PDA

View Full Version : Cafe, Brat, Bobber... ποιές τελικά οι διαφορές;;;



Juohmaru!
22/07/2013, 13:22
Καλησπέρα φίλοι!
Με αφορμή το καινούριο πρότζεκτ του Σπύρου (v50 monza) αλλά κυρίως τις φοβερές φωτό που ποστάρετε με τις ανάλογες παραινέσεις, μου γεννήθηκαν κι εμένα του "νεανία" οι φυσιολογικές απορίες...:confused:

Τι είναι τα cafe racer λίγο πολύ ξέρω... πως γεννήθηκαν και γιατι όμως ονομάζονται έτσι;;;
Τα bobber και τα brat είναι κάτι εντελώς διαφορετικό;;; Ποιες οι μεταξύ τους διαφορές;;;

Σίγουρα μπορεί να είναι χαζή η ερώτησή μου για κάποιους, όμως παρακαλώ τους έχοντες και... κατέχοντες (τη γνώση) να δώσουν τα φώτα τους... Επίσης καμιά αντιπροσωπευτική φώτο ή/και μια ιστορική αναδρομη του κάθε "είδους" θα ήταν απολύτως επιθυμητά.... Πολλά ζητάω...;;;

VANDA
22/07/2013, 13:26
Αυτό (https://en.wikipedia.org/wiki/Custom_motorcycle) ίσως βοηθάει κάπως.

astroman76
22/07/2013, 14:25
Caferacer ειναι ιδεα και κουλτουρα παρα ειδος μοτοσηκλετας αλλα οταν βλεπεις ενα αγγλικο εποχης που αντι για καρατιμονα και σελα φραντζολα ειχε κλιπονς και κοκοβιο το λες καφερεισερ.... τα γνησια καφε ειναι Norton/BSA/Triumph και λιπα αγγλικα του 50-60

bobber μηχανακι που δεν εχει επρος φτερο και βγαλμενο το πισω κοματι (αυτοι που εχουν δει παλια χαρλει του 40-60 ξερουν για τι πραμα μηλαω) γενικως βοββερ ειναι φαση ψιλομαμα μηχανακι χωρις τα περιτα...

brat Style ειναι μαγαζι στην Ιαπωνια εφτιαχνε χαρακτηριστικα μηχανακια σχεδον ολλα σε μαυρο χρωμα, χαμηλομενα, χωρις νικελα σελες Zbutt η φρατζολα και μινιμαλιστικα τεποζιτα...

σε γενικες γραμμες αυτα για περισοτερα δες στο wiki και googlare Brat Style θα σου βγαλει την σελιδα του στο νετ

Da.Vintage
29/07/2013, 10:31
Κατατοπιστικότατος

Αν ψάξεις στο youtube θα βρείς την ιστορία του καθενός σε βίντεο... Το Cafe racer Tv Series έχει κάνει αρκετές αναφορές στο πως ξεκίνησαν!

theofilos888
30/07/2013, 22:25
:a014:

lord_dimos76
13/08/2013, 17:39
brat είναι τα μετατροποιημενα μηχανακια σε στυλ cafe με τις ισες,φλατ σελες,απο τζαπαν όπως λέει ο φίλος παραπανω.
bobber θεωρουνται όσες μετατροπές δεν έχουν πίσω ανάρτηση,σαν βασικο χαρακτηριστικο.
cafe racer είναι παλι οπως τα λεει ο φιλος παραπανω.στα '60ς clipon και κοκοβιο,στα 70ς και φερινγκς

astroman76
13/08/2013, 19:32
bobber θεωρουνται όσες μετατροπές δεν έχουν πίσω ανάρτηση,σαν βασικο χαρακτηριστικο.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bobber_(motorcycle)

lord_dimos76
13/08/2013, 22:42
ναι ρε αγόρι,δε διαφώνησε κανεις!
απλά σε σχεση με τις άλλες κατηγορίες που ρωτάει ο φίλος,αυτό είναι κατι που τα διαφοροποιεί και είναι κοινό μεταξύ τους
you know!:a2:
του bobber γίνονταν στο jailbreak!:D
:a34:τσαο!

astroman76
14/08/2013, 01:19
βασικα hardtail μπορει να ειναι απο bobber μεχρι (μεταξυ αυτων και Diggers, Choppers, drag replicas, hill climbers) flat tracker (δες για παραδηγμα το Enflied που φτιαξανε οι φιλοι στο περιοδικο Sideburn...)