PDA

View Full Version : παιδια βοηθεια με πλεξουδα



nikdes
20/07/2013, 14:24
εχω ενα μοτερ απο astrea 100cc και θελω να το ταιριαξω με πλεξουδα c50 επανω σε σκελετο c50.απο το μοτερ του astrea βγαινουν ασπρο,κιτρινο,ροζ,πρασινο με ρηγα κοκκινη,μαυρο με κοκκινη ρηγα και μπλε με κιτρινη ρηγα.....και απο την πλεξουδα στο c50 εχω μαυρο με κοκκινη ρηγα το οποιο το ενωσα με το ιδιο,ασπρο και κιtρινο τα οποια ενωσα με τα αντιστοιχα.τωρα το astrea εχει ενα ροζ.....ενα πρασινο με ρηγα κοκκινη και ενα μπλε με κιτρινη ρηγα ενω το c50 βγαζει ενα μπλε με ασπρη ρηγα,ενα πρασινο με κοκκινη ρηγα και ενα πρασινο.....με τα υπολοιπα τι κανω?ποια πανε με ποια?το μονο σιγουρο ειναι οτι ενωσα ανορθωτη και πολ/στη και ηλεκτρονικη αλλα στο μπουζι ρευμα δεν φτανει...βοηθειαααααααααα.....οποιος μπορει

kawazoyras
20/07/2013, 22:06
δυστυχώς αν δε ξέρει κάποιος αυτή τη μετατροπή, πρέπει να βρείς τα αντίστοιχα που πάει το καθένα κ να τα βάλεις, πχ αν πάει σε λαμπάκι δίνεις + - κοκ;)

nikdes
20/07/2013, 22:09
μαλλον δυσκολα θα βγαλω ακρη......στην ηλεκτρονικη φερνω ρευμα...στον διακοπτη φερνω...αλλα μετα στον πολλαπλασιαστη δεν μπορω να φερω......εκει κολλαω

notakos600
21/07/2013, 06:54
Αγόρασε μια πλεξούδα astrea ή lifan 100/110 και καθάρισες με 20-30 ευρώ. Σου παραθέτω και τα σχεδιαγράμματα για ηλεκτρονική με 4 ή 5 καλώδια:


295899



295900

nikdes
21/07/2013, 07:55
η ηλεκτρονικη βγαζει πεντε καλωδια...λογικα κανει η ιδια και για το astrea ε?

notakos600
21/07/2013, 08:26
η ηλεκτρονικη βγαζει πεντε καλωδια...λογικα κανει η ιδια και για το astrea ε?

Ναι, κάνει.

jimmystoys
21/07/2013, 12:55
Ασπρο, κιτρινο,μαυρο με κοκκινη ρηγα και πρασινο με κοκκινη ρηγα απο τον κινητηρα πανε στα αντιστοιχα χρωματα της πλεξουδας.Το μπλε με κιτρινη ρηγα παει στο μπλε με ασπρη ρηγα.Το ροζ δεν παει πουθενα γιατι ειναι για την ενδειξη της 4ης.Το πρασινο που περισευει στην πλεξουδα ειναι γειωση.Ελπιζω να βοηθησα.

nikdes
22/07/2013, 12:38
ολα καλα..το εβαλα μπροστα...σας ευχαριστω ολους..τωρα....ενα αλλο θεματακι.θελω να μην βαλω μπαταρια.απλα να τραβηξω μια γραμμη απο καπου και με ενα διακοπτακι να εχω φως μπροτα και ταυτοχρονα στο φαναρι πισω..πηρα κατευθειαν απο το ρευμα απο τα πηνια αλλα με το που ενωνα στοφως εσβηνε το μηχανακι.μετα μονο απο το κιτρινο ειχα ρευμα αλλα λιγη ταση....καμια ιδεα?

OldMan
22/07/2013, 12:48
Εκκολαπτόμενε πυρομανή, πάρε ρεύμα από κάοπυ που δίνει 12VDC (π.χ. από την έξοδο του ανορθωτή) αλλά μην περιμένεις να έχεις και τον τέλειο φωτισμό...

notakos600
22/07/2013, 13:20
Εκκολαπτόμενε πυρομανή, πάρε ρεύμα από κάοπυ που δίνει 12VDC (π.χ. από την έξοδο του ανορθωτή) αλλά μην περιμένεις να έχεις και τον τέλειο φωτισμό...

Να βάλει κι ένα διοδάκι εν σειρά για να μην καίγονται οι λάμπες. ;)

jimmystoys
22/07/2013, 13:59
Μπορεις να παρεις απο την εξοδο του ανορθωτη για φωτα και αντι μπαταριας να βαλεις εναν ηλεκτρολυτικο πυκνωτη.Μπορεις επισης να αλαξεις τον ανορθωτη του c50 με του astrea που ειναι και σταθεροποιητης.

nikdes
24/07/2013, 21:33
τελικα δεν εκανα τιποτα..θα παραγγειλω πλεξουδα αστρεα ηλεκτρονικη δικη του και ανορθωτη......γτ απο την υψηλη μου φερνει 70-80 βολτ αλλα στο ανορθωτη περνανε μονο 2.5 τα οποια δεν μου φτανουν...

OldMan
25/07/2013, 13:49
γτ απο την υψηλη μου φερνει 70-80 βολτ αλλα στο ανορθωτη περνανε μονο 2.5 τα οποια δεν μου φτανουν...
Πάλι καλά .. Στον Sonic22 δεν περνάνε ούτε 1.8...

nikdes
25/07/2013, 19:12
λογικα μετα απο αυτα που σκεφτομαι το θεμα μου θα λυθει..ετσι δεν ειναι?

jimmystoys
25/07/2013, 20:44
Γεια σας.Το παπι τωρα περνει μπροστα;Το προβλημα σου ειναι μονο τα φωτα;Η πλεξουδα του τι εχει;Του astrea ειναι διαφορετικη στους διακοπτες.Μπαταρια θα βαλεις;Και τελος αν εχεις συνδεσει τα καλωδια του μοτερ με την πλεξουδα και δουλευει τι θα κερδισεις με την αγορα πλεξουδας απο astrea περα απο τη φισα του ανορθωτη;

motomaniac
25/07/2013, 21:26
μαλλον τα πηνια σου πρεπει να κοιταξεις η τον ανορθωτη κι οχι την πλεξουδα..

nikdes
26/07/2013, 11:34
τα πηνια πως μπορω να τα κοιταξω?τι να κανω?το παπι παιρνει μπροστα κανονικα
το μονο που θελω ειναι 12 βολτ απο καπου για να εχω φωτα χωρις μπαταρια..απο τον ανορθωτη 12 βολτ δεν μου βγαζει πουθενα..ετσι αποφασισα να παρω πλεξουδα,ηλεκτρονικη και ανορθωτη τα δικα του μηπως και λυθει το θεμα

jimmystoys
26/07/2013, 12:12
Γεια σας.Παρε μονο τον ανορθωτη του astrea(4Pin).Σε αυτον θα συνδεσεις το ασπρο και κιτρινο απο τα πηνια,ενα καλωδιο για γειωση και απο το 4 περνεις 12vdc.Τον παλιο ανορθωτη (αστερακι 3Pin)θα τον αφαιρεσης.Δεν χρειαζεται μπαταρια και δεν θα σου καιει λαμπες.

OldMan
26/07/2013, 12:18
Σύνδεσε και ένα μεγαλούτσικο (όσο αντέχει η τσέπη σου) πυκνωτή στο σημείο που θα πάρεις τα 12VDC...

(μπορεί να χρειάζεται μισή μανιβελιά παραπάνω στην εκκίνηση, αλλά θα έχεις σταθερό φωτισμό χωρίς καψίματα..)

jimmystoys
26/07/2013, 12:27
Σωστος.
Σύνδεσε και ένα μεγαλούτσικο (όσο αντέχει η τσέπη σου) πυκνωτή στο σημείο που θα πάρεις τα 12VDC...

(μπορεί να χρειάζεται μισή μανιβελιά παραπάνω στην εκκίνηση, αλλά θα έχεις σταθερό φωτισμό χωρίς καψίματα..)

nikdes
26/07/2013, 15:15
που μπορω να δω τιμες για πυκνωτες και ποιον θα κρινω οτι μου κανει?

nikdes
27/07/2013, 19:13
αγορασα πλεξουδα και ηλέκτρονικη και ανορθωτη τον δικο του..τα ενωσα ολα με βαση τα χρωματα...στο μονο που κολλησα ειναι στα καλωδια που πανε στον πλ/στη...ενω υπαρχουν ενα μαυρο και ενα γκρι που εχουν τα φισακια που δειχνουν οτι ταιριαζουν εκει βαζοντας τα δεν δινει ρευμα στο μπουζι οποτε ειπα οτι μαλλον δεν ειναι αυτα και βρηκα δυο ενα μαυρο και ενα μαυρο με κιτρινη ρηγα τα οποια μου εδιναν ρευμα και τα ενωσα εκει.....δεν ξερω αν ειναι τελικα αυτα αλλα αφου παιρνει μπροστα και σβηνει υπεθεσα οτι ειναι αυτα.τωρα ομως απο τον ανορθωτη λογικα επρεπε να παιρνω 12 βολτ αλλα τιποτα και παλι...3 το μαξιμουμ...τι αλλο να κοιταξω?

toyar
27/07/2013, 19:20
εχεις στη εισοδο του ανορθωτη 70-80 εναλασσομενο;
ο ανορθωτης ειναι καινουριος; ειναι γειωμενος;
και στην εξοδο του δεν εχεις 13+ συνεχες;

nikdes
28/07/2013, 05:43
το ρευμα φευγει απο τα πηνια οπως λες 70-80 εναλασσομενο και πηγαινει στην ηλεκτρονικη.....ολα με φυσες.....στον ανορθωτη ομως δεν πηγαινει 70-80....τα μονα καλωδια με ρευμα ειναι ενα κιτρινο και ενα ασπρο το πολυ απο 3 βολτ το καθενα

toyar
28/07/2013, 07:00
ωπα, κατι εχεις μπλεξει
το ρευμα απο τα πηνια ΔΕΝ πηγαινει στην ηλεκτρονικη γιατι αν πηγαιναν εκει 70V θα την ειχανε κανει φλαμπε
το εναλλασομενο απο τα πηνια (φισα με 2 ενισχυμενα καλωδια) πηγαινει στην αντιστοιχη φισα του ανορθωτη
ο ανορθωτης το κανει συνεχες το κατεβαζει στα 12-14 το σταθεροποιει και μετα τροφοδοτει ηλεκτρονικη και καταναλωσεις μεσω της μπαταριας
ο ανορθωτης ειναι το εξαρτημα με τις ψυκτρες

nikdes
28/07/2013, 07:30
απο το μοτερ βγαινει μια φυσα με ασπρο,κιτρινο,ροζ και πρασινο...στο μοναδικο σημειο που κουμπωνει ειναι με τον ανορθωτη.....επισης βγαινουν δυο ακομα,,,ενα μαυρο κοκκινο και ενα μπλε ασπρο τα οποια καταληγουν στην φυσα της ηλεκτρονικης.....το θεμα ειναι οτι αυτα τα δυο εχουν ρευμα και οχι η φυσα με τα αλλα τεσσερα..οποτε στην ηλεκτρονικη δεν πηγαινει το ρευμα?σε αυτα τα δυο εχει 70 με 80 βολτ

toyar
28/07/2013, 08:04
συμφωνα με τα σχεδια πιο πανω:
ασπρο και κιτρινο ερχονται απο τα πηνια
με το μοτερ σε λειτουργια σε αυτα πρεπει να μετρας εναλλασομενη ταση καποιες δεκαδες V (manual)
με το μοτερ σβηστο πρεπει να μετρησεις συγκεκριμενη αντισταση μεταξυ τους (manual)
αν εκει ειναι ολα σωστα η καλωδιωση ενταξει και ο ανορθωτης καινουριος πρεπει να παρεις 13+ στο κοκκινο του ανορθωτη
απο οσο γνωριζω ομως για προστασια των πηνιων θα πρεπει οταν λειτουργει ο κινητηρας το κοκκινο να ειναι πανω στη μπαταρια
επισης οπου βλεπεις πρασινο ειναι γειωση
τα μαυρο-κοκκινο και μπλε-ασπρο της ηλεκτρονικης ειναι το σημα απο το βολαν οποτε αφου το μοτερ λειτουργει τα αφηνεις ως εχουν

jimmystoys
28/07/2013, 11:35
Το μαυρο καλωδιο με κοκκινη ριγα ειναι απο το πηνιο υψηλης και παει κατευθειαν στην ηλεκτρονικη.Το μπλε με κιτρινη ριγα ειναι απο το ματακι(pickup νομιζω το λενε) και παει και αυτο ηλεκτρονικη.Το ασπρο και κιτρινο ειναι απο το πηνιο φωτων-φορτισης και πανε στον ανορθωτη.Κατα τα αλλα οπως τα λεει ο toyar.
το ρευμα φευγει απο τα πηνια οπως λες 70-80 εναλασσομενο και πηγαινει στην ηλεκτρονικη.....ολα με φυσες.....στον ανορθωτη ομως δεν πηγαινει 70-80....τα μονα καλωδια με ρευμα ειναι ενα κιτρινο και ενα ασπρο το πολυ απο 3 βολτ το καθενα


ωπα, κατι εχεις μπλεξει
το ρευμα απο τα πηνια ΔΕΝ πηγαινει στην ηλεκτρονικη γιατι αν πηγαιναν εκει 70V θα την ειχανε κανει φλαμπε
το εναλλασομενο απο τα πηνια (φισα με 2 ενισχυμενα καλωδια) πηγαινει στην αντιστοιχη φισα του ανορθωτη
ο ανορθωτης το κανει συνεχες το κατεβαζει στα 12-14 το σταθεροποιει και μετα τροφοδοτει ηλεκτρονικη και καταναλωσεις μεσω της μπαταριας
ο ανορθωτης ειναι το εξαρτημα με τις ψυκτρες


απο το μοτερ βγαινει μια φυσα με ασπρο,κιτρινο,ροζ και πρασινο...στο μοναδικο σημειο που κουμπωνει ειναι με τον ανορθωτη.....επισης βγαινουν δυο ακομα,,,ενα μαυρο κοκκινο και ενα μπλε ασπρο τα οποια καταληγουν στην φυσα της ηλεκτρονικης.....το θεμα ειναι οτι αυτα τα δυο εχουν ρευμα και οχι η φυσα με τα αλλα τεσσερα..οποτε στην ηλεκτρονικη δεν πηγαινει το ρευμα?σε αυτα τα δυο εχει 70 με 80 βολτ


συμφωνα με τα σχεδια πιο πανω:
ασπρο και κιτρινο ερχονται απο τα πηνια
με το μοτερ σε λειτουργια σε αυτα πρεπει να μετρας εναλλασομενη ταση καποιες δεκαδες V (manual)
με το μοτερ σβηστο πρεπει να μετρησεις συγκεκριμενη αντισταση μεταξυ τους (manual)
αν εκει ειναι ολα σωστα η καλωδιωση ενταξει και ο ανορθωτης καινουριος πρεπει να παρεις 13+ στο κοκκινο του ανορθωτη
απο οσο γνωριζω ομως για προστασια των πηνιων θα πρεπει οταν λειτουργει ο κινητηρας το κοκκινο να ειναι πανω στη μπαταρια
επισης οπου βλεπεις πρασινο ειναι γειωση
τα μαυρο-κοκκινο και μπλε-ασπρο της ηλεκτρονικης ειναι το σημα απο το βολαν οποτε αφου το μοτερ λειτουργει τα αφηνεις ως εχουν

nikdes
28/07/2013, 13:45
παιδια ολα καλα..εξαλλου οι φυσες και να θελω δεν μπαινουν αλλιως..το θεμα ειναι οτι 12 βολτ δεν εχω πουθενα...απο τα πηνια το εχω βρει το ρευμα και ειναι το μαυρο κοκκινο...απο εκει βαση πολυμετρου το ρευμα παει στην ηλεκτρονικη και μετα στον διακοπτη μπροστα.....εκει δεν περναει τοση ταση και μοιραζεται σε χαμηλα βολτ το πολυ 2 η 3....12 δεν βρισκω πουθενα.....εχω αρχισει και απελπιζομαι......

toyar
28/07/2013, 13:55
τι ταση (εναλλασομενη) εχεις μετρωντας κιτρινο ΜΕ ασπρο;

jimmystoys
28/07/2013, 13:57
Στη φυσα του διακοπτη το κοκκινο καλωδιο ποσα volt φερνει;

nikdes
29/07/2013, 11:39
στην φυσα του διακοπτη ερχονται μεσω ορο 66 με 70 βολτ....εχει τρια καλωδια εκει..δυο ιδια μαυρο με κοκκινο και ενα μαυρο με ασπρο..ολα εχουν ιδια ταση περιπου..παντου το ιδιο ρευμα

notakos600
29/07/2013, 13:56
Γιατί παιδεύσαι; Γι' αυτό τα καλωδιάκια τα βγάζουν σε διάφορα χρώματα... ;)

jimmystoys
29/07/2013, 15:37
στην φυσα του διακοπτη ερχονται μεσω ορο 66 με 70 βολτ....εχει τρια καλωδια εκει..δυο ιδια μαυρο με κοκκινο και ενα μαυρο με ασπρο..ολα εχουν ιδια ταση περιπου..παντου το ιδιο ρευμα
Νομιζω οτι επρεπε να ειναι 4 καλωδια.Το μαυρο με ασπρη ριγα αστο στην ησυχια του, ειναι για να σβηνει το μηχανακι οταν γειωνει συνηθως με το πρασινο.Το κοκκινο που ειναι το ζητουμενο και ειναι συνδεμενο στην ΕΞΟΔΟ του ανορθωτη και με την μπαταρια(αν ειχε)θα επρεπε να σου φερνει περιπου 12vdc τα οποια μεσω του μαυρου περνανε στο ηλεκτρικο κυκλωμα.

nikdes
29/07/2013, 21:04
το θεμα ειναι με το μυαλο μου οτι επρεπε στον ανορθωτη να πηγαινουν τα πολλα βολτ και απο εκει να μοιραζει 12 βολτ στο κυκλωμα....ομως δεν πανε...τα πολλα πανε στην ηλεκτρονικη και μετα στον διακοπτη..εκει ειναι ολο το κολλημα....αν τα στειλω στον ανορθωτη μετα πιστευω ολα ειναι ευκολα

motomaniac
29/07/2013, 21:17
θα με κανεις να ανοιξω το παπι μου να δω πως ειναι να σε πω στο τελος.. και βαριεμαι, κι οταν δεν βαριεμαι παιδευομαι με αλλα μηχανακια...

nikdes
29/07/2013, 21:24
απλα βοηθεια; ζητησα για να πω οτι μετα ολα τα μηχανικα που ασχοληθηκα εφτιαξα και τα ηλεκτρικα....απο πεισμα και μονο....αν ξερει καποιος και μπορει ας βοηθησει.....βεβαια να μιλουσα απο skype θα ηταν καλυτερα να τα εκανα ολα απο την αρχη μαζι του βημα βημα να δω τελικα τι φταιει.....δεν πειραζει..μονο που ασχοληθηκατε εστω τοσο ηταν αρκετο για; εμενα...τελικα μαλλον θα το παω σε ηλεκτρολογο να μην σας ζαλιζω αλλο εδω..ευχαριστω παντως

motomaniac
29/07/2013, 21:28
απλα βοηθεια; ζητησα για να πω οτι μετα ολα τα μηχανικα που ασχοληθηκα εφτιαξα και τα ηλεκτρικα....απο πεισμα και μονο....αν ξερει καποιος και μπορει ας βοηθησει.....βεβαια να μιλουσα απο skype θα ηταν καλυτερα να τα εκανα ολα απο την αρχη μαζι του βημα βημα να δω τελικα τι φταιει.....δεν πειραζει..μονο που ασχοληθηκατε εστς τοσο ηταν αρκετο για; εμενα...τελικα μαλλον θα το παω σε ηλεκτρολογο να μην σας ζαλιζω αλλο εδω..ευχαριστω παντως

μην απελπιζεσαι. εχεις τα πιο ευκολα ηλεκτρικα. εδω ο τακατα ασχολειται ακομα εσυ θα το βαλεις κατω? στειλε μου ενα πμ αυριο κατα τις πεντε να σου βγαλω φωτο απο το δικο μου.

OldMan
30/07/2013, 13:57
Ρε μπαγάσηδες, τοσο δύσκολο είναι να βρείτε το wiring diagram και να μην υποθέτουμε που πάει και τι κάνει εκείνο το ροζ καλώδιο με τις μπλε βούλες...??

nikdes
30/07/2013, 17:09
στον πολ/στη τελικα πανε το μαυρο με το μαυρο κιτρινο η το μαυρο με το γκρι που εχει και τα αντιστοιχα φυσακια επανω του?μηπως απο εκει ξεκιναει το προβλημα μου?

jimmystoys
30/07/2013, 19:28
296600

tolismakedonas
24/02/2014, 15:19
Ρε παιδιά εχω το ίδιο πρόβλημα. Πήρα από ένα φίλο ένα μοτερ άστρεα κ δεν εχω καθόλου ρεύμα στο Μπουζί, ενώ εχω κανονικά σε δευτερέυοντα όπως φώτα , κόρνα κτλ. Να σημείωσω οτι το μοτερ είναι μιζατο και βγαίνουν κ δύο καλώδια της μίζας.
Άρα έχουμε:
Απο το μοτερ:
Άσπρο
Κίτρινο
Μαύρο κόκκινο
Μπλε κίτρινο
Πρασίνο ροζ
Ροζ
Και δύο καλώδια της μίζας, πράσινο κ κόκκινο

Από το παπί:
Άσπρο
Κίτρινο
Πράσινο
Μαύρο
Μπλε άσπρο

Επίσης να αναφέρω οτι τα ρεύματα (πηνία) είναι καινούρια.
Έχει κανείς καμια ιδέα ?

toyar
24/02/2014, 15:33
το μπουζι δεν εχει ρευμα
ο πολλαπλασιαστης; η ηλεκτρονικη;
τι εχεις συνδεσει και δεν υπαρχει ρευμα;
γειωση (πρασινο) εχει συνδεθει;

tolismakedonas
24/02/2014, 15:48
Δεν φέρνει ρεύμα στο Μπουζί και μπουζοκαλωδιο εννοείται. Συνδέω το πράσινο ροζ απο το μοτερ με το πράσινο απ το παπί αλλα τίποτα. Πως θα δω για ρεύμα στο πολλαπλασιαστή;

tolismakedonas
24/02/2014, 15:50
Όλα τα αλλα τα εχω συνδεδεμένα όπως λεει ένας φίλος παραπάνω
Άσπρο -άσπρο
Κίτρινο -κίτρινο
Μπλε κίτρινο - μπλε άσπρο
Μαύρο κόκκινο - μαύρο κόκκινο
Πράσινο- πράσινο ροζ

bruno
24/02/2014, 16:18
Aφου εχει μιζα,παρε πλεξουδα μιζατι και έναν ρελε μιζας,την εχει που την εχει πανω.Παρε και έναν πυροσβεστηρα καλου κακουhttp://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=t7_BAuKvxto

tolismakedonas
24/02/2014, 16:23
:lol: οχι ρε δεν ειμαι κ τόσο άσχετος ! Πιστεύω οτι κάπου με την γείωση εχω θέμα αλλα δεν μπορώ να εξηγήσω γιατι εχω ρεύμα στα φώτα και κόρνα και δεν εχω στο Μπουζί

Dbnn
24/02/2014, 17:19
Προτείνω να ξηλώσεις πλαστικά και να φτιάξεις απο την αρχή την πλεξούδα γιατί έτσι άσπρο με μπορδοροδοκόκκινο δεν θα βγάλεις ποτέ άκρη!

Δημτρης
03/03/2017, 17:26
Αγόρασε μια πλεξούδα astrea ή lifan 100/110 και καθάρισες με 20-30 ευρώ. Σου παραθέτω και τα σχεδιαγράμματα για ηλεκτρονική με 4 ή 5 καλώδια:


295899



295900

μπορεις να μου διευκρινίσεις το starter moter με το switch starter συνδεονται μεταξύ τους ?

amyroukai
03/03/2017, 18:16
μπορεις να μου διευκρινίσεις το starter moter με το switch starter συνδεονται μεταξύ τους ?

όχι δεν μπορεί γιατί εκτίει ποινή και δεν μπορεί να γράψει.


Στο διάγραμμα δείχνει σαφώς ότι το starter switch συνδέεται σε ρελέ, από το οποίο παίρνει ρεύμα το starter motor.

Άρα όχι, αυτά τα δύο δεν συνδέονται μεταξύ τους.