PDA

View Full Version : xt 660r η transalp xlv 650



makiskaras
23/07/2013, 21:58
γεια σας ειμαι καινουριοσ στο forum. μετα απο ενα χρονο κατοχος του cbf 125 αποφασισα να ανεβω κατηγορια. μετα απο πολυ σκεψη κατεληξα
στο τρανσαλπ xlv 650 του 2004 και στο χτ 660r του 2004 κυριωσ λογω οικονομικης δυνατοτητας σε αυτα τα μοντελα. ζηταςω ενα μηχανακι για την δουλεια μου (αθηνα-γλυφαδα) για ταξιδι κυριως αθηνα-ακρατα η αθηνα-τζια και που να μπορει να παει και σε καποιο χωματοδρομο για καμια καλη παραλια το καλοκαιρι. φυσικα δεν θα ηθελα να καιει και πολυ λογω δυσκολων καιρων που ζουμε. τι θα με συνβουλευατε να παρω απο αυτα τα δυο μοντελα;

taisteal
23/07/2013, 22:01
καλως ηρθες.εγω θα επαιρνα το γιαμαπα γιατι δεν καιει οσο βενζινη καιει το τρανζλαπ

Drake Ramore
23/07/2013, 22:02
Απο άποψη καλύτερης κατανάλωσης πάρε το ΧΤ 660. Απο άποψη πιο άνετου ταξιδιού πάρε το ΤΑ 650.
Κατα τα αλλα και τα δυο μοντέλα κανουν αυτά που θες, οποτε παίρνεις όποιο σου κάτσει σε καλύτερη κατάσταση.

Sapadak
23/07/2013, 22:02
To yamaha

typhoon
23/07/2013, 22:34
Για θέμα κατανάλωσης το ΧΤ είναι καλύτερο ελαφρώς απο το Honda αλλά σε όλους μα όλους τους άλλους τους τομείς είναι μακράν υποδεέστερο. Μονο το πασίγνωστο θέμα με τα ξαφνικά σβησίματα εν κινήσει(που ακόμη δεν έχει διορθωθεί κι ας λέει η Yamaha ότι θέλει) αρκεί.

Μακριά απο το Yamaha για την ψυχική σου ηρεμία

christof40
23/07/2013, 23:42
Για θέμα κατανάλωσης το ΧΤ είναι καλύτερο ελαφρώς απο το Honda αλλά σε όλους μα όλους τους άλλους τους τομείς είναι μακράν υποδεέστερο. Μονο το πασίγνωστο θέμα με τα ξαφνικά σβησίματα εν κινήσει(που ακόμη δεν έχει διορθωθεί κι ας λέει η Yamaha ότι θέλει) αρκεί.

Μακριά απο το Yamaha για την ψυχική σου ηρεμία

σε τι ειναι μακραν καλυτερο το τρανσαλπ?
στο χωμα ας πουμε?

typhoon
23/07/2013, 23:56
Δε νομίζω ότι το παιδί ενδιαφέρεται για το αν στο χώμα πας γρηγορότερα με το ΧΤ ή το Honda, σε πατημενους χωματόδρομους για καμία καλή παραλία όλα θα πάνε.Κατά τ άλλα Honda κ πάλι Honda,το γιαμαχακι δυστυχώς δεν έχει καμία σχέση με τον προκάτοχό του το 600 που άφησε όνομα

daz
24/07/2013, 00:23
Μονο το πασίγνωστο θέμα με τα ξαφνικά σβησίματα εν κινήσει(που ακόμη δεν έχει διορθωθεί κι ας λέει η Yamaha ότι θέλει) αρκεί.


Αυτό!

Και απ' την άλλη πάλι μονοκύλινδρο 10ετίας? :hmm:

Αν το βρει με κανένα ζευγάρι arrow (http://www.arrow.it/oggetti/Yamaha%20XT660X%2004%20Slip-on%20tit%203.jpg)φυσικά το θέμα αλλάζει γιατί ταιριάζουν απίστευτα με το σιδερένιο ψαλίδι. :lol:



.. το 600 που άφησε όνομα

Και το διατηρεί ακόμα! :lol:




To μόνο αρνητικό του ΤΑ σε σχέση με το ΧΤ είναι η μεγαλύτερη κατανάλωση. Το βάρος θα σου φανεί, ειδικά μετά το 125, αλλά βάση της χρήσης που το θέλεις δεν θα σε απασχολήσει.

Πόσο καίει ρε παιδιά το ΤΑ στην Εθνική και πόσο σε μεικτό κύκλο?

taisteal
24/07/2013, 00:26
εθνικη ειναι γυρω στα 6 λιτρα με αυγο στο γκριπ,και μικτος 7+,κυριλε παντα.αν το κυνηγησεις θα δακρυσεις :lol:

daz
24/07/2013, 14:59
εθνικη ειναι γυρω στα 6 λιτρα με αυγο στο γκριπ,και μικτος 7+,κυριλε παντα.αν το κυνηγησεις θα δακρυσεις :lol:

Νταξ πάρε XT φίλε! :rolleyes:

:lol:


Πλάκα κάνω, η μέση κατανάλωση του TA είναι ίση με την μέγιστη του ΧΤ. It's up to you.

daz
24/07/2013, 15:01
Ρε Tommy το δικό σου τι χρονολογίας πρέπει να είναι για να πιάσει τα λεφτά των από πάνω? Έστω και αν δεν είναι το Dakar.

Για δώσε μια εναλλακτική στον άνθρωπο!


Edit. Είναι και το οικονομικότερο όλων!

taisteal
24/07/2013, 15:07
Αποστολε να σου πω τι παιζει με τα gs 650.το 95% των μεταχειρισμενων που παιζουν στην Ελλαδα ειναι χρεπια.τα εχω δει σχεδον ολα απο κοντα γιατι ψαχναμε μαζι με εναν φιλο για να το αγορασει.και ντακαρ αρκετα,αλλα ολα ηταν ασυμμαζευτα και κακομεταχειρισμενα.το δικο μου ειναι 01',και εχω ριξει πολυυυυ χρημα σε συντηρηση κ εξωτερικη εμφανιση και αλλα πολλα.πολυ λιγοι τα προσεχουν.ενω γιαμαχα παιζουν πολλα καλα,ειναι πιο πιθανο να βρει.και οφιλος μου που ηθελε σωνει και καλα μπεμπα,με γιαμαχα κατεληξε,και ειναι μια χαρα.

daz
24/07/2013, 15:15
Οκ τότε. Εσύ ξέρεις καλύτερα. :beer:

nicket456
24/07/2013, 15:33
Αποστολε να σου πω τι παιζει με τα gs 650.το 95% των μεταχειρισμενων που παιζουν στην Ελλαδα ειναι χρεπια.τα εχω δει σχεδον ολα απο κοντα γιατι ψαχναμε μαζι με εναν φιλο για να το αγορασει.και ντακαρ αρκετα,αλλα ολα ηταν ασυμμαζευτα και κακομεταχειρισμενα.το δικο μου ειναι 01',και εχω ριξει πολυυυυ χρημα σε συντηρηση κ εξωτερικη εμφανιση και αλλα πολλα.πολυ λιγοι τα προσεχουν.ενω γιαμαχα παιζουν πολλα καλα,ειναι πιο πιθανο να βρει.και οφιλος μου που ηθελε σωνει και καλα μπεμπα,με γιαμαχα κατεληξε,και ειναι μια χαρα.

Σιγουρα τα Μπεμπε ειναι και πιο ακριβα στα σερβις τους απο Γιαμαχα.

Με τα σβησιματα-σκορτσαρισματα τι εκανε ο φιλος σου tommy? Ή δεν παρουσιασε τετοια φαινομενα το δικο του!

taisteal
24/07/2013, 16:04
οχι δεν ειναι ακριβα τα σερβις,ελαχιστη διαφορα εχουν.προς το παρον δεν κανει σβησιματα,δουλευει μια χαρα.ε,αν κανει και κανενα τσαφ που και που δεν εγινε και τιποτα...

V-TEC
25/07/2013, 17:54
εθνικη ειναι γυρω στα 6 λιτρα με αυγο στο γκριπ,και μικτος 7+,κυριλε παντα.αν το κυνηγησεις θα δακρυσεις :lol:

Επειδη γενικα ο λογος που το εδωσα ηταν για την καταναλωση του ..
και το μετραγα συνεχεια
7+ l/100 ειχΑ συνηθως στην εθνικη ταξιδευοντας με 140 - 150 ++
Το λιγοτερο που μετρησα εντος πολης ηταν με το αυγό στο χερι
ηταν 5,8 l/100
Συνηθως με 80χλμ καθημερινα για δουλεια τα περισσοτερα στην αττικη πηγαινοντας απο 120 ως 135 περιπου,
ειχα απο 6,3 ως 6,6 l/100 χλμ

nicket456
26/07/2013, 15:48
Αν θυμαμαι καλα σε ενα αρθρο το 0300 που ειχε τιμες ανταλλακτικων και για τα δυο (οχι λαδια φιλτρα μπουζι) το YAMAHA ηταν δραματικα πιο φτηνο. Εννοω πραγματα οπως μανετες πλαστικα κτλ

jj okocha
26/07/2013, 21:11
το θεμα ειναι οτι το ΤΑ ειναι πιο αξιοπιστο μακραν..ο minarelli εχει αρχισει (λογικα για μονοκυλινδρο)να βγαζει κατι θεματακια σε καμπανες -σαζμαν ειδικα τα πρωτα μοντελα και μαλλον απο καγκουροαναβατες,αλλα δεν ειναι γενικο το κακο..το ΤΑ συνηθως δε βγαζει τιποτα,αλλα παραμενει honda οποτε ειναι τσουχτερο σε περιπτωση που...ταξιδι ΕΙΔΙΚΑ δικαβαλο μακρια απ το xt.ο πισω θα σε μισησει στο 15'.:beer: