PDA

View Full Version : διαρροή ψυκτικού και σφίξιμο κολλάρου



spyrakos35
19/07/2013, 13:15
το λεπόν....

παρατήρησα μικροδιαρροή ψυκτικού υγρου από κάποιο κολλάρο....

σε πρώτη φάση, σφίγγουμε το κολλάρο και αν συνεχίσει η διαρροή, κοιτάμε για τυχόν χαλασμένο σωληνάκι κλπ κλπ


η απορία μου είναι η εξής

το κολλάρο σου δίνει την επιλογή να το σφίξεις είτε με κατσαβίδι είτε με καρυδάκι....

με τι σφίγγουμε και μέχρι ποιο σημείο για να μην το κάνουμε χειρότερα???

:confused:

OldMan
19/07/2013, 13:33
Αν το σημείο που θέλεις να σφίξεις δεν έχει μέσα υγρό μόνιμα, λάσκαρε το κολάρο και βγάλτο να δεις τι παίζει από κάτω...
(πολλές φορές τα σωληνάκια είναι ΟΚ αλλά έχουν σκάσει τα "τσουτσούνια"...)

Αν δεν είσαι σίγουρος αν έχει μέσα υγρό, λασκάρισε σιγα σιγα και δες αν δακρύζει έντονα...

Ή με κατσαβίδι γερά (αρκεί να έχει normal λαβή το κατσαβίδι και ΟΧΙ μακρύ σώμα) ή με καρυδάκι (12γωνο αν έχεις..) και την μικρότερη καστανια για το αντίστοιχο "καρέ" ...

spyrakos35
19/07/2013, 13:45
λάσκαρε το κολάρο και βγάλτο να δεις τι παίζει από κάτω...

το κακό είναι οτι εκεί που είναι θα πρέπει να λύσω το μισό φουζουρού....

πρέπει να είναι ή το 8 ή το 9 ή η ένωση αυτών στην σελίδα 6-7 εδώ (http://www.fjr.gr/wp-content/fjr1300_Service_Manual_2009.pdf)



Αν δεν είσαι σίγουρος αν έχει μέσα υγρό, λασκάρισε σιγα σιγα και δες αν δακρύζει έντονα...


είμαι σχεδόν σίγουρος οτι δεν έχει υγρό αλλά καλού κακού θα ξεκινήσω έτσι



Ή με κατσαβίδι γερά (αρκεί να έχει normal λαβή το κατσαβίδι και ΟΧΙ μακρύ σώμα)

μετά λέω (για να μην το τραυματίσω) να δοκιμάσω με κατσαβίδι "γερά"

OldMan
19/07/2013, 13:50
Το πρόβλημα στο "γερά" με το κατσαβίδι είναι ότι πρέπει να βάζεις κόντρα για να μην στρίιψει το κολάρο και δεν ξέρω αν χωράει χέρι από πίσω...
(παρακαλώ όπως μην παρεξηγηθεί η τελευταία φράση, "νταξ' ...??)

spyrakos35
19/07/2013, 14:36
Το πρόβλημα στο "γερά" με το κατσαβίδι είναι ότι πρέπει να βάζεις κόντρα για να μην στρίιψει το κολάρο και δεν ξέρω αν χωράει χέρι από πίσω...
(παρακαλώ όπως μην παρεξηγηθεί η τελευταία φράση, "νταξ' ...??)

θα το τσεκάρω.... ευχαριστώ

:beer:

McGyver
19/07/2013, 15:04
Μεταφέρω, με κάθε επιφύλαξη, κάτι που μου είχε πει ο Χρήστος (Πίσσαρης) όταν είχα δει τη διαρροή στο δικό μου, πριν βρω τι τελικά έφταιγε (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135774&p=2331135&viewfull=1#post2331135).

Βγάλε το κολάρο και καθάρισέ τόσο την άκρη του εσωτερικά όσο και εκεί που κουμπώνει με ένα ψιλό ντουκόχαρτο, μπας και έχει μαζέψει μάκα και βρίσκει δίοδο το ψυκτικό.

Grafton 505
26/07/2013, 15:02
μέχρι ποιο σημείο για να μην το κάνουμε χειρότερα???

Από το service manual του CBF. Ελπίζω να βοηθάει.

296243

Άσχετο : Δεν ήξερα ότι οι ταχύτητες στο FJR είναι στη σειρά και όχι '' η 1η κάτω και οι άλλες επάνω''. Τι μαθαίνει κανείς !!!:)

notakos600
26/07/2013, 15:47
Άσχετο : Δεν ήξερα ότι οι ταχύτητες στο FJR είναι στη σειρά και όχι '' η 1η κάτω και οι άλλες επάνω''. Τι μαθαίνει κανείς !!!:)

Τουριστάδικα μοτόρια.

spyrakos35
26/07/2013, 16:20
Σορρυ αλλα ειναι οπως τα ξερετε.....

Αυτο που διαβασατε ειναι του 2009 (εμενα ειναι του 2008) και μαλλον ειναι το ημιαυτοματο......

Antwnis
26/07/2013, 21:22
Σπύρο, τι έκανες τελικά; Τη γιατρεψες τη διαροη?
:beer:

sotpag
27/07/2013, 22:33
Το πρόβλημα στο "γερά" με το κατσαβίδι είναι ότι πρέπει να βάζεις κόντρα για να μην στρίιψει το κολάρο και δεν ξέρω αν χωράει χέρι από πίσω...
(παρακαλώ όπως μην παρεξηγηθεί η τελευταία φράση, "νταξ' ...??)




χωρίς να παρεξηγηθεί η τελευταία φράση , αν δεν χωράει το χέρι βάζεις δάκτυλο !!!

spyrakos35
28/07/2013, 22:57
Σπύρο, τι έκανες τελικά; Τη γιατρεψες τη διαροη?
:beer:

θα πάει αύριο μάστορα γιατι θέλω να κατέβει το τεπόζιτο να γίνει έλεγχος και στις απο κάτω του σωληνώσεις..... είμαι ψείρας το είπαμε.....

οχι οτι δεν μπορώ, αλλά με την νεαρά στο σπίτι, με το ζόρι προλαβαίνουμε και να πάμε τουαλέτα...... :cry:

spyrakos35
28/07/2013, 22:58
χωρίς να παρεξηγηθεί η τελευταία φράση , αν δεν χωράει το χέρι βάζεις δάκτυλο !!!

μα είναι γνωστό, χωρίς δάκτυλο μάστορας δεν γίνεσαι.....

spyrakos35
29/07/2013, 13:04
θα πάει αύριο μάστορα γιατι θέλω να κατέβει το τεπόζιτο να γίνει έλεγχος και στις απο κάτω του σωληνώσεις..... είμαι ψείρας το είπαμε.....


και το οποίο είναι καπάκι του θερμοστάτη γτπ μου.....

:mad: