PDA

View Full Version : Προβληματισμοί για 600άρι



kosarmy
19/07/2013, 01:30
Καλησπέρα.
"Ντρέπομαι" που το λέω αλλά κοντεύω τα 30 και η μόνη μου επαφή με τα δίκυκλα είναι ένα 150άρι σκουτεράκι για τις καθημερινές μετακινήσεις.

Θέλω επιτέλους να περάσω στον κόσμο της σωστής μηχανής (γύρω στα 600 κυβικά κατά προτίμηση) με σκοπό να κάνω όλες μου τις καθημερινές μετακινήσεις (καμιά 40αριά χλμ ημερησίως το λιγότερο).

Το ερώτημα είναι περισσότερο όχι τι συγκεκριμένο μοντέλο να πάρω όσο τι σε είδους μηχανή να κοιτάξω. Γενικά θα πάρω ελαφρώς μεταχειρισμένο. Τα λεφτά μου είναι σχεδόν 5 χιλιάρικα.

-Να πάω σε κάτι φτηνό πάνω στο οποίο να μάθω , πχ ένα suzuki bandit 650 με 3.500, και όταν νιώσω έτοιμος να το δώσω για να πάρω κάτι καλύτερο;
-Να πάρω κατευθείαν κάτι που μου αρέσει (πχ Street Triple ή Kawasaki Z) και να είμαι επιφυλακτικός μέχρι να το μάθω; Μαθαίνεται από το 0 μια τέτοια μηχανή;
-Να πάρω κάτι ενδιάμεσο που και μαθαίνεται πιο εύκολα και μπορώ να το κρατήσω για καιρό, πχ Fazer;

Όπως καταλαβαίνετε δεν ξέρω που πάνε τα 4 και έχω μπλεχτεί στις σκέψεις μου :lol:

Lioulios
19/07/2013, 01:50
Άκου τί θα σου πουνε και οι άλλοι ,αλλά για μένα είναι μεγάλο το θέμα που έχει προκύψει σε εσένα ....

Το καλύτερο αυτή τη στιγμή είναι το τρίπλ ,αλλά όπως λες (μάλλον ρωτάς) ΔΕΝ κάνει για σένα και την εμπειρία σου όπως και κανένα άλλο σε αυτήν την κατηγορία ...Εξαρτ'αται βέβαια με το πόσο μυαλό κουβαλάς μέσα στο κεφάλι σου , αλλά και πάλι το τριπλάκι έχει ένα τιμόνι που κόβει ελάχιστα και δεν είναι αυτό που λέμε ιδανικό για τον νέο οδηγό .


Βρες λοιπόν κάτι φθηνό που θα φύγει και αύριο μεθαύριο φθηνά (πχ κανα Brosάκι ) μάθε τί γίνεται και σε κανα χρόνο το πουλάς και παίρνεις αυτό που θες ..

harris_x
19/07/2013, 07:40
Παρε οποιο σου γουστάρει να βλέπεις και να καβαλάς.
30 είσαι οχι 15. Το μυαλό να ελέγξεις το δεξι σου χέρι θεωρώ πως το εχεις.

Το street triple ειναι όντως το καλύτερο και σε αντίθεση με τον Λιουλιο θα σου το πρότεινα.

McGyver
19/07/2013, 07:48
Θέλω επιτέλους να περάσω στον κόσμο της σωστής μηχανής (γύρω στα 600 κυβικά κατά προτίμηση) με σκοπό να κάνω όλες μου τις καθημερινές μετακινήσεις (καμιά 40αριά χλμ ημερησίως το λιγότερο).

40 χιλιόμετρα καθημερινή μετακίνηση πού;
Μέσα στην πόλη;
Στην Εθνική Οδό;

Μόνο καθημερινή μετακίνηση ή έχεις βλέψεις και να κάνεις εκδρομές/ταξίδια με τη μηχανή;
Μόνος ή με το το έταιρον ήμισυ;

Επίσης: Ό,τι και να αποφασίσεις να πάρεις, φρόντισε να έχει ABS.

Επίσης #2: Το budget που αναφέρεις, μείωσέ το κατά 10% για τη μηχανή και δώσε αυτό το ποσό για CSS Level 1 & 2.

harris_x
19/07/2013, 08:14
Επίσης: Ό,τι και να αποφασίσεις να πάρεις, φρόντισε να έχει ABS.
δεν το θεωρώ απαραίτητο αλλά κακό δεν είναι.



Επίσης #2: Το budget που αναφέρεις, μείωσέ το κατά 10% για τη μηχανή και δώσε αυτό το ποσό για CSS Level 1 & 2.
+675

harris_x
19/07/2013, 08:17
-Να πάω σε κάτι φτηνό πάνω στο οποίο να μάθω , πχ ένα suzuki bandit 650 με 3.500, και όταν νιώσω έτοιμος να το δώσω για να πάρω κάτι καλύτερο;
-Να πάρω κατευθείαν κάτι που μου αρέσει (πχ Street Triple ή Kawasaki Z) και να είμαι επιφυλακτικός μέχρι να το μάθω; Μαθαίνεται από το 0 μια τέτοια μηχανή;
-Να πάρω κάτι ενδιάμεσο που και μαθαίνεται πιο εύκολα και μπορώ να το κρατήσω για καιρό, πχ Fazer;

btw όλα τα μοντέλα που αναφέρεις είναι στην ίδια κατηγορία με εξαίρεση το Z που είναι στην κατηγορία GTPK :lol:


Gia Ton P... Kavala

AristidisZ
19/07/2013, 08:18
εγώ θα απαντούσα την κουρτίνα Γ :) (κάτι ενδιάμεσο)
να κοιτάξεις να είναι και σχετικά εμπορικό σα μηχανάκι, ώστε ανά πάσα στιγμή να μπορείς να το τραμπάρεις για το παραπάνω :)

harris_x
19/07/2013, 08:20
εγώ θα απαντούσα την κουρτίνα Γ :) (κάτι ενδιάμεσο)
να κοιτάξεις να είναι και σχετικά εμπορικό σα μηχανάκι, ώστε ανά πάσα στιγμή να μπορείς να το τραμπάρεις για το παραπάνω :)
To fazer δεν είναι ενδιάμεσο.
κατα τα άλλα τζάμπα ταλαιπωρία :beer:

AristidisZ
19/07/2013, 08:24
To fazer δεν είναι ενδιάμεσο.
κατα τα άλλα τζάμπα ταλαιπωρία :beer:
Χάρη το μοντέλο με τα 80 άλογα (δε θυμάμαι ποιων ετών είναι) είμαι βέβαιος ότι θα είναι πολύ πιο user friendly από το Ζ ή την Αγγλίδα...

harris_x
19/07/2013, 08:28
Χάρη το μοντέλο με τα 80 άλογα (δε θυμάμαι ποιων ετών είναι) είμαι βέβαιος ότι θα είναι πολύ πιο user friendly από το Ζ ή την Αγγλίδα...
a, sorry, δεν ήξερα ότι μιλούσαμε για αρχαιολογίες :a22:

edit: αυτό που αναφέρεις θα είναι πιο user friendly αλλά επιμένω πως είναι τζάμπα ταλαιπωρία.

Sapadak
19/07/2013, 08:34
Το εχω δει το εργο Both sides

Και να περνει κατευθείαν αυτό που του αρέσει και να περνάει μια χαρά
Και να παίρνει κάτι 'βολικο' μικρότερο/ελαφρυτερο και εμπορικό για κανα χρόνο και μετά να καταλήγει.

Το θέμα ειναι ΠΟΣΟ έτοιμος νιωθεις εσυ, οχι τι θα σου πούμε εμεις.

Προσωπικά ΔΕΝ θα επερνα αμεσως αυτο που γουσταρώ, για να έχω κάτι να περιμένω σε ένα χρόνο!

harris_x
19/07/2013, 08:49
Το εχω δει το εργο Both sides

Και να περνει κατευθείαν αυτό που του αρέσει και να περνάει μια χαρά
Και να παίρνει κάτι 'βολικο' μικρότερο/ελαφρυτερο και εμπορικό για κανα χρόνο και μετά να καταλήγει.

Το θέμα ειναι ΠΟΣΟ έτοιμος νιωθεις εσυ, οχι τι θα σου πούμε εμεις.

+675

spyrakos35
19/07/2013, 08:55
Καλησπέρα.
"Ντρέπομαι" που το λέω αλλά κοντεύω τα 30 και η μόνη μου επαφή με τα δίκυκλα είναι ένα 150άρι σκουτεράκι για τις καθημερινές μετακινήσεις.

Θέλω επιτέλους να περάσω στον κόσμο της σωστής μηχανής (γύρω στα 600 κυβικά κατά προτίμηση) με σκοπό να κάνω όλες μου τις καθημερινές μετακινήσεις (καμιά 40αριά χλμ ημερησίως το λιγότερο).


α. ντροπές δεν χρειάζονται, όλοι κάπως κάπου ξεκινήσαμε και δεν γεννηθήκαμε με το μοτό στα σκέλια μας

β. δεν καταλαβαίνω που δεν σε βολεύει το σκουτεράκι που ήδη έχεις... ωστόσο προχώρα στο παρασύνθημα και απάντα στα ερωτήματα του Μακ μπας και βρούμε κάποια άκρη


40 χιλιόμετρα καθημερινή μετακίνηση πού;
Μέσα στην πόλη;
Στην Εθνική Οδό;

Μόνο καθημερινή μετακίνηση ή έχεις βλέψεις και να κάνεις εκδρομές/ταξίδια με τη μηχανή;
Μόνος ή με το το έταιρον ήμισυ;


γ. +1300 για τα παρακάτω (μπαι Μακ εγκέν)




Επίσης: Ό,τι και να αποφασίσεις να πάρεις, φρόντισε να έχει ABS.

Επίσης #2: Το budget που αναφέρεις, μείωσέ το κατά 10% για τη μηχανή και δώσε αυτό το ποσό για CSS Level 1 & 2.

AristidisZ
19/07/2013, 08:59
a, sorry, δεν ήξερα ότι μιλούσαμε για αρχαιολογίες :a22:

edit: αυτό που αναφέρεις θα είναι πιο user friendly αλλά επιμένω πως είναι τζάμπα ταλαιπωρία.

όχι ρε συ, τι αρχαιολογία, και οι 2 εκδόσεις κυκλοφορούσαν ταυτόχρονα (http://en.wikipedia.org/wiki/Yamaha_FZ6#Specifications)

η άποψή μου είναι ότι ένα γυμνό των 100+ ίππων δεν είναι και ότι καλύτερο για να ξεκινάς
δε το λέω υπό την έννοια ότι δε θα μπορεί ο φίλος να το κάνει καλά, το λέω με την έννοια ότι από ότι κατάλαβα ψάχνει ένα μηχανάκι για να πηγαινοέρχεται στη δουλειά του, και σίγουρα δεν είναι αυτός ο λόγος ύπαρξης ενός naked
και αυτό στο υπογράφω με τα δύο χέρια :D

RizlaPlusPlus
19/07/2013, 09:15
fazer

Sapadak
19/07/2013, 09:18
όχι ρε συ, τι αρχαιολογία, και οι 2 εκδόσεις κυκλοφορούσαν ταυτόχρονα (http://en.wikipedia.org/wiki/Yamaha_FZ6#Specifications)

Δε νομιζω οτι φερναν στην Ελλαδα την υποαλογισμένη εκδοση, τουλάχιστον έτσι θυμάμε, γιατι ειναι γνωστό οτι στην Ελλάδα για να πιεις καφέ θες να το κινηθείς με αξιοπρέπει και αν ειναι δυνατον 3ψηφιο αριθμό αλογων :lol:

harris_x
19/07/2013, 10:00
όχι ρε συ, τι αρχαιολογία, και οι 2 εκδόσεις κυκλοφορούσαν ταυτόχρονα (http://en.wikipedia.org/wiki/Yamaha_FZ6#Specifications)

η άποψή μου είναι ότι ένα γυμνό των 100+ ίππων δεν είναι και ότι καλύτερο για να ξεκινάς
δε το λέω υπό την έννοια ότι δε θα μπορεί ο φίλος να το κάνει καλά, το λέω με την έννοια ότι από ότι κατάλαβα ψάχνει ένα μηχανάκι για να πηγαινοέρχεται στη δουλειά του, και σίγουρα δεν είναι αυτός ο λόγος ύπαρξης ενός naked
και αυτό στο υπογράφω με τα δύο χέρια :DΔεν έχω ακούσει να κυκλοφορεί στην ελλάδα αυτή η έκδοση.

αν θέλει μηχανάκι για να πηγαινοέρχετε στη δουλειά μόνο, να κρατήσει το σκούτερ.
Διαφορετικά, αν θέλει ένα μηχανάκι να κάνει την κ@ύλ@ του και ό,τι άλλο θέλει, το γυμνό είναι μια χαρά :winka:

giovani64
19/07/2013, 10:02
Δε νομιζω οτι φερναν στην Ελλαδα την υποαλογισμένη εκδοση, τουλάχιστον έτσι θυμάμε, γιατι ειναι γνωστό οτι στην Ελλάδα για να πιεις καφέ θες να το κινηθείς με αξιοπρέπει και αν ειναι δυνατον 3ψηφιο αριθμό αλογων :lol:
το φερνανε και στην ελλαδα αλλα το σταματησαν οταν ηρθε το XJ6 DIVERSION.απλα ειχε πουλησει ελαχιστα κομματια και οποιοι το πηρανε με καποιες επεμβασεις το εκαναν 100αρι.

AristidisZ
19/07/2013, 10:08
Δεν έχω ακούσει να κυκλοφορεί στην ελλάδα αυτή η έκδοση.

αν θέλει μηχανάκι για να πηγαινοέρχετε στη δουλειά μόνο, να κρατήσει το σκούτερ.
Διαφορετικά, αν θέλει ένα μηχανάκι να κάνει την κ@ύλ@ του και ό,τι άλλο θέλει, το γυμνό είναι μια χαρά :winka:

Όταν κοίταγα για μηχανή, θυμάμαι ότι έβρισκα αρκετά 80άρια, εκτός αν γράφανε βλακείες οι πωλητές ;)
Αν έχει κατασταλάξει ότι θέλει να κάνει την ταύλα του χωρίς να τον απασχολούν αρκετά θέματα τα οποία μπορώ να απαριθμήσω εδώ, τότε μαζί σου και εγώ :beer:

harris_x
19/07/2013, 10:16
Όταν κοίταγα για μηχανή, θυμάμαι ότι έβρισκα αρκετά 80άρια, εκτός αν γράφανε βλακείες οι πωλητές ;)
Αν έχει κατασταλάξει ότι θέλει να κάνει την ταύλα του χωρίς να τον απασχολούν αρκετά θέματα τα οποία μπορώ να απαριθμήσω εδώ, τότε μαζί σου και εγώ :beer:
είναι σαφές πως το γυμνό θέλει κάποιες υποχωρήσεις που κατα την γνώμη μου εξαντλούνται στο κοπάνιμα του αέρα.
απο 'κει και πέρα, το παλικάρι μας ρωτάει αν είναι wise enough (πως το χειρίζομαι το αγγλικό ο πούστης :lol: ) να πάρει γυμνό 600άρι, ας επικεντρωθούμε εκεί :beer::beer:

AristidisZ
19/07/2013, 10:26
είναι σαφές πως το γυμνό θέλει κάποιες υποχωρήσεις που κατα την γνώμη μου εξαντλούνται στο κοπάνιμα του αέρα.
απο 'κει και πέρα, το παλικάρι μας ρωτάει αν είναι wise enough (πως το χειρίζομαι το αγγλικό ο πούστης :lol: ) να πάρει γυμνό 600άρι, ας επικεντρωθούμε εκεί :beer::beer:

εμένα πάλι κατά τη γνώμη μου δεν εξαντλούνται εκεί οι υποχωρήσεις, αλλά ας μπει ο άνθρωπος να μας πει τι θέλει και γιατί το θέλει, και το ξαναπιάνουμε το θέμα :)

harris_x
19/07/2013, 10:30
εμένα πάλι κατά τη γνώμη μου δεν εξαντλούνται εκεί οι υποχωρήσεις, αλλά ας μπει ο άνθρωπος να μας πει τι θέλει και γιατί το θέλει, και το ξαναπιάνουμε το θέμα :)
:beer:

kosarmy
19/07/2013, 10:54
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις.

Για αυτά που ρωτήσατε:


40 χιλιόμετρα καθημερινή μετακίνηση πού;
Μέσα στην πόλη;
Στην Εθνική Οδό;

Μόνο καθημερινή μετακίνηση ή έχεις βλέψεις και να κάνεις εκδρομές/ταξίδια με τη μηχανή;
Μόνος ή με το το έταιρον ήμισυ;

Επίσης: Ό,τι και να αποφασίσεις να πάρεις, φρόντισε να έχει ABS.

Επίσης #2: Το budget που αναφέρεις, μείωσέ το κατά 10% για τη μηχανή και δώσε αυτό το ποσό για CSS Level 1 & 2.

Η καθημερινή μετακίνηση είναι 40 χιλιόμετρα συνολικά πήγαινε-έλα, και κάθε 20άρα χιλιομέτρων έχει 5 χιλιόμετρα κίνηση σε δρόμους μέσα στην Αθήνα και 3 χιλιόμετρα εθνική και 12 χιλιόμετρα αττική οδό.
Οπότε καθαρά ποσοτικά να το δεις, είναι 25% κίνηση μέσα στην Αθήνα και 75% εκτός. Οι ταχύτητες βέβαια δεν ξεπερνάνε τα 120 χιλιόμετρα/ώρα οπότε ενόχληση από τον αέρα δεν υπάρχει, άρα είμαι οκ για γυμνό.
Ταξίδια δεν προβλέπονται, εκτός από κανένα ΣΚ κοντά στη Χαλκίδα, οπότε max 70 χιλιόμετρα ταξίδι.
Η καβαλαρία στη μηχανή θα γίνεται μόνος.
Ο σκοπός μου πάντως είναι να μάθω πάνω στη μηχανή και να βελτιωθώ, όχι μόνο να μετακινούμαι.
Το να πάω σε σχολείο οδήγησης, αφού τη συνηθίσω πρώτα λίγο, το θεωρώ δεδομένο :cool:

Έχω υπολογίσει και έξτρα ένα 1000αρικο για καλό κράνος, μπουφάν και γάντια (ίσως και μποτάκια, θα δείξει).

Αυτό που πραγματικά μου αρέσει είναι το Triumph αλλά δεν έχει ABS και φοβάμαι και σαν κόστος χρήσης τι θα ζητάει.
Το Kawasaki Z ίσως παραείναι άγριο για πρωτάρη;
Το Fazer δεν είναι καλό all-around;
Το Bandit μιας και είναι και φτηνό, κάνει γι αυτά που θέλω; Nα δω πως τα πάω και να το αλλάξω του χρόνου πχ.

AristidisZ
19/07/2013, 10:55
hornet (πληροφορίες εντός) :bawl:
μεγειά :D

spyrakos35
19/07/2013, 10:59
μια χαρά είναι το σκούτερ....

κράτα τα γκαφρά σου...

άποψή μου.... :wave2:

akis_trevor
19/07/2013, 11:00
er6 n ή f οτι σ'αρεσει..

pipe_smoker
19/07/2013, 11:04
30 είσαι οχι 15. Το μυαλό να ελέγξεις το δεξι σου χέρι θεωρώ πως το εχεις.


Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι όταν πρόκειται για αγορά μηχανής δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η βιολογική (?) ηλικία όσο η μοτοσικλετιστική ηλικία.
Άμυαλοι 30άρηδες υπάρχουν γενικότερα αλλά ακόμα κι αν δεχτούμε ότι ένας 30άρης είναι πιο ώριμος από έναν 20άρη, αυτό δε σημαίνει ότι η ωριμότητά του αυτή αφορά και τον τομέα μοτοσικλέτα.

Μπορεί να έχει λίγο νιονιό παραπάνω και να σέβεται λίγο περισσότερο το γκάζι από έναν πιτσιρικά, αλλά από απειρία και μόνο στην οδήγηση είναι πάρα πολλά τα λάθη που μπορεί να κάνει.

Κατ'εμέ πρώτη μηχανή δεν παύει να είναι πρώτη μηχανή, είτε είσαι 20 είτε 30 είτε 40. Απλά στις μεγαλύτερες ηλικίες ίσως μπορεί να γίνει πιο σύντομα η μετάβαση στο επόμενο.

+400 στον Αριστείδη ότι πρώτη μηχανή και 100+ άλογα δε'ν'καλός συνδυασμός και κατά τη δική μου γνώμη.
επίσης
+400 στο όταν μπει κι απαντήσει στα ερωτήματα του Μακ να ρίξουμε προτάσεις.

AristidisZ
19/07/2013, 11:05
+400 στο όταν μπει κι απαντήσει στα ερωτήματα του Μακ να ρίξουμε προτάσεις.
6 minutes late :D



Μπορεί να έχει λίγο νιονιό παραπάνω και να σέβεται λίγο περισσότερο το γκάζι από έναν πιτσιρικά, αλλά από απειρία και μόνο στην οδήγηση είναι πάρα πολλά τα λάθη που μπορεί να κάνει.


ολόσωστος :beer:

McGyver
19/07/2013, 11:07
Η καθημερινή μετακίνηση είναι 40 χιλιόμετρα συνολικά πήγαινε-έλα, και κάθε 20άρα χιλιομέτρων έχει 5 χιλιόμετρα κίνηση σε δρόμους μέσα στην Αθήνα και 3 χιλιόμετρα εθνική και 12 χιλιόμετρα αττική οδό.
Οπότε καθαρά ποσοτικά να το δεις, είναι 25% κίνηση μέσα στην Αθήνα και 75% εκτός. Οι ταχύτητες βέβαια δεν ξεπερνάνε τα 120 χιλιόμετρα/ώρα οπότε ενόχληση από τον αέρα δεν υπάρχει, άρα είμαι οκ για γυμνό.
Ταξίδια δεν προβλέπονται, εκτός από κανένα ΣΚ κοντά στη Χαλκίδα, οπότε max 70 χιλιόμετρα ταξίδι.
Η καβαλαρία στη μηχανή θα γίνεται μόνος.
Ο σκοπός μου πάντως είναι να μάθω πάνω στη μηχανή και να βελτιωθώ, όχι μόνο να μετακινούμαι.
Το να πάω σε σχολείο οδήγησης, αφού τη συνηθίσω πρώτα λίγο, το θεωρώ δεδομένο :cool:

Μια χαρά είσαι...


Έχω υπολογίσει και έξτρα ένα 1000αρικο για καλό κράνος, μπουφάν και γάντια (ίσως και μποτάκια, θα δείξει).

Βγάλε το "ίσως" για το μποτάκι και θεώρησέ το άκρως απαραίτητο!


Αυτό που πραγματικά μου αρέσει είναι το Triumph αλλά δεν έχει ABS και φοβάμαι και σαν κόστος χρήσης τι θα ζητάει.
Το Kawasaki Z ίσως παραείναι άγριο για πρωτάρη;
Το Fazer δεν είναι καλό all-around;
Το Bandit μιας και είναι και φτηνό, κάνει γι αυτά που θέλω; Nα δω πως τα πάω και να το αλλάξω του χρόνου πχ.

Γι' αυτά θα μιλήσουν και οι υπόλοιποι.

:beer:

AristidisZ
19/07/2013, 11:20
Το Fazer δεν είναι καλό all-around;
Το Bandit μιας και είναι και φτηνό, κάνει γι αυτά που θέλω; Nα δω πως τα πάω και να το αλλάξω του χρόνου πχ.

Χωρίς να είχα κάποιο από τα 2, τα θεωρώ εξίσου καλές επιλογές για τη περίπτωσή σου
και άμα σε πιάσει και καμιά βρόχα, βγάζεις και από τη μπαγκαζιέρα ένα αδιάβροχο (ή αφήνεις π.χ. ένα ζευγάρι παπούτσια για τη δουλειά μέσα)
ένω στα γυμνούλια δεν έχει τέτοια κόλπα (εκτός κι αν βάλεις μπαγκαζιέρα στο Ζ, αυτό θα θελα πολύ να το δω :D )

stynikop
19/07/2013, 11:24
Δεδομένου πως περιμένουμε απαντήσεις στις ερωτήσεις του McGyver, και για να πω την εξυπνάδα μου, θα πρότεινα ένα φθηνότερο CB400 ή Bros για αρχή (Πιστεύω πως κάνουν για τη χρήση που τα θέλεις) και μετά βλέπεις.
BTW, πως είναι ο σωματότυπός σου; κιλά-ύψος;

harris_x
19/07/2013, 11:26
Ο σκοπός μου πάντως είναι να μάθω πάνω στη μηχανή και να βελτιωθώ, όχι μόνο να μετακινούμαι.
Το να πάω σε σχολείο οδήγησης, αφού τη συνηθίσω πρώτα λίγο, το θεωρώ δεδομένο :cool:
μια χαρά :beer:



Έχω υπολογίσει και έξτρα ένα 1000αρικο για καλό κράνος, μπουφάν και γάντια (ίσως και μποτάκια, θα δείξει).

συμφωνώ με τον McGyver, αν όχι μπότες, μποτάκια σίγουρα.



Αυτό που πραγματικά μου αρέσει είναι το Triumph αλλά δεν έχει ABS και φοβάμαι και σαν κόστος χρήσης τι θα ζητάει.
Απο κόστος χρήσης είναι όπως και τα υπόλοιπα που αναφέρεις.



Το Kawasaki Z ίσως παραείναι άγριο για πρωτάρη;
Για το Ζ τα είπαμε πιο πάνω...



Το Fazer δεν είναι καλό all-around;
Το Bandit μιας και είναι και φτηνό, κάνει γι αυτά που θέλω; Nα δω πως τα πάω και να το αλλάξω του χρόνου πχ.
Το fazer είναι καλό και το bandit τίμιο (όχι καλό, τίμιο).

harris_x
19/07/2013, 11:34
Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι όταν πρόκειται για αγορά μηχανής δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η βιολογική (?) ηλικία όσο η μοτοσικλετιστική ηλικία.
Άμυαλοι 30άρηδες υπάρχουν γενικότερα αλλά ακόμα κι αν δεχτούμε ότι ένας 30άρης είναι πιο ώριμος από έναν 20άρη, αυτό δε σημαίνει ότι η ωριμότητά του αυτή αφορά και τον τομέα μοτοσικλέτα.

Μπορεί να έχει λίγο νιονιό παραπάνω και να σέβεται λίγο περισσότερο το γκάζι από έναν πιτσιρικά, αλλά από απειρία και μόνο στην οδήγηση είναι πάρα πολλά τα λάθη που μπορεί να κάνει.

Κατ'εμέ πρώτη μηχανή δεν παύει να είναι πρώτη μηχανή, είτε είσαι 20 είτε 30 είτε 40. Απλά στις μεγαλύτερες ηλικίες ίσως μπορεί να γίνει πιο σύντομα η μετάβαση στο επόμενο.
Μεγάλη κουβέντα, καλύτερα απο κοντά :winka:
Γενικώς δεν συμφωνώ άλλα ούτε και διαφωνώ, ανάλογα της περίπτωσης θα έλεγα.

petros1972
19/07/2013, 11:41
οτι και να παρεις πρεπει να λαβεις υποψη που θα κινηθεις{πολη χωραφια κτλ).ολα τα μηχανακια θελουν πρωτα μυαλο και συνεση.παλικαριες ειναι επικυνδινες.Οτι και να παρεις εξοπλισμο οπωσδηποτε και συνεση στο γκαζι και τα ματια δεκατεσσερα.

pipe_smoker
19/07/2013, 11:44
μια χαρά είναι το σκούτερ....

κράτα τα γκαφρά σου...


Μαζί τα βγάλατε ρε?:lol:

(Κινείται κι εθνική κι αττική οπότε, χωρίς να λέω ότι με το σκούερ δε γίνεται, υπάρχει "έδαφος" στις καθημερινές του μετακινήσεις για να υποστηρίξει την αγορά μηχανής. Τα ταξίδια μπορεί να μην τα κάνει τώρα. Άμα γλυκαθεί μπορεί να τα αρχίσει ;) )




Για αυτά που ρωτήσατε:



Η καθημερινή μετακίνηση είναι 40 χιλιόμετρα συνολικά πήγαινε-έλα, και κάθε 20άρα χιλιομέτρων έχει 5 χιλιόμετρα κίνηση σε δρόμους μέσα στην Αθήνα και 3 χιλιόμετρα εθνική και 12 χιλιόμετρα αττική οδό.
Οπότε καθαρά ποσοτικά να το δεις, είναι 25% κίνηση μέσα στην Αθήνα και 75% εκτός. Οι ταχύτητες βέβαια δεν ξεπερνάνε τα 120 χιλιόμετρα/ώρα οπότε ενόχληση από τον αέρα δεν υπάρχει, άρα είμαι οκ για γυμνό.
Ταξίδια δεν προβλέπονται, εκτός από κανένα ΣΚ κοντά στη Χαλκίδα, οπότε max 70 χιλιόμετρα ταξίδι.

Δε θα έλεγα ότι το ιδανικό μηχανάκι για τις διαδρομές που περιγράφεις είναι ένα γυμνό αλλά περί ορέξεως....
Εγώ βάσει αυτών που γράφεις πχ θα πρότεινα ένα CBF600 (που αν μου το πρότεινε εμένα κάποιος θα του πέταγα ένα ταψί γεμιστά στα μούτρα γιατί το θεωρώ ένα κακάσχημο κατασκεύασμα)
Τα 120 δεν τα ξεπερνάς με το σκούτερ. Το τί θα κάνεις με μια μοτό που το λέει η περδικούλα της είναι άλλο θέμα :D (δε σε σπρώχνω στην παρανομία. Just sayin'...)

Έχω υπολογίσει και έξτρα ένα 1000αρικο για καλό κράνος, μπουφάν και γάντια (ίσως και μποτάκια, θα δείξει).

Έυγε!!!:D
Με το 1000άρικο που υπολογίζεις παίρνεις και γαμώ τα κράνη, και γαμώ τα μπουφάν, και γαμώ τα γάντια και γαμώ τις μπότες/μποτάκια.
Με λίγο καλό ψάξιμο κι αν δεν πας απαραιτήτως σε dainese κλπ, μη σου πω ότι παίρνεις ΚΑΙ τα καλοκαιρινά ΚΑΙ τα χειμωνιάτικα (μπουφάν, γάντια, πατούμενα) στα λεφτά που κουβεντιάζεις.

Αυτό που πραγματικά μου αρέσει είναι το Triumph αλλά δεν έχει ABS και φοβάμαι και σαν κόστος χρήσης τι θα ζητάει.

Όπως είπαν κι άλλοι, καλό το ABS αλλά κάποιοι τη βγάζουν και χωρίς αυτό. Η ένστασή μου πάντως σε μια τέτοια μηχανή δεν είναι τόσο το ABS όσο η δύναμή της.

Το Kawasaki Z ίσως παραείναι άγριο για πρωτάρη;
Το Fazer δεν είναι καλό all-around;
Το Bandit μιας και είναι και φτηνό, κάνει γι αυτά που θέλω; Nα δω πως τα πάω και να το αλλάξω του χρόνου πχ.

Κατ'εμέ όλα όσα αναφέρεις είναι too much για πρωτάρη.
Αν θες να πας σε κάτι το δυνατό και καινούριο, ίσως μια καλή πρόταση να ήταν το xj6 της Yamaha. Βγάζει γύρω στα 78 άλογα αν θυμάμαι καλά και βρίσκεις πένα και με λιγότερα λεφτά από αυτά που δίνεις.

Αν θες κάνεις αυτό που κάναμε πολλοί από εδώ μέσα. Ξεκινάς με μια αρχαιολογία (Cb400, Bros κλπ) που θα σου κοστίσει κοντά στα 1.000-1.500 η αγορά της, κάνεις τα πρώτα σου βήματα με αυτό για κανά δυο χρόνια κι αναλόγως πράττεις στην πορεία. Αν είσαι και λίγο large στο χρήμα το κρατάς κιόλας για "παπί/σκυλί/εργάτη" και πας και παίρνεις το triple ή όποιο άλλο σου κάνει κέφι και θα το γλιτώνεις κι από την ταλαιπωρία του να το κατεβάζεις κέντρο μες στην κίνηση καλοκαιριάτικα κλπ.
Το μεγάλο πρόβλημα σε αυτή την κίνηση, είναι ο σοβαρός κίνδυνος που υπάρχει να σου κοστίσει 1.000-1.500 η αγορά κι ένας Θεός ξέρει πόσα ακόμα σε πιθανά μαζέματα, μικρές ή μεγάλες ζημιές που θα προκύψουν λόγω ηλικίας κλπ. Οπότε είναι τζόγος.


Αυτά από εμένα.

pipe_smoker
19/07/2013, 11:49
6 minutes late :D


10 minutes

And it's called χ€σιμο:lol:


Μεγάλη κουβέντα, καλύτερα απο κοντά :winka:


:beer:

spyrakos35
19/07/2013, 11:52
(Κινείται κι εθνική κι αττική οπότε, χωρίς να λέω ότι με το σκούερ δε γίνεται, υπάρχει "έδαφος" στις καθημερινές του μετακινήσεις για να υποστηρίξει την αγορά μηχανής. Τα ταξίδια μπορεί να μην τα κάνει τώρα. Άμα γλυκαθεί μπορεί να τα αρχίσει ;) )

δεν χρειάζεσαι 600 ή 750 για να κινηθείς στην αττική οδό.... έλεος.... :nono:

ούτε καν ταξιδάκια δεν λέει το παιδί οτι θα κάνει.... αντε μέχρι χαλκίδα που το σκούτερ σε πάει μια χαρά.... ;)

που είσαι ρε τάι????????????????????

AristidisZ
19/07/2013, 11:52
10 minutes

And it's called χ€σιμο:lol:



άλλος Oldman μας βρήκε




:beer:

αφήστε τις ηλεκτρονικές και δώστε σήμα για κανονικές

devil's animal
19/07/2013, 12:04
fazer 600 το καρμπυρατερατο με fairing...
τα πρωτα μοντελα τα δινουν τσαμπα 1500€..παιρνεις καποιο με 2-2,5 χιλιαρικα π.χ. αυτο (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3906571/)για να μην χρειαστει πολλα μαζεματα και δινεις και αλλο ενα πεντακοσαρικο σε σερβις και μαζεματα..παμε στα 3χιλ. το κρατας οσο γουσταρεις και το πουλας πανω κατω στην ιδια τιμη μετα απο Χ χρονια διοτι δεν θα πανε κατω απο καποιο ψυχολογικο οριο...και παιρνεις οτι γουσταρεις...

ωριαο μηχανακι, αξιοπιστο, τιμιο με γκαζι αρκετο για την απειρια σου και το πηγμενο (θελω να πιστευω) μυαλο σου με fairing που δεν θα σε ταλαιπωρησει αν θες να πας και πιο μακρυα απο την Χαλκιδα...

καλες αγορες και :welcome:

pipe_smoker
19/07/2013, 12:04
δεν χρειάζεσαι 600 ή 750 για να κινηθείς στην αττική οδό.... έλεος.... :nono:

ούτε καν ταξιδάκια δεν λέει το παιδί οτι θα κάνει.... αντε μέχρι χαλκίδα που το σκούτερ σε πάει μια χαρά.... ;)

που είσαι ρε τάι????????????????????

Ναι βρε ομορφάντρα μου.
Το είπα κιόλας. Δεν είπα ότι δε γίνεται. Όλα γίνονται. Κι εγώ με το 400 ανεβοκατεβαίνω αεροδρόμιο και 3 και 4 φορές τη βδομάδα (το ότι μου βγαίνει η ψυχή και βλαστημάω εγώ το ξέρω όμως).
Γίνεται πάντως.

Αυτό που είπα είναι ότι υπάρχει έδαφος για να πάρει μηχανή.
Δεν είπε:
-Ουγκ θέλω 1000άρι ουγκ.
-Τι διαδρομές κάνεις ρε μάστορα?
-Παγκράτι Κολιάτσου και δουλεύω ντελίβερι.

Όλα μια χαρά σε πάνε παντού. Αλλά άμα ψήνεσαι για μηχανή, και οι διαδρομές που κάνεις δίνουν κι έναν αέρα για να την κινήσεις και να την ευχαριστηθείς τόσο το καλύτερο.:beer:

ΥΓ. Και στο φινάλε τι άλλους δρόμους (εντός Αττικής) έπρεπε να αναφέρει για να δικαιολογήσουμε την αγορά μηχανής? Εκτός κι αμα μηχανή παίρνεις μόνο για ταξίδια (και μαλιστα γυμνό 600:a7: )

SuperSonic
19/07/2013, 12:10
Καλησπέρα.
"Ντρέπομαι" που το λέω αλλά κοντεύω τα 30 και η μόνη μου επαφή με τα δίκυκλα είναι ένα 150άρι σκουτεράκι για τις καθημερινές μετακινήσεις.

Θέλω επιτέλους να περάσω στον κόσμο της σωστής μηχανής (γύρω στα 600 κυβικά κατά προτίμηση) με σκοπό να κάνω όλες μου τις καθημερινές μετακινήσεις (καμιά 40αριά χλμ ημερησίως το λιγότερο).

Το ερώτημα είναι περισσότερο όχι τι συγκεκριμένο μοντέλο να πάρω όσο τι σε είδους μηχανή να κοιτάξω. Γενικά θα πάρω ελαφρώς μεταχειρισμένο. Τα λεφτά μου είναι σχεδόν 5 χιλιάρικα.

-Να πάω σε κάτι φτηνό πάνω στο οποίο να μάθω , πχ ένα suzuki bandit 650 με 3.500, και όταν νιώσω έτοιμος να το δώσω για να πάρω κάτι καλύτερο;
-Να πάρω κατευθείαν κάτι που μου αρέσει (πχ Street Triple ή Kawasaki Z) και να είμαι επιφυλακτικός μέχρι να το μάθω; Μαθαίνεται από το 0 μια τέτοια μηχανή;
-Να πάρω κάτι ενδιάμεσο που και μαθαίνεται πιο εύκολα και μπορώ να το κρατήσω για καιρό, πχ Fazer;

Όπως καταλαβαίνετε δεν ξέρω που πάνε τα 4 και έχω μπλεχτεί στις σκέψεις μου :lol:


Θα σου προτεινα σαν μηχανη την Hornet,ειδικα μοντελο του 07 και μετα με abs,εξαιρετικη μηχανη που θα την λατρεψεις και δεν θα χρειαστει να την αλλαξεις.
Λεω Honda διοτι σε σχεη με το Z και το Street Triple ειναι ποιο φιλικη και θα εξοικιωθεις γρηγορα χωρις αυτο να σημαινει οτι "θα τις παρεις τον αερα".

Να ξερεις οτι η μηχανη δεν ειναι scooter,θελει πολυ προσοχη και μυαλο,προσπαθησε οποια μηχανη και αν παρεις να την κυκλοφορησεις καπου ηρεμα
για να καταλαβεις το πως λειτουργει και σιγα σιγα να αρχισεις της μετακινησεις σου,κρανος γαντια και τα σχετικα οπωσδηποτε.

Το αν νιωθεις ετοιμος για μηχανη το ξερεις καλυτερα απο ολους,εδω θα βρεις διαφορες συμβουλες αλλα η τελικη αποφαση για το
αν πρεπει να παρεις μηχανη και ποια ειναι αποκλειστικα δικη σου.

AristidisZ
19/07/2013, 12:17
Θα σου προτεινα σαν μηχανη την Hornet,ειδικα μοντελο του 07 και μετα με abs,εξαιρετικη μηχανη που θα την λατρεψεις και δεν θα χρειαστει να την αλλαξεις.
Λεω Honda διοτι σε σχεη με το Z και το Street Triple ειναι ποιο φιλικη και θα εξοικιωθεις γρηγορα χωρις αυτο να σημαινει οτι "θα τις παρεις τον αερα".

:a10:
σαν κάτοχος μπορώ να σου πω ότι, αν θες ντε και καλά γυμνό, και σου αρέσει η φάτσα του φυσικά, θα στο πρότεινα ασυζητητί, καθώς και στο budget σου είναι, και ABS έχει, γραμμικό κινητήρα έχει, πολύ ευέλικτο είναι, και γενικώς αν την βρίσκεις να βλέπεις το μοτόρι, είναι πολύ καλή επιλογή

spyrakos35
19/07/2013, 12:33
...........
εν τέλει,

αν θέλει να πάρει μηχανή επειδή γουστάρει και μπορεί, ας το κάνει και με τις ευχές μου....

αν θέλει να πάρει προφασιζόμενος οτι δεν τον βολεύει για την καθημερίνη του μετακίνηση το σκούτερ που έχει, για μένα, σε τσάμπα έξοδα και βάσανα θα μπει....

αν τώρα πάλι το ήδη υπάρχον είναι ρημάδι και δεν βολεύει (πραγματικά όμως), ε, ας κάνει ό,τι κρίνει καλύτερο γι αυτον....

ξαναλέω,
στην τσέπη κανενός δεν μπαίνω, την άποψή μου λέω....
ο ενδιαφερόμενος ας δει ποια είναι η πραγματική του ανάγκη, ποια είναι η κ@υλα του, ας τα ζυγίσει και ας πράξει ανάλογα.... ;)

kosarmy
19/07/2013, 12:50
εν τέλει,

αν θέλει να πάρει μηχανή επειδή γουστάρει και μπορεί, ας το κάνει και με τις ευχές μου....

αν θέλει να πάρει προφασιζόμενος οτι δεν τον βολεύει για την καθημερίνη του μετακίνηση το σκούτερ που έχει, για μένα, σε τσάμπα έξοδα και βάσανα θα μπει....

αν τώρα πάλι το ήδη υπάρχον είναι ρημάδι και δεν βολεύει (πραγματικά όμως), ε, ας κάνει ό,τι κρίνει καλύτερο γι αυτον....

ξαναλέω,
στην τσέπη κανενός δεν μπαίνω, την άποψή μου λέω....
ο ενδιαφερόμενος ας δει ποια είναι η πραγματική του ανάγκη, ποια είναι η κ@υλα του, ας τα ζυγίσει και ας πράξει ανάλογα.... ;)


Φίλε Σπυράκο, το ότι θέλω να πάρω μηχανή είναι και γιατί θέλω και, παραδόξως για την εποχή που ζούμε τα οικονομικά μου είναι νορμάλ και έχω μαζέψει αυτό το ποσό μετά από οικονομίες 2 χρόνων :) και γιατί βαρέθηκα τη μιζέρια του σκούτερ που με κάνει να την αισθάνομαι κάθε μέρα στο δρόμο :lol:

Ο προβληματισμός είναι καθαρά σε τι είδος μηχανής πρέπει να κινηθώ, δεδομένου ότι είμαι κάποιας ηλικίας και εμπειρίας γενικά στην οδήγηση εκεί έξω, αλλά δεν ξέρω την τύφλα μου από μηχανές.
Και φυσικά δεν είμαι σε θέση να διαχειριστώ 100 άλογα στον πίσω τροχό, γι αυτό και ξέρω ότι δεν πρόκειται να ανοίξω το γκάζι τέρμα σε μια τέτοια μηχανή για αρκετό καιρό!

Διάβασα παραπάνω ότι το bandit είναι "τίμιο" αλλά όχι "καλό". Αυτό για μένα σημαίνει 'καλύτερα απέφυγέ το αφού μπορείς'.

Το Triple (του έχω μια αδυναμία) παλεύεται για πρώτη επαφή ή στην πρώτη στροφή αν ανοίξω μισή μοίρα παραπάνω το γκάζι μπορεί να γυρίσει και να με φέρει τούμπα; :lol:

Το Hornet δεν είναι κακή περίπτωση όπως τα λέτε.

Για το Fazer διαβάζω ότι ανάμεσα σε 5 με 7000 στροφές είναι ψόφιο εντελώς. Δεδομένου ότι για αρχή αυτό θα είναι το μέγιστο όριο στροφών που υπολογίζω να ανεβαίνω, μήπως κάνει χειρότερα τα πράγματα το ότι δε τραβάει εκεί;

Το Honda CBF600 μου φαίνεται κι εμένα άσχημο..

Το να πάρω ένα παλιό μηχανάκι των 2000-2.500 ευρώ και να του ρίξω λεφτά σε σέρβις χωρίς να έχω καν αρκετές γνώσεις για το τι χρειάζεται μια τέτοια μηχανή στη συντήρησή της, δε μου ακούγεται καλή ιδέα. Θα προτιμούσα να πάρω κάτι που να είναι σε καλή κατάσταση εξ αρχής και να μη μπλέξω με μαστοριλίκια.

spyrakos35
19/07/2013, 12:55
Φίλε Σπυράκο, το ότι θέλω να πάρω μηχανή είναι και γιατί θέλω
και μπορείς

και γιατί βαρέθηκα τη μιζέρια του σκούτερ που με κάνει να την αισθάνομαι κάθε μέρα στο δρόμο :lol:

τώρα το είπες στην πραγματική του βάση...

καλοτάξιδο ό,τι και αν πάρεις :beer:

kosarmy
19/07/2013, 13:01
Ευχαριστώ :beer:

Για σωματότυπο που ρώτησε πιο πριν ο stynikop είμαι ψιλομεγαλόσωμος, γύρω στο 1.90 και 85-90 κιλά.

Πιστεύω όπως λέει και ο pipe_smoker ότι οι δρόμοι που κυκλοφορώ καθημερινά (Κηφισός - Αττική οδός - Μαραθώνος) είναι όντως τέτοιοι που "σηκώνουν" μια μεσαίου κυβισμού μηχανή.

Γενικά δε με ενδιαφέρει η ύπαρξη μπαγκαζιέρας αφού δεν κουβαλάω ποτέ πολλά μαζί, πάντα είμαι με σακίδιο στην πλάτη με ό,τι ψιλοπράγματα χρειάζομαι. Ακόμα και τώρα δηλαδή, δεν έχω μπαγκαζιέρα.

Drake Ramore
19/07/2013, 13:02
To bandit ειναι και τίμιο και καλό και εγώ θα σου έλεγα οτι για την απειρία σου ειναι και ιδανικό, αφου θέλεις να πας σε στρητ μηχανάκι. Βγάζει την δύναμη του γραμμικά χωρίς να τρομάζει τον αρχάριο. Για εμένα πας σε bandit ή σε CBF και αποκλειστικά με ABS.

Αν και δεν θεωρώ οτι ένα στρητ με 90-100 άλογα είναι η καλύτερη επιλογή για έναν νέουμπα.

AristidisZ
19/07/2013, 13:03
Φίλε Σπυράκο, το ότι θέλω να πάρω μηχανή είναι και γιατί θέλω και, παραδόξως για την εποχή που ζούμε τα οικονομικά μου είναι νορμάλ και έχω μαζέψει αυτό το ποσό μετά από οικονομίες 2 χρόνων :) και γιατί βαρέθηκα τη μιζέρια του σκούτερ που με κάνει να την αισθάνομαι κάθε μέρα στο δρόμο :lol:

Ο προβληματισμός είναι καθαρά σε τι είδος μηχανής πρέπει να κινηθώ, δεδομένου ότι είμαι κάποιας ηλικίας και εμπειρίας γενικά στην οδήγηση εκεί έξω, αλλά δεν ξέρω την τύφλα μου από μηχανές.
Και φυσικά δεν είμαι σε θέση να διαχειριστώ 100 άλογα στον πίσω τροχό, γι αυτό και ξέρω ότι δεν πρόκειται να ανοίξω το γκάζι τέρμα σε μια τέτοια μηχανή για αρκετό καιρό!

Διάβασα παραπάνω ότι το bandit είναι "τίμιο" αλλά όχι "καλό". Αυτό για μένα σημαίνει 'καλύτερα απέφυγέ το αφού μπορείς'.

Το Triple (του έχω μια αδυναμία) παλεύεται για πρώτη επαφή ή στην πρώτη στροφή αν ανοίξω μισή μοίρα παραπάνω το γκάζι μπορεί να γυρίσει και να με φέρει τούμπα; :lol:

Το Hornet δεν είναι κακή περίπτωση όπως τα λέτε.

Για το Fazer διαβάζω ότι ανάμεσα σε 5 με 7000 στροφές είναι ψόφιο εντελώς. Δεδομένου ότι για αρχή αυτό θα είναι το μέγιστο όριο στροφών που υπολογίζω να ανεβαίνω, μήπως κάνει χειρότερα τα πράγματα το ότι δε τραβάει εκεί;

Το Honda CBF600 μου φαίνεται κι εμένα άσχημο..

Το να πάρω ένα παλιό μηχανάκι των 2000-2.500 ευρώ και να του ρίξω λεφτά σε σέρβις χωρίς να έχω καν αρκετές γνώσεις για το τι χρειάζεται μια τέτοια μηχανή στη συντήρησή της, δε μου ακούγεται καλή ιδέα. Θα προτιμούσα να πάρω κάτι που να είναι σε καλή κατάσταση εξ αρχής και να μη μπλέξω με μαστοριλίκια.

Δε νομίζω ότι καμία από αυτές τις μηχανές που αναφέρθηκαν θα σε φέρει καπάκι με μισή μοίρα :p
Καλό θα ήταν να πουν βέβαια και κάτοχοι πως κρίνουν τις αντιδράσεις των μηχανών τους, εγώ ότι είχα να πω για το δικό μου το είπα, αν θες εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε (όσο και μέχρι εκεί που μπορεί ο καθένας)


Υ.Γ. ξάδερφος του πιπάκια (http://www.moto.gr/forums/member.php?u=35551)είσαι ;

OldMan
19/07/2013, 13:11
Μα την Παναγία την κουλοσαλιγκαροπροστάτιδα, τόχετε χάσει λίγο, εεε...???

Τι ιστορίες λετε στον άνθρωπο ότι το Fazer έχει μέτριο γκάζι και το Bross τίμιο γκάζι και το Z ιδανικό γκάζι και τα @@ μου έχουν ατροφία στις ψηλές..???

Μιλάμε για μετάβαση από σκούτερ σε 600αρι, οπότε ότι και να πάρει έχει ΠΟΛΥ και ΑΤΣΑΛΟ γκάζι...!!!
(το αν κάποιο δεν σε φέρνει "σβούρα" στην στροφή αν φταρνιστείς μπορεί να είναι και κακός σύμβουλος για αργότερα..)

ZauZ
19/07/2013, 13:11
Το bandit είναι τίμιο. Το "όχι καλό" φαντάζομαι πάει στο ότι είναι βαρύ σαν μηχανάκι αλλά στη πραγματικότητα είναι πολύ φιλική μοτοσυκλέτα.

Την αξιοπιστία του την έχει εξάλλου αποδείξει.

Σχετικά με το bandit ισχύει το ότι "Παίρνεις πολύ περισσότερη μοτοσυκλέτα για τα λεφτά που δίνεις"

kosarmy
19/07/2013, 13:14
To bandit ειναι και τίμιο και καλό και εγώ θα σου έλεγα οτι για την απειρία σου ειναι και ιδανικό, αφου θέλεις να πας σε στρητ μηχανάκι. Βγάζει την δύναμη του γραμμικά χωρίς να τρομάζει τον αρχάριο. Για εμένα πας σε bandit ή σε CBF και αποκλειστικά με ABS.

Αν και δεν θεωρώ οτι ένα στρητ με 90-100 άλογα είναι η καλύτερη επιλογή για έναν νέουμπα.

Μήπως τo έχεις οδηγήσει; Αν είναι γραμμικό και ομαλό γενικά στις συμπεριφορές του νομίζω θα είναι καλή επιλογή, μιας και για αρχή (και για κανένα χρόνο και βάλε) δεν είμαι σε θέση να κυνηγάω όρια.




Υ.Γ. ξάδερφος του πιπάκια (http://www.moto.gr/forums/member.php?u=35551)είσαι ;

Όχι δεν το ξέρω το παιδί.


Μα την Παναγία την κουλοσαλιγκαροπροστάτιδα, τόχετε χάσει λίγο, εεε...???

Τι ιστορίες λετε στον άνθρωπο ότι το Fazer έχει μέτριο γκάζι και το Bross τίμιο γκάζι και το Z ιδανικό γκάζι και τα @@ μου έχουν ατροφία στις ψηλές..???

Μιλάμε για μετάβαση από σκούτερ σε 600αρι, οπότε ότι και να πάρει έχει ΠΟΛΥ και ΑΤΣΑΛΟ γκάζι...!!!
(το αν κάποιο δεν σε φέρνει "σβούρα" στην στροφή αν φταρνιστείς μπορεί να είναι και κακός σύμβουλος για αργότερα..)

Τόσο ζόρικα είναι τα πράματα;!


Το bandit είναι τίμιο. Το "όχι καλό" φαντάζομαι πάει στο ότι είναι βαρύ σαν μηχανάκι αλλά στη πραγματικότητα είναι πολύ φιλική μοτοσυκλέτα.

Την αξιοπιστία του την έχει εξάλλου αποδείξει.

Σχετικά με το bandit ισχύει το ότι "Παίρνεις πολύ περισσότερη μοτοσυκλέτα για τα λεφτά που δίνεις"

To βάρος των 240 κιλών είναι διαχειρίσμο πιστεύεις για έναν αρχάριο;

Το σκουτεράκι μου να είναι το πολύ 130 κιλά :lol: και δεν μπορώ εύκολα να συγκρίνω τα μεγέθη.

AristidisZ
19/07/2013, 13:16
Μήπως τo έχεις οδηγήσει; Αν είναι γραμμικό και ομαλό γενικά στις συμπεριφορές του νομίζω θα είναι καλή επιλογή, μιας και για αρχή (και για κανένα χρόνο και βάλε) δεν είμαι σε θέση να κυνηγάω όρια.


Όπως σου είπε και ο oldman, ενδεχομένως να μη βρεθείς και ποτέ να κυνηγάς όρια σε ένα 4κύλινδρο 600άρι...



Όχι δεν το ξέρω το παιδί.
Εσωτερικό αστείο ήταν, προσπέρασέ το :beer:

DoctoR_k6
19/07/2013, 13:24
Παρε ενα τριπλ να το χαρεις απο την αρχη κ μεχρι να το μαθεις πολυ καλα...Αν εχεις μυαλο ολα τα καβαλας οπως προειπανε!!!
Βεβαια κ το χορνετακι ειναι καλο...

OldMan
19/07/2013, 13:25
Τόσο ζόρικα είναι τα πράματα;!
Το αντίθετο...

Τα πράγματα είναι απλά αλλά γίνονται ζόρικα όταν προσπαθούν άλλοι να σου περάσουν (καλοπροαίρετα) εμπειρίες και γνώσεις που έχουν αποκτηθεί από τους ίδιους χωρίς εσύ (λόγω θέσης) να μπορείς να τις "φιλτράρεις" έστω στοιχειωδώς...

(το να σου πω π.χ. για τις διαφορές στην απόκριση του γκαζιού μεταξύ ενός ΚΤΜ250 2Τ του 2003 και ενός του 2004 έχει και βάση και σημασία αλλά εσύ μάλλον δεν θα καταλάβεις τίποτε - και πολύ δικαίως..) :beer:

ZauZ
19/07/2013, 13:28
Μήπως τo έχεις οδηγήσει;

Δες εδώ τη δική μου εμπειρία : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132626

Στην ίδια ηλικία και με τις ίδιες αγωνίες ήμουν και εγώ.

Μερικούς μήνες μετά, θα ξανά αγόραζα το bandit νομίζω.

Το βάρος είναι πλήρως διαχειρίσιμο και δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να σε τρομάζει εάν είναι κάπου στο 1.80 με 75-80 κιλά τουλάχιστον.

pipe_smoker
19/07/2013, 13:29
Μα την Παναγία την κουλοσαλιγκαροπροστάτιδα, τόχετε χάσει λίγο, εεε...???

Τι ιστορίες λετε στον άνθρωπο ότι το Fazer έχει μέτριο γκάζι και το Bross τίμιο γκάζι και το Z ιδανικό γκάζι και τα @@ μου έχουν ατροφία στις ψηλές..???

Μιλάμε για μετάβαση από σκούτερ σε 600αρι, οπότε ότι και να πάρει έχει ΠΟΛΥ και ΑΤΣΑΛΟ γκάζι...!!!
(το αν κάποιο δεν σε φέρνει "σβούρα" στην στροφή αν φταρνιστείς μπορεί να είναι και κακός σύμβουλος για αργότερα..)

Να αγιάσει ο στόμας σου γέροντα!

OldMan
19/07/2013, 13:36
Να αγιάσει ο στόμας σου γέροντα!
Να γλυτώσω κι από την κακοσμία, γμτ...

pipe_smoker
19/07/2013, 13:40
Υ.Γ. ξάδερφος του πιπάκια (http://www.moto.gr/forums/member.php?u=35551)είσαι ;

Πήγαμε στο ίδιο σχολείο ρε!
Και μας μάθανε να γράφουμε κείμενα όμορφα ωραία, αναλυτικά, ευανάγνωστα χωρισμένα σε παραγράφους θεματικώς, και με διπλό διάστοιχο άμα λάχει.
Πρόβλημα? (http://www.youtube.com/watch?v=P0tCJX6FUTk&t=0m43s)

harris_x
19/07/2013, 14:19
Το bandit είναι τίμιο. Το "όχι καλό" φαντάζομαι πάει στο ότι είναι βαρύ σαν μηχανάκι αλλά στη πραγματικότητα είναι πολύ φιλική μοτοσυκλέτα.

Την αξιοπιστία του την έχει εξάλλου αποδείξει.

Σχετικά με το bandit ισχύει το ότι "Παίρνεις πολύ περισσότερη μοτοσυκλέτα για τα λεφτά που δίνεις":a10:

Drake Ramore
19/07/2013, 14:26
Μήπως τo έχεις οδηγήσει; Αν είναι γραμμικό και ομαλό γενικά στις συμπεριφορές του νομίζω θα είναι καλή επιλογή, μιας και για αρχή (και για κανένα χρόνο και βάλε) δεν είμαι σε θέση να κυνηγάω όρια.


Το έχω οδηγήσει ναι. Μια χαρα γραμμικό είναι. Όλα όσα αναφέρθηκαn να τα έχω οδηγήσει. Μάλιστα το fazer το είχα για 4 χρόνια περίπου. Τελικά όμως ισχύει περισσότερο αυτό που έγραψε ο oldman παραπάνω. Άντε και να σου πούμε εμείς τις διαφορές μεταξύ των μοντέλων που βάζεις, εσύ δεν θα μπορέσεις να τις αξιολογήσεις. Οι περισσότεροι έχουμε εμπειρία πολλών χρόνων και πολλών διαφορετικών μοτοσυκλετών και τις διαφορές που σου λέμε μεταξύ των μοτοσυκλετών που έβαλες, δεν θα τις καταλάβεις. Οτι και να οδηγήσεις απο τα παραπάνω θα σου φανεί πύραυλος, ακόμη και το ασθενικό CBF. Με τα χρόνια θα αρχίσεις να αντιλαμβάνεσαι ποιο στρίβει πιο γρήγορα, ποιο ροπιάζει πιο νωρίς, ποιο είναι πιο άνετο στα ταξίδια.

Και μια που το έγραψα παραπάνω, ας το ξαναγράψω. Ενα τετρακύλινδρο στρητ στα 600 κυβικά με 100 άλογα είναι "πολύ" για κάποιον άπειρο.
Στην θέση σου θα πήγαινα καρφί για καινούριο μηχανάκι από αυτά που έβγαλε η honda με τον 500αρη κινητήρα. Είναι φιλικά στον αρχάριο, έχουν αρκετό και αξιοποιήσιμο γκάζι, είναι σχολεία για να μάθεις να οδηγάς κι έχουν πολύ χαμηλή κατανάλωση. Εναλλακτικά σε κάποιο versys ή transalp700. Άσε τα 100 άλογα για αργότερα.

pipe_smoker
19/07/2013, 14:35
Στην θέση σου θα πήγαινα καρφί για καινούριο μηχανάκι από αυτά που έβγαλε η honda με τον 500αρη κινητήρα.

Σκέφτηκα κι εγώ να το προτείνω.
Αλλά πρώτον θα πάρει τα @@ μου σε μεταπώληση εκτός κι αν το κρατήσει κάποιο σεβαστό χρονικό διάστημα και το δώσει μετά.
Και δεύτερον είναι αρκετά εκτός του μπάτζετ του για καινούρια και μτχ δε νομίσω να βρει.

Στα γκάζια και στην οδήγηση μπορεί να μην έχει εμπειρία. Στο τί του αρέσει στο μάτι όμως έχει όπως έχουμε και όλοι. Γι'αυτό και κρίνω άσκοπο να του προτείνουμε versys, transalp, cbf κλπ ακόμα και αν του "ταιριάζουν" περισσότερο.
Το γούστο είναι γούστο κι ο άνθρωπος γουστάρει γύμνια και το δήλωσε. Τέλος. (περί του ποιό γυμνό είναι καταλληλότερο το συζητάμε)

OldMan
19/07/2013, 14:41
περί του ποιό γυμνό είναι καταλληλότερο το συζητάμε
με το Ηθών και Λεσχών...

SuperSonic
19/07/2013, 14:44
:a10:
σαν κάτοχος μπορώ να σου πω ότι, αν θες ντε και καλά γυμνό, και σου αρέσει η φάτσα του φυσικά, θα στο πρότεινα ασυζητητί, καθώς και στο budget σου είναι, και ABS έχει, γραμμικό κινητήρα έχει, πολύ ευέλικτο είναι, και γενικώς αν την βρίσκεις να βλέπεις το μοτόρι, είναι πολύ καλή επιλογή


Η καλυτερη θα ελεγα,δεν το λεω γιατι μπορει να γινω γραφικος..:p
Απο την αλλη οσο υποκειμενικο και αν ειναι το Hornet ειναι ποιο ωραιο,ειδικα απο το street triple..

AristidisZ
19/07/2013, 14:45
Η καλυτερη θα ελεγα,δεν το λεω γιατι μπορει να γινω γραφικος..:p
Απο την αλλη οσο υποκειμενικο και αν ειναι το Hornet ειναι ποιο ωραιο,ειδικα απο το street triple..

άμα ξηλώσεις τα φανάρια, του κοτσάρεις έναν ωραίο φακό μπροστά τότε μπορεί να μιλάμε για το πιο ωραίο γυμνό μηχανάκι ever :D

kosarmy
19/07/2013, 14:48
Δε θα ήθελα να πάω σε καινούριο γιατί θεωρώ πεταμένα λεφτά την αρχική απαξίωση που τρώνε. Και επίσης δεν έχω το ρευστό να πάω σε καινούριο έτσι και αλλιώς (τι παίρνεις καινούριο με 5 χιλιάρικα εκτός από κάτι 250άρια; )
Βασικά ένα NC 700 θα ήταν ό,τι πρέπει αλλά το κόστος του φεύγει.

Transalp θα πάει άχρηστο αφού χώμα δεν παίζει να μπω ποτέ (δεν είμαι φαν της χωμάτινης διαδρομής), Versys είναι ασφάλτινο αλλά το μπροστινό του φανάρι με ανακατεύει άσχημα.
Γενικά δε με καίει να είναι ταξιδιάρα η μηχανή γιατί δεν πάω σχεδόν ποτέ ταξίδια, εκτός από μπάνιο/καφέ με φίλους στη Χαλκίδα ή μέχρι την Ανάβυσσο. Μεγάλη αδικία απ τη ζωή να μην έχεις ένα εξοχικό γμτ :lol:

Αντικειμενικά μ αρέσουν τα γυμνά αλλά δε θα έλεγα όχι σε ένα ελαφρώς φερινγκάτο στριτάδικο, όπως Bandit/Fazer.
Εμφανισιακά μ αρέσει το Triple αλλά απ'ότι καταλαβαίνω δεν είναι για μένα (ακόμα) :uplate: ..
Θα μου πείτε τώρα, ούτε τα Bandit/Fazer είναι για μένα ακόμα..

Τότε τι;! Σκούτερ για πάντα; :lol:

Giorgos19
19/07/2013, 14:48
Κατά τη γνώμη μου η κατηγορία των γυμνών 600αριών είναι από τα καλύτερα σχολεία. Όλα τα κάνουν, ακόμα και ταξίδια αν η αντοχή σου απέναντι στον αέρα είναι στον μέσο όρο. Από τη στιγμή που έχεις ήδη κάποια εμπειρία οδήγησης δικύκλου, θα έλεγα να μην το φοβηθείς. Δεν είναι δα και τίποτα τέρατα δύναμης ή απόλυτου στησίματος. Όλα θα σου συγχωρήσουν μ@λ@κιούλες.
Αν συνεχίζεις να κοιτάς στο πιο "σπορ" κομμάτι της συγκεκριμένης κατηγορίας, θα σου έλεγα για το τριπλάκι (άμα δεν παινέψουμε το σπίτι μας θα πέσει να μας πλακώσει :p ). Θα σου κάνει όλα τα χατήρια. Είτε αυτά είναι να ρολάρεις με 6η και 60 στο κοντέρ είτε να "λυσομανάς" σε κανένα στροφιλίκι. Το μποτιλιάρισμα δεν του πολυαρέσει και θα σου το δείξει.

Αν έχεις καμιά ερώτηση για το συγκεκριμένο, shoot. Ό,τι και να επιλέξεις πάντως, καλούς δρόμους! :beer:

kosarmy
19/07/2013, 14:53
Κατά τη γνώμη μου η κατηγορία των γυμνών 600αριών είναι από τα καλύτερα σχολεία. Όλα τα κάνουν, ακόμα και ταξίδια αν η αντοχή σου απέναντι στον αέρα είναι στον μέσο όρο. Από τη στιγμή που έχεις ήδη κάποια εμπειρία οδήγησης δικύκλου, θα έλεγα να μην το φοβηθείς. Δεν είναι δα και τίποτα τέρατα δύναμης ή απόλυτου στησίματος. Όλα θα σου συγχωρήσουν μ@λ@κιούλες.
Αν συνεχίζεις να κοιτάς στο πιο "σπορ" κομμάτι της συγκεκριμένης κατηγορίας, θα σου έλεγα για το τριπλάκι (άμα δεν παινέψουμε το σπίτι μας θα πέσει να μας πλακώσει :p ). Θα σου κάνει όλα τα χατήρια. Είτε αυτά είναι να ρολάρεις με 6η και 60 στο κοντέρ είτε να "λυσομανάς" σε κανένα στροφιλίκι. Το μποτιλιάρισμα δεν του πολυαρέσει και θα σου το δείξει.

Αν έχεις καμιά ερώτηση για το συγκεκριμένο, shoot. Ό,τι και να επιλέξεις πάντως, καλούς δρόμους! :beer:

Ότι θα το δείξει πως δεν του αρέσει το μποτιλιάρισμα εννοείς ότι δεν κόβει το τιμόνι; Ανάβει η μηχανή; Πονάει η μέση/κώλος από τη στάση οδήγησης;
Με τον αέρα με ένα καλό μπουφάν/κράνος παλεύεται διαδρομή με 120 όπως σε ένα μέσο γυμνό;
Κραδασμοί κινητήρα; Απότομες αντιδράσεις;

Μιας και σε βρήκα, από έξοδα τι ζητάει; Τα σέρβις και τα λάστιχα σε τι επίπεδα κινούνται σε ετήσια βάση;

Πολλά τα ερωτήματα.

Ευχαριστώ :D

Giorgos19
19/07/2013, 15:00
Ότι θα το δείξει πως δεν του αρέσει το μποτιλιάρισμα εννοείς ότι δεν κόβει το τιμόνι; Ανάβει η μηχανή; Πονάει η μέση/κώλος από τη στάση οδήγησης;
Με τον αέρα με ένα καλό μπουφάν/κράνος παλεύεται διαδρομή με 120;

Μιας και σε βρήκα, από έξοδα τι ζητάει; Τα σέρβις και τα λάστιχα σε τι επίπεδα κινούνται σε ετήσια βάση;

Ευχαριστώ :D

Το τιμόνι δεν θα σε δυσκολέψει ιδιαίτερα πιστεύω. Δεν ξέρω βέβαια και πώς έχεις συνηθίσει να κινείσαι ανάμεσα στην κίνηση. Επιτόπιες μανούβρες πχ, ανάμεσα στα σταματημένα-μποτιλιαρισμένα, δεν μπορείς να τις κάνεις με την μία. Θα σε ανταμείψει όμως με το μικρό του (για την κατηγορία) βάρος.
Σε μποτιλιάρισμα ανάβει... Ειδικά το καλοκαίρι το βεντιλατέρ του θα δουλεύει αρκετά.
Οσον αφορά τη συντήρηση, υπολόγιζε όσα και για ένα ιαπωνικό 600άρι της κατηγορίας. Ίσως και λίγο πιο κάτω λόγω λιγότερων κυλίνδρων. Στα λάστιχα, μία από τα ίδια!

Bradipous
19/07/2013, 15:43
Γιατι δεν κοιταζεις και τα γυμνα με λιγοτερους κυλινδρους (και αλογα);
Αν σου αρεσουν κ ολας νομιζω ειναι οτι πρεπει.
MT-03
xj6
er-6
monster

Lioulios
19/07/2013, 15:48
.... Δεν ξέρω βέβαια και πώς έχεις συνηθίσει να κινείσαι ανάμεσα στην κίνηση. Επιτόπιες μανούβρες πχ, ανάμεσα στα σταματημένα-μποτιλιαρισμένα, δεν μπορείς να τις κάνεις με την μία....
Aυτό ακριβώς ενοούσα όταν έλεγα στο 1ο ποστ πως δεν κόβει το τιμόνι .Κόβει τόσο όσο σε ένα ss !

Εμένα όταν το είχα πάντως που είχα και εμπειρία με μηχανες πιο πριν με δυσκόλεψε να το συνηθίσω .....Σε ανταμήβει βέβαια στην Εθνική που πάει καλύτερα .

Όσο για την συντήρηση ...Και εγώ πιο λίγα έδινα από τα ανοίστηχα 4κίλυνδρα 600άρια .

Eξακολουθώ να πιστεύω πάντως πως δεν είναι κατάλληλο για αρχή .... Μιλάμε για μηχανάκι που ανοίγεις το γκάζι και σηκώνεται σούζα για πλάκα ....

harris_x
19/07/2013, 15:51
Γιατι δεν κοιταζεις και τα γυμνα με λιγοτερους κυλινδρους (και αλογα);
Αν σου αρεσουν κ ολας νομιζω ειναι οτι πρεπει.
MT-03
xj6
er-6
monster
εκεί που έλεγα να σε αντιπαθήσω, σε συμπάθησα στην τελευταία γραμμή του post σου :beer:


[...]

Ή 675 ή monster.
Κανένα δεν έχει ΑΒS αλλά δεν είναι απαραίτητο.

ΤΕΛΟΣ.




α, με σωστό εξοπλισμό και σύνεση στον δεξί καρπό όλα θα πάνε μια χαρά.

harris_x
19/07/2013, 15:53
Μιλάμε για μηχανάκι που ανοίγεις το γκάζι και σηκώνεται σούζα για πλάκα ....είπαμε δικέ μου να υπερβάλουμε που και που, εσυ το παράκανες...

OldMan
19/07/2013, 15:53
ή monster.
Ειδικά το 1000αρι με το φαρδύριγο τεπόζιτο...:smokin:

McGyver
19/07/2013, 16:01
Για σωματότυπο που ρώτησε πιο πριν ο stynikop είμαι ψιλομεγαλόσωμος, γύρω στο 1.90 και 85-90 κιλά.

New data...

...processing...

...data processed.

Μπορεί να σ' αρέσουν τα γυμνά, αλλά με το μπόι σου δε θα σε βολέψουν και παίζει να ξενερώσεις.
Κοίτα σε on off.

Sapadak
19/07/2013, 16:02
Μπορεί να σ' αρέσουν τα γυμνά, αλλά με το μπόι σου δε θα σε βολέψουν και παίζει να ξενερώσεις.
Κοίτα σε on off.

TA 700 μιας και δε γουσταρεις το χωμα

Giorgos19
19/07/2013, 16:03
Μιλάμε για μηχανάκι που ανοίγεις το γκάζι και σηκώνεται σούζα για πλάκα ....

Δεν ξέρω ρε μαν, ίσως να το έχω συνηθίσει πλέον εγώ, αλλά χωρίς να το θέλω δεν σηκώνεται! Εντάξει 100 άλογα μηχανάκι είναι, ελαφρύ είναι, μία προσοχή την θέλει. Άμα του τα σκάσεις τέρμα απο 1η θα αγναντεύεις τον ουρανό.

Όπως και να έχει kosarmy, ο κυριότερος λόγος για να το πάρεις είναι ο ήχος του. Εγώ, 4 χρόνια μετά, ακόμα με πιάνω σταματημένο στα φανάρια να σκάω ξερόγκαζα και να χαμογελάω μέσα απ'το κράνος. :)

SuperSonic
19/07/2013, 16:07
Επειδη φτασαμε στην 6η σελιδα και αρχιζει και κουραζει,με το 5χιλιαρο που εχει ο φιλος και με βαση το μποι του ας παρει
ενα TDM που ειναι Η ΜΗΧΑΝΗ και απο τις ποιο ευκολοδηγητες και θα του αρεσει που ειναι και μισογυμνη.

Πιστευω οτι τον καλυψαμε σε ολα.

AristidisZ
19/07/2013, 16:08
Επειδη φτασαμε στην 6η σελιδα και αρχιζει και κουραζει,με το 5χιλιαρο που εχει ο φιλος και με βαση το μποι του ας παρει
ενα TDM που ειναι Η ΜΗΧΑΝΗ και απο τις ποιο ευκολοδηγητες και θα του αρεσει που ειναι και μισογυμνη.

Πιστευω οτι τον καλυψαμε σε ολα.
Και είπα να μη το γράψω, αλλά με πρόκαμες :bawl:

TERMINATOR
19/07/2013, 16:24
Γυμνο 600 αρι = τελική 140 (πανω απο αυτη την ταχυτητα ο αερας σε συνουσιάζει) , καίει όσο ένα αυτοκινητο 1400 cc, service 60 € (το απλο για τα λαδια)
και για την χρήση που το θες ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ.
Γιά την κ@υλα σου και όταν θες να ξεθολώσεις (μια φορα στο τοσο) ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΝΕΙ.....

Αξίζει όμως????

AristidisZ
19/07/2013, 16:25
Γυμνο 600 αρι = τελική 140 (πανω απο αυτη την ταχυτητα ο αερας σε συνουσιάζει) , καίει όσο ένα αυτοκινητο 1400 cc, service 60 € (το απλο για τα λαδια)
και για την χρήση που το θες ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ.
Γιά την κ@υλα σου και όταν θες να ξεθολώσεις (μια φορα στο τοσο) ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΝΕΙ.....

Αξίζει όμως????

:beer:
σωστότατος

kosarmy
19/07/2013, 16:45
Ρε παιδιά 900άρι με ροπή μπουλντόζας για πρώτη μηχανή; Μη τραβήξω το γκάζι για να προσπεράσω και διακτινιστώ στο φεγγάρι :lol:

Για κανένα Bandit τη βλέπω τη δουλειά. Απ τη στιγμή που θέλω καθημερινή μετακίνηση και όχι απλά για να κάνω τη κ@βλα μου ίαως τα βρω σκούρα με το γυμνό.
Το Bandit είναι και μεγάλο σε μέγεθος για να με "χωράει" καλά και φτηνό και δεν είναι και απ τα πιο γρήγορα.

Αν και ένας συνάδελφος έρχεται καθημερινά με Hornet και είναι το μοναδικό του μέσο μετακίνησης, δε ξέρω πόσο χαρτνκορ είναι ο τύπος :D

AristidisZ
19/07/2013, 16:46
Αν και ένας συνάδελφος έρχεται καθημερινά με Hornet και είναι το μοναδικό του μέσο μετακίνησης, δε ξέρω πόσο χαρτνκορ είναι ο τύπος :D

και εγώ έτσι είμαι αλλά ρώτα να σου πουν τι hardcore μηχανόβιος είμαι :bawl:

petros1972
19/07/2013, 17:09
honda cbf 600 ή fazer κατ΄εμε

alexxxcbr
19/07/2013, 17:26
Φιλε μου παρε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο.Δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο αυτα τα μοτο για να τρομαξεις.
Οπως σου ειπαν και τα αλλα παιδια αν εχεις συνεση θα εισαι μια χαρα.

:wave2:

spyrval
19/07/2013, 17:34
Δε θα ήθελα να πάω σε καινούριο γιατί θεωρώ πεταμένα λεφτά την αρχική απαξίωση που τρώνε. Και επίσης δεν έχω το ρευστό να πάω σε καινούριο έτσι και αλλιώς (τι παίρνεις καινούριο με 5 χιλιάρικα εκτός από κάτι 250άρια; )
Βασικά ένα NC 700 θα ήταν ό,τι πρέπει αλλά το κόστος του φεύγει.

Transalp θα πάει άχρηστο αφού χώμα δεν παίζει να μπω ποτέ (δεν είμαι φαν της χωμάτινης διαδρομής), Versys είναι ασφάλτινο αλλά το μπροστινό του φανάρι με ανακατεύει άσχημα.
Γενικά δε με καίει να είναι ταξιδιάρα η μηχανή γιατί δεν πάω σχεδόν ποτέ ταξίδια, εκτός από μπάνιο/καφέ με φίλους στη Χαλκίδα ή μέχρι την Ανάβυσσο. Μεγάλη αδικία απ τη ζωή να μην έχεις ένα εξοχικό γμτ :lol:

Αντικειμενικά μ αρέσουν τα γυμνά αλλά δε θα έλεγα όχι σε ένα ελαφρώς φερινγκάτο στριτάδικο, όπως Bandit/Fazer.
Εμφανισιακά μ αρέσει το Triple αλλά απ'ότι καταλαβαίνω δεν είναι για μένα (ακόμα) :uplate: ..
Θα μου πείτε τώρα, ούτε τα Bandit/Fazer είναι για μένα ακόμα..

Τότε τι;! Σκούτερ για πάντα; :lol:

Κάνω την ίδια διαδρομή με σένα καθημερινά (Πικέρμι-Σεπόλια). Να σου πω ότι τα on-off ακόμα και να μην πας χώμα έχουν το πλεονέκτημα ότι δεν τσακίζεις τη μέση σου στις χαράδρες των ελληνικών δρόμων, ανεβαίνεις για πλάκα πεζοδρόμια κλπ. Τη διαδρομή τα 2 τελευταία χρόνια την κάνω με BMW GS 650. Σε νόμιμες ταχύτητες καίει κάτω από 4 λτ/100 χλμ (αλήθεια!), έχει ABS και η δύναμή του θα σε τρομάξει μόνο αν είσαι υπερήλικας που οδηγούσε τα τελευταία 60 χρόνια 2CV. Από ζημιές 0. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα όμως, μια γνώμη λέω. Άλλωστε και εγώ που έχω οδηγήσει μηχανές με πολλά περισσότερα άλογα τη βαριέμαι πλέον και ετοιμάζομαι να την κάνω τη μ@λ@κία...
Πάρε Triple:bawl:

stynikop
19/07/2013, 17:45
Γυμνο 600 αρι = τελική 140 (πανω απο αυτη την ταχυτητα ο αερας σε συνουσιάζει) , καίει όσο ένα αυτοκινητο 1400 cc, service 60 € (το απλο για τα λαδια)
και για την χρήση που το θες ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ.
Γιά την κ@υλα σου και όταν θες να ξεθολώσεις (μια φορα στο τοσο) ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΝΕΙ.....

Αξίζει όμως????


New data...

...processing...

...data processed.

Μπορεί να σ' αρέσουν τα γυμνά, αλλά με το μπόι σου δε θα σε βολέψουν και παίζει να ξενερώσεις.
Κοίτα σε on off.

+1300

Σκέψου καλά γιατί το αν σου ταιριάζει στη χρήση που θα κάνεις και στο πώς θα βολεύεσαι επάνω, δεν έχει σχέση με το τι μηχανάκια σου αρέσει να βλέπεις ή τι νομίζεις πως σου πάει.

Είσαι και μεγάλο παιδί βλέπεις...
Κατά τα άλλα, αν είσαι τόσο αποφασισμένος, δε θα είσαι και ο πρώτος που θα μάθει σε μεγάλη μηχανή. Αλλά 100 άλογα σε άπειρο χέρι είναι πολλά για όταν θα πεις να ανοίξεις να δεις τι κάνει και δεν έχεις όμως την (μ)πείρα να τη συμαζέψεις πριν τη στροφή που ήρθε πιο γρήγορα!!

Επιπλέον, υπολόγισε πως μαθαίνοντας σε μια μηχανή υπάρχει πάντα το ρίσκο να τις προκαλέσεις και κάποιες φθορές λόγω απειρίας (να σου πέσει από το σταντ, να τη γδάρεις κάπου κτλ), από αυτή την άποψη πρότεινα μεταχειρισμένο για να μη σε πολυανησυχεί.

Bradipous
19/07/2013, 18:20
Μην το παιδευετε, πειτε το, αφου εκει θα καταληξει και θα κλειδωσει το νημα.
Vstrom
:tooth:

kosarmy
20/07/2013, 15:25
Σε V-Strom εγώ δεν καταλήγω για κανένα λόγο!

Είχα μια συζήτηση (μετα μπύρας όπως επιβάλλεται) με φίλους και έπεσε μια πρόταση που μ άρεσε.
Να πάρω ένα μηχανάκι όχι παλιό-χάρβαλο αλλά ούτε και στα μάξιμουμ χρήματα που διαθέτω, για να μάθω πάνω του χωρίς να κλάψω κι όλας αν θα χαλάσει κάτι - δεδομένης της πιθανότητας να μου πέσει-σπάσει-χτυπήσει κλπ.
Επίσης να μη χάσω έτσι πολλά χρήματα αν το πουλήσω 1-2 χρόνια μετά.

Για παράδειγμα υπάρχουν ένα σωρό Fazer (που είναι και σχετικά ελαφρύ) του 2004-2005-2006 με 50.000χλμ σε πολύ καλή κατάσταση με 2.500 ευρώ

Μένουν έτσι και λεφτά για πράγματα που πιθανώς θα χρειαστεί ένα μεταχειρισμένο με το καλημέρα (λάστιχα - αλυσίδα - λάδια στα καλάμια) και για επισκευές σε περίπτωση πτώσης, και μπάτζετ για μελλοντικό καλό μηχανάκι όταν και αν κρίνω ότι αξίζει (οδηγικά, για τις ικανότητές μου) να πάρω.

Αρκεί να μην είναι εντελώς ρημάδι το μηχανάκι βέβαια και ζητάει πράγματα συνέχεια.

Ακούω γνώμες.

Drake Ramore
20/07/2013, 15:28
Σε V-Strom εγώ δεν καταλήγω για κανένα λόγο!

Είχα μια συζήτηση (μετα μπύρας όπως επιβάλλεται) με φίλους και έπεσε μια πρόταση που μ άρεσε.
Να πάρω ένα μηχανάκι όχι παλιό-χάρβαλο αλλά ούτε και στα μάξιμουμ χρήματα που διαθέτω, για να μάθω πάνω του χωρίς να κλάψω κι όλας αν θα χαλάσει κάτι - δεδομένης της πιθανότητας να μου πέσει-σπάσει-χτυπήσει κλπ.
Επίσης να μη χάσω έτσι πολλά χρήματα αν το πουλήσω 1-2 χρόνια μετά.

Για παράδειγμα υπάρχουν ένα σωρό Fazer (που είναι και σχετικά ελαφρύ) του 2004-2005-2006 με 50.000χλμ σε πολύ καλή κατάσταση με 2.500 ευρώ

Μένουν έτσι και λεφτά για πράγματα που πιθανώς θα χρειαστεί ένα μεταχειρισμένο με το καλημέρα (λάστιχα - αλυσίδα - λάδια στα καλάμια) και για επισκευές σε περίπτωση πτώσης, και μπάτζετ για μελλοντικό καλό μηχανάκι όταν και αν κρίνω ότι αξίζει (οδηγικά, για τις ικανότητές μου) να πάρω.

Αρκεί να μην είναι εντελώς ρημάδι το μηχανάκι βέβαια και ζητάει πράγματα συνέχεια.

Ακούω γνώμες.

Πολύ καλή σκέψη και καλό και το παράδειγμα με το fazer.

AristidisZ
20/07/2013, 15:29
+1 :)

kosarmy
20/07/2013, 19:03
Το είχε γράψει και ο devil's animal αλλά πάνω στην κουβέντα χθες ψήθηκα πολύ


fazer 600 το καρμπυρατερατο με fairing...
τα πρωτα μοντελα τα δινουν τσαμπα 1500€..παιρνεις καποιο με 2-2,5 χιλιαρικα π.χ. αυτο (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3906571/)για να μην χρειαστει πολλα μαζεματα και δινεις και αλλο ενα πεντακοσαρικο σε σερβις και μαζεματα..παμε στα 3χιλ. το κρατας οσο γουσταρεις και το πουλας πανω κατω στην ιδια τιμη μετα απο Χ χρονια διοτι δεν θα πανε κατω απο καποιο ψυχολογικο οριο...και παιρνεις οτι γουσταρεις...

ωριαο μηχανακι, αξιοπιστο, τιμιο με γκαζι αρκετο για την απειρια σου και το πηγμενο (θελω να πιστευω) μυαλο σου με fairing που δεν θα σε ταλαιπωρησει αν θες να πας και πιο μακρυα απο την Χαλκιδα...

καλες αγορες και :welcome:

Οκ αντί για μοντέλο 2003 με 2.100 μπορεί να πάρω κάποιο στο ψυχολογικό όριο των 2.900 και να είναι του 2005 πχ

harris_x
21/07/2013, 08:26
Όπως και να έχει kosarmy, ο κυριότερος λόγος για να το πάρεις είναι ο ήχος του. Εγώ, 4 χρόνια μετά, ακόμα με πιάνω σταματημένο στα φανάρια να σκάω ξερόγκαζα και να χαμογελάω μέσα απ'το κράνος. :)ξέχασες τα απίστευτα φρένα, το ότι στρίβει με τη σκέψη, τον ροπάτο κινητίρα, κλπκλπ... :winka:

Γενικώς στην κατηγορία των γυμνών, δεν υπάρχει κάποιο καλύτερο.


honda cbf 600 ή fazer κατ΄εμε
απο το bandit πολύ καλύτερα.

Φιλε μου παρε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο.Δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο αυτα τα μοτο για να τρομαξεις.
Οπως σου ειπαν και τα αλλα παιδια αν εχεις συνεση θα εισαι μια χαρα.

:wave2:τα λέω κι εγώ αλλά δε μ'ακούνε....

devil's animal
21/07/2013, 11:03
Το είχε γράψει και ο devil's animal αλλά πάνω στην κουβέντα χθες ψήθηκα πολύ



Οκ αντί για μοντέλο 2003 με 2.100 μπορεί να πάρω κάποιο στο ψυχολογικό όριο των 2.900 και να είναι του 2005 πχ

να εχεις υπ'οψιν σου οτι η τιμη αν λεει π.χ. 3000€ στην αγγελια με παζαρια του το κατεβαζεις ανετα ενα 500αρι κατω...με δεδομενη την τρεχουσα οικονομικη κατασταση που εχουμε και φυσικα απολυτου μετρητοις...
αν ψαχτεις, δε, λιγο και με την ηλικια της αγγελιας και δεις οτι ο τυπος το πουλαει 5-6 μηνες και δεν το εχει δωσει ακομα (που σημαινει απογοητευση απο την μερια του) μπορει να πεσει και 800-900€ κατω...

δυστυχως ή ευτυχως η αγορα ευνοει αυτους που αγοραζουν και οχι αυτους που πουλανε...και γι'αυτο μπορεις να βρεις πραγματικες ευκαιριες με πολυ λιγα λεφτα...

σιγουρα οταν πας να δεις τις "καλλονες" θα πας με καποιον που εχει μηχανη και ξερει και 5-10 πραγματα και πριν την παρεις, θα την πας σε μαστορα που εμπιστευεσαι να σου πει τι ακριβως θελει και ποσο θα κοστισει, ουτως ωστε να παζαρεψεις και την τιμη αναλογως...:winka:


με το καλο...
:beer::beer:

ZauZ
22/07/2013, 08:08
Εγώ μία συμβουλή μόνο θα σου δώσω.

Ότι και αν τελικά πάρεις, φρόντισε να έχει ABS.

Χρειάζεται και ας λένε κάποιοι ότι είναι περιττό. Είναι ένα σύστημα ασφαλείας το οποίο πραγματικά μπορεί να σου σώσει τη ζωή.

Αν στα αυτοκίνητα είναι 10 φορές χρήσιμο, στη μηχανή είναι 100 κατά τη γνώμη μου.

Προσωπικά θα έκανα παραχωρήσεις στο τι θα αγόραζα εάν βιαζόμουν μόνο και μόνο για να πάρω μηχανάκι με ABS.

Πρώτα η ασφάλεια και μετά όλα τα άλλα.

kosarmy
24/07/2013, 19:31
Εγώ μία συμβουλή μόνο θα σου δώσω.

Ότι και αν τελικά πάρεις, φρόντισε να έχει ABS.

Χρειάζεται και ας λένε κάποιοι ότι είναι περιττό. Είναι ένα σύστημα ασφαλείας το οποίο πραγματικά μπορεί να σου σώσει τη ζωή.

Αν στα αυτοκίνητα είναι 10 φορές χρήσιμο, στη μηχανή είναι 100 κατά τη γνώμη μου.

Προσωπικά θα έκανα παραχωρήσεις στο τι θα αγόραζα εάν βιαζόμουν μόνο και μόνο για να πάρω μηχανάκι με ABS.

Πρώτα η ασφάλεια και μετά όλα τα άλλα.


Έχεις ένα δίκιο. Δυστυχώς για να το κάνω αυτό βέβαια , δεν συμβαδίζει με αυτό που έγραψα παραπάνω να πάρω ένα φτηνό Fazer του 2005 κάτω απ τα 3 χιλιάρικα για να το κρατήσω 1-2 χρόνια να μάθω.
Για Fazer με ABS θέλω σαφώς πάνω από 3000

Μάλλον βλέπω να δίνω εκεί κάπου στα 3.700 για κανένα καλό Fazer με ABS του 08-09 και να το κρατήσω για πάνω από 2ετία.

ilikeyourbike
25/07/2013, 19:34
Ειμαστε κατα καποιο τροπο παρομοιες περιπτωσεις... εγω οδηγουσα για χρονια ενα 250αρι 15 ετων και προσφατα (28 και εγω) εκανα το βημα προς τα πανω με μια 600αρα supersport. Το κενο ειναι τεραστιο... ειναι σαν να οδηγεις πρωτη φορα.

Αν εχεις σκοπο να το ψαξεις και λιγο οδηγικα οπως εγω μπαινεις σε περιεργα μονοπατια... αυτες οι μηχανες μαζευουν χλμ για πλακα και ειναι αποτομες στις αντιδρασεις τους.

Αν παλι εχεις σκοπο να πηγαινεις απλα βολτες και να κανεις τη δουλεια σου αλλα με τη μαγεια μιας αληθινης μηχανης τοτε πιστευω δεν υπαρχει και ιδιαιτερος λογος ανησυχίας. Προσωπικα απο οσες ανεφερες η street triple ειναι ενα ονειρο...

kosarmy
25/07/2013, 20:56
Ειμαστε κατα καποιο τροπο παρομοιες περιπτωσεις... εγω οδηγουσα για χρονια ενα 250αρι 15 ετων και προσφατα (28 και εγω) εκανα το βημα προς τα πανω με μια 600αρα supersport. Το κενο ειναι τεραστιο... ειναι σαν να οδηγεις πρωτη φορα.

Αν εχεις σκοπο να το ψαξεις και λιγο οδηγικα οπως εγω μπαινεις σε περιεργα μονοπατια... αυτες οι μηχανες μαζευουν χλμ για πλακα και ειναι αποτομες στις αντιδρασεις τους.

Αν παλι εχεις σκοπο να πηγαινεις απλα βολτες και να κανεις τη δουλεια σου αλλα με τη μαγεια μιας αληθινης μηχανης τοτε πιστευω δεν υπαρχει και ιδιαιτερος λογος ανησυχίας. Προσωπικα απο οσες ανεφερες η street triple ειναι ενα ονειρο...

Εσύ τα κατάφερες καλά με τη μετάβαση σε supersport;

Προσωπικά, μιας και πήγα και είδα σήμερα μερικά μηχανάκια , Fazer και CBF600 , μου φάνηκαν μεγάλα και βαριά σε σχέση με το τι έχω συνηθίσει (150cc σκουτεράκι). Σίγουρα η μετάβαση θα απαιτεί χρόνο και προσπάθεια για να συνηθίσω.
Αφού κάποια στιγμή σκέφτηκα να πάρω απλά ένα πιο μεγάλο σκούτερ 300άρι ή 500άρι, έτσι όπως τα είδα τα πράγματα. Με φοβίζει τελικά το μεγάλο δίκυκλο. Ωστόσο λέω να το παλέψω! :D
Πάντως ο μαγαζάτορας (γνωστός μου) είπε να κοιτάξω καλύτερα σε cbf600 που είναι πιο ήπιο και φιλικό, δεν έχει τα ξεσπάσματα του Fazer και έχει πιο αργές αντιδράσεις συνολικά.

Για street triple και άλλα όνειρα, ούτε λόγος προς το παρόν.. παραείμαι κουλάδι για κάτι τέτοιο αυτή τη στιγμή :(

ilikeyourbike
25/07/2013, 22:20
Θα σου απαντησω ειλικρινα... εγω, 3 μηνες μετα την αγορα, ακομα "μπουσουλαω".

Αλλα ειλικρινα 600αρα supersport η δυνατη γυμνη απο το 0 οπως στη περιπτωση μας ειναι κατα τη γνωμη μου μια δυσκολη περιπετεια. Αν σε τρωει ο κωλος σου θα πρεπει να του δωσεις αρκετο χρονο και πολυ φαια ουσια και στο μελλον θα δικαιωθεις οταν πια αρχιζεις να μαθαινεις... Κατα τη γνωμη μου ομως α ξ ι ζ ε ι ολο αυτο και εγω θα το παλεψω οσο μπορω. Δεν τα παραταω.

Εχω την εντυπωση οτι σε μπερδευω λιγακι μιας και εγω ειμαι αποφασισμενος και ξερω τι θελω. Θα σου προτεινα οντως να ξεκινησεις απο κατι προσγειωμενο και αν το αγαπησεις το αθλημα πας και παραπερα.

kosarmy
29/07/2013, 20:11
Έχω αρχίσει να σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω ένα Ninja 250. Έχει τα διπλά άλογα από το σκούτερ μου (άρα είναι υπεραρκετό σε γκάζι) και είναι ελαφρύ ώστε να αποτελέσει το μεταβατικό στάδιο χωρίς δράματα.
Δεν ξέρω αν θα χωράω πάνω του με σχεδόν 1.90 ύψος όμως και δεν έχω κανένα γνωστό να καβαλήσω κάποιο, ούτε έχω το πετύχει σε μαγαζί μέχρι τώρα.

Μεγάλο downgrade σε σχέση με αυτά που έχουμε συζητήσει μέχρι τώρα, αλλά τουλάχιστον ξέρεις ότι δε θα πέσεις λόγω γκαζιού ή βάρους, παρά μόνο από μ@λ@κία χειρισμό..

teo_g7
29/07/2013, 23:05
Καλά σοβαρολογείς?30 χρονων μαντράχαλος κια 2 μέτρα και φοβάσαι το τρομερό βάρος των 200 κιλών?Κοιτα αμα δεν το χεις με τα μηχανάκια είναι άλλο (κατι που δε νομίζω να ισχύει γιατί κυκλοφορείς καθε μέρα με το σκούτερ) αλλά το να φοβάσαι το βάρος η το γκάζι δεν το δέχομαι.
Εγω στα 22 και με μοναδικη εμπειρια λιγων μηνων με Supra 100 καβάλησα GS1200 απροβληματιστα και μετά πήρα Bandit θεόβαρο και έκανα 15,000 στους 9 μήνες που το κράτησα.Οπότε μην κωλώνεις πουθενά,πάρε το μηχανάκι που γουστάρεις και καλές βόλτες!!!