PDA

View Full Version : Έχει κάνει κανείς μεταβίβαση σε μοτο πρόσφατα;



Juohmaru!
22/07/2013, 17:52
Ένας φίλος ενδιαφέρεται για την αγορά μιας μοτοσυκλέτας με πρώτη άδεια το 1999.
Επειδή η μεταβίβαση θα γίνει αυθημερόν σε περιοχή εκτός Αθηνών και για οικονομία χρόνου:
Απαιτείται να έχει περάσει ήδη ΚΤΕΟ η μηχανή για τη μεταβίβαση;
Ξέρω ότι μάλλον θα έπρεπε να έχει περάσει, απλά ρωτάω αν πρέπει να προϋπάρχει το χαρτί του ΚΤΕΟ για να ολοκληρωθεί η μεταβίβαση.
Αν όχι, και μπορεί να γίνει η μεταβίβαση, τότε η μηχανή μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ αργότερα, έστω και με πρόστιμο.

redfantomas
22/07/2013, 18:16
Ένας φίλος ενδιαφέρεται για την αγορά μιας μοτοσυκλέτας με πρώτη άδεια το 1999.
Επειδή η μεταβίβαση θα γίνει αυθημερόν σε περιοχή εκτός Αθηνών και για οικονομία χρόνου:
Απαιτείται να έχει περάσει ήδη ΚΤΕΟ η μηχανή για τη μεταβίβαση;
Ξέρω ότι μάλλον θα έπρεπε να έχει περάσει, απλά ρωτάω αν πρέπει να προϋπάρχει το χαρτί του ΚΤΕΟ για να ολοκληρωθεί η μεταβίβαση.
Αν όχι, και μπορεί να γίνει η μεταβίβαση, τότε η μηχανή μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ αργότερα, έστω και με πρόστιμο.

πρεπει να εχει περασει κτεο !

harris_x
22/07/2013, 20:33
πρεπει να εχει περασει κτεο !
σωστά


[...]
Ξέρω ότι μάλλον θα έπρεπε να έχει περάσει, απλά ρωτάω αν πρέπει να προϋπάρχει το χαρτί του ΚΤΕΟ για να ολοκληρωθεί η μεταβίβαση.
Αν όχι, και μπορεί να γίνει η μεταβίβαση, τότε η μηχανή μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ αργότερα, έστω και με πρόστιμο.
πρέπει να υπάρχει το χαρτί.
θα σου/του το ζητήσουν στο υπουργείο (ναι στο υπουργείο, τέλος οι μεταβιβάσεις στα ΚΕΠ)
:wave2:

Pan (dvs)
22/07/2013, 20:41
Πριν 2 μηνες αγορασα μια μηχανη απο το Αγρινιο.Εκει δεν ειναι υποχρεωτικο το ΚΤΕΟ και εγινε η ολη διαδικασια της μεταβιβασης κανονικα χωρις να ζητηθει χαρτι ΚΤΕΟ.Ερχομενος Γιαννενα που θα ητανε πλεον η εδρα της μηχανης με ενημερωσανε οτι πρεπει να την περασω το αργοτερο μεσα σε μια εβδομαδα για να μην υπαρξει προστιμο (νομιζω 50%).Εγω φυσικα την περασα αυθυμερον.

Επισης προσφατα στα Γιαννενα μεταβιβασα μηχανη σε Κερκυραιο και ητανε υποχρεωτικο.

SONone
24/07/2013, 11:01
πριν απο 20 μερες υπ.συγκ. νοτιου τομεα. ( αυτο στον αγιο Δημήτριο στη Θεομήτορος) δεν ζητάνε κτεο (εκει τουλάχιστον για αλλου δεν ξερω)

McGyver
24/07/2013, 11:06
Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη, αλλά...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=131138&p=2251770&viewfull=1#post2251770

due
24/07/2013, 11:22
Έκανα μεταβίβαση πριν ένα μήνα. Αγοράστηκε στα Χανιά (και εκεί έγινε η μεταβίβαση) όπου η χρονολογία της μηχανής (2005), πέρναγε ΚΤΕΟ το φθινόπωρο. Μου το έθεσαν ως "Εαν έπρεπε να είχε περάσει, θα έπρεπε να προσκομιστεί για να γίνει η μεταβίβαση".

Αργότερα, λόγω χρόνου το πέρασα ΚΤΕΟ στην Αθήνα. Όπου ακόμα με θυμούνται.
Πινακίδες Βόλου, μεταβίβαση στα Χανιά, δ/νση κατοικίας Βοιωτίας και τράβαγαν τα μαλλιά τους για να δουν αν πληρώνω πρόστιμο ή όχι μιας και κάθε νομαρχία είχε δικές της ημερομηνίες.

Μετά από 30 λεπτά διαβουλεύσεων και επικοινωνίας με δ/νσεις του υπουργείου, ΚΤΕΟ και ΙΚΤΕΟ, προϊσταμένους μέχρι και ΚΕΠ (!), μου απάντησαν ότι πρέπει να πληρώσω το πρόστιμο των 7 ευρώ (αν το ήξερα θα το πληρωνα εξ αρχής να ξεμπέρδευα). Μάλιστα, μου είπαν ότι τη στιγμή που στο υπουργείο έγραφαν στην άδεια νέα διεύθυνση διαφορετική από το νομό που έγινε η μεταβίβαση, έπρεπε να τσεκάρουν τις ημερομηνίες ΚΤΕΟ με την νέα δ/νση κατοικίας και εφόσον εκεί ήταν υποχρεωτικό να έχει ήδη περάσει, να ήταν απαραίτητη η προσκόμιση του για να γίνει η μεταβίβαση.

:a26:

AristidisZ
24/07/2013, 11:26
ειλικρινά αυτό κι αν είναι μπέρδεμα :D
κριτήριο φαντάζομαι είναι η έδρα του πωλητή, αν δεν είναι αυτός υπόχρεος ΚΤΕΟ, λογικά δεν θα έπρεπε να ζητείται
τώρα αν μετά καταστεί εκπρόθεσμο λόγω της έδρας του αγοραστή, θα έπρεπε να υπάρχει υποχρέωση για ΚΤΕΟ άνευ προστίμου
βέβαια για 7 €, κλάιν...

due
24/07/2013, 11:37
Πιασταυγοκαικουρευτο. Εδώ δεν ήξεραν στο υπουργείο ότι έπρεπε να τσεκάρουν την έδρα του αγοραστή. Αν το ήξεραν δεν θα υπήρχε θέμα.

ekkli
24/07/2013, 15:29
να προσθέσω μία παραλλαγή ακόμα,
μεταβίβαση 10/07/2013 στο μηχανολογικό Ηρακλείου Κρήτης,
όταν είπαμε ότι δεν έχουμε περάσει ΚΤΕΟ, μας έβαλαν να υπογράψουμε ότι είμαστε ενήμεροι για το νόμο και το πρόστιμο. :eek:
Δεν βγάζεις άκρη ....

nikolas1709
25/07/2013, 19:26
εμενα ουτε με ρωτησαν αν εχει περασει κτεο απλα εκανα την μεταβιβαση

harris_x
26/07/2013, 08:49
Τελικά ισχύει αυτό που λέει ο McGyver.
Όλα τα άλλα είναι @@ιες του κάθε υπαλλήλου.