PDA

View Full Version : Πιστευετε οτι....



dela
25/02/2004, 10:27
ενας αναβατης μοτοσικλετας ο οποιος
κανει σουζες ,εντο και τα ρεστα ειναι και
καλυτερος αναβατης απο αυτον που δεν κανει;

Προσωπικα δεν πιστευω κατι τετοιο.

Το σχολιαζω και το φερνω στο προσκηνιο
γιατι βλεπω πολλους βλακες οι οποιοι θεωρουν
τους εαυτους τους αναβατες επειδη κανουν ταρζανιες τετοιου ειδους.

Αναβατης ειναι αυτος που μπορει και
ξερει να οδηγη με ασφαλεια στον δρομο ;

Αναβατης ειναι αυτος ο οποιος στην κατηγορια που εχει διαλεξει και
υπηρετει πχ street μπορει και κινητε με χαρακτιριστικη ανεση
οδηγη με τον σωστο τροπο οταν βρισκετε στον φυσικο χωρο ( πιστα) χωρις να προκαλει και
να τρομοκρατει τους αλλους;

Αναβατης ειναι και τα δυο;

Αναβατης και μηχανοβιος ειναι ταυτοσιμες ενοιες;

bikersonly
25/02/2004, 10:57
Το να κάνεις σούζες και λοιπές ταρζανιές δεν σημαίνει πάντα ότι ξέρεις και να οδηγάς.Οι περισσότεροι που κάνουν τις ταρζανιές το κάνουν για εφέ για να δειχτούν και για τίποτα άλλο.
Για να μάθει κάποιος τις ταρζανιές μπορεί να πάει σε μια αλάνα όλη μέρα και να προσπαθεί.Ε κάποια στιγμή θα τις μάθει αν αυτό έχει βάλει σκοπό.
Και βλέπεις πολλούς από αυτούς και δεν ξέρουν τα στοιχειώδη από οδήγηση στον δρόμο, στροφιλίκια κτλ κτλ

Η λογική τουλάχιστον η δική μου λέει ότι πρώτα πρέπει να μάθω να οδηγώ σωστά και με ασφάλεια, μετά να ψάξω και να μάθω την μοτό μου και τα όρια της και έτσι μαθαίνω και τα δικά μου όρια και αφού τα έχω μάθει όλα αυτά=εμπειρία τότε προχωράω εφόσον θέλω σε ταρζανιές.Και τα παραπάνω βήματα αργά και σταθερά, με υπομονή!Και σιγά σιγά έρχονται όλα από μόνα τους!Σημασία πάντα για μένα είναι να κάνεις μια ταρζανιά αλλά να ξέρεις τι κάνεις.Όχι απλά άιντε να κάνω σούζα να με θαυμάσουν και δεν γαμιέ!Ή άντε να κάνω endo και να μην ξέρω να μπω σωστά σε μια στροφή ή να κινούμαι σαν τον μαλάκα στον δρόμο!
Δυστυχώς επικρατεί η άποψη ότι όποιος κάνει ταρζανιές είναι και πιλότος.Καμία σχέση!
Μάθε την μοτό σου,μάθε τον εαυτό σου, μάθε να οδηγάς,ασχολείσου και θα σου βγουν και οι ταρζανιές!

Πάνω από όλα να αισθανόμαστε άνετα για αυτό που κάνουμε και να μην πιέζουμε τον εαυτό μας να το κάνουμε απλά για να φανούμε! :winka:
Τώρα όσον αφορά το αναβάτης και μηχανόβιος (προτιμώ το μοτοσυκλετιστής από το μηχανόβιος) τεσπα ο αναβάτης με τον μοτοσυκλετιστή έχει τεράστια διαφορά.
Ο αναβάτης συνήθως να είναι κάποιος που απλά επιλέγει τους 2 τροχούς για εύκολη μετακίνηση και μόνο ενώ μοτοσυκλετιστής είναι αυτός που καταρχήν αγαπάει τους 2 τροχούς και όλο το σκηνικό, ενδιαφέρετε να μάθει και ψάχνετε πως θα γίνει καλύτερος οδηγός και γενικά ασχολείται με τους 2 τροχούς και δεν κάνει απλά την δουλειά του όπως ένας αναβάτης.Δένεται με την μοτό του και αφιερώνει ώρες γύρω από αυτήν.Οδηγάει και απολαμβάνει! :winka:

dela
25/02/2004, 10:57
Δηλ εαν φερουμε εναν σουζακια ο οποιος θα βγαζει ευκολα με σουζα την
ευθεια των Σερρων εισαι σιγουρος οτι ειναι σιγουρα καλυτερος απο αυτον
που δεν κανει καθολου σουζα;

Δεν νομιζω;

dela
25/02/2004, 11:15
εκτος απο τον ορισμο που δινεις αναμεσα σε αναβατη και μοτοσυκλετιστης!!!!

Νομιζω και οι δυο αγαπουν τις μοτοσυκλετες για διαφορετικους λογους ο
καθενας.Νομιζω οτι μοτοσυκλετιστες ειμαστε εμεις ειναι ολοι
αυτοι που βλεπεις στον δρομο τοτ ΣΚ κτλ.Απλα οι αναβατες εκτος
των αλλων ειναι και μοτοσυκλετιστες ειναι αυτοι οι οποιοι εχουν και
εμπλοκη με την πιστα ειναι αυτοι οι οποιοι καταναλωνουν ωρες μεσα
στην πιστα προσπαθουν να βελτιοσουν τον οποιο προσωπικο τους χρονο
να καταβασουν/σπασουν τα χρονομετρα.

Τουτεστην ενας αναβατης ειναι ευκολα και μοτοσυκλετιστης
ενας μοτοσυκλετιστης ειναι και παραμενει μοτοσυκλετιστης και θεωρω το
επομενο και τελευταιο σταδιο ενος μοτοσυκλετιστη οπου και για μενα ειναι
η καταξιωση ειναι να γινει παραλληλα και αναβατης!!!

Συμφωνω απολυτα με τον GyPsy!!!

periklisk
25/02/2004, 11:23
Απόλυτη συμφωνία!!! Έξω οι κάγκουρες!!! Χαλάνε την πιάτσα!!!

almalibera
25/02/2004, 11:25
...αυτός που αγαπα και σέβεται την μοτο του
Που οδηγει χρονια
Που ξερει απο οδηγικη συμπεριφορα
Και εχει μαθει να προβλεπει...
Αρχικα για την δική του σωματικη ακεραιότητα και κατ'επέκταση για τους υπολοιπους που βρίσκονται στον δρομο.
Τωρα εαν αυτος ξερει και 2 πραγματα παραπανω (σουζες, endo και τα ρέστα) δεν σημαινει οτι ειναι κακγουρος (σημ.: τα κανει μονο και εφοσον ξερει οτι τον παιρνει).

Τωρα εαν μου φερεις εναν απλο αναβατη συνήθως κοντοκουρεμενο, ξεκρανωτο, που δεν εχει ιδεα απο μοτοσυκλέτες παρα μονο για την δικια του και φευ, για τις επιδοσεις της φυσικα. Και μου ξεκιναει με σουζα, μου σταματασει με έντο, κοντραρει με τους παντες, αυτος ναι...ειναι διαφορετικος με τον παραπανω γιατι ειναι ανώριμος και επικίνδυνος!

bikersonly
25/02/2004, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από dela
εκτος απο τον ορισμο που δινεις αναμεσα σε αναβατη και μοτοσυκλετιστης!!!!
Τουτεστην ενας αναβατης ειναι ευκολα και μοτοσυκλετιστης
ενας μοτοσυκλετιστης ειναι και παραμενει μοτοσυκλετιστης και θεωρω το
επομενο και τελευταιο σταδιο ενος μοτοσυκλετιστη οπου και για μενα ειναι
η καταξιωση ειναι να γινει παραλληλα και αναβατης!!!


Μάλλον δεν κατάλαβα τον ορισμό αναβάτης που είπες.Δεν πήγε το μυαλό μου καθόλου σε οδηγό αγώνων κτλ.Εννοείται ότι ένας αναβάτης αγώνων είναι και μοτοσυκλετιστής.Μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι αν όχι όλοι αναβάτες αγώνων αγαπούν την μοτό και αυτή τους η αγάπη μαζί με τις ανησυχίες τους έγινε χόμπυ και μετά επαγγελματισμός.Έτσι ναι συμφωνώ.

Αν και δεν χωράνε ορισμοί σε εμάς απλά θεώρησα τον αναβάτη σαν κάποιο καθημερινό τυπάκο ο οποίος για να γλυτώσει την κίνηση κτλ πήρα μια μοτό συνήθως παπί ή scooter.Ε αυτός δεν θεωρείται μοτοσυκλετιστής αν και μπορεί να γίνει.Γιατί μπορεί να ξεκίνησε έτσι αλλά στην πορεία να αγαπήσει τους 2 τροχούς και την οδήγηση και να πάρει κάτι άλλο και γενικά να ψαχτεί.

periklisk
25/02/2004, 11:38
XEXE!!! Δεν εννοούσα πως όποιος κάνει σούζα κτλ είναι κάγκουρας!!!

Κάγκουρας = ’πειρος οδηγός που κινείται επικίνδυνα κάνοντας σούζες, endo, σφήνες κτλ για να τα κάνει, χωρίς να τα σκέφτεται καλά καλά θέτοντας σε κίνηση τον εαυτό του και τους γύρω του δίνοντας κακή σημασία στη λέξη μοτοσυκλετιστής.....
Ενίοτε τρώνε καπάκια, σαβούρες κτλ αλλά δεν μαθαίνουν.....:sick:

Μοτοσυκλετιστής = ’τομο με ικανότητα να πηγαίνει τη μηχανή του όπως αυτός θέλει σε συνδυασμό με τις υπάρχουσες συνθήκες (κυκλοφορία, κατάσταση οδοστρώματος, καιρός κτλ) που αγαπά τους 2 τροχούς και τη φιλόσοφια γύρω από αυτούς.....

Electra
25/02/2004, 11:45
Αναβάτης και μοτοσυκλετιστής είναι ΟΠΟΙΟΣ καβαλάει μοτοσακό τελοσπάντων....!
Α! Υπάρχει και ο συν-αναβάτης... :D

Αναβάτης είναι γενική λέξη...

ΟΔΗΓΟΣ ποιός είναι??????

Οι σούζες και τα endo και όλα αυτά τα συναφή τα θεωρώ κολπάκια!!!
Το να είσαι ΟΔΗΓΟΣ και να ξέρεις να κάνεις και μερικά κολπάκια (όταν σου το επιτρέπουν οι συνθήκες) είναι ωραίο...
’λλωστε ποτέ δε ξέρεις πότε θα σώσεις το τομάρι σου με ένα endo στο φρενάρισμα όπως διάβασα και σε ένα άλλο post ενός συναδέλφου αναβάτη...:)

Spazz
25/02/2004, 12:07
ρε και γιατι αυτος που κανει αλητειες στους δρομους να ειναι καγκουρας?ενταξει βασικα ειναι ειδικα αν τις κανει για να τον παρουν χαμπαρι οι αλλοι.αλλα μη μου πειτε οτι δεν εχετε κανει ποτε μαλακιες!σημερα κι ολας κατεβαινα την Κηφισιας και περναει λιγο μπροστα μου ενα ΚΤΜ 125 exc και με ψιλοπροκαλει ε κι εγω εχοντας το ιδιο μηχανακι αλλα '04 ε δεν αντεξα .........ασε που ξεφυγα κι απο εκει που πηγαινα.μαλακια ηταν με τετοια κινηση αλλα δεν νομιζω να ειμαι καγκουρας.

XTMPAM
25/02/2004, 12:09
ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΛΗΚΑΡΙ ΜΟΥ??ΟΛΑ ΚΑΛΑ??

ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΤΩΡΑ...ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΟΥΖΕΣ ΕΝΤΟ ΚΤΛ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ΑΝΑΒΑΤΕΣ!!ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΑΝ ΔΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ!!ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΚΑ ΣΑΣ (ΒΛΕΠΕ DIT) ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΑ ΠΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ!!!ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΘΑ ΤΟΥ ΦΑΝΕΙ ΑΝ ΜΗΝ ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΓΕΛΟΙΟ ΤΟ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΗΔΗ!!!
ΚΑΙ ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΟΥΖΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΕΤΣΙ??ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΟ ΔΙΚΑΒΑΛΟ ΚΑΙ ΣΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΤΣΙ Κ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΧΑΒΑΛΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΧΕΡΙ!!!

ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΟΙ ΑΝΑΒΑΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ Ή ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΛΠΑΚΙΑ (STUNTS) AN KAI ΟΛΟΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΝΟΥΝΕ!!!

PS. ΚΑΜΙΑ ΠΙΣΤΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝΕ ΟΙ Γ#@$@#ΜΕΝΟΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΔΙΝΟΥΜΕ ΛΙΓΑΚΙ??
:alien:

periklisk
25/02/2004, 12:17
Αλήτες μηχανόβιοι τστστστσ!!!!! Δε ντρέπεστε!!!!:D :D :D

Σοβαρά τώρα δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην κάνει μαλακιούλες που και που...... Είπαμε όμως: Να διαλέγουμε τον τόπο και τον χρόνο!!! Όχι παντού και πάντα!!!!

cityfly
25/02/2004, 13:16
μαλακιούλες όλοι κάνουνε (για την ακρίβεια κάνουμε) αλλά έχει μεγάλη σημασία τι μαλακιούλες είναι αυτές, πού γίνονται, πώς γίνονται και κυρίως τι μαθαίνουμε από αυτές.
Το να κάνει κάποιος κάνα έντο ή καμοιά σούζα μια στιγμή που του τη βίδωσε δεν είναι και τόσο τραγικό. Το να γίνεται αυτό σύστημα και τρόπος καθημερινής οδήγησης είναι ένα θέμα.
Έπειτα οι μαλακιούλες εξαρτώνται και από το τι οδηγείς, μαλακιούλα μπορεί να είναι και το να περνάς ξυστά από τα περάσματα στα σταματημένα με σλάλομ πχ ανάλογα τις συνθήκες.
Το βασικότερο είναι να μαθαίνεις από αυτά που κάνεις, να εκπαιδεύεσαι διαρκώς, γιατί μαλακιούλα μπορείς να κάνεις και καταλάθος. Και δυστυχώς με τον τρόπο που μαθαίνουμαι να οδηγούμε (αναφέρομαι στο τρόπο εκπαίδευσης) τελικά μαθαίνουμε στο δρόμο, οπότε κάπου πρέπει να γίνει κάποια λάθος κίνηση από μας να διορθωθεί είτε μηχανικά είτε υποσυνείδητα αυτόματα είτε από τύχη για να μπορέσουμε μετά να αναλύσουμε (όοο μπορούμε) και να καταλήξουμε σε συμπέρασμα σωστής κίνησης (που τελικά μπορεί και να μην είναι απόλυτα σωστό)
Οπότε αυτό που μετράει περισσότερο είναι η προπόνηση, (όπως αναφέρθηκε νομίζω και παραπάνω) όποτε μπορούμε, το ιδανικότερο είναι βέβαια η πίστα, αλλά είναι δυσπρόσιτη για τους περισσότερους μικρούς (σε κυβικά) υπάρχουν και αλάνες και γενικά ελεύθεροι χώροι. Όπου μπορούμε πρέπει να παίζουμε με τις μηχανές να δοκιμάζομε πράγματα για να μάθουμε πως συμπεριφέρονται.

Και μετά από αυτήν τη μικρή ειασγωγή να καταλήξω στο μακροσκελές μου συμπέρασμα ότι μοτοσυκλετιστής σωστός είνα αυτός που διαρκώς προσπαθεί να μαθαίνει και δεν κάνει μαλακίες στην κίνηση για επίδειξη αλλά χρησιμοποιεί τις γνώσεις μόνο όταν χρειάζεται και όχι για εντυπωσιασμό

periklisk
25/02/2004, 15:45
Swstos o cityfly....

DEMINIO
25/02/2004, 17:50
Τιιι έγινε ρε παπακαλιάτη, έχουμε και αναζητήσεις - σκέψεις - προβληματισμούς τώρα;;;:lol: :lol:

Λοιπόν, κοίτα να δεις πως έχει το θέμα.....
Κάγκουρας είσαι εσύ:uplate: αναβάτης εγώ:eyepop: και μοτοσυκλετιστής ο Valentino:hypnotize !!!
:lol: Ντάξ τώρα;;; :lol: :lol:



Καλά, σοβαρά τώρα....:rolleyes:
Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ "κάγκουρου-επιδειξιάκια" και "μοτοσυκλετιστή-αναβάτη". Κι όταν είσαι ένα από τα δύο, δεν είσαι απαραίτητα και το άλλο!!
Ας πούμε, διαφωνώ με σένα Γιώργη-ΧΤγκραου...
ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΤΩΡΑ...ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΟΥΖΕΣ ΕΝΤΟ ΚΤΛ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ΑΝΑΒΑΤΕΣ!!ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΑΝ ΔΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ!!
Δεν είναι έτσι... Είναι τελείως διαφορετικές οι συνθήκες (και γενικότερα το όλο θέμα) σε μία σούζα ή ένα endo, και διαφορετικές όταν ξύνεις ας πούμε τα βλέφαρά σου!!!

Κι επειδή νομίζω ότι το νόημα του προβληματισμού του dela αφορά αυτό που ακριβώς που είπε...
γιατι βλεπω πολλους βλακες οι οποιοι θεωρουν
τους εαυτους τους αναβατες επειδη κανουν ταρζανιες τετοιου ειδους.
σ' αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα!!! Γιατί κι εγώ, φίλε Γιώργο, γνωρίζω άτομα που όντας πάνω σε μια μοτοσυκλέτα κάμποσο καιρό έχουν "εξοικειωθεί" και επιχειρούν άφοβα σούζες, πάντες και 'γω δεν ξέρω τι, αλλά μόλις οι ρυθμοί "ανέβουν" και οι στροφές αρχίσουν να έρχονται με μεγαλύτερη φόρα, και τα χιλιόμετρα αρχίζουν να είναι σε νούμερα όπως η σειρά του dit ένα πράγμα, και υπό αυτές τις συνθήκες καλείσαι να ακολουθήσεις τον δρόμο κι όχι τα χωράφια που είναι στην "εύκολη" ευθεία, τότε τα πράγματα δυσκολεύουν κατά πολύ!!!!
Σχετικά με τον τίτλο "αναβάτης", μην τον συγχέετε... ’λλο πράγμα να καβαλάς κάτι κι άλλο να είσαι αναβάτης!! Δηλαδή, όταν εγώ πρωτοκαβάλησα παπί, έγινα αυτομάτως και αναβάτης;;;; Δεν νομίζω.... Θεωρώ πως αναβάτης γίνεσαι και δεν είσαι εξ αρχής!! Και γίνεσαι αφού ξεπεράσεις το αρχικό επίπεδο "οδηγός" μοτοσυκλέτας, και ανέβεις στο επίπεδο "χειριστής και απόλυτος κυρίαρχος" μοτοσυκλέτας!!! ’ποψή μου.....

:smokin: :smokin:

illuminatios
25/02/2004, 19:22
Θεωρώ πως αναβάτης γίνεσαι και δεν είσαι εξ αρχής!! Και γίνεσαι αφού ξεπεράσεις το αρχικό επίπεδο "οδηγός" μοτοσυκλέτας, και ανέβεις στο επίπεδο "χειριστής και απόλυτος κυρίαρχος" μοτοσυκλέτας!!! ’ποψή μου.....
Πολυ σωστα!Αλλα αφου περασεις πρωτα απο Αναβατης βου και αναβατης αα!
Σημερα γουσταρω!
Καλησπερα σας παλιανθρωποι!

hornet
26/02/2004, 08:04
Ο καλος οδηγος-αναβατης-πιλοτος ειναι αυτος που περα απο ολα δειχνει ψυχραιμια και κανει την σωστη κινηση στην δυσκολη....και οχι οταν εχει ανεση να κανει καγκουριες και διαφορα αλλα.
Ο οδηγος αυτος θα εκτιμησει την κατασταση οχηματος,οδοστρωματος και θα οδηγησει αναλογως ετσι ωστε να ερθει στην δυσκολη πολυ πιο σπανια.
Αλλα προς θεου μην νομισετε οτι πηγαινοντας αργα εισαι και το τιμονι.
Οι καγκουριες ειναι μια αλλη υποθεση και ισως να προκαλουν τον θαυμασμο αλλα δεν αποδεικνυουν και τον απολυτο οδηγο θελει και αλλα πραγματα για να θεωρησουμε ενα αναβατη ...πραγματικο οδηγο!

DUKASII
26/02/2004, 08:37
ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ Ε??

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΒΑΤΗΣ...ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΟΔΗΓΟΣ...ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ..ΚΑΛΟΣ ΤΑΡΖΑΝ...ΚΑΛΟΣ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΙΣΤΗΣ...ΚΑΛΟΣ ΣΤΟ ΤΑΒΛΙ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ!


ΔΗΛΑΔΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΟΔΗΓΑΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΣΤΗ ΤΕΛΙΚΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗ ΜΟΤΟ ΤΟΥ [ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ !!] ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΑΝΑΛΟΓΑ??
ΑΝΑΒΑΤΗΣ..ΚΤΛ..??

ΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΕΝΤΟ....ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΒΛΕΠΩ ΠΙΟ ΩΡΑΙΑ ΤΗ ΦΥΣΗ....[ΑΣΧΕΤΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΤΗ ΒΛΕΠΩ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ, ΞΑΠΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕ ΑΥΤΗ] ΑΥΤΟ ΜΕ ΒΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ....ΑΝΑΒΑΤΗ...ΜΕ ΠΕΤΑΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΣΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΙΣΤΗ...ΚΑΙ ΚΑΠΑΚΙ ΠΕΡΝΑΩ ΣΤΟΥΣ ΚΑΓΚΟΥΡΕΣ...


ΑΛΑ...ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΛΟΓΩ ΚΟΥΡΑΣΗΣ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΠΑΩ ΜΕ 40 ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΩ ΤΗ ΚΑΘΕ ΜΟΥ ΚΙΝΗΣΗ ΜΕ ΤΗ ΜΟΤΟ...ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΩ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ..ΚΑΙ ΦΡΕΝΑΡΩ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΤΣΟΥΠ....ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ...ΟΤΙ...ΤΕΚΝΟΝ..ΜΟΥ..ΤΩΡΑ ΑΝΕΒΗΚΕΣ ΜΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΠΛΕΟΝ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΙΣΤΗΣ...ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΕΤΣΙ..ΠΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΤΗΣ...

Ε ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΕΤΑΣ ΕΚΕΙ ΕΝΑ ΕΝΤΟ...ΚΑΙ ΣΕ ΑΦΗΝΕΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΑΞΗ???:eyepop:

ΤΙ ΝΑ ΠΩ...ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΓΩ ΤΕΛΙΚΑ..ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΡΕΛΟΣ ''ΑΝΑΒΑΤΗΣ''!!:smokin: :smokin:
:smokin: :smokin: :smokin::confused:

XTMPAM
26/02/2004, 08:57
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΦΙΛΟ ΚΑΙ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΗ ΣΠΥΡΟ ΔΙΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΔΗΛ ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΥΑΖΕΙ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ (ΑΝΑΒΑΤΗΣ-ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ-ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ) ΜΑΖΙ!!!
ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΡΕΠΟΡΤΑΖ!!!ΤΣΤΣΤΣ:wave2: :wave2:

periklisk
26/02/2004, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Ο καλος οδηγος-αναβατης-πιλοτος ειναι αυτος που περα απο ολα δειχνει ψυχραιμια και κανει την σωστη κινηση στην δυσκολη....και οχι οταν εχει ανεση να κανει καγκουριες και διαφορα αλλα.
Ο οδηγος αυτος θα εκτιμησει την κατασταση οχηματος,οδοστρωματος και θα οδηγησει αναλογως ετσι ωστε να ερθει στην δυσκολη πολυ πιο σπανια.
Αλλα προς θεου μην νομισετε οτι πηγαινοντας αργα εισαι και το τιμονι.
Οι καγκουριες ειναι μια αλλη υποθεση και ισως να προκαλουν τον θαυμασμο αλλα δεν αποδεικνυουν και τον απολυτο οδηγο θελει και αλλα πραγματα για να θεωρησουμε ενα αναβατη ...πραγματικο οδηγο!

AYTO EINAI!!!

dela
26/02/2004, 09:33
συμφωνω μαζι σου αλλα ειναι μια διαφορετικη τοποθετηση
απο αυτη που συζηταμε ομως.

Ο προβληματισμς ηταν συγκεκριμενος.


Αυτο που λες ειναι το αυτονοητο νομιζω.Οτι ο καθενας απο εμας
κανει οτι γουσταρει με την μοτο που εχει κινητε οπως γουσταρει
και στα παπαρια του κιολας.

Και δεν το εχουμε κανει επιστημη ειναι απο παρτη του επιστημη και εαν θες
για αυτην την επιστιμη προσπαθουμε να μιλησουμε και να τοποθετηθουμε!!!

Τελος να πω οτι δεν κιμενεσε απο κατηγορια σε κατηγορια για να το πουμε και απλα
με το ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ σε καμια περιπτωση.Εισαι οτι εισαι και απλα μπαινεις σε αλλα
χωραφια μερικες φορες που ακομα δεν εχεις ισως εδρεωθει και σε αυτα.Δηλ το να ειναι καποιος
στην κατηγορια του αναβατη με ολοκληρωμενη η παραπλησια αγωνιστικη οδηγικη ικανοτητα
και να προσπαθει να κανει καγκουριες δεν σημαινει οτι πλεον ειναι καγκουρας απλα
προσπαθει να γινει ΚΑΙ καγκουρας περαν του αναβατη .Σαφως παιζει και το αναποδο
οπως και αλλου ειδους παραδειγματα.


Καλημερε σε ολους σας.

dela
26/02/2004, 09:53
ποιος απο εσας θεωρει τον εαυτο του καγκουρα;

ποιος απο εσας θεωρει τον εαυτο του αναβατη ;

ποιος απο εσας θεωρει τον εαυτο του μοτοσυκλετιστη;

ποιος απο εσας θεωρει οτι εχει ολα τα παραπανω;


Εγω προσωπικα σαφως και ειμαι μοτοσυκλετιστης εδω και πολλα
χρονια αλλα περα απο αυτο προσπαθω να πλησιασω
και τις αλλες δυο κατηγοριες με σκοπο να ταυτιστω με αυτες!!!!

DUKASII
26/02/2004, 10:00
ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΥΛΗ ΜΟΥ ...ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΑΓΑΠΩ...

ΤΥΧΕΡΟ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ...ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ.....ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΤΗ ΧΑΙΡΟΜΑΙ!!!

:p :p :p :p


ΤΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΤΡΕΛΕ ΑΝΑΒΑΤΗ[ΔΕΛΑ]....ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΑΥΤΑ...ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΑΜΑ...

:winka:

dela
26/02/2004, 10:05
ειπες το ρεζουμε τις υποθεσεις και αυτο ειναι
το σημαντικοτερο ολων.

Φτιαξε εσυ το πραμα και ολα θα γινουν...πλακα πλακα
εχω να σε δω καιρο πολυ καιρο θα ελεγα....

swtos
26/02/2004, 10:09
Γειά σου ρε ΒΒκο με τα ωραία σου.
Συμφωνώ σε κάθε λέξη σου και επαυξάνω:
Ας μην προσπαθούμε να δημιουργούμε πάντα κατηγορίες
(ξέρω είναι δύσκολο..), η μοτοσικλέτα από μόνη της μας ωθεί
να σκεφτόμαστε ελευθερότερα ....
Τι κι αν κάποιος είναι πιό γλήγορος, πιό κάγκουρας, πιό ινδιάνος ?
Εσύ ευχαριστιέσαι κάθε στιγμή πάνω της ?? Τότε νομίζω είσαι
σε καλό δρόμο.
Αλλωστε πάντα υπάρχει κάποιος γληγορότερος, δυνατότερος,
ομορφότερος.

Ας ετοιμάσουμε καμμιά βόλτα τώρα που έφυγε η μούχλα του χειμώνα
και αφήστε τις κατηγοριοποιήσεις.

Την καλημέρα μου, παλιοφόρουμ

cityfly
26/02/2004, 11:39
όλα τα παραπάνω
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
αλλά όχι ακόμα για την ώρα με θεωρώ μαθητευόμενο μοτοσυκλετιστή

almalibera
26/02/2004, 11:59
...Με σουζα ξεκιναω! Πεζοδρομια καβαλαω! Πεζους παιρνω σβάρνα! Αραζω οπου γουσταρω! la vie 'e belle :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:























Ok, ας σοβαρευτούμε τώρα..

Δεν ξερω αν μπορω να αποκαλέσω τον ευτατο μου σωστη μοτοσυκλετίστρια με εναμιση χρονο εμπειρία, μπορω να πω ομως με σιγουρια οτι καθε μερα μαθαίνω...

Electra
27/02/2004, 00:22
Θεωρώ τον εαυτό μου όμως "λίγο" απ' όλα τα παραπάνω που ανέφερες, αναπτύσσοντας την ικανότητα να εναλλάσσω τους ρόλους μου για κάθε περίπτωση.
Εντάξει, δέ κάνω endo και σούζες (μερικές φορές μου έχουν βγεί μόνα τους, αλλά δε μου αρέσουν), μόνο μπαντιλίκια... :blush:

Το κυριότερο είναι ότι σέβομαι τους γύρω μου, αγαπώ αυτό που οδηγώ και το σέβομαι και αυτό για να με έχει πάντα καλά και πάντα όρθια! Αγαπώ τη μηχανή γενικώς και θέλω συνεχώς να βελτιώνομαι.
Μερικές φορές οδηγώ επικίνδυνα (για μένα) αλλά προσεκτικά;) και το γεγονός ότι ποτέ δεν έχω πέσει από τη μηχανή μου (όποια και άν εχω οδηγήσει) με κάνει να αισθάνομαι πιό σιγουρη και να συνεχίζω να προσέχω αλλά.... να πηγαίνω και τάπα εκεί που με παίρνει...:beer: :rotflmao: :rotflmao: :eek:

Spazz
27/02/2004, 00:29
εγω το προσπαθω για ολα τα παραπανω αλλα αν μεσα στον μηγνα που ερχεται δεν καταφερω να σκαω τελεια το τραπεζι ειμαι παπαρια οδηγος!αι στο διαολο τσαντιστηκα τωρα! :ZZZ: καληνυχτα καγκουρια αναβατες και μοτοσυκλετιστες.εχω την εντυπωση πως αυτοι που θα αυτοαποκαλουνται μοτοσυκλετιστες νοικιαζουν ταινιες cult φορανε nolan κρανη και colori h bering μπουφαν και με τσαντιζουν ....καιρος να βγαλετε την ferrari που κρυβετε μεσα σας ............. ε?τι?

Electra
27/02/2004, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spazz
εγω το προσπαθω για ολα τα παραπανω αλλα αν μεσα στον μηγνα που ερχεται δεν καταφερω να σκαω τελεια το τραπεζι ειμαι παπαρια οδηγος!αι στο διαολο τσαντιστηκα τωρα! :ZZZ: καληνυχτα καγκουρια αναβατες και μοτοσυκλετιστες.εχω την εντυπωση πως αυτοι που θα αυτοαποκαλουνται μοτοσυκλετιστες νοικιαζουν ταινιες cult φορανε nolan κρανη και colori h bering μπουφαν και με τσαντιζουν ....καιρος να βγαλετε την ferrari που κρυβετε μεσα σας ............. ε?τι?

Δηλώνω πως θα βάλω τη μηχανή μου στη πρέσα, θα κάψω το colori μου, θα κάνω το nolan μου χέστρα για τη γάτα και θα αγοράσω ένα dvd player και το καινούργιο MotoGP για PS2 παρακαλώ...:bawl: :bawl: :bawl:
Ήδη άρχισαν να μου φεύγουν οι παραισθήσεις και βλέπω τα πράγματα από μια άλλη οπτική γωνιά!!!
Ναι, ναι, από τη θέση του ΣΥΝοδηγού αυτοκινήτου!!!!

Με λένε Εύη και δέν είμαι ακόμα καλά...


__________________________________________________
Όλοι είμαστε χώμα (no offence Spazz):blush:

Spazz
27/02/2004, 10:25
οχι τη μηχανη κρατα τη κριμα ειναι!το κρανος αν ειναι και σπαστο θα αδειαζεις και ευκολα τα κοπρανα.α!ξεχασα να αναφερω πως συνηθως οδηγανε on off συχνα transalp η αλλιως CB γκουχου.



Με λενε Γιωργο και οσο ειμαι πανω στη μηχανη ειμαι καλα.



Υ.Γ.και κατω απτη μηχανη καλα ειμαι

milaber
27/02/2004, 19:46
Μάλλον...

...μαθητευόμενο αναβάτη με ψυχή μοτοσυκλετιστή...
...αλλά που και που βαράω και καμιά καγκουριά!!!

:D

periklisk
28/02/2004, 14:33
Λίγο απ' όλα.....