PDA

View Full Version : Διπλωμα δυσκολη περιπτωση



lak100
23/07/2013, 16:14
Γεια σας ειμαι ο Δημητρης 22 ετων εχω ενα Kymco MXU 300 εχω προβλημα αναπηριας (σπαστικη τετραπληγια) λεφτα για να παρω αυτοκινητο και να το μετατρεψω για να παρω διπλωμα δεν υπαρχουν και ρωταω μπορω να δωσω με την γουρουνα για διπλωμα μοτοσικλετας? ειναι πραγματικα αδικο να μην μπορει να γινει ουσιαστικα η γουρουνα ειναι μηχανη

Ασωτος
23/07/2013, 16:41
Δημήτρη, για το συγκεκριμένο χρειάζεσαι δίπλωμα αυτοκινήτου ...

Ichigo
23/07/2013, 17:00
Δημήτρη, για το συγκεκριμένο χρειάζεσαι δίπλωμα αυτοκινήτου ...

Δίκιο έχει ο άνθρωπος...

295997

byron
23/07/2013, 17:00
Δημήτρη, για το συγκεκριμένο χρειάζεσαι δίπλωμα αυτοκινήτου ...

Ορθόν. Μέχρι 50cc μπορουν να οδηγηθούν με δίπλωμα μοτοποδηλάτου, αλλά οι μεγαλύτερες θέλουν αυτοκινήτου.

lak100
23/07/2013, 18:44
καταλαβα. παντως ειναι αδικο πραγματικα γιατι η γουρουνα δεν ειναι αυτοκινητο. πρεπει μα θεσπιστει διπλωμα για ATV. Ουσιαστικα αυτο με καταδικαζει να κατσω σπιτι και μου στερει το δικαιωμα της ανεξαρτησιας

Ασωτος
23/07/2013, 19:20
Ξανά μανά,,

όχι τίποτε άλλο αλλά ΕΧΟΥΜΕ το ίδιο πρόβλημα :

Άτομο με αναπηρία 80% και κινητικά προβλήματα, δεν μπορεί να οδηγήσει δίκυκλο και μη διαμορφωμένο αυτοκίνητο. Σώθηκε γιατί είχε βγάλει δίπλωμα αυτοκινήτου πριν το περιστατικό και τώρα χρησιμοποεί ένα MXU 150άρι.

α) Ψάξε να βρεις ένα διαμορφωμένο αυτοκίνητο (από άλλο ομοιοπαθή ή γνωστό)
και
β) ρώτησε σε σχολή οδηγών τί γίνεται με τη περίπτωση σου :

Θα το ψάξω κι εγώ λίγο από εδώ..

Τα λέμε ...

lak100
24/07/2013, 00:44
εγω γεννηθηκα ετσι. περπαταω κανονικα αλλα δεν εχω ισοροπια. στο σπιτι μεσα κινουμαι ανεξαρτητα στην σχολη οδηγων το ψαχνουν αλλα να σου πω την αληθεια δεν εχω ελπιδες. εχω πεσεο σε κενο νομου

Ασωτος
24/07/2013, 09:29
Λοιπόν :

Θα κάνεις δυο - τρια τηλέφωνα :

- Στη Διεύθυνση Μεταφορών της περιοχής σου, στο τμήμα που είναι για τις άδειες οδήγησης, εξηγώντας το πρόβλημά σου - να δεις τι θα σου πουν

- Στο Σύλλογο των Εκπαιδευτών Οδηγών (όχι σε απλή σχολή αλλά στο Σύλλογο), για το τι μπορούν να κάνουν για την περίπτωσή σου.


Εδώ (Θεσσαλονίκη), φίλος εκπαιδευτής μου είπε ότι είναι δύσκολο και πολύπλοκο, αλλά σίγουρα γίνεται...

Καλή τύχη, και ενημέρωσε όποτε μπορέσεις ....


YΓ. Σε άλλα φόρουμ, πχ disabled.gr κύτταξες - ρώτησες ;

paramedic
24/07/2013, 09:34
Το δίπλωμα αυτοκινήτου δεν πρέπει να είναι πολύ ακριβότερο απο αυτο της μηχανής ειδικά με τις προσφορές που εχω δει να υπαρχουν ανα καιρούς. Για να δώσεις με αυτοκίνητο χρειάζεσαι και ειδικά διαμορφωμένο αυτοκίνητο?

lak100
24/07/2013, 11:01
Το δίπλωμα αυτοκινήτου δεν πρέπει να είναι πολύ ακριβότερο απο αυτο της μηχανής ειδικά με τις προσφορές που εχω δει να υπαρχουν ανα καιρούς. Για να δώσεις με αυτοκίνητο χρειάζεσαι και ειδικά διαμορφωμένο αυτοκίνητο? ναι ειδικο σου δινει ο νομος το δικαιωμα να παρεις δικο σου αμαξι να το μετατρεψεις και να δωσεις με αυτο. αλλα αυτη την εποχη δεν υπαρχουν χρηματα για κατι τετοιο

lak100
24/07/2013, 11:03
Λοιπόν :

Θα κάνεις δυο - τρια τηλέφωνα :

- Στη Διεύθυνση Μεταφορών της περιοχής σου, στο τμήμα που είναι για τις άδειες οδήγησης, εξηγώντας το πρόβλημά σου - να δεις τι θα σου πουν

- Στο Σύλλογο των Εκπαιδευτών Οδηγών (όχι σε απλή σχολή αλλά στο Σύλλογο), για το τι μπορούν να κάνουν για την περίπτωσή σου.


Εδώ (Θεσσαλονίκη), φίλος εκπαιδευτής μου είπε ότι είναι δύσκολο και πολύπλοκο, αλλά σίγουρα γίνεται...

Καλή τύχη, και ενημέρωσε όποτε μπορέσεις ....


YΓ. Σε άλλα φόρουμ, πχ disabled.gr κύτταξες - ρώτησες ; θα παρω και θα ενημερωσω στο disabled τωρα θα ρωτησω

OldMan
24/07/2013, 12:15
ναι ειδικο σου δινει ο νομος το δικαιωμα να παρεις δικο σου αμαξι να το μετατρεψεις και να δωσεις με αυτο.
Αν μιλάμε αυστηρά και μονο σύμφωνα με το "συννομο" του πράγματος, με το δίπλωμα που θα βγάλεις θα επιτρέπεται να οδηγεις ΜΟΝΟ ειδικά διαμορφωμένα οχήματα...
(μπορεί να κάνω και λάθος βεβαια, αλλα...)

Ασωτος
24/07/2013, 12:36
Δημήτρη, κύταξε κι εδώ :

http://www.yme.gr/index.php?tid=380

και εδώ :

http://www.pasipka.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=RESOURCE&cresrc=74&cnode=9


και αυτός μάλλον θα κάνει τη δουλειά :

http://www.sxoliodigon-automato.gr/


Τώρα για το αν η γουρούνα περνάει ΚΤΕΟ, θέλει πιστοποίηση ή μετατροπές κλπ, το βλέπεις μετά, στην Ελλάδα είμαστε ...

lak100
08/07/2015, 19:05
ξεθαβω το θεμα συο χρονια μετα ηρθε η ωρα να βγαλω διπλωμα λογω διαφορων προβληματων τωρα μπορεσα να ασχοληθω στη σχολη οδηγων μου ειπανε οτι μπορω να βγαλω διπλωμα μονο για την γουρουνα. πρεπει να περασω απο δευτεροβαθμια επιτροπη στην νομαρχια. ξερετε εαν καποιος με σπαστικη τετραπληγια μπορει να εκδοσει διπλωμα οδηγησης?

byron
08/07/2015, 19:32
Δεν νομίζω να μπορεί κάποιος από το φόρουμ να στο πει αυτό Δημήτρη.
Η τετραπληγια αφορά άνω και κάτω άκρα, και φαντάζομαι πως ο βαθμός δυσλειτουργίας των άκρων θα καθορίσει και την δυνατότητα να βγάλεις δίπλωμα...
Μόνο κάποια επιτροπή μπορεί να το πει.

OldMan
08/07/2015, 19:35
Μονο υποθεσεις θα κανουμε, φίλε μας..

Ίσως απο την Νομαρχία μπορούνε να σου πούνε (αν δεν βαριούνται να ανοίξουν τις εγκύκλιους..)


edit: Προφανως Βυρωνα, η δευτεροβαθμια επιτροπή θα κρινει επάρκεια λειτουργικότητας ακρων και πιθανη διαμόρφωση χειριστηρίων...

byron
08/07/2015, 19:52
Λοιπόν Δημήτρη, μιας και ρώτησα αυτό που θα κάνεις είναι το εξής. Θα επικοινωνήσεις με το ίδρυμα αναπήρων στους αγ. Αναργυρους. Μέσα σε αυτό υπάρχει ένα γραφείο που λέγεται "Ηνιοχος" και σκοπό έχει την εκπαίδευση παραπληγικών στην οδήγηση, και αν είναι δυνατόν να οδηγήσουν. Υπάρχει φυσιατρος στην επιτροπή κλπ.

theofilos888
09/07/2015, 07:40
Τι βαθμο αναπηριας σου εδωσαν απο τα κεβα; Η αποφαση οριζει και συνοδο; Βασει της περιγραφης της παθησης σου στον κεβα μπορει η οχι να σου εκδοσουν αναπηρικο διπλωμα και αυτο θελει επανεξεταση καθε 3 χρονια νομιζω. Σε καθε περιπτωση η επιτροπη που θα σε δει θα δωσει το τελικο οκ η οχι.

lak100
09/07/2015, 12:41
δεν εχω περασει απο τα τωρινα ΚΕΠΑ το 2009 που περασα απο πρωτοβαθμια επιτροπη εχω 67% και ανω ο Ινιοχος ειναι Αθηνα εγω ειμαι Καστορια παιρνω τηλεφωνο δεν το σηκωνουν εχω γνωματευση απο κρατικο γιατρο που λεει 67% Και ανω

byron
09/07/2015, 12:58
δεν εχω περασει απο τα τωρινα ΚΕΠΑ το 2009 που περασα απο πρωτοβαθμια επιτροπη εχω 67% και ανω ο Ινιοχος ειναι Αθηνα εγω ειμαι Καστορια παιρνω τηλεφωνο δεν το σηκωνουν εχω γνωματευση απο κρατικο γιατρο που λεει 67% Και ανω

Το site το είδες? http://www.disabled.gr/elliniko-kentro-axiologisis-ikanotiton-ke-proetimasias-odigisis-gia-anthropous-me-idikes-anagkes-amea/

Στο Εθν.Ιδρυμα Αποκατάστασης Αναπήρων μέσα στο οποίο στεγάζεται ο Ηνίοχος, προσπάθησες να επικοινωνήσεις?

lak100
09/07/2015, 21:13
απο τον Ηνιοχο μου ειπαν οτι οι τετραπληγικοι παιρνουν διπλωμα απο την εδω επιτροπη μου εστειλαν τον νομο και δεν αναφερεται η περιπτωση τετραπληγιας καθολου ουτε στις απαγορευσεις ουτε στις εξαιρεσεις αυτων. Ειπα σε φιλο μου γιατρο που ειναι στην επιτροπη να παρει αυριο στον Ηνιοχο αυτος λεει οτι απο την στιγμη που δεν λεει κατι ο νομος δεν μπορει να μου δωσει το οκ. Εγω το μονο που θελω ειναι να με κρινουν ικανο για οδηγηση με χειρηστηρια στο χερι η γουρουνα ετσι και αλλιως εκει τα εχει τους ειπα να σας φερω την γουρουνα να με δειτε αν μπορω η οχι ο φιλος μου μου λεει οτι εμεις δεν μπορουμε να εχουμε κριση αν δεν σε αναφερει ο νομος

theofilos888
09/07/2015, 22:38
Καταλαβαινω τη μανουρα σου, αλλα πρεπει να ξερεις πως απο την 1η σεπτεμβριου 2011 και μετα καταργηθηκαν ολες οι επιτροπες και αποφασεις αναπηριας και ισχυουν μονο τα κεπα. Θα πρεπει να περασεις κεπα για να παρεις αποφαση κ με αυτην να δωσεις για διπλωμα ΑΝ σε αφησουν. Το βλεπω δυσκολο παντως να ξερεις!

lak100
09/07/2015, 23:19
τα κεπα ειναι για να πιστοποιουν ποσοστα αναπηριας η επιτροπη που πρεπει να περασω ειναι Δευτεροβαθμια υγεονομικη επιτροπη οπου ειναι αντι του ινιοχου. θα δω τι θα κανω 8 χρονια παντως την γουρουνα την δουλευω μια χαρα θα ειναι αδικο να κλειστω σπιτι θεωρω οτι ειναι ενα θεμα που θα μπορουσε να ληθει σε 5 λεπτα

lak100
18/07/2015, 15:35
μιλησα με ηνιοχο μου ειπαν οτι ασχετα με το τι παθηση εχεθ ο ασθενης μετραει η πραγματικη του εικονα μου ειπαν ασχετα με το αν δεν αναφερεται στον νομο

theofilos888
18/07/2015, 16:44
Μαζι σου σε αυτο που λες. Θα στο δωσουν το διπλωμα;

lak100
23/07/2015, 01:06
η επιτροπη ειναι την αλλη βδομαδα εχω τον νομο με το μερος μου πηρα χαρτι και απο ορθοπεδικο που λεει οτι ειναι μια χαρα τα χερια μου απο κει και περα καλουμαι να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας το διπλωμα θα μου το δωσουν οι εξετατες θα εξεταστω κανονικα σε σηματα και οδηγηση

lak100
28/07/2015, 13:04
ακομα δεν εχω ξεμπερδεψει εχω ραντεβου με τον νευρολογο της επιτροπης να το συζητησουμε αυτος κολλαει οτι δεν αναφερεται στο συνημμενο τετραπληγια και μου λεει παιρνεις επιδομα αρα εισαι ανικανος να εργαστεις αρα δεν πρεπει να εχεις διπλωμα απο τον ηνιοχο μου λενε οτι εχει σημασια η εικονα και οχι η παθηση πηρα χαρτι απο ορθοπεδικο οτι τα χερια μου ειναι ενταξει. ο νευρολογος μου ειπε τηλεφωνικα οτι η επιτροπη ειναι τυφλοσουρτης και οτι κοιτανε τι αναφερει ο νομος sorry για την ποιοτητα της φωτο

theofilos888
28/07/2015, 15:07
Το φεκ τι αναφερει για τις τετραπληγιες; Σε τι ποσοστο αναπηριας σε τοποθετει; Βαση του φεκ, που μας αναρτησες, καλα κανουν και δε στο δινουν, διοτι δεν προβλεπεται πουθενα για την παθηση σου η παροχη ικανοτητας οδηγησης, ακομη και σε εξαιρεση. Για ψαχτο καλυτερα.

lak100
28/07/2015, 15:28
Το φεκ τι αναφερει για τις τετραπληγιες; Σε τι ποσοστο αναπηριας σε τοποθετει; Βαση του φεκ, που μας αναρτησες, καλα κανουν και δε στο δινουν, διοτι δεν προβλεπεται πουθενα για την παθηση σου η παροχη ικανοτητας οδηγησης, ακομη και σε εξαιρεση. Για ψαχτο καλυτερα. 67% και ανω εχω απο εκει και περα τετραπληγια με τετραπληγια εχει διαφορα γι αυτο μπαινει η προσωπικη κριση. Στον Ηνιοχο μου λενε οτι εχει σημασια η εικονα του ασθενη εχω κανει 10 χειρουργεια για να μπορω να εχω μια σχετικη ανεξαρτησια αισθανομαι οτι αυτος ο κοπος παει χαμενος με το να καθομαι κλεισμενος στο σπιτι θα το διεκδικησω μεχρι τελους το θεωρω ηλιθιο ο νομος να προβλεπει οδηγηση για ατομα με ακροτηριασμενα χερια και να μην μπορω εγω να εκδοσω διπλωμα στο κατω κατω θα περασω απο εξεταση οδηγησης και στην επιτροπη υπαρχει σχετικος εμπειρογνωμονας

Bowleno
28/07/2015, 15:39
Όλο αυτό το ζήτημα μου θυμίζει αλήστου μνήμης εποχές όπου ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΤΑΝ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ, κωφός να βγάλει δίπλωμα αυτοκινήτου/μοτο και δεν είναι και πολύ πίσω, περίπου 40 χρόνια πριν.....

Και την στιγμή αυτή στις βόρειες χώρες δίνουν σε αυτούς δίπλωμα Ε κατηγορίας (Επικαθήμενο και λεωφορείου) εδώ...άσε μην μιλήσω......χατιρικά, λέει, το μεταφορών έως Γ΄κατηγορίας, μην χέσω :moutza:

(μην βγει κανείς να με τρολλάρει, είναι ένα ζήτημα που το έχω νιώσει στο πετσί μου τα τελευταία 30 χρόνια)

theofilos888
28/07/2015, 16:32
Όλο αυτό το ζήτημα μου θυμίζει αλήστου μνήμης εποχές όπου ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΤΑΝ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ, κωφός να βγάλει δίπλωμα αυτοκινήτου/μοτο και δεν είναι και πολύ πίσω, περίπου 40 χρόνια πριν.....

Και την στιγμή αυτή στις βόρειες χώρες δίνουν σε αυτούς δίπλωμα Ε κατηγορίας (Επικαθήμενο και λεωφορείου) εδώ...άσε μην μιλήσω......χατιρικά, λέει, το μεταφορών έως Γ΄κατηγορίας, μην χέσω :moutza:

(μην βγει κανείς να με τρολλάρει, είναι ένα ζήτημα που το έχω νιώσει στο πετσί μου τα τελευταία 30 χρόνια)

Επανεξεταση καθε ποτε σου ζητανε; Κεπα και διπλωμα.

lak100
28/07/2015, 17:16
στην δικη μου περιπτωση ο νομος λεει καθε 2 χρονια κεπα δεν μουτ ζητηθει να περασω. εχω τρελο αγχος αυτη η γουρουνα ειναι τα ποδια μου οσο τραβηγμενο και αν ακουγεται αισθανομαι οτι στερουμαι κατι που κατεκτησα με πολυ κοπο αλλα και πονο

leftos
28/07/2015, 17:25
Τι σου πω φιλε παρακολουθω το γολγοθα σου απο την αρχη.
Παλεψε το οσο μπορεις παντα καποιος εκανε την αρχη για να μπορεσουν αυριο καποιοι να εχουν αυτα που δικαιουνται.
Μην το αφησεις περνε τηλ. και πιεσε οπως μπορεις ο ιδιος αλλα και μεσα απο σωματεια.
Καλο κουραγιο και ελπιζω να βρεθει ακρη πολυ συντομα.

lak100
28/07/2015, 17:56
αυριο εχω ραντεβου με νευρολογο για γνωματευση. η ολη ιστορια γινεται για 4 μηνες τον χρονο που ο καιρος της Καστοριας επιτρεπει μηχανη θα το παλεψω μια λυση ειναι να παω σε αλλον νομο να περασω απο επιτροπη στην δυτικη Μακεδονια επιτροπες εχουν η Καστορια και η Φλωρινα Θεσσαλονικη η λιστα αναμονης φτανει τους 6 μηνες ευχαριστω για την συμπαρασταση

agamoi-thytai
28/07/2015, 22:19
Ρώτησα τον ξάδερφο μου που ήρθε απο Γερμανία τι συμβαίνει εκει.
Πας κανεις τη διαδικασία την ίδια μέρα, δίνεις εξετάσεις πρακτική και αν τα καταφέρεις και σε κρίνουν ικανό παίρνεις δίπλωμα.
Ποια Ευρώπη ρε...;

lak100
28/07/2015, 23:02
εδω με κριννανε ικανο αλλα ο νευρολογος κολλαει στο οτι δεν αναφερεται η τετραπληγια στο φεκ που εδωσα πιο πανω να πω εδω οτι υπαρχουν ημιπληγιες που ειναι πιο σοβαρες απο μια τετραπληγια εξαρταται την περιπτωση δεν υπαρχει κανονας

Bowleno
29/07/2015, 00:28
Επανεξεταση καθε ποτε σου ζητανε; Κεπα και διπλωμα.

ανά 5ετία, όπως στα επαγγελματικά (δεν έχω επαγγελματικό....) περνάς επιτροπή (τρίχες λέμε) το κεπα καμία σχέση, είναι για άλλη δουλειά ;)

lak100
29/07/2015, 14:25
συναντηθηκα με τον νευρολογο μου ειπε οτι ειμαι τετραπαρεση και οχι τετραπληγια αλλα δεν μπορει να μου δωσει χαρτι για την οδηγηση γιατι παιρνω επιδομα για τετραπληγια και θα εχω 2 αντικρουωμενες γνωματευσεις τωρα αν με αντιμετωπισει ως τετραπληγια πρεπει να παω στον Ινιοχο το θεμα ειναι οτι ο Ινιοχος κρινει μονο για αυτοκινητο. Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τα παρατησω να πουλησω και την γουρυονα και να ηρεμησω

byron
30/07/2015, 10:16
συναντηθηκα με τον νευρολογο μου ειπε οτι ειμαι τετραπαρεση και οχι τετραπληγια αλλα δεν μπορει να μου δωσει χαρτι για την οδηγηση γιατι παιρνω επιδομα για τετραπληγια και θα εχω 2 αντικρουωμενες γνωματευσεις τωρα αν με αντιμετωπισει ως τετραπληγια πρεπει να παω στον Ινιοχο το θεμα ειναι οτι ο Ινιοχος κρινει μονο για αυτοκινητο. Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τα παρατησω να πουλησω και την γουρυονα και να ηρεμησω

Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, αλλά αν η γουρούνα θέλει δίπλωμα μοτό...γιατί δεν κοιτάς κάποιο 3κυκλο τύπου MP3 της Piaggio ή το Yamaha Tricity που το οδηγάς με δίπλωμα αυτοκινήτου, και μπορεί να σε καλύψει ο Ηνίοχος?

lak100
30/07/2015, 15:49
η γουρουνα θελει διπλωμα αυτοκινητου τα αλλα που λες δεν μπορω να το οδηγησω γιατι θελουν ισσοροπια που δεν εχω τοσο καλη

byron
30/07/2015, 16:56
η γουρουνα θελει διπλωμα αυτοκινητου τα αλλα που λες δεν μπορω να το οδηγησω γιατι θελουν ισσοροπια που δεν εχω τοσο καλη

Tα 3τροχα που ανέφερα δεν χρειάζεται να ξέρεις ισσοροπία.

Αφού η γουρούνα θέλει αυτοκινήτου, και πρέπει να πας στον Ηνίοχο, που είναι το πρόβλημα? Δεν θέλεις να πας στον Ηνίοχο δηλαδή ?

amyroukai
30/07/2015, 19:25
εδω με κριννανε ικανο αλλα ο νευρολογος κολλαει στο οτι δεν αναφερεται η τετραπληγια στο φεκ που εδωσα πιο πανω να πω εδω οτι υπαρχουν ημιπληγιες που ειναι πιο σοβαρες απο μια τετραπληγια εξαρταται την περιπτωση δεν υπαρχει κανονας


συναντηθηκα με τον νευρολογο μου ειπε οτι ειμαι τετραπαρεση και οχι τετραπληγια αλλα δεν μπορει να μου δωσει χαρτι για την οδηγηση γιατι παιρνω επιδομα για τετραπληγια και θα εχω 2 αντικρουωμενες γνωματευσεις τωρα αν με αντιμετωπισει ως τετραπληγια πρεπει να παω στον Ινιοχο το θεμα ειναι οτι ο Ινιοχος κρινει μονο για αυτοκινητο. Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τα παρατησω να πουλησω και την γουρυονα και να ηρεμησω

Μπαίνω λοιπόν μιά στο γκουγκλ να μπάθω τι στο καλό είναι αυτό που συζητάς τόσο καιρό. Τετραπληγία είναι τέσσερα ανάπηρα άκρα. Ακίνητα, τέλος. Η πάρεση είναι αδυναμία. Ημιπάρεση και τετραπάρεση ανάλογα με το πόσα άκρα, λέει το ψαχτήρι.

Εσύ λες λοιπόν ότι κινείς χέρια άρα δεν είσαι τετραπληγικός. Παίρνεις όμως επίδομα τετραπληγικού, όπως λες.
Έρχεται λοιπόν ο νευρολόγος και σε βγάζει τετραπαρετικό (ή όπως λέγεται δαύτο) δηλαδή με κάποιο ποσοστό αδυναμίας στα άκρα σου και όχι με παράλυτα άκρα, άρα οφείλεις να εκπέσεις του δικαιώματος για επίδομα τετραπληγίας και να λάβεις το όποιο άλλο δικαιούσαι για την πραγματική σου πάθηση και πιθανώς και για αυτόν τον λόγο να μην θέλει να γνωματεύσει;
Έχεις ένα επίσημο έγγραφο που λέει ότι είσαι 100% παράλυτος και σε καθιστά δικαιούχο σχετικού επιδόματος και ταυτοχρόνως ζητάς δίπλωμα, μόνο εγώ το βλέπω ως παράλογο; Τι να προβλέψει ο νόμος για τετραπληγικό και οδήγηση; Με ποιό 100% ανάπηρο άκρο θα χειριστεί ο τετραπληγικός ποιό χειριστήριο; Μπορεί και να μην καταλαβαίνω από ιατρικά και να τα γράφω λάθος κιόλας, αλλά τι να παρεξηγήσεις από αυτό;

Και τόσο καιρό που κυκλοφορείς παράνομα με την 300άρα γουρούνα, ποιός σε καλύπτει αν προξενήσεις ατύχημα και ποιός καλύπτει τον όποιο άλλο εμπλακεί μαζί σου; Δεν λέω, είναι κρίμα πραγματικά να κλειστείς σε τέσσερις τοίχους αλλά αυτό το μονά ζυγά δικά σου επειδή έτσι βολεύει και δεν είναι και για όλο τον χρόνο και είσαι νέος άνθρωπος και ότι άλλο θέλεις συμπληρώνεις, κάπως δεν μου κάθεται. Σε κάθε περίπτωση η άρνησή σου να κινηθείς όπως περιγράφει ο νόμος και σε ότι καλύπτει ο νόμος είναι περίεργη. Δεν είναι ότι είσαι ο πρώτος που κυκλοφορεί παρανόμως ή ο τελευταίος που κάνει το νόμο κουρελόπανο γιατί δεν βολεύεται. Αν μπορείς να πάρεις δίπλωμα για αυτοκίνητο να το πάρεις και να πάρεις και ότι όχημα μπορείς να οδηγήσεις νόμιμα.

lak100
31/07/2015, 01:09
Μπαίνω λοιπόν μιά στο γκουγκλ να μπάθω τι στο καλό είναι αυτό που συζητάς τόσο καιρό. Τετραπληγία είναι τέσσερα ανάπηρα άκρα. Ακίνητα, τέλος. Η πάρεση είναι αδυναμία. Ημιπάρεση και τετραπάρεση ανάλογα με το πόσα άκρα, λέει το ψαχτήρι.

Εσύ λες λοιπόν ότι κινείς χέρια άρα δεν είσαι τετραπληγικός. Παίρνεις όμως επίδομα τετραπληγικού, όπως λες.
Έρχεται λοιπόν ο νευρολόγος και σε βγάζει τετραπαρετικό (ή όπως λέγεται δαύτο) δηλαδή με κάποιο ποσοστό αδυναμίας στα άκρα σου και όχι με παράλυτα άκρα, άρα οφείλεις να εκπέσεις του δικαιώματος για επίδομα τετραπληγίας και να λάβεις το όποιο άλλο δικαιούσαι για την πραγματική σου πάθηση και πιθανώς και για αυτόν τον λόγο να μην θέλει να γνωματεύσει;
Έχεις ένα επίσημο έγγραφο που λέει ότι είσαι 100% παράλυτος και σε καθιστά δικαιούχο σχετικού επιδόματος και ταυτοχρόνως ζητάς δίπλωμα, μόνο εγώ το βλέπω ως παράλογο; Τι να προβλέψει ο νόμος για τετραπληγικό και οδήγηση; Με ποιό 100% ανάπηρο άκρο θα χειριστεί ο τετραπληγικός ποιό χειριστήριο; Μπορεί και να μην καταλαβαίνω από ιατρικά και να τα γράφω λάθος κιόλας, αλλά τι να παρεξηγήσεις από αυτό;

Και τόσο καιρό που κυκλοφορείς παράνομα με την 300άρα γουρούνα, ποιός σε καλύπτει αν προξενήσεις ατύχημα και ποιός καλύπτει τον όποιο άλλο εμπλακεί μαζί σου; Δεν λέω, είναι κρίμα πραγματικά να κλειστείς σε τέσσερις τοίχους αλλά αυτό το μονά ζυγά δικά σου επειδή έτσι βολεύει και δεν είναι και για όλο τον χρόνο και είσαι νέος άνθρωπος και ότι άλλο θέλεις συμπληρώνεις, κάπως δεν μου κάθεται. Σε κάθε περίπτωση η άρνησή σου να κινηθείς όπως περιγράφει ο νόμος και σε ότι καλύπτει ο νόμος είναι περίεργη. Δεν είναι ότι είσαι ο πρώτος που κυκλοφορεί παρανόμως ή ο τελευταίος που κάνει το νόμο κουρελόπανο γιατί δεν βολεύεται. Αν μπορείς να πάρεις δίπλωμα για αυτοκίνητο να το πάρεις και να πάρεις και ότι όχημα μπορείς να οδηγήσεις νόμιμα.το επιδομα ειναι το ιδιο τετραπαρετικου με τετραπληγικου στον ηνιοχο δεν μπορω να παω γιατι πρωτον ειναι μακρια και εχω πρακτικο προβλημα επισης μου ειπαν οτι μπορουν να με αξιολογησουν μονο για αμαξι η ΔΙΕ ειναι ειναι ισαξιες του Ινιοχου εχω αναπηρια 67% και ανω δεν ειπα πουθενα οτι ειμαι 100% αναπηρος 100% σημαινει οτι εισαι φυτο. Δεν ξερω ενα μπορω να οδηγησω αμαξι την γουρουνα μπορω ομως Επρεπε να υπαρχει διπλωμα για γουορυνα ετσι δεν θα σας επριζα και θα ειμασταν μια χαρα. Αυτο που ειπαν απο τον Ηνιοχο ειναι οτι μετραει η εικονα του ασθενη και οι ΔΙΕ αυτη πρεπει να αξιολογησει το ιδιο και ο Ηνιοχος απο κει και περα προτεινου και μετατροπες εγω δεν θελω μετατροπες. Υπαρχει τροπος να βγαλω διπλωμα μονο για γουρουνα το μονο που ζηταω ειναι το δικαιωμα να γινω νομιμος και να εξεταστω για διπλωμα

amyroukai
31/07/2015, 12:15
Αν λείπει το ερωτηματικό και ρωτάς αν υπάρχει τρόπος να βγάλεις δίπλωμα για γουρούνα, νομίζω έχεις ήδη απαντήσει στο ερώτημα και έχεις ήδη παραθέσει το τι υπάρχει. Έχεις ήδη βρει την διαδικασία. Μακριά το ελεγκτικό; Λίστες αναμονής; Ναι δυστυχώς το δημόσιο έτσι είναι για όλους. Κινήσου στην νόμιμη οδό την οποία γνωρίζεις. Και οδήγησε ότι προβλέπεται. Αν δεν προβλέπεται δίπλωμα για γουρούνα για την πάθηση σου, δεν θα είσαι νόμιμος. Το ότι ισχυρίζεσαι ότι μπορείς να χειριστείς το όχημα σε ένα φόρουμ δεν λέει κάτι. Είναι ανεύθυνο πάντως να κυκλοφορείς στον δρόμο.

Τι άλλο να κάνεις αφού δεν υπάρχει η περίπτωση σου στα ως σήμερα ισχύοντα; Να βρεις νομικό σύμβουλο και να κινηθείς ζητώντας οτι νομίζεις δίκαιο και να δημιουργήσεις δεδικασμένο και για τους επόμενους; Δεν θα ήταν κακό.

Το δικαίωμα που γράφεις, από ότι καταλαβαίνω και καταλαβαίνεις από όσα ο ίδιος λες, για την ώρα δεν το έχεις. Αν θες το ζητάς και περιμένεις να το αποκτήσεις, αν θες περιμένεις μηπως και αλλάξει ο νόμος. Άμεσα πάντως δεν φαίνεται να υπάρχει λύση. Και ακόμα απορώ με την λογική του να προβείς σε αγορά πριν ψάξεις αν έχεις δικαίωμα χρήσης. Προφανώς και κυκλοφορείς και θα συνεχίσεις να κυκλοφορείς γιατί "έχεις το δικαίωμα", ελπίζω και εύχομαι να μην γίνει ποτέ η παραμικρή ατυχία.

Δεν είναι το ότι "μας πρήζεις", είναι ότι η νομοθετική εξουσία του φόρουμ περιορίζεται στην λειτουργία του και όχι παραέξω.

lak100
31/07/2015, 12:45
Αν λείπει το ερωτηματικό και ρωτάς αν υπάρχει τρόπος να βγάλεις δίπλωμα για γουρούνα, νομίζω έχεις ήδη απαντήσει στο ερώτημα και έχεις ήδη παραθέσει το τι υπάρχει. Έχεις ήδη βρει την διαδικασία. Μακριά το ελεγκτικό; Λίστες αναμονής; Ναι δυστυχώς το δημόσιο έτσι είναι για όλους. Κινήσου στην νόμιμη οδό την οποία γνωρίζεις. Και οδήγησε ότι προβλέπεται. Αν δεν προβλέπεται δίπλωμα για γουρούνα για την πάθηση σου, δεν θα είσαι νόμιμος. Το ότι ισχυρίζεσαι ότι μπορείς να χειριστείς το όχημα σε ένα φόρουμ δεν λέει κάτι. Είναι ανεύθυνο πάντως να κυκλοφορείς στον δρόμο.

Τι άλλο να κάνεις αφού δεν υπάρχει η περίπτωση σου στα ως σήμερα ισχύοντα; Να βρεις νομικό σύμβουλο και να κινηθείς ζητώντας οτι νομίζεις δίκαιο και να δημιουργήσεις δεδικασμένο και για τους επόμενους; Δεν θα ήταν κακό.

Το δικαίωμα που γράφεις, από ότι καταλαβαίνω και καταλαβαίνεις από όσα ο ίδιος λες, για την ώρα δεν το έχεις. Αν θες το ζητάς και περιμένεις να το αποκτήσεις, αν θες περιμένεις μηπως και αλλάξει ο νόμος. Άμεσα πάντως δεν φαίνεται να υπάρχει λύση. Και ακόμα απορώ με την λογική του να προβείς σε αγορά πριν ψάξεις αν έχεις δικαίωμα χρήσης. Προφανώς και κυκλοφορείς και θα συνεχίσεις να κυκλοφορείς γιατί "έχεις το δικαίωμα", ελπίζω και εύχομαι να μην γίνει ποτέ η παραμικρή ατυχία.

Δεν είναι το ότι "μας πρήζεις", είναι ότι η νομοθετική εξουσία του φόρουμ περιορίζεται στην λειτουργία του και όχι παραέξω.H αγορα εγινε για να μπορω να πηγαινω στους φιλους στο χωριο και να μπορω να πηγιανω μεχρι το περιπτερο χωρις να εξαρτωμαι απο αλλους εχωντας τα ποδια σου λογικο ειναι να μην μπορεις να καταλαβεις την αγορα δεν ειναι κακο αυτο λογικο ειναι. Απο τον Ηνιοχο μου ειπαν οτι μετραει η εικονα και οχι η παθηση στον νευρολογο ειπα δωσε μου μια γνωματευση και γραψε οτι βλεπεις και θα παω σε επιτροπη αλλου νομου

amyroukai
31/07/2015, 13:01
άλλο είπα, άλλο λες. για το τι καταλαβαίνω μην βιάζεσαι να συμπερανεις.

Και συνεχίζεις να τα μπερδεύεις. Έχεις αντικρουόμενες γνωματεύσεις, δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο για το δίπλωμα που ζητάς, αυτό που ζητάς δεν μπορείς να το πάρεις λόγω κακής ισορροπίας, μόνος σου τα έγραψες. Και κυκλοφορείς παρανόμως.

Δεν υπάρχει τίποτα παραπάνω να προσθέσω, καλή συνέχεια στο εγχείρημα και αίσιο τέλος εύχομαι.

lak100
22/08/2015, 10:53
ενημερωση περασα απο επιτροπη ολα οκ. Τωρα σε συζητηση που ειχα με την σχολη οδηγων καταληξαμε στο οτι θα βγαλω διπλωμα κατηγοριας Α1 και αυτο γιατι οι γουρουνες μεχρι 15kw θεωρουνται τρικυκλα και η αδεια μου τρικυκλο αναφερει και με βαση οτι λεει εδω http://www.yme.gr/?tid=122&aid=0 μου κανει και το Α1. Τωρα Ψαχνουμε να βρουμε τι θα γινει σε περιπτωση που θελησω στο μελλον να αλλαξω γουρουνα τι μπορει να γινει.

theofilos888
22/08/2015, 12:11
Με το καλο λοιπον!!!

lak100
22/08/2015, 12:39
ερωτηση με βαση το link που εδωσα παραπανω δεν θα με καλυπτε διπλωμα κατηγοριας Α δηλαδη Απεριοριστων κιβηκων μηχανη? Αφου οι γουρουνες στην Ελλαδα θεωρουνται τρικυκλα

amyroukai
22/08/2015, 14:04
ρε δυσκολε τύπε, η επιτροπή τι έγραψε; ότι μπορείς να πάρεις δίπλωμα απεριόριστων κυβικών κλπ; Δηλαδή ένας άνθρωπος συν κατάστασή σου παίρνει και μια busa έτσι γιατί βολεύει για το περίπτερο και την πλατεία;

lak100
22/08/2015, 14:40
η επιτροπη εγραψε οδηγηση με διασκευασμενο οχημα

Nostradamus
22/08/2015, 14:55
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι τι απαντησεις περισσοτερες περιμενεις να παρεις εδω μεσα σε σχεση με το τι περιθωρια σου δινει ο νομος..

Περα απο εσενα που δειχνεις να εχεις ψαξει τα παντα και γνωριζεις καλυτερα απο εσενα την περιπτωση σου ο καθενας εδω θα λεει τα δικα του..

Ο απο πανω μπετατζης ειναι, ο παραδιπλα ξερει τα λαστιχα, ενας πιο πριν ειναι επι των οικονομικων και ενας μαθαινει αγγλικα στους γαλλους..

Ερμηνειες θα δωσει ο καθενας σε αυτα που λες, αυτα που γκουγκλαρει η που εχει ακουσει...

Αν θες νομικο ομως η κατι πιο συγκεκριμενο κανε την ερωτηση αναλογως... ολο και καποιος θα βρεθει..

amyroukai
22/08/2015, 16:26
Από τα γραμμένα λοιπόν μοστραδαμε, εγώ βλέπω έναν πονηρίδη ελληναρά ο οποίος κοιτάει απλά να κάνει ότι του κατέβει στο κεφάλι και η ποιός θα την πληρώσει άν ας πούμε του έρθει μια κρισούλα την ώρα που βολτάρει 300 κυβικά γουρούνα και άγνωστο πόσα κιλά με αδύναμα χέρια, στα παλιά του τα παπούτσια.

Κατά τα λοιπά, λυπηρό το να υπάρχουν ασθένειες και ασθενείς, λυπηρό το πώς λειτουργεί το κράτος ( και το πόσο βολεύονται μερικοί ακριβώς επειδή είναι μπάχαλο) και όσο δεν κινδυνεύει κανείς ας κάνουμε τον συνήγορο του πονηρού λακη100. Μετάτο συμβάν θα πούμε πως δεν υπάρχει κράτος ρε και κυκλοφορεί ο κάθε τυχαίος όπως θέλει και θερίζει κόσμο κλπ...

dimmie_72
22/08/2015, 17:35
.... εγώ βλέπω έναν πονηρίδη ελληναρά ο οποίος κοιτάει απλά να κάνει ότι του κατέβει στο κεφάλι και άγνωστο πόσα κιλά με αδύναμα χέρια, στα παλιά του τα παπούτσια.

Κατά τα λοιπά, λυπηρό το να υπάρχουν ασθένειες και ασθενείς, λυπηρό το πώς λειτουργεί το κράτος ( και το πόσο βολεύονται μερικοί ακριβώς επειδή είναι μπάχαλο) και όσο δεν κινδυνεύει κανείς ας κάνουμε τον συνήγορο του πονηρού λακη100. Μετάτο συμβάν θα πούμε πως δεν υπάρχει κράτος ρε και κυκλοφορεί ο κάθε τυχαίος όπως θέλει και θερίζει κόσμο κλπ...

έλεος!!!!

"σπαστικη τετραπληγια" είπε... ΡΩΤΑΕΙ, δεν βγήκε να πάρει παραμάζωμα στο θάνατο και άλλους σα να είχε AIDS!!!! Πάει απ το σπίτι στο καφενείο και αν είναι να την πάθω, προσέχω όταν τον βλέπω προκειμένου να χαρεί λίγο κι αυτός η να νοιώσει όμοιος.

.....................

μα την Παναγία ευτυχώς προϊστάμενο η εργοδότη δεν θα σείχα ποτέ, αλλά χαίρομαι και που δεν σέχω καν γνωστό!

Προσωπικά θα παρακαλούσα να κλειδωθεί μιας και λύσεις δεν πρόκειται να δώσει, παρά μόνον εξυπνακισμούς και φιγουρατζίδικες προσωπεκντρικές και ανούσιες επιβλαβείς κορώνες. Πραγματικά λυπάμαι.

lak100
22/08/2015, 17:43
Από τα γραμμένα λοιπόν μοστραδαμε, εγώ βλέπω έναν πονηρίδη ελληναρά ο οποίος κοιτάει απλά να κάνει ότι του κατέβει στο κεφάλι και η ποιός θα την πληρώσει άν ας πούμε του έρθει μια κρισούλα την ώρα που βολτάρει 300 κυβικά γουρούνα και άγνωστο πόσα κιλά με αδύναμα χέρια, στα παλιά του τα παπούτσια.

Κατά τα λοιπά, λυπηρό το να υπάρχουν ασθένειες και ασθενείς, λυπηρό το πώς λειτουργεί το κράτος ( και το πόσο βολεύονται μερικοί ακριβώς επειδή είναι μπάχαλο) και όσο δεν κινδυνεύει κανείς ας κάνουμε τον συνήγορο του πονηρού λακη100. Μετάτο συμβάν θα πούμε πως δεν υπάρχει κράτος ρε και κυκλοφορεί ο κάθε τυχαίος όπως θέλει και θερίζει κόσμο κλπ... πολυ ευκολα με χαρακτηριζεις χωρις να με ξερεις δεν πειραζει. Σου ευχομαι ολοψυχα να μην ερθεις ποτε στην θεση μου. Ουτε πονηρος ειμαι απλα θελω το δικαιωμα να μπορω να πηγαινω για ενα καφε τις ημερες αντε 33 μηνες τον χρονο που επιτρεπει ο καιρος στην Καστορια. Ηθελα να ρωτησω κατι για το διπλωμα αλλα δεν θα το κανω γιατι δεν εχω ορεξη και διαθεση να σου αποδειξω τιποτα ευχαριστω για τις απαντησεις αποχωρω και ζητω απο τους διαχειρηστες να σβησουν το account μου

amyroukai
22/08/2015, 19:15
"Εύκολα";

πήγες και αγόρασες όχημα.
κυκλοφορείς χωρίς δίπλωμα.
Για κάποιο λόγο, αφού αγόρασες και κυκλοφορείς, εψαξες να δεις πως θα γίνεις και νόμιμος.
αρχικά δεν ήθελες καν να ακολουθήσεις τα νόμιμα γιατί έχεις γνωμάτευση για τετραπληγία, ήτοι παράλυση. κατα δήλωση σου όμως δεν είσαι παράλυτος.

Αφού αναγκάστηκες να ακολουθήσεις τη νόμιμη οδό (που μέχρι πριν λίγες μέρες παρουσίαζες ως αδύνατη, αλλά μαγικά και μέσα στον 15Αύγουστο βρήκες επιτροπή και σε εξέτασε) και αφού βρήκες και σχολή να σε εκπαιδεύσει, τώρα δεν σου κάνει καν το δίπλωμα που η σχολή σου είπε και ψάχνεις για απεριόριστο.

Ο νομίμως παράλυτος. Με απεριόριστο. Κι αφού σε καλύπτει το Α1 και θα καλύψεις όλες σου τις μεταφορικές ανάγκες με το όχημα που έχεις, τι θες τα παραπανω είπαμε;

έχεις δίκιο Λάκη, βιάστηκα να βγάλω συμπέρασμα.

CIRUS
22/08/2015, 21:41
"Εύκολα";

πήγες και αγόρασες όχημα.
κυκλοφορείς χωρίς δίπλωμα.
Για κάποιο λόγο, αφού αγόρασες και κυκλοφορείς, εψαξες να δεις πως θα γίνεις και νόμιμος.
αρχικά δεν ήθελες καν να ακολουθήσεις τα νόμιμα γιατί έχεις γνωμάτευση για τετραπληγία, ήτοι παράλυση. κατα δήλωση σου όμως δεν είσαι παράλυτος.

Αφού αναγκάστηκες να ακολουθήσεις τη νόμιμη οδό (που μέχρι πριν λίγες μέρες παρουσίαζες ως αδύνατη, αλλά μαγικά και μέσα στον 15Αύγουστο βρήκες επιτροπή και σε εξέτασε) και αφού βρήκες και σχολή να σε εκπαιδεύσει, τώρα δεν σου κάνει καν το δίπλωμα που η σχολή σου είπε και ψάχνεις για απεριόριστο.

Ο νομίμως παράλυτος. Με απεριόριστο. Κι αφού σε καλύπτει το Α1 και θα καλύψεις όλες σου τις μεταφορικές ανάγκες με το όχημα που έχεις, τι θες τα παραπανω είπαμε;

έχεις δίκιο Λάκη, βιάστηκα να βγάλω συμπέρασμα.

ακόμα και δίκιο να έχεις που δεν το ξέρουμε αν έχεις, καθώς αγνοούμε πολλά για τον άνθρωπο αυτό, δεν καταλαβαίνεις ότι είσαι απαράδεχτα επιθετικός σε κάποιον συνάνθρωπο που ίσως και να μην ήθελες να είσαι στη θέση του?

η συμπεριφορά σου κατα την γνώμη μου είναι ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΗ, δεν κρατησες ούτε μια πισινη μήπως και στην τελική τα πράγματα δεν είναι όπως τα νομίζεις.

Αυτά που γράφεις δεν τα αμφισβητώ ούτε γνωρίζω αν είναι έτσι, σίγουρα μπορούσες να του γράψεις σε διαφορετικό ύφος όμως και να του τα επισημάνεις. Καμιά φορά και δίκιο να έχουμε το χάνουμε με την συμπεριφορά μας.

Σου εύχομαι να μην βρεθείς σε παρόμοια θέση ποτέ και να καταλάβεις τι έγραψες.

Ντροπή δεν είναι να ζητήσεις συγνώμη για την συμπεριφορά σου, όλοι κάνουμε λάθη, ντροπή είναι να μην ζητήσεις. Γνώμη μου. Πέτα τη στα σκουπίδια αν θες, ποσός με ενδιαφέρει. Εσένα εξάλου μειώνει αυτή η συμπεριφορά όχι εμένα.

lak100
22/08/2015, 23:30
Λεγομαι Δημητρης και οχι Λακης σκοπος δεν ειναι να εξαπατησω κανενα. επειδη εχεις κολλησει με την τετραπληγια θα σου πω ενα τετραπληγικος με κοπο και ιδρωτα μπορει να περπατησει εστω με βοηθημα τετραπληγικος δεν σημαινει απαραιτητα και παραλητος σε ενα κρεβατι. Θα σου πω μονο το απο 4 ετων κανω 5 φορες την βδομαδα φυσιοθεραπεια και 10 χειρουργεια καταφερα να σταθω στα ποδια μου και ειμαι περηφανος γι αυτο χλευασεμε οσο θελεις. Εσυ τι λες να ειμαι τοσο κτηνος που να θελω να διακυνδηνευσω την δημοσια ασφαλεια η ειμαι τοσο ανοητος να θελω να βγαλω διπλωμα . εχω φιλο παραλυτο απο την μεση και κατω που οδηγει mercedes c coupe 2.500 θες να τον κραξεις και αυτον σε παρακαλω φιλε amyrukai ας το κοψουμε εδω

lak100
22/08/2015, 23:40
ερωτηση γνωριζει κανεις για ποιο λογο τα ATV Στην Ελλαδα θεωρουνται τρικυκλα? Εμενα η αδεια τρικυκλο λεει βεβαια ισως επειδη ειναι 300 κυυβικα υπαρχει κανεις με μεαγλυτερο atv να μας πει τι λεει η αδεια του? εδω http://www.yme.gr/?tid=122&aid=0 κανει ενα διαχωρισμο αλλα μιλαει για τετρατροχο 400 κιλων που δεν ξεπερναει τα 15 kw δεν νομιζω να υπαρχει τετοιο οχημα

amyroukai
23/08/2015, 03:37
Δημήτρη για τα όσα έχεις καταφέρει μπράβο. Δεν σε χλεύασα για την προσπάθεια σου, για τον κόπο και τον πόνο σου και μην μου αποδιδεις λόγια που δεν είπα.

Λέω ότι λίγο μπουρδουκλωσες (εμάς και τους γιατρούς) για το τι έχεις, τι δικαιούσαι, αγνοείς τις υποχρεώσεις σου και τις εψαξες εκ των υστέρων, φάνηκες μάλλον απρόθυμος στο να μπεις στην διαδικασία, ως τώρα κυκλοφορείς παράνομα.
Και τώρα που πήρες αυτό που ζητούσες πάλι κοιτάς το παράθυρο, όχι την πόρτα που σου ανοίχτηκε. Αυτή η πονηριά με θύμωσε και με συγχωρείς για τον τόνο μου. Επι της ουσίας, επειδή βλέπω ότι χειρίζεσαι πολύ καλά τον γραπτό λόγο και το συναίσθημα όταν θέλεις, αυτό που επιθυμούσες από το καλοκαίρι του 13 το πέτυχες. Γιατί δεν το χαίρεσαι και ο ίδιος δεν καταλαβαίνω. Και δεν χρειάζεται να καταλάβω κιόλας, οπότε όπως λες το κόβουμε εδώ.

Καλούς νόμιμους δρόμους, όποτε αποφασίσεις να πράξεις τα πρέποντα.

lak100
23/08/2015, 20:47
απλα ρωτησα αν γνωριζει κανεις σε περιπτωση που αλλαξω οχημα τι παιζει. Διαβαζωντας το ΦΕΚ για τα διπλωματα αναφερει σε καποιο σημειο το εξης
«Τετράκυκλο»:
Είναι το μηχανοκίνητο όχημα, πλην των ελαφρών τε−
τράκυκλων, του οποίου η μάζα κενού οχήματος είναι
μικρότερη ή ίση των 400 kg (550 kg στη περίπτωση
οχήματος για τη μεταφορά εμπορευμάτων), μη συ−
μπεριλαμβανομένης της μάζας των συσσωρευτών των
ηλεκτρικών οχημάτων, των οποίων η μέγιστη καθαρή
ισχύς του κινητήρα δεν υπερβαίνει τα 15 kW. Τα οχήματα
αυτά λογίζονται ως τρίκυκλα και πρέπει να πληρούν
τις τεχνικές απαιτήσεις που ισχύουν για τα τρίκυκλα οχηματα αυτο που δεν αντιλαμνανομαι ειναι γιατι ενω ειναι τετρακυκλα τα αντιμετωπιζει ως τρικυκλα. Αναφερει ενα περιορισμο για 15KW Το θεμα ειναι οτι ενα ATV 400 κυβικων ειναι σγουρα πανω απο 15KW.

byron
23/08/2015, 21:59
απλα ρωτησα αν γνωριζει κανεις σε περιπτωση που αλλαξω οχημα τι παιζει. Διαβαζωντας το ΦΕΚ για τα διπλωματα αναφερει σε καποιο σημειο το εξης αυτο που δεν αντιλαμνανομαι ειναι γιατι ενω ειναι τετρακυκλα τα αντιμετωπιζει ως τρικυκλα. Αναφερει ενα περιορισμο για 15KW Το θεμα ειναι οτι ενα ATV 400 κυβικων ειναι σγουρα πανω απο 15KW.

Αν καταλαβαίνω καλά, ο περιορισμός των 15kw αφορά την ισχύ των ηλεκτρικών οχημάτων και όχι των μηχανοκίνητων.

lak100
23/08/2015, 23:20
Αν καταλαβαίνω καλά, ο περιορισμός των 15kw αφορά την ισχύ των ηλεκτρικών οχημάτων και όχι των μηχανοκίνητων. τα ηλεκτροκινητα ειναι μεχρι 4KW απ οτι λεει το φεκ για τρικυκλα ανω των 15kw Eιναι το διπλωμα Α που ειναι το μεγιστο για μηχανη. Αρα με τα νεα διπλωματα καταργειται η οδηγηση ATV με διπλωμα αυτοκινητου

lak100
09/10/2015, 11:21
Κυριοι επαιξα και εχασα δυστυχως δεν θα βγαλω δθπλωμα γιατι δεν προβλεπεται για το Α1 εξεταση με ATV εφθασα μεχρι το υπουργειο μεταφορων αλλα ακρη δεν βγηκε. Τι θα κανω τωρα? δεν ξερω το μονο που αισθανομαι αυτη την στιγμη ειναι πικρα γιατι πιστεψα οτι κατι μπορουσε να γινει. τι να κανουμε ομως δεν εχουν ολες οι ιστοριες καλο τελος