "φρεσκοι" & δεν το αγαπανε , αν αγαπας αυτο που καβαλας δεν γινεσαι επικινδυνος για τον εαυτο σου & τους υπολοιπους & πολυ απλα εχεις δικιο γιατι εσυ παρανομησες λογω των συνθηκων , αλλα αυτος δεν επρεπε καν να βρισκεται εκει , απαγορευεται να κυκλοφορει το ποδηλατο εφοσον δεν υπαρχει διαμορφωμενος ποδηλατοδρομος ωστε να κινειται με ασφαλεια , ακομα & ο νομος να το επετρεπαι αν δεν εισαι μονοκυτταρος οργανισμος μπορεις να καταλαβεις & να κατανοησεις τον κινδυνο & τις συνθηκες σε καθε μια περιπτωση , αν & εσυ εισαι η γυναικα , αυτος ηταν η κακια η σκυλα , "οχι εγω θα παω με το ποδηλατο , η τρελη" :lol: το μονο που θα σε συμβουλευα ειναι να προσεχεις , να μην μανουριαζεις γιατι πολλοι ειναι κομπλεξικοι & σαικο του κερ@τα ;)


αν και η γενικότερη φιλοσοφία σου με βρίσκει σύμφωνο......έχε υπόψιν σου οτι οι ποδηλάτες πολλαπλασιάζονται γιατί είναι μια καλή λύση (με τα ανάλογα ρίσκα ασφάλειας φυσικά) απέναντι στο να κάνει κάποιος οικονομία λόγω κρίσης.
προσωπικά χρησιμοποιούσα ποδήλατο (πέρα από διασκέδαση) για μετακίνηση και δουλειά τα τελευταία 3χρόνια.

KostasV2
17/07/2013, 17:36
Είναι δυνατόν να υπάρχει πρόβλημα στους δρόμους και ο άλλος να μου βγεί με το ποδήλατο?????????????Δεν με ενδιαφέρει!!!Να το κάνει άλλη μέρα.

Ξέρεις, και το ποδήλατο είναι μέσο μεταφοράς...

Φιλικά σου λέω να προσέχεις (κυρίως όταν έχεις άδικο), γιατί ο επόμενος μπορεί να ξεσπάσει τα νεύρα του πάνω σου.

cityfly
17/07/2013, 17:38
εγω ειμαι με τα χιλια μαζι σου , καβαλαω ποδηλατο πριν καν ανακαλυφθει , παντα στο χερι σε δημοσιο δρομο , μεταφορα με ηλεκτρικο κτλ & ξεσαλωμα σε δαση , παρκα & ειδικα διαμορφωμενους χωρους , γιατι ? γιατι απλα δεν εχουμε ποδηλατοδρομους :D:wave2:χελοου , ως & στην εθνικη εχω δει ποδηλατες , ελεος , οι περισσοτεροι ειναι "φρεσκοι" & δεν το αγαπανε , αν αγαπας αυτο που καβαλας δεν γινεσαι επικινδυνος για τον εαυτο σου & τους υπολοιπους & πολυ απλα εχεις δικιο γιατι εσυ παρανομησες λογω των συνθηκων , αλλα αυτος δεν επρεπε καν να βρισκεται εκει , απαγορευεται να κυκλοφορει το ποδηλατο εφοσον δεν υπαρχει διαμορφωμενος ποδηλατοδρομος ωστε να κινειται με ασφαλεια , ακομα & ο νομος να το επετρεπαι αν δεν εισαι μονοκυτταρος οργανισμος μπορεις να καταλαβεις & να κατανοησεις τον κινδυνο & τις συνθηκες σε καθε μια περιπτωση , αν & εσυ εισαι η γυναικα , αυτος ηταν η κακια η σκυλα , "οχι εγω θα παω με το ποδηλατο , η τρελη" :lol: το μονο που θα σε συμβουλευα ειναι να προσεχεις , να μην μανουριαζεις γιατι πολλοι ειναι κομπλεξικοι & σαικο του κερ@τα ;)

σωστός στο κομμάτι που εννοεί ότι ο ποδηλάτης πρέπει να προσέχει πρώτα από όλα την ασφάλειά του αλλά αυτό που το είδες γραμμένο;

"απαγορευεται να κυκλοφορει το ποδηλατο εφοσον δεν υπαρχει διαμορφωμενος ποδηλατοδρομος"

KAWAMANRIDER
17/07/2013, 17:39
Θα βγει όποτε του γουστάρει και θα κυκλοφορεί όποτε του γουστάρει. Αν συναντήσει τον sniper βέβαια τον ήπιε έχει δεν έχει δίκιο. :lol:

Παράνομος είμαι περισσότερο από σένα. Δεν σου είπα ποτέ γιατί πήγες κόντρα σε μονόδρομο. Και εγώ το ίδιο θα έκανα και με λιγότερη σκέψη απ' ότι εσύ, βλέπεις η σκέψη προϋποθέτει μυαλό και εμένα το τελευταίο μου λείπει. Δεν θα τα έβαζα όμως με κανέναν απ' την στιγμή που έκανα τη μαλακία. Και πολύ περισσότερο δεν θα έμπαινα να γράψω, έκανα μαλακία και μου την είπαν και τσαντίστηκα γιατί αυτός που μου την είπε κατά την άποψή μου θα έπρεπε να είναι σπίτι του. Είχε ή δεν είχε κάθε δικαίωμα να είναι εκεί που τον συνάντησες? Το αν είναι μ@λάκας ή βιτσιόζος είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.
Και γιατί πρέπει να του ζητήσουμε τον λόγο που πήρε το ποδήλατο, δεν κατάλαβα? Ο τύπος δεν βγήκε με άλλους 10.000 χιλιάδες. Βγήκε να πάρει φρέσκο καυσαέριο γιατί είναι βιτσιόζος. Βγήκε επειδή πριν λίγο έπιασε την γυναίκα του με τον κουμπάρο. Βγήκε για να ψάξει τον γιό του που είχε χαθεί. Για να πάει στο φαρμακείο να πάρει φάρμακα για την φουκαριάρα τη μάνα του. Εγώ θα του κάνω κουμάντο που πάει και γιατί πάει τέτοια ώρα που το κέντρο είναι πηγμένο?
Όταν οι άλλοι κάνουν μαλακία τους τη λέμε! Να τους τη λέμε όμως και όταν κάνουμε εμείς επειδή απλά βρέθηκαν στο δρόμο μας.

Και στο ξαναλέω για να μην μπερδεύεσαι. Καλά έκανες και την έκανες την παρανομία. Καλώς ή κακώς κάποιος στην είπε. Ξεπέρασέ το.



δεν επρεπε να βρισκεται εκει ο για τον π@υτσο καβαλα & καλα ποδηλατης εφοσον δεν υπαρχει ειδικα διαμορφωμενη λωριδα για ποδηλατα λεμε , παρτε το χαμπαρι απαγορευεται να κινειται με το ποδηλατο , αλλα ακομα & να επιτρεποταν το ατομο λειτουργησε με απιστευτο κομπλεξ , οπως ολοι οι "φρεσκοι" κουλοι , ακυροι , ανικανοι , δηθεν ποδηλατες του κ@λου που υπαρχουν σημερα

KAWAMANRIDER
17/07/2013, 17:42
Μου μίλησες άσχημα παραπάνω χωρίς να έχεις ιδέα. Αν κατέβαινες στο κέντρο, ήθελα να δώ την δική σου αντίδραση.....
Με τους ξεφτιλησμένους που ψηφίζει η πλειοψήφία των πατριωτών μας με αυτούς να τα βάλεις! Έχεις δεί ποδηλατόδρομο στην Ελλάδα?? Ξέρεις πόσος κόσμος έχει σκοτωθεί???

Αν εγώ κάνω τον σταυρό μου όταν ξεκινάω με το μηχανάκι μου αυτοί πρέπει να κάνουν άλλους 9!!! Δεν βλέπεις το τι γίνεται?? Με συγχωρείς αλλά ο τύπος δεν μου φάνηκε άνθρωπος αγχωμένος που πάει στην δουλειά του. Εσύ όταν πάς στην δουλειά σου ένα τσαντάκι κάτι δεν κουβαλάς????? Με τα πόδια να πήγαινε όπου πήγαινε πιο γρήγορα θα έφτανε. Μιλάμε για 1 το μεσημέρι έτσι......όχι δεν μετανιώνω καθόλου! ίσως για τον διάολο που τον έστειλα αλλά για το που πάς με το ποδήλατο δεν βλέπεις τι γίνεται, ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!!!!!!!!! και βρίσε με όσο θέλεις.....λίγο με νοιάζει. Όλος ο κόσμος νεύρα είχε, ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΟ!!!
Τίποτα δεν δουλεύει σωστά σ'αυτήν την χώρα και κανείς δεν έχει δικαιώματα για τίποτα, μας έχουν φτάσει στην τρέλα πια! Και εσένα σε ένοιαξε που έθιξα "την φραπεδούμπα" άσε μας...






εγω ειμαι με τα χιλια μαζι σου , καβαλαω ποδηλατο πριν καν ανακαλυφθει , παντα στο χερι σε δημοσιο δρομο , μεταφορα με ηλεκτρικο κτλ & ξεσαλωμα σε δαση , παρκα & ειδικα διαμορφωμενους χωρους , γιατι ? γιατι απλα δεν εχουμε ποδηλατοδρομους :D:wave2:χελοου , ως & στην εθνικη εχω δει ποδηλατες , ελεος , οι περισσοτεροι ειναι "φρεσκοι" & δεν το αγαπανε , αν αγαπας αυτο που καβαλας δεν γινεσαι επικινδυνος για τον εαυτο σου & τους υπολοιπους & πολυ απλα εχεις δικιο γιατι εσυ παρανομησες λογω των συνθηκων , αλλα αυτος δεν επρεπε καν να βρισκεται εκει , απαγορευεται να κυκλοφορει το ποδηλατο εφοσον δεν υπαρχει διαμορφωμενος ποδηλατοδρομος ωστε να κινειται με ασφαλεια , ακομα & ο νομος να το επετρεπαι αν δεν εισαι μονοκυτταρος οργανισμος μπορεις να καταλαβεις & να κατανοησεις τον κινδυνο & τις συνθηκες σε καθε μια περιπτωση , αν & εσυ εισαι η γυναικα , αυτος ηταν η κακια η σκυλα , "οχι εγω θα παω με το ποδηλατο , η τρελη" :lol: το μονο που θα σε συμβουλευα ειναι να προσεχεις , να μην μανουριαζεις γιατι πολλοι ειναι κομπλεξικοι & σαικο του κερ@τα ;)

DimChios
17/07/2013, 17:42
δεν επρεπε να βρισκεται εκει ο για τον π@υτσο καβαλα & καλα ποδηλατης εφοσον δεν υπαρχει ειδικα διαμορφωμενη λωριδα για ποδηλατα λεμε , παρτε το χαμπαρι απαγορευεται να κινειται με το ποδηλατο , αλλα ακομα & να επιτρεποταν το ατομο λειτουργησε με απιστευτο κομπλεξ , οπως ολοι οι "φρεσκοι" κουλοι , ακυροι , ανικανοι , δηθεν ποδηλατες του κ@λου που υπαρχουν σημερα

Oλοι μας τελικα τα βγαζουμε! καθενας για τους λογους του, κι εσυ δεν αποτελεις βεβαιως εξαιρεση! ;) :wave2:

MikeG
17/07/2013, 17:42
Ρε άντε πάτε για κάνα τσίπουρο.....

DimChios
17/07/2013, 17:43
εγω ειμαι με τα χιλια μαζι σου

το ξαναγραψες 3 ποστ πιο πανω! θα το δει φανταζομαι...

Αλλωστε το ειπε η κοπελα, ειναι παντρεμενη... δεν εχεις ελπιδα αφου!

:bawl:

George_Sp
17/07/2013, 17:44
δεν επρεπε να βρισκεται εκει ο για τον π@υτσο καβαλα & καλα ποδηλατης εφοσον δεν υπαρχει ειδικα διαμορφωμενη λωριδα για ποδηλατα λεμε , παρτε το χαμπαρι απαγορευεται να κινειται με το ποδηλατο , αλλα ακομα & να επιτρεποταν το ατομο λειτουργησε με απιστευτο κομπλεξ , οπως ολοι οι "φρεσκοι" κουλοι , ακυροι , ανικανοι , δηθεν ποδηλατες του κ@λου που υπαρχουν σημερα

με την ίδια λογική θα έπρεπε να απαγορεύσεις στον εαυτό σου να συμμετάσχει σε οτιδήποτε το ελληνικό κράτος έχει ρημάξει και βρίσκεται σε κατάσταση σήψης.

Ε.Ο. Κορίνθου Πατρών και διόδια
Τέμπη και διόδια
Μπαρ Κλαμπ με ηχητικά άνω του επιτρεπόμενου ορίου, νοθευμένα ποτά και δίχως να κόβονται αποδείξεις
Δημόσιες υπηρεσίες
Τράπεζες με πρωτοποριακές μεθόδους νταβατζή για να σου παίρνουν προμήθεια αντισυνταγματικά με το παραμικρό
και η λίστα δεν έχει τελειωμό

(ουπς μόλις συνειδητοποίησα οτι θα πρεπε να αλλάξεις χώρα ή να προσπαθήσεις να επιβιώσεις με όποιο τρόπο μπορείς ακόμα και αν σου βγαίνει η γλώσσα στο πετάλι και αναπνέεις καρκίνο για να βγάλεις το μεροκάματο για το σούπερ μάρκετ της εβδομάδας)

:D

el_hymador
17/07/2013, 17:45
Σε κανά δυό σελίδες το συμπέρασμα θα είναι ότι δεν υπάρχουν πλέον άντρες... το βλέπω να έρχεται, stay tuned...

daz
17/07/2013, 17:46
Εντάξει λοιπόν όλοι τόοοοοοοοσο σωστοί και τυπικοί και μια ξαφνική αφάπη για τους ποδηλάτες άνα πράμα.......εγώ λέω να βγούνε και με τα πατίνια την άλλη φορά γιατί ΟΛΟΙ έχουμε δικαίωμα! Κάποιοι κάνετε πως δεν κατάλαβαίνετε ίσα για να με κράξετε. Μη δείτε γυναίκα να οδηγεί.......αμέσως......................κάτι σας πιάνει.....

Σου πέρασε απ' το μυαλό ότι μπορεί να έχεις άδικο?

Όταν ηρεμήσεις και δεις τα πράγματα με άλλο μάτι ίσως το καταλάβεις. Όχι ούτε σωστοί είμαστε, ούτε τυπικοί προσπαθούμε να το παίξουμε ούτε επειδή αγαπάμε τους ποδηλάτες τα λέμε αυτά, ούτε επειδή είσαι γυναίκα. Και αντίθετα με το τι θέλεις να πιστεύεις οι περισσότεροι χαιρόμαστε να βλέπουμε γυναίκες να οδηγούν αντί να κάθονται πίσω.

Μπορώ να σου βρω περίπου 100 θρεντ που κάποιοι την λένε σε έναν που πήρε κλίση και ενώ έφταιγε μπήκε να βρίσει τον μαλάκα τον "μπάτσο". Και πάλι το ίδιο έγινε. Αυτός έλεγε εσείς μαλάκες δεν παρανομείτε οι άλλοι έλεγαν ναι αλλά δεν βρίζουμε το όργανο της τάξης μετά. Κάποιοι σιχτίριζαν την κοινωνία, άλλοι έβριζαν την κυβέρνηση, ορισμένοι ορκίστηκαν οτι θα ψηφίσουν χρυσή αυγή κτλ κτλ. Ξέρεις τώρα!
Και να φανταστείς αυτόν δεν τον έλεγαν Μαρία.

pipe_smoker
17/07/2013, 17:47
Με βάση αυτό το συλλογισμό, στο SaxoRally GTi koloftiaximo forum, συζητάνε -και το πιο λυπηρό, συμφωνούν- ότι τα μηχανάκια δεν έχουν λόγο ύπαρξης τις ώρες κυκλοφοριακής αιχμής και ότι ο επόμενος που θα τους κάνει μαλακία, θα βρεθεί κάτω από τα 205/χαμηλοπρόφιλα-16" ελαστικά τους...

No.

Μηχανή κι αυτοκίνητο μπορούν και τα δύο να κινηθούν, είτε σε ώρες αιχμής είτε όχι, με κάποια συγκεκριμένη ταχύτητα και πάνω χωρίς να ενοχλούν ο ένας τον άλλο σε γενικές γραμμές. Για να αποκτήσεις είτε το ένα είτε το άλλο χρειάζεσαι δίπλωμα και πρέπει να είσαι άνω των 18, αλλιώς είσαι παράνομος και σε δένουνε. Και άλλα πολλά (πάρα πολλά).

Τώρα για το ότι τον κάθε συλλογισμό άμα τον τραβήξουμε από τα μαλλιά και προσπαθήσουμε να τον ερμηνεύσουμε όπως θα τον ερμήνευε κάποιος σχιζοφρενής δε διαφωνώ.

Και το πιο σημαντικό, δε μίλησα για λόγο ύπαρξης. Μίλησα για συνθήκες κάτω από τις οποίες κυκλοφορούν τα ποδήλατα στο δρόμο. Δε μου τρώνε το φαΐ αυτοί που κατασκευάζουν ποδήλατα.

Maria_P
17/07/2013, 17:47
εγω ειμαι με τα χιλια μαζι σου , καβαλαω ποδηλατο πριν καν ανακαλυφθει , παντα στο χερι σε δημοσιο δρομο , μεταφορα με ηλεκτρικο κτλ & ξεσαλωμα σε δαση , παρκα & ειδικα διαμορφωμενους χωρους , γιατι ? γιατι απλα δεν εχουμε ποδηλατοδρομους :D:wave2:χελοου , ως & στην εθνικη εχω δει ποδηλατες , ελεος , οι περισσοτεροι ειναι "φρεσκοι" & δεν το αγαπανε , αν αγαπας αυτο που καβαλας δεν γινεσαι επικινδυνος για τον εαυτο σου & τους υπολοιπους & πολυ απλα εχεις δικιο γιατι εσυ παρανομησες λογω των συνθηκων , αλλα αυτος δεν επρεπε καν να βρισκεται εκει , απαγορευεται να κυκλοφορει το ποδηλατο εφοσον δεν υπαρχει διαμορφωμενος ποδηλατοδρομος ωστε να κινειται με ασφαλεια , ακομα & ο νομος να το επετρεπαι αν δεν εισαι μονοκυτταρος οργανισμος μπορεις να καταλαβεις & να κατανοησεις τον κινδυνο & τις συνθηκες σε καθε μια περιπτωση , αν & εσυ εισαι η γυναικα , αυτος ηταν η κακια η σκυλα , "οχι εγω θα παω με το ποδηλατο , η τρελη" :lol: το μονο που θα σε συμβουλευα ειναι να προσεχεις , να μην μανουριαζεις γιατι πολλοι ειναι κομπλεξικοι & σαικο του κερ@τα ;)

Τα κρατάω όσα μου είπες. Είναι σημαντικό κανείς να θέλει να προσαρμοστεί. Αυτό που πιστεύω καταρχήν είναι ότι δεν σκέφτηκε τον εαυτό του. Εγώ περαστική ήμουν. Δεν φοβήθηκε μην του συμβεί κάτι κακό? και γιατί να δημιουργήσει πρόβλημα και σε άλλους που έχουν σημαντικό προορισμό? Αυτά ήταν τα ερωτήματα μου. Πέχτηκε κάτι της στιγμής και το ανάφερα. Σχόλια του φόρουμ με εκνεύρισαν περισσότερο απο τον ποδηλάτη γιατί μου κάνουν τους κινέζους.
Δεν έπρεπε να πεί τίποτα, έπρεπε να του γνέψω ευχαριστώ και αυτό είναι όλο. Αλλά βλέπεις μου εκνευρήστηκε...............μάλλον έκλασε από τους από πίσω γιατί εγώ δεν τον ενόχλησα άλλοι πήγαινα και κανονικά σαν να είναι η λωρίδα τους. Λάθος μου που παρανόμησα αλλά και λάθος του που την είπε σε μένα. Αυτό.

Maria_P
17/07/2013, 17:48
το ξαναγραψες 3 ποστ πιο πανω! θα το δει φανταζομαι...

Αλλωστε το ειπε η κοπελα, ειναι παντρεμενη... δεν εχεις ελπιδα αφου!

:bawl:

Τον άλλο μήνα παντρευόμαστε...:)

cityfly
17/07/2013, 17:48
Εντάξει λοιπόν όλοι τόοοοοοοοσο σωστοί και τυπικοί και μια ξαφνική αφάπη για τους ποδηλάτες άνα πράμα.......εγώ λέω να βγούνε και με τα πατίνια την άλλη φορά γιατί ΟΛΟΙ έχουμε δικαίωμα! Κάποιοι κάνετε πως δεν κατάλαβαίνετε ίσα για να με κράξετε. Μη δείτε γυναίκα να οδηγεί.......αμέσως......................κάτι σας πιάνει.....

ξεκόλλα όμως
μήπως - "όπως ο ποδηλάτης" - κι όσοι διαφωνούν μαζί σου εδώ το κάνουν επειδή είσαι γυναίκα;

el_hymador
17/07/2013, 17:52
No.

Μηχανή κι αυτοκίνητο μπορούν και τα δύο να κινηθούν, είτε σε ώρες αιχμής είτε όχι, με κάποια συγκεκριμένη ταχύτητα και πάνω χωρίς να ενοχλούν ο ένας τον άλλο σε γενικές γραμμές. Για να αποκτήσεις είτε το ένα είτε το άλλο χρειάζεσαι δίπλωμα και πρέπει να είσαι άνω των 18, αλλιώς είσαι παράνομος και σε δένουνε. Και άλλα πολλά (πάρα πολλά).

Τώρα για το ότι τον κάθε συλλογισμό άμα τον τραβήξουμε από τα μαλλιά και προσπαθήσουμε να τον ερμηνεύσουμε όπως θα τον ερμήνευε κάποιος σχιζοφρενής δε διαφωνώ.

Και το πιο σημαντικό, δε μίλησα για λόγο ύπαρξης. Μίλησα για συνθήκες κάτω από τις οποίες κυκλοφορούν τα ποδήλατα στο δρόμο. Δε μου τρώνε το φαΐ αυτοί που κατασκευάζουν ποδήλατα.

Δηλαδή εν ώρα κυκλοφοριακής αιχμής πιστεύεις ότι μια μηχανή και ένα αυτοκίνητο μπορούν να πάνε πιο γρήγορα από ένα ποδήλατο;

DimChios
17/07/2013, 17:52
Τον άλλο μήνα παντρευόμαστε...:)

δε προσπαθω να σου αλλαξω γνωμη! :lol:




(δε θα συνεννοηθουμε σημερα!:rolleyes:

akis_trevor
17/07/2013, 17:53
ε ρε τι διαβαζουμε εδω μεσα ωρες ωρες...!:a11::a018::a018::a018:

pipe_smoker
17/07/2013, 17:54
ξεκόλλα όμως
μήπως - "όπως ο ποδηλάτης" - κι όσοι διαφωνούν μαζί σου εδώ το κάνουν επειδή είσαι γυναίκα;

Μπα....
Κάθε φορά που γράφει γυναίκα χρειάζονται μονταδόροι για να σφουγγαρίσουν τα μέλια και τα σιρόπια από το πάτωμα.

ΥΓ. Τώρα που είπε ότι παντρεύεται και είναι "εκτός αγοράς" θα αρχίσει ο πραγματικός λιθοβολισμός:lol:

el_hymador
17/07/2013, 17:54
Τον άλλο μήνα παντρευόμαστε...:)

Η ώρα η καλή... λίστα γάμου εδώ: http://www.cyclist.gr/

DimChios
17/07/2013, 17:55
Μπα....
Κάθε φορά που γράφει γυναίκα χρειάζονται μονταδόροι για να σφουγγαρίσουν τα μέλια και τα σιρόπια από το πάτωμα.

ΥΓ. Τώρα που είπε ότι παντρεύεται και είναι "εκτός αγοράς" θα αρχίσει ο πραγματικός λιθοβολισμός:lol:

το γραψε πολυ εκ των υστερων! ;)

MG-KTiNoS
17/07/2013, 17:56
Τώρα για το ότι τον κάθε συλλογισμό άμα τον τραβήξουμε από τα μαλλιά και προσπαθήσουμε να τον ερμηνεύσουμε όπως θα τον ερμήνευε κάποιος σχιζοφρενής δε διαφωνώ.


να σε πω...
Κατεβαίνω πανεπιστημίου Δευτέρα πρωί 7,30 χαλαρά με το μηχανάκι.
Χαλάααραααα
Έχω πιεί τη φραπεδούμπα μου και πάω για μια άλλη μέρα στη δουλειά.
Δεν βιάζομαι, δεν έχει κίνηση, καλοκαιράκι είναι, δεν ζεσταίναμε, δε κρυώνω είμαι μια χαρά...
Όταν από Ιπποκράτους σκάει ποδήλατο με κόκκινο, ξερά !
Ούτε να κοιτάξει!
(και χωρίς να ακούς καν μοτέρ, γράψτο αυτό)
Το ότι θα ΤΟ φάνε μια μέρα είναι σίγουρο !
Αλλά τι σου φταίω ΕΓΩ μωρή πορδή της μύγας???
Τράβα πήδα από το 8ο
Κάνε σεξ με τραβέ χωρίς προφυλακτικό
Πάρε ναρκωτικά
ΝΑ !!!!!!
Εγώ ΠΡΕΠΕΙ να πάω στη δουλειά σήμερα και ΠΡΕΠΕΙ να μπορώ να πηγαίνω κάθε μέρα γιατί αλλιώς τον ήπια.
Και το χειρότερο δεν είναι ότι τον ήπια μόνο εγώ, αλλά και μερικοί ακόμα που τους χρωστάω και η δουλειά τους εξαρτάται από τη δική μου.
Ως εκ τούτου ΣΑΛΤΑ ΚΑΙ Γ>>> παλληκάρι μου πρωί πρωί...
Αλλά βλέπεις δεν έχει αριθμό το ποδήλατο...
Δεν το γράφουν...
ΓΙΑΤΙ???
Είναι καλό για αυτόν που τον αφήνουν ή εκμεταλλεύεται τη μλκια του κράτους για να τη περάσει καλά χωρίς να υπολογίζει τις συνέπειες για τον ίδιο και για τους άλλους...?
Λέω τώρα...
Θα μου πεις είμαι εγωιστής παρτάκια κλπ
Παίζει, γιατί δεν έχω την πολυτέλεια πια.

Θα μου πεις ένας είναι...
Αμ δε χιλιάδες είναι !
Κάθε μέρα τα ίδια, ούτε σήματα, ούτε στοπ, ούτε φαναργια, και μια γλώσσα ΝΑ...
Τι είπε ο άλλος από πάνω?
το κόμπλεξ για τα ποδήλατα...
Ποιό κόμπλεξ ρε θείο τους ξέρω κι απόχτες?
Με έκαναν όμως να τους μάθω γιατί μόνο οι ντελιβεράδες είναι χειρότεροι από δαύτους.
ΑΥΤΑ...
(για τις Παρασκευές το βράδυ δεν το κουβεντιάζω καν. Αλλά τι να γίνει εμείς είμαστε καλή μόνο για τα δημοτικά τέλη...)
:a018:

cityfly
17/07/2013, 18:04
να σε πω...
Κατεβαίνω πανεπιστημίου Δευτέρα πρωί 7,30 χαλαρά με το μηχανάκι.
Χαλάααραααα
Έχω πιεί τη φραπεδούμπα μου και πάω για μια άλλη μέρα στη δουλειά.
Δεν βιάζομαι, δεν έχει κίνηση, καλοκαιράκι είναι, δεν ζεσταίναμε, δε κρυώνω είμαι μια χαρά...
Όταν από Ιπποκράτους σκάει ποδήλατο με κόκκινο, ξερά !
Ούτε να κοιτάξει!
(και χωρίς να ακούς καν μοτέρ, γράψτο αυτό)
Το ότι θα ΤΟ φάνε μια μέρα είναι σίγουρο !
Αλλά τι σου φταίω ΕΓΩ μωρή πορδή της μύγας???
....


σωστά τα λες αλλά το πρόβλημα δεν είναι στο ποδήλατο ως μέσο είναι στο πώς τα οδηγούν

και δεν πάω στη λογική του τι γίνεται Ελλάδα τι γίνεται έξω γιατί μπορεί να πας ωραία και καλά στο δρόμο στην Αγγλία πχ και ξαφνικά να δεις μπροστά στο τον παπού με το ηλεκτρικό σκουτεροκατασκεύασμα του - αυτό με τις τέσσερις ροδίτσες που έχει μέγιστη ταχύτητα 7 χιλιόμετα την ώρα -
μια χαρά ειναι το ποδήλατο ως μέσο αλλά θα έπρεπε να έρχεται με συμβιβασμούς από τη μεριά του ποδηλάτη, δεν μπορεί να μου πάει αριστερά στη βουλιαγμένης πχ γιατί θέλει να στρίψει αριστερά, να πάει από το φανάρι και να περάσει από τη διάβαση.
Καλά το κόκκινο δεν το συζητάμε....

αλλά η συζήτηση γενικά για τα ποδήλατα δεν έχει σχέση με μία συγκεκριμένη συζήτηση για ένα συγκεκριμένο περιστατικό

daz
17/07/2013, 18:05
να σε πω...
Κατεβαίνω πανεπιστημίου Δευτέρα πρωί 7,30 χαλαρά με το μηχανάκι..................
.......

Μαζί σου σε όλα.

Αλλά αν πέρναγες εσύ με κόκκινο και στην έλεγε ο ποδηλάτης θα τον έβριζες επειδή ένας άλλος ποδηλάτης έκανε μιαν άλλη μαλάκια? Έστω ότι κίνδυνος δεν υπήρξε για κανέναν με την παρανομία σου, θα εκνευριζόσουν επειδή πήρε το ποδήλατο και όχι το αμάξι? Θα ήταν επιπλέον λόγος εκνευρισμού από μέρους σου, για την επιλογή του να πάρει ποδήλατο, αν ήσασταν στο κέντρο και αυτό ήταν πηγμένο?

pipe_smoker
17/07/2013, 18:08
Δηλαδή εν ώρα κυκλοφοριακής αιχμής πιστεύεις ότι μια μηχανή και ένα αυτοκίνητο μπορούν να πάνε πιο γρήγορα από ένα ποδήλατο;

Είπα είτε σε ώρες αιχμής είτε όχι.
Επίσης είπα σε γενικές γραμμές.

Κώστα δεν πάω να φτιάξω τροπολογία περί ποδηλασίας σε κεντρικές αρτηρίες.
Λέω απλά ότι πρώτον ένας ποδηλάτης είναι αδύνατο να τηρήσει τον ΚΟΚ de facto (και να θέλει ο χριστιανός), δέυτερον είναι κατά τη γνώμη μου πολύ επικίνδυνο και για τον ποδηλάτη και για το μοτοσικλετιστή και για τον πεζό (που μπορεί πχ να τον χτυπήσει το αμάξι προσπαθώντας να αποφύγει τον ποδηλάτη που στρίβει χωρίς να βγάλει χέρι γιατί δεν μπορεί να οδηγήσει με ένα) κλπ, να κυκλοφορούν ποδήλατα σε κεντρικούς δρόμους, και τρίτον όταν ένα όχημα το καβαλάνε από 3χρονα στις πλατείες μέχρι 60χρονα σε κεντρικούς δρόμους, χωρίς δίπλωμα, χωρίς πινακίδες, χωρίς εκπαίδευση, είναι (κατά τη γνώμη μου) γελοίο να προσπαθούμε να το εισάγουμε σε ένα νομικό πλαίσιο.
Θέλω να δω μπάτσο να κόβει κλήση σε κοριτσάκι με ροζ ποδηλατάκι με βοηθητικές και πολύχρωμες κορδελίτσες στο τιμόνι, γιατί έκανε ντριν το κουδουνάκι της στο αυτοκίνητο που βρισκόταν μπροστά της να κάνει άκρη για να φτάσει πρώτη στο φανάρι.

Και τέλος, για να απαντήσω στην ερώτησή σου, ναι κάποιοι μοτοσικλετιστές είναι πιο γρήγοροι από κάποιους ποδηλάτες εν ώρα αιχμής. Η ταχύτητα όμως δεν είναι το πρόβλημα τόσο εν ώρα αιχμής. Δε μίλησα για το ποιος θα φτάσει πιο γρήγορα στον προορισμό του όταν έχει κίνηση. Μπορεί στο τρελό μποτιλιάρισμα πιο γρήγορα απ'όλους να φτάσει κι ο τυπάς που κάνει τζόγκινγκ. Δε σημαίνει ότι πρέπει να αρχίσει να κάνει σλάλομ ανάμεσα σε δεξιά και μεσαία λωρίδα.

calmen
17/07/2013, 18:08
να σε πω...
Κατεβαίνω πανεπιστημίου Δευτέρα πρωί 7,30 χαλαρά με το μηχανάκι.
Χαλάααραααα
Έχω πιεί τη φραπεδούμπα μου και πάω για μια άλλη μέρα στη δουλειά.
Δεν βιάζομαι, δεν έχει κίνηση, καλοκαιράκι είναι, δεν ζεσταίναμε, δε κρυώνω είμαι μια χαρά...
Όταν από Ιπποκράτους σκάει ποδήλατο με κόκκινο, ξερά !
Ούτε να κοιτάξει!
(και χωρίς να ακούς καν μοτέρ, γράψτο αυτό)
Το ότι θα ΤΟ φάνε μια μέρα είναι σίγουρο !
Αλλά τι σου φταίω ΕΓΩ μωρή πορδή της μύγας???
Τράβα πήδα από το 8ο
Κάνε σεξ με τραβέ χωρίς προφυλακτικό
Πάρε ναρκωτικά
ΝΑ !!!!!!
Εγώ ΠΡΕΠΕΙ να πάω στη δουλειά σήμερα και ΠΡΕΠΕΙ να μπορώ να πηγαίνω κάθε μέρα γιατί αλλιώς τον ήπια.
Και το χειρότερο δεν είναι ότι τον ήπια μόνο εγώ, αλλά και μερικοί ακόμα που τους χρωστάω και η δουλειά τους εξαρτάται από τη δική μου.
Ως εκ τούτου ΣΑΛΤΑ ΚΑΙ Γ>>> παλληκάρι μου πρωί πρωί...
Αλλά βλέπεις δεν έχει αριθμό το ποδήλατο...
Δεν το γράφουν...
ΓΙΑΤΙ???
Είναι καλό για αυτόν που τον αφήνουν ή εκμεταλλεύεται τη μλκια του κράτους για να τη περάσει καλά χωρίς να υπολογίζει τις συνέπειες για τον ίδιο και για τους άλλους...?
Λέω τώρα...
Θα μου πεις είμαι εγωιστής παρτάκια κλπ
Παίζει, γιατί δεν έχω την πολυτέλεια πια.

Θα μου πεις ένας είναι...
Αμ δε χιλιάδες είναι !
Κάθε μέρα τα ίδια, ούτε σήματα, ούτε στοπ, ούτε φαναργια, και μια γλώσσα ΝΑ...
Τι είπε ο άλλος από πάνω?
το κόμπλεξ για τα ποδήλατα...
Ποιό κόμπλεξ ρε θείο τους ξέρω κι απόχτες?
Με έκαναν όμως να τους μάθω γιατί μόνο οι ντελιβεράδες είναι χειρότεροι από δαύτους.
ΑΥΤΑ...
(για τις Παρασκευές το βράδυ δεν το κουβεντιάζω καν. Αλλά τι να γίνει εμείς είμαστε καλή μόνο για τα δημοτικά τέλη...)
:a018:
στα παντα ειναι θεμα του ανθρωπου..εχω δει μαλα@κες και μαλακ@ες με μηχανες..οπως αλλους τοσους με ποδηλατα..δεν μπορεις να εισαι κατα γι ατα ποδηλατα γιατι ενασ μια περασε ενα κοκκινο..τοτε δεν θ αμιλουσες ...στους μισους απο εδω μην πω και παραπανω..
το ποδηλατο εχει μπει στην ζωη μασ και για μενα πολυ καλα εκανε.
για μενα εχει αδικο η κοπελα..εξαρχης..αυτα που ειπε περι ωρας..κτλπ δεν εχουν καμια υποσταση...

KAWAMANRIDER
17/07/2013, 18:09
Oλοι μας τελικα τα βγαζουμε! καθενας για τους λογους του, κι εσυ δεν αποτελεις βεβαιως εξαιρεση! ;) :wave2:




σου απαντω στο επομενο ποστ σου πρωτα , καταλαθος ξαναφυγε το ποστ στην κοπελα :lol:


κομπλεξ παντως δεν βγαζω , ο τροπος που εκφραζομαι ειναι ασχημος συμφωνω , οταν ομως ξεκινησα το ποδηλατο γιατι το γουσταρα απο παιδι & συνεχισα & μετα την εφηβεια μου παραλληλα με μηχανη - αλλωστε το ποδηλατο με "εμπασε" στα δικυκλα - εκανα κατι που με ευχαριστουσε με γυμναζε , ηταν το παιχνιδι & η απολαυση μου , εκανα φιγουρες κολπα , αλματα & οτι μου ερχοταν στο μυαλο , ποτε ομως δεν βγηκα σε δημοσιο δρομο & ποσο μαλλον με αυξημενη κινηση , για να μην θεσω την ζωη μου & των υπολοιπων σε κινδυνο , απλα τα πραγματα , αν υπηρχε ποδηλατοδρομος να μπορω να κινουμαι με ασφαλεια & να μην δημιουργω προβλημα στους υπολοιπους τοτε ενταξει , οταν βλεπω ομως εναν ομαδικο παροξυσμο & μια κινηση προς το ποδηλατο μονο & μονο για επιβαλουν αυτο που κανουν & νομιζουν οτι ειναι σωστο , δηλαδη κινουνται με ποδηλατο ακομα & σε δρομους ταχειας κυκλοφοριας χωρις να υπολογιζουν τον κινδυνο , ε τοτε ποια να υποθεσω οτι μπορει να ειναι τα κινητρα ? ποια κουλτουρα εχει ο σημερινος ποδηλατης ? ειμαι υπερ του ποδηλατου περισσοτερο ακομα & απ' την μηχανη , προτιμω να τσακιστω στο δρομο παρα να κινδυνευσουν οι ποδηλατες ακομα & αν φταινε , αλλα η κουλτουρα που κουβαλανε δεν ειναι ποδηλατισμος ;)

VASOS
17/07/2013, 18:11
Εντάξει λοιπόν όλοι τόοοοοοοοσο σωστοί και τυπικοί και μια ξαφνική αφάπη για τους ποδηλάτες άνα πράμα.......εγώ λέω να βγούνε και με τα πατίνια την άλλη φορά γιατί ΟΛΟΙ έχουμε δικαίωμα! Κάποιοι κάνετε πως δεν κατάλαβαίνετε ίσα για να με κράξετε. Μη δείτε γυναίκα να οδηγεί.......αμέσως......................κάτι σας πιάνει.....

Εσύ κοπέλα μου δεν παλεύεσαι με τίποτα...

sapila racing
17/07/2013, 18:13
Είναι δυνατόν να υπάρχει πρόβλημα στους δρόμους και ο άλλος να μου βγεί με το ποδήλατο?????????????Δεν με ενδιαφέρει!!!Να το κάνει άλλη μέρα.

Είναι δυνατόν να υπάρχει πρόβλημα στους δρόμους κι εσύ να βγείς με το μηχανάκι σου για να πας φαγητό στον αντρα σου (σοβαρός λόγος ειναι αυτός τώρα ε :bawl:...)????????
Να παρει delivery κι αυτός μια μερα όπως τόσος κόσμος.


Βλέπεις τωρα πως ακούγεται στην άλλη πλευρά αυτό που λες?
Δεν στέκει με την καμμία!!!! Είσαι λάθος και δεν το καταλαβαίνεις κιόλας. :rolleyes:

cityfly
17/07/2013, 18:17
αν υπηρχε ποδηλατοδρομος να μπορω να κινουμαι με ασφαλεια & να μην δημιουργω προβλημα στους υπολοιπους τοτε ενταξει ,

με αφορμή το σχόλιο αυτό:
το τι είναι ασφαλές και τι δεν είναι τελικά είναι μάλλον πολύ σχετικό για τον εκάστοτε νομοθέτη
π.χ. στο Άμστερνταμ και στο Αϊντχόβεν - και πιθανολογώ σε ολόκληρη την Ολλανδία - στους ποδηλατόδρομους κυκλοφορούν νόμιμα τα ποδήλατα και τα 50αρια τα οποία - κρίνοντας από την ποσότητα των οδηγών - επιτρέπεται να τα οδηγείς χωρίς κράνος.
Προσωπικά δεν βρίσκω πώς αυτό είναι ασφαλές αλλά για τους Ολλανδούς φαίνεται πως είναι

vaska
17/07/2013, 18:20
Ξέρετε καμία Ελληνίδα που να παραδέχεται το αυτονόητο?? Γιατί εγώ στα 46 ακόμα δεν γνώρισα καμία.

Μαράκι είσαι λάθος και πιθανά πολύ τυχερή που δεν μπινελίκωσες λάθος άνθρωπο. Συνέχισε να οδηγείς με γνώμονα την ασφάλεια (την δική σου αλλά κι των άλλων) και προσπάθησε η οδήγησή σου αλλά και η συμπεριφορά σου στους δημ. δρόμους να είναι αμυντική και όχι επιθετική.

:wave2:

KAWAMANRIDER
17/07/2013, 18:23
με την ίδια λογική θα έπρεπε να απαγορεύσεις στον εαυτό σου να συμμετάσχει σε οτιδήποτε το ελληνικό κράτος έχει ρημάξει και βρίσκεται σε κατάσταση σήψης.

Ε.Ο. Κορίνθου Πατρών και διόδια
Τέμπη και διόδια
Μπαρ Κλαμπ με ηχητικά άνω του επιτρεπόμενου ορίου, νοθευμένα ποτά και δίχως να κόβονται αποδείξεις
Δημόσιες υπηρεσίες
Τράπεζες με πρωτοποριακές μεθόδους νταβατζή για να σου παίρνουν προμήθεια αντισυνταγματικά με το παραμικρό
και η λίστα δεν έχει τελειωμό

(ουπς μόλις συνειδητοποίησα οτι θα πρεπε να αλλάξεις χώρα ή να προσπαθήσεις να επιβιώσεις με όποιο τρόπο μπορείς ακόμα και αν σου βγαίνει η γλώσσα στο πετάλι και αναπνέεις καρκίνο για να βγάλεις το μεροκάματο για το σούπερ μάρκετ της εβδομάδας)

:D



το ποδηλατο ειναι το τελειοτερο & ιδανικοτερο μεσο μεταφορας για την πολη , αλλα προυποθετει υποδομη & διαμορφωση καταλληλη για να μην σκοτωνετε & αλλος κοσμος επιτελους , εκπαιδευση & παιδεια & σεβασμος απο ολους τους χρηστες των δρομων σχετικα με το ποδηλατο & σωστη συμπεριφορα απο τους ποδηλατες απεναντι στον εαυτο τους πρωτα σε σχεση με τους κινδυνους που διατρεχουν οι διοι

pipe_smoker
17/07/2013, 18:32
να σε πω...


Μαζί σου Κτήνε.

Το θέμα είναι ότι ο δικός σου πχ πέρασε με κόκκινο.
Κάποιος άλλος μπορεί να μην περάσει με κόκκινο. Μπορεί να περιμένει στο στοπ και να κοιτάξει αν έρχεται κανείς κι αν δει το δρόμο καθαρό να βγει. Με πόσα χλμ/ώρα πάει περίπου ένα ποδήλατο? Και με τί ρυθμό ανεβάζει χιλιόμετρα?
ΔΕΝ παραβιάζω προτεραιότητα σημαίνει δεν αναγκάζω τον άλλο που έχει την προτεραιότητα να προβεί σε οποιοδήποτε χειρισμό (φρένο, γκάζι, στρίψιμο, αλλαγή λωρίδας, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ) προκειμένου να με αποφύγει/να μη με χτυπήσει κλπ.
Πόσοι από εμάς (δικυκλιστές ή κουτάκιδες) έχουμε πετύχει τα άπειρα στοπ που είτε είναι κοντά σε στροφή και η ορατότητα είναι περιορισμένη, είτε περνάνε τα οχήματα με Χ χλμ/ώρα συνέχεια κι ασταμάτητα, οπότε προκειμένου να μην παραβιάσουμε την προτεραιότητά τους (και κυρίως να μην τρακάρουμε), ελέγχουμε και με το που βγούμε ανοίγουμε γκάζι ώστε να έρθουμε "σε συμφωνία" με την ταχύτητα που κινούνται και τα άλλα οχήματα στο δρόμο και να μη μας την καρφώσει κανένας από πίσω.

Το ποδήλατο τί θα κάνει σε αυτή την περίπτωση? Ή θα πρέπει να πάει από φανάρι και να περιμένει το πράσινο για να έχει όσο χρόνο χρειάζεται για να κάτσει στη δεξιά λωρίδα και να πάει με τα 20/30 πόσα πάει τέλος πάντων, ή να επιλέξει το στοπ, να ελέγξει, και να βγει. Αυτός το 0-30χλμ/ώρα θα χρειαστεί ούτε και ξέρω πόσα δευτερόλεπτα να το πιάσει, ενώ το αυτοκίνητο/μηχανή που ερχόταν με νόμιμα 70πχ από τη στροφή, θα δει μπροστά του ένα ποδήλατο σχεδόν ακίνητο και θα πρέπει είτε να πέσει στα φρένα, είτε να αλλάξει λωρίδα για να μην του τη χώσει.

Και πιάνουμε το ιδανικό σενάριο που ΚΑΙ οι δύο είναι νόμιμοι και ωραίοι (σπανιότατο φαινόμενο και για οδηγούς αυτοκινήτων, και μοτοσικλετών, και ποδηλατών).
Παραβίασε ο ποδηλάτης την προτεραιότητα του αυτοκινήτου? Ναι. (ένα παράδειγμα σχετικό με αυτό που είπα πριν περί ΚΟΚ κι ότι όσο και να θέλει είναι αδύνατο να τον ακολουθήσει).

Το πιο τραγελαφικό της υπόθεσης είναι ότι τουλάχιστον η μηχανή έχει μια ενεργητική ασφάλεια που μας σώζει από πολλούς μπελάδες. Το ποδήλατο δεν έχει τίποτα. Και το πρόβλημα το αποτελούμε κάποιοι που διαμαρτυρόμαστε για την ακαταλληλότητά του ως μέσο μεταφοράς σε κεντρικούς δρόμους. Λες και τα δικά μας κεφάλια είναι αυτά που παίζονται πρωτίστως κορώνα γράμματα.
Τέσπα.

KAWAMANRIDER
17/07/2013, 18:46
Τα κρατάω όσα μου είπες. Είναι σημαντικό κανείς να θέλει να προσαρμοστεί. Αυτό που πιστεύω καταρχήν είναι ότι δεν σκέφτηκε τον εαυτό του. Εγώ περαστική ήμουν. Δεν φοβήθηκε μην του συμβεί κάτι κακό? και γιατί να δημιουργήσει πρόβλημα και σε άλλους που έχουν σημαντικό προορισμό? Αυτά ήταν τα ερωτήματα μου. Πέχτηκε κάτι της στιγμής και το ανάφερα. Σχόλια του φόρουμ με εκνεύρισαν περισσότερο απο τον ποδηλάτη γιατί μου κάνουν τους κινέζους.
Δεν έπρεπε να πεί τίποτα, έπρεπε να του γνέψω ευχαριστώ και αυτό είναι όλο. Αλλά βλέπεις μου εκνευρήστηκε...............μάλλον έκλασε από τους από πίσω γιατί εγώ δεν τον ενόχλησα άλλοι πήγαινα και κανονικά σαν να είναι η λωρίδα τους. Λάθος μου που παρανόμησα αλλά και λάθος του που την είπε σε μένα. Αυτό.




ο ποδηλατισμος σαν εννοια περα απο την μετακινηση , σου προσφερει - εκει συναντα & την μοτο - αισθημας ελευθεριας , διασκεδαση , αθληση , ειναι μια απο πιο ευχαριστες δραστηριοτητες , τι απολαυση ή σε τι εξυπηρετει η μετακινηση με ποδηλατο στην αθηνα ετσι οπως ειναι διαμορφωμενη , με την αυξημενη κινηση κτλ δεν το εχω καταλαβει , μακαρι να αλλαξει η αντιληψη στην ελλαδα καποια στιγμη & να γινουν οι καταλληλες υποδομες , αλλα μεχρι τοτε αμφοτεροι πρεπει να σεβομαστε ο ενας τον αλλο , το ποδηλατο χρηση οπου ειναι πιο ασφαλες & οχι σε ωρες αιχμης & οι υπολοιποι χρηστες αν συνατησουν ποδηλατο - υπομονη , υπομονη , υπομονη ....... απλα μην τσακωνεσε οσα δικια ή αδικα & αν εχεις , ο δρομος δεν εχει λογικη , για να μην μας κοροιδευει & ο dimchios :lol: & εγω παντρεμενος ειμαι :D :lol:

cityfly
17/07/2013, 18:59
Αυτός το 0-30χλμ/ώρα θα χρειαστεί ούτε και ξέρω πόσα δευτερόλεπτα να το πιάσει, ενώ το αυτοκίνητο/μηχανή που ερχόταν με νόμιμα 70πχ από τη στροφή, θα δει μπροστά του ένα ποδήλατο σχεδόν ακίνητο και θα πρέπει είτε να πέσει στα φρένα, είτε να αλλάξει λωρίδα για να μην του τη χώσει.




καλά μην υπερβάλουμε κιόλας
μια χαρά μπορεί να συνυπάρξει το ποδήλατο με τα άλλα οχήματα στο δρόμο
ασε που το παράδειγμα σου δεν στέκει
ποιος δρόμος με όριο 70 έχει στοπ σε συνθήκη που θα αναγκάσει το ποδήλατο να βρεθεί μπροστά σου;
ή να διασχίσει κάθετα τον δρόμο;
μιλάμε για πόλεις πάντα έτσι δεν λέω να πάρει ο άλλος το ποδήλατο και να βγει εθνική ή αυτοκινητρόδρομο

AristidisZ
17/07/2013, 19:11
σεντόνι είδα, καμιά αρκούδα θα παίξει στο thread ; :tooth: :vroum:

KAWAMANRIDER
17/07/2013, 19:20
καλά μην υπερβάλουμε κιόλας
μια χαρά μπορεί να συνυπάρξει το ποδήλατο με τα άλλα οχήματα στο δρόμο
ασε που το παράδειγμα σου δεν στέκει
ποιος δρόμος με όριο 70 έχει στοπ σε συνθήκη που θα αναγκάσει το ποδήλατο να βρεθεί μπροστά σου;
ή να διασχίσει κάθετα τον δρόμο;
μιλάμε για πόλεις πάντα έτσι δεν λέω να πάρει ο άλλος το ποδήλατο και να βγει εθνική ή αυτοκινητρόδρομο


γιατι πρεπει να επιμενουμε σε κατι που ειναι λαθος ? το ποδηλατο στην ελλαδα ειναι ακρως επικινδυνο για χρηση μεσα στις πολεις , για τους αναβατες & τους υπολοιπους χρηστες , πρεπει να γινουν συντονισμενες & σοβαρες δρασεις , να ασκηθει πιεση στους εκατωστε διοικουντες & να γινει μια σωστη αναδιαμορφωση των πολεων που να συμπεριλαμβανει & την μετακινηση με ποδηλατο , λωριδες ποδηλατου , σημανση , διαζωματα κτλ , να μπορουν να κινηθουν ολοι με ασφαλεια , τι μετραμε τωρα 25κμ ή 32κμ , λιγο πριν ή μετα το στοπ κτλ , θελει σοβαρη δουλεια , πρεπει ο κοσμος & η εκαστοτε κυβερνηση να καταλαβουν οτι το ποδηλατο ειναι το ιδανικο μεσο για πολη , ακομα & περιβαντολογικους λογους , αλλα αυτη την στιγμη η μετακινηση με ποδηλατο στην πολη ειναι ρωσικη ρουλετα

pipe_smoker
17/07/2013, 19:27
ποιος δρόμος με όριο 70 έχει στοπ σε συνθήκη που θα αναγκάσει το ποδήλατο να βρεθεί μπροστά σου;
ή να διασχίσει κάθετα τον δρόμο;


Παμε μια βολτα να δεις.
Και ξαναλεω επιασα το πιο ακραιο (με τη θετικη εννοια) σεναριο. Μην αρχισουμε τα γκαλοπ για το ποιος πηγαινει με 70 αν μπορει να παει με 90.

Και οχι. Η γνωμη μου ειναι οτι τα ποδηλατα δεν μπορουν σε καμια απολυτως περιπτωση να συνυπαρξουν με τα μηχανοκινητα οχηματα στους ιδιους δρομους.
Ακομα και στην περιπτωση ποδηλατοδρομων θα ειχα τους φοβους μου λογω της ανυπαρκτης παιδειας (οδηγων ολων των ειδων των οχηματων). Αλλα οταν κλεινουν σχολεια,νοσοκομεια και γενικως τραβαμε ολοταχως προς το γκρεμο, νομιζω ειναι φαιδρο ακομα και να σκεφτεται καποιος οτι πρεπει να δαπανυθουν χρηματα για να γινουν ποδηλατοδρομοι.
Θα χρησιμευαν βεβαια για να μεταφερουν τα καροτσακια τους οι αστεγοι. Θα ηταν μια παραξενη εικονα, δε λεω...

zephyr1
17/07/2013, 19:44
Κατεβαινω την μεσογειων ,στο υψος του πενταγωνου το φαναρι πρασινο και ολα τα μηχανακια σταματημενα,μες την μεση ενας τυπος με φωσφοριζε γιλεκο και υφος καρδιναλιου εχει σηκωσει το χερι σταματωντας την διελευση των οχηματων ,και απο το στενο βγαινουν ποδηλατα ΚΑΛΎΠΤΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΛΩΡΙΔΑ της λεωφορου.

Τον προσπερναω κανονικα σαν να μην υπαρχει ,ακουω κατι μπινελικια και σε 6 λεπτα ειμαι σπιτι μου.

Πολυ σημασια δινετε....

McGyver
17/07/2013, 19:57
Σοβαρά τώρα, πλάκα κάνετε, ναι;
Όχι πείτε στ' αλήθεια ρεμάλια...
'μολογάτε ρε...

Δεν εξηγείται να είματε ακόμα στις "Ιστορίες του δρόμου" και δεν έχει πάει το thread "Αντιπαραθέσεις" ή λίγο παρακάτω στο γερο-διάολο...

:smokin:

Pan (dvs)
17/07/2013, 20:05
πω πω εκει στην Αθηνα θα φατε ο ενας τον αλλον στο τελος.....:eleison:

295760 :whiteflag::whiteflag:

sniper
17/07/2013, 20:23
Ξέρετε καμία Ελληνίδα που να παραδέχεται το αυτονόητο?? Γιατί εγώ στα 46 ακόμα δεν γνώρισα καμία.

Μαράκι είσαι λάθος και πιθανά πολύ τυχερή που δεν μπινελίκωσες λάθος άνθρωπο. Συνέχισε να οδηγείς με γνώμονα την ασφάλεια (την δική σου αλλά κι των άλλων) και προσπάθησε η οδήγησή σου αλλά και η συμπεριφορά σου στους δημ. δρόμους να είναι αμυντική και όχι επιθετική.

:wave2:

Οι μόνοι 2 (αντε κι ο Τσίου που έιναι παθών) που το καταλάβαμε;

granazi
17/07/2013, 20:25
καλη φαση το ποδηλατο,προσωπικα δεν εχω ασχοληθει γιατι ειμαι τεμπελης να κανω πεταλι, κατα τα αλλα εξεταζουμε ανα περιπτωση, ομοιως παιρνει τα ρισκα του αυτος που δεν φοραει κρανος κανει σουζες κτλ... η παρουσα συζητηση θα μπορουσε απλα να ειναι μερικες σειρες στο "σε ειδα" και παμε παρακατω.

J.T.R
17/07/2013, 21:05
Απο ολα οσα εγραψες Μαρια,κραταω οτι οδηγουσες αναποδα...ετσι για λιγο και προσεκτικα...και σου φανηκε φυσιολογικο
Αυριο θα περνας και με κοκκινο προσεκτικα και παλι...αν δεν το εχεις κανει ηδη
Υστερα θα οδηγεις χωρις κρανος ..αν δεν το εχεις κανει κι αυτο
Με τα χρονια οταν θα κανεις και οικογενεια με το καλο, θα ανεβαζεις το παιδι στο ρεζερβουαρ για μια βολτα βρε αδερφε μεχρι τη γωνια, σιγα τωρα...

Κατα τα αλλα φταιει ο ποδηλατης...

bulmont
17/07/2013, 21:12
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα χα


Κάτι ξέρουν οι Σαουδάραβες εδώ κάτω που δεν αφήνουν τις γυναίκες να οδηγήσουν.............

SuperSonic
17/07/2013, 21:49
sory αλλα δεν ειναι ολες οι γυναικες ιδιες,υπαρχουν και αντρες που οτι σχεση εχει η jase Jane με την αγαμια εχουν και αυτοι με την οδηγηση.
Μην τα ισοπεδωνουμε ολα..:)

dmf
17/07/2013, 23:50
Φαντάζομαι στο www.ποδήλατο.gr να μπαίνει ο άλλος τύπος και να λέει ήταν που ήταν πήχτρα το κέντρο σήμερα, μου πετάγεται και μια με μηχανάκι αντίθετα σε μονόδρομο και με έστειλε και στο διάολο (τα υπόλοιπα δεν τα άκουσα) γιατί παραλίγο να με πατήσει. Τί βγαίνεις κυρά μου για βόλτα αφού έχει πορεία; Γιατί για βόλτα είχε βγει μάγκες, δεν είχε κανένα τσαντάκι πάνω της.

SONone
18/07/2013, 00:52
δεν θελω να το παιξω έξυπνος αλλα οκ! με προκαλείτε! :p
βαση νομου στην ελλαδα τα ποδήλατα επιτρέπετε να κυκλοφορούν μονο σε ποδηλατοδρομους,προαιρετικά με κρανος,ομως υποχρεωτικά πινακίδα, κλάξον (κορνα) , φως λευκό μπροστά και ανακλαστικό κόκκινο πισω. αυτα λενε οι νομοι.
οι νομοι επίσης λενε πως δεν παμε ανάποδα σε δρόμους.
ομως αν τύχει(αυτα δεν το λενε οι νομοι) και παρανομησουμε (ελαφρα,δηλαδη, κανα πεζοδρόμιο,λιγο αναποδα κτλπ κτλπ) ειμαστε 2 φορες πιο προσεκτικοί και ζητάμε συγνώμη.
αν και οι 2 παρανομούν δεν τσακωνόμαστε στον δρομο. λεμε ενα και "εσυ παρανομείς" και φεύγουμε. γιατι ενοχλούμε ΤΟΥΣ ΝΟΜΙΜΟΥΣ .

τωρα οσο για το αν εχει δικαίωμα ή οχΙ ή αν ειναι επικίνδυνο, εχει δοθεί απάντηση απο αλλου που επισυνάπτω.


30/04/2013, 20:07
Viper4
θεμα : Χεράδες στο Mulholland

Δεν με κατάλαβες... δεν λέω ότι δεν έχει δικαίωμα να πάει εκεί ο ποδηλάτης. Βάση νόμου το έχει. Προσωπικά όμως με την καμία δεν θα πήγαινα!!

Αν είχα κόρη δεν θα την έστελνα τα μεσάνυχτα να πάει στην Ομόνοια να μου φέρει κάτι από το αμάξι που είχα ξεχάσει... Γιατί; δεν έχει δικαίωμα να πάει; έχει, αλλά γνωρίζει ότι θα θέσει το εαυτό της σε μεγάλο κίνδυνο.

βρέθηκα και εγώ στην αθηνα σήμερα και παρανόμησα. αλλα ημουν πιο υπομονετικός με τους άλλους που τρώγαμε τα ιδια σκ@τ@ στο ιδιο σκ@τοσημειο. το διέρη και βασίλευε λειτουργεί αλλα είμαστε πολυ πτωχοί στο μυαλό να το καταλάβουμε. οπως δεν κατάλαβαν οι δημομπατσοι και τωρα τρέχουν. οπως δεν εκανα και εγω με το να τελειώσω την δουλειά μου και να παω μαζι τους να συνενωθούμε και να παλέψουμε μαζι και κάθομαι πισω απο το Η/Υ και λεω π@π@ρες βραδιάτικα και οπως αυριο δεν θα το εχει καταλάβει κανεις μας οταν ολοι θα είμαστε στριμωγμένοι για τα καλα.
(εκανα και το πολιτικο μου σχόλιο :D )

Bowleno
18/07/2013, 08:20
σεντόνι είδα, καμιά αρκούδα θα παίξει στο thread ; :tooth: :vroum:

Μόνο γλάροι παίζουν στο κέντρο :bawl::bawl:


@mariaP, ο Άρης (σαπίλας) στα είπε σε 2 ποστ με λίγα και ΠΟΛΥ περιεκτικά λόγια, άκου τον....

Black Diamond
18/07/2013, 08:49
ίσως δεν υπάρχει λόγος να τραβάει τόσο πολύ κάτι τόσο προφανές....
σίγουρα όμως τα νεύρα μας τα αφήνουμε σπίτι μας όταν καβαλάμε. Άντρας - Γυναίκα δεν παίζει ρόλο. Η μαλακία πάει σύννεφο στον δρόμο και καραδοκεί για τους απρόσεχτους-μεθυσμένους-νευριασμένους (οτιδήποτε επιρεάζει την οδήγηση σου) κλ.π
Όλοι έχουμε βρεθεί στην θέση του ποδηλάτη και της κοπέλας.
Προσωπικά αν παρανομήσω, ευχαριστώ ευγενικά (με το χέρι ή ένα νεύμα με το κράνος αρκεί) και προχωράω. Αν με βρίσουν έχουν δίκιο, αν οχι δεν θα με επιβραβεύσω κιόλας επειδή έπεσα σε άνθρωπο με κατανόηση

cityfly
18/07/2013, 08:57
Φαντάζομαι στο www.ποδήλατο.gr να μπαίνει ο άλλος τύπος και να λέει ήταν που ήταν πήχτρα το κέντρο σήμερα, μου πετάγεται και μια με μηχανάκι αντίθετα σε μονόδρομο και με έστειλε και στο διάολο (τα υπόλοιπα δεν τα άκουσα) γιατί παραλίγο να με πατήσει. Τί βγαίνεις κυρά μου για βόλτα αφού έχει πορεία; Γιατί για βόλτα είχε βγει μάγκες, δεν είχε κανένα τσαντάκι πάνω της.

+ 2 ρόδες ποδηλάτου βόλτας και 1 τσαντάκι :P