PDA

View Full Version : Αγορά Μοτό έως 3000 ευρώ Μπέρδεμα...



Σελίδες : [1] 2

mandagor
24/07/2013, 00:58
Παρακολουθώ και διαβάζω το forum εδώ και πολύ καιρό και θα ήθελα τη γνώμη και άποψη σας για αγορά μηχανής.

Το κεφάλαιο που έχω στο μυαλό δε ξεπερνά τις 3000 ευρώ άντε 3500 για κάτι αρκετά καλό.
Δεν θα ήθελα μηχανάκι με μεγάλο κόστος συντήρησης (προτιμώ να τα τρώω στις βενζίνες να το ευχαριστιέμαι )
Η Χρήση: Βόλτες, ταξίδια, πόλη, χειμώνα καλοκαίρι (δικάβαλος). Η χρήση μέσα στη πόλη θα είναι μικρή μιας και για κάθε μέρα έχω ένα πενηνταράκι και κάνω τη δουλειά μου.

Για να σας βοηθήσω κοιτούσα περισσότερο τη κατηγορία on-off (Τι περίεργο...) και ψαχνόμουν για africa με τις τιμές να παίζουν στα 2000-3000 ευρώ.Με λίγα περισσότερα χρήματα κοιτούσα κάποια Vstrom 650 και Varadero MK2... μετά ήρθε το πρώτο χτύπημα όταν είδα ένα GS 1150 στη γειτονιά και θυμήθηκα την ύπαρξη του, το οποίο μου άρεσε αρκετά (τιμές 3000-3500) . Έπειτα μετά από συζητήσεις με ένα φίλο μου έριξε την ιδέα για CBF 600 ή 1000 (καμία σχέση με τα προηγούμενα) ως άνετο μηχανάκι αξιόπιστο που τα κάνει όλα και συμφέρει, και μπορώ να πω ότι άρχισα να το ψιλοψάχνω...

Προβληματισμός:
Vstrom: Τίμιο, εύκολο στην οδήγηση και τα κάνει όλα σχετικά καλά (αλλά δε ξεχωρίζει πουθενά) μάλλον χωρίς ABS στα χρήματα που ψάχνω
Africa: Τη λατρεύω αλλά πιστεύω ότι με αυτά τα χρήματα αγοράζεις κάτι πολύ πιο σύγχρονο.
Varadero: Σ'αυτα τα χρήματα μιλάμε για μοντέλο 04 με αρκετά χλμ έχει ABS και Injection (έχει βρομίσει ο τόπος)
GS1150:Μάλλον μοντέλο έως 2002 χωρίς servo με ABS.Tο γουστάρω πολύ σα μηχανάκι αλλά κι αυτό θα έχει φορτωμένα χλμ. Δεν το έχω οδηγήσει ποτέ και με προβληματίζει το ύψος και το βάρος (είμαι 1,78, 85 κιλά)
CBF 600s: Εδώ πάω καθαρά για touring που με χαλάει λίγο αν και ξέρω ότι το χώμα θα είναι 10% της χρήσης αν πάω σε on-off, μάλλον μοντέλο 04 καρμπιρατέρ.Καλό και αξιόπιστο και ίσως η πιο λογική επιλογή , αλλά δε με εξιτάρει καθόλου σα μηχανάκι.Επίσης δεν είχα ποτέ τετρακύλινδρο και δε ξέρω τι συμπεριφορά έχει στις μικρές διαδρομές ή μέσα στη πόλη.
CBF 1000: Εδώ τουλάχιστον είναι injection αλλά σ'αυτά τα χρήματα πιστεύω είναι δύσκολο να βρεθεί και να είναι σε καλή κατάσταση.
TDM 900: Μ'αρέσει σα μηχανάκι , δε μ'αρέσει η θέση οδήγησης και το ξύλο που τρως από τον αέρα , ειδικά ο πίσω (Το βάζω για να μου το αποκλείσετε κι εσείς για να μου φύγει)

Τώρα είναι λογικό να έρθει κάποιος και να μου πει παλικάρι μου δε ξέρεις τι θες και είναι λογικό... Έχω φάει μπέρδεμα κι επειδή είμαι άνθρωπος που πάντα κινείται από το συναίσθημα και όχι τη λογική θέλω τη βοήθεια σας ώστε να βρω τη σωστή ισορροπία μεταξύ των δύο.

Η σειρά που θα διάλεγα με βάση το συναίσθημα θα ήταν αυτή:
Gs1150->Africa->Varadero->TDM->CBF1000->Vstrom 650->CBF600

Υ.Γ : F650-TA-και οτιδήποτε Ιταλικό δε με ενδιαφέρουν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

yiannis172
24/07/2013, 01:10
Εγω θα προτεινα TDM.Eχει λιγο απο ολα,παει παντου (εκτος χωμα),ειναι απροβληματιστο,εχει απειρα ανταλλακτικα (μεταχειρισμενα και μη) και πολυ καλη αξια μεταπωλησης.Και εμφανισιακα θεωρω πως το καλυτερο απο οσα ανεφερες.Τα μειον του....Το μονο σοβαρο του μειον ειναι οτι ειναι μηχανακι μαγνητης για κλεφτρονια,λογω ανταλλακτικων.

Lioulios
24/07/2013, 01:14
Gs 1150 Kαι μη ρωτάς πολλά πολλά .

Άσε που είναι πολύ αξιόπιστα μηχανάκια και θα τα κάνεις όλα .



....Αν πάλι αποκλήσεις τελείως το χώμα .... Μα τελείως όμως , τότε Cbf 600 αρκετά πιο οικονομικό σε όλα του .

McGyver
24/07/2013, 06:35
BMW

Sapadak
24/07/2013, 07:42
Ktm 950 το έχεις σκεφτει?

Κλικ μι (http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/3816781/)


Διαφορετικά βαραντερο

AristidisZ
24/07/2013, 07:43
Varadero

christof40
24/07/2013, 07:47
στης μερες που ζουμε οι περισσοτεροι υπολογιζουν και το κοστος χρησης (καταναλωση,συντηρηση,τελη κλπ)
αν τα υπολογιζεις και συ παρε v strom (αν και με τα λεφτα που εχεις δεν..) αλλιως βουρ για bmw.

Black Diamond
24/07/2013, 07:47
εγώ θα προσθέσω και την επιλογή του Versys της Kawasaki
καλά χιλιόμετρα και πες μας που κατέληξες :wave2:

devil's animal
24/07/2013, 09:38
αφου δεν σκοπευεις να το καις καθημερινα μεσα στην πολη και το θες για πιο μεγαλες διαδρομες...παρε ενα ΚΤΜ 950 adv...
απλα καμια σχεση με οτι εχεις ποσταρει και θα το ευχαριστηθεις τα μαλα...
:beer::beer:

DrBig
24/07/2013, 10:00
αφου δεν σκοπευεις να το καις καθημερινα μεσα στην πολη και το θες για πιο μεγαλες διαδρομες...παρε ενα ΚΤΜ 950 adv...
απλα καμια σχεση με οτι εχεις ποσταρει και θα το ευχαριστηθεις τα μαλα...
:beer::beer:


+950

spyrakos35
24/07/2013, 13:13
Δεν θα ήθελα μηχανάκι με μεγάλο κόστος συντήρησης (προτιμώ να τα τρώω στις βενζίνες να το ευχαριστιέμαι )


οπότε ΔΕΝ θες ΚΤΜ γιατί θα τα τρως (και) στις βενζίνες και θα κλαίγεσαι..... ;)

PortisHead
24/07/2013, 13:23
O ανθρωπος λεει...



Δεν θα ήθελα μηχανάκι με μεγάλο κόστος συντήρησης

... κι εσεις του προτεινετε KTM :confused:

Ντροπή
:lol:

Αν και για να ακριβολογουμε , σε ενδιαφερει μονο να μην εχει μεγαλο κοστος συντήρησης.
Το να ειναι αξιόπιστο , δε σε ενδιαφερει ?
Ταξιδακια λες.

theofilos888
24/07/2013, 13:51
Πάρε cbf 600s να βρείς την υγεία σου! Και μέσα στην πόλη πάει, και λίγο καίει, και συντήρηση αραιά και πού θέλει, και σιδερόκωλες κάνει! ΑΑΑ και δεν σπάει δεν χαλάει!!!

sapila racing
24/07/2013, 13:55
Λεει οτι θέλει οικονομικό στην συντήρηση μηχανάκι και εχει υψος 1.78 ενω μπορεί να διαθέσει μεχρι 3000 Ευρω.
Κι εσείς του λέτε KTM 950 ADV.

Aν πχ έλεγε οτι μπορεί να διαθέσει 12.000 Ευρω για μηχανάκι για μεγάλα ταξίδια δικάβαλος κι εχει υψος 2.05 και βαρος 150 κιλά, παίζει να του προτείνατε και το Innova η το KTM 400 EXC ας πουμε ε? :lol: :bawl:

Billymuse
24/07/2013, 14:09
Πάρε cbf 600s να βρείς την υγεία σου! Και μέσα στην πόλη πάει, και λίγο καίει, και συντήρηση αραιά και πού θέλει, και σιδερόκωλες κάνει! ΑΑΑ και δεν σπάει δεν χαλάει!!!

+600 στις μέρες που είμαστε δν πρέπει να δίνουμε τα μισά μας λευτα στους μάστορες, και να ξέρεις οτι δε θα σε αφήσει ποτε και πουθενά ένα cbf γενικά και φυσικά μια χαρα ταξίδια θα κάνεις χωρίς να σου καταπίνει 10-10 τα λίτρα βενζίνας

Sapadak
24/07/2013, 14:10
Λεει οτι θέλει οικονομικό στην συντήρηση μηχανάκι και εχει υψος 1.78 ενω μπορεί να διαθέσει μεχρι 3000 Ευρω.
Κι εσείς του λέτε KTM 950 ADV.

Aν πχ έλεγε οτι μπορεί να διαθέσει 12.000 Ευρω για μηχανάκι για μεγάλα ταξίδια δικάβαλος κι εχει υψος 2.05 και βαρος 150 κιλά, παίζει να του προτείνατε και το Innova η το KTM 400 EXC ας πουμε ε? :lol: :bawl:

Να το σκεφτει μωρε...
Σιγα τη συντηρηση που εχει ενα ΚαΤεΜ :smokin:

Επισης γνωριζω καποιους που το φερναν βολτα με αντιστοιχο ή χαμηλτερο υψος :lol:

mandagor
24/07/2013, 14:56
O ανθρωπος λεει...

... κι εσεις του προτεινετε KTM :confused:

Ντροπή
:lol:

Αν και για να ακριβολογουμε , σε ενδιαφερει μονο να μην εχει μεγαλο κοστος συντήρησης.
Το να ειναι αξιόπιστο , δε σε ενδιαφερει ?
Ταξιδακια λες.

Sorry κάτω κάτω αναφέρω ότι δεν θέλω οτιδήποτε Ιταλικό=> θέλω κάτι αξιόπιστο (και μην αρχίσει κανείς ναι μεν αλλά για τα Ιταλικά ,τα χω πληρώσει πάνω από 5000 για κερατιάτικα) π.χ και το capo μου αρέσει αλλά δεν το παίρνω μιας και εδώ που είμαι δεν έχει και τους καλύτερους μάστορες...

@το versus δεν έχει τη προστασία που θα ήθελα οπότε πιστεύω θα κουράσει.
@Από θέμα ετήσιου κόστους χρήσης (μαζί με λάστιχα , αλυσιδογράναζα κλπ) σχεδόν όλα είναι στα ίδια με εξαίρεση το GS που ανεβαίνει λόγω καυσίμου και ΤΚ

Αυτό που θα ήθελα να μου επιβεβαιώσετε είναι αν το CBF έχει καλή προστασία από τον αέρα και για τον πίσω και αν είναι άνετο στο ταξίδι. Ψάχνω για Β.Ελλάδα και απ'οτι βλέπω δεν υπάρχουν πολλά στα χρήματα που διαθέτω και τα περισσότερα είναι 600αρια (επαναλαμβάνω ~3000 και υπολόγιζα άλλα 500 για εξοπλισμό αναβάτη για τη γυναίκα , αλλά αν βρω κάτι πολύ αξιόλογο θα την αφήσω σπίτι για φέτος :D ... Επίσης ξέρω ότι το GS και 60 και 70000 να έχει δεν το φοβάσαι , ισχύει το ίδιο και για τα CBF; αυτά που βλέπω παίζουν στα 40-50000 χλμ

Υ.Γ κανένας δεν έχει αναφέρει το bandit...γιατί??

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον guys!

sniper
24/07/2013, 14:57
Sorry κάτω κάτω αναφέρω ότι δεν θέλω οτιδήποτε Ιταλικό=> θέλω κάτι αξιόπιστο (και μην αρχίσει κανείς ναι μεν αλλά για τα Ιταλικά ,τα χω πληρώσει πάνω από 5000 για κερατιάτικα) π.χ και το capo μου αρέσει αλλά δεν το παίρνω μιας και εδώ που είμαι δεν έχει και τους καλύτερους μάστορες...

@το versus δεν έχει τη προστασία που θα ήθελα οπότε πιστεύω θα κουράσει.
@Από θέμα ετήσιου κόστους χρήσης (μαζί με λάστιχα , αλυσιδογράναζα κλπ) σχεδόν όλα είναι στα ίδια με εξαίρεση το GS που ανεβαίνει λόγω καυσίμου και ΤΚ

Αυτό που θα ήθελα να μου επιβεβαιώσετε είναι αν το CBF έχει καλή προστασία από τον αέρα και για τον πίσω και αν είναι άνετο στο ταξίδι. Ψάχνω για Β.Ελλάδα και απ'οτι βλέπω δεν υπάρχουν πολλά στα χρήματα που διαθέτω και τα περισσότερα είναι 600αρια (επαναλαμβάνω ~3000 και υπολόγιζα άλλα 500 για εξοπλισμό αναβάτη για τη γυναίκα , αλλά αν βρω κάτι πολύ αξιόλογο θα την αφήσω σπίτι για φέτος :D ... Επίσης ξέρω ότι το GS και 60 και 70000 να έχει δεν το φοβάσαι , ισχύει το ίδιο και για τα CBF; αυτά που βλέπω παίζουν στα 40-50000 χλμ

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον guys!

Mη δίνεις μεγάλη σημασία στα χλμ που βλέπεις στα κοντέρ των μεταχειρισμένων.

DrBig
24/07/2013, 15:27
Προς τις κακιες (και γραφικες) γλωσσες (που ποτε δεν ειχαν 950):

1) Τα LC8 δεν εχουν μεγαλυτερο κοστος συντηρησης απο οποιαδηποτε αλλη μεγαλη μηχανη αναλογων κυβικων και ισχυος (βεβαιως βεβαιως) ενω εχουν τα φτηνοτερα ανταλλακτικα (βεβαιως βεβαιως).

2) Καταναλωση 950 προσφατως μετρημενη για 180 χιλιομετρα τα μισα εθνικη 120αρες-150αρες και τα αλλα μισα βουνο ανεβα-κατεβα πρωτες-δευτερες-τριτες (κρητη ρεθυμνο-κεδροδασος) εκαψε 10.8 λιτρα. Καταναλωση ακριβως 6λτ/100κμ. Ρυθμος νορμαλ, με τα γκαζιδια του εδω κι εκει, σε καμια περιπτωση αργος. 7 λιτρα στα 100 εχω δει μονο σε παρατεταμενες 160αρες. Οχι βεβαια με τις μαμα ρυθμισεις στα καρμπυρατερ.

Ναι, Ω ναι, με τις τιμες πλεον να ξεκινανε απο 3500 ευρω ειναι πλεον φτηνες λυσεις.
Παρε κι εσυ ενα μεγαλο ΚΤΜ, μπορεις :beer:

daz
24/07/2013, 15:42
@το versus δεν έχει τη προστασία που θα ήθελα οπότε πιστεύω θα κουράσει.


Το πρόβλημα λύνεται με μεγαλύτερη ζελατίνα. Είναι πάρα πολύ οικονομικό και στην αγορά και στην χρήση και έχει ωραία απόδοση και οδική συμπεριφορά.

sapila racing
24/07/2013, 15:43
Προς τις κακιες (και γραφικες) γλωσσες (που ποτε δεν ειχαν 950):

1) Τα LC8 δεν εχουν μεγαλυτερο κοστος συντηρησης απο οποιαδηποτε αλλη μεγαλη μηχανη αναλογων κυβικων και ισχυος (βεβαιως βεβαιως) ενω εχουν τα φτηνοτερα ανταλλακτικα (βεβαιως βεβαιως).

2) Καταναλωση 950 προσφατως μετρημενη για 180 χιλιομετρα τα μισα εθνικη 120αρες-150αρες και τα αλλα μισα βουνο ανεβα-κατεβα πρωτες-δευτερες-τριτες (κρητη ρεθυμνο-κεδροδασος) εκαψε 10.8 λιτρα. Καταναλωση ακριβως 6λτ/100κμ. Ρυθμος νορμαλ, με τα γκαζιδια του εδω κι εκει, σε καμια περιπτωση αργος. 7 λιτρα στα 100 εχω δει μονο σε παρατεταμενες 160αρες. Οχι βεβαια με τις μαμα ρυθμισεις στα καρμπυρατερ.

Ναι, Ω ναι, με τις τιμες πλεον να ξεκινανε απο 3500 ευρω ειναι πλεον φτηνες λυσεις.
Παρε κι εσυ ενα μεγαλο ΚΤΜ, μπορεις :beer:

Επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω για το κόστος συντήρησης κι αν επιμένεις το συγκρίνουμε κιόλας με αλλο μηχανακι αναλογων κυβικών και ισχύος.
Πόσες φορές θέλει ελεγχο/ρύθμιση βαλβίδων σε 100.000 χλμ?
Πόσες τρόμπες συμπλέκτη?

Κι αφού ξεκινάνε απο 3500 πως θα το παρει με πλαφόν 3000? Και το 1.78 υψος που λεει που το πας?
Σκαμνακι στην σχαρα? :p

sniper
24/07/2013, 15:51
Επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω για το κόστος συντήρησης κι αν επιμένεις το συγκρίνουμε κιόλας με αλλο μηχανακι αναλογων κυβικών και ισχύος.
Πόσες φορές θέλει ελεγχο/ρύθμιση βαλβίδων σε 100.000 χλμ?
Πόσες τρόμπες συμπλέκτη?

Κι αφού ξεκινάνε απο 3500 πως θα το παρει με πλαφόν 3000? Και το 1.78 υψος που λεει που το πας?
Σκαμνακι στην σχαρα? :p

Κόλαφος....

DrBig
24/07/2013, 16:06
Επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω για το κόστος συντήρησης κι αν επιμένεις το συγκρίνουμε κιόλας με αλλο μηχανακι αναλογων κυβικών και ισχύος.
Πόσες φορές θέλει ελεγχο/ρύθμιση βαλβίδων σε 100.000 χλμ?
Πόσες τρόμπες συμπλέκτη?

Κι αφού ξεκινάνε απο 3500 πως θα το παρει με πλαφόν 3000? Και το 1.78 υψος που λεει που το πας?
Σκαμνακι στην σχαρα? :p

Αρχισανε τα οργανα :cry:

Καμια φορα εχεις τον αξεκολλητο! 100 ευρουλακια ειναι αυτα για μια αφτερμαρκετ τρομπα, εσυ ποσα θες να δωσεις δηλαδη για να κανεις τον σωμιε αναρτηση?

Βαλβιδες καλο ειναι καθε 30Κ να κοιτας, ειδικα στα πρωτα 30Κ. Μετα μπορεις να το αραιωσεις...

sapila racing
24/07/2013, 16:14
Αρχισανε τα οργανα :cry:

Καμια φορα εχεις τον αξεκολλητο! 100 ευρουλακια ειναι αυτα για μια αφτερμαρκετ τρομπα, εσυ ποσα θες να δωσεις δηλαδη για να κανεις τον σωμιε αναρτηση?

Βαλβιδες καλο ειναι καθε 30Κ να κοιτας, ειδικα στα πρωτα 30Κ. Μετα μπορεις να το αραιωσεις...


Μα δεν συγκρίνουμε μηχανάκια και επιδόσεις και κρατήματα και αν θα γινει καλύτερο με aftermarket.

Kοστος χρήσης και συντήρησης ξεκινήσαμε να συγκρίνουμε. :wave2:

Και επιπλέον.
ΔΕΝ του φτάνουν τα χρήματα!
ΔΕΝ το φτάνει!

αρα ΔΕΝ του κάνει. Ειναι απλά πράγματα.

Αυτα τα κανεις γαργαρα εδω και μερικά ποστ. ;)


και μετα εγω εχω τον αξεκόλλητο. :D

sniper
24/07/2013, 16:16
Αρχισανε τα οργανα :cry:

Καμια φορα εχεις τον αξεκολλητο! 100 ευρουλακια ειναι αυτα για μια αφτερμαρκετ τρομπα, εσυ ποσα θες να δωσεις δηλαδη για να κανεις τον σωμιε αναρτηση?

Βαλβιδες καλο ειναι καθε 30Κ να κοιτας, ειδικα στα πρωτα 30Κ. Μετα μπορεις να το αραιωσεις...

ή να το πουλήσεις μέσα στην εγγύηση... tested and proven OK!

spyrakos35
24/07/2013, 16:19
ρε μήπως τελικά ο τρούπης δεν ξέρει μαθηματικά και το έδωσε το 950?????

ρε γιώργο, μια διαίρεση ήταν, τι διάολο, ας μας έλεγες να σου την κάνουμε εμείς..... :cry:

:lol:

DrBig
24/07/2013, 16:19
Μα δεν συγκρίνουμε μηχανάκια και επιδόσεις και κρατήματα και αν θα γινει καλύτερο με aftermarket.

Kοστος χρήσης και συντήρησης ξεκινήσαμε να συγκρίνουμε. :wave2:

Και επιπλέον.
ΔΕΝ του φτάνουν τα χρήματα!
ΔΕΝ το φτάνει!

αρα ΔΕΝ του κάνει. Ειναι απλά πράγματα.

Αυτα τα κανεις γαργαρα εδω και μερικά ποστ. ;)


και μετα εγω εχω τον αξεκόλλητο. :D

1) Το φτανει και το παρα-φτανει (το χαμηλο)
2) Δεν ειναι δικο μου προβλημα που δεν του φτανουν τα χρηματα :bawl:

mandagor
24/07/2013, 16:21
Παιδιά συγνώμη αλλά αν ψάξεις ΚΤΜ εως 4000 ευρώ στο car υπάρχουν 8 αποτελέσματα εκ των οποίων το πιο φθηνό 950s έχει 3700... Off budget δηλαδή! Οπότε εκ των Ουκ άνευ η συζήτηση!

Ξαναρωταω... Το bandit 650s υπάρχει κάποιος λόγος που δεν έπεσε στο τραπέζι; Είναι πιο φθηνό απο το cbf injection πιο καινούργιο πιο γρήγορο (θεοβαρο βέβαια) αν υποθέσουμε ότι πάω σε αυτή τη κατηγορία πως το βλέπεται σα μηχανάκι;

spyrakos35
24/07/2013, 16:23
Το bandit 650s υπάρχει κάποιος λόγος που δεν έπεσε στο τραπέζι; Είναι πιο φθηνό απο το cbf injection πιο καινούργιο πιο γρήγορο (θεοβαρο βέβαια) αν υποθέσουμε ότι πάω σε αυτή τη κατηγορία πως το βλέπεται σα μηχανάκι;

το παραμύθι με το βάρος του μπάντιτ 650 ας σταματήσει παρακαλώ....

ανέβηκα εχτες στο φερινγκάτο (μοντέλο 2012) και μου φάνηκε παπί.....

ας ανεβείτε στο φουζουρού πρώτα και τα λέμε μετά.... ;)

μια χαρά είναι το μπάντιτ, αμα το βρεις χτυπα το :wave2:

DrBig
24/07/2013, 16:24
αν υποθέσουμε ότι πάω σε αυτή τη κατηγορία πως το βλέπεται σα μηχανάκι;

Δεν το βλεπουμε σα μηχανακι...

PortisHead
24/07/2013, 16:25
Το thread μπορει να φτασει 20 σελιδες....
Η σωστη απαντηση (για σενα) ομως ειναι μια :

Honda CBF ή Suzuki Bandit
:wave2:

DrBig
24/07/2013, 16:27
το παραμύθι με το βάρος του μπάντιτ 650 ας σταματήσει παρακαλώ....

ανέβηκα εχτες στο φερινγκάτο (μοντέλο 2012) και μου φάνηκε παπί.....

ας ανεβείτε στο φουζουρού πρώτα και τα λέμε μετά.... ;)

μια χαρά είναι το μπάντιτ, αμα το βρεις χτυπα το :wave2:

με αλλα λογια, υπαρχει και βαρυτερο...

sapila racing
24/07/2013, 16:28
το παραμύθι με το βάρος του μπάντιτ 650 ας σταματήσει παρακαλώ....

ανέβηκα εχτες στο φερινγκάτο (μοντέλο 2012) και μου φάνηκε παπί.....

ας ανεβείτε στο φουζουρού πρώτα και τα λέμε μετά.... ;)


Για μηχανακια λεμε οχι για βαπόρια! :D


Δεν το βλεπουμε σα μηχανακι...

Τωρα γινεσαι κακός. :D

Sapadak
24/07/2013, 16:28
Παιδιά συγνώμη αλλά αν ψάξεις ΚΤΜ εως 4000 ευρώ στο car υπάρχουν 8 αποτελέσματα εκ των οποίων το πιο φθηνό 950s έχει 3700... Off budget δηλαδή! Οπότε εκ των Ουκ άνευ η συζήτηση!


3700 ASKING price, οχι απαραιτητα SELLING PRICE

Το θεμα ειναι αν το θες, αν σου κανει κλικ, γιατι αν δε σου κανει τζαμπα το συζηταμε

DrBig
24/07/2013, 16:29
ή να το πουλήσεις μέσα στην εγγύηση... tested and proven OK!

Πφφφφ!

mandagor
24/07/2013, 16:30
Ακριβώς αυτό θέλω να πω ότι δε θέλω να έχουμε flame wars στο thread!δε με ενδιαφέρουν τα ktm όσο γαματα κι αν είναι... Ανάμεσα στα δυο cbf η bandit τι λέτε;
Κανονισα βόλτα με ένα bandit να το δοκιμάσω, σ/κ θα έχω άποψη τουλάχιστον για το ένα απο τα δυο!

Τα ktm μου κάνουν πολλά κλικ όχι μόνο ένα... Αλλά δε θέλω να ξανά περάσω παλιές εμπειρίες! Και με τα μαστορια που έχουμε εδώ καλύτερα να μείνω μακριά απο ευαίσθητα μηχανακια(επιμένω εγώ)

sniper
24/07/2013, 16:31
3700 ASKING price, οχι απαραιτητα SELLING PRICE

Το θεμα ειναι αν το θες, αν σου κανει κλικ, γιατι αν δε σου κανει τζαμπα το συζηταμε

Tράβα πάρτο εσύ ρε, αμήχανε!

@Dr : ΜΗΝ ξεφυσάς...

sniper
24/07/2013, 16:34
Ακριβώς αυτό θέλω να πω ότι δε θέλω να έχουμε flame wars στο thread!δε με ενδιαφέρουν τα ktm όσο γαματα κι αν είναι... Ανάμεσα στα δυο cbf η bandit τι λέτε;
Κανονικά βόλτα με ένα bandit να το δοκιμάσω, σ/κ θα έχω άποψη τουλάχιστον για το ένα απο τα δυο!

Μπα, τι flame, ΚΤΜ είναι, φλαμπάρουν από μόνα τους (εκτός αν τα βοηθήσει κανένα Ζ).

Αλήθεια, το Ζ750S πως και δεν το σκέφτεσαι;

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!

Sapadak
24/07/2013, 16:36
Ακριβώς αυτό θέλω να πω ότι δε θέλω να έχουμε flame wars στο thread!δε με ενδιαφέρουν τα ktm όσο γαματα κι αν είναι... Ανάμεσα στα δυο cbf η bandit τι λέτε;
Κανονικά βόλτα με ένα bandit να το δοκιμάσω, σ/κ θα έχω άποψη τουλάχιστον για το ένα απο τα δυο!

cbf

@sniper
Εχω ΠΑΛΙ μηχανη απο χθες :smokin:

sniper
24/07/2013, 16:37
cbf

@sniper
Εχω ΠΑΛΙ μηχανη απο χθες :smokin:

omg.... τι μαλακια φορτώθηκες πάλι; :rolleyes:

DrBig
24/07/2013, 16:40
δε με ενδιαφέρουν τα ktm όσο γαματα κι αν είναι...

Εχουν πεσει τα επιπεδα DMT στην επιφυση. Χρησιμοποιεις μηπως φθοριουχα οδοντοπαστα?

Allst@rf
24/07/2013, 16:58
Εχουν πεσει τα επιπεδα DMT στην επιφυση. Χρησιμοποιεις μηπως φθοριουχα οδοντοπαστα?
:tooth:

spyrakos35
24/07/2013, 17:09
Για μηχανακια λεμε οχι για βαπόρια! :D

ψιτ αγόρι,

http://www.youtube.com/watch?v=YEb1pPFfD0Q

:smokin:

Sapadak
24/07/2013, 17:29
omg.... τι μαλακια φορτώθηκες πάλι; :rolleyes:

ε δε το λες μαλακια

Καταρχας ειναι Ευρωπαϊκο :smokin:

mandagor
24/07/2013, 17:37
Εχουν πεσει τα επιπεδα DMT στην επιφυση. Χρησιμοποιεις μηπως φθοριουχα οδοντοπαστα?

Μη στεναχωριέσαι κυκλοφορεί αρκετό DMT στο CSF οπότε δε θα υπάρξει πρόβλημα και ο αδένας θα αναπληρώσει τη χαμένη ποσότητα!:wave2:

devil's animal
24/07/2013, 17:43
Εχουν πεσει τα επιπεδα DMT στην επιφυση. Χρησιμοποιεις μηπως φθοριουχα οδοντοπαστα?

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

theofilos888
25/07/2013, 11:40
Δε με ακούς! Πάρε cbf να σε δεί ο θεός!!!!!!!! :beer: :lol:

Allst@rf
25/07/2013, 12:05
να σε δεί ο θεός!!!!!!!! :beer: :lol:

αυτο μπορεις να το κανεις με ολες τις μηχανες ,δε χρειαζεται αναγκαστικα να παρεις χοντα...

:bawl:

spyrakos35
25/07/2013, 12:16
αυτο μπορεις να το κανεις με ολες τις μηχανες ,δε χρειαζεται αναγκαστικα να παρεις χοντα...

:bawl:

φτου σκορδα ρπστμ.....

:cry:

TROOPER
25/07/2013, 12:17
follow your heart :beer:

mandagor
15/08/2013, 10:01
Παιδιά ευχαριστώ όσους απάντησαν έχω καταλήξει σε cbf 600 και θα ήθελα τη γνώμη σας για αυτές τις δύο.
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3776884/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3927563/

Η πρώτη με ABS η δεύτερη χωρίς. Η πρώτη έχει tank bag η δεύτερη τριπλέτα...
Η δεύτερη είναι Αλεξανδρούπολη οπότε την έχω μέσα στα πόδια μου και μπορώ να την ελέγξω όπου θέλω η άλλη είναι Θεσσαλονίκη (Αλεξάνδρεια) οπότε θα πρέπει να βρω κάποιον να παει να τη δει κλπ κλπ.

Τι να διαλέξω? ξέρω ότι σ'αυτά τα χρήματα μηχανή με ABS δε παίζει εύκολα(Πλην f650 που δε με ενδιαφέρει) αλλά από την άλλη μήπως βρωμάει η φάση;
Εσείς τι θα κάνατε;

Ευχαριστώ!

mixalhsCr
15/08/2013, 10:10
Με μια Γρηγόρη ματιά είδα κοντά στα λεφτα που ψάχνεις αυτο....
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3881523/

Τα έχει ολα όσα χρειάζεται για τουρισμό και ειναι με λιγότερα χιλιόμετρα και στο κάτω κάτω πιο φθηνή απο αυτές που δείχνεις αν βγάλεις και πούλησεις πράγματα που δεν θες.

nikvolos
15/08/2013, 19:20
Με μια Γρηγόρη ματιά είδα κοντά στα λεφτα που ψάχνεις αυτο....
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3881523/

Τα έχει ολα όσα χρειάζεται για τουρισμό και ειναι με λιγότερα χιλιόμετρα και στο κάτω κάτω πιο φθηνή απο αυτές που δείχνεις αν βγάλεις και πούλησεις πράγματα που δεν θες.

To συγκεκριμένο μηχανάκι ειναι δικό μου και δυστυχώς (ευτυχώς για μένα!!!) δεν πωλείται πλέον.
Ως κάτοχος cbf λοιπόν θα έλεγα στο φίλο, οπωσδήποτε με ABS. Οι τριπλέτες και τα ρέστα μπαίνουν και μετά.
Μια βελτίωση στη σέλα θέλει και ειναι αξιόπιστος χιλιομετροφάγος (στα πλάισια των 600 κυβικών κι όχι μόνο!)
και φυσικά για καθημερινή χρήση...

mixalhsCr
15/08/2013, 19:23
Καλοταξιδο νικ !
Καλύτερα δεν ειναι να βρει ένα μηχανάκι να τα είχε ολα αυτα τα έξτρα παρά ένα άδειο και να τα ψάχνει μετα ;

nikvolos
15/08/2013, 19:48
Καλοταξιδο νικ !
Καλύτερα δεν ειναι να βρει ένα μηχανάκι να τα είχε ολα αυτα τα έξτρα παρά ένα άδειο και να τα ψάχνει μετα ;

Σωστός...

mandagor
15/08/2013, 22:18
To συγκεκριμένο μηχανάκι ειναι δικό μου και δυστυχώς (ευτυχώς για μένα!!!) δεν πωλείται πλέον.
Ως κάτοχος cbf λοιπόν θα έλεγα στο φίλο, οπωσδήποτε με ABS. Οι τριπλέτες και τα ρέστα μπαίνουν και μετά.
Μια βελτίωση στη σέλα θέλει και ειναι αξιόπιστος χιλιομετροφάγος (στα πλάισια των 600 κυβικών κι όχι μόνο!)
και φυσικά για καθημερινή χρήση...

Τσάμπα το χαλβάδιαζα όλο το απόγευμα δηλαδή;;;;;:cry:

Οπότε μοναδική επιλογή στη βόρειο Ελλάδα είναι το cbf στην Αλεξάνδρεια...Πως το βλέπετε από τις φωτό τουλάχιστον αξίζει ή να περιμένω κάτι καλύτερο;

mixalhsCr
15/08/2013, 22:35
Εγω θα περίμενα και φυσικα δεν θα αγοραζα μηχανάκι τέτοια περίοδο, μόλις φύγει το καλοκαίρι οι τιμές θα πέσουν όπως πάντα ! Ελληνες!

mandagor
15/08/2013, 23:53
Εγω θα περίμενα και φυσικα δεν θα αγοραζα μηχανάκι τέτοια περίοδο, μόλις φύγει το καλοκαίρι οι τιμές θα πέσουν όπως πάντα ! Ελληνες!

Έχεις απόλυτο δίκιο , απλά απο δευτέρα έχω άδεια και θα μπορώ να μετακινηθώ εύκολα γι'αυτο έχω βγει στο ψάξιμο!Το σίγουρο είναι ότι δε καίγομαι χρονικά (ψυχολογικά έχει καεί το πελεκούδι) . Απ'ότι καταλαβαίνω αυτή η περίπτωση στην Αλεξάνδρεια δε σας τρέλανε ιδιαίτερα...

SHOOTER045
16/08/2013, 00:20
τριπλετα βαζεις και αργοτερα
abs ομως?
αν δεν βιαζεσαι περιμενε λιγο

mixalhsCr
16/08/2013, 00:21
Θα έκανα ένα τηλ σε αυτόν .....
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3920291/
Αρκετα καλο για να ειναι αληθινό αλλα ποτε δεν ξέρεις !

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3902899/ άκυρο χρώμα αλλα οκ !
Βασικά κάποιος που ξέρει απο cbf ας μας πει για τις χρονολογιες γιατι λένε 2009 αλλα ειναι...;

mandagor
16/08/2013, 08:08
Καλά δείχνουν αλλά προσανατολίζομαι μόνο σε 600αρι το 1000αρι μου πέφτει πολύ(και σε κυβικά και σε κόστος). Και όπως είπα δε θέλω να ξεφύγω από το προυπολογισμό των 3000,00 τα 3500,00 θα τα έδινα ίσως για ενα GS1150 αλλά αφού κατέληξα στο CBF θεωρώ ότι τα 3000,00 είναι αξιοπρεπές ποσό!

Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Bradipous
16/08/2013, 08:28
Καλά δείχνουν αλλά προσανατολίζομαι μόνο σε 600αρι το 1000αρι μου πέφτει πολύ(και σε κυβικά και σε κόστος). Και όπως είπα δε θέλω να ξεφύγω από το προυπολογισμό των 3000,00 τα 3500,00 θα τα έδινα ίσως για ενα GS1150 αλλά αφού κατέληξα στο CBF θεωρώ ότι τα 3000,00 είναι αξιοπρεπές ποσό!

Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να κοιτας αγγελιες μεχρι 3500 ισως και περισσοτερα χρηματα αλλωστε το παζαρι εξυπακουεται. ;)

endopandou
16/08/2013, 09:17
(ψυχολογικά έχει καεί το πελεκούδι)
E αν καίγεται παρτο τώρα και τα 2 μηχανάκια που μας έδειξες δείχνουν καλά. Η χαρά του μοτοσικλετιστή δεν έρχεται από την αγορά της απόλυτης ευκαιρίας αλλά απ την οδήγηση της μοτοσυκλέτας. Οδήγα τώρα ;)

nikos_abel
16/08/2013, 12:42
Θα έκανα ένα τηλ σε αυτόν .....
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3920291/
Αρκετα καλο για να ειναι αληθινό αλλα ποτε δεν ξέρεις !

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3902899/ άκυρο χρώμα αλλα οκ !
Βασικά κάποιος που ξέρει απο cbf ας μας πει για τις χρονολογιες γιατι λένε 2009 αλλα ειναι...;

Τα 1000άρια τα ξεφορτώνεται πολύς κόσμος σε πολύ καλές τιμές, δε μπορούν να τα συντηρήσουν. Που να δείτε από Σεπτέμβρη που θα πλησιάζουν τέλη κυκλοφορίας κλπ.

mandagor
17/08/2013, 13:48
Χθες μιλούσα με ένα φίλο με πολύ μεγαλύτερη εμπειρία στη μοτοσυκλέτα από μένα και μου συνέστησε να μη κοιτάω μηχανές με πάνω από 35-40 χιλιάδες γιατί είναι πολύ πιθανό να χρειάζονται άνοιγμα (κουζινέτα, φλατζες, κλπ κλπ) παίζει κάτι τέτοιο ρε παιδιά; Εγώ όσα είχα στα χέρια μου ποτέ δε ζήτησαν κάτι τέτοιο! Είναι η πρώτη φορά που πάω για μεταχειρισμένο οπότε μήπως να το προσέξω λίγο παραπάνω αυτό το θέμα;

Αν ψάξω για λιγότερα χλμ και πιο καινούργιο ξεχνάω ABS . Πφ... τόσο ζόρι πρώτη φορά συναντάω στη ζωή μου!

Υ.Γ Το ξέρω ότι σας τα χω κάνει μπαλόνια και συγνώμη γι'αυτό!

AUFGEBRACHT
17/08/2013, 14:57
Χθες μιλούσα με ένα φίλο με πολύ μεγαλύτερη εμπειρία στη μοτοσυκλέτα από μένα και μου συνέστησε να μη κοιτάω μηχανές με πάνω από 35-40 χιλιάδες γιατί είναι πολύ πιθανό να χρειάζονται άνοιγμα (κουζινέτα, φλατζες, κλπ κλπ) παίζει κάτι τέτοιο ρε παιδιά;

Ο φίλος σου μόνο που δεν σου είπε ότι μηχανή και κινητήρας με πάνω από 40.000 είναι χρέπι και θα εκραγεί... Να σου δώσω μια συμβουλή γενική; Όσο πιο πολλούς και πιο πολλά ακούς τόσο περισσότερο θα ζορίζεσαι και θα μπερδεύεσαι...

daz
17/08/2013, 16:06
Εμένα ένας φίλος μου, χρόνια μηχανόβιος με πολύ μεγάλη εμπειρία κατά την γνώμη την δική του και άλλων, άλλαξε αλυσίδα και την πρέσαρε με κάβουρα. Όταν τον ρώτησα αν κεφάλωσε τον πίρο με κοιτούσε σαν να μιλούσα κινέζικα. (όχι δεν ήταν με ασφάλεια, τον ρώτησα)

Κατά την γνώμη του ήταν μια χαρά επειδή είχε ήδη κάνει μερικά χλμ και δεν είχε συμβεί τίποτα.

Αυτή τη μπουρδολογία λοιπόν από "έμπειρους" να την προσέχεις.

transalpblack
17/08/2013, 18:18
Χθες μιλούσα με ένα φίλο με πολύ μεγαλύτερη εμπειρία στη μοτοσυκλέτα από μένα και μου συνέστησε να μη κοιτάω μηχανές με πάνω από 35-40 χιλιάδες γιατί είναι πολύ πιθανό να χρειάζονται άνοιγμα (κουζινέτα, φλατζες, κλπ κλπ) παίζει κάτι τέτοιο ρε παιδιά; Εγώ όσα είχα στα χέρια μου ποτέ δε ζήτησαν κάτι τέτοιο! Είναι η πρώτη φορά που πάω για μεταχειρισμένο οπότε μήπως να το προσέξω λίγο παραπάνω αυτό το θέμα;

Αν ψάξω για λιγότερα χλμ και πιο καινούργιο ξεχνάω ABS . Πφ... τόσο ζόρι πρώτη φορά συναντάω στη ζωή μου!

Υ.Γ Το ξέρω ότι σας τα χω κάνει μπαλόνια και συγνώμη γι'αυτό!

Πες του φίλου σου πολύ απλά να πάει να φτύσει τα μπούτια του.
40.000 χλμ δεν είναι τίποτα για μια μοτοσυκλέτα. Ειδικά για τος Honda που ξεπερνούν άνετα τις 150.000!!!
Έλα στο τρανσαλπ κλαμπ να δεις κάτι τρανσαλπ με τρεις φορές γυρισμένο το κοντέρ...

endopandou
17/08/2013, 18:24
Χθες μιλούσα με ένα φίλο με πολύ μεγαλύτερη εμπειρία στη μοτοσυκλέτα από μένα και μου συνέστησε να μη κοιτάω μηχανές με πάνω από 35-40 χιλιάδες γιατί είναι πολύ πιθανό να χρειάζονται άνοιγμα

Αν ψάξω για λιγότερα χλμ και πιο καινούργιο ξεχνάω ABS . Πφ... τόσο ζόρι πρώτη φορά συναντάω στη ζωή μου!



Αδερφέ σαν να μη μας τα λες καλά... :nono:

Shaolin Monk
17/08/2013, 18:27
Θα έκανα ένα τηλ σε αυτόν .....
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3920291/
Αρκετα καλο για να ειναι αληθινό αλλα ποτε δεν ξέρεις !

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3902899/ άκυρο χρώμα αλλα οκ !
Βασικά κάποιος που ξέρει απο cbf ας μας πει για τις χρονολογιες γιατι λένε 2009 αλλα ειναι...;

Με εβαλες σε πειρασμο.... Θελω τωρα να κανω τραμπα το 600 με το 1000... :a018::a018::a018:

SHOOTER045
17/08/2013, 20:18
Πες του φίλου σου πολύ απλά να πάει να φτύσει τα μπούτια του.
40.000 χλμ δεν είναι τίποτα για μια μοτοσυκλέτα. Ειδικά για τος Honda που ξεπερνούν άνετα τις 150.000!!!
Έλα στο τρανσαλπ κλαμπ να δεις κάτι τρανσαλπ με τρεις φορές γυρισμένο το κοντέρ...

90 κατι χιλιαδες με το super tenere 750
55.000 με gsx 750p
60κατι με TDM 900
70 κατι χιλιαδες με TRANSALP 650
41 χιλιαδες ως τωρα με TRANSALP 700 και δεν εκανα τιποτα απο αυτα που λες

daz
17/08/2013, 21:26
90 κατι χιλιαδες με το super tenere 750
55.000 με gsx 750p
60κατι με TDM 900
70 κατι χιλιαδες με TRANSALP 650
41 χιλιαδες ως τωρα με TRANSALP 700 και δεν εκανα τιποτα απο αυτα που λες

Κάνε άλλα τόσα με το καθε ένα, μετά γύρνα το κοντέρ στα 40 και θα δεις ότι ο τύπος είχε δίκιο. :lol:

daz
17/08/2013, 21:29
Με εβαλες σε πειρασμο.... Θελω τωρα να κανω τραμπα το 600 με το 1000... :a018::a018::a018:

E???

Έχασα επεισόδια?

transalpblack
18/08/2013, 11:15
Παιδες και πονηροπουλα, οταν λεω 3 φορες γυρισμενα κοντερ, εννοω οτι εχουν ξεπερασει τα 200.000 χλμ:D

daz
18/08/2013, 11:47
Παιδες και πονηροπουλα, οταν λεω 3 φορες γυρισμενα κοντερ, εννοω οτι εχουν ξεπερασει τα 200.000 χλμ:D

To καταλάβαμε αυτό. ;)

Αυτό που εννοούσα ήταν πως μηχανές σαν αυτές όταν πωλήθηκαν τους γύρισαν τα κοντέρ στα 40κ χλμ και οι καινούριοι ιδιοκτήτες είπαν στον κουμπάρο ότι έκαψε φλάτζα το μηχάνημα. Ο κουμπάρος το είπε στον έμπειρο κολλητό του και ο έμπειρος κολλητός δεν είχε λόγο να μην τον πιστέψει οπότε το διαδίδει σαν γεγονός αδιαμφισβήτητο.

Οπότε οι μηχανές αυτές στα 40κ χλμ θέλουν κουζινέτα. Τέλος, το ξέρει απ' τον κουμπάρο του κολλητού του.

Shaolin Monk
18/08/2013, 12:20
E???

Έχασα επεισόδια?


:cry: Γιατι;;; Εκτος απο το μπουσακι εχω και ενα cbf 600 χτισμενο για ταξιδακια δικαβαλα.... Μεχρι και πιστολακι για την ατιθαση κομη μου εχει πανω και οτι αλλο χρειαστει το γυναικακι για να μη γκρινιαζει... :a9::a13::a21::a018::a018::a018::vava:

daz
18/08/2013, 12:44
Α!! Λέω και 'γω!

:)

mandagor
19/08/2013, 00:09
Ok thanks για τις διευκρινήσεις !!!

Ερώτηση: αυτά τα VFR γιατί τα πουλάνε τόσο φθηνά;απ ότι διαβάζω είναι πολύ καλές μηχανές και αξιόπιστες! Έχει να κάνει με το κόστος συντήρησης λόγω vtec ή απλά δεν είναι εμπορικά μοντέλα; αξίζει να τις ψάξω;

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3844568/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3743838/

mandagor
22/09/2013, 09:19
Επιστρέφω με εντυπώσεις από bandit 650 abs

Είναι βαρύ... όχι τραγικά βαρύ σε σχέση με όσα είχα διαβάσει αλλά δεν είναι και πούπουλο. Παρόλα αυτά μόλις ξεκινήσει δε σου φαίνονται τα κιλά του.
Μέσα στη πόλη με χαμηλές ταχύτητες ζορίζεται αρκετά.(ο τετρακύλινδρος όντως δεν είναι για πόλη)
Έξω πάει μια χαρά αλλά δε το λες και στριφτερό.
Στα πόδια μου έκανε λίγο περίεργο αλλά μετά από δέκα λεπτά συνήθισα (ίσως γιατί έχω μάθει στα on off)
Με δεύτερο άτομο πάνω (μιλάμε για γαιδούρι όχι κανονικό άνθρωπο 1,95 120 κιλά) επίσης πάει μια χαρά.

Εν ολίγης αν και είχα ενθουσιαστεί αρχικά με τη χαμηλή τιμή του σε μοντέλα με ABS δε μπορώ να πω ότι τρελάθηκα από τη μηχανή... Δεν μου έκανε κλίκ ούτε για πλάκα . :(

Δευτέρα θα πάω να δω ένα versys με λίγα χλμ

DrBig
22/09/2013, 09:28
Με δεύτερο άτομο πάνω (μιλάμε για γαιδούρι όχι κανονικό άνθρωπο 1,95 120 κιλά) επίσης πάει μια χαρά.


Brienne of Tarth?

notakos600
22/09/2013, 13:09
Δευτέρα θα πάω να δω ένα versys με λίγα χλμ

;);)

dimzan
22/09/2013, 14:54
Επιστρέφω με εντυπώσεις από bandit 650 abs

Είναι βαρύ... όχι τραγικά βαρύ σε σχέση με όσα είχα διαβάσει αλλά δεν είναι και πούπουλο. Παρόλα αυτά μόλις ξεκινήσει δε σου φαίνονται τα κιλά του.
Μέσα στη πόλη με χαμηλές ταχύτητες ζορίζεται αρκετά.(ο τετρακύλινδρος όντως δεν είναι για πόλη)
Έξω πάει μια χαρά αλλά δε το λες και στριφτερό.
Στα πόδια μου έκανε λίγο περίεργο αλλά μετά από δέκα λεπτά συνήθισα (ίσως γιατί έχω μάθει στα on off)
Με δεύτερο άτομο πάνω (μιλάμε για γαιδούρι όχι κανονικό άνθρωπο 1,95 120 κιλά) επίσης πάει μια χαρά.

Εν ολίγης αν και είχα ενθουσιαστεί αρχικά με τη χαμηλή τιμή του σε μοντέλα με ABS δε μπορώ να πω ότι τρελάθηκα από τη μηχανή... Δεν μου έκανε κλίκ ούτε για πλάκα . :(

Δευτέρα θα πάω να δω ένα versys με λίγα χλμ

Γιατι δεν κανει για πολη? εμενα μια χαρα μου φαινεται. Ειναι και το πιο ροπατο 4κυλινδρο στην κατηγορια των 600κκ. Εγω οταν το δουλευω χαμηλα βαζω 6η απ τις 1500στροφες και δεν σκορτσαρει ουτε ειναι αδυναμο ακομα και με 2ο ατομο

paramedic
22/09/2013, 19:08
Caponord 1000 το έχεις σκεφτεί καθόλου? Με το budget σου αγοράζεις μοντέλο με ABS και όλα τα παιδικά προβλήματα λυμένα απο τους προηγούμενους κατόχους.

irinia
23/09/2013, 09:42
ΤΙ ΤΟΥ ΛΕΣ ΤΩΡΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.................



Νά τό κάψεις πάς...??
Πού τό θυμήθηκες αύτό τό πτώμα..??
Άπό τίς πιό προβληματκές μοτό ever...!!!!
Άστονε νά πάρει τό Μπάντιτ,νά έχει τό κεφάλι του ήσυχο.

notakos600
23/09/2013, 13:04
ΤΙ ΤΟΥ ΛΕΣ ΤΩΡΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.................



Νά τό κάψεις πάς...??
Πού τό θυμήθηκες αύτό τό πτώμα..??
Άπό τίς πιό προβληματκές μοτό ever...!!!!
Άστονε νά πάρει τό Μπάντιτ,νά έχει τό κεφάλι του ήσυχο.


:lol::beer:

sniper
23/09/2013, 13:16
ΤΙ ΤΟΥ ΛΕΣ ΤΩΡΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.................



Νά τό κάψεις πάς...??
Πού τό θυμήθηκες αύτό τό πτώμα..??
Άπό τίς πιό προβληματκές μοτό ever...!!!!
Άστονε νά πάρει τό Μπάντιτ,νά έχει τό κεφάλι του ήσυχο.

Κάτι θα γίνει, συμφωνούμε...

AristidisZ
23/09/2013, 13:30
Κάτι θα γίνει, συμφωνούμε...

στα πρακτικά παρακαλώ

paramedic
23/09/2013, 18:52
To έχεις οδηγήσει? Το είχες ποτέ ή οτι διαβάζεις απο τα φόρουμ όπως όλοι? Για πες προβλήματα που βγάζει?

Pan (dvs)
23/09/2013, 19:13
Μην τον κουραζεται τον ανθρωπο.Αφηστε τον να παρει ενα bandit να μαζεψει το μυαλο του.Γιατι και στριβει και στην πολη δεν ειναι ασχημο,αλλα ειπε οτι δεν το θελει για πολη,οποτε ας μην το συζηταμε.Απο τα πιο τιμια για τα λεφτα του.
Παντως και οι αλλες σου επιλογες ειναι πολυ καλες.

Pan (dvs)
23/09/2013, 19:18
To έχεις οδηγήσει? Το είχες ποτέ ή οτι διαβάζεις απο τα φόρουμ όπως όλοι? Για πες προβλήματα που βγάζει?

http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php?topic=942.0
http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php?topic=2578.0

Ναι μεν ειναι γραμμενα σε φορουμ αλλα απο τους ιδιους τους ιδιοκτητες τους.Ελπιζω να βοηθησα.:beer:

irinia
23/09/2013, 19:44
To έχεις οδηγήσει? Το είχες ποτέ ή οτι διαβάζεις απο τα φόρουμ όπως όλοι? Για πες προβλήματα που βγάζει?



ΡΕ ΣΥ............ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΗΣ ΑΠΡΙΛΙΑ ΕΙΣΑΙ...??


Τί νά σχολιάσω τώρα..??
Γιά καμμένα θά μιλάμε..??

paramedic
23/09/2013, 20:26
Αντιπροσωπος δεν ειμαι αλλα για αλλη μια φορα καιτε μηχανακια χωρις να εχετε ιδεα απο αυτα ρε σεις. Και βγαζετε κορυφαια μηχανακια με βαση τις πωλησεις και το marketing. Ας παρουμε παραδειγμα το Capo πχ που ανεφερα τωρα.Δεν λεω οτι ειναι μια χαρα μιας και εβγαλε τα θεματακια του αλλα ολα οφειλονταν στην κακη συντηρηση λογω κουλαμαρας των μαστορων και την ελλειπη υποστηριξη απο την aprillia. Απο την αλλη το Gs 1200 πχ εκανε τοσες πωλησεις λογω marketing και μονο μιας και η λιστα προβληματων του ειναι τεραστια και η λυση ενος προβληματος απλα σε κανει να ξεχνιεσαι για λιγο μεχρι να ερθει το επομενο. Καπου ειδα την παροσιαση του νεου Capo απο εναν δημοσιογραφο που πηγε με το σκεπτικο οτι ειναι μαπα γιατι ετσι ειχε μαθει να λεει και στο τελος ειπε ποσο λαθος ειχε κανει γιατι εμεινε αναυδος με την μηχανη.

irinia
23/09/2013, 22:32
Αντιπροσωπος δεν ειμαι αλλα για αλλη μια φορα καιτε μηχανακια χωρις να εχετε ιδεα απο αυτα ρε σεις. Και βγαζετε κορυφαια μηχανακια με βαση τις πωλησεις και το marketing. Ας παρουμε παραδειγμα το Capo πχ που ανεφερα τωρα.Δεν λεω οτι ειναι μια χαρα μιας και εβγαλε τα θεματακια του αλλα ολα οφειλονταν στην κακη συντηρηση λογω κουλαμαρας των μαστορων και την ελλειπη υποστηριξη απο την aprillia. Απο την αλλη το Gs 1200 πχ εκανε τοσες πωλησεις λογω marketing και μονο μιας και η λιστα προβληματων του ειναι τεραστια και η λυση ενος προβληματος απλα σε κανει να ξεχνιεσαι για λιγο μεχρι να ερθει το επομενο. Καπου ειδα την παροσιαση του νεου Capo απο εναν δημοσιογραφο που πηγε με το σκεπτικο οτι ειναι μαπα γιατι ετσι ειχε μαθει να λεει και στο τελος ειπε ποσο λαθος ειχε κανει γιατι εμεινε αναυδος με την μηχανη.









ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΗΚΕ..............ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ




Ή BMW πουλάει φύκια γιά μεταξωτές κορδέλλες 100 χρόνια...!!
Ή Άπρίλια φαλίρισε,ντεμέκ γκρούπ Πιάτζιο,καί πουλάει πιά σκούτερ...!!
Οί πωλήσεις τών GS είναι στήν κορυφή,τό CAPONORD καί κανά 2-3 άλλα
έστειλαν τήν έταιρεία στά ΑΖΗΤΗΤΑ...!!
ΤΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ...??
Έχει καί μηχανάκια πού πούλησαν χωρίς μάρκετιγκ.......
Βεστρόμ.........Τρανσάλπ............Χαγιαμπούζα............Βαραντέ ο.............Ζ1000.............KLE
ΧΤ..........κ.λ.π.....κ.λ.π.....
γιατί ήταν άθάνατα.
Πολλά άπό αύτά σήμερα μετά άπό 10 καί 15 χρόνια κυκλοφοράνε άκόμα......
Ή BMW είναι μία καί μοναδική,δέν ξέρω τί χόρτο ταϊζει τό κοινό της,ή άν όλοι αύτοί οί fun
γουστάρουν νά βλέπουν τό σηματάκι ,δικαίωμα τους τελικά.
ΟΛΑ όμως τά ύπόλοιπα πού σού έγραψα πούλησαν διότι ήταν ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ...!!!
Καί τό άπέδειξαν καί τό άποδεικνύουν μέ τήν παρουσία τους στούς δρόμους σήμερα...!!!
CAPONORD κάτι πολύ όμορφο,πολύ ρομαντικό, πού άν βάλεις δίπλα τή λέξη ΑΠΡΙΛΙΑ....
άμέσως σούρχονται μνήμες μέ ΑΧ.....καί ΒΑΧ......
Άστο ρέ φίλε..............
ΓΙΑ ΠΕΘΑΜΕΝΟΥΣ ΘΑ ΜΙΛΑΜΕ ΤΩΡΑ....??

paramedic
23/09/2013, 23:35
ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΗΚΕ..............ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ




Ή BMW πουλάει φύκια γιά μεταξωτές κορδέλλες 100 χρόνια...!!
Ή Άπρίλια φαλίρισε,ντεμέκ γκρούπ Πιάτζιο,καί πουλάει πιά σκούτερ...!!
Οί πωλήσεις τών GS είναι στήν κορυφή,τό CAPONORD καί κανά 2-3 άλλα
έστειλαν τήν έταιρεία στά ΑΖΗΤΗΤΑ...!!
ΤΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ...??
Έχει καί μηχανάκια πού πούλησαν χωρίς μάρκετιγκ.......
Βεστρόμ.........Τρανσάλπ............Χαγιαμπούζα............Βαραντέ ο.............Ζ1000.............KLE
ΧΤ..........κ.λ.π.....κ.λ.π.....
γιατί ήταν άθάνατα.
Πολλά άπό αύτά σήμερα μετά άπό 10 καί 15 χρόνια κυκλοφοράνε άκόμα......
Ή BMW είναι μία καί μοναδική,δέν ξέρω τί χόρτο ταϊζει τό κοινό της,ή άν όλοι αύτοί οί fun
γουστάρουν νά βλέπουν τό σηματάκι ,δικαίωμα τους τελικά.
ΟΛΑ όμως τά ύπόλοιπα πού σού έγραψα πούλησαν διότι ήταν ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ...!!!
Καί τό άπέδειξαν καί τό άποδεικνύουν μέ τήν παρουσία τους στούς δρόμους σήμερα...!!!
CAPONORD κάτι πολύ όμορφο,πολύ ρομαντικό, πού άν βάλεις δίπλα τή λέξη ΑΠΡΙΛΙΑ....
άμέσως σούρχονται μνήμες μέ ΑΧ.....καί ΒΑΧ......
Άστο ρέ φίλε..............
ΓΙΑ ΠΕΘΑΜΕΝΟΥΣ ΘΑ ΜΙΛΑΜΕ ΤΩΡΑ....??

Δεν αξίζει κανείς να κάνει συζήτηση με εσένα αγόρι μου....δεν έχει νόημα οπότε δεν θα σου κανω την χάρη να μπω στην αντιπαράθεση σου. Καλό σου βράδυ....

Pan (dvs)
24/09/2013, 07:47
Ας παρουμε παραδειγμα το Capo πχ που ανεφερα τωρα.Δεν λεω οτι ειναι μια χαρα μιας και εβγαλε τα θεματακια του αλλα ολα οφειλονταν στην κακη συντηρηση λογω κουλαμαρας των μαστορων και την ελλειπη υποστηριξη απο την aprillia. Καπου ειδα την παροσιαση του νεου Capo απο εναν δημοσιογραφο που πηγε με το σκεπτικο οτι ειναι μαπα γιατι ετσι ειχε μαθει να λεει και στο τελος ειπε ποσο λαθος ειχε κανει γιατι εμεινε αναυδος με την μηχανη.

Kαταρχην οταν αγοραζεις μηχανη αγοραζεις και ολο το πακετο.Προβληματα εταιρειας,προβληματικα μαστορια ...Ο δημοσιογραφος θα πει τις πρωτες εντυπωσεις και θα κρινει την καινουργια μηχανη.Δυστυχως ολα τα αλλα που θα ερθουνε αργοτερα θα τα επιβαρυνθει ο τυχερος που θα καταληξει να το αγορασει.

paramedic
24/09/2013, 10:02
Kαταρχην οταν αγοραζεις μηχανη αγοραζεις και ολο το πακετο.Προβληματα εταιρειας,προβληματικα μαστορια ...Ο δημοσιογραφος θα πει τις πρωτες εντυπωσεις και θα κρινει την καινουργια μηχανη.Δυστυχως ολα τα αλλα που θα ερθουνε αργοτερα θα τα επιβαρυνθει ο τυχερος που θα καταληξει να το αγορασει.

Δεν αντιλέγω σε αυτό απλά θέλω να καταδείξω την νοοτροπία που υπάρχει φίλε μου. Απο τό 2001 που βγήκε το μηχανάκι έχουν αλλάξει κάποια πράγματα προς το καλύτερο αλλά η νοοτροπία παρέμεινε ίδια. Και υπάρχουν μηχανάκια με ίδια ή περισσότερα και πολύ πιο σοβαρά προβλήματα αλλά την ρετσινιά δεν την πήραν ποτέ. Τωρα ο άλλος κοροιδέυει μια μηχανη που δεν την είχε ποτέ και δεν ξέρει καν τι προβλήματα βγάζει και αν αυτά ήταν σοβαρά η όχι παρά κρίνει απο αυτά που διαβάζει στα φόρουμ. Με αυτό το σκεπτικό το Vstrom είναι και μαμώ τα μηχανάκια γιατί όσοι τα πήραν τα λένε κορυφαία. Και βεβαια είναι κορυφαίο αλλά αυτός που το οδήγησε δεν έχει οδηγήσει άλλη μηχανή ούτε πρόκειται μιας και το μεγαλύτερο ποσοστό των αγοραστών Vstrom είναι αρχάριοι αναβάτες. Καλό μηχανάκι αλλά όχι και κορυφάιο μη τρελαθούμε.

pipe_smoker
24/09/2013, 10:27
Τωρα ο άλλος κοροιδέυει μια μηχανη που δεν την είχε ποτέ και δεν ξέρει καν τι προβλήματα βγάζει και αν αυτά ήταν σοβαρά η όχι παρά κρίνει απο αυτά που διαβάζει στα φόρουμ.

Ε με το συμπάθειο κιόλας, κάπως έτσι δεν κάνουμε όλοι (και λογικό δεν είναι)?

Αν ήταν να πρέπει να έχουμε στην κατοχή μας ένα μηχανάκι για καμιά 3ετία-5ετία (για να προλάβει να μας δείξει και την αξιοπιστία του), πριν κρίνουμε ή μιλήσουμε γι'αυτό θα είχαμε όλοι από 4 ποστ εδώ μέσα.
Δε λέω ο κάθε πουθενάς να επιμένει σε μια γνώμη επειδή τη διάβασε σε ένα περιοδικό και δεν έχει καβαλήσει ποτέ του δίτροχο, ούτε και επειδή άκουσε να λένε "ΚΤΜ=κάθε τετάρτη μάστορα" να το διατυμπανίζει κι ο ίδιος.
Αλλά σαφώς κι επηρεαζόμαστε από αυτά που διαβάζουμε κι ακούμε και είναι και λογικό και σωστό.

Αν εξαιρέσουμε γενικεύσεις του τύπου "τα ευρωπαϊκά είνα ρδέλα και τα τζαπάν άσπαστα" και το πάμε λίγο πιο συγκεκριμένα, αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι

α) Ένα μηχανάκι που θεωρείται "κακό" μηχανάκι, σίγουρα υπάρχουν λόγοι που έφτασε να θεωρηθεί "κακό" μηχανάκι και δικαίως έχει αυτό τον τίτλο. (και σόρι αλλά το κάπο ανήκει σε αυτή την κατηγορία)
β) Ένα μηχανάκι που θεωρείται "καλό" μηχανάκι, μπορεί όντως να υπάρχουν λόγοι που έφτασε να θεωρηθεί "καλό" και να είναι όντως "καλό", μπορεί όμως και όχι.

ΥΓ. Με το "καλό"/"κακό" αναφέρομαι είτε σε επιδόσεις, είτε σε αξιοπιστία, είτε σε vfm, είτε σε οτιδήποτε λογαριάζεται ως κριτήριο αξιολόγησης μιας μοτοσικλέτας.

Drake Ramore
24/09/2013, 10:36
To Caponord δεν ειναι κακό μηχανάκι. Θύμα των συγκυριών είναι. Παρουσιάστκε σε μια εποχή που η Απρίλια στην Ελλάδα ήταν ανύπαρκτη και τα σέρβις της τραγικά. Αυτά τα πράγματα δεν ισχύουν σήμερα. Όλες οι βλάβες που θεωρητικά μπορεί να βγάλει ένα Caponord φτιάχνονται με 300 ευρώ σε έναν καλό μάστορα και ξενοιάζεις για πάντα. Και σήμερα υπάρχουν μάστορες που μπορείς να το πας για να σου τα φτιάξει όλα. Πραγματικά, φαινόταν οτι είναι κακό μηχανάκι, αλλά δεν ήταν καθόλου έτσι τα πράγματα.

Εγω, σε όποιον θέλει 1000αρι ταξιδιάρικο ον οφ, το προτείνω με κλειστά μάτια!

Pan (dvs)
24/09/2013, 12:56
Το θεμα καλη και κακη μηχανη σηκωνει πολυ μα παρα πολυ κουβεντα.
Απ'ότι εχω καταλαβει οι Ευρωπαιοι επενδυουνε στην ψυχη του μοτοσυκλετιστη και οχι τοσο στην ποιοτητα κατασκευηςΑν φυσικα εισαι τακτικος στα θεματα της συντηρησης δεν ειναι και τοσο δραματικα τα πραγματα.

Αντιθετα ο Γιαπωνεζος δινει προτεραιοτητα στην ποιοτητα κατασκευης και αφηνει σε δευτερη μοιρα το θεμα της αισθητικης.Και οι δυο σχολες εχουνε τα υπερ και τα κατα τους.Ο καλυτερος και ο χειροτερος εχει να κανει με το που δινει προτεραιοτητα ο καθενας μας.Εγω ,παραδειγμα bmw δεν θα επαιρνα γιατι δεν υπαρχει service στην περιοχη μου και δεν ανεχομαι να κανω 200+200 χλμ οποτε χρειαστει.Αν υπηρχε ομως θα την επαιρνα γνωριζοντας τις ιδιοτροπιες της.

Δεν ειναι τελικα μονο η μηχανη που επιρεαζει τις αποφασεις μας αλλα και η συντηρηση.Οτι και να πουμε ομως οποιος αποφασισει να προτιμησει τα ευρωπαικα πρεπει να γνωριζει οτι εχουνε μεγαλυτερο κοστος συντηρησης.

paramedic
24/09/2013, 13:05
Συμφώνω εν μέρει με αυτά που λές αλλά πληροφοριακά το Capo θέλει Service κάθε 7.500 χιλιόμετρα και οι πολλοί του κάνουν κάθε 10.000. Για μηχανάκι του 2001 δεν το λές μεγαλύτερο κόστος συντήρησης.
BMW θα έπαιρνα άνετα αν είχα τα φράγκα μιας και η υποστήριξη είναι απίστευτη και κάποια μηχανάκια ερωτεύσιμα. Honda 1 φορά πήρα και ποτέ ξανά φτού φτού. Kawasaki θα έπαιρνα πάλι με 1000!!
Τεσπα του το μαμήσαμε του παιδιού το θέμα με το spam πάλι!!!