PDA

View Full Version : Χαλασμενη κλειδαρια σε xt 660R.



fasma
22/07/2013, 15:29
Τωρα τελευταια μου κανει διαφορα κολπα οπως π.χ. να βγαινει το κλειδι σε θεση on, να θελω κανα 5λεπτο μεχρι να γυρισω στο on και αλλα διαφορα.
Εχω την εντυπωση οτι εφτασε η ωρα του αποχωρισμου και θα ηθελα να μου πειτε αν εχει καποιος σας αλλαξει κλειδαρια και ποσο ηταν το κοστος.

alexxxcbr
22/07/2013, 19:16
Ριξε WD40 και θα στρωσει.:wave2:

Panoskl
22/07/2013, 20:08
Δεν ξέρω αν πάει set με το Immobilizer αλλά αν πηγαίνει σετ, θα είναι ακριβή ιστορία.

Μήπως μπορεί να σου κάνει ανακατασκευή ένας καλός κλειδαράς;

teo24
22/07/2013, 20:54
Δοκιμασες με αλλο κλειδι?

mouse112
23/07/2013, 01:52
1 αν εγινε ''χονι'' πας για αλλη (εκτος και αν εχεις φιλο κλειδαρα που εχει ορεξη να στο διορθοσει)
2 δοκιμασε και το καλυτερο κλειδι ;)
3 ειχες πολλα κλειδια μαζι (ειχε βαρος)?

fasma
01/08/2013, 10:48
τελικά το WD40εκανε θαυμα! Ολα καλα! ναι του ειχα και αλλα κλειδια πανω αλλα δεν νομιζω οτι αυτο επηρέασε τοσο οσο το οτι η "γλωσσα" της κλειδαριας δεν εκλεινε.
ευχαριστω για της απαντήσεις σας.

alexxxcbr
01/08/2013, 13:16
τελικά το WD40εκανε θαυμα! Ολα καλα! ναι του ειχα και αλλα κλειδια πανω αλλα δεν νομιζω οτι αυτο επηρέασε τοσο οσο το οτι η "γλωσσα" της κλειδαριας δεν εκλεινε.
ευχαριστω για της απαντήσεις σας.

Ριχνε συχνα WD40 και θα εισαι μια χαρα.:wave2:

notakos600
02/08/2013, 13:22
Ριχνε συχνα WD40 και θα εισαι μια χαρα.:wave2:

:beer:

007mastras
06/04/2015, 20:47
Καλησπέρα!!
Εχω ακριβός τι ίδιο πρόβλημα να ρίξω μέσα wd40 και να παίξω με το κλειδί?Δέν θα έχω πρόβλημα με τα ηλεκτρονικά μέρη της μίζας??

lykourgi
07/04/2015, 07:00
Ρίξε άφοβα. Δεν χρειάζεται όμως να λούσεις την κλειδαριά.
Ρίξε μέσα στη σχισμή του κλειδιού και μετά βάλε το κλειδί και δούλεψέ το μερικές φορές (μέσα - έξω και κλείδωμα - άναμα - σβήσιμο).
Εχε μαζι σου και λίγο χαρτί ή πανί για να σκουπίζεις ότι στάζει. Από το χρώμα που θα βγει το WD40 θα καταλάβεις πολλά.
Κάνει και παραφινέλαιο, λάδι για όπλα κλπ (ψιλά λάδια).

Επίσης, έχε υπόψιν ότι στα ΧΤ γενικά η κλειδαριά σκαλώνει, ακόμη και καθαρή. Χρειάζεται λίγο τράβηγμα του κλειδιού προς τη μεριά του αναβάτη, τη στιγμή που ανάβεις. Κάντο και θα δεις ότι θα δουλεύει πολύ μαλακά.

sapila racing
07/04/2015, 09:34
Mε το WD40 ελυσες το πρόβλημα του 'κολλήματος΄ του διακόπτη.

Ομως ανέφερες οτι το κλειδί έβγαινε ενω ήταν στο 'on'. Aυτό το σύμπτωμα δεν φτιάχνεται με WD40 και συμβαίνει σε αρκετά μηχανάκια μετα απο καιρό, ειδικά μονοκύλινδρα.

Εχε το νού σου γιατί μπορεί να σου φύγει το κλειδί εν κινήσει και να μην το παρεις χαμπάρι! :cry:
Η λύση ειναι αλλαγή διακόπτη η να συνηθίσεις να βαζεις μπρος και μετα να το βαζεις στην τσέπη.

007mastras
07/04/2015, 11:00
Ααα εμένα με ενδιαφέρει να φτιάξω αυτό που βγαίνει το κλειδί οταν είναι στο on τώρα έχω ένα μεγάλο μπρελόκ-κορδόνι και ψιλοδένω πάνω στο τιμόνι για να μήν χάσω το κλειδί..Οπότε πάμε για κλειδαριά?

karellen
07/04/2015, 11:08
[...]
Εχε το νού σου γιατί μπορεί να σου φύγει το κλειδί εν κινήσει και να μην το παρεις χαμπάρι! :cry:
Η λύση ειναι αλλαγή διακόπτη η να συνηθίσεις να βαζεις μπρος και μετα να το βαζεις στην τσέπη.
Παλιά παρακαλάγαμε να βγαίνει το κλειδί και στο on και να το βάζουμε στην τσέπη,γιατί οι τροχονόμοι είχαν την κακή συνήθεια να σου ορμάνε,σταματημένος στο φανάρι και να σου σβήνουν τη μηχανή,μη λακίσεις! :eek:

MG-KTiNoS
07/04/2015, 15:25
Ριχνε συχνα WD40 και θα εισαι μια χαρα.:wave2:

πιες το κι όλας :lol:

Μανολης67
08/04/2015, 12:17
Ααα εμένα με ενδιαφέρει να φτιάξω αυτό που βγαίνει το κλειδί οταν είναι στο on τώρα έχω ένα μεγάλο μπρελόκ-κορδόνι και ψιλοδένω πάνω στο τιμόνι για να μήν χάσω το κλειδί..Οπότε πάμε για κλειδαριά?

Γενικά τα Yamaha έχουν μια ευαισθησία στον κεντρικό διακόπτη, στο DT και στο παλιό ΧΤ την παλευα με W 40, στο 660 όμως που έχω τώρα ο παλιός ιδιοκτήτης έβαζε πάνω μια αρμάθια κλειδιά, με αποτέλεσμα να χαλαρώσει η κλειδαρία, τώρα έχω το κλειδί με κορδονάκι που το πιάνω σε tairap που έβαλα μόνιμα στο τιμόνι, μέχρι να βρώ τα 260 ευρώ που κάνει η κλειδαρία.