PDA

View Full Version : δε στελνει βενζινη στο καρμπ-runner vx 125



rema
24/07/2013, 19:09
Καλησπερα στο φορουμ.μπαινω κατευθειαν στο ψητο...

Εχω ενα runner ,οπως εγραψα στον τιτλο.ειχε κομμενο κολλαρο φιλτρου αερος,και σκισμενη εισαγωγη...τα αλλαξα,καθαρισα και το καρμπ(χωρις να πειραξω ρυθμισεις),τα συνδεσα ολα (4 σωληνακια και ντιζα γκαζιου) και εκει που ημουν ετοιμος,παω να βαλω μπροστα,δε παιρνει!
συνειδητοποιω οτι δε στελνει βενζινη στο καρμπυρατερ.βγαζω το σωληνακι,το οποιο εχω αντικαταστησει προσωρινα με αλφαδολαστιχο,αλλα δουλευε με το αλφαδολαστιχο,κανενα προβλημα.

οταν το σωληνακι ειναι βγαλμενο και ειναι πιο χαμηλα απο το καρμπ,με το που βαραω μιζα,στελνει βενζινη.οταν ειναι κουμπωμενο στο καρμπ,δε στελνει.οταν ειναι ξεκουμπωτο αλλα πιο ψηλα απο το καρμπ,παλι δε στελνει!ολα τα υπολοιπα ειναι κουμπωμενα σωστα νομιζω!επισης,οταν ρουφαω απο το σωληνακι της βενζινης(αλφαδολαστιχο) δεν ερχεται τιποτα,αλλα οταν φυσαω περναει ο αερας και η βενζινη κανει μπουρμπουληθρες.

λαστιχακια σωληνακια δε τσακιζουν πουθενα,ουτε ειναι κομμενα.
βεβαια,πριν κανω ολα αυτα ημουν τελειως ασχετος,οποτε υπαρχει η μεγαλη πιθανοτητα να εχω κανει κατι λαθος!ριξτε καμμια ιδεα ρε παιδια!
ευχαριστω προκαταβολικα,Δημητρης

chris4204
25/07/2013, 08:36
Καλημέρα, λοιπόν επειδή έχω ένα piaggio skipper με το ίδιο μοτέρ είχα πάθει κάτι παρόμοιο.
Δοκίμασε αν λειτουργεί σωστά η μεμβράνη της υποπίεσης που φεύγει από το ντεπόζιτο.
Φλάτζα στη νέα εισαγωγή έβαλες ?
Αν λειτουργεί πιθανόν να έχει κολλήσει το φλοτεράκι του καρμπ. ή να έχει φράξει η δίοδος της βενζίνης στο καρμπ.
Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

GIXXERAKIAS
25/07/2013, 08:51
Από όσο γνωρίζω έχει τρόμπα βενzίνης υποπίεσης το Runner.Aν έχει χαλάσει δεν θα στέλνει βενζίνη στο κάρμπ.

rema
25/07/2013, 14:07
Καλημέρα, λοιπόν επειδή έχω ένα piaggio skipper με το ίδιο μοτέρ είχα πάθει κάτι παρόμοιο.
Δοκίμασε αν λειτουργεί σωστά η μεμβράνη της υποπίεσης που φεύγει από το ντεπόζιτο.
Φλάτζα στη νέα εισαγωγή έβαλες ?
Αν λειτουργεί πιθανόν να έχει κολλήσει το φλοτεράκι του καρμπ. ή να έχει φράξει η δίοδος της βενζίνης στο καρμπ.
Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

φλαντζα δεν εβαλα,ουτε η παλια ειχε.πως να δοκιμασω τη μεμβρανη της υποπιεσης?δε πρεπει να ειναι θεμα του καρμπ.τωρα μολις κατεβηκα στην αυλη και τσεκαρα ξανα!με το σωληνακι χαμηλα,στελνει βενζινη κανονικα!στο υψος του καρμπ,δε στελνει.αν φυσηξω μεσα στο σωληνακι της βενζινης,στλενω ξανα ολη τη βενζινη μεσα στο ασπρο δοχειο που συνδεεται με το τεποζιτο.αλλα αν ρουφηξω με το στομα,δε βγαινει καθολου βενζινη!

OldMan
25/07/2013, 14:11
φαν φυσηξω μεσα στο σωληνακι της βενζινης,στλενω ξανα ολη τη βενζινη μεσα στο ασπρο δοχειο που συνδεεται με το τεποζιτο.αλλα αν ρουφηξω με το στομα,δε βγαινει καθολου βενζινη!
Άρα η μεμβρανη σου είναι ΟΚ...

chris4204
25/07/2013, 14:20
Λοιπόν, στην εισαγωγή μετά το καρμπ προς το μοτέρ έρχεται άλλο ένα σωληνάκι που πάει κάτω από το σωλήνα καυσίμου (στην τρόμπα καυσίμου). Αν φυσήξεις σε εκείνο το άλλο θα βγάλει βενζίνη. σε αντίθετη περίπτωση δεν πρέπει να τρέχει συνεχώς βενζίνη.
Δοκίμασε να βάλεις το σωληνάκι βενζίνης στην είσοδο του καρμπ. (εκεί που πάει ο αέρας , και τράβα μιζιά να δεις αν πάρει έστω και για λίγο.
Αν δεν πάρει με τη δεύτερη άστο μην πνίξεις τον κύλινδρο στη βενζίνη.

OldMan
25/07/2013, 14:24
με το σωληνακι χαμηλα,στελνει βενζινη κανονικα!στο υψος του καρμπ,δε στελνει.
Για να καταλάβω...

Πόσο πιο χαμηλά μπορεί να πάει το σωληνάκι από το καρμπυρατερ..??
(γιατί, αν κατεβαίνει αρκετά, τότε έχει μεγαλο μήκος και πιθανόν να κάνει κάποιο τσακισμα όταν το φέρνεις στο ύψος του καρμπ ή και ψηλοτερα..)

rema
25/07/2013, 14:32
δεν εχει μεγαλο μηκος ισα ισα για να μπορει να καμπυλωνει αλλα να μη τσακιζει πουθενα,ειναι και αλφαδολαστιχο διαφανες και βλεπω τη βενζινη μεσα.χαμηλα εννοω κατω απ το πατηρακι,10 ποντους απ το εδαφος ας πουμε.οταν το εχω χαμηλα,μιζαρω και εχει βενζινη μεσα,και το κουμπωσω στο καρμπ,ακομα και αυτη τη βενζινη που εχει μεσα το σωληνακι δε μπορει να την στειλει!το φτωχο μου το μυαλο λεει οτι ειτε κατι με την πιεση-υποπιεση παιζει(στελνει χαμηλα-δε στελνει ψηλα),ειτε οταν καθαρισαμε το καρμπ με ενα φιλο που ξερει απ αυτα,διοτι εγω ασχετος ντιπ οπως ειπα,καναμε καποια μαλακια στο καρμπ.αν και δε πειραξαμε τα βιδακια που εχουν να κανουν με αερα κ καυσιμο κτλ!

OldMan
25/07/2013, 14:37
Αν και συνεχίζει να μην μου κάθεται καλά η ιστορία με το αλφαδολάστιχο...

Δοκίμασες να φυσήξεις στην είσοδο του καρμπυρατερ (εκεί που κανονικά συνδέεται η παροχή της βανζίνης)..??

rema
25/07/2013, 14:47
το αλφαδολαστιχο ειναι προσωρινη πατεντα,οταν με το καλο καταφερω και το βαλω μπροστα το εργαλειο θα βαλω και κανονικο λαστιχο βενζινης!μολις φυσηξα στην εισοδο του καρμπ,περναει αερας αλλα με δυσκολια.αρκετη δυσκολια θα λεγα.επισης,εβγαλα το σωληνακι που ερχεται στην εισαγωγη,ρουφηξα και ερχεται βενζινη κανονικα απ το αλφαδολαστιχο.αλλα δεν εκανα αυτο που λεει ο φιλος chris,δηλαδη να στειλω βενζινη κατευθειαν μεσα στην εισαγωγη!

OldMan
25/07/2013, 14:50
μολις φυσηξα στην εισαοδο του καρμπ,περναει αερας αλλα με δυσκολια.αρκετη δυσκολια θα λεγα.
Τότε, ή το φλοτέρ έχει φρακάρει ψηλά ή η υπερχείλιση (ουσιαστικά "αναπνοή") της λεκάνης είναι ψιλοβουλωμένη...

rema
25/07/2013, 15:01
να συμπληρωσω οτι περνουσε αερας με δυσκολια,ειτε με κλειστο γκαζι ειτε με ανοιχτο( δε ξερω αν παιζει ρολο).η λεκανη που λες οldman ειναι το κατω μερος του καρμπυρατερ?τα καθαρισαμε αυτα ρε γαμωτο,πιο πολυ για φλοτερ μου κανει,μιας και δε δουλευει και ο δεικτης της βενζινης μου,παρα μονο το λαμπακι αναβει!κι αυτο θεμα φλοτερ δεν ειναι?αλλα τετοια συμπτωση,να φρικαρει και το φλοτερ πανω που εβαλα τα καινουργια ανταλακτικα?τωρα αρχιζω και σκεφτομαι μηπως μπηκε κανα σκουπιδι εκει στο ακροφυσιο που κουμπωνει το αλφαδολαστιχο...χλωμο αλλα οχι απιθανο.

les na ftaine ta phneia?

OldMan
25/07/2013, 15:25
Μιλάω για το φλοτερ του καρμπυρατερ (αυτό που κλείνει την βαλβίδα συμφωνα με το ύψος σταθμης του καύσιμου ΜΕΣΑ στο καρμπυρατερ)

Εσύ αναφερεσαι στο φλοτερ του τεποζιτου, το οποίο έιναι φαινομενικά ασχετο με το πρόβλημα της τροφοδοσίας..
(όπως ασχετο είναι και το άνοιγμα του γκαζιού..)

Η βενζίνη που μπαίνει στο καρμπυρατέρ πάει στο λεκανάκι (στο κάτω μέρος) το οποίο γεμίζει μεχρι κάποιο ύψος (μετα το φλοτερ ανεβάζει μια χοντρή βελόνα και κλείνει την είσοδο της παροχής..)
Για να μπορέσει να μπει η βενζίνη στο λεκανάκι (και για να μην υπάρχουν αυξομειώσεις στην εσωτερική του πίεση από το μπες βγες του καύσιμου) υπάρχει μια άλλη δίοδος που εξισώνει την εσωτερική πίεση της λεκάνης με την ατμοσφαιρική (αυτό που συνήθως λέμε "υπερχείλιση").

Εφόσον μπαίνει αέρας με δυσκολία, κάτι από τα δύο έχει πρόβλημα...

Αν είναι εύκολο, ξεβίδωσε την μεγαλη βίδα κάτω από το λεκανάκι και δοκίμασε να μιζαρεις, έχοντας συνδεδεμένο το σωληνάκι παροχής καυσίμου...
(αν τρέξει βενζίνη από την βίδα που έβγαλες μάλλον το πρόβλημα στην "υπερχείλιση"...)

rema
25/07/2013, 15:29
οκ τωρα το χω ακριβως.εισαι ωραιος Οldman,θα κανω αυτο που ειπες και θα επανελθω.αυριο λογικα,γιατι τωρα ωρα για μεροκαμματο!σας ευχαριστω πολυ παντως για την αμμεση βοηθεια.

imitrelos
26/07/2013, 03:36
Μιλάω για το φλοτερ του καρμπυρατερ (αυτό που κλείνει την βαλβίδα συμφωνα με το ύψος σταθμης του καύσιμου ΜΕΣΑ στο καρμπυρατερ)

Εσύ αναφερεσαι στο φλοτερ του τεποζιτου, το οποίο έιναι φαινομενικά ασχετο με το πρόβλημα της τροφοδοσίας..
(όπως ασχετο είναι και το άνοιγμα του γκαζιού..)

Η βενζίνη που μπαίνει στο καρμπυρατέρ πάει στο λεκανάκι (στο κάτω μέρος) το οποίο γεμίζει μεχρι κάποιο ύψος (μετα το φλοτερ ανεβάζει μια χοντρή βελόνα και κλείνει την είσοδο της παροχής..)
Για να μπορέσει να μπει η βενζίνη στο λεκανάκι (και για να μην υπάρχουν αυξομειώσεις στην εσωτερική του πίεση από το μπες βγες του καύσιμου) υπάρχει μια άλλη δίοδος που εξισώνει την εσωτερική πίεση της λεκάνης με την ατμοσφαιρική (αυτό που συνήθως λέμε "υπερχείλιση").

Εφόσον μπαίνει αέρας με δυσκολία, κάτι από τα δύο έχει πρόβλημα...

Αν είναι εύκολο, ξεβίδωσε την μεγαλη βίδα κάτω από το λεκανάκι και δοκίμασε να μιζαρεις, έχοντας συνδεδεμένο το σωληνάκι παροχής καυσίμου...
(αν τρέξει βενζίνη από την βίδα που έβγαλες μάλλον το πρόβλημα στην "υπερχείλιση"...)

τι δεν φταίνε τα πηνεια :-):-):-):-)

rema
26/07/2013, 12:52
πρωτα προσπαθησα να ρουφηξω και να φυσηξω στο σωληνακι της υπερχειλησης...φυσα ρουφα τιποτα,πολυ λιγος αερας ισα ισα,και μια κινητικοτητα στη βενζινη του αλφαδολαστιχου....

Επειτα ξεβιδωσα ενα βιδακι που εχει πανω το λεκανακι(διπλα απ το λαστιχο της υπερχειλησης),και αρχισε να τρεχει βενζινη απο την υπερχειληση,,οχι απ τη βιδα!δε πηρε,ξελιγωθηκε και η μπαταρια ,και ειπα να ανεβω α σας δωσω τα δεδομενα πριν τραβηξω το αμαξι να συνδεσω καλωδια κτλ

OldMan
26/07/2013, 13:17
Επειτα ξεβιδωσα ενα βιδακι που εχει πανω το λεκανακι(διπλα απ το λαστιχο της υπερχειλησης),και αρχισε να τρεχει βενζινη απο την υπερχειληση,,
Ωπααα...

Για να τρέχει βενζίνη από λεκανακι σημαίνει ότι είχε μέσα...

Πως βρεθηκε εκεί αφού δεν κατεβάζει το τεπόζιτο..??

Και γιατί δεν έπαιρνε μπροστά, εφόσον είχε βενζίνη..??

rema
26/07/2013, 13:35
πολλα τα ερωτηματα λοιπον..

ειχε μεσα το λεκανακι,η τραβηξε μολις ξεβιδωσα τη βιδα?

το τεποζιτο κατεβαζει,το καρμπ δε ρουφαει (ρουφουσε) μαλλον!

και φτανουμε στην ερωτηση την βαρια,που μας καιει!ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣ ΤΟ Γ@ΜΙΔΙ??
τωρα που βαρουσα μιζιες με βενζινη πλεον,εδωσε κανα 2 φορες δειγματα οτι παει να παρει αλλα μπα....
η εξαερωση παιζει κανενα ρολο σε ολα αυτα?(πριν ανοιξω τη βιδα,ειχε κενα στο σωληνακι της βενζινης,τωρα ειναι γεματο!)

OldMan
26/07/2013, 13:45
Κάτσε γιατί μάλλον τα μπερδεψες...

Εφόσον το καρμπυρατέρ σου έχει σωληνάκι αδειάσματος (Drain Hose) σίγουρα έχει και σωληνακι "αναπνοής" (Vent Hose)..

Το drain το αφήνουμε ήσυχο και ψαχνουμε αν είναι "ελεύθερο" το κύκλωμα μεταξύ του vent, της λεκάνης και της εισόδου της βενζίνης...
(πάιζει να έχεις παραπάνω από ένα σωληνάκι εξαέρωσης, οπότε φυσάς σε όλα για να είσαι σίγουρος..)

Υ.Γ.
Το ότι έχει μπουκώσει θεωρείται δεδομένο, οπότε μην απορείς γιατί δεν παίρνει μπροστά αμέσως..

rema
26/07/2013, 13:50
εχει ενα μικρο σωληνακι ισα ισα,λογικα αυτο ειναι το vent.να αδειασω τη βενζινη απο το λεκανακι και να αποσυνδεσω το αλφαδολαστιχο και μετα να αρχισω να φυσαω?η με τη βενζινη μεσα?

OldMan
26/07/2013, 13:51
Άκυρο...

Εφόσον σου άδειασε ανοίγοντας την βίδα, το κύκλωμα "αναπνέει"... ;)

Δοκίμασε το εξής:

Με ανοιχτή την βίδα αποστράγγισης, μιζάρισε να δεις αν βγάζει βενζίνη από το σωληνάκι..

Αν ναι, σημαίνει ότι κατεβάζει βενζίνη αρα δεν έχει κολλημένο φλοτερ ούτε κάποιο πρόβλημα στην αντλία..

rema
26/07/2013, 13:57
με ανοιχτη τη βιδα,ετρεξε βενζινη,αδειασε το λεκανακι και με το που μιζαρα εκανε μια οτι παιρνει αλλα μπα!τρεχει βενζινη κανονικα απο την υπερχειληση παντως!

OldMan
26/07/2013, 14:04
Αν αυτό που λες "υπερχείλιση" είναι το σωληνάκι αδειάσματος της λεκάνης, όλα ΟΚ...
(αυτό που τρέχει όταν λασκάρεις την βίδα..)

Αν πήγε να πάρει μπροστά μετά το άδειασμα, κάτι μου λέει ότι έιναι μπουκωμένο άγρια και δεν έιναι θεμα κανονικής τροφοδοσίας...

GIXXERAKIAS
26/07/2013, 14:05
δεν αλλαζεις και κανένα μπουζάκι να εισαι σιγουρος οτι δεν το έχεις βραχυκυκλωσει μέχρι τώρα?;)

rema
26/07/2013, 14:06
ναι αυτο λεω!λες δηλαδη να ειναι θεμα απλου μπουκωματος πλεον?και τι κανω?μιζαρω μεχρι θανατου?

εντιτ:το μπουζι ειναι σχεδον καινουργιο,αλλα το αλλαξα πριν γινουν ολα αυτα,οποτε καλο θα ηταν να το ξανααλαξω?

OldMan
26/07/2013, 14:11
Κανόνισε γιατί το ξεκινήσαμε από το "δεν κατεβάζει βενζίνη στο καρμπ" και το φτάσαμε στο "μπούκωσε από την πολύ βενζίνη που κατεβάζει" ...:look:

rema
26/07/2013, 14:13
Κανόνισε γιατί το ξεκινήσαμε από το "δεν κατεβάζει βενζίνη στο καρμπ" και το φτάσαμε στο "μπούκωσε από την πολύ βενζίνη που κατεβάζει" ...:look:

εμ αυτο προσπαθω αλλα πως να το κανονισω :D

OldMan
26/07/2013, 14:22
εμ αυτο προσπαθω αλλα πως να το κανονισω :D
Λοιπόν..

Πρώτα καις λίγο λάδι στο τηγάνι (ίσα να αρχίζει να καπνίζει - αν θες, φτύνεις να δεις αν τσιρτσιρίζει)

Μετά ρίχνεις τα πνευμόνια κομένα σε κύβους και τα γυρίζεις συνέχεια...

Συμπληρώνεις λίγο κρασί - ερυθρό ξηρό - και πετάς μέσα την νεφραμιά...

Μόλις αρχίσει και ρουφάει τα ζουμιά του ρίχνεις την(τον) σπλήνα ψιλοκομμένη μαζί με μάραθο και θρούμπι..

Χαμηλώνεις την φωτιά για κανα 10λεπτο και σβήνεις με λεμόνι...

Υ.Γ.
ΜΗ βάλεις ρίγανη γιατί θα το μπουκώσεις - και θα πικρίσει..:beer:

rema
26/07/2013, 14:27
τηγανιτα καλοκαιριατικα?εχω μια πολυ καλη συνταγη για σπληνοσαλατα,μηπως να την προτιμησουμε?

toyar
26/07/2013, 14:29
βγαλε μπουζι δες αν ειναι βρεγμενο, ετσι θα εχεις μια ενδειξη αν το προβλημα σου ειναι ελλειψη βενζινης ή πολυ βενζινη
αν ειναι βρεγμενο τραβα μερικες μιζιες χωρις μπουζι και με τερμα γκαζι κρατωντας την πιπα μακρυα
βαλε το μπουζι στην πιπα γειωσε το και κανε ενα τσακ με τη μιζα να δεις αν εχεις σπινθηρα
αν εχεις τοτε βαλε το μπουζι στη θεση του και ξαναδοκιμασε να βαλεις μπρος

rema
31/07/2013, 12:24
επανερχομαι με ευχαριστα νεα!αφου εφαγα τον τοπο να βρω μπουζοκλειδο που να μου κανει,και τελικα δε βρηκα,κατεβηκα σημερα και το πλακωσα στις μιζιες και ως εκ θαυματος μετα απο λιγο εκανε οτι παιρνει,μετα ψιλοπηρε,ωσπου στο τελος πηρε κανονικα!στην αρχη δεν εδινε στροφες και με το που ανεβαζα λιγο το γκαζι εσβηνε!μολις το καβαλησα,με λιγοκομπιασμα στην αρχη ,ξεκινησε να δουλευει κανονικα!εκανα κανα 2 μικρες βολτες εντος χωριου,με λιγα γκαζια!λογικα ειναι ολα οκ,εκτος απο τη μπαταρια που θελει φορτισμα γιατι ειχε αδειασει τελειως!ευχαριστω απαντες!

rema
08/08/2013, 18:24
επαν-επανερχομαι,γιατι το θεμα αρχιζει και παιρνει μεταφυσικες διαστασεις! και εξηγουμαι:

καθε αυγουστο πεφτω,εθιμοτυπικα.το μηχανακια δε λεει να γινει καλα με τιποτα,φτιαχνω το 1 και χαλαει το αλλο.εχω αρχισει και σκεφτομαι οτι με φυλαει ο θεος,μερες που ειναι.

στο παρασυνθημα τωρα.....
Παιρνει μπροστα το εργαλειο,αλλα θελει να βαραω κανα 5λεπτο μιζα.οοοοοοοταν παρει,λειτουργει στο ρελαντι,τσιμπαω ισα ισα το γκαζι,ανεβαζει λιγες στροφες αλλα μετα σβηνει αμα ανεβασω κι αλλο.η ροδα δε γυρναει,το μηχανακι δε ξεκιναει.πρεπει να παιζω με το γκαζι κανα 3λεπτο,και σε καποια φαση αρχιζει και πιανει η ροδα και μετα ολα καλα,ανεβαινω και κανω βολτα μια χαρα..

συν ολα αυτα,χαλασε και το ρελε της μιζας,παταω μιζα και κανει "τινγκ" (με Ν,οχι "τικ")...πιανω το ρελε,το νιωθω οτι ειναι απο κει,παρηγγειλα καινουργιο,ολα οκ πιστευω!παιζει να φταιει τιποτ αλλο για το ρελε?κανα καλωδιο τροφοδοσιας ας πουμε?

οπως και να χει,το προβλημα ειναι οτι δε παιρνει ευκολα και μετα θελει κανα 5λεπτο χαδια μεχρι να ξεκινησει!ριξτε καμμια γνωμη εσεις που ειστε επιστημονες ρε παιδια!

OldMan
09/08/2013, 12:18
συν ολα αυτα,χαλασε και το ρελε της μιζας,παταω μιζα και κανει "τινγκ" (με Ν,οχι "τικ")...πιανω το ρελε,το νιωθω οτι ειναι απο κει,παρηγγειλα καινουργιο,ολα οκ πιστευω!παιζει να φταιει τιποτ αλλο για το ρελε?κανα καλωδιο τροφοδοσιας ας πουμε?
Πως το νοιώθεις δηλαδή ότι είναι από εκεί ..?? :confused:

Το ρελέ ή δεν θα δουλεύει καθόλου, οπότε δεν θα ακούγεται τίποτε ή θα δουλεύει διακοπτόμενα, οπότε θα ακούγεται ένα συνεχές τρτρτρτρτρτρ....
Η διακοπτόμενη λειτουργεία μπορεί να οφείλεται στο ίδιο το ρελέ (βρώμικες επαφές η φθαρμένο έλασμα) ή σε ψόφια μπαταρία..
Το "τίνγκ (με Ν) εμένα μου μοιάζει σαν κομπλάρισμα της μίζας (οπότε το ρελέ κάνει την δουλειά του) η οποία δεν έχει καμία διάθεση να γυρίσει το μοτερ..

Υ.Γ.
Όσον αφορά στα υπολοιπα τσαλιμάκια, μάλλον μπουκωμένο άσχημα είναι το μηχανάκι κάθε φορά που το βαζεις μπροστά, οπότε τσεκαρε τι γίνεται με το καρμπυρατερ σου ..

rema
09/08/2013, 14:01
Πως το νοιώθεις δηλαδή ότι είναι από εκεί ..?? :confused:

επιανα το ρελε,πατουσα μιζα και ενιωθα ενα χτυπηματακι στο ρελε


Το ρελέ ή δεν θα δουλεύει καθόλου, οπότε δεν θα ακούγεται τίποτε ή θα δουλεύει διακοπτόμενα, οπότε θα ακούγεται ένα συνεχές τρτρτρτρτρτρ....
Η διακοπτόμενη λειτουργεία μπορεί να οφείλεται στο ίδιο το ρελέ (βρώμικες επαφές η φθαρμένο έλασμα) ή σε ψόφια μπαταρία..
Το "τίνγκ (με Ν) εμένα μου μοιάζει σαν κομπλάρισμα της μίζας (οπότε το ρελέ κάνει την δουλειά του) η οποία δεν έχει καμία διάθεση να γυρίσει το μοτερ..

με το που αλλαξα ρελε,εκανε ξανα "τινγκ" την πρωτη φορα,μετα πηρε με τη μια και ολα κομπλε,το γκαζι πιανει κατευθειαν,το μηχανακι δουλευει κανονικα.....3 φορες εσβησα και το ξαναεβαλα,και δουλεψε με την πρωτη ολα κομπλε,ουτε κομπιασματα ουτε τιποτα..

Υ.Γ.

Όσον αφορά στα υπολοιπα τσαλιμάκια, μάλλον μπουκωμένο άσχημα είναι το μηχανάκι κάθε φορά που το βαζεις μπροστά, οπότε τσεκαρε τι γίνεται με το καρμπυρατερ σου ..

κι εγω αυτο ειχα σα δεδομενο,αλλα πλεον δε ξερω τι γινεται,αλλαζω ρελε και φτιαχνει το καρμπυρατερ....μαλλον υπερφυσικο ειναι το ζητημα.οπως και να χει,φιανεται οτι δουλευει κανονικα τωρα το εργαλειο (φτου φτου).

για το ξεμπουκωμα τι μπορω να κανω?τσιτα γκαζια?

(ξαναευχαριστω για την αμεση βοηθεια Oldman)

OldMan
09/08/2013, 14:20
επιανα το ρελε,πατουσα μιζα και ενιωθα ενα χτυπηματακι στο ρελε
Άρα η επαφή του ρελέ έκλεινε..


με το που αλλαξα ρελε,εκανε ξανα "τινγκ" την πρωτη φορα,μετα πηρε με τη μια και ολα κομπλε,
Επιμένω ότι το "τινγκ" είναι το χτύπημα του κομπλαδόρου της μίζας στον ατέρμονα...
(πιθανόν έχει αρπάξει λίγο από τις τόσες μιζιές..)


για το ξεμπουκωμα τι μπορω να κανω?τσιτα γκαζια?
Θα σου ξαναμπουκώσει μολις μείνει σβηστό για κάποιο διάστημα..

Δοκίμαζε να κλείνεις τον διακόπτη της βενζίνης λίγο πριν σβήσεις (και να το αφήνεις κλειστό εννοείται...)

rema
09/08/2013, 14:25
Θα σου ξαναμπουκώσει μολις μείνει σβηστό για κάποιο διάστημα..

Δοκίμαζε να κλείνεις τον διακόπτη της βενζίνης λίγο πριν σβήσεις (και να το αφήνεις κλειστό εννοείται...)

δεν εχω τετοιο διακοπτη νομιζω,τουλαχιστον δε τον ειδα πουθενα.φανταζομαι μπορω να παρεμβαλλω εναν στο αλφαδολαστιχο...αλλα για τη λυση του προβληματος που κοιταω?φλοτερ?

OldMan
09/08/2013, 14:28
Φλοτερ κοιτάς αλλά αν είναι ΟΚ τότε ψάχνεσαι με την βαλβίδα ή/και την οπή της..

rema
09/08/2013, 14:33
:beer: :beer: :beer: :beer:

οι μπυρες γινονται και αληθινες αν ερθεις προς χαλκιδικη!

sniper
09/08/2013, 14:35
:beer: :beer: :beer: :beer:

οι μπυρες γινονται και αληθινες αν ερθεις προς χαλκιδικη!

Αν είσαι στο μεσαίο πόδι, στοκαρε κανένα τσίπουρο...

:smokin:

rema
09/08/2013, 14:42
Αν είσαι στο μεσαίο πόδι, στοκαρε κανένα τσίπουρο...

:smokin:
στο μεσαιο ειμαι (τα πρωινα Νικητη,το απογευμα αναμεσα ορμο και βουρβουρου) και εχω στοκαρισμενο!και σε πολυ καλο σποτ μαλιστα http://www.youtube.com/watch?v=Jch_5zYm2HQ

αν θεωρειται διαφημιση ξυλωστε το,εγω στο μπαρ ειμαι ετσι κι αλλιως ;)

sniper
09/08/2013, 14:49
στο μεσαιο ειμαι (τα πρωινα Νικητη,το απογευμα αναμεσα ορμο και βουρβουρου) και εχω στοκαρισμενο!και σε πολυ καλο σποτ μαλιστα http://www.youtube.com/watch?v=Jch_5zYm2HQ

αν θεωρειται διαφημιση ξυλωστε το,εγω στο μπαρ ειμαι ετσι κι αλλιως ;)

Oldman, ακούς; :bawl:

rema
10/08/2013, 18:54
ο oldman μαλλον δεν ακουει,παρολα αυτα το εργαλειο και χτες και σημερα (απο τοτε που αλλαξα το ρελε δηλαδη) δουλευει κανονικα,τσακμακι με την πρωτη μιζια!αυριο θα το εμπιστευτω και εκτος χωριου,ελπιζω να μη με προδωσει!μια αλλη υποερωτηση που εχω:
αλλαξα την λαστιχενια εισαγωγη,αυτη που παει απο το καρμπ στον κινητηρα!η παλια ειχε μονο ενα σωληνακι που πηγαινε πανω της!η καινουργια εχει ενα ακροφυσιο ακομα,με πολυ μικρη τρυπα μπροστα!λογικα καλο θα ηταν να το κλεισω ε?

OldMan
12/08/2013, 12:03
ο oldman μαλλον δεν ακουει,παρολα αυτα το εργαλειο και χτες και σημερα (απο τοτε που αλλαξα το ρελε δηλαδη) δουλευει κανονικα,τσακμακι με την πρωτη μιζια!αυριο θα το εμπιστευτω και εκτος χωριου,ελπιζω να μη με προδωσει!μια αλλη υποερωτηση που εχω:
αλλαξα την λαστιχενια εισαγωγη,αυτη που παει απο το καρμπ στον κινητηρα!η παλια ειχε μονο ενα σωληνακι που πηγαινε πανω της!η καινουργια εχει ενα ακροφυσιο ακομα,με πολυ μικρη τρυπα μπροστα!λογικα καλο θα ηταν να το κλεισω ε?
Σκάσε μύτη στο Talgo να το εξετάσουμε εμβριθώς το θέμα..;)

rema
12/08/2013, 12:54
οπως εισαι αραχτος στις ξαπλωστρες του ταλγκο και κοιτας στο βαθος,βλεπεις ενα γιαπι...ακριβως κατω απο το γιαπι ειμαι εγω.Σε περιπτωση που δεν εχεις παει στο γιαπι,βγαινεις απο το ταλγκο,στριβεις αριστερα και στα 200- μετρα ξανα στριβεις αριστερα και το παιρνεις ολο ευθεια,καταληγεις στην αυλη του ξενοδοχειου που δουλευω,ερχεσαι στο μπαρ,γινεται ο εξης υποθετικος διαλογος..
-.....
-....
και μετα πινουμε μπυρες :beer::beer::beer::beer:

rider
12/08/2013, 13:56
[spam on]απο αυριο θα γυρνάω προς τα κει... αν δείτε ενα λευκο GSXR φορτωμένο πείτε ενα γειά και βάλτε μια παγωμένη ακομα! :beer: [spam off]

SHOOTER045
12/08/2013, 15:05
επιανα το ρελε,πατουσα μιζα και ενιωθα ενα χτυπηματακι στο ρελε



με το που αλλαξα ρελε,εκανε ξανα "τινγκ" την πρωτη φορα,μετα πηρε με τη μια και ολα κομπλε,το γκαζι πιανει κατευθειαν,το μηχανακι δουλευει κανονικα.....3 φορες εσβησα και το ξαναεβαλα,και δουλεψε με την πρωτη ολα κομπλε,ουτε κομπιασματα ουτε τιποτα..

Υ.Γ.


κι εγω αυτο ειχα σα δεδομενο,αλλα πλεον δε ξερω τι γινεται,αλλαζω ρελε και φτιαχνει το καρμπυρατερ....μαλλον υπερφυσικο ειναι το ζητημα.οπως και να χει,φιανεται οτι δουλευει κανονικα τωρα το εργαλειο (φτου φτου).

για το ξεμπουκωμα τι μπορω να κανω?τσιτα γκαζια?

(ξαναευχαριστω για την αμεση βοηθεια Oldman)

μηπως εχεις κανενα τετοιο και δεν το λες? 297375

rema
16/06/2014, 19:40
εχω ενα ,αλλα δε το χρησιμοποιω για να ακουω το ρελε.ρε λες???

OldMan
17/06/2014, 12:21
εχω ενα ,αλλα δε το χρησιμοποιω για να ακουω το ρελε.ρε λες???
Τι θα γίνει ρε καρνταση ..??

Καθε καλοκάιρι που ετοιμαζεσαι για μπαρίστας θα βγαζει πρόβλημα το μηχανάκι..??

rema
17/06/2014, 19:24
ε,λογικο ,αφου το χειμωνα το χω κλειδωμενο.και αν δε μου χαλουσε το αμαξι,ακομα κλειδωμενο θα ηταν..αυτο δεν ειναι μηχανακι,οι 7 πληγες ειναι!ασε που ακομα δε τα εβγαλε τα φετινα!με τα περσινα παλευω!

καμμια μπυρα θα πιουμε?

OldMan
18/06/2014, 11:48
καμμια μπυρα θα πιουμε?
Με μπίρα δεν καθαρίζει το καρμπυρατερ...

rema
18/06/2014, 13:58
ο τυπος απο το συνεργειο μου ειπε οτι εχει φλαντζα κεφαλης,γιαυτο δε παιρνει μπροστα ευκολα και δε τραβαει,γιατι φουσκωνει τα νερα και μπλεκονται με τις βενζινες η κατι τετοιο!λετε να ηταν αυτο το προβλημα εξ αρχης?απο κοστος τι να περιμενω περιπου?



Με μπίρα δεν καθαρίζει το καρμπυρατερ...

επιφυλασσομαι να κανω ενα εξυπνο λογοπαιγνιο περι καρΜΠΥΡΑτεριου γιατι τωρα δεν εχω εμπνευση!!

OldMan
18/06/2014, 14:04
ο τυπος απο το συνεργειο μου ειπε οτι εχει φλαντζα κεφαλης,
αν δεν ειχε θα ήταν πρόβλημα...


γιαυτο δε παιρνει μπροστα ευκολα και δε τραβαει,γιατι φουσκωνει τα νερα και μπλεκονται με τις βενζινες η κατι τετοιο!
αρέσκεται στην καταναλωση αναμιχθεντων ποτών ο μαστορας..??


απο κοστος τι να περιμενω περιπου?
μπορεί και τίποτε, αν η φλαντζα ειναι ΟΚ...
(αν και δύσκολο, γιατί με την ακινησία ξεραινεται και την προλαβαίνει το καψιμο..)

rema
18/06/2014, 14:37
αρέσκεται στην καταναλωση αναμιχθεντων ποτών ο μαστορας..??



μπα,απο μονος του ετσι ειναι,μανισιος!ασε που δεν εχει και πολυ εΜΠΥΡεια!!

OldMan
18/06/2014, 14:49
μπα,απο μονος του ετσι ειναι,μανισιος!ασε που δεν εχει και πολυ εΜΠΥΡεια!!
Τότε θα πρέπει να ήταν εΜΠΥΡετος όταν στα έλεγε..

rema
18/06/2014, 15:04
δε ξερω ΟλδΜαν,οταν μου ειπε οτι η φλαντζα κεφαλης φταιει για ολα,ανακουφιστηκα,μεχρι που χαρηκα κιολας που βρηκαμε τελικα τι φταιει!του ειπα να την παραγγειλει και να το φτιαξει,και περιμενω τηλ για το κοστος!αμα το κανει και μετα πηγαινει παλι με 50 το μηχανακι,λακκους εχει πολλους τριγυρω να παω να το φουνταρω!

OldMan
18/06/2014, 15:11
Το μηχανακι θα φουνταρεις ρε ή τον μαστορα...??

rema
18/06/2014, 15:20
το μηχανακι,αυτος ειναι απο μονος του τιμωρημενος.ενος φιλου το παπακι,το ανοιξε το εκλεισε και του το δωσε χωρις μιζα,και μετα δε την εβρισκε κιολας!και σε μια γουρουνα,πηγε να βγαλει τις βαλβολινες με καλαμακι και του πεσε το καλαμακι μεσα!φαντασου....

SHOOTER045
18/06/2014, 15:26
Ποτά -μιξεις+καλαμακια=μπαρμαν είναι?

rema
18/06/2014, 16:59
μπα εγω ειμαι ο μπαρμαν,αυτος ειναι απλα ατζαμης!γινεται να βγαλεις τα λαδια με το καλαμακι?σαν να παω εγω να φτιαξω φραπε με το δυναμοκλειδο!!

rema
19/06/2014, 12:28
φλαντζα κεφαλης,πρεσσαρισμα,πλανισμα κεφαλης και ελατηρια γιατι μετα θα καιει λαδια,συνολο 150 τα ανταλακτικα και 100 η δουλεια,250 το ολον!αυτα με ειπε ο λεγαμενος!το μηχανακι δε παιρνει μπροστα λεει,γιατι με το που πατας μιζα στροβιλιζει τα νερα!

GiannisBlessed
19/06/2014, 12:40
φλαντζα κεφαλης,πρεσσαρισμα,πλανισμα κεφαλης και ελατηρια γιατι μετα θα καιει λαδια,συνολο 150 τα ανταλακτικα και 100 η δουλεια,250 το ολον!αυτα με ειπε ο λεγαμενος!το μηχανακι δε παιρνει μπροστα λεει,γιατι με το που πατας μιζα στροβιλιζει τα νερα!

αν οντως οι εξηγησεις που σου λεει ειναι αυτες τοτε αλλαξε μαστορα....
ελεος.....
υπαρχει μεθοδος που μετρανε τις απολειες πρεσαροντας αερα στον κυλινδρο για να δουνε ποσο χανει.
η απλα πανε καπου και κανε μια απλη μετρηση συμπιεσης.
αν εχει θεμα η φλατζα θα το δειξει.
το ιδιο θα μπορουσε να δειξει ενας ελεγχος στεγανωτητας του ψυκτικου κυκλωματος.
το στροβιλιζει τα νερα ειναι κατι χωρις κανενα νοημα στον κοσμο της μηχανολογιας.
και εσυ αφου τον ξερεις οτι δεν το εχει μην πας και αφησεις τα καλα σ τα λεφτα.

rema
14/04/2016, 09:56
γεια σας φιλοι και φιλες.οπως καθε ανοιξη,ξεκιναει η νεα σεζον του σηριαλ,ελληνοιταλικης παραγωγης "γαμω τα σκουτερακια μου".

εξηγουμαι..
ολα π[ηγαιναν καλα,το μηχανακι δουλευε ρολοι,ολο το χειμωνα πγηγαινε σφαιρα,τσακμακι,δυναμιτης.μεχρι που αποφασισα να αλλαξω ενα μπουζακι χτες,προληπτικα.
με το που αλλαζω μπουζι,παρουσιασε τα εξης:

1)στην αρχη δεν επαιρνε.μετα πηρε αλλα δεν γυρνουσε η ροδα οσο εδινα γκαζι,αλλα παρπαριζε!!

2)οταν το εσβηνα,τα φωτακια του καντραν εμεναν αναμενα και εσβηναν οταν πατουσα το φρενο( με κλειστο διακοπτη)

3.εχασα το πισω φως.

ολα αυτα,και με το καινουργιο και με το παλιο μπουζι δοκιμασμενα


το πηγα σε μαστορα ηλεκτρολογο,τσεκαραμε καρμπ ολα ενταξει.μπουζι σπινθηρα κανονικα..μετα σκεφτηκαμε ιμμομπιλαιζερ.εφερα το μανισιο κλειδι,πηρε μπεροστα και αρχισε να γυρναει η ροδα στο μαρσαρισμα,αλλα με το 20 % της δυναμης.κοινως σερνονταν.μεχρι που μου ειπε οτι μαλλον ειναι η εξατμιση,βουλωσε και να παω να της χωσω ενα σιδερο μεσα να την ξεβουλωσω (τα τσακαλια οι μαστορες που λεγαμε και παλια)

συνοπτικα,αλλαξα μπουζι και εχασα το φως,τα αλλα τα φωτακια δεν εσβηναν αν δε πατουσα το φρενο,και το μηχανακι σερνεται.

ηλεκτρολογικο το ζητημα?μπουζοπιπα(εχει σπινθηρα κανονικα)?ηλεκτρονικη?
ριξτε καμμια ιδεα ρε παιδια

ευχαριστω!

με βγαλμενη εξατμιση,τα ιδια,παιρνει μπροστα κανονικα αλλα παει με 5 το μηχανακι και στις ανηφορες δε παει καν.

toyar
14/04/2016, 12:49
ψαξου σε αυτα που ελυσες για να αλλαξεις μπουζι μηπως ξεκουμπωσες καμμια φισα ή καμμια γειωση

OldMan
14/04/2016, 12:54
Μάλλον ραγισμένη πορσελάνη στο μπουζί...

GiorgosLa
14/04/2016, 13:08
Μένουν φωτάκια αναμμένα με κλειστό διακόπτη? Μήπως κάτι μπήκε λάθος, η βραχυκύκλωσε με το λύσε δέσε? Όπως λέει και ο toyar έλεγξε ότι καλώδιο πείραξες.

OldMan
14/04/2016, 13:42
ΡΕ θα με τρελάνετε..??

Εσείς για να αλλαξετες μπουζι λύνετε πλεξούδες..??

toyar
14/04/2016, 13:55
εγω ξερω οτι στα σκουτερ για να αλλαξεις μπουζι λυνεις τα μισα πλαστικα:D

rema
14/04/2016, 20:48
λοιπον απαντω σε ολους

λυνεις οντως τα μισα πλαστικα,και παραπανω.αλλα αλλαζεις μπουζι χωρις να ξεκουμπωσεις ουτε φισα,περα απο τα φλασακια.περαν τουτου,οτι ηλεκτρικο υπηρχε το ανοιξα,του εριξα σπρει επαφων,και τα ξανακουμπωσα,αρκετα προσεκτικα,και πλεον δεν εχω ηλεκτρικα προβληματα.αναβουν αυτα που πρεπει,σβηνουν αυτα που πρεπει.απο λαμπακια.μαζι με τα δικα μου..συμφωνα με τους ειδημονες,κατι γνωστους μου που λυνουν χαγιαμπουσες για πρωινο,πρεπει να κινηθω στα μονοπατια της υποπιεσης..

επεξεργασια,δεν απαντησα στον oddman.και με το παλιο και με το καινουργιο μπουζι το ενα και το αυτο..επισης,ο ιδιος τυπο; που μου ειπε να χωσω ενα σιδερο στην εξατμιση,μου ειπε οτι το μπουζι το καινουργιο το ngk το μακρυλαιμο ΔΕΝ ειναι αντιπαρασιτικο κσι μπορει νσ παθω μεγαλη ζημια.(δακο??)

toyar
14/04/2016, 20:54
επειδη δεν ξερω τι ελυσες.........το φιλτροκουτι σου ειναι καλα κλεισμενο;

rema
14/04/2016, 21:02
αεροστεγως και πεντακαθαρο,τσεκαρισμενο σημερα!

OldMan
15/04/2016, 13:47
επισης,ο ιδιος τυπο; που μου ειπε να χωσω ενα σιδερο στην εξατμιση,μου ειπε οτι το μπουζι το καινουργιο το ngk το μακρυλαιμο ΔΕΝ ειναι αντιπαρασιτικο κσι μπορει νσ παθω μεγαλη ζημια.(δακο??)
Μπααα...

Μάλλον για μουχρίτσα το βλέπω να παθαίνεις...:p

Πες στον φιλο σου τον γουσταρλή να μην κραταει σιδερα οταν περνας απο κοντα του γιατί με το μη αντιπαρασιστικό μπουζί μπορεί να αρχίσει να τραγουδάει οπερέτες απο την λωκοτρυπίδα του..

rema
15/04/2016, 14:29
συνεχιζω με ενα δεδομενα!δεν ειναι τρομπα βενζινης,δεν ειναι ρουμπινετο,αυριο περιμενω πολαπλασιαστη και μπουζοπιπα και προσευχομαι να ειναι αυτο,αφενος γιατι τα προβληματα αρχισαν μολις αλλαξα μπουζι,αφετερου γιατι αν δεν ειναι κι αυτο θα το ανατιναξω!
τα σεβη μου κυριοι!