PDA

View Full Version : κινεζικο παπι μπαταρια



kinezos
17/07/2013, 18:39
Γεια σας παιδια, πηρα πριν μια εβδομαδα ενα κινεζικο παπι lifan 50. Ξαφνικα βλεπω οτι η μπαταρια χανει υγρα (κινεζικη και αυτη), σαν να εσκασε. Την παω στο μαστορα και μου λεει οτι υπερφορτιζει. Εβαλε ενα μπιχλιμπιδι (μαλλον βολτομετρο) και του εβγαζε 14,8. Τι λετε να φταει; Εγω ειπα μπας και αλλαζα μπαταρια , αλλα αυτος λεει οτι τα ιδια θα κανει. :confused:

taisteal
17/07/2013, 18:41
μαζι με την μπαταρια αλλαξε και μηχανακι

kinezos
17/07/2013, 18:46
Δυστυχως φιλε μ η οικονομικη κατασταση μου αυτο επετρεπε :D . Να σου πω την αληθεια δεν μου φαινεται και τοσο χρεπι, σε αντιθεση με ολους που τα θαβουν. Μηπως ξερεις και την λυση του προβληματος;

ilias s.m.
17/07/2013, 22:17
Καποιο προβλημα στα ρευματα του θα εχει...

Ας πει πιο συγκεκριμένα καποιος ειδήμων...

kinezos
17/07/2013, 22:34
Ο μπαταριας ειπε οτι μπορει να ειναι ανορθωτης. Η τιμη 14,8 ειναι φυσιολογικη; αυτο ειναι το θεμα.

ganjarider
17/07/2013, 22:48
το ποιο λογικο για μενα η μπαταρια που ειχε απο το εργοστασιο παιζει να ηταν οχι κινεζικη αλλα απο την ζιμπαμπουε χαχα η ελοτοματικη.
βαλε μια μπαταρια αλλη λιγο καλυτερη και θα εισαι ενταξει και βλεπεις.
αμα θεσ στηλε καμια φοτο να δουμε την μπαταρια πωσ εγινε

kinezos
17/07/2013, 23:23
η μπαταρια ειναι μια GK japan (το japan ειναι μαλλον για ξεκαρφωμα :p) . Οπτικα δειχνει οκ αλλα βρισκω υγρο σε μερικες ενωσεις του πλαστικου

Argonautis46
18/07/2013, 02:10
Αλλαξέ την χωρις καν να το σκέυτεσαι. Αυτος ήταν ο λόγος που είχα ανοιξει λογαριαμο στο φόρουμ(μια κινεζικη μπαταρια).
Για να μην πω πολλα, έκανα 2 φορες επισκευη στα πηνία γιατι έμπεναν εκει μέσα τα υγρά. Επίσης έπλυνα και έβαψα τον σκελετό στα σημεια που είχε τα καταραμένα υγρα:evil:
Όλα αυτα σε καινούριο μηχανάκι. Απλα άλλαξε την.

Gi_4ce
18/07/2013, 03:05
πρέπει να γίνω έμπορας.... Ακου εκει 15 Ευρω για ανορθωτη παπιου... Ελεος...

Αλλαξε ανορθωτη και μπαταρια και μην ξανασχοληθεις με το θεμα.

notakos600
18/07/2013, 08:26
πρέπει να γίνω έμπορας.... Ακου εκει 15 Ευρω για ανορθωτη παπιου... Ελεος...

Αλλαξε ανορθωτη και μπαταρια και μην ξανασχοληθεις με το θεμα.

Η μπαταρία λόγω πολυκαιρίας και προέλευσης τα έπαιξε. Άλλαξε καλού-κακού και τον ανορθωτή και είσαι ΟΚ.

kinezos
18/07/2013, 13:32
ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις. Πηγα σημερα και σε ηλεκτρολογο μοτοσυκλετων και βρηκε μια χαρα την ταση , 14.6 οπως εδειχνε. Μου ειπε να βαλω λιγη σιλικονη πανω να κλεισω την διαρροη. Θα το κανω γτ τα λεφτα για αλλαγη ειναι πολλα ρε γμτ 30 γιουρια.

daz
18/07/2013, 15:30
Αυτό θεώρησε το προσωρινή λύση. Ξέρεις τι κάνουν τα υγρά μπαταρίας έτσι?

AristidisZ
18/07/2013, 16:51
με τρώει το χέρι μου ρε γμτ...

AUFGEBRACHT
18/07/2013, 16:53
με τρώει το χέρι μου ρε γμτ...

Μήπως σου έχει πέσει υγρό μπαταρίας πάνω ρε συ;

AristidisZ
18/07/2013, 16:53
Μήπως σου έχει πέσει υγρό μπαταρίας πάνω ρε συ;

ναι ήθελα ένα χεράκι spare, αλλά 30 € ρε φίλε ;
πολλά τα λεφτά...

AUFGEBRACHT
18/07/2013, 16:55
ναι ήθελα ένα χεράκι spare, αλλά 30 € ρε φίλε ;
πολλά τα λεφτά...

Έλα ρε γκρινιάρη, εμένα πρόσφατα μου έπεσε πάνω σε μια φόρμα κι έχει €70... τί να πω εγώ;

AristidisZ
18/07/2013, 16:55
Έλα ρε γκρινιάρη, εμένα πρόσφατα μου έπεσε πάνω σε μια φόρμα κι έχει €70... τί να πω εγώ;

βάλε λίγο σιλικόνη απάνω

Shaolin Monk
18/07/2013, 16:57
με τρώει το χέρι μου ρε γμτ...


295800

AUFGEBRACHT
18/07/2013, 16:58
βάλε λίγο σιλικόνη απάνω

Φόρμα είναι όχι βυζιά ρε συ...

AristidisZ
18/07/2013, 16:59
Φόρμα είναι όχι βυζιά ρε συ...

ναι αλλά το είπε ο μάστορας
βάλε λίγο σιλικόνη απάνω
δια πάσαν νόσον και πάσα... (ξέρεις τώρα)

AUFGEBRACHT
18/07/2013, 17:03
ναι αλλά το είπε ο μάστορας
βάλε λίγο σιλικόνη απάνω
δια πάσαν νόσον και πάσα... (ξέρεις τώρα)

Δεν ξέρω, αν ήξερα θα είχα Apple σαν τον άλλο που έκανε μήνυση ή θα πήγαινα στην ετήσια του moto :lol:

kinezos
18/07/2013, 19:10
πωπω το χ@σατε τελειως :lol: . Ενταξει ξερω οτι τα υγρα μπαταριας ειναι τοξικα αλλα μιλαμε χανει πολυ μικρη ποσοτητα, και για την ωρα δουλευει. Εκτος αν μου δανεισετε εσεις τα 30 ευρω οποτε τρεχω αμεσως για καινουργια :p

taisteal
18/07/2013, 19:14
ασε τα καφεδακια για μια βδομαδα και βαλε μια καινουργια...:wave2:

kinezos
18/07/2013, 21:45
Τωρα ειναι αργα....η εγχειρηση επετευχθει :jrs: . Παντως περα απο την πλακα με την πρωτη ευκαιρια θα φαει πεταμα :vroum:

ganjarider
19/07/2013, 00:38
φιλε ειχα ακουσει για ενα παιδι 16χρ με ενα σκουτερ στην κηφησιας που εσκασε η μπαταρια και καρφοθηκε πισω απο μια μπετονιερα

taisteal
19/07/2013, 00:43
τι μπαταρια ειχε φιλος???απο επικαθημενο?????:eek:

OldMan
19/07/2013, 12:41
φιλε ειχα ακουσει για ενα παιδι 16χρ με ενα σκουτερ στην κηφησιας που εσκασε η μπαταρια και καρφοθηκε πισω απο μια μπετονιερα
Έλα δικέ μου και είχα αρχίσει να απογοητεύομαι....!!! :beer:

Pan (dvs)
19/07/2013, 13:00
Τωρα ειναι αργα....η εγχειρηση επετευχθει :jrs: . Παντως περα απο την πλακα με την πρωτη ευκαιρια θα φαει πεταμα :vroum:

Ασε τις βλακειες και αλλαξε αμεσα.Δεν ειναι παιδικη χαρα ο δρομος.Αν δεν εχεις τα 30 βγαλε την μπαταρια ,πεταξε την και οταν εχεις τα 30 βαζεις αλλη και το ξανακυκλοφορεις.

Δεν εχω τα 30!!!Τι τον πηρες τον διαολο?Τα ιδια θα μας λες οταν θα σου φαγωθουνε τα φρενα?
Και θα παρεξηγηθεις αμα σε αρχισει στα μπινελικια καποιος απο εδω.

AristidisZ
19/07/2013, 13:05
με τρώει το χέρι μου ρε γμτ...


Ασε τις βλακειες και αλλαξε αμεσα.Δεν ειναι παιδικη χαρα ο δρομος.Αν δεν εχεις τα 30 βγαλε την μπαταρια ,πεταξε την και οταν εχεις τα 30 βαζεις αλλη και το ξανακυκλοφορεις.

Δεν εχω τα 30!!!Τι τον πηρες τον διαολο?Τα ιδια θα μας λες οταν θα σου φαγωθουνε τα φρενα?
Και θα παρεξηγηθεις αμα σε αρχισει στα μπινελικια καποιος απο εδω.

:beer:

OldMan
19/07/2013, 13:18
Και θα παρεξηγηθεις αμα σε αρχισει στα μπινελικια καποιος απο εδω.
Έχεις υπόψιν σου κάποιον συγκεκριμένο ή το λες στα "κούφια" ...??

Pan (dvs)
19/07/2013, 13:30
Έχεις υπόψιν σου κάποιον συγκεκριμένο ή το λες στα "κούφια" ...??

Μοοοοονο εναν?

byron
19/07/2013, 13:49
φιλε ειχα ακουσει για ενα παιδι 16χρ με ενα σκουτερ στην κηφησιας που εσκασε η μπαταρια και καρφοθηκε πισω απο μια μπετονιερα

Ψιλοπράγματα. Εγώ είχα ακούσει για ένα παιδί στο Αφγανιστάν που έσκασε η μπαταρία και έφαγε πύραυλο από F-16...

AristidisZ
19/07/2013, 13:51
Ψιλοπράγματα. Εγώ είχα ακούσει για ένα παιδί στο Αφγανιστάν που έσκασε η μπαταρία και έφαγε πύραυλο από F-16...

ναι αλλά είχε aprilia :tooth:

daz
19/07/2013, 15:20
Ψιλοπράγματα. Εγώ είχα ακούσει για ένα παιδί στο Αφγανιστάν που έσκασε η μπαταρία και έφαγε πύραυλο από F-16...

:looooooooool:

daz
19/07/2013, 15:22
Μοοοοονο εναν?

Σε αυτά τα λημέρια ένας είναι αρκετός. :lol:

AUFGEBRACHT
19/07/2013, 15:27
ναι αλλά είχε aprilia :tooth:

Αφού έφαγε πύραυλο από F-16 κι οδηγούσε Aprilia τότε μιλάμε για αεροσκάφος SEAD (Suppression of Enemy Aprilia Defenses).

kinezos
19/07/2013, 16:31
Για στασου ρε φιλε, κουμαντο στο πορτοφολι μου θα μου κανεις? Σου ειπα χανει ελαχιστη ποσοτητα υγρου, οχι οτι ειναι ετοιμη να σκασει, επισης δε νομιζω οτι μια ελαττωματικη μπαταρια κανει καποιον πιο επικινδυνο στο δρομο. Φυσικα στα φρενα δε θα το σκεφτω καν. Τον "διαολο" οπως λες τον πηρα ακριβως για αυτο, επειδη ειναι φτηνος. Τωρα αν εσυ εχεις καμια συγγενεια με την Αθηνα Ωναση παρε και hayabusa.

AristidisZ
19/07/2013, 16:34
Για στασου ρε φιλε, κουμαντο στο πορτοφολι μου θα μου κανεις? Σου ειπα χανει ελαχιστη ποσοτητα υγρου, οχι οτι ειναι ετοιμη να σκασει, επισης δε νομιζω οτι μια ελαττωματικη μπαταρια κανει καποιον πιο επικινδυνο στο δρομο. Φυσικα στα φρενα δε θα το σκεφτω καν. Τον "διαολο" οπως λες τον πηρα ακριβως για αυτο, επειδη ειναι φτηνος. Τωρα αν εσυ εχεις καμια συγγενεια με την Αθηνα Ωναση παρε και hayabusa.

όταν θα τα πληρώσεις 10πλάσια, θα είναι αργά

daz
19/07/2013, 16:35
Για στασου ρε φιλε, κουμαντο στο πορτοφολι μου θα μου κανεις? Σου ειπα χανει ελαχιστη ποσοτητα υγρου, οχι οτι ειναι ετοιμη να σκασει, επισης δε νομιζω οτι μια ελαττωματικη μπαταρια κανει καποιον πιο επικινδυνο στο δρομο. Φυσικα στα φρενα δε θα το σκεφτω καν. Τον "διαολο" οπως λες τον πηρα ακριβως για αυτο, επειδη ειναι φτηνος. Τωρα αν εσυ εχεις καμια συγγενεια με την Αθηνα Ωναση παρε και hayabusa.

Τώρα πραγματικά δεν καταλαβαίνεις ή κάνεις τον Κινέζο?

kinezos
19/07/2013, 16:43
Ασε φιλε καταλαβα και μια χαρα μαλιστα. Το γνωστο φαινομενο των φορουμ. Βρισκονται 5-6 ατομα που το παιζουν "παλιοι" και μολις ενας καινουργιος πει κατι και "ενοχλησει" εναν απο αυτους τοτε πλακωνουν ολοι και στη λενε. Κλασσικο φαινομενο. Εγω φιλε μ παιρνω 15 ευρω μεροκαματο απο τα οποια τα 14 φευγουν για σοβαρες υποχρεωσεις. Μου μενει ενα ευρω τη μερα για τις "καυλες" μου, φοβερο ε? . Για πες μ τωρα ενα 30αρι το σκαω ανετα? Οι εποχες ειναι δυσκολες και καπως πρεπει να παω στη δουλεια μου, και δε νομιζω οτι το παπι με ανωτατη 45 χλμ αποτελει δημοσιο κινδυνο. Εγω μια ερωτηση εκανα.

AristidisZ
19/07/2013, 16:48
Ασε φιλε καταλαβα και μια χαρα μαλιστα. Το γνωστο φαινομενο των φορουμ. Βρισκονται 5-6 ατομα που το παιζουν "παλιοι" και μολις ενας καινουργιος πει κατι και "ενοχλησει" εναν απο αυτους τοτε πλακωνουν ολοι και στη λενε. Κλασσικο φαινομενο. Εγω φιλε μ παιρνω 15 ευρω μεροκαματο απο τα οποια τα 14 φευγουν για σοβαρες υποχρεωσεις. Μου μενει ενα ευρω τη μερα για τις "καυλες" μου, φοβερο ε? . Για πες μ τωρα ενα 30αρι το σκαω ανετα? Οι εποχες ειναι δυσκολες και καπως πρεπει να παω στη δουλεια μου, και δε νομιζω οτι το παπι με ανωτατη 45 χλμ αποτελει δημοσιο κινδυνο. Εγω μια ερωτηση εκανα.

Χωρίς καμία δόση ειρωνείας και με όλη τη καλή διάθεση, αν δε σου περισσεύουν 30 ευρώ για μια ζημιά που θα βγάλει το όχημά σου (γιατί όχημα είναι, πάντα κάτι θα χρειαστεί) μην το έχεις καν :wave2:

Pan (dvs)
19/07/2013, 16:52
Για στασου ρε φιλε, κουμαντο στο πορτοφολι μου θα μου κανεις? Σου ειπα χανει ελαχιστη ποσοτητα υγρου, οχι οτι ειναι ετοιμη να σκασει, επισης δε νομιζω οτι μια ελαττωματικη μπαταρια κανει καποιον πιο επικινδυνο στο δρομο. Φυσικα στα φρενα δε θα το σκεφτω καν. Τον "διαολο" οπως λες τον πηρα ακριβως για αυτο, επειδη ειναι φτηνος. Τωρα αν εσυ εχεις καμια συγγενεια με την Αθηνα Ωναση παρε και hayabusa.

1.Οχι δεν επιθυμω να σου κανω κουμαντο.Σου κανω μια απλη προταση,ελπιζωντας οτι θα σε γλυτωσω απο χειροτερα.
2.Δεν εχω καμμια συγγενεια με καμμια Ωναση (ουτε μου αρεσει η hayabusa).Δεν εχω αγορασει ποτε καινουργια η ακριβη μηχανη.
3.Ολοι τη μερα τρεχω στους δρομους "δια τον επιουσιον" και εχω καταλαβει οτι ,οτι χαζοπαπαροπατεντα εχω κανει την εχω πληρωσει πολλαπλασια.
4.Και τελευταιο.
Αυτο που καταλαβα ολα αυτα τα χρονια που τρεχω ("δια τον επιουσιον" οπως γραφω παραπανω)ελπιζωντας να το καταλαβεις και εσυ συντομα ειναι ενα:ΜΕ ΠΟΡΔΕΣ ΑΥΓΑ ΔΕΝ ΒΑΦΟΝΤΑΙ.

Με καλη διαθεση γραφω και με σεβασμο στην τσεπη ολων, γνωριζοντας ποσο ζορικα ειναι τα πραγματα.

kinezos
19/07/2013, 17:01
Χωρίς καμία δόση ειρωνείας και με όλη τη καλή διάθεση, αν δε σου περισσεύουν 30 ευρώ για μια ζημιά που θα βγάλει το όχημά σου (γιατί όχημα είναι, πάντα κάτι θα χρειαστεί) μην το έχεις καν :wave2:

Τη δεχομαι την αποψη σου και εχεις εν μερη δικιο. Εγω δεν ειπα οτι δεν εχω λεφτα για ζημιες, αλλα αυτες οι ζημιες να ειναι σοβαρες ομως, δηλαδη κατι που να απειλει την ασφαλεια. Γι'αυτο και εκανα την ερωτηση αν αυτο που εχει η μπαταρια ειναι κατι που επιδεχεται καποιας "πατεντας" η ειναι κατι επικινδυνο. Απλα με ενοχλησε οτι "ο δρομος δεν ειναι παιδικη χαρα" και οτι θα ακουσω και "μπινελικια" .

Απαντηση στον pan
1. ακουστικε διαφορετικα σε εμενα αρα σορρυ
2. κακως γιατι και ομορφη ειναι και εχει και λεφτα (ουτε εμενα μ'αρεσει η hayabusa)
3. πολλες φορες οχι αλλα πολλες φορες με εχουν βολεψει μια χαρα
4. γι'αυτο να προτιμας τα ετοιμα βαμμενα :p

Περα απο την πλακα ομως το θεμα εληξε απο εμενα

AristidisZ
19/07/2013, 17:04
Τη δεχομαι την αποψη σου και εχεις εν μερη δικιο. Εγω δεν ειπα οτι δεν εχω λεφτα για ζημιες, αλλα αυτες οι ζημιες να ειναι σοβαρες ομως, δηλαδη κατι που να απειλει την ασφαλεια. Γι'αυτο και εκανα την ερωτηση αν αυτο που εχει η μπαταρια ειναι κατι που επιδεχεται καποιας "πατεντας" η ειναι κατι επικινδυνο. Απλα με ενοχλησε οτι "ο δρομος δεν ειναι παιδικη χαρα" και οτι θα ακουσω και "μπινελικια" .


όπως σου είπαν και άλλοι με πολύ παραπάνω γνώσεις από εμένα, το συγκεκριμένο πρόβλημα μπορεί να σου κάνει πολύ μεγαλύτερη (οικονομική) ζημιά
δικά σου τα γένια, δικά σου και τα χτένια :beer:

AUFGEBRACHT
19/07/2013, 17:08
Εεεε όχι και όμορφη η Αθηνά Ωνάση!!!

daz
19/07/2013, 17:10
Εεεε όχι και όμορφη η Αθηνά Ωνάση!!!

Με τόσα λεφτά άσχημη δεν την λες πάντως!

OldMan
19/07/2013, 17:23
Ρε λαλακες...

2 πεταλίδες (και 3 γυαλιστερές) πετάχτηκα να τσιμπήσω και τα κάνατε κώλος...???

bulmont
19/07/2013, 17:32
Ρε λαλακες...

2 πεταλίδες (και 3 γυαλιστερές) πετάχτηκα να τσιμπήσω και τα κάνατε κώλος...???



Σκέτες ;;;;;;

Χωρίς νερό της φωτιάς;;;;;;;;;;;;;

.............πάει.......... χάλασες κι' εσύ..........................

Pan (dvs)
19/07/2013, 20:06
Ρε λαλακες...

2 πεταλίδες (και 3 γυαλιστερές) πετάχτηκα να τσιμπήσω και τα κάνατε κώλος...???

Εεεε αμα δεν εχει ο Ελληνας καποιον πανω απο το κεφαλι του!!!Αντε μολις χωνεψεις βαλε μια ταξη.